Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Najważniejsze wydarzenia polityczne roku

(12)
To był rok ważnych rocznic, wyborów i wielu innych zdarzeń wykraczających w swoich ­konsekwencjach poza jednoroczną perspektywę. Wiele wskazuje na to, że są one znakami większych spraw i szerszych politycznych, ale też społecznych procesów.
 • 2014-12-19 16:59 | Gawka

  Trudny 2015

  To będzie rok wyborczy i na pierwszy plan wypłyną działania i obietnice partii, którymi będą kupować wyborców. Nie można zatem oczekiwać jakiś znaczących reform. Chyba jedynym działaniem, które nie wznieca furii przeciwników politycznych, jest pomoc Ukrainie. Zatem tego powinniśmy oczekiwać w coraz większym stopniu. W ostatnich dniach zaznaczyły się dwa wydarzenia, związane z Ukrainą. Pierwsze, to projekt kontraktu Kulczyka na dostawę węgla i gazu dla Ukrainy, w zamian za dostawy energii elektrycznej do Polski. Drugie, to wysłanie konwoju z pomocą humanitarną dla uciekinierów z Donbasu i mieszkańców Ukrainy wschodniej.
  W sferze politycznej panuje równowaga między PO i PiS, natomiast obserwujemy katastrofę na lewicy. Partia Palikota przeżywa emigrację posłów z macierzystego klubu, z kolei SLD jest w całkowitym marazmie i nikt z członków już nie wierzy, że z towarzyszem Millerem jeszcze cokolwiek mogą zwojować. PSL pławi się w niewątpliwym sukcesie i zapewne marzy o przejęciu władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych. Trzeba przyznać, że oni nie marnowali czasu i przygotowali do polityki liczną kadrę ludzi młodych i świetnie wykształconych. Pewnie z tych marzeń zbyt wiele nie wyniknie, lecz wyraźnie rosną w siłę.
  Konieczne będzie uchwalenie i rozpoczęcie realizacji trudnego programu energetycznego. Może wreszcie ruszy budowa elektrowni jądrowej i wreszcie rozstrzygnięty zostanie problem górnictwa węgla kamiennego. Czeka niecierpliwie technologia podziemnej gazyfikacji węgla i pilotujące przetwórstwo węgla na "olej opałowy" a później "olej napędowy". Wszystkie te technologie są znane od wielu lat, lecz jakoś nikt nie miał odwagi, by rozpocząć je przynajmniej w skali półtechnicznej. Pierwsze efekty można osiągnąć bardzo szybko, nawet przed wyborami parlamentarnymi. Sukces w tych dziedzinach może być koronnym argumentem wyborczym.
  W polityce zagranicznej potrzebna jest z jednej strony stanowczość wobec agresora a jednocześnie elastyczność przy próbach normalizacji relacji wzajemnych walczących stron na Ukrainie. Ekonomiczna i wojskowa pomoc dla Ukrainy może doprowadzić do wyzwolenia Donbasu z rąk separatystów i wreszcie skuteczną obronę granic wschodnich kraju. Krym jest bardzo trudnym problemem i maksimum czego można się spodziewać, to powtórzenie pod nadzorem międzynarodowym referendum nt odłączenia półwyspu od Ukrainy. Inna sprawa, że koszty ponoszone przez Ukrainę na rzecz utrzymania Krymu w warunkach pokoju, były wielkim ciężarem dla budżetu Ukrainy a teraz ciężar ten ponosi Rosja. Polska może ewidentnie pomóc naszym wschodnim sąsiadom w reformie samorządowej i metodach walki z korupcją. W tej dziedzinie jesteśmy ekspertami w skali światowej. Pożądane jest też zwiększenie wymiany handlowej.
  W polskiej gospodarce będzie trudno coś spieprzyć. Na zmianę wymagają w dalszym ciągu niektóre ustawy a w szczególności o zamówieniach publicznych. Ostatnie lata wsparcia UE w naszej gospodarce warto poświęcić nadal na poprawę i budowę nowoczesnej infrastruktury oraz wdrożenia badań naukowych do produkcji. Innowacyjność powinna też dotyczyć organizacji, bo w tej dziedzinie powstały zadziwiające struktury, żywcem przypominające prawo Parkinsona.
 • 2014-12-27 20:52 | Leszex

  Re:Najważniejsze wydarzenia polityczne roku

  Europoseł Czarnecki wszędzie się wciska, zauważyła moja żona. Dzisiaj w TVP Info oświadczył „Jarosław Kaczyński był, jest i będzie prezesem PIS”. Telewizja ma pożytek z takich Obateli. Skąd to przekonanie trudno powiedzieć, gdyby jednak Obatel miał wiedzę tajemną to do jej kanonów należałoby dopisać „Prezes jest wieczny a Obatel jest jego prorokiem”.
 • 2014-12-28 14:36 | Leszex

  Re:Najważniejsze wydarzenia polityczne roku

  Politycy w programie Bogdana Rymanowskiego podsumowali rok 2014. Zmiana Rządu, podsłuchy i domniemane fałszerstwa wyborcze wybijają na pierwszy plan. Same porażki, sukcesów nie widzą. Dla mnie sukcesem polskiej polityki jest wybór pani Ewy Kopacz na Premiera. Jest kobietą, matką, Polką. Zamiast walki zaproponowała współpracę i rozsądną politykę zagraniczną. Nie ma lekko. Opozycja wybrzydza na wszelkie sposoby i już rozlicza. Trzeci poziom patrzy z góry na „prowincjonalną lekarkę”. Dla mnie droga życiowa pani Premier to zaleta, dla nich wada. Życzę pani Premier zdrowia, spokoju i wytrwałości w realizacji planów.
 • 2014-12-31 16:06 | MartinBaruch

  Czarna małpa w Warszawie

  To był dopiero żałosny cyrk i pośmiewisko !
 • 2014-12-31 16:24 | Jerzy z O.

