Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Moda na żydowskość

(10)
Żydzi już parę razy wracali do wolnej Polski – jako temat, folklor, emocja, moda. Do niezwykłego Muzeum Historii Żydów Polskich na warszawskim Muranowie ustawiają się kolejki.
  • 2014-10-22 11:25 | alfie33

niby żyd

"na kontrze, bo co mieli o sobie powiedzieć Polacy, którzy nie są katolikami?" bardzo wiele rzeczy, agnostycy, ateiści, niereligijni deiści, luteranie, prawosławni, religijnie obojętni itd. Sam am nieco żydowskie korzenie, nie jestem jednak Żydem ani się za takowego nie poczuwam. Bo niby jak, skoro mój prapradziadek w linii męskiej był Żydem który przeszedł na katolicyzm. Śmieszą mnie niektórzy młodzi co też mają najwyżej dziadka Żyda i nagle staja się koszerni, religijni.Nie po to odrzuciłem jedną religię (katolicyzm) aby przyjmować inna z jeszcze bardziej restrykcyjnymi zasadami co do jedzenia. Owszem, jakaś tam w minimalnym stopniu odczuwam moją genetyczną żydowskość, np popieram Izrael ( i to ten prawicowy), uwielbiam Woody Allena, ale z szynki , mieszania nabiału z mięsem jedzenie ryb bez łusek nie zrezygnuje. Mam sympatie do świeckich Żydów, ale do ortodoksów nie za bardzo to tacy sami fanatycy jak wyznawcy radia Maryja czy islamiści. Mi pozostał lekko żydowski wygląd (mimo niebieskich oczu i jasnych włosów, nos mam nieco żydowski już meni pary razy żydówki w Krakowie pytały czy jestem jednym z nich. . Mówiłem, że owszem w pewnej części genetycznie, etnicznie ale religijnie nie, kulturowo też nie za bardzo, bo moi przodek się zasymilował i ożenił z Polką, jego syn także i wnuk, i prawnuk. Nie mam jednak problemu aby przyznać się do mojego częściowego żydostwa, wcale się nie boje, ale zawsze podkreślam, że w większości jestem jednak Polakiem i poczuwam się do polskości. Mody mnie nie interesują, a młodzi zawsze mają skłonności do robienia rzeczy na pokaz.
  • 2014-10-22 12:03 | ziołolipa

Re:Moda na żydowskość

Cholera, mam orli nos, ale niebieskie oczy, jestem szatynem. Nic nie wiem o swoich przodkach, bo zginęli 1 września 39 roku w Warszawie, a rodzice jako małe dzieci przeżyli wojnę u zakonnic. Podobnie jak alfie33 szanuję żydów bo byłem w Izraelu oraz Syrii i bliżej mi do tych pierwszych. Szanuję ich za pracowitość i porządek, co w tamtym rejonie świata to wyjątek. Nic mi moja genetyka nie mówi i nie mam żadnych przeczuć co do mojego pochodzenia. Tak więc nie ulegnę modzie i zostaje tym kim jestem.
    pozdrawiam
  • 2014-10-22 18:13 | Ben

Jak chodzi o obecnosc Zydow w Polsce :
    Lepszy rydz niz nic, czyli lepsze wysprzatane cmentarze niz nie wysprzatane.
  • 2014-10-23 11:01 | badnick

Re:Moda na żydowskość?

Chyba tylko w redakcji POLITYKI oraz wiadomej GAZETY!
  • 2014-10-23 21:51 | camel

Wydaje się, że tylko doły społeczne są antysemickie, więc choćby tylko po to, żeby odróżnić się od nich, warto dać się zarazić ową modą. I nie jest tak, że cala reszta poza redakcjami Polityki i Gazety to doły społeczne, choć masz rację, że w Polsce są one ostatnio rozbudowane, bardzo liczne i bardzo silnie wspierane przez wszystkie znaczące siły: polityków, kościół...
  • 2014-10-24 09:56 | _sens

Ostatnimi czasy czytając POLITYKĘ..odnoszę wrażenie, ze ma ona misję....wyplewić z Polski katolicyzm, cały chrzescijanizm... i zasiać na pozostawionym ugorze żydowskie ziarno.
  • 2014-10-24 16:15 | No właśnie: odnosisz wrażenie

a rozum na śmietnik odniosłeś już dawno. Po pierwsze katolicyzm to nie chrześcijaństwo, tylko pogaństwo w szatach kościelnych, a po wtóre, samo siebie usuwa z powodu swego zakłamania.
  • 2014-10-25 09:24 | _sens

Czyżby kolejny pieniący się z zawiści żydek na tym portalu?????
  • 2016-03-28 14:28 | Dręczypupka

Co za szmalc.
    Moda jest nie na Żydów ale na turystów. Polska lepiej trawi tragicznie nieobecnych niż ich dalekich i żyjących krewnych, dlatego:
    1. Zabytki pożydowskie Polska zagospodaruje sama, bo to świetny interes.Po co jej wspólnicy?
    2. Wnuki uchodźców z Polski mogą się pokusić pozorami i spróbować się Polsce osiedlić. Nie polecam. Powodów za nie ma, powodów przeciw jest mnóstwo.
    3. Pan S. jest wytrawnym dyplomatą i dobrze zna Polskę. On przetrzyma, ale tylko dlatego.
  • 2016-03-29 18:26 | JanGeb

Fajnie że powstał ten tekst jest w nim jednak kilka nieścisłości wymagających sprostowania.:

Po pierwsze zainteresowanie kulturą żydowską zaczęło się na przełomie lat 70 i 80 i było ściśle związane z przemianami społecznymi ale też zmianami w KC a nie jak napisał autor w latach 90'.

Cytuje wypowiedź studenta aktorstwa którego znajomy po tym jak postanowił zostać Żydem przestał otwierać drzwi w Szabat. Niby czemu miał przestać, komuś coś się chyba pomyliło.

Spisy powszechne z 2002 i 2011 miały różne wyniki bo zadano rożne pytania.

„Prawdziwa liczba Żydów w Polsce jest nieznana, różne źródła podają od 20 do 100 tys.” 20 tys to najbardziej optymistyczne dane szacunkowe jakie znam. Skąd wzięły się dane o ponad 20 tys Żydów w Polsce?

„festiwale kultury żydowskiej stały się w Polsce bardzo popularne, najstarsze skończyły właśnie 25 lat” Nie prawda bo 28 lat :)

„Żydka z pieniążkiem wieszamy do góry nogami, bo wtedy mu z kieszeni kapoty leci kasa. Oto najprawdziwszy, choć pewnie żartem napisany, przepis na bogactwo rodem z forów internetowych.” Jeden z przesądów nt. żydków mówi że należy go odwrócić na szabat - bo Żydzi wtedy nie pracują i oddają zarobione przez tydzień pieniądze. Nie spotkałem się z zwyczajem aby miał cały czas wisieć do góry nogami. Coś o tym wiem bo mam największą kolekcję żydków na świecie :)

"A „Żyda z pieniążkiem” oprócz odpustowych kramów na wsiach, można też kupić w przysynagogalnych sklepikach w wielu miejscach Polski – w końcu to dobry interes. Dla obu stron." Bardzo proszę o informacje w jakich Synagogach administrowanych przez gminy Żydowskie można kupić żydki?

pozdrawiam
    Jan Gebert jandawidgebert@gmail.com