Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

(27)
Początek sprzedaży biletów na nowe pociągi to prawdziwa wizerunkowa katastrofa PKP Intercity. I to w chwili, gdy wydawało się, że wszystkie kłopoty Pendolino wreszcie pokonało.
 • 2014-11-17 14:57 | jurasN

  Bankomatowe dyletanctwo

  Na czele IC od dwóch lat tylko kolejowi DYLETANCI. Ile jeszcze muszą spieprzyć, żeby poleciała reszta
  tych niezwykle wysoko opłacanych, poza lansowaniem siebie, nic nieumiejących??? Popełniają błędy za błędem - jak dywersanci. Gdzie byli/są NIEOMYLNI ich zwierzchnicy, wyższych i najwyższych szczebli na czele z naczelnym bankomatem Karnowskim za co najmniej 59 tys PLN/miesiąc? Gdzie, k..., gdzie?!!!
 • 2014-11-17 15:23 | puzz

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  akurat poza zarządem i prezesami pensje w intercity są słabe, w tym osób, które wyleciały. nic się nie zmienia, kolesie na wysokich stołkach ratują swoje cztery litery i zrzucają odpowiedzialność na prawie szeregowych pracowników... a kraj się tym podnieca jak Puchatek miodem
 • 2014-11-17 16:05 | jurasN

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Przecież pierwsze słowa mojego komentarza brzmią: "Na czele IC". Używając Twojego słownictwa tymi "na czele IC" są "kolesie na wysokich stołkach". Pozdrawiam
 • 2014-11-17 16:10 | murator

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Polska ma :
  - wystarczajacy potencjal przemyslowy
  - znakomicie (!) wyszkolona kadre techniczna
  - b. dobrych projektantów
  do tworzenia wlasnego taboru kolejowego - bez ogladania sie na Wlochów,Francuzów i innych. Tak zawsze bylo - przykladem konstruktor parowozów Prof. Ksiezopolski i obecni kontstruktorzy lokomotywy "Dragon". "Decydenci" rodzaju Nowaka (3 x tfu !) niszcza to wszystko....
 • 2014-11-17 17:07 | badnick

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  A widział ktoś ostatnio dobrze funkcjonujący system informatyczny? Jeśli mamy wszędzie negatywną selekcje na stanowiska kierownicze, to czego możemy oczekiwać?
 • 2014-11-17 17:21 | jurasN

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Do przetargu na ten pociąg polskie firmy nie wystartowały
 • 2014-11-17 20:27 | remm

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  "Sławku, jesteśmy z tobą" - powiedział Donald, obecnie Krul Ełropy.

  I to jest ważne, a nie jakaś tam hołota, której zachciało się kupować bilety przez Internet.
 • 2014-11-17 22:18 | hematemesis

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Mysle ze calyz arad PKP powinien dostac sowite odprawy (tak minimum pol banki na glowe) i zostac przeniesiony do administracji rzadowej gdzie przynajmnije beda dostawac mniejsze pensje i moze mnie spieprza bo i tak juz nie ma co popsuc
 • 2014-11-18 00:52 | dadziobdg

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  nie wiem dlaczego pendolino miałoby coś zmienić na kolei. pociągi o wiele lepsze na nasze tory produkuje polska pesa. kolej się zmienia, ale powoli, to że dopiero teraz to wina rządu i 50 lat komuny, nie kolejarzy, to że w końcu - to dzięki młodym zdolnym pracownikom kolei, którzy im szybciej zastąpią tych bufonów od finansjery, tym lepiej.
 • 2014-11-18 03:21 | bever

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  bo tak skonstruowano przetarg ze nawet skladajac oferte nie sprostalyby wymaganiom, czyli predkosci. to w europie ma tylko alstom i byla to najtansza oferta na rynku :)
 • 2014-11-18 04:01 | bever

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  prof. Antoni Xiężopolski (6.09.1861 - 21.05.1951). Zmarl w wieku 90 lat, zawieziony do szpitala z pracy w Ministerstwie Komunikacji przy ul. Chalubińskiego w Warszawie .
 • 2014-11-18 12:02 | Byniek

  Co by tu jeszcze spieprzyć, co by tu jeszcze ?

