Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Orędzie prezydenta Putina do narodu

(26)
To było orędzie zimnowojenne. Putin jest więźniem swej neoimperialistycznej retoryki. Brnie w zaparte.
  • 2014-12-04 18:28 | jan100457

pan

Słuchałem - przemówienie, powiedziałbym, na poziomie późnego Bieruta. Wiele jego elementów świadczy z jednej strony, że sankcje odnoszą skutek gospodarczy a z drugiej, że Putin kompletnie odleciał od wizerunku człowieka XXI wieku - on usiłuje swoim obywatelom narzucić pogląd wszechmocnego, który co powie to się staje - dla nas to śmieszne ale jak odbierają to Rosjanie?
  • 2014-12-04 19:09 | Zofia

Re:Orędzie prezydenta Putina do narodu

Na pewno Rosjanie przetrwaja kryzys pomimo histyerii USA i UE. USA chca narzudzic swoje prawa jak wszedzie ale watpliwym jest czy uda im sie w Rosji.
  • 2014-12-04 19:56 | publicyst

Pić zimną wodę, proszę Państwa!

Autor, którego szanuję za wyważone komentarze, naraz serwuje mi taki oto wstęp:

"Prezydent Władimir Putin szykuje Rosję na recesję, a może na wojnę."

Jeżeli już p. Szostkiewicz zaczyna zdradzać objawy ogólnopolskiej histerii, przykładem np. @jan100457, to pomału nie ma kogo czytać. Wojną straszył już wysoce lekkomyślnie Tusk, nie wspominając o innych notablach. To, pardon, jakaś paranoja.
    Wokół roi się od fachowców, ekspertów i innych leni, z których żaden nie weźmie ołówek, papier lub mikrofon i poprosi Putina o wywiad. To byłoby dziennikarstwo. Pierdząc w fotel, przy herbatce, stosiku "światowej", jedynie obiektywnej prasy fajnie zapełniać m.in.

MOJĄ, tak moją POLITYKĘ

nie jest rzetelnym dziennikarstwem.

Waniajet propagandą!
  • 2014-12-04 20:27 | zet

Nic zaskakującego w przemówieniu pana Putina nie usłyszeliśmy. Chociaż mnie jeden element prawie wzruszył. Otóż nazwał on Krym kolebką prawosławia. Można odnieść wrażenie,iż Abchazja i Naddniestrze to święte miejsca tej religii, dlatego trwają tam prace "misjonarzy", by je do Rosji przyłączyć.
    Cynizm nigdy nie był obcy rosyjskim przywódcom,co wystąpienie pana Putina potwierdziło.
    Zachód spokojnie powinien wskazywać naruszenia,jakich Rosja się dopuszcza,utrzymać sankcje i zajmować się bardziej skutecznie własnymi problemami. W związku z sytuacją na Ukrainie pojawiła się możliwość przybliżenia pewnych instalacji wojskowych bliżej granic z Rosją, więc należy ten stan wykorzystać, to zadanie dla NATO.
    Pan Putin rozpętuje zimną wojnę,czyli daje szansę zaistnienia powiedzeniu,że kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Nic tak szybko nie zmiata przywódców,jak widmo głodu poddanych.
  • 2014-12-04 20:27 | jan100457

...objawy ogólnopolskiej histerii, przykładem np. @jan100457" ....czytanie ze zrozumieniem na pewno nie jest mocną stroną podpisującego się "publicyst""
  • 2014-12-04 22:30 | Władysław IV

Nie ma to, jak wywiady z Putinem...

