Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Podpisano porozumienie ws. kopalni Kazimierz-Juliusz. I co dalej?

(48)
Jeszcze wczoraj kopalnia „Kazimierz-Juliusz” szła do likwidacji. Jej właściciel, Katowicki Holding Węglowy, twierdził, że każdego miesiąca przynosiła ok. 3 mln zł strat. Miała 100 mln zł zadłużenia. Roman Łój, były już prezes KHW, orzekł, że jego spółki nie stać na utrzymywanie fikcji gospodarczej. A dzisiaj sytuacja diametralnie się zmieniła.
  • 2014-09-28 14:39 | andrzej52

Przedwyborcze górnicze cuda na kiju

Ktoś wyliczył, że będzie to 3,-PLN od każdego obywatela.
    Komuna wraca bocznymi drzwiami.
  • 2014-09-28 14:56 | AntyPO

Re:Podpisano porozumienie ws. kopalni Kazimierz-Juliusz. I co dalej?

Ktoś niedawno porównywał Kopacz do Taczer ... hmm... to chyba kolejna polskie udawanie czegoś z zagranicy ... bo Pani T. w odróżnieniu od Pani K. rozpędziła górników na 4 strony świata bo byli zbyt wielkim obciążeniem dla kraju a wydobycie węgla było nieopłacalne !
  • 2014-09-28 15:02 | Sonnenblume

Bardzo dobry, trzeźwo napisany artykuł. Niestety, dziś możemy liczyć na roztropność chyba jedynie (nielicznych z resztą) publicystów...
  • 2014-09-28 15:03 | andrzej52

ZUS skąd bierze pieniądze, wydrukuje je sobie. Nie budżet albo sie dalej zadłyży, żeby dopłacic do ZUS, albo w góre pójda skladki ZUS, najlepiej od wlaścicieli mikro firm i samozatrudnionych, bo te osoby nie przyjada do warsiawy.
  • 2014-09-28 15:39 | piotr

a moze niech rzadz mi da chociaz z 10000 bo na ZUS nie mam.i moja firma upadnie..

jakim KU**a prawem rozdaja gónikom i innym dzialczom pieniadze na utrzymanie fikcyjnego tqworu ktory zatrudnia ilesset zlotychod dzietek lat dfajemy pieniadze na utrzymanie koplan jaki si eopytam prawem tylko innym sie zabiera a gornictwo wiecnzie uprzywiulejowane! niech sei wezma za priodukcje baterii slonczynych albo lektrowni wiatrowych to bedzie lepiej dla wszystkich
  • 2014-09-28 16:48 | janadam48

Rządzący zyskają parę głosów od górników ale stracą parę tysięcy od zwykłych śmiertelników. Za cholerę nie mogę pojąć co to za ekonomia w tym górnictwie. I przy okazji mam pytanie, czy my ciągle będziemy utrzymywać rolników,gorników, kler i diabli wiedzą kogo jeszcze?! Słyszę ciągle masz być patriotą!płać podatki i jedz jabłka bo polski rolnik stracił na exporcie. A takiego wała! Rolnik niech sobie sam zje te zas..rane jabłka. Podatków nie płaci, KRUS zdechły a ja mam mu ratować jego portwel.Kogoś tu całkiem porąbało.Ci co narozrabiabiali na Ukrainie teraz dali nogę do Brukseli a ja mam ponosić koszty tego mocarstwowego myślenia. W d...pie mam ten rząd i Polskę. A jabłka, kapustę niech sobie zjedzą sami.
  • 2014-09-28 16:50 | janadam48

oczywiście miał być portfel a nie portwel.
  • 2014-09-28 17:23 | Fakty

Re:Anty PO

Gdybyś chamie miał chociaż trochę wiedzy wiedziałbyś,że wystarczy zabronić sprowadzania taniego badziewia z Rosji ( za co POlskie sługusy Putina wzięły pewnie niemało w łapę),a wszystkim,łącznie z potwornie ciężko pracującymi na dole górnikami żyłoby się dostatnio,ale przecież POpaprańcom nigdy nie zależało na tym,żeby rodakom zapewnić godziwe wynagrodzenie za pracę.
  • 2014-09-28 17:28 | Crack

