Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jeśli górnicy mogą coś ugrać, to właśnie teraz

(33)
Problemy górnictwa całymi latami zamiatano pod dywan. Dziś okazuje się, że nie ma takiego dywanu, który by przykrył te hałdy problemów. I co teraz?
  • 2015-01-12 21:37 | Bielszczanin

Równi i rowniejsi

Szanowni Państwo. Gdy słucham, że górnik dostanie odprawę wysokości 24. pensji (wstępna propozycja) a osoby, ktore przepracowaly 20 lat czyli są czesto przed 40. pójdą na wcześniejszą emeryturę to zastanawiam się skąd taka niesprawiedliwość. Dlaczego Państwo za pieniadze podatników tak nierówno traktuje wydawałoby się takich samych obywateli. W Bielsku czy Łodzi gdy upadło wlokiennictwo tysiące ludzi szlo na bruk. Czy oni byli mniej ważni? Czy ich rodziny są gorsze? Co ja jeszcze robie w tym kraju...
  • 2015-01-12 23:11 | steaktartar

Re:Jeśli górnicy mogą coś ugrać, to właśnie teraz

O co tu chodzi?
    <b>O uzależnienie Polski od importu ropy i gazu z Bliskiego Wschodu</b>, jako że tylko takie uzależnienie Europy, a więc także i Polski od importu nośników energii z Bliskiego Wschodu powoduje, że Europa popiera wciąż Izrael, uważany, zresztą całkowicie błędnie, za jedynego poważnego sojusznika Zachodu na Bliskim Wschodzie. To <b>dążenie do umocnienia roli Izraela jako jedynego prawdziwego sojusznika Zachodu na Bliskim Wschodzie stoi też za obecnymi unijnymi próbami likwidacji polskiego górnictwa węglowego, aby uzależnić także i Polskę od importu ropy i gazu z Bliskiego Wschodu</b>. :-(
  • 2015-01-13 01:33 | Wojciech K.Borkowski

Re:Czy górnicy mogą coś ugrać, czy skończy się tak jak ze stoczniami ?

Polski rząd wspina się na sam szczyt niekompetencji I lekkomyślności. To co się wyrabia z polskimi dobrami narodowymi , które przechodzą w ręce obcych firm zupełnie nie zaintereowanych ich rozwojem , budzi grozę.
    Polska staje się kolonią europejskich globalistów , za zgodą ogłupiałych polskich elit . Blichtr I ośmiorniczki zupełnie im zlasowały ich puste głowy.
  • 2015-01-13 08:44 | Tadeusz61

Dlaczego rząd tak ochoczo chce "obdarować" górników dwuletnim sponsoringiem, odprawami i możliwością dorobienia jak się im w tym czasie podoba poza górnictwem skoro i tak otrzymają przy odejściu ładnych kilka tysięcy miesięcznie? Odpowiedź jest dziecinnie prosta rząd mówi o zamknięciu kopalń a tak naprawdę chce je sprywatyzować za bezcen. Z kopalnią Silesia w Czechowicach-Dziedzicach było tak samo i tylko dzięki załodze, która poszukała sama inwestora strategicznego kopalnia przeżyła i ma się teraz bardzo dobrze pod Czeską kuratelą. Szkoda tylko, że Polska państwo właściciel pozbyło się jej za 28 mln zł...Teraz biadolimy, że kupujemy "czeski" węgiel a tak naprawdę to płacimy Czechom za węgiel leżący w polskiej ziemi. Mało kto też wie, że Silesia i Brzeszcze były kiedyś ze sobą połączone. Ten sam region, podobne warunki wydobycia i jedna kopalnia potrafi przynosić spore zyski a druga być trwale nierentowna. Dlaczego wybudowano w KWK Brzeszcze stację odmetanowania kopalni za 30 mln zł skoro przewiduje się jej zamknięcie?
    By było jasne nie jestem przeciwnikiem prywatyzacji, jestem przeciwnikiem prywatyzacji dla wybranych, dla kolesi kosztem skarbu państwa czyli nas wszystkich.
    Dziwię się też, że nie rozumiesz tego co wyżej napisałem (raczej myślę że udajesz że nie rozumiesz) bo przecież Brzeszcze i Silesia to u Ciebie Bielszczaninie za miedzą i nie wierzę że nic nie wiesz na ten temat.
    Co do niesprawiedliwości społecznej jak jak to ująłeś to zadam Ci tylko jedno pytanie czy uważasz, że bardziej sprawiedliwie społecznie byłoby by pracowali do 67 roku życia? Weź do ręki rocznik statystyczny. Ten tworzą naukowcy a nie politycy. Doczytasz się tam, że średnia długość życia górnika w Polsce wynosi 56 lat... Zaiste byłoby to sprawiedliwe społecznie. Można dyskutować o modelu zatrudnienia i przywilejach w górnictwie i myślę, że o tym mają świadomość nawet sami górnicy, można wzorem Czech wprowadzić 15 lat pracy pod ziemią a następnie gwarancję pracy na powierzchni w zakładzie górniczym. To jednak jest domeną właściciela a tenże jest zainteresowany zgoła czymś innym niż restrukturyzacją.
  • 2015-01-13 09:32 | _sens

