Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Triumf pseudonauki nad rozumem

(9)
Homeopatia, parapsychologia, radiestezja, jasnowidztwo i inne pseudonauki zyskują oficjalne certyfikaty. W Polsce odbywa się powolna destrukcja nie tylko państwa świeckiego, ale też racjonalnego.
  • 2014-07-10 22:25 | Mintaka

45 proc. Polaków uważa, że „Bóg stworzył człowieka mniej więcej takiego, jak wygląda on dziś

Okazało się, że prawie 45 proc. Polaków (średnia dla Unii to 24,7 proc.) uważa, że „Bóg stworzył człowieka mniej więcej takiego, jak wygląda on dziś”, a tylko 37 proc. (średnia dla UE wyniosła 63,7 proc.), że „człowiek powstał w wyniku ewolucji z wcześniejszych gatunków zwierzęcych”. ""

Przeczytalam i jestem w szoku. Wiadomo, ze ze stanem umyslowym Polakow nie jest zbyt dobrze w tych poczatkach XXI wieku. Ale ze az tak! Chcialoby sie powiedziec "komuno wracaj", ale niechcialabym jednak zeby wrocila. Co sie stalo z tym narodem. Czy my rzeczywiscie jestesmy tak durni i ciemni, czy cos z tym sondazem nie tak?
  • 2014-07-11 00:04 | Anoda

Re:Triumf pseudonauki nad rozumem

Homeopatia to rynek wart 2mld zl rocznie. Rodzi sie pytanie dlaczego slascy uczeni (?) legitymizuja taki skandal? Rektor nie umie czytac czy nie rozumie na czym polega nauka? Moze żerknalby do pisma "Lancet", mozna tam znalezc wyniki ponad 100 eksperymentow, ktore jasno wykazaly, ze homeopatia nie ma ZADNEGO potwierdzonego dzialania. A moze magnificencja "nie posiada" jezykow obcych? Warto przyjrzec sie sprawie drodzy dziennikarze.
  • 2014-07-11 04:24 | andsol

Artykuł, który właśnie komentuję, można określić jako popularnonaukowy. Słownik wyjaśnia to przydługie słowo w ten sposób: przedstawiający zagadnienia naukowe w sposób przystępny dla niespecjalistów. Pisanie takich artykułów to niewdzięczne zadanie dla dziennikarza. Wprawdzie wielu zasłynęło dzięki takiej działalności w kulturze swoich krajów, ale łatwiej tu o utarczki, narzekania specjalistów (bardziej skłonnych do krytykowania dziennikarza - laika niż do wspomożenia go swą wiedzą zawodową) i nie ma tego odzewu, co opisywanie sensacyjnych mordów, zaniknięć czy przepisów na ciasto drożdżowe.

A naukowiec (czy uczony) bardzo rzadko wda się w pisanie takich artykułów. W jego środowisku przynosi to dwuznaczne uśmieszki ("no tak, w badaniach już się wypalił") i w dodatku wieloletnie używanie żargonu naukowego czyni go często głuchym na język codzienny.

Falę bredni odpychają od ludu co poniektóre blogi (nie wymienię ich autorów, bo mam ich za przyjazną grupę i trochę nieetycznie by wyglądało wspominanie ich imiennie), ale to też ciężka praca -- i w dodatku zupełny wolontariat. Pomagają więc one w myślącym istnieniu, ale dobrej dziennikarskiej roboty popularnonaukowej nie zastąpią.

Liczmy więc na cud, czyli na powrót mody na zatrudnianie w pismach i gazetach dobrych specjalistów, oddalonych od misji ideologicznych czy partyjnych, lubiących myśleć, czytać i uczyć się i tak dobrze opłacanych, by móc tylko tym zajmować się całymi dniami. Liczenie na cud może wyglądać dziwnie, ale skoro w tym kraju na rozum coraz trudniej liczyć, może jest to nastawieniem rozumnym?
  • 2014-07-11 08:21 | DBG

Jakos mi ta homeopatia nie pasuje do tego samego worka co reszta (parapsychologia, radiestezja, jasnowidztwo).

Otoz trzydziesci lat temu moj trzyletni synek kaszlal od dwoch lat, bez przerwy. Bylam u wielu lekarzy, polykal wiele lekarstw, bez rezultatu. Bylam juz umowiona na usuniecie trzeciego migdalka.

Sasiadka, byla pielegniarka i matka czworki dzieci polecila mi swojego homeopate, u ktorego leczyla sie ona, jej maz i dzieciaki.

Nie wierzylam w to, ale co mialam do stracenia?

Po tygodniu zazywania tych "cukiereczkow", syn przestal kaslac.

Inna dolegliwoscia synka byly wieczne wzdecia. Dwa razy trafil nawet do szpitala, bo brzuszek pod wplywem gazow pecznial mu i wygladal jakby polknal pilke nozna. Homeopata polecil mi, abym wieczorem rozpuszczala gline w wodzie i rano podawala ja malemu do wypicia. Po kilku dniach wzdecia ustaly.

Dlatego nie umiem krytykowac homeopatii. Mojego syna wyleczyla szybko i radykalnie!

Rzecz dziala sie we Francji, gdzie mieszkam od 34 lat. Tu nikt nie krytykuje cukiereczkow. Mam mnostwo znajomych, bynajmniej nie nawiedzonych, ktorzy chodza tylko do homeopatow.

Zaznaczam, ze nasza rodzina leczy sie wylacznie u lekarzy. Ale nie moge zapomniec tego doswiadczenia i zawsze bronie homeopatii.
  • 2014-07-12 08:06 | marcelina.kote

A było opisane jaka była próbka reprezentatywna i jak wyglądał przebieg badania? Wydaję mi się, że jednak teoria darwinistyczna jest na tyle znana, że ludzie nie powinni mieć problemu z właściwym postrzeganiem tego jak powstał człowiek.
  • 2014-07-14 21:07 | zet

"Czy my rzeczywiscie jestesmy tak durni i ciemni, czy cos z tym sondazem nie tak? "

Przykre,lecz prawdziwe,dostrzegalne.Jesteśmy.
  • 2014-07-16 13:35 | mtwapa

@DBG: dowody anegdotyczne

To jest nic. Pinscet lat temu bedac w kolysce uslyszalem jak leczono moja siostre. Bekalo sie jej straszliwie wiec poszeptucha kazala napluc na jej potylice trzy razy. Pamietamjak dzic, bekanie siostry przeszlo jak plwoicina odjal.

Dlaczego wkazdej dyskusji oskutecznosci pseudomedycyny wychyla sie za krzaka jakis goly posladek z napisem "a mnie X pomoglo i bronic bede Xa jak Czestochowy!"?

Homeopatia nie dziala bo zwyczajnie nie moze. Jest na tym samym poziomie co loty w kosmos dzieki naczynkom z rosa przywiazywanych do nog, ktora to rose Slonce "przyciagalo".

A glina to nie jest homeopatia, chyba ze rozcienczylas ja tak ze juz zadnej gliny w podawanej miksturze nie bylo.
  • 2014-08-06 23:33 | Homeopatia jest wrzodem na twoim ...

Przyłóż rivanol, tam homeopatii nie ma. Potem policz ile wart jest tylko rynek samych statyn - "leków" bezwartościowych i wyłącznie szkodliwych. Co ma pokrycie w 200 wynikach badań.
  • 2014-08-06 23:34 | "Kamienie z nieba nie spadają

bo w niebie nie ma kamieni" - tak orzekli o meteorytach poprzednicy mtwapy nędzne 200 lat temu. Ani chybi to prawda i basta.