W normalnych realiach rynkowych, jeśli Twój produkt się nie sprzedaje, jeśli jesteś niekonkurencyjny i nie innowacyjny to po prostu masz dwa wyjścia:
    1. znikasz z rynku, bankrutujesz, splajtujesz... jak zwał, tak zwał
    2. dokonujesz rachunku zysków i strat i ewentualnie wchodzisz w inny biznes, zatrudniasz się w innej firmie, ewentualnie idziesz do pośredniaka
    Ale.... Te rozwiązania dotyczą normalnych Kowalskich i firm działających w normalnych realiach rynkowych. Ale mamy Państwo Świętych Krów, które do końca świata będą trąbić jak to ważna jest ich rola w społeczeństwie a tzw. władza płaszczy się przed nimi i liże im określone części ciała do białości.
    W dupie mam górnictwo podobnie jak święci górnicy mają w dupie czy ja mam pracę i płacę ale nie zamierzam dopłacać do nich złamanego grosza bo od nich złamanego grosza nie dostałem. W nosie mam dotowanie produktu kilkukrotnie droższego niż produkty dostępne na międzynarodowym rynku tylko w imię tego, że to jest "polski produkt".
    Od lat wiadomo, że nasze górnictwo musi ryć głęboko co niesie konieczność drogich technologii, zabezpieczeń etc. Może gdybyśmy byli trzecim światem i mieli w pompie bezpieczeństwo górników, interes by się opłacał ale w takich realiach nie, więc... Panowie Górnicy z łaski swojej weźcie pod uwagę, że jak Wasz Pradziad, Dziad i Ojciec byli Górnikami to Wy niekoniecznie nimi będziecie a tym bardziej Wasze dzieci. Zacznijcie robić to co reszta kraju, kształcić się, kombinować, szukać, zakładać swoje działalności, interesy w innej branży i tyle.
    Jutro wszyscy staną przeciwko Wam i skończy się darcie pieniędzy z mojej kieszeni!! Tak, z mojej bo Państwo ma pieniądze ode mnie a ja nie życzę sobie, żeby trafiały do Was. I to tyle
    D
  • 2014-09-28 17:41 | wladimirz

No i teraz dopłacimy wszyscy do dobrego samopoczucia górników ... :-(((

• 2014-09-28 17:47 | sol3zna

pięknie to politruki wymyśliły... zamiast 230 za t. 600 i się opłaca się, poezja... "a kto za to płaci Pan płaci Pani płaci, społeczeństwo"
  • 2014-09-28 19:20 | abchaz

Realizm..qra realizm ...jest potrzebny

Oczywiście realizm krótkoterminowy.Od wyborów do wyborów.Na długoterminowy to tylko Buffeta stac może.Buffeta stac bowiem ma kasy wystarczajaco wiele by wybory przetrwac (o ile wiem brzydzi sie wyborami).
    Cóż począc może uzależniony od wyborów jak od kokainy ?
    Może począc tylko (począc biologicznike nie może bowiem już mu z wiekiem sklęsło ) tak by do wyborów dotrwac i miec nadzieję,że się przemknie nadal do konfitur.Konfitur ubywa ,dzielic się trzeba.To jest opłacalne.Mniej ale ciagle jest coś do zagospodarowania.Fikcja gospodarcza...stary kawał ,ze zabraknie piachu na Sacharze..Trza wiedzec z której strony jeszcze ten piach można podbierac.Ta wiedza ,ten zmysł polityczny....
  • 2014-09-28 20:02 | jukka2003

a moze by tak zaglosowac

tyle ze nogami. Chyba szkoda skazywac moje dzieci na zycie w kraju pisanym poranoja i bezsensem na rachunek przyszlych pokolen. No co my zostawimy wnukom? Wielki wstyd i dlugi plus infrastruktura godna wiecznie rozwijajacego sie kraju. Plus wlasne mordy do wyzywienia bez zadnego realnego odlozonego uczciwa praca kapitalu.
  • 2014-09-28 21:31 | andrzej52

