Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Europejskie Nagrody Filmowe: „Ida” zwycięża w najważniejszych kategoriach

(57)
„Ida” Pawła Pawlikowskiego zbiera kolejne trofea i otrzymuje nominacje do kluczowych nagród filmowych.
  • 2014-12-13 22:32 | El-Ka

gratulacje

Film bardzo mi się podobał; cieszę się, ze nie tylko mnie. Autorom filmu życzę dalszych sukcesów.
  • 2014-12-13 23:10 | kuba1884

błąd w tytule

W tytule jest błąd, to nie film Łukasz Palkowskiego, który wyreżyserował film "Bogowie", ale Pawła Pawlikowskiego :)
  • 2014-12-13 23:25 | aleksandraz

Re:Europejskie Nagrody Filmowe: „Ida” zwycięża w najważniejszych kategoriach

Nie ma błędu :-) Wszędzie mowa o Pawle Pawlikowskim.
  • 2014-12-14 06:58 | raes

Bardzo sie ciesze, ze film i mlodzi jego tworcy osiagaja sukcesy. Nie wynika to jednak u mnie z jakiejs dumy szowinistyczno-genotypowej kibica: wygrali nasi (zaraz po zwyciestwie w kopaniu pilki nad Niemcami!)! Filmu nie wiedzialem i chyba na razie nie zobacze z powodow, ktore wyluszcze ponizej, jednak to co na temat jego formy dociera do mnie tzw. mediow budzi nadzieje. Wskazuje mianowicie, ze widzowie i fachowcy od kina zaczynaja miec dosc bizantyjskich produkcji za milirdy traktujacych o wydumanych problemach 'mniejszosci' i 'orientacji', grach o trony, diagnozach doktorw hausow i zwracaja sie ku innym tresciom wyrazonym w nieprzytlaczajcej i prostej postaci (mam nadziej, ze rezyser filmu, podobnie jak kiedys Polanski po sukcesie "Noza w wodzie', nie zgodzi sie na oddanie praw do scenariusza w lapy holiwudzkich specow od remejkow!).

A teraz wyjasnienie, dlaczego na film nie pojde. Po pierwsze mam za daleko do kina i mi sie nie chce (kiedys i tak bedzie w tv, albo w necie). Po drugie zas i najwazniejsze, bo tez mam juz trochu dosc, choc czegos innego. Konkretnie, dosc mam tematyki: stalinizm, zydzi, Polacy, siostry zakonne i biologiczne, jedno i obuplciowe, gdzie jedni morduja, drudzy sie stalinizuja i alkoholizuja, trzeci upodlaja, czwarci czcza pamiec itp... Moze taka egzotyka pociaga widzow w Cywilizacji, znudzonych wspomnianym wyzej bizancjum. Mnie ona juz nie pociaga.

Krytycy formulujac pochwaly pod adresem filmu przywoluja pamiec sukcesow polskiego kina z przelomu lat piecdziesiatych i szescdziesiatych. To jest moim zdaniem porownanie nietrafione. Byloby sluszne, gdyby tamci tworcy poruszali tematyke polska odnoszac sie do lat 90-tych XIX wieku, czyli sprzed lat 60, bo taki dystans dzieli nas od czasow stalinowskich. Przypuszczac nalezy, ze wspolczesnych juz jakos wiekowo dojrzalych widzow polskich lata 50-e 20. wieku obchodza mniej wiecej tak samo jak, widza w latch 50-tych tegoz w. mogla obchodzic rzeczywistosc polska w 1892 na przyklad. To znaczy rzeczywistosc 1892 roku ukazana wg polskiego kanonu propagandowego wpajanego w szkolach i przedstawiajacego mieszkancow terenow polskich jako bez wyjatku zajetych sypaniem kurchanow ku czci poleglych, noszeniem zalobnych sukien i spodni,przygotownaiami do nastepnego powstania. Co, tak nawisem mowiac, ma taki walor poznawczy, jak legendy o wylacznym zaopatrzeniu sklepow w ocet w czasach zbrodniczej komuny wypowiadane przez brzuchatych kombatantow walki z rezimem, ktorzy (pamietam!) te brzuchy mieli juz pozapuszaczne 'za komuny'. Zapewne dzieki konsumpcji wyskokalorycznego octu? Nie twierdze jednak, ze nie zaiteresowalby mnie film o 1892 roku. Na przyklad bardzo chetnie obejrzalbym fabule, w ktorej obok patriotycznych matron wystepuja ich ojcowie, bracia wujkowie itd... robiacy kariere w rosyjskich zaborczych urzedach, interesy z zaborczymi Prusakami, zasiadajcymi w austriackich parlamentach i rzadach (musieli zarobic na ocet?) i wzywajcycmi zaborcze wojsko i policje do zrobienia porzadku ze zbuntowana czernia chlopska lub miejska. Tak sie jednak sklada, ze jakos nie sa to tematy interesujace patriotycznych tworcow. Podobnie ze stalinizmem i jedynie obowiazujacym obecnie kanonem dotyczacym tamtych czasow - mnie on juz zwyczjnie nudzi! Nie wykluczma jednak, ze mlodzi autorzy scenariusza 'Idy' zawarli w nim cos odswierzajcego i niezaleznego od jedynie slusznych aktualnie linii. Oby. Czeo im i sobie zycze. Czy sie zyczenie zrealizuje? Zobacze, jak bedze w tv.
  • 2014-12-14 15:01 | radzilowJedwabne