Tadek czasy ciężkiej pracy górnika dawno się skończyły. Obecnie praca górnika wynosi ok. 4 godz. dziennie, reszta to dojazdy w głąb czeluści zadłużonych kopalni. Zostały roszczenia rodem z PRLu ...ołówkowe, 14stki, deputaty , ogromne odprawy etc. Zbliżają się wybory górnicy doskonale wiedza jak to wykorzystać. Rząd z kolei nie chce stracić ogromu głosów wyborczych ze Śląska i koło się zamyka. Mamy w Polsce pokłady węgla, które można wydobywać tańszym kosztem metoda odkrywka, lecz niestety lobby kompani węglowej skutecznie uniemożliwia takie kroki.
  • 2015-01-13 09:59 | Tadeusz61

He he he nie myl pojęć odkrywkowo to możesz wydobyć węgiel brunatny a nie kamienny czy koksujący. Dodatkowo u nas głębokość wydobycia schodzi w większości do ok kilometra bądź go przekracza to po pierwsze. Po drugie polityków czy związkowców mogę oceniać w różny sposób i podejrzewać o niejedno, ale rocznik statystyczny tworzą naukowcy i jak czytam, że średnia życia górnika w Polsce to 56 lat to im wierzę bo oni nie mają żadnego interesu by kłamać czy intrygować w tym temacie.
    Nie zazdroszczę górnikom ich przywilejów i tak jak napisałem jest to płaszczyzna do dalszych dyskusji.
    Nie rozumiem natomiast nijak, że JSW kupuje od KW KWK Knurów za cenę 1,49 miliarda złotych a inną kopalnię (Silesia) sprzedaje się za ... 28 milionów !!! Nie rozumiem, że właściciel kopalni Brzeszcze póki co wydał 30 milionów złotych na ZOK a teraz chce ją zlikwidować ... Pytanie nasuwa się samo dla kogo są przygotowywane te "likwidacje"?
    Czy Ci się to podoba czy nie ci górnicy o których mówisz, że mają takie wielkie przywileje też teraz płacą podatki a skoro mają tyle przywilejów i tak dużo kasy to siłą rzeczy płacą je też w większej wysokości. Jak zamkną ich zakłady pracy to siłą rzeczy padnie też i tysiące miejsc pracy stałych kontrahentów kopalń a co za tym idzie przyjdą na garnuszek pomocy społecznej i nie wiadomo wtedy czy nie będziesz musiał zapłacić większych podatków by ich utrzymać.
  • 2015-01-13 10:07 | Tadeusz61

Zapomniałem Ci dodać, że jak na mój nos Brzeszcze połączą się ponownie z Silesią tylko nie wiem czy aby za przejęcie ich przez Czechów nie trzeba będzie dodatkowo zapłacić (na miejscu Czechów zażądałbym tego widząc jak obłędnie rządzi właściciel) po to by potem kupić własny węgiel jako czeski. Kto na tym zrobi deal życia?
  • 2015-01-13 10:43 | lukald