My tu się "wywnętrzamy", rozladowujemy swoja złość , a czy nie należalo by sie w koncu zebrać i zrobic w warsiawie kontrmanifestacje przeciwko górnikom. Czy nie należalo by zaprotestować np. na wzór młodych przeciwko ACTA, przeciwko KRUS-om, górnikom, funduszowi kościelnemu i tym podobnym świętym krowom ?.
    30 lat prowadze firmę, jeszcze jakieś 10, może 13 lat dam rady, i co , mając 50 lub więcej lat placenia ZUS dostane 700,-PLN emerytury ? Znajomy po 40-stu latach dostał 900,-, ale było to 9 lat temu.
    Jak dlugo takie święte krowy będą nas doić ?.
  • 2014-09-28 21:44 | kaesjot

Jedynym , realnym zabezpieczeniem "wyżywienia naszych mord" na starośc jest pozostawienie naszym dzieciom i wnukom nowoczesnej, efektywnej POLSKIEJ gospodarki aby mogła wytworzyc tyle, że zaspokoi potrzeby tych co pracują, tych, co jeszcze nie pracują oraz tych, co już nie pracują.
    Czy jest tym zainteresowany niemiecki ( francuski, włoski, amerykański, szwedzki, hinduski, koreański, ... długo by jeszcze wymieniac ) własciciel ulokowanej w Polsce fabryki ?
    Odpowiedzcie sobie sami na to pytanie !
  • 2014-09-28 21:54 | kaesjot

Jeżeli przygotowałeś sobie godnego następcę, który z powodzeniem będzie kontynuował i rozwijał Twoją firmę, to możesz miec w d...ie ZUS. W końcu po to go wychowyjesz i kształcisz, by się Tobą zaopiekował, gdy już nie będziesz miał sił pracowa - to własnie jest inwestycja na starośc a nie odkładanie pieniędzy do jakiegoś OFE.
    Coż z tego, że będziesz miał miliony na koncie w OFE skoro nie bedzie co za nie kupic - inflacja je zeżre !
    Jeśli zaś będziemy mieli swoją własną, nowoczesną i wydajną gospodarkę to wyżywi ona emerytów bez tego ich kapitału.
  • 2014-09-28 22:07 | Mam Pan, D...u grono klakierów jak widzę

Wychowanych na Kooorwinie i podobnych wrogach ludzkości. Pewnie jest Pan zadowolony. Jasne. Publicyści POlityki w 1980 też byli zadowoleni gdy dowalili roszczeniowcom z Solidarności.
    Jedno mnie dręczy: od kiedy to węgiel od Putlera jest taki wspaniały? Bo nawet Wybiórcza przyznała, że jego wartość energetyczna jest na poziomie psiego łajna, ale w dokumentach cudownie zmienia się w czysty antracyt.
  • 2014-09-28 22:20 | PS. Jedyną fikcją jest prezes i zarząd

na którego utrzymanie nie stać uczciwie pracujących górników.
  • 2014-09-28 22:21 | andrzej52

Szanowny kaesjocie.
    W OFE nie mam ani grosza, nie wiem dlaczego moi następcy maja mnie utrzymywać, jeśli np. przez 50 lat płaciłem składki emerytalne. Nie wiem dlaczego zdrowe byczki po 25 latach zatrudnienia, celowo nie pisze pracy, maja każdy rok zatrudnienia liczony jak 1,5 roku Twojej pracy. W prywatnej Silesii gornicy zmieniaja sie na stanowisku pracy. W KW i KHW górnik pracuje 4-5 godzin, reszte czasu spędza na dotarciu do mejsca pracy. Znasz zasady amortyzacji urządzeń i doskonale wiesz kiedy koszt wydobycia będzie niższy.
    Zapomnialem, ZUS-u po odliczeniu składki zdrowotnej place rocznie ok. 10 tys. Pomnóż to przez 50 lat i przemyśl ile by sie uzbieralo na koncie, oraz porównaj to z możliwą do osiągnięcia emeryturą wypłacana np. przez 10 lat.
  • 2014-09-28 22:23 | andrzej52

W przypadku sosnowieckiej kopalni może będziemy na dół zwozić niesprzedane haldy węgla, żeby "biedni górnicy" mogli go z powrotem wydobyć ?
  • 2014-09-29 08:24 | kaesjot