Nie przeszkadza mi zbytnio, ze w waszym kraju napisy "zydzi do gazu" kwitna na scianach domow i ze dowcipy o "wartosci opalowej" "zydkow" kwitna na waszym Internecie. Wy juz tak macie, taka wasza specyfika. W takim klimacie sie wychowalem do momentu, kiedy mnie i moja rodzine wypedzono z tego waszego kraju w ramach smierdzacej czystki etnicznej. Nie dziwia mnei brednie o "mordowaniu zwierzat", "mordowaniu palestynskich dzieci" etc ad absurdum. To wszystko jest tak oczywiste jak pizza w slonecznej Italii, Big Ben w Londynie czy wieza Eiffla we Francji. Wizytowka.

Odruch wymiotny pojawia sie dopiero wtedy, kiedy w tej waszej stolicy, w jednej trzeciej polozonej na pozydowskich gruntach, otwiera sie "Muzeum Historii Zydow". Albo jak sie akurat u was kreci takie filmy jak "Ida". Taka lipa na kolkach nie zasloni napisow na scianach.
  • 2014-12-14 16:11 | Andrzej

Film ciężki i męczący, ale widocznie takie mają wzięcie za granicą.
  • 2014-12-14 21:21 | Wiecej

Aby bylo wiecej takich komentarzy,abysmy wiedzieli jak stoimy
  • 2014-12-14 22:10 | _sens

' film "Ida"..rzecz jasna
  • 2014-12-14 22:13 | _sens

Ponadto pozwole sobie zacytowac jakże trafną wypowiedź mej znajomej osoby, z która w 100% sie zgadzam..."Pomijam techniczny aspekt fatalnego, niestety typowego dla polskiego kina, udźwiękowienia tego obrazu.
    Jest to przede wszystkim następny film wymierzony przeciwko Polsce i Polakom, obok takich „dzieł” ostatnich lat jak Joanna czy Pokłosie, w których nasz naród jest przedstawiony jako krwiożercza tłuszcza mordująca Żydów (tu: siekierą!), żeby zawłaszczyć ich dorobek. Nie wiem, czy takie zdarzenia miały miejsce w ogóle. Oprócz nierzetelnej, a wręcz kłamliwej relacji Grossa na temat Jedwabnego nie spotkałam się z inną historycznie potwierdzona okolicznością. Przyjmijmy jednak teoretycznie, że fakt zamordowania Żydów przez Polaków, gdzieś miał miejsce, ludzie są różni. Ale gdzie proporcja? Polacy są najliczniejszą grupą wśród odznaczonych medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, bo w znakomitej większości Żydów ratowali, a nie mordowali. To był bodaj jedyny kraj, gdzie za jakąkolwiek pomoc okazaną Żydom, groziła kara śmierci, niekiedy całej rodzinie. Jak zatem wytłumaczyć fakt, że nie powstał ANI JEDEN obraz filmowy mówiący o tym, że Polacy ratowali swoich żydowskich sąsiadów?
    Dlaczego zabrakło funduszy na zrobienie fabularnego filmu o rodzinie Kowalskich z Ciepielowa, którą wymordowano za ukrywanie Żydów? (Powstał jedynie fabularyzowany dokument – świetny zresztą obraz). Dlaczego nie doczekał się ekranizacji wstrząsający reportaż H. Krall o Apolonii Machczyńskiej i jej rodzinie?
    Dlaczego nie powstał film o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który na ochotnika udał się do Auschwitz, by zdobyć dowody na hitlerowskie zbrodnie i przekazać je na Zachód?
    Na tej ziemi tysiące ludzi zdało egzamin z człowieczeństwa, niosąc pomoc z narażeniem życie swojego, i najbliższych. A jaki przekaz niosą o Polakach w świat wymienione wyżej dzieła? Kto nas ma szanować, jeżeli my sami nie potrafimy odnajdywać w swoich dziejach tego, co piękne i dominujące.
    Pytam, czy nas można porównać np. z Francuzami, którzy rękami swoich żandarmów ręka w rękę z Niemcami wywlekali swoich obywateli żydowskiego pochodzenia z domów i pędzili na stadion, by tam ich przetrzymywać w nieludzkich warunkach przed deportacją do obozów?
    Straszne jest także to, że Pawlikowski zdaje się także usprawiedliwiać rolę i postawę Żydów po wojnie, gdy w znacznej liczbie zasilili szeregi UB i znęcali się nad takimi Polakami, jak wspomniany Rotmistrz Pilecki.
    Czy to naprawdę jest uczciwe?..."
  • 2014-12-14 22:20 | _sens

