Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej: Nie potępiam Chazana

(29)
– Omawianie sprawy Chazana akurat w momencie, kiedy jego nazwisko znalazło się na wyrytym kamiennym darze dla Jasnej Góry, to dziwny zbieg okoliczności – mówił Jackowi Żakowskiemu dr Michał Hamankiewicz na antenie w TOK FM.
  • 2014-07-11 22:31 | 40 latek

Ja też nie potepiam.

Ma prawo do posiadania sumienia, jakkolwiek zboczone by nie było. Może czerpie satysfakcję z cierpienia istoty która przyszła na świat. Jeszcze nie tak dawno katoliccy wyznawcy sumienia, spaliliby na stosie istotę i matkę razem z nią, uznaliby przecież, że to szatan. Jak znaleźliby ojca również poszedłby do atmosfery. Tak, lekarz ma prawo posiadać sumienie. Tylko, że powinien informować pacjentów o fakcie, żeby wiedzieli, że idą do szamana, a nie człowieka nauki. Chazan, definitywnie złamał prawo, Polska, jeszcze przynajmniej teoretycznie jest państwem świeckim, w którym istnieje prawo stanowione przez człowieka, a nie dane przez Boga. Ciekaw jestem ile dzieli nas od katolickiej wersji szariatu ?
  • 2014-07-11 22:52 | piotrbb

Re:Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej: Nie potępiam Chazana

Prezes Hamankiewicz wypowiada się jakby fundamentalną zasadą Naczelnej Izby Lekarskiej była omerta ... a on bał się ją złamać.
  • 2014-07-11 23:31 | agawawa

Witam. Cala historie sledze z duza ciekawoscia. Nasuwa mi sie tylko jedno - z calego zdarzenia zrobiono polityczny temat zastepczy aby nie bylo tylko o aferze tasmowej. Postawa pani prezydent miasta o tym swiadczy dobitnie. Wiem co pisze gdyz sama jestem ofiara bledu medycznego. Zostala przeprowadzona kontrola na zlecenie pani prezydent oraz rzecznika praw pacjeta i mimo wszelkich naruszen zarowno moich praw, obowiazkow szpitala, winnych nie znaleziono. Dodam ze mam 35 lat jestem juz po 16 operacjach a na tym nie koniec. Trzymam kciuki za profesora i sprawiedliwosc.
  • 2014-07-12 08:30 | henrysz

Panie Prezesie w związku z powyższym powinni Pana odwołać z funkcji prezesa , jednocześnie przestałem się dziwić
    reakcji Pana Chazana . Ja jednak uważam że powinien odpowiadać karnie za swoją decyzję i ponieść konsekwencje
    finansowe swojej decyzji . Natomiast kler niech sobie weżmie tego pana na księdza i da mu parafię gdzie będzie głosił
    swoje poglądy i skrobał zaufane pacjentki pozostałych księży .""
  • 2014-07-12 09:37 | dekan56

Jeśli rzeczywiście pan Chazan zrobił to kalkulując swą dalszą karierę jako senator to makabra. W ciekawym świetle ustawia się Naczelna Izba Lekarska słowami swego prezesa. Te wszystkie wypowiedzi nie odnoszą się do istoty sprawy - szpital podpisał kontrakt z NFZ o świadczeniu usług w określonym zakresie. Najprościej byłoby zerwanie kontraktu z tym szpitalem i przeniesienie go na drugi. Ministerstwo Zdrowia i NFZ byliby po za sprawą, wykonywaliby swe przypisane funkcje. My moglibyśmy dalej sobie dyskutować. Ciekawe byłyby, wtedy słowa personelu tego szpitala - co myślą o swej dyrekcji. Wiem, że to duże uproszczenie, ale jak ktoś się w końcu zdecyduje na takie działanie w państwowej instytucji to może szok uprzytomni innym "państwowym" dyrektorom, że pomyłki, działania według widzimisię kosztują.
  • 2014-07-12 09:44 | habitus

Rozmodlona izba lekarska

Hamankiewicz jest dentystą. Czy może wypowiadać się na temat etyki ginekologa?
  • 2014-07-12 10:25 | zet

