Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Bezzałogowy transport zmieni świat

(21)
Dron o mało nie doprowadził do katastrofy samolotu na warszawskim Okęciu. Domniemanego sprawcę ujęto, jednak problem okazuje się szerszy. Drony mogą stać się przyszłością transportu.
 • 2014-12-05 13:22 | bobek

  Dron w dom

  Pracowalem kiedys w fabryce. System byl czterozmianowy.Ludzie zaczeli marudzic o podwyzce.Zaczal sie strajk ostrzegawczy. Przyjechal przedstawiciel Inwestora, wysluchal, stwierdzil ze przemysla. Po miesiacu przyjechala ekipa Niemcow i zaczela montowac ROBOTA. Zwolniono ok 1/4 zalogi. Reszta uslyszala, ze moga zamowic wiecej takich zabawek. Zamknelismy dzioby.Taka jest PRAWDA a nie pier......e, ze robotyka dodaje miejsc pracy! Nie w takim systemie ekonomicznym, gdzie liczy sie tylko zysk.
 • 2014-12-05 16:47 | badnick

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  Przecież miało być nam tak dobrze w kapitalizmie?
 • 2014-12-07 23:04 | pavel2000

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  Emma Maersk a nie Emma Mćrsk
  Myślałem, że takie błędy to tylko w Onecie...
 • 2014-12-15 23:36 | Andrzej

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  To są wspaniałe wiadomości. Zaczyna się nowa epoka cywilizacyjna i środowisko będzie zaoszczędzone. Byle by tylko wojny nie było. Liczę na USA, że zastopuje Putina.
 • 2014-12-16 00:01 | Vera

  Jak na razie to tylko chciejstwo

  Nie wiem jak w USA ale w Europie gęstość zaludnienia w miastach jest tak duża, że jak na razie dużych szans na transport powietrzny nie widzę. Nawet w tak rozlazłym mieście jak Warszawa większość mieszka w blokach i jedyna rozsądna możliwość to, że dron zapuka do okna. O ile ominie anteny, przewody, kwiatki balkonowe i suszarkę do bielizny. I nikt mi nie powie, że z centrum 20 kilometrów od miasta można wysłać 5000 dronów z paczkami do miejsc odległych o 40-60 kilometrów. Czyli transport musiałby samochodem podwieźć towar i drony do centralnego miejsca z którego mogłyby dopiero być rozsyłane.
  Wydaje mi się, że aktualna koncepcja to przedmieście z 10 tys identycznych domków z ogródkami do których dron zrzuca towar jak gazetę. W Europie to tylko osiedla górników z 19 wieku. Inaczej poza miastem. Co jednak jeśli ludzie się zbuntują i zaczną strzelać z łuku do dronów a przesyłki poginą? A może się tak stać bo drony ciche nie są a wypadków będzie wiele.
 • 2014-12-16 15:41 | sceptyk

  Zmieni, ale jak?

  Jest taki stary dowcip o tym jak firma zwolniła pięciu pracowników, by zastąpić ich automatem, którego obsługą miało się zajmować sześciu specjalistów. Nie wiem, czy na miejsce milionów zwalnianych ludzi rzeczywiście będą potrzebne miliony specjalistów, analityków, spedytorów, operatów i tak dalej, czas pokaże jak to się skończy. Może powszechnym szczęściem i dobrobytem. Może kompletną katastrofą, gospodarczą i społeczną. Może będzie się musiał zmienić ustrój albo w ogóle stanie się coś, czego nie potrafimy sobie teraz nawet za bardzo wyobrazić? Czas pokaże.
 • 2014-12-16 21:22 | jakub

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  "Inaczej niż w poprzednich przykładach, drony nie odbiorą pracy ludziom."
  Oczywiscie, ze ODBIORA! Przeciez na tym opiera sie atrakcyjnosc dronow, czy tez automatow - koszty wdrazania i obslugi automatycznych kierowcow, marynarzy, pilotow, maszynistow - sa wielokrotnie nizsze przy zatrudnieniu ludzi. Dodatkowe zyski, to (oczywiscie), nizszy margines bledu, ale tez brak strat (dla firmy) wyniklych do tej pory z koniecznosci odprowadzania do budzetu skladek, koszty "chorobowego", itd. Te wszystkie oszczednosci bedzie mozna podzielic w coraz mniejszej grupce ludzi stojacych u szczytu firmy. A zwolnieni ludzie? A to-juz-nie-moj-problem.
 • 2014-12-17 14:31 | Motyl1