Sprytnie sprytnie odwracasz kota ogonem jak na zyda przystało.....na szczęscie istnieja jeszcze inteligenti i czujni Polacy wyłapujacy wasze sztuczki.
  • 2014-12-14 22:33 | badnick

Raes
    "Nóż w wodzie" to to nie jest...
  • 2014-12-15 10:48 | _sens

Powtarzam raz jeszcze...(może tym razem cenzor nie usunie). Jestem w ciężkim szoku po obejrzeniu tego filmu. Jego walory filmowe są wg mnie naprawdę marne ale przekaz jest tragiczny dla każdego Polaka..wręcz irytujący. Oto niewinny żyd w otoczeniu rozpasanych, złych Polaków. Polak jest tu przedstawiony jako brutalny morderca żydów, który na domiar złego nie chce oddać chałupy żydowskim "spadkobiercom". No i temat jakże na czasie propagowany masowo przez żydowskie media...wyśmiewanie zacofanej religii katolickiej. Wszyscy doskonale wiemy , kto rozkręcił Hollywood i cały filmowy biznes.Doskonale wiadomo tez kto zasiada w komisjach rozdających wszelakie znaczące filmowe nagrody.
  • 2014-12-15 10:49 | _sens

więc nie dziwmy się skąd ten wysyp nagród dla tak marnego kina.
  • 2014-12-15 11:21 | Aaron Sprężyner

Nie bardzo rozumiem zarzuty o tendencyjność filmu i złą wolę reżysera i jednocześnie scenarzystę filmu.

Pani prokurator poniosła zasłużoną karę. Wiem, że lepiej gdyby poniosła ją w majestacie prawa, ale jej czyn świadczy , że zrozumiała głęboko swoją winę.
    Dom poprzednich użytkowników pozostał w dobrych rękach i wiadomo, że w tym przypadku nic się nie zmarnuje.
    Oczywiście okoliczności śmierci Żydów budzą pewne kontrowersje, ale wiadomo jakby Polacy tego nie zrobili to Niemcy na pewno bardziej by się nad nimi znęcali.
    A sama Ida to właściwie nie wiadomo, ale w pewnym sensie poznała co to polskość i chyba dobrze wybierze swoją przyszłość.
  • 2014-12-15 11:26 | Aaron Sprężyner

Nie bardzo wiem Drogi sensie do której klasy chodzisz gimnazjum ale spróbuję sprostać zadaniu i ....
    Film opowiada historię która mogła się zdarzyć:
    1) Żydzi pracowali w stalinowskim ABW -to nie ulega żadnej wątpliwości
    2) zdarzały się przypadki kiedy KK ratował życie niektórym obywatelom polskiego państwa innej niż katolicka religii
    3) nie da się ukryć,że miały miejsce zupełnie przypadkowe zdarzenia kiedy Ci co w sobotę świętują ponosili śmierć z ręki tych co w niedzielę nie tylko wielkanocną chodzą do kościoła.
    4)prawdopodobnie tylko z powodu braku odpowiedniej ilości notariuszy Polacy trochę na skróty wchodzili w posiadanie majątku po swoich żydowskich sąsiadach.
    5) międzynarodówki na pogrzebach partyjnych funkcjonariuszy śpiewano również a capella
    6) zdarzały się przypadki kiedy wódkę pijano z butelki
    7)niektórzy mówią, że i Jan Paweł miał chwile zwątpienia tuz przed święceniami, to czy można się dziwić,że prosta pol...,żydowska
    dziewczyna...

Być może słabo znam polską kinematografię, ale proszę o przykład gdzie ten motyw był już obecny.
    A jak dla mnie sama historia podana w mało dydaktyczno- patriotycznej poetyce i ze sporą dawką niezłej muzyki wywarła pozytywne wrażenie.
    Co nie przeszkadza to w żadnej mierze temu , że artyści oddani jedynie słusznej polskiej sprawie nie wezmą tematu w swoje ręce i sprawią, że naród naszej pszennoburaczanej krainy podąży z dumnie podniesionym czołem do kin.
  • 2014-12-15 19:01 | radzilowJedwabne

"Na tej ziemi tysiące ludzi zdało egzamin z człowieczeństwa, niosąc pomoc z narażeniem życie swojego, i najbliższych"

Zgadza sie. Na przyklad trzystu szescdziesieciu Polakow reka w reke z Niemcami walecznie tlumilo powstanie w getcie warszawskim. Polska policja bardzo sie wykazala, jeden z Polakow.policjantow polegl, byl caly szereg rannych. Raport Stroopa wymienia straty Polakow, "poleglych na polu chwaly" i rannych z imienia i nazwiska. Wedlug Stroopa "Rzesza nigdy im tego nie zapomni".

