Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kościół w świeckim państwie – jaki powinien być i dlaczego taki nie jest?

(25)
Deklaracja wiary, profesor Chazan, sumienie lekarzy i nauczycieli, konkordat, ksiądz Lemański, znowu in vitro, a spodziewać się można, że powróci też złowrogi gender. Tęcza jest podpalana i gaszona. Żyjemy w dziwnym kraju.
  • 2014-08-17 08:53 | mnbvcx

Kościół, którego nie widać

Autorowi marzy się kościół sprzed Konstantyna. Wtedy chrześcijaństwo zaczęło być narzędziem polityki państwa. Tych szesnastu stuleci się nie cofnie.
  • 2014-08-18 09:13 | Mieczysław S.Kazimierzak

Re:Kościół w świeckim państwie – jaki powinien być i dlaczego taki nie jest?

Duchowny ewangelicki można powiedzieć jest reprezentantem CYWILIZACJI BIZNATYJSKIEJ,którą nie tylko opisał Feliks Koneczny,ale zawarł w niej ewolucyjne osiągnięcia CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ.W swoim oryginalnym podziale na cywilizacje wyodrębnił też ŻYDOWSKĄ,którą nazwał CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.Specjalnością Polski w dziejach Europy jest być między Wschodem a Zachodem.Toczy się obecnie znów wojna między złem a złem tym razem między ZAKONAMI : SPEKULACJI (korzenie rasizmu żydowskiego( a SIŁY (korzenie rasizmu rosyjskiego).
    KrK w Polsce jako bastionie CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ ma za zadanie jej bronić.W imię polskiej racji stanu w polityce historycznej sąsiednich państw nie może pomijać i ŻYDOWSKIEJ EWOLUCYJNEJ STRATEGII GRUPOWEJ.Temu pomijaniu służy TEOLOGIA JUDEOCHRZEŚCIJAŃSKA.To efekt tego synkretyzmu,który może mieć tą PUŁAPKĘ,że następne posiedzenie KNESETU może być w Warszawie :
    https://www.youtube.com/watch?v=FUJ43-cj1Eo
    """"
  • 2014-08-18 09:22 | Mieczysław S.Kazimierzak

Jeszcze dodam,że przy miernej pozycji STRONNICTWA POLSKIEGO (przy zwobodnym przepływie środków finansowych okazuje się,że KAPITAŁ ma swoją NARODOWOŚĆ!!!) znaczące wpływy mają STRONNICTWA : RUSKIE,PRUSKIE i ŻYDOWSKO-AMERYKAŃSKIE.
    Aktorzy teatru polityki zaczynają zdejmować maski,bo wszystko zaczyna się od filozofii,również CHAOS i NICOŚĆ :
    https://www.youtube.com/watch?v=YIlvDClf3qk
  • 2014-08-18 09:33 | Caramba

Powinien być kościołem Tishnerów, Bonieckich i Lemańskich a nie Głodziów, Hoserów i Wesołowskich.
  • 2014-08-18 10:01 | Joanna

Nareszcie ktoś potrafił celnie skomentować rzeczywistość. Jako osoba wierząca, jestem mocno wstrząśnięta postawą partii PiS, która z jednej strony jako jedyna w tym państwie głosi wartości chrześcijańskie, jednakże swoją postawą daleka jest od tego chrześcijaństwa, którym sobie za przeproszeniem twarz wyciera. A z drugiej strony, brak alternatywy. Żyję w państwie, które za wszelką cenę walczy o tolerancję dla homoseksualistów, transwestytów i innych ludzi, a ja jako osoba wierząca, planująca założyć tradycyjną rodzinę katolicką, nie widzę przyszłości w tym jakże nowoczesnym i tolerancyjnym państwie. Kraj wielu kontrowersji, gdzie chyba nikomu tak naprawdę nie chodzi wcale o człowieka.
  • 2014-08-18 10:44 | ecres

Odpowiedź dał Frańciszek w Korei.Nazwał bogaczy biskupich i innych biznesmenów katolickich w kieckach bardzo brzydko ,aż strach powtórzyć ,bo po dojściu prezia do władzy pójdę do pierdla.
  • 2014-08-18 11:17 | Paunitka

Chyba Ci się pomylił protestantyzm z prawosławiem.
  • 2014-08-18 11:19 | Slawczan

