Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozwój przez metropolie

(1)
2014-10-06 23:05 | niezaleznysamorzad
http://niezaleznysamorzad.pl
https://www.facebook.com/niezaleznysamorzad
https://twitter.com/samorzad_slask


Metropolie

Jedną z szybkich dróg rozwoju województwa jest jego rozwój w oparciu o ośrodki metropolitalne – przy czym ośrodkami takimi są nie tylko konurbacja subregionu centralnego, ale także Rybnik, Częstochowa, Bielsko-Biała a w skali lokalnej – także mniejsze ośrodki

W metropolizacji chodzi o polepszenie jakości życia mieszkańców dzięki lepszej jakości i dostępności usług publicznych. Z poziomu metropolitalnego mogą być koordynowane np.: transport publiczny, bezpieczeństwo publiczne, strategiczne planowanie rozwoju, planowanie przestrzenne, gospodarka odpadami, gospodarka ściekowa, lokalne systemy energetyczne, promocja. Z poziomu metropolii mogą być też zarządzane kluczowe obiekty kultury, instytucje oświatowe i przestrzenie publiczne. Dobrze działająca metropolia pobudza do rozwoju otaczające ją tereny. Wszystko to jest możliwe pod warunkiem, że w najważniejszych sprawach miasta tworzące metropolię współpracują a nie konkurują między sobą. W Europie są takie metropolie, które powołano mocą ustawy, jak i takie, które rozwijają się w oparciu o oddolne porozumienia. W ostatnich latach okazało się niestety, że większość z włodarzy największych miast województwa nie jest skłonnych współpracować między sobą a tym bardziej samoograniczać swojej lokalnej władzy, natomiast partie polityczne nie są zdolne do zaproponowania rozwiązań pranych dla potencjalnej metropolii „Silesia”.

Postulujemy

Doprowadzić do przejścia największych skupisk miast na drogę rozwoju metropolitalnego. Pierwszym krokiem będzie wypracowanie modelu metropolii przez ponadpartyjny zespół ekspertów i praktyków działający przy marszałku województwa.