  Najbliższa okazja - niezawodna zmiana rozkładu jazdy pociągów. A może jakiś alternatywny sposób np. jazda bez biletu. Na moje oko, gdyby wziąć pod uwagę wydane już miliardy i te setki milionów, które jeszcze trzeba będzie wydać, a potem utrzymywać to całe towarzystwo od Pendolino, to kto wie, może summa summarum.....
 • 2014-11-18 13:47 | murator

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Lubie to slowo "przetarg" ! Hehehe ! Pozostaje czekac na peronie (jak w jakim "Spagetti Western") ze przyjedzie szeryf i te holote pozamyka....
 • 2014-11-19 13:07 | nnd

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  "A widział ktoś ostatnio dobrze funkcjonujący system informatyczny?"

  Oczywiście: Amazon, Google, Aliexpress, Allegro, Wikipedia, Komputronik, Polski Bus, itd. Można długo wymieniać. Większość z wymienionych musi obsłużyć ruch dużo większy niż PKP, spełnia swoją rolę, a awarie zdarzają się rzadko lub wcale.

  Stworzyć dobry system to nie jest jakaś wielka filozofia. Trzeba tylko chcieć, odpowiednio zapłacić, dać wystarczająco dużo czasu, a także kompetentnie przygotować się pod względem wymagań i oczekiwań. Jak czytam ile polskie organizacje rządowe wydają pieniędzy na "informatyzację" to nóż się w kieszeni otwiera (np. komputeryzacja Zusu). Prywatne firmy za połowę tej kasy stworzyłyby systemy działające dwa razy lepiej. Tym bardziej, że właściwie jedynym czego brakuje naszym urzędom i spółkom państwowym to chcieć i kompetencji - czyli odwrotnie niż firmom prywatnym. Finanse płyną szerokim strumieniem, a czasu zazwyczaj jest wystarczająco dużo (choć często roztrwonionego przez niekompetencję).
 • 2014-11-21 17:31 | badnick

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Amazon? Pracujesz w branży rozrywkowej? Poza tym, to systemy informatyczne tworzą dziś w Polsce PRYWATNE, a nie państwowe firmy!
  Przykłady z blogu "Szalonych naukowców":
  1.Federal Aviation Administration spent $2.6 billion upgrading the air traffic control system (Advanced Automation System)
  before declaring it a failure and cancelling the project in 1994
  2. The IRS cancelled a modernization effort in 1997 after spending $4 billion
  3. The Air Force cancelled a Enterprise Resource Planning project for which they had spent $1 billion when it concluded that
  finishing the project would cost more than would be saved with the final product
  3. At the University of Wisconsin lack of planning resulted in a 5 year effort to implement a new payroll and benefits system to
  be cancelled (after spending $28 million)
  NA KONIEC: Large projects, those costing more than $10 million, are successful exactly zero (0) percent of the time
  (Johnson, J. 1999. CHAOS Into Success. Software Magazine)
  Lechaim!
 • 2014-11-21 18:14 | nnd

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Zacytował Pan dane z 1999 roku, z czego 3 dotyczyły lotnictwa, a w czwartym nawet otrzymaliśmy przyczyny anulowania "lack of planning". Trzeci też się zakończył z powodu kosztów. I wszystko dotyczyło organizacji rządowych/armii, a nie spółek komercyjnych.

  Codziennie powstają małe, średnie, duże i wielkie projekty, które o dziwo działają. Sugeruje Pan, że używa tylko systemów informatycznych które powstały przed 1999 rokiem?

  "Amazon? Pracujesz w branży rozrywkowej?"
  Nie. Pracuję w branży informatycznej. Nawet część konsumencka (sklep) Amazonu pod względem złożoności i obsługi ruchu przebija wszystkie systemy polskie, a prawdopodobnie także te projekty wymienione wyżej. A Amazon to nie tylko sklep, ale potentat technologiczny. Proszę zobaczyć np. Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) czy Amazon S3 (Simple Storage Service). W chmurze Amazonu działa m.in. duży gracz na rynku Dropbox. Działa? Działa.