Wg. mniemań kreatur typu Królikowskiego jest tylko JEDEN uprawniony światopogląd - KATOLICKI. I tylko katolicka wersja sumienia ma prawo racji bytu a pozostałe są zaledwie tolerowane. Przy czym nie jest to tolerancja pozytywna czyli akceptująca odmienność adwersarza i uznająca jego prawo do odmienności ale jest to tolerancja negatywna czyli ,,możecie sobie tu żyć ale musicie znać swoje miejsce w szyku i trzymać mordę krótko". Czyli gdy królikowska dobra wola sie wyczerpie to albo wynocha albo stos. Istny taliban. Oczywiście można z tym walczyć - przedstawić ,,katolskie sumienie" jako brak kompetencji, ciemnotę i wprowadzić akcję ,,Szpital wolny od deklaracji sumienia". Należy ujawnić te sadystyczne kanalie: nie wiem czy mająca rodzić kobieta zechce iść rodzić do szpitala gdzie grasują chazany: bez znieczulenia, za wszelką cenę bez ,,cesarki", bez badań prenatalnych? Może żona Terlikowskiego?
  • 2014-08-18 11:45 | zet

" Przy czym nie jest to tolerancja pozytywna czyli akceptująca odmienność adwersarza i uznająca jego prawo do odmienności ale jest to tolerancja negatywna czyli ,,możecie sobie tu żyć ale musicie znać swoje miejsce w szyku i trzymać mordę krótko""

Od fanatyzmu religijnego i podporządkowania spraw publicznych tylko jednemu wyznaniu,do aktów barbarzyństwa pozostał jeden krok. Ludzie powinni bronić wolności a nie religii.
    Jak pisał D.Diderot"Ludzie dopiero wtedy będą wolni,kiedy udusi się ostatniego króla wnętrznościami ostatniego z księży".
  • 2014-08-18 12:21 | Anna Jurek

Przeraża mnie ekspansja coraz większa i silniejsza Kościoła Katolickiego, czy też raczej fanatyków katolickich, bo wydaje mi się, że to właśnie fanatycy religijni doszli do władzy w kraju; Jestem osobą wierzącą, katoliczką, ale- mimo młodego wieku- jestem starej daty, kiedy to księża doradzali, sugerowali i podpowiadali ludziom jak żyć bliżej Boga. Nie podoba mi się świat, w którym księża grożą piekłem, przeklinają ludzi i traktują wszystkich, niczym debili. Uważam, że nikt nie ma prawa dyktować mi, jak mam żyć, co mam robić- wiara jest sprawą indywidualną i taką zostać powinna. Nie rozumiem, dlaczego jakikolwiek mężczyzna miałby mi mówić, że, np., antykoncepcja jest złem, aborcja jest złem, ja jestem złem... Czy księża wezmą na siebie ciężar wychowywania i leczenia tych dzieci, które urodzą się, bo lekarz podpisał "klauzulę sumienia"? O czyje sumienie chodzi? Lekarz, o ile nie leczy prywatnie, powinien być traktowany jak każdy urzędnik państwowy- nie ma prawa kierować się swoimi wartościami, ale prawem państwowym. Polska powinna wypowiedzieć konkordat w jego obecnym kształcie i renegocjować go- jest skrajnie niekorzystny i prowadzi do publicznych niepokojów.
  • 2014-08-18 14:20 | Znafca

Ależ to właśnie nawracanie siłą było zawsze najbardziej skuteczną taktyką nie tylko chrześcijańskiego kościoła, ale wszystkich reilgii. Robiło się to tak - torturowało się, paliło na stosie, wchodziło się w relacje z władzą, siłą ustanawiało się prawo, oczerniało się tzw. innowierców. Chrześcijanie formalnie jako kościół stosowali to od zawsze, do dzisiaj stosują to w różnej formie niektórzy muzułmanie (np. w Iraku).

Po drugie ten fragment ze służeniem sakramentami brzmi zabawnie w kontekście tego, że sakramenty się SPRZEDAJE. To jest biznes z przewidywanymi projekcjami finansowymi przedsiębiorstwa "kościół sp. z o.o." i tzw. "co łaska, ale nie mniej niż...".

