Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego oddajemy państwo radykalnym katolikom?

(7)
Radykalni katolicy walczą z „cywilizacją śmierci”, a pole starcia wciąż się rozszerza. Sprzeciw wobec religijnego fundamentalizmu jest słaby, bo dominuje strategia „niezadrażniania relacji z Kościołem”.
 • 2014-07-09 18:48 | Mintaka

  Dlaczego oddajemy państwo radykalnym katolikom?

  Dlaczego to robimy? Z braku wyobrazni, z obojetnosc, z niecheci do podejmowania dzialan? A moze z lenistwa?

  Ateistow i niewierzacych jest mniej, wiec jestesmy w mniejszosci i traktowni jak coetus non grata. Ale sa przeciez wsrod katolikow ludzie tolerancyjni i z wyobraznia. Dlaczego oni nie protestuja?

  Nota bene, bardzo ciekawie i rzetelnie napisany artykul.

  Pozdrawiam
 • 2014-07-09 20:57 | zet

  Re:Dlaczego oddajemy państwo radykalnym katolikom?

  Nie sądzę, by trzeba było rozpatrywać problem relacji państwo-Kościół w kategoriach wojennych /kto kogo pokona/. Mamy obowiązujące prawo,należy robić co można,by było przestrzegane przez wszystkich. Natomiast ci, którzy prawa nie przestrzegają albo milcząco przyzwalają na jego omijanie i łamanie, powinni ponosić odpowiedzialność,także dyscyplinarną czy karną. Zaniechanie,będąc zobowiązanym do działania, to także naruszanie porządku prawnego.
  Pan prof.Chazan,jako dyrektor państwowego szpitala złamał /świadomie/ polskie prawo i słusznie został odwołany ze stanowiska. W tym przypadku powoływanie się na "prawo boże" nie ma uzasadnienia, bo takowe nie istnieje. Umowę o pracę z prof.Chazanem zawierano na podstawie prawa ludzkiego, opisanego w kodeksach.
  Kto interesuje się historią Kościoła,wie doskonale,że w tzw. "prawie bożym" kler co pewien czas dokonuje zmian i poprawek nie pytając Boga o zdanie.
  Dyktat kleru w polityce się kończy, dlatego etatowi pracownicy Kościoła zrobią wszystko,by proces opóźnić,gdyż zatrzymać się go nie da. Prawo państwowe/stanowione przez ludzi dla ludzi/ musi być przestrzegane,jako zwierzchnie nad religijnymi zwyczajami. "Prawo boże" każda religia ma własne i niech go stosują wobec siebie wierni tego czy innego wyznania.
  Gdyby sytuacja /odmowa aborcji chorego płodu/ miała miejsce w szpitalu prowadzonym /i utrzymywanym/ przez związek religijny, pan prof.Chazan mógłby uczynić to,co uczynił bez ponoszenia konsekwencji. Placówki medyczne,utrzymywane przez NFZ muszą świadczyć usługi dla każdego,niezależnie od wyznania.
 • 2014-07-10 09:13 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Dlaczego oddajemy państwo radykalnym katolikom?

  Autor pojęciem "kościół zamknięty" nawiązuje do tęsknoty o "kościele otwartym".Ta otwartość wynika z nieporozumienia odnoszącego się do analogii do tytułu książki Karla R.Poppera SPOŁECZEŃSTWO OTWARTE I JEGO WROGOWIE.
  Ta książka przedstawiająca historie sprawowania władzy,która sprowadzaj się do zbrodni i masowych mordów jest przesłaniem,że tam gdzie zawodzi sumienie z pomocą ma przyjść racjonalna krytyka.Taką krytykę wręcz uniemożliwia brak otwartości w pierwszej kolejności aktorów teatru polityki.
  Mają swoją historię reformatorskie zapędy,w które być może chce się wpisać lewicowiec Cezary Michalski :
  https://www.youtube.com/watch?v=OW1Yt91GEMg
 • 2014-07-10 10:31 | jukka2003

  czas chyba na jakis drugi okragly stół

  Tak mi się wydaje że po prostu przyszedł czas na drugi okrągły stół. Tylko że jeszcze chyba strona instytucji upadającej nie jest na to gotowa, nie jest przekonana że ma on sens.

  Ilość konfliktów światopoglądowych opisywanych w prasie jest chyba erzatzem prawdziwych wojen które tak często Polskę nawiedzały a teraz ich brakuje. A tak na poważnie, powiedzmy sobie szczerze że należy na nowo zdefiniować ramy państwowości, wolności światopoglądowej, sumienia - tak by nasze dzieci miały grunt pod trudne dyskusje, a nie musiały na nowo odkrywać Ameryki i zastanawiać się: co jest dozwolone a co nie, lub czy artysta obraził uczucia religijne czy nie, czy doktor może odmówić czy nie. Nie chodzi o to by pozbawiać ich możliwości takich rozważań, ale żeby przynajmniej dyskutując miały jakąś bazę oraz więcej szacunku wzajemnego i żeby po prostu dyskusje były na trochę wyższym poziomie niż prezesa z premierem.
 • 2014-07-10 10:52 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Dlaczego oddajemy państwo radykalnym katolikom?

  Bardziej chodzi o naukę wary,jej jakość,aby obronić wartości wynikające z ewolucyjnych osiągnięć CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ.
  Doświadczamy CYWILIZACYJNEJ MIESZANKI pod znaczącym wpływem CYWILIZACJI PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.
  Z kim się układać przy OKRĄGŁYM STOLE z nową lewica,która jeszcze bardziej radykalizuje wczesne myśli Karola Marksa ?!
  A może z tymi,co w tradycji mają rycie pod polskościa :
  http://niepoprawni.pl/blog/2218/antypolska-literacka-nagroda-pulitzera-dla-polskiego-zyda
 • 2014-07-10 23:09 | antymat

  Re:Dlaczego oddajemy państwo radykalnym katolikom?

  A dlaczego używa Pan czasu teraźniejszego?
  - religia w szkole (kościół miał płacić),
  - płacenie katechetom,
  - krzyż w Sejmie,
  - krzyże w szkołach,
  - ustawa "antyaborcyjna",
  - przyzwolenie na nazywanie zygoty dzieckiem,
  - przyzwolenie na nazywanie płodu dzieckiem,
  - ...

  Przyznam, że piszę to z dystansu - tu, gdzie mieszkam, na kościoły płaci się podatek. Nikogo nie interesuje, w co kto wierzy i jakie zdanie na ten czy ów temat ma biskup, kardynał, czy jeszcze jakaś inna cholera.
 • 2014-07-14 19:41 | Eau de Cologne

  Re:Dlaczego oddajemy państwo radykalnym katolikom?

  Czy moze dlatego, ze zdecydowana wiekszosc polskich politykow jest trzymana na krotkiej smyczy przez dostojnikow kosciola rzymsko-katolickiego ?