Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

(16)
O tym, jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich, jak zostało zorganizowane i jakie niesie przesłanie, opowiada Marian Turski, jeden z jego inicjatorów, przewodniczący Rady Muzeum; więzień Auschwitz.
 • 2014-10-27 14:25 | muskaan

  otwarcie muzeum

  Mailen.okazje zwiedzic museum (jeszcze Nie calkiem wykonczone )we wrzesniu. COS Nadzwyczajnego. ZROBILO Na nas (bylismy razem z zona ) kolosserne wrazenie. Bardot wysoki poziom , nowoczesne i oddajace w realnysposob nasza zydowko_polska historie. Ogromne dzieki i zycze pracownikom i dyrekcji powodzenia.
  Z powazaniem SIMON FISH, KALLENbach, Dania
  show • 2014-10-28 13:05 | Logos

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  Obawiam się, że brakteat został wybity przez Mieszka Starego (nie Mieszka I).

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Brakteat
 • 2014-10-28 13:16 | Logos

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  do tego na banknocie 10-złotowym jest denar Mieszka I, nie brakteat.
 • 2014-10-28 17:07 | badnick

  Dlaczego w otwieranym właśnie Muzeum Żydów Polskich nie ma sali poświęconej stalinowskim zbrodniarzom żydowskiego pochodzenia działającym w Polsce?

  Dlaczego nie ma tam sali poświęconej takim żydowskim zbrodniarzom jak m.in. Jakub Berman - szef UB, a dokładniej Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MBP), Stefan Michnik (brat Adama Michnika) - stalinowski sędzia odpowiedzialny za nagminne łamanie prawa, Generał Roman Romkowski (Natan Gruenspan-Kikiel) - wiceminister bezpieczeństwa publicznego, generał Juliusz Hibner (Dawid Szwarc) - jako asystent ministra bezpieczeństwa publicznego dowodził on Wojskami Ochrony Pogranicza i Korpusem Bezpieczeństwa Państwowego oraz dowodził Wojskami Wewnętrznymi czyli KBW i WOP oraz pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych, Julia Brystygierowa („Luna”) - dyrektor Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Pułkownik Anatol Fejgin - dyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Pułkownik Józef Różański (Goldberg) - dyrektor departamentu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, itp. itd.
  Wyżej wymienieni funkcjonariusze to nie byli bowiem wszyscy żydowscy wyżsi urzędnicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego - Wiktor Kłosiewicz, komunista i członek Rady Państwa, powiedział w wywiadzie udzielonym Teresie Torańskiej: <b>„W 1955 r. przyszedł rozrachunek i nieszczęściem było, że wszyscy dyrektorzy departamentów w Urzędzie Bezpieczeństwa byli Żydami” </b>(Teresa Torańska „ Oni” Warszawa 1990, s. 259). Wynikało to z decyzji Stalina, by nie wykorzystywać Polaków - którym nie ufał - lecz bardziej kosmopolityczny element. Sytuację tę dobrze opisał Abel Kainer w eseju „Żydzi a Komunizm” w kwartalniku „Krytyka”: „Symbolem roli Żydów w pierwszym dziesięcioleciu PRL jest w powszechnej świadomości żydowski ‘bezpieczniak’. Istotnie, poważną część kierowniczych stanowisk w MBP za czasów Bieruta zajmowali Żydzi, czyli ludzie pochodzenia żydowskiego. Jest to fakt, którego nie można pomijać, fakt mało znany na Zachodzie, niezbyt chętnie wspominany przez Żydów w Polsce. Jedni i drudzy chętniej niż o tym mówią o antysemityzmie Stalina (sprawa lekarzy itp.).
  Aparat przemocy działał w Polsce w sposób podobny jak w innych krajach komunistycznych w Europie i poza nią. Trzeba wyjaśnić raczej, że dlaczego zatrudniono w nim Żydów czy Polaków żydowskiego pochodzenia, niż poszukiwać dowodów na rzecz tezy, że to Żydzi zorganizowali tak straszny terror. Naturalna odpowiedź jest taka: w newralgicznym punkcie systemu, w policji politycznej, potrzebni byli najbardziej zaufani ludzie, a więc najchętniej przedwojenni komuniści, wśród których było wielu Żydów i ludzi pochodzenia żydowskiego” („Krytyka” 1983, nr 15, s. 196). Stąd też wzięła się ta hierarchia: na szczycie stał w Moskwie Stalin - wydający ustne rozkazy Bermanowi w czasie jego wizyt i całonocnych przyjęć lub przez bezpośrednią linię telefoniczną - ten zaś rozdzielał obowiązki między dyrektorów poszczególnych departamentów ministerstwa - wszyscy oni byli Żydami. Ponieważ w owym czasie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego decydowało o życiu bądź śmierci, za cenę wielu ofiar śmiertelnych sprawowało w Polsce w latach 1945-1955 rząd terroru. Nie ma dokładnych statystyk, lecz powszechnie wiadomo, że na skutek tortur i okrutnego traktowania zginęło wiele tysięcy ludzi, jak na przykład przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak. Część po prostu zamordowano, jak Władysława Kojdera i Narcyza Wiatra - dowódców Batalionów Chłopskich. <b>Narzucone przez Stalina rządy terroru, sprawowane przez jego żydowskich podwładnych, przyniosły w czasie pierwszych dziesięciu powojennych lat dziesiątki tysięcy ofiar </b>. Komuniści uznali, całkiem słusznie zresztą, że tacy Polacy, których zamordowali żydowscy dygnitarze z MBP, najprawdopodobniej będą się opierać rządom sowieckim, a zatem należało ich wyeliminować. Brudne to zadanie to przydzielono Żydom, gdyż uznano ich za pozbawionych polskiego patriotyzmu, a to właśnie on był prawdziwym wrogiem Stalina.
  Więcej w:
  - Stefan Korboński „ Polacy, Żydzi, Holocaust”, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2011
  - http://suwerennosc.blogspot.com/2012/08/stefan-korbonski-o-zydowskich.html