Tadeuszu - zastanawiam się czy to co piszesz to manipulacja czy zwyczajna populistyczna prowokacja.
    1) W artykule (gdybyś zechciał go przeczytać) miałeś wyraźnie wypunktowane dlaczego JSW kupiła Knurów za 1,5 mld. Chodziło o zachowanie płynności KW i nie miało to z ekonomiczną wartością zakupu żadnego powiązania.
    2) Odnośnie Silesia- tej kopalni długo nie chciał nikt kupić i pewnie żaden inwestor by się nie znalazł, gdyby wreszcie związkowcy nie ograniczyli swoich żądań. Jak wiesz warunki zatrudnienia w tej kopalni znacznie różnią się od tych, które mają ich koledzy w KW (oczywiście z korzyścią dla tych drugich). Prywaciarz może ograniczyć przywileje, właściciel państwowy jak widzisz nie może, ponieważ z miejsca spotyka się z groźbą palenia opon w Warszawie.
    Inna kwestia to administracja. Wydajesz się specem od górnictwa, więc na pewno wiesz, że KW ma ogromny przerost biurokracji, która na dodatek jest bardzo dobrze opłacana. Kilka miesięcy temu próbowano zwolnić kilka tysięcy (ok 2-4 tysięcy osób) z administracji (która w poszczególnych kopalniach niepotrzebnie się dubluje). Oczywiście nie było to możliwe i to dzięki związkowcom :) Myślisz, że prywatna firma zatrudni taką armię niepotrzebnej biurokracji ? :D
    3) Odnośnie ekonomi przywilejów - 200 000 górników otrzymuje deputaty, których wysokość w samej KW wynosi ok. 600 mln zł.
  • 2015-01-13 10:54 | Luap

Na Boga,czytajac te wypociny jestem przerazony nieznajomoscia tematyki!
    Odp.tylko na 2 glupoty,na reszte niemam ochoty ,ani nerwow!:
    _Tadeusz 61;tyko w twojej glowie nie istnieja kop.wegla kam .odkrywkowe.Bij lepiej glowa o sciane
    -Autor:jak oddasz kop.gornikom,to conajmniej 80% nie starczy na najblizsza wyplate
    Tadeusz,nim rabniesz glowa o sciane:podaj mi ile zysku przynosi Silesia i gdzie to moge odczytac!Co niema:jestes oszustem!

• 2015-01-13 11:02 | Luap

Polityka

Dalczego cenzura????
    Mozna u was pisac kazda bzdure,nie wolno informowac!Jak za komuny!
  • 2015-01-13 11:04 | MMK

Mityczna wartość polskich kopalni.

"rząd mówi o zamknięciu kopalń a tak naprawdę chce je sprywatyzować za bezcen"
    "Z kopalnią Silesia w Czechowicach-Dziedzicach było tak samo i tylko dzięki załodze, która poszukała sama inwestora strategicznego kopalnia przeżyła i ma się teraz bardzo dobrze pod Czeską kuratelą. Szkoda tylko, że Polska państwo właściciel pozbyło się jej za 28 mln zł."

A ile więcej byli skołonni zapłacić inni inwestorzy? ;)
    Zawsze jak dochodzi do prywatyzacji nierentownego biznesu podnosza się głosy ile to rzekomo on był wart.

Cieszmy się ze ktokolwiek chciał kupić Silesie, bo z punktu widzenia biznesowego cała taka KW powinna być rozdana za darmo.
    Komukolwiek.
    Górnikom, związkowcom, mitycznym inwestorom. ;)
  • 2015-01-13 11:14 | Luap

Jesi w koncu cenzura pozwoli

to jedna uwaga:tadeusz61 wie tyle samo o kopalniach na ksiezycu.Tj.gadula pospolity!
  • 2015-01-13 11:24 | MMK

Ten sam region, podobne warunki wydobycia i jedna kopalnia potrafi przynosić spore zyski a druga być trwale nierentowna

"Silesia i Brzeszcze były kiedyś ze sobą połączone. Ten sam region, podobne warunki wydobycia i jedna kopalnia potrafi przynosić spore zyski a druga być trwale nierentowna."

Pewnie dlatego że jedna jest prywatna, a druga państwowa. ;)

"Dlaczego wybudowano w KWK Brzeszcze stację odmetanowania kopalni za 30 mln zł skoro przewiduje się jej zamknięcie? "

Bo jest państwowa? ;)
  • 2015-01-13 11:29 | MMK

Kupno KWK Knurów za 1.5mld PLN a Silesie za 28 PLN - jak to możliwe.

"Nie rozumiem natomiast nijak, że JSW kupuje od KW KWK Knurów za cenę 1,49 miliarda złotych a inną kopalnię (Silesia) sprzedaje się za ... 28 milionów !!! "
    JSW to firma państwowa, robi co chca politykierzy, a nie co ma sens biznesowy.
    KWK Knurów został kupiony aby było na wypłaty na pare miesięcy w KW (aby przeskoczyć wybory do PE i lokalne ;) ) i tyle.
  • 2015-01-13 11:35 | MMK

Jak długo żyją górnicy?