• 2014-12-15 20:06 | radzilowJedwabne

"To był bodaj jedyny kraj, gdzie za jakąkolwiek pomoc okazaną Żydom, groziła kara śmierci, niekiedy całej rodzinie"

Zgadza sie. We wszystkich innych krajach okupowanych przez hitlerowskie Niemcy Gestapo wyblo symbolem lagodnosci a za ukrywanie Zyda Gestapo co najwyzej pogrozilo palcem. W przypadku recydywy grozila nagana. Tylko w twoim kraju bylo inaczej.

• 2014-12-15 20:19 | radzilowJedwabne

" Wszyscy doskonale wiemy , kto rozkręcił Hollywood i cały filmowy biznes."

No to ogloscie w tym waszym kraju bojkot Hollywood.Przeciez nikt wam chyba nie kaze ogladac zlych i niedobrych amerykanskich filmow.

Juz ten wasz general... ten z ciemnymi okularami... oglosil bojkot i embargo na kulture i nauke amerykanska.

Jak wiadomo, Ameryka do dzis sie nie pozbierala po takim strasznym ciosie.

• 2014-12-15 22:54 | Aaron Sprężyner

@-sens
    Twój estetyczny perfekcjonizm w dziedzinie sztuki filmowej świadczy, że ukończyłeś z czerwonym paskiem przyspieszony kurs filmoznawczy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego, co z pewnością wkrótce zaowocuje niezłym kinowym hiciorem. W Twojej reżyserii oczywiście.
  • 2014-12-16 17:25 | maciekplacek

Jedwabny (Seiden)
    Naczelny i wydawca Der Stürmer-Jüdischen Ausgabe red. Seiden uaktywnia się gdzie tylko się da ze swoim przekazem pojednania. Red. Seiden z Der Stürmer-Jüdischen Ausgabe zgodnie z tradycjami redakcyjnymi pisze nie tylko prymitywną propagandę ale kłamstwa jakie by nawet założycielowi Der Stürmer nie przyszły do głowy.
    Kilka przykladów; zgodnie z raportem J. Stroopa do Warschauer Ghetto zostały wysłane tzw. oddziały pomocnicze policji złożone tylko i wyłącznie z ochotników z Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii. Nie były natomiast wysłane niemieckie oddziały SS, nie chciano strat niemieckich z rąk Żydow.
    Polska granatowa policja była trzymana poza murami getta i nie posiadała ostrej amunicji. W wyjątkowych przypadkach policjant miał wydane 3 (slownie trzy) ostre naboje. W raporcie Stroopa nie ma słowa o udziale granatowej policji wewnątrz getta jest natomiast bardzo dużo o konfidentach żydowskich wskazujących ukryte bunkry. Znany jest fakt skandalicznego zachowania się "bojownikow żydowskich" wobec wywieszenia polskiej flagi obok żydowskiej.
    To jest z mojej strony tylko próba sprostowania niewybrednych kłamstw godnych Der Stürmer ale wiem jaka to syzyfowa praca. Herr Seiden kopiuje te same teksty, że zachodzi poważne podejrzenie iż robi to jako pełnoetatowy pracownik .......... (tu wpisać kogo). Może to być Ambasada Państwa Żydowskiego (Izrael oficjalnie zmienił nazwę decyzją Knesetu) albo przykładowo "ośrodek kultury żydowskiej", powiedzmy w Gothenburgu (dyrektor: ozzy) utrzymywany przez frajera-podatnika szwedzkiego za winy niepopełnione.
  • 2014-12-17 10:57 | raes

Badnic@ "Nóż w wodzie" to to nie jest...

Aha. No to mozna oddac Ide w lapy holiwudzkie. Noza nadal bym w te lay nie oddawal! Jeszcze by sie sam otworzyl!
  • 2014-12-20 22:16 | radzilowJedwabne

"dużo o konfidentach żydowskich wskazujących ukryte bunkry"

"skandalicznego zachowania się "bojownikow żydowskich"

Nie przeszkadzaja mnie ani nikomu teksty takie jak powyzej. Nie przeszkadza i nie wzbudza zdziwienia fakt, ze w waszym kraju napisy "zydzi do gazu" kwitna na scianach domow i ze dowcipy o "wartosci opalowej" "zydkow" kwitna na waszym Internecie. Wy juz tak macie, taka wasza specyfika. W takim klimacie sie wychowalem do momentu, kiedy mnie i moja rodzine wypedzono z tego waszego kraju w ramach smierdzacej czystki etnicznej. Nie dziwia mnei brednie o "mordowaniu zwierzat", "mordowaniu palestynskich dzieci" etc ad absurdum. To wszystko jest tak oczywiste jak pizza w slonecznej Italii, Big Ben w Londynie czy wieza Eiffla we Francji. Wizytowka.

