Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ziemowit Szczerek na Pomorzu Zachodnim

(9)
To naprawdę wyglądało jak polska kolonia, jak Polska ustanowiona poza Polską, tyle że zamiast cywilizacyjnej pustki, leżały pod tym wszystkim trupy niemieckiej cywilizacji.
  • 2014-08-16 17:14 | atsbani

Przewodnik zgorzkniałego Polaka?

Zacząłem czytać cykl podróży po ziemiach zachodnich z ciekawością. Sam jestem stąd. Z Dolnego Śląska. Ledwo zacząłem czytać już mi się nie chciało czytać dalej. Ale dobrnąłem do samego końca. Nie wiem skąd u autora tyle jadu, by pisać teksty tak mało rzeczowe za to pewne drwin i poczucia wyższości. Nie do końca wiem skąd ono. Tak. Polska jest brzydkim krajem. Od Buga po Odrę. Nie ma w ziemiach zachodnich więcej brzydoty niż na ziemiach wschodnich. Jadąc z Alwerni w kierunku gór można zobaczyć w pięknym krajobrazie mały dom przykryty niebieskim blaszanym dachem, pewnie z promocji w Castoramie. Tak samo widać to i na zachodzie. Od Szczecina po Wrocław. Tylko po co o tym mówić jakby to było coś dziwnego? Taka jest codzienność. Nie jesteśmy Niemcami. Mamy nasz Polski smaczek który szpeci wie i miasta wzdłuż i wszerz kraju. Może jednak autor, znawca jaj widać tematy, zwróciłby uwagę jak te ziemie się zmieniły piszesz ostanie 20 lat. Ludzie jeszcze do niedawna żyli tu ze poczuciem że to nie ich, że te ziemie to tak odzyskane na razie są. A po co dbać o coś, co nienasze - niemieckie. Wszyscy jednak, oficjalnie udawali że tu nasze ziemie od pokoleń. A wszedzie było widać napisy szwabachą zerkajace na ludzi... przez ostatnie kilkanaście lat tyle się zmieniło. Ludzie zaczęli czuć się jak u siebie. Zaczęli akceptować że to za Niemca wybudowane i że warto o to dbać. I to się dzieje. Tak po polsku ale jednak.
    Nie dziękuję autorowi za te teksty. Dużo słów bez żadnej wartości.
  • 2014-08-16 21:03 | abchaz

Re:Ziemowit Szczerek na Pomorzu Zachodnim

Ja całkiem inaczej odbieram Panaszczerekowe opisanie współczesnych ziem polskich.Wyrazy uznania ,wręcz pochlebstwa pod Jego adresem zamiesciłem pod reportazem poprzednim.
    Szczerek odkrywa Polskę jako patchwork.Zszyty na życzenie J.W.Stalina zaakceptowane geopolitycznie przez wielkie demokracje.Patchwork,który musi byc ciągle patchworkiem.Za mało czasu by było inaczej i wydaje się także ,ze brak motywacji,woli,energii by scalac tzw "ziemie polskie".Piszę tzw bowiem mit "odzyskania" już był obumarł .Nie zmienia to oczywiscie racji ,na które się powołuje @atsabani.To jest jego mała ojczyzna bo innej nie ma.Jak głosi znane powiedzenie
    "sytuacja jest dobra aczkolwiek beznadziejna".
    Szczerek ma swoim talentem opisywac.Ja, beztalencie, komentowac.Brak niestety KOGOŚ ,kto dał by receptę na scalenie prawdziwe,piękne i co najważniejsze - realizowalne.

• 2014-08-17 00:54 | atsbani

Ja odnoszę wrażenie, że te reportaże to wyraz pretensji, że tam było tak ładnie, tak niemiecko czy czesko a teraz jest tak brzydko-polsko. W sumie opis każdego miejsca jest taki sam - było ładnie, przyszedł żywioł i zniszczył wszystko.
    No nic. Każdy czyta i rozumie tak jak mu pasuje. Ja jednak mam nadzieję, że autor może jednak zreflektuje się trochę i napisze coś bardziej wartego uwagi.
  • 2014-08-17 10:47 | camel

A jak ma pisać kiedy to prawda? I dlaczego ma niezauważać? Może to nie jest opowieść ku pokrzepieniu serc i beatyfikacji gaciowych tynków oblepionych koszmarnymi "reklamami"? Gdbyż problem polegał tylko na nich. Polacy zmienili także strukturę przestrzenną, wprowadzili bałagan, rozbudowali wioski wg. najprymitywniejszego założenia "ulicówki", przez co cierpi komunikacja i oni sami, mieszkający parę metrów od pędzących kolumn ciężarówek...Takie są fakty, należałoby je pominąć w opisie?
  • 2014-08-17 11:20 | konstantysz

Typowe u dziennikarzy podkręcanie artykułu tanimi sztuczkami:

1. Pomoże strona niemiecka: "Na niektórych domach powiewały flagi, ale nie te federalne, złoto-czerwono-czarne. Pruskie, czarno-białe."
    -często jeżdżę na wycieczki rowerowe ze Szczecina do Niemiec i nigdy ale to nigdy nie widziałem tam flagi czarno-białej. W ogóle rzadko widuję się tam flagi.