Czyste sumienie posiadają zazwyczaj ci, którzy go nie używają. Obserwując życie, można bez ryzyka błędu zauważyć,iż spośród tych wszystkich, którzy podpisali klauzulę,wielu sumienia nie posiada.Niestety. Dowody wdzięczności,często wymuszane na pacjentach,są jednym z argumentów powyższej tezy. Ich/pacjentów/ traktowanie w szpitalach,to argument drugi.
    Wypowiedź pana Hamankiewicza świadczy o głębokiej degeneracji środowiska. Naczelna Rada Lekarska musi stać na straży obowiązującego prawa i procedur lekarskich a nie na straży sumienia lekarzy.
    Prof.Chazan złamał prawo,jako dyrektor państwowej placówki,naruszył także procedury. I powinien za te czyny ponieść odpowiedzialność.
    Jeśli wyznawana religia przeszkadza mu we właściwym stosowaniu przepisów, niech zmieni zawód. To aktualnie bardzo modne wśród wielu grup zawodowych.
  • 2014-07-12 11:48 | Wacław

Zainteresowania Hamankiewicza

Hamankiewicz jest szczególnie aktywny w dwóch przypadkach: pierwszym, kiedy ktoś stara się ograniczyć przerośnięte kompetencje samorządu zawodowego; drugim, jak na horyzoncie pojawia się kasa. Oczywiście, zawsze działa dla dobra pacjentów. A może tak, ten medyczno-etyczny guru, zabrałby chociaż raz głos potępiający swoich kolegów po fachu, łamiących wszelkie zasady etyki zawodowej. A Chazana niech sobie broni do upadłego, takie jego prawo.
  • 2014-07-12 11:57 | rebel

Panie Jacku. Gratuluję! Doskonały wywiad. Drugia raz udaje się Panu w ostatnich dniach pokazać zakłamanie, podwójne standardy i zwykłą ignorancję.

Maciej Hamankiewicz.
    - "Mam też duże wątpliwości co do tego, czy kolejny prof. ginekologii nie złamał fundamentalnej zasady etyki lekarskiej, omawiając tę sprawę na forum."
    .
    .
    .
    .
    - "Ja nikogo nie potępiam."
    .
    .
    .
    - [JŻ] To powiedziawszy, może pan wycofać słowo „nagonka”.
    - [MH] Chyba jednak nie.

Wystarczy za komentarz.
    Dawno nie czytałem takiego krętacza. Pokazanie w telewizji zdjęć z podręcznika medycyny to wręcz zbrodnia, ale odmowa świadczeń medycznych to temat do dyskusji. Dulszczyzna pełną gębą. Przedmiotowe traktowanie pacjęta, pan lekarz nawet się nie zająknął o prawach płatników składek. Jako ludzi i jako klientów. Płaćcie i nic wam do tego profani jak leczymy.
  • 2014-07-12 13:43 | gramin

Jesteś ofiarą błędu lekarskiego i jednocześnie trzymasz " kciuki za profesora i sprawiedliwosc"?
    W tym twierdzeniu nie ma a grosz logiki.
    Zawsze mnie zastanawia, dlaczego strasznie-pobożni-prawdziwi-katolicy tak chętnie i nagminnie łamią przykazanie "nie mów fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu swemu", dane im niby przez samego boga?
  • 2014-07-12 13:57 | znafca

Ten wywiad śmierdzi ukazyjąc nam sylwetkę obłudnego, miernego, ale wiernego Pana Prezesa, który musi najwyraźniej spłacić komuś dług wdzięczności za wyniesienie go na tę zaszczytną funkcję którą plami każdym wypowiedzianym przez siebie słowem.

To polityk, lawirant, dwulicowiec, Pan Prezes, który gra o swoje interesy i interesy swojego środowiska (i z pewnością nie chodzi tu o środowisko lekarzy), unika odpowiedzi, kręci, kombinuje jak może, nie chce, nie może, boi się o stołek, o koneksje, o to jak zostanie odebrany.