  Re:Najważniejsze wydarzenia polityczne roku

  Tabliczka znamionowa "Achtung Russia" właściwie eliminuje panów publicystów z poważnych rozważań o Europie i świecie w 2014 roku. Przyczepcie ją sobie panowie łańcuszkiem i noście na piersiach, sytuacja i oczekiwania w 2015, co do poziomu i obiektywizmu waszych publikacji będzie jaśniejsza.
 • 2014-12-31 17:53 | axiom1

  Re:Najważniejsze wydarzenia polityczne roku

  Rzeczywiscie, dezercja Donka Tuska byla wielkim wydarzeniem roku.

  Jednakze nawiekszym wydarzniem bylo wotum zaufania Sejmu dla Sienkiewicza ktory nazwal Polske wiadomo jak (ch.j dupa i kamieni kupa). Pan z Ameryki odwiedzil polskiego wasala, wydarzenie rowniez warte notacji.
 • 2014-12-31 21:13 | olga

  Re:Najważniejsze wydarzenia polityczne roku

  Zadziwiająca lektura, nawet jak na "Polityke", która od czasu ukraińskiego zamachu stanu jakoś nie umie się powściągnąć w wojennej namiętności i opanować histerii. Choć tyle czasu minęło, i tyle rzeczy dających do myślenia od tamtej pory zaszło za wschodnią granicą, taka jest refleksja Redakcji na koniec roku?!
  A więc "poczuli Panowie obawę o bezpieczeństwo kraju"? Ale, z jakiego właściwie powodu? Czy ktoś nam groził? Czy Rosja ma tu jakikolwiek żywotny interes? Jesteśmy jej do czegoś potrzebni? Wszyscy miewamy różne lęki, ale trzeba sobie, Szanowni Panowie, z tym jakoś radzić! Najlepiej pomaga na taką nadmierną lękliwość trzeźwe myślenie. Uczuciowe porywy, którym Panowie ulegli, nie pozwalają Panom dostrzec, że schadenfreude w związku z pogorszeniem gospodarczej sytuacji w Rosji jest, proszę wybaczyć kolokwializm, piramidalną głupotą. Bo kryzys rosyjski również nas boleśnie dotyka. A co do rzekomej naszej "roztropności w negocjacjach z Rosją" to wykazaliśmy się czymś dokładnie przeciwnym. "Długofalowe korzyści z sankcji" - na czym one polegają, Panowie? Na odwróceniu się Rosji od Europy i, w konsekwencji, możliwej zmianie układu sił w Azji? To jest w naszym interesie jako Zachodu? Myślenie jest trudniejsze niż egzaltacja, Panowie, ale warto się tej sztuki nauczyć. Z noworocznym pozdrowieniem.
 • 2015-01-01 11:29 | żyga

  Re:Najważniejsze wydarzenia polityczne roku

  8 % to sukces ?A potem przegrana.I szaleństwa Wiplera o 4 rano.Nie ma lewicy ,nie mogła więć przegrać.A nadchodzi czas ,gdy babcie będą chować dowody wnukom ,aby ratować swoje miejsce na ziemi.Tylko dalczego straszy się Polaków Putinem ,który pokazał światu swoją miłość ,czyli jest szczęśliwy -miłość do kota ma inny wymiar ,bo brak seksu -i nie wywoła wojny jądrowej ,zachowując jądra na lepsze czynności?I te procenty należy wydać na służbę zdrowie a nie straszyć niedżwiedzia powiększeniem wydatków na zbrojenia.
 • 2015-01-01 14:08 | żyga

  Re:Najważniejsze wydarzenia polityczne roku

  Dodam.Tak to już jest .Jak pojawił się watykański Gorbaczow,to u nas ,przedmurzu katolicyzmu ,górą Janajewy.NIESTETY ,na Jelcyna jeszcze nie czas.
 • 2015-01-02 13:42 | Andrzej Falicz

  Re:Najważniejsze wydarzenia

  Mało kto zauważył nacjonalizacje prywatnych oszczędności ulokowanych przez obywatelii na rachunkach OFE przez "liberałów " z PO.
  Ciekawe są również losy gigantycznej spółki "polskie inwestycje " co to według ostatniego z niezliczonych nowych otwarc Tuska miała zbawić polską gospodarkę.
 • 2015-01-04 00:39 | No jeszcze jeden śniegowy idol

  Re:Najważniejsze wydarzenia polityczne roku

  który nie jest w stanie rozkminić, że w OFE nie było, nie ma i nie będzie prywatnych pieniędzy. Ani dodatniego salda z tych, które faktycznie są. Do podstawówki marsz.
 • 2015-01-06 21:23 | zdziwiony

  a taśmy z afery taśmowej?

  Rozumiem, że Państwo także zamiatacie pod dywan hasło AFERA TAŚMOWA i fakt, ale przede wszystkim przedmiot nagranych rozmów? Brak tej pozycji w zestawieniu świadczy o poziomie Państwa obiektywizmu.