Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Działacze samorządowi blokują konstytucyjne prawo Narodu !!!

(2)
2014-08-31 21:16 | Zdzisław Gromada


Stałym dylematem rządzących i społeczeństwa jest konflikt interesów. Rządzący mają swoje interesy różne od potrzeb i oczekiwań podwładnych. Racjonalnym rozwiązaniem tego dylematu jest ograniczenie polityków z pozycji panów i władców do roli usługodawców. Taki system zastosowali ponad 150 lat temu Szwajcarzy i z pozycji najbiedniejszego narodu w Europie awansowali do pozycji najbogatszego.

Z inicjatywy ambasady Szwajcarii w Polsce, wydawnictwo „Semper” opublikowało w 2011 roku polityczną propozycję nie do odrzucenia pod tytułem: „Szwajcarska demokracja modelem dla XXI wieku”. Na wstępie uprzedzono obiektywnie, że proponowany system polityczny to ciągle udoskonalany, trudny do zrozumienia labirynt politycznych instytucji i nie można go wprost adaptować. Wspaniała sytuacja ekonomiczna Szwajcarii i komfortowe warunki życia obywateli, pomimo braku bogactw naturalnych dowodzą, że proponowany system ma niekwestionowane zalety. Mamy pełne prawo skorzystać z oferty Szwajcarów. Art. 4 naszej Konstytucji mówi/nakazuje nam jednoznacznie:
1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

Demokracji a w szczególności tej bezpośredniej nie można obywatelom wychowanym od zarania dziejów w poddaństwie odgórnie narzucić. Sprawowania władzy zwierzchniej obywatele na wstępie muszą próbować i nauczyć się na „płytkiej wodzie” tj. w małych ojczyznach np. w gminach. Taką szkołę zaliczyli Helweci. Stowarzyszenie Demokracja Bezpośrednia wyszło z inicjatywą uruchomienia takiej szkoły w naszej ojczyźnie. Na początku sierpnia 2014 wysłaliśmy ok. 3000 maili do wszystkich samorządów w kraju następujące zaproszenie http://www.demokracjabezposrednia.pl/node/1932 . Niestety - do końca sierpnia 2014 nie otrzymaliśmy ani jednej pozytywnej odpowiedzi.

Czy oznacza to, że nasza inicjatywa jest nieracjonalna? Czy nie ma szans na jej realizację? A może tylko obecnie urzędujący samorządowcy nie są zainteresowani nauką mieszkańców sprawowania władzy zwierzchniej nad nimi. Może oni odbierają jedynie wiadomości/zaproszenia/propozycje nadsyłane przez swoich wodzów a wszystkie inne uważają za spam. Zapraszamy do dyskusji. Przekonanych do potrzeby proponowanej nowelizacji ustawy o referendum lokalnym zapraszamy do Komitetu OIU.