Zwyczajny tchórz. Zemdliło mnie od czytania tego, tak jakbym czytał spoconego klechę, który na siłę stara się udowodnić, że Ziemia jest płaska i wokół niej krąży słońce, choć wszystko temu przeczy.
  • 2014-07-12 14:05 | mamunia

Nie jest według mnie problemem czy była zasadność odmówienia przerwania ciąży czy nie, bo tym zajmie się kto inny, nie ja, i dzięki Panu na Wysokości, ze nie ja mam do rozsądzenia tę sprawę. Ale Prof. Chazan podpisując tę deklarację i nie podejmując żadnych działań - chodzi mi o primo: Pomoc psychologa dla kobiety, secundo: Pomoc w ponownym zajściu w ciążę lub wskazanie, gdzie i jak tę pomoc może uzyskać, tertio: Pomoc lekarską w pozostałym okresie ciąży, w czasie porodu i połogu, quarto: Pomoc i opiekę nad tym biednym dzieckiem - skoro zapewniał, ze można pomóc, dlaczego tego nie zrobił? Reasumując - w tej sprawie chodzi o to, ze pan Prof, Chazan podeptał całą zawartość sławetnej deklaracji, co więcej, cały kodeks lekarski i podstawowe odczucia sprawiedliwości, pomocy potrzebującym [przecież dziecko od co najmniej trzeciego miesiąca ciąży odczuwa bodźce w tym ból - jak to dziecko musiało się nacierpieć, wie tylko Pan na Wysokościach - a ból matki - zamiast szykować łóżeczko kupowała trumnę - i jej zawód, skoro chodzi o in vitro, to znaczy, ze inne sposoby zawiodły] czyli podsumowując - tu chodzi o to, ze on, jako Szanowny Pan Dyrektor, Pan Profesor, katolik [no, tu bym się zastanowiła, chyba że w tej wierze to tak samo jak z przysięgą Hipokratesa] mógł odmówić, przeciągnąć, skłamać i dalej czuć się dobrze. Bo mógł.
  • 2014-07-12 15:22 | Ave

Złamał obowiązujące w Polsce prawo i powinien ponieść konsekwencje.
    A tak na marginesie.
    Jeśli prawdą jest, że Chazan wybiera się do senatu i dlatego dopuścił do zamordowania dziecka, to ten senator będzie największą prostytutką polityczną !
  • 2014-07-12 15:44 | kokolina

Re:Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej: Nie potępiam Chazana Swój swojego broni ale nie słusznie

Śmiech warte że z Chazana zrobili świetego na Jasnej górze jest na stałw wyryte jego nazwisko tam muszą sie wierni którzy go bronią modlić się do niego i prezes też z naczelnej izby lekarskiej co Chazana tak bardzo broni a Chazan nic sobie z tego nie robi bo będzie senatorem jak Piecha też ginekolog który też broni życia ale jak był mlodym lekarzem to też tysiące aborcji zrobił tak samo jak Chazan dla mnie ci faceci są nie wiarygodni oni wszystko zrobią żeby dostać się do senatu Piecha Chazana poprze do senatu i Chazan będzie jako święty na stare lata w senacie.
  • 2014-07-12 19:09 | gramin

Kolejny bardzo dobry wywiad Jacka Żakowskiego, pokazujący w sposób rewelacyjny kołtuństwo i obłudę części polskiego środowiska lekarskiego.

Chazan albo świadomie wprowadził swoją pacjentkę w błąd, mówiąc o dobrych rokowaniach i możliwości pomocy medycznej dla tego ciężko uszkodzonego płodu, albo jest całkowitym ignorantem i pomimo tytułu profesorskiego zna się na ginekologii i położnictwie jak "świnia na gwiazdach".
    W obu przypadkach dyskwalifikuje go to jako lekarza i powinien dostać zakaz wykonywania zawodu.