Naprawde niedobrze robi sie czlowiekowi dopiero wtedy, kiedy kiedy w tej waszej stolicy, w jednej trzeciej polozonej na pozydowskich gruntach, otwiera sie "Muzeum Historii Zydow". Albo jak sie akurat u was kreci takie filmy jak "Ida".Wtedy trudno jest powstrzymac odruch wymiotny, bo obrzydzenie bierze. Obrzydliwa, lajdacka, mordercza nienawisc to norma spoleczna w tym waszym kraju, od ludobojczych "dowcipow" az po prasowa nagonke na "zydowskich zbrodniarzy" ktorzy "morduja palestynskie dzieci" czy tez "torturuja zwierzeta". I naprawde sadzicie, ze jakis film cokolwiek zasloni?
  • 2014-12-20 23:57 | Laclos

Tak, w naszym kraju bylo inaczej. Bo nasz kraj jest wogole niepowtarzalny, a takie szczekajace indywidua, jak ty, nie sa w stanie go obrazic.
  • 2014-12-20 23:59 | Laclos

A ty mozesz nam naskoczyć ze swa mania przesladowcza i kompleksem nizszosci. Żeby nawet pokryc wszystkie polskie mury glupimi antysemickimi napisami, to i tak nie przebija twoich nienawistnych wpisów, ktore są swiadectwem tego, co soba reprezentujesz i jak dalece sie nalezy nad takimi, jak ty, litowac.
  • 2014-12-21 12:33 | radzilowJedwabne

"Żeby nawet pokryc wszystkie polskie mury glupimi antysemickimi napisami, to i tak nie przebija twoich nienawistnych wpisów"

Napisy, ktore widnieja na waszych murach, nie sa "glupie" tylko wyrazaja zamiar wymordowania Zydow (wszystkich) za to, ze ci Zydzi w ogole istnieja. Napisy "Zydzi do gazu" nie sa ani "glupie" tylko wyrazaja zamiar mordowania na masowa skale, z czyztej, wariackiej, rasowej nienawisci.

Wasz kraj slynie z tych napisow, z "dowcipow" o "wartosci opalowej" "zydkow", z piosenek waszych kibicow pilkarskich ("to byly piekne dni/zydzi do gazu szli/az sie do pieca nie zamykaly drzwi", to z tego waszego "Spiewnika legionisty".

A "nienawisci" nie doszukujesz sie rzecz jasna o twoich ziomali, ktorzy otwarcie domagaja sie mordu i ludobojstwa ("zydzi di gazu"). "Nienawisci" doszukujesz sie u ludzi, ktorym w twoim kraju zapowiada sie gaz i piec.

I bardzo dobrze, bo w tem sposob i ty ksztaltujesz ten wasz wizerunek.

Polakow portret wlasny.
  • 2014-12-21 12:33 | Nie z nami te numery, Bubel

Już nawet nie prowokujesz, tylko nudzisz.
  • 2014-12-21 12:35 | Zdefiniuj mi najpierw żyda i polaka, łosiu bagienny

Bo pod względem genetycznym i antropologicznym są to byty urojone. Tak jak ruscy, jankesi, chińczycy, arabowie i eskimosi.
  • 2014-12-21 12:36 | Dwóch baranów niech się kłóci

Normalni sobie IDĄ.
  • 2014-12-21 12:38 | To znowu ty, Bubel?

Se pozakładałeś kont i myślisz że starego wróbla nabierzesz? LOL.
  • 2014-12-21 12:38 | radzilowJedwabne

"gdyby nie
    bohaterska Armia Czerwona i nieustraszeni , szlachetni Rosjanie to na
    ziemiach polskich nie zostałby ani jeden żywy Żyd !"

Zgadza sie. I dlatego w tym twoim kraju do konca swiata nie wybacza twoi ziomale Armii Czerwonej, ze przyszla, wyniosla na kopach Niemcow i przy okazji przerwala w sposob zdecydowany dzialalnosc takich obiektow jak Majdanek o Oswiecim. No i podkopala jakze preznie dzialajacy sektor tej waszej gospodarki, polegajacy na przejmowaniu "mienia pozydowskiego".