 • 2014-10-28 17:13 | Motyl1

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  kagan /badnick/ekonom .......zmieniasz ty te swoje nicki jak panna rękawiczki .
 • 2014-10-28 18:41 | badnick

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  CENZURA SZALEJE!
  Co za hipokryzja!
  „Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz - z pogwałceniem godności człowieka, narodzonego na podobieństwo Boga”- powiedział podczas uroczystości prezydent Izraela Reuwen Riwlin. „Są ludzie, którzy twierdzą, że państwo Izrael jest rekompensatą za Zagładę. Nie ma większego błędu, niż takie myślenie. Państwo Izrael nie jest rekompensatą za Zagładę. Państwo Izrael powstało, bo miało ku temu prawo i właśnie w historii polskich Żydów znajdujemy tego świadectwo” - powiedział prezydent Izraela. (...) „Zawsze pozostajemy czujni na różne zagrożenia. Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz - z pogwałceniem godności człowieka, narodzonego na podobieństwo Boga, z wszelkimi formami antysemityzmu, z rasizmem i, w końcu, z nazistowską ideologią” - podkreślił. Zaznaczył też, że państwo Izrael „będzie kontynuowało swoją walką przeciw temu wszystkiemu i nigdy się nie podda”.
  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,16877193,Prezydenci_Polski_i_Izraela_otwieraja_wystawe_Muzeum.html#LokWawTxt
  I pomyśleć, że to wszystko powiedział, bez żadnej kontry z polskiej strony, prezydent bandyckiego państwa, które nielegalnie okupuje od ponad pół wieku Palestynę, prezydent jedynego dziś na świecie państwa, które ma za swą oficjalną ideologię rasizm (w jego syjonistycznym wydaniu) i apartheid, prezydent państwa, które permanentnie narusza elementarne ludzkie prawa milionów Palestyńczyków. Jako Polakowi, wstyd mi jest, że takie słowa mogły dziś paść na polskiej ziemi, w obecności prezydenta RP i premiera polskiego rządu. :-(
 • 2014-10-29 14:11 | rob

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  Sorry... taki mamy klimat ;)
 • 2014-10-29 20:55 | zet

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  "Jako Polakowi, wstyd mi jest, że takie słowa mogły dziś paść na polskiej ziemi, w obecności prezydenta RP i premiera polskiego rządu."