Tymczasem Hamankiewicz nie widzi powodu do wszczęcia jakiegokolwiek postępowania dyscyplinarnego.
    Co więcej, podobnie jak Chazan albo ordynarnie kłamie, albo jest jeszcze większym ignorantem od niego. W czasach, gdy średnio rozgarnięty laik wie, że dzisiaj aborcji nie przeprowadza się w taki sposób, jak to pokazują katolickie filmy propagandowe, lekarz z wieloletnim stażem nie ma podobno o tym zielonego pojęcia.

W jakich czasach my żyjemy?
  • 2014-07-12 19:14 | klc2

jeszcze dziwniejszym zbiegiem okoliczności było to ,że wtedy premier miał sraczkę. Spod jakiego kamienia wypełzają takie oszołomy. Kto ich wybiera na takie stanowiska. Precz z terrorem czarnych talibów
  • 2014-07-12 19:17 | klc2

Też grzebie się w dziurach.
  • 2014-07-12 20:46 | vertigo13

polski papuas

.

W czasach dawnych, szczepach
    prymitywnych, shaman, ten
    od czarow, byl jednoczesnie
    znachorem od chorob zamawiania,
    zlych duchow odpedzania,

Dzis zgrabnie nazywanym
    egzorcyzmami, zeba wyrwal,
    ziolo na poronienie przepisal
    po szalonej nocy kupaly...

Byl prawa reka wodza, i mial
    przywileje specjalne, u Mayow
    i Egipcjan slonca zacmienie
    przewidywal, by luda ciemnego
    o swej mocy przekonac...

Nic sie od tych czasow w polsce
    nie zmienilo, z wyjatkiem ceny,

Dzis shaman/znachor prosze
    panstwa jest w cenie, taki Oko
    czy Franek Bonehead de Boner,
    ten od bruzdy i ich sekta to business
    wart w polsce miliardy zln rocznie

Prezes Izby Naczelnej Znachorow
    z tej samej sekty...

Wodz Tusk slonca zacmienia
    potrzebuje by pokazac ze
    ma wladze nad jego jasnoscia,
    znachor/shaman to element
    niezbedny wladzy sprawowania,

Nad Papuasem Polskim

:-)
  • 2014-07-12 22:53 | outlook

Oczywista, oczywistośćRe:Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej: Nie potępiam Chazana

"Np. na terenie Republiki Federalnej Niemiec jest wiele szpitali założonych przez związki wyznaniowe i nikt ich nie zmusza, żeby wykonywały pewne świadczenia." Pan prezes Naczelnej Izby Lekarskiej zawsze po właściwej stronie. Byłbym tylko zobowiązany, że pan Chazan nie był dyrektorem ani prywatnego szpitala ani szpitala związku wyznaniowego w , którego statucie były zapisy o "sumieniu", a ponieważ jeszcze do dzisiaj obowiązuje w RP prawo stanowione przez Sejm i nawet jak jest kulawe to obowiązuje - psim obowiązkiem pan dyr. Chazana było i jest jego przestrzeganie. Jeżeli ktoś pobiera wynagrodzenie fundowane przez podatników to ma obowiązek postępować zgodnie z wolą pracodawcy . Chylę czoła przed przekonaniami pana Chazana i innych jego kolegów. Chlebodawca wymaga jednak aby przestrzegali prawo stanowione. Odnośnie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma przymusu pracy w zawodzie lekarza i dentysty. Albo podpisuje pan doktor umowę o pracę na warunkach określonych przez pracodawcę, albo rozpoczyna działalność gospodarcza na własny rachunek i problem znika. Jeżeli tak liczne grono ma mieć wyrzuty sumienia, to bo jasną a niespodziewaną.......... marnotrawią moje podatki na studia , gabinety i swoje pobory. Mogą wszak pracować w innych zacnych, a społecznie użytecznych zawodach, które nie będą stały w konflikcie z ich sumieniami i wymagały znacznych nakładów sił i środków.
  • 2014-07-13 02:37 | Idz_i_patrz

Straszne. Prezes pokazał się jako tchórz i krętacz.
    Nie ma najwyraźniej dość odwagi by przedstawić jakiekolwiek własne spójne zdanie.

Brak odwagi by odpowiedzieć niewymijająco na jakiekolwiek pytanie.