Można się z nich na przykład dowiedzieć np. o zielonych ludzikach, którzy w Rosji kupują w zwykłych sklepach myśliwskich wyrzutnie Grad i sprzęt Specnazu...
  • 2014-12-04 23:12 | Kuz'kina Mat'

"..czytanie ze zrozumieniem na pewno nie jest mocną stroną podpisującego się "publicyst"" jan100457 nie to że czytać, nawet słuchać ze zrozumieniem nie potrafisz. I ta polska pycha parobka, co jeszcze niedawno wychodek miał za stodołą, a teraz jest wielki pan - europejczyk. Śmieszna to jest polska ze swoją klasą polityczną i "jelitami" w rodzaju Szostkiewicza, ujadająca, jak zgraja kundli na znak właściciela zza oceanu. Szkoda słów. Rozumiem, jelita sprzedała się za herbatniczki, a jan100457 dał się omotać za tak czy jest pożytecznym kretynem?
    PS Szanowny Panie PUBLICYST. Zgadzam się z Panem - Polityka zeszła na psy. Czytałam 30 lat, nie kupuję od paru lat dobrych, po Smoleńsku jakoś zaczęło mnie mierzić powoli. A teraz zaglądam tylko na blog szostkiewicza, żeby upewnić się - czy dno zostało osiągnięte. I za każdym razem stwierdzam tylko że spadać do szamba można bez końca. U szostkiewicza to jakaś apoteoza uniesienia ze znakiem minus, aż przykro czytać. I wstyd za siebie, że spory kawał czasu uważało się gościa za rozsądnego...
  • 2014-12-05 00:39 | Janek

W rzeczywistości sankcje zachodnie działają. I to boleśnie - pisze p. Redaktor. Racja, działają boleśnie, tyle że na Europę i na Polskę szczególnie, działają także na Danię, która z powodu sztucznego. manipulacyjnego obniżenia cen ropy (inna sprawa, że cena baryłki nie powinna przekraczać 5-ciu dolarów, bo to gigantyczne złodziejstwo) ma teraz deficyt budżetowy oraz na Norwegię, której waluta osłabła o 18% bodajże.

Europa utraciła gigantyczny rynek zbytu, a jej bezpieczeństwo energetyczne jest zagrożone. Bezmyślne sankcje europejskie uderzają więc w samą Europę, a w Rosji w zwykłych ludzi, czyli stanowię represję przeciwko cywilom, są zwykłą zbrodnią przeciwko ludzkości

Po dzisiejszym przemówieniu Putina jasno widać, że Rosja ma plan, wie jak z opresji wyjść. Putin ogłosił "ustawę Wilczka" w formie XXL, gdyż uwolnił działalność gospodarczą i dodatkowo zwolnił z podatków na dwa lata wszystkie nowopowstałe firmy, obiecując je wspierać. Rezygnuje z importu, koncentrując się na rynku wewnętrznym. Jeśli żydostwo nie zdoła wywołać wojny, to będzie tam taki boom, jaki zaczął się w Polsce i został przez wrogów Polski stłumiony. Radzę inwestować w rubla i brać przykład z Putina.
  • 2014-12-05 01:11 | Haji Bermilla

Najsmieszniejsze, ze N I K T (z wyjatkiem "jan100457) nie zadal sobie trudu merytorycznego skomentowania artykulu pana Adama Szostkiewicza. Zbyt trudne dla "kaczych lbow" (tak nazywalismy tego typu ludzikow w moich czasach licealnych w latach 50tych i 60tych ubieglego stulecia). Znacznie latwiej i przyjemniej jest opluc i obsikac autora, przynajmniej komorki mozgowe (obie) nie przegrzeja sie.
  • 2014-12-05 08:54 | Wspólny

Och ten wredny Putin, nie to co nasz pan, gołąbek pokoju Obama
  • 2014-12-05 12:59 | Andrzej

