Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rząd chce zezwolić na rozsypywanie prochów zmarłych

(19)
Legalne rozsypywanie prochów na przycmentarnych „ogrodach pamięci” przewiduje opinia rządu do ustawy o chowaniu zmarłych, do której dotarła POLITYKA.
  • 2014-10-29 19:35 | dzi1a

urzędnicy USC

Potrzebna jest nowelizacja ustawy o USC aby urzędnicy USC tak jak udzielają cywilnych ślubów mogli "udzielać" cywilnych pogrzebów jako świeccy mistrzowie ceremonii pogrzebowych.

I druga sprawa. Obecna ustawa o cmentarzach pochodząca z wczesnego Gomułki mówi że jeden cmentarz komunalny może powstać dla kilku gmin. Nowelizacja ustawy powinna przewidywać obowiazek powstania w każdej gminie wiejskiej cmentarza komunalnego i to w ciagu np 2 lat od wejścia nowelizacji w życie.
  • 2014-10-29 20:22 | manjaa

Czy można np notarialnie powierzyć pogrzeb komuś?

Żeby mnie pochował ktoś, kogo wyznaczę i się zgodzi? Np. ojciec mojego dziecka? A jak nie, to... bla bla bla...rodzina. Da się tak zrobić?
  • 2014-10-29 20:47 | zet

Re:Rząd chce zezwolić na rozsypywanie prochów zmarłych

"Potrzebna jest nowelizacja ustawy o USC aby urzędnicy USC tak jak udzielają cywilnych ślubów mogli "udzielać" cywilnych pogrzebów jako świeccy mistrzowie ceremonii pogrzebowych".

Zwracasz uwagę na niezwykle istotne niedomaganie występujące w polskich urzędach stanu cywilnego. Ciągle nie chcemy brać dobrego przykładu z innych krajów,uparcie przywiązani do tzw tradycji,czyli z reguły do zaściankowości i widocznego gołym okiem zacofania cywilizacyjnego.
    Urzędnicy stanu cywilnego w wielu urzędach nie potrafią zorganizować należytej oprawy nadaniu imienia,zawieraniu ślubu czy grzebaniu zmarłych. Kler przejął funkcje ceremoniarzy i często uzależnia ich wykonywanie od określonych zachowań zainteresowanych lub ich rodzin.
    Pora na zmiany/szkolenie i przygotowywanie merytoryczne urzędników/ i dostosowanie do praktyk znanych w innych państwach.
  • 2014-10-29 21:04 | Znafca

Daj, spokój, nie możesz tego zrobić, bo przestaniesz nabijać kabzę tym, którzy na Twojej śmierci zarabiają i ustawili sobie na to monopol, a tylko spróbuj się postawić wpływowej grupie to dostaniesz prztyczka w ucho. Tu chodzi o wielkie pieniądze i władzę i żaden szaraczek nie będzie podważał interesów potężnych, ośmiornicowatych instytucji, bo jeszcze ktoś by na tym stracił. Nasze ciała najwyraźniej nie należą do nas i nie możemy sobie z nimi zrobić co chcemy, zwłaszcza po śmierci, wtedy już i tak nie mamy nic do gadania, więc przejmuje je klika dobrze sytuowanych, oczywiście dla naszego dobra. :P
  • 2014-10-29 21:28 | bomima

A myślałaś o testamencie? Przecież tam możesz wszystko zapisać, nawet kolor ubranie do kremacji.
  • 2014-10-29 22:36 | adalbert

Re:Rząd chce zezwolić na rozsypywanie własnych prochów ?

Polityczni libertyni ze sfer rządowych będą prochy opozycji rządowej rozrzucać z nieukrywaną satysfakcją?
    Opozycja rozrzuci koalicję , a ateiści rozrzucą wierzących.
    Biedacy nie będa mieli nawet na pogrzeb, więc ich rozrzucą własne dzieci, a oligarchowie będą budowali pominiki kopiując monumentalne groby kapitalistów ze Starego Cmentarza w Łodzi. Tak się spełniło marzenie reformatorów ustrojowych.
  • 2014-10-29 23:17 | Eau de Cologne

A w USA kosciol rzymsko-katolicki jakos nie protestuje przeciw rozsypywaniu prochow po kremacji...
  • 2014-10-30 01:51 | elo