  "systemy informatyczne tworzą dziś w Polsce PRYWATNE, a nie państwowe firmy"
  Oczywiście. I to najczęściej wyspecjalizowane. I kiedy projekt w takiej firmie zamawia firma prywatna potrafi jakoś sprecyzować swoje wymagania, wybrać odpowiedniego wykonawcę, zaplanować, ustalić czas wykonania, a następnie dopilnować, przeprowadzić testy i odebrać pracę, a koszt jest mniejszy. Ale jak się za to samo zabiera spółka skarbu państwa albo instytucja rządowa to koszty rosną i wygląda to tak jak Pan opisał w poprzednim poście albo jak nasze PKW i PKP.

  A system sprzedaży biletów to nic innego jak ... sklep internetowy z rezerwacją miejsc. Polski Bus może? Może. Multikina mogą? Mogą. A PKP nie może.
 • 2014-11-21 18:25 | nnd

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  "Large projects, those costing more than $10 million, are successful exactly zero (0) percent of the time"

  To jest śmieszne. Byle gra komputerowa ma budżet większy niż $10 mln dolarów. Nawet nasz rodzimy Wiedźmin 3 ma budżet 100 mln zł. Te dane muszą dotyczyć jakichś projektów akademickich. Microsoft wydaje mld $ na rozwój oprogramowania, podobnie inne firmy.

  Poza tym to, że nie powiódł się projekt za 10 mln $ nie oznacza, że nie dało się tego zrobić za $1 mln. To tylko świadczy właśnie o nieudolności tych którzy wyrzucili dziesiątki milionów.
 • 2014-11-22 21:04 | badnick

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  nnd
  Wielkie projekty nie powstają codziennie, a z Amazonu nie korzystam – po pristu nie chcę, aby cały ąwiat znał stan moich finansów, moje konsumenckie zwyczaje oraz last but not least numery moich kont a szczególnie kart kredytowych.
  Problemem z PKP jest niewłaściwy dobór kooperanta, ale to nie powinno nikogo dziwić. Znam to z wielu firm, w których pracowałem.
  Zaś system rezerwacji miejsc, wbrew pozorom, jest znacznie bardziej złożony niż sklep internetowy, jako że sklep wysyła towary swym klientom sukcesywnie i z opóźnieniem (przetwarzanie z gruntu rzeczy partiowe - tzw. batch processing), zaś miejsca (w pociągu, samolocie etc.) muszą być rezerwowane w czasie rzeczywistym (real time). Od razu widać, że nie mam do czynienia z fachowcem...:-(
  Lechaim!
 • 2014-11-22 21:06 | badnick

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  nnc
  Gra komputerowa może mieć czasem większy budżet, ale nie ma w jej przypadku znaczenia, czy cała ona działa bezbłednie. Microsoft jest zaś doskonałym przykładem zwyklego partactwa.
 • 2014-11-22 21:13 | badnick

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Tzw. Komuna (wł. PRL) modernizowała oraz rozbudowywała kolej – dzięki Gierkowi mamy n.p, CMK – pierwszą w Europie kolej wysokich prędkości (LGV) – niestety, do dziś nie wykorzystywanej w pełni - głównie ze względu na brak odpowiedniego taboru.
  Kolej w Polsce zniszczył zaś Balcerowicz, w imię tej szalonej, wyznawanej przez siebie, neoliberalnej ideologii, i to trzeba wciąż powtarzać, aby Polacy wiedzieli, komu zawdzięczają obecny fatalny przecież, stan polskiej gospodarki, a w tym szczególnie kolei!
 • 2014-11-22 22:01 | nnd

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  "z Amazonu nie korzystam – po pristu nie chcę, aby cały ąwiat"
  Pana uprzedzenia nie zmieniają faktu, ze na świecie powstało w ostatnim czasie wiele projektów o złożoności przekraczającej system biletowy PKP. Pana retoryczne pytanie "a widział ktoś ostatnio dobrze funkcjonujący system informatyczny" jest po prostu nieprawdziwe, bo porażki we wdrożeniach kilku polskich instytucji nie są na nic dowodem.