"Weź do ręki rocznik statystyczny. Ten tworzą naukowcy a nie politycy. Doczytasz się tam, że średnia długość życia górnika w Polsce wynosi 56 lat"

Prosze konkretniejsze źródło tej informacji.
    Który konkretnie rocznik statystyczny ;) ?
  • 2015-01-13 12:06 | Tadeusz61

No właśnie podałeś prawdziwe powody choć stan tej kopalni, zbilansowane w niej złoża węgla cenę tą wcale nie przedstawiają jako wysoce wygórowaną. Jak by nie było za ten stan rzeczy nijak nie winni są górnicy tylko właściciel!
  • 2015-01-13 12:21 | Tadeusz61

Do lukald i luap Nigdzie w moich postach nie sugerowałem, że w górnictwie nie trzeba ograniczać przywilejów, ograniczać przerostów biurokracji itp. Jak wszyscy także i Wy uważam za chorą sytuację gdy np. sprzątaczka w KWK brała barbórki i inne przywileje a osoba poza górnictwem tej samej profesji pobierała tylko miesięczną pensję tylko czy temu winni są górnicy? Za ten stan rzeczy odpowiada właściciel.!
    Co do odkrywkowych kopalń węgla kamiennego w Polsce to nie ma takich. Kopanie w biedaszybach na Dolnym Śląsku nie można do tego zaliczyć bo choćbyś wpompował nie wiem ile pieniędzy w ten proceder to nie uruchomisz jakiegoś masowego wydobycia porównywalnego choćby z najgorszą istniejącą kopalnią.
    Co do zysku KWK Silesia to nie bądź leniem, popatrz do netu, a jak nie będziesz umiał dalej znaleźć to zadaj sobie następne pytanie czy Czesi kupując Silesię następnie zwiększyli w niej poziom zatrudnienia o prawie połowę. Czyżby byli większymi durniami niż Polacy i wyrzucaliby z własnej kieszeni pieniądze w przyśpieszonym tempie?
    Co do ściany to chyba jesteś świeżo poo więc wypisujesz co wypisujesz.
  • 2015-01-13 12:30 | Tadeusz61

Taak cieszmy się i obyśmy się nie dowiedzieli później, że ktoś zrobił przy tym interes życia tak jak przy LOT, STOEN czy Pendolino.
  • 2015-01-13 12:36 | Tadeusz61

Dobre uważasz z jednej strony, że wszystkiemu winni są górnicy a z drugiej "bo jest państwowa". W sytuacji gdy właściciel czyli państwo ledwo co wydało na nowy ZOK w Brzeszczach 30 mln zł a teraz chce ją zamknąć a na dodatek na prywatyzacji sąsiedniej kopalni Silesia zarobił 28 mln zł to temu też winni są górnicy?
  • 2015-01-13 12:56 | Luap

zmyslasz

Tadeusz61:zmyslasz.Odkrywki poprawiles,ale sluchaj dobrze i wbij to sobie do glowy:oplacalnosc w Polsc e liczy sie w zllTy nawet niewiesz,dlaczego to jest nie do znalezienia!Ja wiem!
    A wiec podaj gdzie w necie???Zmyslaczu!
  • 2015-01-13 13:11 | Tadeusz61