Po wejsciu Armii Czerwonej to juz jednak nie bylo to samo. Twoi ziomale-wspolwyznawcy nadal organizowali pogromy, ale nie oszukujmy sie - Kielce to pikus, pryszczyk w porownaniu z dajmy na to Radzlowem, kilkadziesiat zakatowanych osob to nie to samo, co spalic poltora tysiaca w oblanej benzyna stodole. No i wypedzac Zydow za pomoca pogromow czy czystek etnicznych to jednak nie to samo co mordowac.
  • 2014-12-21 14:13 | steaktartar

radzilowJedwabne
    Gdyby nie bohaterska Armia Czerwona i nieustraszeni , szlachetni Rosjanie to na ziemiach polskich nie zostałby ani jeden żywy Żyd. A Zydzi "odwdzieczyli" sie za to plujac na ZSRR. :-(
  • 2014-12-21 14:14 | steaktartar

radzilowJedwabne
    Ameryka do dzis sie nie pozbierala po przegranej wojnie z Wietnamem.
  • 2014-12-21 14:17 | steaktartar

sens
    Skandalem jest wyprodukowanie w Polsce i za pieniadze polskich podatnikow takiego antypolskiego filmidla!
  • 2014-12-21 14:18 | steaktartar

RadzilowJedwabne z Cenzura, Cenzura z z radzilowemJedwabne!
  • 2014-12-21 21:24 | maciekplacek

Wszystko tym różnym baruchom-karaluchom, badnickom-nocnikom-bolszewikom w filmie Ida "gra" oprócz tej bladzi stalinowskiej sędziny: zbrodniarki, alkoholiczki, nifomanki, kompletne dno. Można sobie wyobrazić jak takie jak ona zabawiały się z chłopcami z Werhmachtu lub SS Galizien. Nie tak sobie wyobrażali swoje matki, ciotki, itd.różne baruchy, jedwabni, karule, badnicki-bolszewiki ...
    Jak wcześniej wspomniałem jest to z mojej strony zupełna strata czasu na prostowanie ich “faktów”. Nie mogę jednak oprzeć się pokusie by nie przypomnieć wspomnianym jedną istotną prawdę o której nie chcą słyszeć:
    Byliście tylko i wyłącznie gośćmi Rzeczpospolitej i jak historia udowadnia faktami, nieproszonymi, nielojalnymi, wrogimi polskiej państwowości. Były oczywiście szlachetne wyjątki które na palcach jednej ręki, przesadzam - dwóch rąk, można policzyć.

Nie mogę jednak sobie odmówić przyjemności napisania coś w duchu Der Stürmer-Jüdischen Ausgabe i jego naczelnego Herr Jedwanego.
    Z kronik policyjnych miasta W-wy:
    Policja zatrzymała kilku młodych obcokrajowców, jak się okazało licealistów z Haify, jak bazgrali napis w przejściach przystanku W-wa Stadion. Policjanci nie mogli wykumać co było na ścianie nabazgrane "rzydzi do gasó" (originalna pisownia_ więc porobili zdjęcia. Na komisariat, zanim wpadł zrozpaczony przewodnik-agent Icaak Furzen, licealiści powiedzieli w zupełnie niezłym rosyjskim, że dostali zadanie od dyrektorki liceum sfotografowania antysemickich napisów w Polsce podczas ich dorocznych pielgrzymek do grobów skurczybyków czy cadykow, czy czy coś tam. Nie mogli nic znaleźć więc z desperacji wpadli na pomysł ... no i antysemicka polska policja ich dopadła.
    Do dzisiaj policjanci z tego komisariatu tarzają się ze śmiechu po ziemi a kilku odwieziono do Tworek.
  • 2014-12-21 21:41 | maciekplacek

Zupełnie zapomniałem,
    na nadchodzący karnawał dedykuję wam video Czesława Niemena (Polaka).
    https://www.youtube.com/watch?v=Da1v1CuqXwE
  • 2014-12-22 00:14 | Czyli ty reprezentujesz Reich

skoro nie zapomniałeś.
  • 2014-12-22 00:40 | radzilowJedwabne

"Z kronik policyjnych miasta W-wy:
    Policja zatrzymała kilku młodych obcokrajowców, jak się okazało licealistów z Haify, jak bazgrali napis w przejściach przystanku W-wa Stadion. Policjanci nie mogli wykumać co było na ścianie nabazgrane "rzydzi do gasó""

Jasne, katoliku.

Ty przeciez masz, katoliku bezposredni i nieograniczony dostep do "kronik policyjnych miasta W-wy".

I wiesz, kogo ta wasza policja "zatrzymala" a kogo nie "zatrzymala".

A podsumowujac - nie przeszkadzaja mnie ani nikomu teksty takie jak powyzej. Nie przeszkadza i nie wzbudza zdziwienia fakt, ze w waszym kraju napisy "zydzi do gazu" kwitna na scianach domow i ze dowcipy o "wartosci opalowej" "zydkow" kwitna na waszym Internecie. Wy juz tak macie, taka wasza specyfika. Nie dziwia mnei brednie o "mordowaniu zwierzat", "mordowaniu palestynskich dzieci" etc ad absurdum. To wszystko jest tak oczywiste jak pizza w slonecznej Italii, Big Ben w Londynie czy wieza Eiffla we Francji. Wizytowka.