Znasz moje poglądy na tyle, by zrozumieć, że często posługuję się prostym przykładem, by zilustrować ogólną zasadę.
    To , dlaczego tak jest, ze płacisz przez 40 - 50 lat składki i masz mniej niż głodową emeryturę jest skutkiem polityki uprawianej przez ostatnie 25 lat. W latach 1964-89 liczba ludność Polski wzrosła o 6,82 mln a w 1989 - 2013 - 0,57 mln czyli 12 razy mniej.. Do tego znikneło ok. 5 mln miejsc pracy zatem nic dziwnego, ze jest jak jest a bedzie jesZcze gorzej.
  • 2014-09-29 12:01 | Vera

Jednomyślność w chciwości i zawiści

Wystarczy nie dopuścić inaczej widzących sprawę i już jak za dobrych komunistycznych czasów. Wszyscy równo przeciw dawniej "kapitalistom" a dzisiaj "związkowcom". Ten sam ton, taka sama argumentacja.
  • 2014-09-29 13:06 | Jacek, NH

Dzięki kobiecie z krzywą twarzą i krzywymi nogami - wkrótce węgiel dla prywatnych odbiorców, po 1000 zł/tonę...
  • 2014-09-29 13:49 | grochou

Tak jest. Pewne rzeczy widocznie sie nie zmieniają.
  • 2014-09-29 18:17 | janadam48

Wg Ciebie wystarczy zakazać importu węgla i wszystko będzie ok?! Tak na marginesie to węgiel importujemy nie tylko z Rosji. Czyli zakazujemy importować wzystko, gaz, ropę, owoce wszelkiej maści, samochody, rowery, ciuchy, buty, samoloty, czołgi, itd. Potem tylko przyłączymy się do Białorusi a Ty będziesz prezydentem i ministrem zdrowia i pomyślności w jednym.Zdrowia życzę!
  • 2014-09-29 18:23 | andrzej52

"Gdybyś chamie miał chociaż trochę wiedzy ............ zabronić sprowadzania taniego badziewia z Rosji"
    Gdybys miał troche wiedzy, wiedziałbys żę jesteśmy w Unii i można sprowadzic węgiel na np. Litwę i bez kontroli celnej przywieźć do Polski. Tylko wyjdzie jeszcze drożej.
    "POlskie sługusy Putina wzięły pewnie niemało w łapę"
    Jeśli masz dowody musisz iść z nimi do prokuratury, w przeciwnym przypadku będziesz współsprawca przestępstwa.
    "potwornie ciężko pracującymi na dole "
    Chyba naczytałes sie bajek Morcinka , PRL-owskiego slugusa, który ogłosił Katowice Stalinogrodem
  • 2014-09-29 18:29 | andrzej52

Szanowny Słoneczniku. Ten brak roztropności i wiedzy ekonomicznej jest spowodowany nauczaniem w szkołach przez 25 lat religii zamiast ekonomii, która powinna być nauczana od pierwszej klasy podstawówki.
    W przeciwnym wypadku populiści mogą "ciemnemu ludowi" wcisnąć każdą bajką o gruszkach na wierzbie.
  • 2014-09-29 20:28 | Mój nie pasujący do obrazka głos

przeszedł po 1,5 doby. Jestem pod wrażeniem.
  • 2014-09-29 21:32 | Saurom

Jak widać lemingom tak gromko wrzeszczącym o tym, że należy ukarać Rosję sankcjami nie przeszkadza, że pieszczoch PO Jan Kulczyk sprowadza rosyjski węgiel. No ale jak górnikom udało się uratować miejsce pracy to są oburzeni. No ale ja się wam nie dziwię co was obchodzi, że gdyby kopalnia przestała wydobywać ci ludzie straciliby pracę. Powiedzielibyście pewnie taki klimat mamy kapitalizm.
  • 2014-09-30 10:19 | kaesjot

"Jesteśmy firmą zajmującą się zmniejszaniem składek na ZUS i podatków poprzez spółki brytyjskie. Pragniemy zaprosić Państwa do lektury naszego bezpłatnego bloga poświęconego tej tematyce.

