Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Cywilizacyjne zacofanie, czyli Polska słabo skanalizowana

(22)
Większość mieszkańców wsi nie ma dostępu do kanalizacji, a przydomowe zbiorniki ze ściekami to norma Polski lokalnej. I – jak pokazuje tragedia z woj. lubuskiego – śmiertelne zagrożenie.
  • 2014-07-17 17:14 | Piotrek

miasta

A co można powiedzieć o miastach? Znam miejsca w Sosnowcu czy w Rudzie Śląskiej gdzie nawet nowowybudowane "rezydencje" nie mają dostępu do kanalizacji. I to nie są budynki pośrodku niczego. Jakim cudem dopuszczane są do zabudowy działki bez podstawowej infrasttruktury?
  • 2014-07-17 18:28 | _sens_

Re:Cywilizacyjne zacofanie, czyli Polska słabo skanalizowana

krótko rzecz ujmując.. gów....a sprawa...
  • 2014-07-17 22:00 | Ela

Żagań znajduje się w Lubuskim a nie na Dolnym Śląsku :-)
  • 2014-07-18 00:29 | Adam 2222

czyli Sienkiewicz nie dopowiedział, ze III RP to ch.... d.... i kamieni kupa na dodatek tapla się w gównie. A niedawno styropian klepał się po plecach dając sobie medale i premie z okazji 25 rocznicy dojścia do koryta.

• 2014-07-18 06:06 | andante andante

Polska mało skanalizowana ? A ten jeden wielki KANAŁ, w który wpuściła nas Platforma to mało ?
  • 2014-07-18 09:05 | Andrzej

Sytuacja się powoli poprawia, chociaż zacofanie cywilizacyjne jest wciąż duże. Coraz więcej ścieków jest oczyszczanych, ale Wisła wciąż jest brudna. Gdzie te czasy, gdy można było się w niej kąpać. Za to Bałtyk coraz czyściejszy, i to cieszy.
  • 2014-07-18 11:40 | miesz(k)aniec

wioska pod Poznaniem, 1200 bogobojnych obywateli i .... brak kanalizacji. Wszystkie stare domy, nowe także a jest ich zatrzęsienie, wyposażone w szamba. Szambiarze zacierają ręce widząc ile się buduje. I co? Na spotkaniu gminnym żadnej informacji na temat ewentualnego skanalizowania wioski. Może za 10 lat jak liczba mieszkańców urośnie np. do 5 tys.....
    Prawdziwy zachód i wielkopolska gospodarność.
  • 2014-07-18 14:04 | V

Jak to: "jakim cudem"?

Przecież w niezliczonej liczbie gmin infrastruktura kanalizacyjna ledwo dyszy, tzn. pracuje na maksimum przepustowości i żadne pozwolenia na przyłączenie nie są wydawane. Gdyby nie wydawać pozwoleń na budowę osobom mającym tam działki, sparaliżowaliśmy budownictwo indywidualne.
  • 2014-07-18 16:31 | Ale za to ynternet eltee wszystkie mają

to je pustemp, co nie, ponie Bendyk?
    Mało śmieszno, bardziej straszno, bo okazuje się, że podobno doświadczeni ludzie złamali najbardziej podstawowe zasady bhp i przypłacili to życiem. Smoleńsk się kłania. Nie nowość to zresztą. W "Księdze Tatr" Jalu Kurek opisał, jak najbardziej zajadłym przeciwnikiem skanalizowania Zakopanego, już wówczas (ok. 90 lat temu) uginającego się pod ściekami, był Chramiec - właściciel miejscowego zakładu przyrodoleczniczego.
  • 2014-07-19 00:32 | Jo.anka

W Warszawie spora część dzielnicy Wawer jest nieskanalizowana i w planach na najbliższe 2 dekady nie jest przewidziana budowa kanalizacji! O czym więc mówimy?!
  • 2014-07-19 06:55 | Pliszka

W mojej wsi kanalizacja jest od dawna. Mam bogatych sąsiadów (wielki odremontowany dom kilka aut) którzy mało że nie są podłączeni to puszczają wszystko do rowku. Wystarczyły by kontrole i kary za nie wywożenie szamba. Niektórzy latami tego nie robią. Wszystko idzie w ziemie i do wód gruntowych.
  • 2014-07-19 08:05 | Mieczysław S.Kazimierzak

Cywilizacyjnym postępem jest przystąpienie Polski do udziału w zmilitaryzowanym procesie handlu wojna i pokojem.
    http://centerkor-ua.org/novosti/item/1251-polsha-vstupaet-v-vojnu-na-ukraine.html
  • 2014-07-19 21:31 | noone

Chodzi o pieniądze

Jest tak: na wsiach mają studnie i szambo. Nie płacą za wodę, szambo wypompowują na pola. I nagle gmina podciąga wodociąg i kanalizację. I co? Za przyłącze każe sobie słono zapłacić, a potem jeszcze płacić za wodę i ścieki. Ja się nie dziwię, że jest tyle szamb i studni.
  • 2014-07-20 09:38 | Sceptyczny