2. W Goleniowie: "Dlatego w Goleniowie postawiono bloki i naprawdę wcale mnie to nie dziwiło. Po co robić konkurencję dumie narodowej. Wymalowane na ich fasadach kamieniczne kształty o spadzistych dachach miały to blokowisko trochę rozmiękczyć i być może trochę nawet rozmiękczały, ale tak naprawdę wyglądały na krzyk rozpaczy..."

-po wojnie? Przy takich niedoborach mieszkaniowych? Rozumiem że w 1946 roku przesiedleńcy po doświadczeniach największej wojny w dziejach ludzkości mieliby przyjeżdżać do zachodniopomorskich zrównanych z ziemią miasteczek i pierwsze co robić to zajmować się rekonstrukcją detali architektonicznych i odbudową kamieniczek. Bloki wybudowano ponieważ było tanio i szybko, zachodniopomorskie natychmiast potrzebowało milionów mieszkań. Nie po to żeby nie robić konkurencji dla Sandomierza i Kazimierza.

3. Karsibór:
    "To był pierwszy człowiek, którego spotkaliśmy na wyspie. Szedł przez tę głuszę, kompletnie pijany, i wydobywał z siebie coś pomiędzy śpiewem a zwierzęcym rykiem."
    - Kiedyś wysiadłem na dworcu w Krakowie i spotkałem grupę rozwydrzonych pijaków...to dopiero misi być upadłe miasto!

Według mnie dziennikarstwo na bardzo niskim poziomie, artykuł przejaskrawiony, z informacjami zupełnie wyrwanymi z kontekstu,
  • 2014-08-18 19:17 | camel

No, ale Kazika z Karsiboru to znam. Zapewniam cię, że w Ś-ciu żyją stada Kazików, siedzą w każdych krzakach, na co drugiej ławce, zaludnili bunkry, nie da się wsiąść do samochodu by nie usłyszeć za plecami "kerowniku, można mieć prośbę?".
  • 2014-08-19 21:38 | Jacek Er

A bo to wszak mocno literacki reportaż, impresja bardziej niż relacja, tak Pan Ziemowit ma, że go fascynuje przybrudzona powszedniość, lepsze to niż laurki. Taką gębę niewyraźną nasza powszedniość i lokalność też ma. Ale faktycznie, nieco Autora poniosło w kilku miejscach - flag pruskich nie widać u sąsiadów za bardzo, ale flagi Brandenburgii spotyka się dość często. Jak długo okołoszczecińskie NRD znam jak własną kieszeń, a jest to już kawałek czasu, flagi pruskiej nie widziałem, miał Autor wyjątkowe szczęście. A w ogóle jakby Pan Szczerek z podobną misją literacką zajrzał na te swoje mityczne "Prusy" to by się dopiero zdziwił. To zupełnie nie ta tradycja, to przyczółki walczących o resztki godności Ossich w coraz bardziej wyludnionych wsiach i miasteczkach. Co do reszty, to reportaż, o tyle świetny, że doskonale opisuje wrażenia jakie może odnieść przybysz zapuszczający się wgłąb naszego regionu. Koresponduje to z raportem Polityki dotyczącym Szczecina i co tu dużo gadać, stanowi gardłowy problem /dla nas lokalsów/ - jak tu wlać spójność, życie i stworzyć pozytywną markę. Ciężko jest.
  • 2014-08-19 21:40 | Jacek Er

Potwierdzam Kaziów - Szczecin Śródmieście i nie tylko ;)
  • 2014-09-19 09:06 | Roman

Czy jednak Autor z równą "impresją" opisałby koszmarki architektoniczne Warszawy? Bo trochę tak jakby opisywać Warszawę przez pryzmat "Złotych Tarasów" , otoczenia Pałacu Kultury czy innych równie porywających miejsc! Polityka ostatnio przedstawiła Warszawę jako niesamowite i cudownie się rozwijające miasto - słusznie wydobywając jego walory zamiast mankamentów. Problem w tym, że Autor opisał np. trzy miejsca w Szczecinie - miejsca, których akurat wielu szczecinian nie znosi i tam nie bywa. To, niestety, kolejny tekst w Polityce o Szczecinie bardzo powierzchowny i niesprawiedliwy.
    A swoją drogą to naprawdę nie wina tych obszarów, które z unijnej pomocy dostały jakieś ochłapy kosztem Trójmiasta, Poznania i innych miast. Warto też poświęcić trochę miejsca niespójności w rozwoju Polski.