Jednocześnie, jeżeli są Państwo zainteresowani optymalizacją swoich kosztów, proszę o możliwość przesłania kolejnych informacji."
    Taki mail trafił na firmowa pocztę, Kiedyś wspominałem o podobnej propozycji uczynionej znajomemu, teraz mam "czarno na białym".
    Podoba się Tobie takie okradanie współobywateli ?
  • 2014-09-30 12:46 | kaesjot

Ale liberałowie wcisnęli "ciemnemu ludowi", że jak będą odkładać w OFE to emerytury pod palmami spędzać będą.
    Jak jest - sam widzisz !
    A "populiści" przestrzegali - wyszło , ze jednak mieli rację.
  • 2014-09-30 13:37 | andrzej52

Szanowny kaesjoce.
    Doskonale znasz moje poglądy i wiesz , że wspieram dążenie G.Śląska do autonomii gospodarczej. A na autonomicznym Śląsku będzemy płacic podatki w miejscu wytworzenia wartości dodanej.
    Bylo by hipokryzją z mojej strony rejestrowanie działalności np. w Rep. Czeskiej, żeby zmniejszyć koszty.
    Chociaz przyznam, że mialem takie propozycje.
    Co do pomocy państwa dla kop. K-Juliusz. W GW jest wypowiedź prezydenta Nowej Soli na ten temat. Coraz więcej osób , nawet publicznych, zaczyna sie buntować. Ne zdziwilbym się, kiedy 1-go października związki górnicze zrobia zadymę w warsiawie, to dostaną łomot od obywateli. Po prostu zostala przekroczona pewna granica.
  • 2014-09-30 13:39 | andrzej52

Na to samo wychodzi, brak edukacji jest przyczyną, chociaż ze wstydem muszę przyznać, że sam dalem sie nabrac na OFE.
  • 2014-09-30 16:09 | kaesjot

Też jestem za decentralizacją. Niech pieniądze w większości zostają tam, gdzie powstają czyli w miastach i gminach.
    Oczywiście problem węgla i górników pozostanie Waszym, śląskim a nie ogólnopolskim problemem. Waszym problemem ( i kosztem ) będzie zreorganizować to , co jeszcze zostało po PRL-owskim przemyśle Ślaska - kopalnie, huty i wszystko inne, co się wokół tego kręci.
    Pewnym zaskoczeniem dla mnie było, gdy w radiu usłyszałem głosy klientów mówiące o tym, ze w kopalni tona węgla kosztuje 560 zł a na składzie w centralnej Polsce już 960 zł. Były przykłady dwukrotnego przebicia. Zatem czy tylko sami górnicy winni są tego, że węgiel na rynku, dla konsumenta. Inną sprawą jest zabrać się za racjonalizację kosztów samego wydobycia, gdyz jest tez tak , jak piszesz o tych 5-6 ciu godzinach efektywnej pracy.
  • 2014-09-30 20:11 | kociewiak

..a wiec wegiel bedzie prawdziwym zlotem ,przekroczyl cene na ktora juz nas nie stac a oni nadal wolaja pieniedzy ...
  • 2014-09-30 21:53 | andrzej52

Nawet nie wiesz jak dzisiejszy Śląsk zmienia sie na lepsze. Zreszta o Wielkopolskim przemyśle ja też nie mam za dużej wiedzy.
    Co do ceny końcowej tony węgla.
    Cyfry które podajesz , a które słyszales w radiu mogą byc mieszanką cen netto (kopalnia) i brutto (sklad), oraz nie wiadomo czy dotycza tego samego gatunku węgla.
    Ale weźmy 560 brutto, czyli ok.455 netto. Do tego doliczymy transport np. nad morze 2 x 500km po 3 PLN/km daje 3000 za 24 tony , czyli 125 do tony. Musimy doliczyc jeszcze koszty składu , jakiś zysk , oraz 23% VAT.
    Jaki sens kupować węgiel po 960 jak w markecie znalazłem ekogroszek workowany po niecałe 700 za tonę?
  • 2014-09-30 22:41 | To se kup od Putlera, skoro tak ci drogo

Do obwodu kaliningradzkiego masz zresztą bliżej. I raduj się, że wspierasz ruską oligarchię. Tylko nie wyj potem, że na skutek braku dywersyfikacji (gdy kopalnie upadną) będzie ta sama sytuacja co teraz z gazem.
  • 2014-09-30 23:56 | Jac.