Za dużo osób którym miałbym jednocześnie odpowiedzieć więc do nich wszystkich:
    Nigdzie tutaj nie napisałem, że górnictwo nie wymaga restrukturyzacji, ograniczenia przywilejów (tego to nie wymaga tylko górnictwo), ale nalatywanie li tylko na górników dla mnie nie ma większego sensu i o to wg mnie rządzącym chodzi by ludzi podzielić.
    Zastanówcie się wszyscy na spokojnie co da zamknięcie 4 kopalń? Krótką chwilę spokoju i problem wróci. Skoro wszyscy zauważacie nadmierne przywileje górnicze jako podstawowy skutek niewydolności górnictwa to należałoby zadać pytanie kto to górnictwo w nie wyposażył?
    Czy aby nie lepiej miast zamykać kopalnie nie podyskutować o likwidacji części przywilejów bo przecież jeżeli nie zmieni się obecnego stanu rzeczy za rok czy dwa będziemy mówili o zamykaniu kolejnych kopalń.
    Czy problem polskiego górnictwa to tylko przywileje górnicze i właściciel nie ma tutaj jakiejkolwiek winy? Przecież jak zasugerował lukald JSW kupiło Knurów tylko dlatego by były w KW pieniądze na wypłaty (a ja nie przeczytałem artykułu co jest nieprawdą) i nie miało to z ekonomiczną wartością żadnego powiązania (z tym się nie zgodzę bo złoża KWK Knurów transakcję tłumaczą jako zasadną) to nawet gdyby tak było, że ekonomicznie było to nieuzasadnione to czy aby właścicielem i KW i JSW nie jest państwo?
    Tak też się dziwnie składa że w JSW na większości stanowisk dyrektorskich zakładów JSW (Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Pniówek obsadzono osoby, które zamykały ledwo co powstałą KWK Morcinek. Tego też nie ustalają górnicy tylko właściciel a na dodatek po tych zmianach w 2013 roku zysk był już iluzoryczny (lekko ponad 8 mln zł).
    Wniosek jest taki że jak właściciel czyli państwo nie zacznie lepiej dbać o swoją własność myśląc tylko o zamykaniu kopalń to my wszyscy niedługo będziemy musieli zapłacić wyższe podatki by utrzymać te dziesiątki tysięcy powstałych bezrobotnych by utrzymać ich na garnuszku socjalnym.
  • 2015-01-13 15:01 | _sens

Zapewne rocznik 1902-1922 ;)
  • 2015-01-13 15:08 | takei-butei

Wredna, wywrotowa. krecia robota wycelowana w umiłowany rząd PO-PSL. Przecież niedawno na własne oczy widziałem (w telewizji), jak premier Tusk przyrzekł Śląskowi tyle forsy, że plan Marshalla się zmywa. A potem górnicy ramię w ramię z premierem Tuskiem i wicepremierem Bieńkowską siedzieli, śpiewali, bujali się, z ukontentowaniem stukali kuflami z piwem.
  • 2015-01-14 08:36 | Saurom

Może tak autor artykułu wyjaśni dlaczego w rejonie Rudy Niemcy zaczynają budowę nowej kopalni czyżby w tej całej sprawie chodziło o zniszczenie konkurencji. A może chodzi o to, żeby zniszczyć jedyną silną grupę zawodową dobrze zorganizowaną, która budzi strach Warszawki i lemingów.
  • 2015-01-14 15:08 | Luap

Saurom:dokladnie=gdzie ,kto,co,kiedy:Wg.mnie bujasz w oblokach,wg polskiej zasady:najwiecej wie ten co nic niewie!
  • 2015-01-15 08:45 | MMK

Kopalnianiy interes życia.

"że ktoś zrobił przy tym interes życia"

Nawet niech zrobi, jeśli tylko górnicy przestną robić własny interes na koszt reszty społeczeństwa.
    Np tej części która dzielnie zapieprza w Biedronkach - w podatkach i ZUSach na nierentowne kopalnie i górnicze emerytury.
  • 2015-01-15 08:50 | MMK

Stan w górnictwie - czyja to wina.

"Dobre uważasz z jednej strony, że wszystkiemu winni są górnicy "
    Winni są politycy którzy koniunkuturalnie wyhodowali i hodują taki stan patalogii w górnictwie.
    Winni sa wyborcy który wybierają takich politykierów.
    A winą górników jest to, że żyją ponad stan wobec reszty społeczeństwa i na jego koszt oraz że rękami i nogami bronią się przed prywatyzacją.
  • 2015-01-15 09:05 | MMK

Ile na prawdę żyje górnik

" Weź do ręki rocznik statystyczny.(...) średnia długość życia górnika w Polsce wynosi 56 lat."
    Brednia.

Ja wziąłem statystyki ZUS za 2012 [1] i wyszło mi że górnicy pobierają emeryturę średnio ponad 21 lat.
    Skoro muszą pracować min 25 lat, a zaczynają pełnoletni to w najlepszym przypadku (pracując bez przerwy od 18 roku życia) musza żyć średnio co najmniej 65 lat.

[1]: http://www.zus.pl/files/OkresPobierania2012.pdf
  • 2015-01-15 09:13 | MMK

Czyżby niszczenie konkruencji ?

"czyżby w tej całej sprawie chodziło o zniszczenie konkurencji."

W generowaniui strat i dojeniu pracujących Polaków polskie państwowe kopalnie i ich emeryci sa bezkonkurencyjne.
    Żaden niemiecki biznes im na pewno nie zagrozi, tym bardziej że Niemy idą w przeciwną stronę w górnictwie.