  Mnie też wstyd,że takie teksty mogą się pojawiać w moim kraju.
  Państwo Izrael powstało z woli społeczności międzynarodowej /rezolucja ONZ/ i będzie trwało.Podobną szansą mieli także Palestyńczycy.Wybrali wojnę zamiast tworzenia własnego kraju.
 • 2014-10-29 22:43 | badnick

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  Zet
  Hitler też twierdził, że Polacy mieli szansę zachowania niepodległości, gdyby zgodzili się na te, jakże umiarkowane żądania III Rzeszy odnośnie eksterytorialnego korytarza do Prus Wschodnich oraz przystąpienia do Paktu Aantykominternowskiego. Ale Polacy wybrali w roku 1939 wojnę z Niemcami, zamiast zachowania niepodległości własnego kraju. :-(
  A taj bardziej na serio: uważasz, ze Palestyńczycy powinni oddać Żydom sporą część swej ojczyzny, gdyż taka była wówczas wola USA i ZSRR? A co byś powiedział, gdyby tak Żydzi wystąpili dziś z żądaniem, aby oddać im co najmniej połowę Polski?

 • 2014-10-30 01:56 | michrich

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  Muzeum na cmentarzysku Zydow europejskich.
  @BadnickJako Polakowi, wstyd mi jest, że takie słowa mogły dziś paść na polskiej ziemi, w obecności prezydenta RP i premiera polskiego rządu.
  ***
  Badnick, w koncu to w Polsce krzyczano w swoim czasie : "Zydzi di Palestyny!.
  , Smierc Zydom, Bij Zyda synu Dawida.
  Czy tobie nie jest za to wstyd?
  Poza tym to Arabowie rozpoczeli wojne w 1948 roku z intencja zepchnieca Zydow do morza.
 • 2014-10-30 05:15 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  W ocenie krytycznej o MHŻP jest opinia,że to historia Polski napisana przez Żydów.Zatem i miejsce dla króla Szaula Kacenlerembogena.
 • 2014-10-30 14:11 | zet

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  "A taj bardziej na serio: uważasz, ze Palestyńczycy powinni oddać Żydom sporą część swej ojczyzny, gdyż taka była wówczas wola USA i ZSRR? A co byś powiedział, gdyby tak Żydzi wystąpili dziś z żądaniem, aby oddać im co najmniej połowę Polski? "

  Od kiedy Palestyńczycy mieli własną ojczyznę?
  Dlaczego Żydzi mieli by się upominać o połowę polskiego terytorium?
  Kontaktuj częściej z rzeczywistością która jest a nie z taką, która wydaje się,że jest.
  Dla Twojej wiedzy jeszcze informacja,że gdyby USA i dzisiejsza Rosja postanowiły,iż Polska ma być Zulu-Gula, to tak by się stało. I to całkiem na serio.
  Obserwuj pilnie wydarzenia na Ukrainie,może cokolwiek zrozumiesz.
 • 2014-11-10 00:27 | boruta

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  Strachy na Lachy. Straszenie zydem. To jak straszenie diablem.Cofka do Sredniowiecza.
 • 2015-01-03 11:45 | Roman Strzemiecki

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  Marian jesteś wielki.
 • 2015-01-03 17:46 | steaktartar

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  1. Palestyńczycy mieli własną ojczyznę do roku 1948.
  2. A kto im tego zabroni?
  3. Zastosuj to do siebie.
  4. Nie, to by się zakończyło III WŚ.
  5. Na Ukrainie widzimy kolejną bandycką ingerencję USA.
 • 2015-01-03 17:47 | steaktartar

  Re:Marian Turski opowiada o Muzeum Historii Żydów Polskich

  ???