To orędzie było w stylu minionej epoki, zakłamane do szczętu. Entuzjazm Rosjan dla poczynań Putina przypomina dawno minione czasy, gdy wiwatowali oni na cześć przywódców w czasie manifestacji na Placu Czerwonym. Jak kiedyś mawiał Stanisławski: "kiedy umierał Lenin, wszyscy płakali, a niektórzy płaczą aż do dzisiaj".
  • 2014-12-05 13:36 | ja

no, niezly jest gosciu...nie wiadomo czy smiac sie czy plakac ;-)

https://socioecohistory.files.wordpress.com/2014/04/russia_wants_war_look_how_closely_they_put_country_to_our_military_bases.jpg
  • 2014-12-05 14:01 | 1704

Chetnie przeczytalbym to wystapienie prezydenta Putina. Daje to moziwosc wlasnej oceny .W mediach mamy dyskusje w starym dobrym stylu z lat 60 ,70, 80-tych. Bylem wtedy mlody i milo mi ze obecne media wracaja do dawnych , sprawdzonych metod dyskusji. Dyskusji w ktorej autor gra podwojna role w tym przypadku komentatora - dziennkarza i prezydenta Putina.
    Szukajac przemowienia po polsku ( nie znam rosyjskiego) wszedlem na strone ambasady rosyjskiej w Polsce i znalazlem przemowienie z klubu Waldaj po polsku. Moze i do obecne sie wnet tam znajdzie.
    A swoja droga ciekawie mi bylo porownac to co media pisaly o przemowieniu z klubu Waldai z jego oryginalem.
  • 2014-12-05 15:46 | Władysław IV

A to dobre...

Ale mnie Pan ubawił stwierdzeniem "W mediach mamy dyskusje w starym dobrym stylu z lat 60 ,70, 80-tych" ...
    W jakich ówczesnych mediach miałaby się toczyć owa dyskusja? :-)
    Pana szczęście, że był Pan dzieckiem w tamtych czasach. Dzisiaj ma Pan do wyboru, do koloru platformy dyskusyjne od skrajnej prawicy do skrajnej lewicy, czym chata bogata... i większość online...

PS. Jestem z pokolenia, które rosyjskiego uczyło się od podstawówki do studiów i nadal rozumiem tę mowę dość dobrze. Słuchając na żywo orędzia Putina miałem podobne refleksje do wyrażonych przez red. Szostkiewicza. To tak na marginesie...

• 2014-12-05 17:44 | kaesjot

Mnie też strasznie zaskoczyło, gdy usłyszałem, jakie to działania podjął gubernator jednej z wysp na Oceanie Indyjskim , kształcony na renomowanej angielskiej uczelni na wieść, że w najbliższym czasie wybuchnie znajdujący się tam wulkan.
    Otóż podjął starania w celu sprowadzenia białego słonia na ofiarę bóstwu wulkanu. Zapewne sam w to nie wierzył ale znał mentalność zamieszkujących tam ludzi i wiedział, że gdyby tego zaniechał a zarządził np. ewakuację z zagrożonych terenów luzie obciążyliby go za skutki wszystkiego, co by się zdarzyło . a tak powiedza " bóg tak chciał , ofiary nie przyjął"
    Chce przez to powiedzieć, że to przemówienie nie było skierowane do nas tylko do Rosjan a raczej do znaczącej ich większości a nie można chyba zarzucić władzom Rosji, że nie znają mentalności swego narodu i w jaki sposób przekazać im to, co się przekazać chce.
  • 2014-12-05 18:49 | publicyst

@Haji Bermilla

Pozwolę sobie przypomnieć Ci, co @ jan100457 napisał:

"Słuchałem - przemówienie, powiedziałbym, na poziomie późnego Bieruta. Wiele jego elementów świadczy z jednej strony, że sankcje odnoszą skutek gospodarczy a z drugiej, że Putin kompletnie odleciał od wizerunku człowieka XXI wieku - on usiłuje swoim obywatelom narzucić pogląd wszechmocnego, który co powie to się staje - dla nas to śmieszne ale jak odbierają to Rosjanie? "

To ma być "merytoryczny komentarz"?!
    Nie będę kwestionował zapewnienia, że "słuchał - przemówienie", ale cała reszta to właśnie wypociny tej rusofobicznej histerii.
    Kropka!
  • 2014-12-05 19:03 | publicyst

Szanowny panie Adamie!