• 2015-01-15 09:15 | MMK

Co da zamknięcie 4 kopalń.

"Zastanówcie się wszyscy na spokojnie co da zamknięcie 4 kopalń? "

Zdaje się że mniejsze straty w miliony PLN na koszt podatnika, przejście załogi do bardziej potrzebnych prac, wpływy podatkowe i mniejsze obciążeniu ZUSu górniczymi emeryturami.
  • 2015-01-15 09:36 | MMK

Kto wyposażył górnictwo w przywileje.

"przywileje górnicze jako podstawowy skutek niewydolności górnictwa to należałoby zadać pytanie kto to górnictwo w nie wyposażył?"

ZTCP Tow. Leszek Miller, aby wygrac wybory które i tak przegrał?
  • 2015-01-15 18:17 | steaktartar

Re:Jeśli górnicy mogą coś ugrać, to właśnie teraz?

W punktach:
    1. Kopaczowa chce zlikwidować resztki polskiej gospodarki. Pytanie, w czyim ona działa interesie? Przecież obecnie w Polsce, opłacani przez zachodnie kompanie naftowe zwolennicy tzw. wolnego rynku, chcą likwidować nasze kopalnie węgla, aby uzależnić Polskę od importu ropy i gazu z Bliskiego Wschodu, a więc aby jeszcze bardziej zwiększyć dochody islamistów oraz zależność tzw. Zachodu, a więc niestety także i Polski od Izraela, promującego się jako „jedyny prawdziwy sojusznik Zachodu na Bliskim Wschodzie”. :-(
    2. Rentowność kopalni trzeba liczyć w perspektywie nawet nie lat, a co najmniej dekad. Dziś ceny węgla są sztucznie zaniżone (recesja i rozgrywki polityczne na linii Waszyngton-Moskwa), ale niedługo muszą one iść w górę, jako że nośników energii nam nie przybywa, a ubywa. Uzależnienie Polski od importu nośników energii oznacza zaś jeszcze wyższy deficyt naszych obrotów z zagranicą, a więc jeszcze wyższy dług zagraniczny. Oto liczby:
    Bilans rachunku bieżącego (current account balance): -$11.06 mld (2013), -$18.14 mld (2012)
    Export: $202.3 mld (2013), $191.0 mld (2012)
    Import: $207.4 mld (2013), $197.7 mld (2012)
    Dług zagraniczny (foreign debt): $365.2 mld (31/12/2013), $364.2 mld (31/2/2012)
    3. Wynika z tego, że współczesna Polska jest krajem znacznie bardziej zadłużonym niż PRL, krajem żyjącym od lat na kredyt, krajem z chronicznie negatywnym bilansem wymiany z zagranicą oraz rosnącym zadłużeniem zagranicznym, które jest dziś w Polsce co najmniej 10 razy większe niż za Gierka. Nie jest nas więc stać w takiej sytuacji na zamykanie kopalń, szczególnie że oznacza to jeszcze wyższe bezrobocie i to w regionie z i tak już bardzo wysoką realną stopą bezrobocia.
    4. Nie poruszam tu też dokładniej sprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski – bez kopalń węgla zdani bowiem jesteśmy na łaskę i niełaskę zachodnich koncernów energetycznych, a więc jeszcze bardziej ograniczamy swą suwerenność oraz godzimy się na płacenie w przyszłości bardzo wysokich cen za import nośników energii. :-(
  • 2015-01-17 21:45 | camel

> jeśli tylko górnicy przestną robić własny interes na koszt reszty społeczeństwa.
    Np tej części która dzielnie zapieprza w Biedronkach - w podatkach i ZUSach na nierentowne kopalnie i górnicze emerytury.

O to chodzi, że nie przestaną. Ta część, która dzielnie zapieprza w Biedronkach będzie dalej dzielnie zapieprzała na ich emerytury. I nawet wungla nie będzie miała.

Najpierw kraj pozwala powstać i działać mafii węglowej, która ssie i górnictwo i kraj cały na potęgę a potem pozbywa się górnictwa za grosze, myśląc ...nie! nie myśląc. Efekt? Obciążenia biedronkowców wzrosną, mafia węglowa i tak nie zniknie, podrożeje prąd i ogrzewanie (bo mafia sobie odbije chwilowe straty), dojdą koszty emerytur. Więc przestańcie komentować w Biedronkach i nazad! Do roboty! Emeryci górniczy czekają na wasze wpłaty do ZUS!