Kościół jest to instytuacja stworzona w celu zdobycia i utrzymania władzy, najczęściej w porozumieniu z władzą (czasami sama staje się ośrodkiem władzy jak w państwach wyznaniowych np. Iranie). Tyle. :P
  • 2014-08-18 14:24 | abchaz

Polska nie jest "dziwnym" krajem.
    Styropian musiał spłacic dług KK ,który go wyniósł do władzy."Lewica" postpeerelowska dołożyła dóbr spłacając ,awansem,brak wezwania KK do ostracyzmu.Spóznieni rewolucjonisci Kaczyńskiego udostępnili chojnie konfitury budzetowe za bezgraniczne poparcie. PO a właściwie Tusk (tylko wódz) otwarł szeroko stanowiska rządowe i z właściwą sobie hipokryzją symuluje wytrwale tzw liberalnośc obyczajową.
    Czyli cała tzw "klasa polityczna" jest na usługach.
    Jan Hartman twierdzi,że klasa przecenia wyborczy wpływ KK i wzywa "nie lekajcie się". Klasa jednak wie swoje i ma rację.
    Populacja zdeklarowanych antyklerykałów ujawniajacych swoje stanowisko w wyborach jest niewielka i ograniczona do wielkich miast.Prowincja się nie wychyli.Tajnośc wyborów jest niepewna.Zdemaskowanie antyklerykalnosci grozi ostracyzmem towarzyskim i ekonomicznym.
    Czy wynika to z głębokiej wiary synów i cór KK ? A gdzież tam ! Wynika z potrzeby wspólnoty.Bycia wśród swoich.
    Dopóki RP ,a w przeszłosci PRL taką była,nie dostarczy poczucia wspolnoty i bezpieczeństwa nie mozna liczyc na odwrócenie tych postaw.
    Wydaje mi się,ze nie dostarczy.RP jest w drodze ku państwu na podobieństwo republik bananowych.Zachowując proporcje mitygowane przez (przejściowy) udział w UE.
  • 2014-08-18 17:56 | Andrzej

Polska dziwnym krajem? A niby dlaczego? A co powiedzieć o Czechach, którzy w nic nie wierzą?
  • 2014-08-18 18:06 | branicki

to nie jest " dziwny kraj". Jestesmy krajem WYZNANIOWYM. katolickim, i nie ma znaczenia co mowi o tym konstytucja, czy politycy. Jestesmy pod wielowiekowa okupacją kleru, i nie udało sie tego pozbyc nawet za czasów PRL. To uwarunkowania historyczne, ale i genetyczne. Chrześcijaństwo oraz wszelkie wierzenia magiczne znalazły wśród polaków podatny grunt. Zawsze bylismy skłonni do mistycyzmu i egzaltacji. Czarni okupanci wspaniale to wykorzystuja. Zazdrość bierze, ja sie czyta, że w Czechach ( skąd przylazło chrzescijaństwo), 67% obywateli to ateiści, a katolików jest poniżej 10%.O religii w szkołach, urzedach, nie ma tam mowy ! Nie udawajmy wiec, że Polska to kraj świecki.
  • 2014-08-18 18:47 | Eau de Cologne

Papiez Franciszek duzo mowi ale... czy pozbyl sie choc jednej z posiadlosci watykanskich? Moze on sam mieszka (tylko) w "apartamencie", ale kosciol wciaz pomnaza swoj majatek i zwieksza swoje posiadlosci !
  • 2014-08-18 22:13 | Mieczysław S.Kazimierzak

Jedno i drugie jest wyznacznikiem CYWILIZACJI BIZANTYJSKIEJ
    Polska znalazła się w najgorszej sytuacji kiedy do BIZANCJUM rosyjskiego zbliżyło się pruskie,a katalizatorem antypolskości była .
    CYWILIZACJA ŻYDOWSKA.To wynika z oryginalnego podziału na cywilizacje jakiego dokonał Feliks Koneczny.
  • 2014-08-18 22:27 | camel

@Joanno, właśnie na tym polega problem z ludźmi wierzącymi, że nie widzą dla siebie przyszłości w nowoczesnym i tolerancyjnym państwie, więc próbują Polskę uczynić zacofaną i nietolerancyjną. A że od ćwierćwiecza rządzą tym krajem, powoli udaje im się odegnać postęp i cywilizację od granic, wzmóc nietolerancję i wrogość wobec wszystkich innych. Brak alternatywy to dziecko kościoła i Jana Pawła. Owoc przewrotu ustrojowego i wycofania się ze zdobyczy społecznych, jakie udało się Polakom osiągnąć i zastąpienia ich duszną parafiańszczyzną, zabobonami, stosunkami klasowymi, feudalnymi.
  • 2014-08-19 03:46 | karul

Celna analiza

ale pomijasz, chlopie, zrodlo tego polskiego syfu.

