Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Muzułmanie w Europie: razem czy osobno

(28)
Po „Charlie Hebdo” burmistrz Rotterdamu, zresztą muzułmanin, powiedział europejskim muzułmanom: jak wam się Zachód nie podoba, to spadajcie. Trudno dziś w Europie o głupszą receptę.
  • 2015-01-21 00:32 | jajo13

Nie wierzę w łagodnych

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dobrze tak Panu teoretyzować z Warszawy, trudniej byłoby stąd, gdzie mieszkam. Tezy Pana są piękne, na co dzień mało realne.
    Przed Panem byli też tacy, co uważali, że z komunistami trzeba rozmawiać. Ba nadal tak uważają.
    A jedni i drudzy tylko czekają na takie liberalne, demokratyczne podejście i... robią swoje. Jak BH w Afryce Zachodniej, jak Putinowcy na Ukrainie. Gdyby proponowana przez Pana recepta była taka łatwa, już dawno lekarstwo by zadziałało.
  • 2015-01-21 15:16 | lakkot

Re:Muzułmanie w Europie: razem czy osobno

"Problem w tym, że „oni” nie mają dokąd „wyp…lać”, bo są już stąd." - Mi sie na przyklad w Polsce nie podobalo i wyp..lilem chociaz bylem "stad". Granice sa otwarte, nikt im nie mowi ze maja zostac tam gdzie sie urodzili, nie za bardzo rozumiem co autor mial tu na mysli
  • 2015-01-21 18:30 | victorast

"34 % muzułmańskich nastolatków zdaje w Niemczech odpowiednik polskiej matury" tak Pan mnie więcej napisał. Może to rozśmieszyć każdego, kto wie jak jest naprawdę. Mieszkam w Niemczech od 36 lat i wiem tak, jak każdy tu mieszkający i interesujący się tym problemem. Wyssał Pan to z palca albo pańskie źródło podpuściło Pana niebywale. około 30 % urodzonych tu muzułmanów nie potrafi poprawnie mówić po niemiecku, nie wspomnę już o pisaniu po niemiecku. Ponad 50 % urodzonych tu muzułmanów nie jest w stanie ukończyć tu odpowiednika polskiej podstawówki... na dalsze pisanie szkoda mi czasu. Dodam tylko, że w Niemczech mniej niż te 34 % całości nastolatków nie dochodzi do matury, czyli według Pańskich wywodów młodzież muzułmańska wychodziłaby powyżej średniej krajowej. w tym momencie przestałem czytać ten artykuł..., pozdrawiam
  • 2015-01-21 18:30 | victorast

"34 % muzułmańskich nastolatków zdaje w Niemczech odpowiednik polskiej matury" tak Pan mnie więcej napisał. Może to rozśmieszyć każdego, kto wie jak jest naprawdę. Mieszkam w Niemczech od 36 lat i wiem tak, jak każdy tu mieszkający i interesujący się tym problemem. Wyssał Pan to z palca albo pańskie źródło podpuściło Pana niebywale. około 30 % urodzonych tu muzułmanów nie potrafi poprawnie mówić po niemiecku, nie wspomnę już o pisaniu po niemiecku. Ponad 50 % urodzonych tu muzułmanów nie jest w stanie ukończyć tu odpowiednika polskiej podstawówki... na dalsze pisanie szkoda mi czasu. Dodam tylko, że w Niemczech mniej niż te 34 % całości nastolatków nie dochodzi do matury, czyli według Pańskich wywodów młodzież muzułmańska wychodziłaby powyżej średniej krajowej. w tym momencie przestałem czytać ten artykuł..., pozdrawiam
  • 2015-01-21 18:36 | victorast

jednak przeczytałem do końca .... i żałuję. Niech Pan (mam tu na myśli autora artykułu) jednak poogląda trochę niemieckiej telewizji (ale nie tej komercyjnej). przyda się to Panu z pewnością bo może przestanie Pan pisać takie brednie (że 90 % muzułmanów bierze udział,... )
  • 2015-01-21 19:54 | alfie33

