Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Matematyka pilnie zatrudnię

(8)
Firmy ustawiają się w kolejce po matematyków. I słono im płacą. Odkryły, że matematyczne myślenie jest jak napęd atomowy, który zwykłemu rozumowaniu dodaje mocy i rozmachu.
  • 2014-06-30 13:37 | kakaz

Przygody Sindbada Żeglaża

Sindbad jak wiadomo dał sie porwać ptakowi Rok i trafił tak do doliny diamentowej, gdzie każdy kamień, każda skała i każda cząstka pyłu była diamentem. Wiele dni obmyślał jak sie wydostać i zabrać ze sobą choć część tego bogactwa. I pewnie by mu sie u dało, ale okazało sie że wyniesione z doliny diamenty są wspaniałym i wielkim bogactwem na całym świecie. Ale nie w Polsce. Dlaczego? Bo w Polsce jak wiadomo z powodu PiS węglem handluje ruski wywiad, a diamenty to przecież węgiel! W naszym kraju bowiem jest dziwniej niż w najpiękniejszej bajkowej dolinie.

Mam prośbę do autora artykułu. Moze by Pan opisał jak wygląda kariera uzdolnionych matematycznie dzieci z Otwocka, Wilamowic,, Zgorzelca, Rudy Śląskiej, Jarosławia i kilku innych miejscowości poniżej 50 tysięcy mieszkańców? Zwłaszcza jestem ciekaw jakie stanowiska w korporacjach czy w zarządach zajmują.""
  • 2014-06-30 21:58 | Metamatyk

Matematyka w domu i zagrodzie...

Pięćset złotych rybek, jak łatwo policzyć - to tysiąc pięćset życzeń do spełnienia! Liczby nie kłamią! Matematyka jest wielka.
  • 2014-07-04 10:19 | ejd

Są dwie matematyki. Realna oparta na prawdziwych założeniach i abstrakcyjna (bajkowa).

Matematyka jest królową nauk. Prawdopodobnie wszystko można opisać ciągiem liczb, chociaż do tego jeszcze droga daleka. Matematyka stosowana w naukach ścisłych sprowadza się do prostego 2+2=4. Matematyka w naukach społecznych np. w ekonomii, to obecnie bajkowy temat. W uproszczeniu 2+2=20, lub więcej. Koronnym przykładem jest obliczanie procentu składanego. Albert Einstein taką konstrukcję nazywał największą siłą w Kosmosie. Liczenie procentu składanego przedstawia jak z NICZEGO (1) razy 3 procent po 2000 latach tworzy wartość kosmiczną.
    1(wartość pieniądza)x3%x2000 lat= 47.255.178.755.828.552.185.151.488,00/http://www.zinsen-berechnen.de/zinsrechner.php/
    Słownie: czterdzieścisiedemKWADRYLIONÓW dwieściepiędziesiątpięć TRYLIARDÓW stosiedemdziesiątosiemTRYLIONÓW siedemsetpiędziesiątpięćBILIARDÓW osiemsetdwzdzieściaosiemBILIONÓW pięćsetpiędziesiątdwaMILIARDÓW stoosiemdziesiątpięćMilionów stopiędziesiątjedenTYSIĘCY czterystaosiemdziesiątosiem,00 /http://www.math.edu.pl/nazwy-duzych-liczb/

Matematyka w naukach społecznych to droga na manowce.

Warto przypomnieć Edmunda S. Phelpsa , amerykańskiego ekonomisty, laureata Nagrody Nobla z ekonomii, który w rozmowie z Jackiem Żakowskim powiedział: „Ludziom, którzy opracowali modele finansowe i teorie ekonomiczne oparte na fantastycznych, nierealistycznych założeniach przyznano przecież wiele Nagród Nobla. Modele Mickey Mouse wykorzystywano do rozmaitych przedsięwzięć, które właśnie padają. Bo założenia były bezsensowne i nie pasowały do realnego świata pełnego niepewności, ciągłych zmian, niepełnej wiedzy…” (Polityka Nr 42/2008 – Niezbędnik Inteligenta).