Ze zdziwieniem przeczytałam, ze obowiązuje zakaz rozsypywania prochów zmarłych w cmentarnych Ogrodach Pamięci. W ciągu jednego roku brałam na poznańskim Miłostowie udział w dwóch takich pogrzebach, gdzie prochy zostały wysypane w takim właśnie miejscu! Widzieliśmy to wszyscy na własne oczy. To powinna być usługa jak każda inna - wiele osób (w tym ja) nie ma żadnej rodziny i rozsypanie prochów w Ogrodzie Pamięci jest dla mnie czymś b. ważnym - że nie zostawię po sobie zaniedbanego grobu i niepotrzebnie będę "zabierała" miejsce innym. Tylko ja mam prawo zadecydować w jaki sposób chcę zostać pochowana - rozumiem, że taki pogrzeb uderza po prostu w interesy finansowe wielu instytucji, ale to niewiele mnie obchodzi.
  • 2014-10-30 10:05 | ziołolipa

"przeciwko tworzeniu ogrodów opowiedziała się Polska Izba Pogrzebowa". Wcale się nie dziwie, przecież to bije ich po kieszeni. Jednak i tak dają radę. Byłem przy organizacji pochówku kolegi, w Warszawie na cmentarzu południowym, prochy rozsypano właśnie na "łące pamięci" Pogrzeb był cywilny a firma pogrzebowa i tak wycisnęła wszystkie pieniądze z zasiłku, jaki się należał w 2002 roku.
  • 2014-10-30 10:38 | Dorota

Nie ma opłat za groby murowane w Polsce? Czy też są opłacone bezterminowo? Za grób murowany płaci się o wiele więcej niż za zwykły ziemny i wykupuje się go na 90 lat. Chyba, że ja w innej Polsce żyję?
  • 2014-10-30 11:13 | Martinka

W Polsce nie wolno rozsypywać. Na Miłostowie i może na innych cmentarzach w Polsce (nie mam wiedzy) prochy w ogrodzie pamięci składa się do ziemi, wykopanego dołka. Nie można po prostu "rzucić w wiatrem" :)
  • 2014-10-30 14:57 | ecres

O naiwności nikowa.O tym ,jak ,gdzie i w jakim stanie nieboszczyk odejdzie do wieczności ,decydować będzie ta władza ,która rządzi Lechistanem.-KK.I to oni zadecydują taki sposób ,dzięki któremu będą maksimum kasy i minimum roboty.
  • 2014-10-30 17:37 | Caramba

Mam gdzieś pozwolenie.

Ktoś bliski sypnie moje prochy z mostu i ...szukaj wiatru w polu.
    Chociaż Ogrody Pamięci, to moim zdaniem dobry pomysł.
  • 2014-10-31 08:27 | _sens

Pamiętam tez byłem na rozsypywaniu spopielonych...był silny podmuch wiatru i później każdy wydłubywał sobie resztki spopielonych zwłok z najgłębszych zakamarków swego ciała . Cóz to było za DOGŁĘBNE przeżycie :)
  • 2014-10-31 09:05 | Paweł

..otóż to

Tiziano Terzani odszedł dostojniej.. jego rozsypano prochy pod kamieniem w ogrodzie.
    Chociaż most, kto wie ...
  • 2014-10-31 15:04 | kaesjot

A ja chciałbym aby urna z moimi prochami stała w domu na kredensie albo gdzieś w przydomowym ogródku
  • 2014-11-01 17:41 | abchaz

Na kredensie ? jako zbiornik kurzu i utrapienie dla sprzątających zstępnych ?

Znacznie lepiej w ogrodzie. Dosyc głęboko a na niej piekna hortensja a przed hortensją tabliczka "pradziadek Władek".
  • 2014-11-02 18:56 | kaesjot

Eee - chyba lepiej w kredensie, za szybą, między kryształami - tam się bynajmniej nie zakurzy.
  • 2014-11-10 14:21 | KLIENT

TY ALBO JESTEĄ KLERYKIEM ALBO MASZ FIRMĘ POGRZEBOWĄ A JA I TAK BĘDE ROZSYPAANY W MIEJSCU KTURY SOBIE WYBRAŁEM