Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Leworęczni zarabiają o 10 proc. mniej od osób praworęcznych

(7)
Przekonanie o wybitnych zdolnościach osób leworęcznych jest nieprawdziwe?
  • 2014-12-08 12:36 | jo-pi

Leworęczni zarabiają....

W tym ostatnim stwierdzeniu nie ma nic niezwykłego; leworęczne matki traktują swoje leworęczne dzieci z taką samą miłością i akceptacją i nie wywołują w nich poczucia "bycia gorszym". To na starcie daje nam, leworęcznym równe szanse.
    Leworęczność była tępiona w XIX wieku? A w XX to już nie ?? Bzdura!
    Sama byłam zmuszana do używania prawej ręki i, gdybym nie nauczyła się czytać na długo przed nauką pisania, byłabym dyslektyczką. Bo na ogół jesteśmy nie tylko leworęczni, ale lewo- oczni, -nożni oraz -uszni, nasza prawa półkula mózgu jest dominująca. Choć zdarza się, że niektórzy mają tzw lateralizację skrzyżowaną, są np prawooczni i leworęczni, w tym wypadku warto spróbować "przestawić" dziecko na prawą rękę, ale bez użycia siły ! ( ;) )
    Dzieci o lewostronnej lateralizacji, zmuszane do posługiwania się prawą ręką, często mają zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej, są dyslektykami. I z tego powodu, a nie z racji lewostronności mają problemy.
  • 2014-12-08 16:22 | Marcin

O, właśnie to miałem napisać!

Ja to mam szczęście. Leworęczna była moja babcia ze strony ojca i mój wujek, starszy brat matki. Dla obojga moich praworęcznych rodziców leworęczność była jak kolor oczu - ot, następny w rodzinie. Teraz jestem zupełnie normalnym informatykiem.
  • 2014-12-08 20:05 | strixy

Re:Leworęczni zarabiają o 10 proc. mniej od osób praworęcznych

Dlaczego? Ponieważ leworęczne matki raczej nie wywierają niezdrowej presji na swoje leworęczne dzieci.
  • 2014-12-09 10:08 | Kate

Mam 32 lata jestem najmlodszym dzieckiem w rodzinie, leworeczna i lewo-oczna, cala rodizna praworeczna.
    Co do zarobkow u mnie nie pokrywa sie to z wynikami raportu jako ze zarabiam wiecej niz 90% moich rowiesnikow ze studiow (niezle stanowisko w znanej firmie audytowej w stolicy) ale co do testow, uczenia sie i przyswajania informacji.. to byl horror, po prostu dramat. Szkola, studia, poczatki pracy bylam pewna ze jestem idiotka, po prostu osoba nieinteligientna. Na nauke poswiecalam naprawde sporo czasu tylko po to zeby zaliczyc egzamin na -3 albo nie zaliczyc wogole. Wyniki testow IQ ledwo srednio, mimo milionow godzin korepetycji z matematyki nie jestem w stanie jej pojac do dzis. Mam tez tendencje do zlego interpretowania pytan czy stwierdzen ktore inne osoby lapia od razu. Testy typu gmat sa dla mnie nie do przejscia.
    W sporcie tak samo duze problemy ze zgraniem z grupa wiec sporty grupowe odstawilam po studiach na dobre.
    Wiec czy mialam ciezej? Mysle ze tak, ciezej mi bylo zrozumiec i ciezej mnie bylo innym zrozumiec i tyczy sie to nawet blachych kwestii dnia codziennego. Ale to nie znaczy ze sie nie da, w moim przypadku podroze i doswiadczenia zycia i pracy w innych krajach daly mi jakas przewage nad rowiesnikami, ktora moglam pozniej wykorzystac w wielu sytuacjach.

• 2014-12-09 11:20 | Andrzej

Leworęczni stanowią około 10% ludzi. Widać, że im to nie przeszkadza osiągać wybitne stanowiska i robić karierę. Zarabiają pewnie tyle samo co praworęczni, albo i więcej. Ciekawe, że leworęcznymi byli Maria Curie-Skłodowska i Albert Einstein. Oboje w jesieni życia mieli się ku sobie i razem spędzali wakacje.
  • 2015-04-27 22:13 | gość

Leworęczni wg testów szybciej odbierają bodźce z otoczenia, analizują je i odpowiadają na nie. Leworęczność ma swoje zalety i trzeba niemałego sprytu by dostosować się do świata praworęcznych, dzięki czemu inteligencja może popracować. Leworęczni gorzej zarabiają ze względu na swoje poczucie wartości, a nie na kompetencje. To samo dotyczy kobiet, blondynek, młodzież, itd.
  • 2015-04-28 12:48 | sceptyczny

Ja bym w ogóle zadała pytanie, o co chodzi z tą ręcznością? Dlaczego aż tak wielką wagę się do tego przywiązuje? Co to tak naprawdę za różnica? Wydaje mi się, że to bardzo płynna sprawa. Bo jak wytłumaczyć to, ze ktoś niby jest praworęczny, ale jak zaczyna grać na pianinie, to obie rączki działają równie sprawnie, albo chirurdzy - niby praworęczny czy leworęczny, a nagle w czasie operacji okazuje się, że obie ręce są równie precyzyjne i sprawne. Jak dla mnie różnica pomiędzy praworęcznymi i leworęcznymi jest sztucznym problemem. A jeśli chodzi o sprawności językowe, to udowodniono, że zarówno u praworęcznych, jak i leworęcznych, w większości udział ma ta sama półkula - lewa.