  ....dlatego ty badnick uciekłeś z Polski

  dlatego ty badnick uciekłeś z Polski , zarabiać dolarki i w socjalistycznej Polsce chciałeś udawać gościa . A tu problem mamy w Polsce kapitalizm a i twoje dolarki są tez g...o warte teraz :)))))
 • 2015-01-09 19:30 | driver

  drony nie odbiorą pracy

  Atrakcyjność dronów polega na nieobecności człowieka w pojeździe.To nie jest jednoznaczne z brakiem pilota(załogi).Zysk jest w paliwie lub ładunku.Dodatkowo załoga statku czy drona pracuje bezpieczną (nie powodującą znużenia) ilość godzin.Kwalifikacje załogi nie mniejsze,błędy ludzkie nadal będą,jedne wyłapie automatyka, inne staną się krytycznymi przez brak obecności człowieka w pojeździe.W razie katastrofy brak strat w wykwalifikowanym personelu.
 • 2015-01-11 15:44 | steaktartar

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  Motyl1
  Czy tam wam w Hasbarze, czyli w The Israel Citizens Information Council, naprawdę nie macie nic lepszego do roboty niż trollowanie na tym forum?
 • 2015-01-11 15:47 | steaktartar

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  Sceptyk
  Zgoda, że dziś takie w pełni zastępujące ludzi automaty są albo jeszcze za drogie, za bardzo awaryjne albo też jeszcze ich po prostu nie ma. Przypominamjednak, że w „Dziennikach gwiazdowych” S. Lema (Podróż 24 Ijona Tichego) problem z narastającym bezrobociem technologicznym „rozwiązano” na planecie Indiotów budując machinę zwaną DUPA (Dobrowolny Upowszechniacz Porządku Absolutnego), która to w pełni automatyczna machina przerabiała owych Indiotów, zbędnych przecież po całkowitym zautomatyzowaniu przemysłu, rolnictwa, handlu oraz innych usług na ich planecie, na lśniące krążki, którymi wykładano w estetyczne wzory reprezentacyjne place i ulice ich planety. Nie łudźmy się więc, że kapitalizm jest w stanie rozwiązać problem bezrobocia a więc też i bezrobotnych, czyli zbędnych ludzi.
 • 2015-07-22 15:30 | bever

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  Dobre wiesci z ta robotyka. Bedziemy miec wiecej wolnego czasu na rozrywki i rozwoj wlasnej osobowosci. Defetysci mowia o bezrobociu, a przeciez roboty beda za nas pracowac. Korzysci z ich pracy przypadna nam. Zupelnie jak w filmie iRobots, Wall-e albo w czasach niewolnikow. Imigranci stana sie zbedni, chyba ze wybitnie uzdolnieni. Jesli kto zechce bedzie pracowac jako nauczyciel, naukowiec albo spekulant gieldowy. Ale dla wielu to zadna robota. Zmagac sie z rozrywka, grac i robic przyjemnosci sobie to bedzie powolanie czlowieka. Raj za zycia.
 • 2015-07-22 20:08 | jakowalski

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat?