Tym artykułem "wyrzucił" mnie Pan z grona pańskich wielbicieli.
    Przykro!

PS. Może trzeba było się wierchuszce przeciwstawić i pozostać przy sprawach kościelnych.
    Ten wyskok na łono propagandowego bagienka Panu nie wyszedł.
  • 2014-12-06 08:50 | Herstoryk

Nagranie przemówienia tutaj - , wraz z treścią przełożoną na angielski.

@publicyst
    merytoryczne komentarze są załatwiane nożycami. Plus ca change.....
  • 2014-12-06 08:51 | Herstoryk

Link, jako link się nie wkleja. No to http://www.globalresearch.ca/vladimir-putin-america-is-a-threat-to-russia-and-the-world-true-sovereignty-for-russia-presidential-address-to-the-federal-assembly/5418139
  • 2014-12-07 11:35 | kijanka

Brawo. Ważne spostrzeżenie o roli mediów i działań socjiotechnicznych na kształtowanie opinii społecznej. Jak to pięknie pokrywa się z propagangą rusofobii, widoczną nawet w tak szacownym wydawnictwie, którym była kiedyś Polityka. I, niestety, propagandą sukcesów majdanowych w wydaniu obecnej władzy kijowskiej, hołubionej przez niektóre kręgi opiniotwórcze, widocznej chociażby w reportażach Pani Wilczak.
    Pozdrawiam.
  • 2014-12-08 13:42 | Źmior

Co się stanie z Rosją i oczywiście z Europą jak przyjdzie czas i padnie: "sprawdzam"?
  • 2014-12-09 10:25 | camel

Dzięki linkowi od Herstoryka przeczytałem przemówienie Putina. Z lektury jasno wynika, że gdyby to były słowa Murzynka Obambo, to rozpływano by się w zachwytach nad demokratycznym charakterem słów prezydenta i nadchodzącym ożywieniem gospodarczym. Putin jest z definicji zły, więc orędzie jest "zimnowojenne". Tekst pana Adama jest więc niczym więcej, tylko odbębnieniem zadania domowego w formie liturgicznej napaści propagandowej na Rosję. Nie ma więc o czym dyskutować. Rozumiem, że pan Adam musi.

Lepiej pogadajmy o orędziu, bo fragmenty tam są znaczące, także w świetle dzisiejszej polityki Polski. Polski, która nie znosi niepodległości i poszukała sobie nowego pana w miejsce Wschodniego Brata; która znana się staje ze swej skwapliwości i gorliwości w zgadywaniu życzeń tych, którym podlega. Zauważcie panstwo jak Polacy nadgorliwie odgadują i wyprzedzają słowa biskupów, wręcz wpychając im w ręce kolejne miliony, nieruchomości, ustawy. Podobny jest polski stosunek do USA.

Stany Zjednoczone podjęły próbę odgrzania zimnej wojny, zaatakowały Rosję. Kompleks militarno-przemysłowy widocznie zaniepokojony jest przygasającymi wojnami. Putin o tym powiedział, prawidła propagandy każą teraz go oskarżyć o "neoimperialistyczną retorykę". Esencjonalnie jest to tym samym, co polskie głuptactwo zrobiło Hartmannowi po próbie rozpoczęcia dyskusji o kazirodztwie. Hartmann to żydzisko i nie wie biedak, że Polacy chodzą na kolanach nie dlatego, że są tacy katoliccy, tylko dlatego, że nie można się wyprostować, bo aż tyle pod dywanem ukryto! Naiwniak.