A byl nim pucz przeciw Polsce Ludowej zorganzowany przez CIA (dulary) i Watykan (medaliki). No i ten cholerny Karul z Wadowic, zwirerzchnik piatej kolumny na Polske.
  • 2014-08-19 07:28 | #-#

Mieczsilverku, nie fanz ol!
  • 2014-08-19 09:39 | Slawczan

Ależ Joanno nie lękaj się - my ateusze (niekatolicy?) nie zamkniemy ci kościołów - będziesz mogła się beatyfikować codziennie do upojenia ale wyegzekwujemy ciszę wyborczą. Nikt nie każe Ci zawierać małżeństwa jednopłciowego czy uczyć 5letniego dziecka zakładać prezerwatywy, nawet nie będziemy uczyć go tolerancji wobec odmieńców. Niech sobie rośnie w uczuciu homofobii wobec odmieńców jeżeli uważasz, że po chrześcijańsku tak jest dobrze. Wskaż mi jakikolwiek punkt ,,programu" twoich adwersarzy w którym zapowiada się prześladowanie ,,tradycyjnych rodzin katolickich"? Możesz sobie mieć i osiem dzieci - o ile dasz radę. Nikt nie każe ci stosować antykoncepcji. Tak właśnie działa klesza propaganda. Tworzy demony tam gdzie ich nie ma.
    O co ja walczę? O to bym nie miał obowiązku zakładać ,,tradycyjnej katolickiej rodziny" (choć mi to kojarzy się z pijaństwem na sobotnim grillu i karnym maszerowaniem w niedziele do kościółka na kacu). Walczę o to by ktoś kto dzieci nie chce mieć, nie musiał ich mieć, o to by (i Ty) kobiety nie musiały rodzić dzieci bez mózgu albo z Downem (przypominam Ci, że żadna z partii i tych ultrakatolskich jak PiS i PO ani postkomunistycznych jak SLD i PSL nie zrobiła absolutnie NIC by rodzinom dotkniętym takim ,,bożym dopustem" pomóc czymś innym niż paciorkiem). O to by podczas porodu albo w przypadku raka uśmierzono twój ból a nie byś mogła pocierpieć ,,jak Chrystus na krzyżu" tylko dlatego, że jakiś chazan (celowo pisze z małe litery bo ten sort katolskiej kanalii jest już masowy) chce dogodzić swojemu zaburzonemu ,,sumieniu".
    Zastanów się czy aż taka zgroza Ci zagraża.
  • 2014-08-19 10:55 | izakan

Zdroworozsądkowy tekst, ale jeśli by zamienić miejscami kościół katolicki z kościołem ewangelickim, to takie teksty pisaliby księża katoliccy, a ewangelicy robiliby dokładnie to samo co teraz robią katole.
    Taka już uroda wszystkich religiantów.
  • 2014-08-20 21:59 | Mieczysław S.Kazimierzak

Ze swoim punktem widzenia z cywilizacyjnego miejsca siedzenia Zaprzaniec wierzący w mesjasza Karola Marksa..
  • 2014-08-20 22:22 | Mieczysław S.Kazimierzak

"{camel" występuje jako postępowiec bazujący na radykalizacji wczesnych myśli swojego mesjasza Karola Marksa.To konsekwencje tego,że diabeł stał się bogiem :
    https://www.youtube.com/watch?v=3R3F7UoYMPU
  • 2014-08-21 00:18 | Eau de Cologne

Żyję w państwie, które za wszelką cenę walczy o tolerancję dla homoseksualistów, transwestytów i innych ludzi, a ja jako osoba wierząca, planująca założyć tradycyjną rodzinę katolicką, nie widzę przyszłości w tym jakże nowoczesnym i tolerancyjnym państwie.

`````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
    Wybierz sie wiec na Malte - to kraj odrobine bardziej ultra-katolicki niz obecna Polska !
  • 2014-10-19 11:23 | Elzbieta

Nie widzę żadnego problemu w założeniu rodziny katolickiej w państwie tolerancyjnym. Wystarczy tylko uświadomić sobie jedno, że prócz nas katolików, są jeszcze inni ludzie, innego wyznania, innej orientacji itp. Oni żyli wśród nas, żyją i będą żyli, więc zamiast ZIAĆ nienawiścią, należy poznać lepiej tych którzy nas otaczają. Nikt nie jest w stanie zniszczyc tej naszej RODZINY KATOLICKIEj, jeśli my nie zniszczymy jej sami. Nie widzę problemu w zalożeniu tej rodziny. A kościół powinien budować, a nie ruinować. Siać zgodę, a nie nienawiść. Katoliczka posiadająca rodzinę.""""