Po prostu straszne.
  • 2014-07-13 06:00 | narciarz2

Po przeczytaniu tego wywiadu nareszcie zrozumiałem słowo "gnida".
  • 2014-07-13 09:52 | Adam 2222

wystarczy by Tusk cofnął polskie paszporty dyplomatyczne Episkopatowi i zapowie wprowadzenie podatków od dochodów dla kleru i i Krk a dewianci seksualni i ich kundle uspokoją się natychmiast łącznie z Kaczą miesiączką

• 2014-07-13 12:24 | Gadfly

Lepiej będzie, jesli agawawa będzie za kciuki trzymała Chazana. Lepiej dla pacjentów.
  • 2014-07-13 13:01 | janadam48

Tak masz rację pod warunkiem,że pan premier Tusk chciałby chcieć. Pan premier jest sparaliżowany na samą myśl o działaniach nie zgodnych z poglądami jego osobistego klechy. Ma akazję przejść do historii jako gość który ma jaja a przejdzie jako ten który nie klęka a leży przed klerem.
  • 2014-07-14 08:55 | Femina

Panie Żakowski, piękny wywiad i jasno nam pokazujący, że to nie chazan ze swoimi religijnymi poglądami w pracy jest największym problemem. On ma po prostu przyzwolenie władzy, każdej władzy. I niech nas nie zmyli "wywalenie" chazana z dyrektorskiego stołka, bo w zamian dostanie stołek stokroć lepszy i równocześnie będzie robić za męczennika za wiarę.

Zauważcie, że po stronie "religijnych" nie padło ani razu słowo o cierpieniu kobiety, o tym że ona ma jakiekolwiek prawa jako istota ludzka. Cały czas bredzą o "dziecku nienarodzonym", ktoremu chazan pozwolił się urodzić. Ba on dał jej szansę urodzić kalekie i śmiertelnie chore dziecko wbrew jej woli. Czy zmuszenie kobiety do rodzenia wbrew jej woli nie jest torturowaniem tej kobiety? Oczywiście że jest, bo ciąża i poród to nie to samo co kupienie w sklepie kilograma cukru.

Zakaz aborcji, za chwilę zakaz stosowania antykoncepcji, karanie porodem za współżycie, za in vitro, za gwałt, to współczesny "Młot na czarownice" i stosy.
  • 2014-07-14 10:47 | magnus

Prezes Izby Lekarskiej ma takiego samego hopsa jak ten "profesorek", któremu "sumienie przed laty nie zabraniało wykonywania aborcji i to za ciężkie pieniądze. Teraz nagle "nawrócił się". W dodatku jako dyrektor szpitala. Gdyby był wyznania mojżeszoweo, to zabroniłby przetaczania krwi. Nie chcę używa mocnych słów, ale wiem jedno. MUSI PONIEŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ cywilną i karną, Za wprowadzenie pacjentki w błąd, za doprowadzenie do śmierci noworodka
  • 2014-07-14 17:55 | Henryk

Żałuję , że zapomniano o pokrzywdzonych .Nie rozumiem sumienia, działającego wybiórczo.
  • 2014-12-02 08:09 | EAR2

HIPOKRYZJA TEGO HAMANKIEWICZA SIĘGA ZENITU. To pokrętne rozumowanie, unikanie jasnej odpowiedzi na konkretnie postawione pytania jest po prostu obrzydliwe. Brawo red. Żakowski! Trzeba taką hipokryzję bez obnażać
  • 2015-06-17 12:01 | asdf

Bardzo dobry wywiad.
    Z jakims wielkim zaskoczeniem czytam wypowiedzi pana prezesa :
    jest nagonka - nie, nie twierdze, ze jest, cofnie pan slowa o nagonce? nie nie cofne.

masakra.
    teraz gdy trzeba bedzie odwiedzic lekarza 50 tys razy sie zastanowie. Bo nie chcę, żeby ten lekarz mi odpowiedział: moze jest pani chora? a moze nie? wszyscy chorujemy, nie nie potwierdze diagnozy.

ma sa kra.