Naprawde niedobrze robi sie czlowiekowi dopiero wtedy, kiedy kiedy w tej waszej stolicy, w jednej trzeciej polozonej na pozydowskich gruntach, otwiera sie "Muzeum Historii Zydow". Albo jak sie akurat u was kreci takie filmy jak "Ida".

• 2014-12-22 00:48 | radzilowJedwabne

@Redakcja

Wasz ziomal tak sie na tym waszym, przepraszam za wulgaryzm, _forum_ wypowiada:

"Byliście tylko i wyłącznie gośćmi Rzeczpospolitej i jak historia udowadnia faktami, nieproszonymi, nielojalnymi, wrogimi polskiej państwowości. "

Merde, "Polityko". Fajnie, ze tak wlasnie upowszechniacie wizerunek tego waszego kraju.

• 2014-12-22 14:20 | MartinBaruch

Oscar pewny na 100 % !!!

Zdecydowanie i bezdyskusyjnie ' Ida " . Piękny film ! Oscar murowany i pewny na 1000 % ! Powinien on być obowiązkowym
    filmem dla całej polskiej młodzieży licealnej oraz gimnazjalnej
    !Widziałem go już wielokrotnie - pierwszy raz równo rok temu ! Oparty
    jest na autentycznej historii z lat drugiej
    wojny światowej.
  • 2014-12-27 22:22 | Zabójcy księcia Bernadotte

Izraelski kibuc zamiast liczenia amerykańskiej forsy mógłby nauczyć trochę historii

Nawet twoja szkoła w peerelu lepiej uczyła historii niż dzisiwjszy izraelski kibuc.
  • 2014-12-27 22:27 | Mordercy marynarzy z USS Liberty

Jednego żydokomucha mniej

Zwisa mi i powiewa czy jesteś pomiotem puławskim czy natolińskim. Jednego komucha w Polsce mniej. Przynajmniej raz wewnętrze skakanie sobie do gardeł przez komuchów wyszło Polsce na dobre.
  • 2015-01-09 18:38 | Aaron Sprężyner

Nie znam estetyczno - poznawczych walorów innych filmów nominowanych w tym roku,ale jeżeli któryś z ostatnich filmów polskich zasługiwał na Oscara to" Ida", może "Chcę się żyć" to chyba ta właśnie półka filmami. Ten drugi to oczywiście lata ubiegłe.
  • 2015-01-10 00:20 | To idź się wyrzygać bro,

nie tłum zdrowego odruchu swojego ciała, którego nic nie różni od ciała Polaka, Czukcza lub Hotentota.
  • 2015-01-10 22:32 | maus221

Dla mnie ten film jest o strachu, bezinteresownej nienawiści, bezsilności. Wanda bała się zabrać siostrzenice, bała się wrócić tam gdzie zostawiła syna z bezsilności mściła się jako prokurator Krwawo. Chłop zabił ze strachu, z bezsilności To były straszne czasy i dla mnie winni byli tylko Niemcy, którzy to zaczęli a to wytworzyło kolejne mechanizmy
  • 2015-01-29 12:17 | allochtonka.blogspot.com

A może nie nudzą Cię uniwersalne rozważania o kondycji człowieka? W takim wypadku "Idę" jednak polecam. Bo abstrahując od kontekstu historycznego, który moim zdaniem jest w tym filmie na drugim planie, to jest istota tego filmu. To film o ty, jak łatwo się zagubić w swoim życiu. O tym, jak tragiczne, czasem ekstremalne przeżycia rujnują psychikę człowieka. O tym, jak łatwo wychodzi z nas zło. Bardzo dobry film. Nawet, gdy daleko do kina
  • 2015-01-30 14:46 | ecres

Do pisiaczych hien pytanie?Czy wg waszych wszawych wpisów lepiej by było aby ruscy nie weszli do Polski./Czy to oni nie uratowali tych 300 ,którzy jeszcze żyją /?/I miliony Polaków i innych narodowości zagrożonych unicestwieniem.Bo wg waszych debilnych wpisów lepiej byłoby aby Ruscy nie wchodzili do Polski.A co do żydów.Jak prawdziwi katolicy uważacie ,że Bógjest jeden,i powinniście zrozumIeć ,że to on stworzył tysiące lat wcześniej żydowskiego Mesjasza ,ich religję i ona jak każda inna nie uznająca sekt, kazała zamordować waszego katolickiego Boga. Boga ,który musiał wybrać jakiś naród aby wasz prorok zginął i potem zbawiał i dawał nieśmiertelność.I dlatego patrząc na myśli Boga ,blużnicie i będziecie smażyć się w polskim kotle.Bo za spełnienie misji Boga ,dobry Bóg nie odbierałby narodowi Pąństwa.
  • 2015-01-31 00:37 | amatorka