"Do wyczerpania złoża" - więc to naprawdę będzie opłacalne !!!
    Szanowni "łekonomiśc" - koszty robót przygotowawczych, to 50-70% kosztów wydobycia - skoro zostaja wstrzymane, to kopalnia będzie dochodowa. Jeśli się coś czyta, to trzeba wiedzieć o co chodzi, a nie krytykować :-)
  • 2014-10-01 03:52 | Tomek

Nie masz racji. Polskie górnictwo można uzdrowić tylko przez obniżenie albo całkowite zniesienie niektórych podatków i haraczy. Np; kopalnia płaci za kilof 50-60 zł, a taki sam kilof w praktikerze kosztuje 15 zł. Ponad 70% ceny to haracz, nazywany dopuszczeniem czy certyfikatem i wydaje go tylko WUG (Wyższy Urząd Górniczy). To jest tylko przykład. Teraz sobie pomyśl ile kopalnia musi zapłacić haraczu jak kupuje cały komplex ścianowy albo odstawę. To jeszcze nie wszystko; tego haraczu kopalnia nie płaci tylko raz i może już później użytkować dane narzędzie czy urządzenie, bo certyfikat WUGu jest ważny 2 albo 3 lata (nie mam pewności). Za wszystko kopalnia musi płacić ten haracz; pompy, kombajny okulary ochronne ...... wszystko dla kopalń jest 3-4 razy droższe. Oprócz tego w Polsce jest największy VAT na węgiel i podatek (kara) od wydobycia. Jak mają w tych warunkach Polscy górnicy konkurować z Rosjanami i innymi?
  • 2014-10-01 06:58 | andrzej52

100 mln na dofinansowanie sosnowieckiej kopalni już sie w budżecie znalazły. w 2015 roku skladki ZUS dla prowadzących działalność i samozatrudnionych rosna o prawie 6%.
    Najciekawszy jest sposób wyliczenia tych składek, a mianowicie podstawą jest 60% PROGNOZOWANEJ średniej płacy na 2015. Nie rzeczywistej, a prognozowanej.
    Mimo deflacji mamy 6% podwyżki.
  • 2014-10-01 08:58 | andrzej52

Przygotówka - 70% kosztów wydobycia + robocizna 60% kosztów wydobycia.
    No ladnie, mój profesor matematyki sie w grobie przewraca.
    Poza tym, jeśli dotychczas kopalnia przynosila 3 mln strat miesięcznie, chociaż nie przygotowywano nowych ścian, to jakim cudem nagle będzie dochodowa.
  • 2014-10-01 19:56 | Faktycznie, nie dziwię się że szanowny profesor

zszedł był przedwcześnie, skoro miał takich uczniów, biorących dane z księżyca.
  • 2014-10-01 19:59 | Aż dziwię się, że merytoryczny post

zadający kłam POlitpropagandzie, w ogóle tu przeszedł.
  • 2014-10-01 19:59 | Jaki nick, taki umysł

pewnie co dzień ciągniesz grube kreski.
  • 2014-10-01 20:01 | Od 25 lat dopłacasz do dobrego samopoczucia kleru

i solidurnych - ale tylko hajerzy ci przeszkadzają.
  • 2014-10-02 19:08 | andrzej52

Rosyjski VAT nie ma żadnego wpływu na cene w Polsce. VAT dla eksportu wynosi 0%.
    Polski VAT, nawet gdyby wynosił 100% nie ma żadnego znaczenia dla ceny węgla dla energetyki, a taki zalega na haldach. VAT dla przemyslu jest podatkiem neutralnym.
    Jaki normalny przedsiębiorca / rzemieślnik kupuje chińskie narzędzia w markecie ?
    Certyfikat musi posiadac każde urządzenie, nawet wykonane samodzielnie, jeśli w firmie sa zatrudnieni pracownicy. Nie dotyczy to tylko kopalń.
  • 2014-10-04 00:14 | "VAT nie ma znaczenia"

Nowa Ekonomiczna POlityka
  • 2014-10-04 11:59 | andrzej52

Jeśli chcesz dyskutować o systemie podatkowym, najpierw musisz go poznać.
    Amen.