  bever - dobry żart... ;-) A na serio:
  Przejście na wyłącznie autonomiczne pojazdy rozwiązało by może, ale tylko częściowo problem wypadków na drogach, ale też nie do końca, jako że nikt by nie wsiadł do samochodu, o którym było by wiadomo, że poświeci on życie swoich pasażerów, aby uratować pieszych czy rowerzystów.
  Analogia do przejścia z pojazdów konnych do mechanicznych jest zaś niepoprawna, jako że teraz chodzi nie o zmianę napędu, a o eliminację człowieka z kierowania pojazdem. Człowiek kierujący samochodem, poza skrajnymi przypadkami, odruchowo uniknie przecież wjechania na pieszego, natomiast samochód autonomiczny postąpi tak, jak mu to nakaże jego program, a dokładnej priorytety do tego programu wprowadzone: czy to zakodowane w nim na stałe, czy też wprowadzone do niego podczas jego eksploatacji. I tu leży pies pogrzebany: nawet jeżeli producent wprowadzi priorytety zgodne z obowiązującą aktualnie moralnością, czyli zaryzykowanie życia pasażerów by uratować n.p. pieszych, to co stoi, poza prawem, bardzo zresztą trudnym do egzekwowania w praktyce, na przeszkodzie wprowadzenia do oprogramowania takiego samochodu priorytetu ratowania za wszelką cenę pasażerów samochodu? I to właśnie ten, nieunikniony przecież konflikt moralny, stać będzie na przeszkodzie dopuszczenia do ruchu owych pojazdów autonomicznych, a nie trudności natury technicznej, na którychś się dziś koncentrują inzynierowie. Przecież z tego, że „żywego” kierowcę zastąpi komputer nie wynika wcale, że zautomatyzowane samochody nie będą pędzić 100 km/h w terenach zabudowanych, jako że każdy program można zmienić a każdą blokadę usunąć albo ominąć.
  Minimum wypadków nie oznacza zaś tego samego co zero wypadków, jako że nie ma technologii w 100% niezawodnej. Nikt też z fachowców w XIX wieku i na początku XX nie twierdził także, że transport konny jest najbezpieczniejszy, szczególnie po wypadku Piotra Curie.
  Poza tym, to kiedy samochody zaczęły zajmować miejsce wozów konnych, nikt się poważnie nie zastanawiał nad konsekwencjami tego kroku. Dziś zaś jesteśmy mądrzejsi o te doświadczenia z ostatnich 100 lat i powinniśmy tą mądrość wykorzystać w praktyce, nie zgadzając się na to, aby niedoskonała z definicji technologia znów dyktować nam miała jak mamy żyć i czyje życie jest więcej warte.
  Tymczasem: Google ujawniło, że jeden z testowanych w Kalifornii autonomicznych samochodów (aut jeżdżących bez kierowcy) uczestniczył w wypadku drogowym, w którym ucierpiały cztery osoby. To pierwszy wypadek z ofiarami, w którym uczestniczył samosterujący się pojazd koncernu.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18378760.html#MTstream
 • 2015-07-22 20:09 | jakowalski

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  Na jeszcze gorszy.
 • 2015-07-23 00:37 | mo-ma

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  To są wspaniałe wiadomości. Zaczyna się nowa epoka cywilizacyjna i środowisko będzie zaoszczędzone. Byle by tylko wojny nie było. Liczę na USA, że zastopuje Putina.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Przecie USA do tej pory wywolalo wiecej wojen nizli Rosja!

  P.S. Poza tym, USA to jedyny kraj, ktory do tej pory, faktycznie UZYL broni atomowej.
 • 2015-07-23 00:41 | comet

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  "W razie katastrofy brak strat w wykwalifikowanym personelu. "

  ... chyba, ze dron zderzy sie z samolotem pasazerskim?
 • 2015-07-23 16:30 | Andrzej

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  Drony może są groźne, ale dranie groźniejsze.
 • 2015-07-25 21:51 | andrzej

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  wystarczy jeden haker żeby przejąć kontrolę nad dużym statkiem najlepiej tankowcem w pobliżu brzegu i katastrofa ekologiczna gotowa
 • 2015-07-27 10:02 | Andrzej

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  Drony jak drony, ale szpaki objadły mi całe czereśnie.
 • 2015-07-27 23:32 | jakowalski

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  Andrzej
  To były zdalnie sterowane szpaki.
 • 2015-08-16 14:35 | jakowalski

  Re:Bezzałogowy transport zmieni świat

  http://wyborcza.biz/Auto_Dla_Firmy/1,136535,18519268,samochody-sterowane-elektronika-nasze-bezpieczenstwo-zagrozone.html?biznes=warszawa#BoxBizLink