"Ida" jest też nominowana do hiszpańskiej nagrody filmowej Goya 2015 w kategorii najlepszy film europejski. Konkurentami "Idy" są:
    francuska komedia "Za jakie grzechy, dobry Boże?", szwedzki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" i film Salgado i Wendersa "Sól ziemi" (polska premiera dopiero we wrześniu 2015). Nominowanych było sporo filmów, "Ida" ma duże szanse.
  • 2015-02-03 19:39 | qfu qfu

Zdjęcia to mistrzostwo świata. Reszta .... nuuuda.
  • 2015-02-08 02:29 | amatorka

"Ida" z hiszpańską nagrodą filmową Goya 2015 za najlepszy film europejski. Argentyński "Relatos salvajes" najlepszym filmem iberoamerykańskim.
  • 2015-02-08 13:41 | jakowalski

„Ida”
    Za srebrne szekle to można dziś nie tylko takie nagrody kupić... Na szczęście jest to tak marny i tak nudny film, że mało kto go obejrzy. Ten film podobno przyniósł w USA i Kanadzie utarg w wysokości 3.7 mln dolarów (Wikipedia oraz http://www.boxofficemojo.com/yearly/chart), co dało mu zaledwie 153 miejsce na liście utargów czyli tyle co takie „przeboje” jak n.p. „Fading Gigolo” albo „A Most Violent Year” i niewiele więcej niż rocznicowe wznowienie trzydziestoletnich „Ghotsbusters”. Pamiętajmy także, że w zeszłym roku w USA najwięcej utargu przyniósł film „The Hunger Games”: aż 335.4 mln dolarów, czyli 100 razy więcej niż „Ida”.
  • 2015-02-08 13:44 | jakowalski

"Relatos salvajes" to są wyświetlane u nas "Dzikie historie": film 100 razy lepszy niż ta cała "ida"!
  • 2015-02-08 15:22 | Nexus

O filmie napisano już wiele więc nie ma co powtarzać. Mi się podobał, jednak nie rozumiem dlaczego tak bardzo w polskim kinie uparto się na fatalne udźwiękowienie. Części dialogów nie sposób wręcz zrozumieć.
  • 2015-02-08 15:27 | amatorka

Oglądałam "Dzikie historie" jeszcze przed polską premierą. Owszem, film dobry, ale w zdecydowanie lżejszej kategorii. Czy lepszy od "Idy" kwestia gustu.
  • 2015-02-21 13:42 | jurek

Ida

Ida jest filmem o inteligentnych i wrażliwych Żydach (Ida, Wanda i saksofonista) na tle tępych i zawistnych Polaków. Każda scena filmu pokazuje kontrast sprawnych intelektualnie Żydów i przygłupich Polków w scenerii niechlujnej Polski.
    Ida jest uczuciowa i zaangażowana w to co robi. Kwintesencją jest scena gdy Ida nie składa ślubów zakonnych a pucołowata Polka bezmyślnie klepie słowa przysięgi pod nadzorem starszej polskiej zakonnicy.
    Wanda jest atrakcyjną, błyskotliwą i uczuciową kobietą, słucha poważnej muzyki (scena samobójstwa), jeśli może pije dobre alkohole w eleganckich kieliszkach ale jak prawdziwy artysta nie stroni od opilstwa z butelki. Jest sama bo przecież nie może być dłużej niż 15 minut w łóżku z polskimi mężczyznami przypominającymi wieprze (dwóch kochanków pokazanych w filmie).
    Efektowny saksofonista jest przeciwieństwem reszty tumanowatych członków zespołu muzycznego. Zespół zazwyczaj gra polskie melodie (bum cyk cyk) ale fragment, który gra saksofonista i podoba się Idzie to standard amerykański.
    Tłum na pogrzebie Wandy to zestaw debilnych twarzy Polaków i przemówienie parodiujące styl gomułkowskim.
    Wszystkie sceny filmu są analogiczne do opisanych wyżej.
    Trzeba przyznać, że każda scena po mistrzowsku realizuje cel filmu – pokazanie dysproporcji między inteligentnymi Żydami i tępymi Polakami.
  • 2015-02-24 03:54 | Adalbert

Re:Udał sie ten Pawlikowski rodzicom, inteligentny i bystry jak Żyd.

To smutna hiostoria powstania filmu realizujacego zamówienie polityczne globalnych włascicieli świata.
  • 2015-02-24 11:46 | Motyl1

I znowu się to-to ( Lesiu keller) pojawiło na blogu polityki pod nowym nickiem LEONID tym razem nie jakowalski i parę innych wcieleń .