Powody są różne

Jednym z nich jest to, ze zabudowa naszych wsi jest często bardzo rozrzucona, bardzo odległe od siebie domy powodują, że budowa kanalizacji bywa nieracjonalna.
    Inny to narodowa pogarda dla wszystkiego co wspólne, każdy stara się żyć osobno.
  • 2014-07-20 17:56 | camel

A jaki tam macie kościół?
  • 2014-07-20 17:59 | camel

Częściowo masz rację, choć większość wsi charakteryzuje się najprymitywniejszą formą zabudowy "ulicówką", jest to pojedynczy sznureczek domków wzdłuż jedynej drogi. Łatwo skanalizować :) Poza tym, z tego typu zabudowy wynikają same kłopoty dla wszystkich, ale to inna bajka. Efekt niskiego poziomu cywilizacyjnego ogólnie. Niemcy wyszli ponad ten poziom jakoś w późnym średniowieczu.
  • 2014-07-21 09:00 | Druid

Zajmuję się budownictwem. W związku z tematem mam takie doświadczenia:
    a) nikogo nie powinny interesować sytuacje wsi ulicówek w zakresie trudności. Skanalizowanie ma być przeprowadzone i basta.
    b) budowa nowych obiektów budowlanych, przede wszystkim budynków mieszkalnych, budynków użytkowych, stacji paliw,dróg itd. przeprowadzana jest w większości z rażącym naruszeniem prawa
    c) dosłownie - państwo polskie przerzuciło na obywateli ponoszenie ciężaru kosztów tej kanalizacji oczyszczeniowej. Najgorsza sytuacja jest w przypadku budynków mieszkalnych tzw. czynszowych - starych, zużytych i niedoinwestowanych
    d) w tym szambie opisanym w artykule, a wybudowaym w powiecie żagańskim, odbija się polska rzeczywistość: warunki pracy, sposób użytkowania, dbałość o majątek. Z tym, że przypadek ten akurat (poza śmiercią) jest przypadkiem pozytywnym
    d) leniwa, lękliwa i wręcz tchórzliwa administracja publiczna nie chce wykonywać swoich podstawowych obowiązków w kontroli i zarządzaniu systemem kanalizacyjnym. Zamiast tłuste doopska ruszyć z czyściuchnego i klimatyzowanego urzędu dyskretnie liczą na profity wynikające z "przychylnych" decyzji, z unikania rygorów kontroli, ze zwykłego wykonywania swoich podstawowych obowiązków.
    A Polska? Coraz bardziej śmierdzi na obrzeżach swoich willowych dzielnic.
    Amen.
  • 2014-07-21 09:47 | Barnaba

Dlaczego tylko Polska lokalna. Od 10 lat mieszkam w domu w warszawskim Rembertowie. Ani kanalizacji, ani wodociągu. Wielu sąsiadów ma do tego szamba bez dna, więc nawet ścieków nie wywożą, choć na okazałe domy było ich stać. Nie wiadomo, co pijemy, bo przecież trudno dawać na bieżąco wodę do analizy. Co z ziemi się wyciągnie, to się pije. Założyliśmy jakiś rodzaj oczyszczalni wody, więc mamy mniej rudą niż wielu innych sąsiadów, ale w praktyce, co w niej jest, nie wiemy. Ok. 16 km od centrum Warszawy.
  • 2014-07-22 19:02 | zza kałuży

Boże, mam klona!

Słowo w słowo to, co bym i ja napisał.
  • 2014-07-22 21:51 | reqin

50% w 10 lat

W 2014 roku na wsi, z kanalizacji zbiorczej korzysta "już" ponad 30% mieszkańców, w 2004 było to około 20%. Progres był duży, głównie w efekcie Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, który zakończy się w 2015 roku. Program dotyczy budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków, a finansowany jest w 60-70% ze środków UE. Te pozostałe 30-40% kosztów zapłacą (w cenie ścieków) mieszkańcy. Podstawowym ograniczeniem przystąpienia do programu jest wielkość tzw. aglomeracji (>2000 mieszkańców) i wystarczająco skoncentrowana zabudowa (> 120 mieszkańców na każdy 1 km sieci kanalizacyjnej).
    Oczywiście oba ograniczenia wykluczają z programu zdecydowaną większość terenów rolniczych. Stąd też trudno będzie przekroczyć tam wskaźnik 40% obsługiwanych mieszkańców. Bez kasy dobre chęci nic nie pomogą.
  • 2014-07-27 13:14 | Karol

Skoro nie wywożą ścieków a szamba mają, to może czas skończyć z narzekaniem i ruszyć się do urzędu gminy donieść na sąsiada, że truje mieszkańców, do SANEPID-u. Ale nie - bo przecież polak uważa że donosić to źle, nawet jeśli popełniono przestępstwo, konfident, kabel. Lepiej narzekać.
  • 2015-07-06 12:47 | Majka

A ja wszystkie plany porobiłam projekty również na własny koszt a się okazuje, że poza granicą mojej działki zakład wod-kan mi kanalizy nie zrobi, że niby ja mam wszystko......TO JEST CHORE !! i co mam im zrobić?