Skoro naprawianie błędów jeszcze się nie zaczęło – nadal tworzy się nierealistyczne założenia, w wyniku których tzw.
    bogactwo szybko rośnie, niestety tylko na papierze, to warto poczynić radykalniejsze kroki. Pierwszą jaskółką może być zawieszenie, bądź likwidacja Nagrody Nobla z ekonomii. Alfred Nobel z pewnością byłby ZA takim wnioskiem.
    Edmund J. Domagała
  • 2014-07-04 21:28 | Ekonom

Re:Matematyka pilnie zatrudnię?

1. Matematyka NIE jest królową nauk. Matematyka nie jest nawet nauką, a najwyżej jednym z języków używanych przez naukę, językiem wysoce sformalizowanym, ale zbyt prymitywnym aby nadawać się do opisu zjawisk zachodzących w bardziej złożonych systemach, szczególnie zaś w ekonomii oraz generalnie społeczeństwie.
    2. Nie wszystko da się opisać ciągiem liczb, jako iż zjawiska zachodzące w tak złożonych systemach, jakim są społeczności ludzkie, są zbyt złożone aby je opisać językiem matematyki.
    3. Procent złożony nie uwzględnia np. inflacji. Daje on tylko NOMINALNE sumy pieniędzy, ale nawet jeśli nawet przy jego pomocy uzyskamy po latach owe kwadryliony, to co z tego, jeśli ich siła nabywcza, na skutek w/w inflacji, będzie mniejsza niż obecnej złotówki? Polecam tu np. niedawne losy dolara Zimbabwe, a wcześniej marki niemieckiej czy też polskiej.
    4. Zgoda - matematyka w naukach społecznych to droga na manowce, jako iż jest ona zbyt prymitywnym narzędziem, aby prawidłowo opisać zjawiska zachodzące w tak złożonych systemach, jakimi niewątpliwie są społeczności ludzkie. Przykład, który dał Phelps, jest tu bardzo trafny.
    5. Na szczęście nie ma oraz nigdy nie było Nagrody Nobla z ekonomii, a tylko Nagroda im. Nobla z ekonomii. Ja też mogę ustanowić Nagrodę im. Nobla np. z astrologii, alchemii czy też innej teologii, i nikt mi tego zabronić nie może.
    Szalom!
  • 2014-07-07 13:51 | OOnAA

Re:Matematyka pilnie zatrudnię

Jestem po matematyce i niestety jakoś nie mogę znaleźć pracy.
  • 2014-07-08 08:20 | limes

Znalezienie w Polsce matematyka ktory chcialby pracowac w pracach badawczo rozwojowych graniczy z cudem. Wiem bo moja firma probowala kogos takiego znalezc.
    Wszyscy marza o pracy w szkole albo na uczelnii i dorabianiu korepetycjami. Ewantualnie wyobrazaja sobie prace jako programista.
  • 2014-07-11 22:12 | Ekonom

Re:Matematyka pilnie zatrudnię?

Praca dla matematyków? Oto ofery wyszukane w Gazecie Wyborczej po wpisaniu slowa matematyk:
    Oferty pracy matematyk, Praca matematyk 51 ofert pracy
    Oto one, tyle, że nie dla matematyków, a tylko dla INFORMATYKÓW:
    Junior Analyst in investment banking
    Programista COBOL
    Młodszy Analityk
    Application development section Coordinator (investment banking)
    Data Analyst (język hiszpański lub portugalski)
    Data Analyst (język rosyjski)
    Analityk
    Consulting – Intern in Management Consulting
    Analityk Globalnych Hurtowni Danych F&A
    Inżynier NLP (Natural Language Processing)
    (Starszy) Analityk ds. Systemów Windykacyjnych (Bazy Danych)
    Specjalista ds. Kanałów Kontaktu
    Kierownik Ryzyka Kredytowego
    Młodszy tester/specjalista Quality Assurance
    Młodszy programista C#
    Młodszy programista (technologie webowe)
    Młodszy Specjalista ds. Wsparcia, ITP. ITD…
    Szalom!
  • 2014-10-23 13:04 | gość

Ja . albo jestem za stara, albo nie mam doswiqadczenia, albo, albo, albo...dp dupy to wszystko. chciałabym zobaczyc zajęcia prowadzone z grupa 25 czterolatków w jakmś warszawskim przedszkolu, ale nie jedne tylko cały cykl i przyjrzeć się efektom. bo tak ładnie sie mówi o matematyce, ale gorzej z praktyką