Putin mówi o tym, jak Rosja powinna się rozwijać by dać sobie radę w świecie. Mówi jasno i rzeczowo. Tyle, że nie mówi tego, co Polacy chcieliby usłyszeć: że im wstyd za ich zbrodnie na polskich pankach (odebranie im niewolników), że uznają swoją niższość wobec katolickiej szlachty priwislińskiej i właśnie idą się powiesić w tajdze.
  • 2014-12-09 12:41 | steaktartar

Camel
    Zgadzam się z Tobą praktycznie w 100%.
  • 2014-12-09 13:33 | Yaroslav Stebko

Zwykle postrzegają rosyjsku. W przeciwieństwie do zachodnich polityków Putin powiedział przedmiotem. Powinieneś zobaczyć się w zadłużony, i zastanawiasz się, kto będzie je dać? Rosyjski będą przebudowane Warszawa, które Niemcy zrównane z ziemią, ale kochasz Niemców. Z rosyjskiego punktu widzenia, twoje zachowanie jest bardzo dziwne. Nie potrzebujemy miłości, ale zrobili dobrą Zachód?
    Zrobić, aby nadal z Zachodem upadki i trzymać w odległości Polsce, nie rozumiem w naszej przyjaźni, dobrze, nie. Mój dziadek zginął w łamaniu Warszawie, myślę, że nie na próżno, jeśli kiedykolwiek Rosyjski złe?
  • 2014-12-09 13:44 | Yaroslav Stebko

Jak zdecydować? Cóż, są trudności, ale Rosja jest na wzrost, bardzo dużej wewnętrznej konsolidacji po długim upokorzenia. Krymskiej kryzys pokazał, że Europa jest słaba, co Europa może naprawdę? Tylko handel. w tym Rosję. Tu ich jabłka, które będą kupować Rosjanina, który zamierzają sprzedać?
    Mieszkam na Krymie, mieliśmy wspaniałe sady, ale Ukraina proszę je udusić, a teraz przywrócony ogrody, i wierzyć. Nasze jabłka są pyszne.
    Jednobiegunowy świat się skończyła, a ja osobiście nie chciałbym cię widzieć sojuszników. Pozwól mi wyjaśnić, dlaczego. Szanuję polskiej kultury, czytam polskie książki i oglądaliśmy polskie filmy, z mojego punktu widzenia, najlepszego reżysera filmów wojennych Jerzy Hoffman.
    Ale w tym samym czasie nie można zrozumieć, i nie chcę. Nie wiem, co jest tak źle zrobiliście, co takie historyczne skarg może być, jeśli jesteś na tronie księcia Władysława obsadzone, a następnie to rozbiór Polski, a następnie są Niemcy uczestniczyli.
    Więc dla nas byłoby lepiej mieszkać osobno.
  • 2014-12-11 04:39 | elizeusz00

Janek: "Europa utraciła gigantyczny rynek zbytu, a jej bezpieczeństwo energetyczne jest zagrożone." ... hahaha!
    Ten "gigantyczny" rynek to ilość ludności niewiele więcej niż Polska i np Włochy razem. Wytwarzanych dóbr jeszcze mniej. Dochód coraz mniejszy, nie mówiąc już o takim drobiazgu jak kolosalne nierówności w dochodach wśród ludności. Moskwa i parę jeszcze miast to oazy gwałtownie kurczącego się bogactwa, a reszta kraju to przeraźliwa bieda. Co zostało poza tym? Pustynie i pordzewiałe głowice atomowe? Europa i reszta świata mogą się totalnie wypiąć na Rosję i zapewniam że za chwilę zapomną że coś takiego nawet istniało. Nikomu do szczęścia nie jesteście potrzebni, możecie zostać wchłonięci przez czarną dziurę i tak mało kto to zauważy. Polsce zrobiliście tylko przysługę bo teraz będzie produkować towar lepszej jakości i za większe pieniądze sprzedawać światu. Na świecie mieszka 7 miliardów ludzi a u was tylko marne 140 milionów, z tego większość to żebracy. Poszli biednemu na drzewo!