Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy Winston Churchill zasługuje na wdzięczność Polaków?

(10)
Uhonorujmy w Warszawie Winstona Churchilla, brytyjskiego premiera czasów drugiej wojny. Jego zasługi dla Polski są większe niż tak często wypominane mu winy i zaniechania.
 • 2014-08-04 10:00 | okapi

  pomnik dla Churchilla

  Slusznie nalezy mu sie pomnik w Warszawie, za dogadanie sie ze Stalinem. Dal Stalinowi wolna reke w Polsce w zamian za wolna reke w Grecji. I jak przystalo na prawych mezow, Stalin i Churchill danego slowa dotrzymali.
  Proponuje wiec pomnik tych dwoch mezow, jeden obok drugiego i oczekuje poparcia dla tej slusznej inicjatywy ze strony polskich Grekow.
 • 2014-08-04 10:51 | Tashunca Uitco

  Re:Czy Winston Churchill zasługuje na wdzięczność Polaków?

  Pytanie natury technicznej... Dlaczego Polityka kupuje zdjęcia w Associated Press gdy np. fotografia z de Guallem pochodzi z Imperialnego Muzeum Wojny? Oto link:
  http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205195538
  Z solidnym opisem, datą, autorem etc. Nie lepiej wesprzeć szacowną instytucję z wielkimi tradycjami zamiast płacić ogromne pieniądze międzynarodowym korporacjom?

  Pozdrawiam

  Tashunca
 • 2014-08-05 15:49 | prawda jest ciekawa ...i wredna

  Re:Czy Winston Churchill zasługuje na wdzięczność Polaków?

  W 1918 trzeba raczej było bronić Monarchii naddunajskiej, niż dać się głupio uwodzić "szczurołapom" grającym na nacjonalistycznym flecie. Stabilne państwo prawa zostało zastąpione przez szereg drobnych nacjonalistycznych państewek cierpiących na przewlekłe wzdęcie mocarstwowe i śniące o "narodowej świetności" czyli o wygnaniu lub unicestwieniu współobywateli inaczej myślących lub używających innego narzecza. Buchanan ma rację, a Churchill był jednym z niewielu, którzy także tę logikę dawnych imperiów rozumieli. Ale dziś w Warszawie króluje wściekły, nowo-etno-nacjonalizm manipujący historią. Kultywuje on wszelkie urazy i fobie na tle narodowościowym choćby po to, by urodzonym po 1990 pokoleniom za wszelką cenę zaszczepić gen etnicznych nienawiści i konfliktów - świetnie się on bowiem nadaje do rozgrywania namiętności bieżącej polityki. Więc pomnika tym bardziej nie będzie.
 • 2014-08-06 10:25 | mortdth

  Re:Czy Winston Churchill zasługuje na wdzięczność Polaków?

  Podpis pod zdjęciem jest nieprawidłowy. Generał Sikorski jest drugi, nie pierwszy od lewej.
 • 2014-08-06 17:40 | Janek_Izdebski

  Re:Czy Winston Churchill zasługuje na wdzięczność Polaków?

  Ciekawy punkt widzenia...
 • 2014-08-06 23:49 | And1966

  Pomnik? Tak, ale

  Kiedyś polityk na Ch był powodem mojej młodzieńczej fascynacji. Póki nie dotarłem do lat 1943-1945. Krew, pot i łzy zastąpiło sławne jego powiedzenie, że "Wielka Brytania nie ma wiecznych wrogów, ani wiecznych przyjaciół. Ma tylko wieczne interesy." Zbudujemy mu i od razu Roosveltowi, za jednym zamachem pomnik, jak całują razem po dupie Stalina i handlują terenami II RP. W imię światowego pokoju, oczywiście. Wiec dwa gołębie nad ich głowami. To będzie piękny i prawdziwy pomnik.
 • 2014-08-07 11:46 | natca

  Re:Czy Winston Churchill zasługuje na wdzięczność Polaków?