  "sklep wysyła towary swym ... zaś miejsca (w pociągu, samolocie etc.) muszą być rezerwowane w czasie rzeczywistym (real time)"
  Pan raczy żartować? Zasób towarów czy zasób miejsc, jaka to różnica? To i to jest skończone i trzeba ściągać ze stanu po zakupie. Dla Pana informacji większość sklepów rezerwuje towar właśnie po poprawnym złożeniu zamówienia. Ale szczegóły implementacji nie mają większego znaczenia. Skala złożoności jest ta sama. Różnica w przypadku PKP jest taka, że system musi spinać zapewne wiele podsystemów: kasy biletowe, automaty i sprzedaż internetową. Ale mimo to nawet w Polsce jakoś mniejsze firmy sobie z tym radzą np. multikina albo PolskiBus.

  Powtarzam: systemy rezerwacji biletów to żadna wielka filozofia. Zostały wdrożone w tysiącach firm na świecie. Tylko nieudolność PKP jest wytłumaczeniem takiej porażki. A twierdzenie, że na świecie nie powstają nowe działające systemy komputerowe, jest błędne.
 • 2014-11-22 22:09 | nnd

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  I co z tego? Tak długo jak oprogramowanie jest pisane przez ludzi, błędy się zdarzają, to nie jest żadna tajemnica. Ale to nie skreśla całego projektu.

  Chciałem tylko odnieść się do stwierdzenia:
  "Large projects, those costing more than $10 million, are successful exactly zero"
  które jest kompletną bzdurą, chyba, że odnosiły się do jakiegoś konkretnego podzbioru projektów, a nie całego świata.

  Właściwie co Pan próbuje udowodnić: że wszystkie duże projekty informatyczne kończą się niepowodzeniem? To może niech Pan zdefiniuje niepowodzenie. Bo dla mnie jeśli projekt się kończy, zostaje wydany, spełnia swoją rolę i działa to jest sukces.
 • 2014-11-24 12:09 | badnick

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Sklep ma czas na ściągnięcie towaru z hurtowni, a kolej sprzedaje bilety na konkretny wagon, który może być już w ruchu...
 • 2014-11-24 12:11 | badnick

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Największe klęski w historii informatyki (dokł. oprogramowania) to Windows, Word, Excel etc. Sprzedają się one tylko dzięki de facto monopolistycznej pozycji ich producenta.
 • 2014-11-24 12:48 | nnd

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  A system sprzedaży w hurtowni też ma czas na ściągnięcie z hurtowni? Poza tym sporo sklepów się stockuje, czyli sprzedaje to co ma na swoim magazynie. A systemy sprzedażowe to chochoły łączące interfejs WWW (sklep internetowy) z częścią magazynową i księgową (SAP albo jakieś ERP) i wymiana elektroniczna dokumentów z dostawcami (EDI). I takie rzeczy robi się siłami jednego, dwóch programistów. I działa.

  Zakończmy tą dyskusję. Pan chyba na siłę próbuje udowodnić, że rezerwacja biletów to coś trudnego do zrobienia, a wszystkie trudne rzeczy w informatyce w ostatnich latach się nie udały.
 • 2014-11-24 13:03 | nnd

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Nie jestem fanem Microsoftu, ale mówienie o ich oprogramowaniu, że to największe klęski to gruba przesada.

  Poza tym nawet zakładając, że produkty MS to klęski, nie zmienia faktu, że istnieją projekty, także kosztowne, które zakończyły się i działają. Praktycznie każdy sukces inżynieryjny, naukowy czy komercyjno/handlowy to także sukces towarzyszącego mu systemu informatycznego, który jest albo częścią składową rozwiązania albo rozwiązaniem samym w sobie.

  Systemy bankowe, zarządzające giełdą, obsługujące ruch sieciowy, chmury, duże projekty naukowe to wszystko powstało i działa. Wszędzie tam gdzie w grę wchodzi niezawodność i/lub duże pieniądze nie ma miejsca na spektakularne porażki i zdarzają się rzadko. Po prostu odpowiednio dużo pieniędzy i czasu przeznacza się na projektowanie i testy.
 • 2014-12-07 12:41 | kiniakra

  Re:Padł system biletowy Pendolino. Zmarnowana szansa PKP

  Tak to jest, gdy każdy myśli że kabina aerodynamiczna równa się automatyczny brak probiemów. Mnie to nie dziwi, bo system jest zbyt skomplikowany by sobie z nim poradzić. Jak to się mawia, nie ma problemów tylko ten kto nic nie robi...