Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Województwo śląskie „dryfuje” w rozwoju. Jak to zmienić?

(1)
2014-10-06 23:04 | niezaleznysamorzad
http://niezaleznysamorzad.pl
https://www.facebook.com/niezaleznysamorzad
https://twitter.com/samorzad_slask


Jak jest

Województwo śląskie „dryfuje” w rozwoju pomimo posiadania kilkudziesięciu dokumentów o charakterze strategicznym i operacyjnym (a może właśnie dlatego!). Brakuje konkretnej, długoterminowej wizji rozwoju, z której wynikałaby konkretna polityka przestrzenna i gospodarcza. W zarządzaniu województwem politycy w pierwszej kolejności kierują się oczekiwaniami centrali partyjnej a nie długoterminowymi interesami województwa.
Wobec braku pomysłów na województwo, jego włodarze koncentrują się na skuteczności wydawania zewnętrznych środków na rozwój infrastruktury, gorzej jest natomiast z właściwym wyborem celów i obiektów. Brakuje refleksji nad długoterminowymi korzyściami lub kłopotami, jakie wynikać będą z realizacji inwestycji. Zapomina się też, że najważniejsze są długoterminowe inwestycje w kapitał ludzki.

Nasz pogląd

Możliwe najszybciej zorganizować do wspólnej pracy elity województwa i wypracować jasną, komunikatywną wizję rozwoju. Wizja ta będzie wynikała z oceny własnego potencjału rozwojowego i będzie zakładała decydującą rolę własnych elit gospodarczych a nie dyspozycji z central partyjnych. Szczególnie ważne będzie rozpoznanie potencjalnych obszarów specjalizacji województwa w globalnej i krajowej gospodarce.