  gdyby nie wsc oraz waleczny narod imperium i commonwealth , ktory walczyl samotnie przez 2 lata przeciwko wscieklym hunom , nie byloby polski dzisiaj. niezapominajcie ,niewdziecznicy, ze wojna zaczela sie jednak od agresji na polske.
  polski egocentryzm jest zatrwazajacy.
  po pierwsze amerykanie musieli walczyc z japonia i ussr byla im potrzebna
  po drugie wsc przegral wybory w 45 , kilka miesiecy po tym jak umarl roosevelt
  po trzecie aanglicy walczyli w atenach z comunistycznymi bojowkami
  po czwarte czechoslowacja dopiero w 48 stala sie komunistyczna po przewrocie
  po piate to sami polacy sa sobie winni, bo londynczycy nie chcieli sie dogadywac z bierutami lublinskimi gdy by na to czas , i z przyjemnoscia patrzyli na "ziemie odzyskane" wysiedlajac 5-8 mln niemcow z ziem ktore byly ich naturalnym zaglebiem zywnosciowym .
  po szoste gsyby bie wsc to nie byloby polski.
 • 2014-08-07 14:32 | Henry

  Re:Czy Winston Churchill zasługuje na wdzięczność Polaków?

  Zastapic pomnik De Gaulla pomnikiem Churchilla..
  Postawienie pomnika DG - ktory krytykowal Polske juz w roku 1920 a po latach Polske podkopywal kokietujac Stalina - swiadczylo o bralu elementarnej wiedzy historycznej ..
 • 2014-08-08 14:43 | abchaz

  Re:Czy Winston Churchill zasługuje na wdzięczność Polaków?

  Na rondzie De Gaulle'a dostawic jeszcze dwie palmy.Tak by były trzy.
  Z tabliczkami widocznymi w koronach : <STALIN>,<ROOSVELT><CHURCHILL>
  Pod nimi tęcza z hasłem "Herojam Sława"
  Z podpisem "R.Sikorski"
 • 2014-08-21 11:36 | mikolaj

  Re:Czy Winston Churchill zasługuje na wdzięczność Polaków?

  Pamiętajmy jednak, że Winston Churchill był premierem Zjednoczonego Królestwa i za to państwo był odpowiedzialny. W momencie kiedy dla jego narodu najbardziej pożądaną rzeczą był pokój on musiał mu ten pokój zapewnić. Nieważne czy kosztem Polski, czy innego państwa. W owym czasie nie było mowy o kolejnej wojnie. Niemcy były wykończone, na dodatek moralnie sojusz z tym krajem nie wchodził w grę. Stany Zjednoczone natomiast interesowały tylko sprawy Pacyfiku. Jak więc wspomniano w artykule powyżej zwycięstwo było niemożliwe. Los Polski był przesądzony już w 1939. Zdaniem marszałka Piłsudskiego nie można było wygrać wojny na dwa fronty,w chwili gdy Niemcy skazane były na porażkę, pozostawał nam wschodni ,,sojusznik''. Tylko to zbratanie się ze Związkiem Sowieckim uratowało naszą niepodległość. To prawda, że wyszliśmy z tej wojny bez suwerenności, ale z honorem. Z honorem najofiarniejszego z aliantów.
  Wracając tym czasem do premiera Churchilla. Moim zdaniem należy mu się pomnik w Warszawie. Dlaczego? Dlatego, że jest postacią symboliczną. Podczas wojny okazał się naszym najsilniejszym sojusznikiem. I mimo, że finalnie nie obronił naszej ojczyzny to zrobił więcej niż inni. Może bez jego oporu Polska wraz z resztą Europy wschodniej stałaby się po wojnie częścią oficjalną stalinowskiego imperium.
  Po za tym jeśli jego osoba ma kogoś przez to zaciekawić i skłonić kogoś do zgłębiania naszej ojczystej historii to jak najbardziej warto mu taki pomnik postawić.