Nadinterpretacja słów Ahmeda Aboutaleba. Czy on je skierował do wszystkich muzułmanów? Raczej do tych którym w Europie się nie podoba, a zwłaszcza tym którzy odrzucają wartości zachodnie. Ogólnie typowy artykuł lewicow0-liberalny, z dogmatami o wykluczeniu dyskryminacji itd. Przepisy lewicowe się nie sprawdzają, już to dawno zauważył nieżyjący juz Pim Fotuyn.
  • 2015-01-21 20:56 | steaktartar

A mało to jest na świecie państw muzułmańskich? Niektóre są nawet bardzo bogate!
  • 2015-01-21 20:57 | alfie33

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1605967,1,arabskie-echa-zamachow-w-paryzu.read "Skąd się bierze siła fanatyzmu napędzająca terroryzm, dla Europejczyków zupełnie niepojęta?
    Jest wiele czynników, ale przede wszystkim z wykładni islamu. Tu się nie ma co oszukiwać. Muzułmanie stają na głowie i kombinują, jak mogą, że to nie jest wina religii, a terroryzm to nie islamizm i nie ma nic z islamem wspólnego; że to jakieś wypaczenie. Prawda jest taka, że zamachów dokonują muzułmanie, którzy do okrutnych działań czerpią inspiracje również z wykładni islamu obowiązującej od setek lat. W tej wykładni jest dużo przemocy, ona jest w hadisach, w Koranie. To tkwi tam niezmiennie, niepoddane nowej interpretacji, niepotraktowane symbolicznie czy alegorycznie. W islamie od niepamiętnych czasów dominuje literalizm religijny. Fundamentaliści z tego korzystają. To nie tylko nauka ich imamów z piekła rodem, to także, niestety, po trosze jest przekaz mainstreamowego islamu. Dlatego wykładnia islamu wymaga reformy, o której mówił ostatnio prezydent Sisi." To co prawda o Egipcie, ale odnosi się do całej reszty islamistów. Cóż, jeden artykuł z Warszawy a ma dosyć sprzeczne podejście do tematu z innym wywiadem z osoba która żyję w kraju muzułmańskim. Chaba jednak bardziej wierzę opiniom Piotra Ibrahima Kalwasa
  • 2015-01-21 23:31 | bever

Skoro moga komunisci agitke uprawiac to moga tez agitowac faszysci, czy im juz nie wolno? a narodowcy ktorych nazywacie w lagodnej formie nacjonalistami a w wersji hard faszystami to moga chodzic po ulicach Polski lub Europy czy tez nie moga?
  • 2015-01-22 14:55 | Zbi

Teksty źródlowe.

Przed napisaniem tego artykułu warto zamiast tajemniczych danych zaczerpniętych od równie tajemniczej fundacji Bertelsmanna sięgnąć do tekstu kanonicznego - Koranu. To obszerne dzieło przetłumaczone na polski przez Jana Murza Taraka Buczackiego w 1858 oraz Józefa Bielawskiego w 1986 roku (wydane przez PIW) jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o mentalności Muzułmanów. Wystarczy kilka cytatów, żeby jasnym się stało, że niemożliwa jest koegzystencja wartości europejskich i koranicznych na tym samym terytorium. Kwestie takie jak absolutnie jednoznaczne stwierdzenie Proroka o wyższości mężczyzn nad kobietami i nakaz bicia nieposłusznych kobiet (IV werset 34), czy opisy kar na jakie zasługują niewierni znacznie lepiej wyjaśniają muzułmańskie postawy względem laickich Europejczyków od przesłodzonych polityczną poprawnością i zapewne zmanipulowanych danych o Muzułmanach wyznających europejskie wartości. Mamy niestety do czynienia z sytuacją bardzo podobną do relacji Europejczyków i Aborygenów w Australii 200 lat temu i najwyższy czas, aby odczarować mit o sukcesie polityki multi-kulti w Europie.
  • 2015-01-23 07:14 | _sens

Święta racja!!!
  • 2015-01-23 16:06 | Widoknamorze

Rzeczywiscie, takie lewackie bla, bla, bla ... . Najlepiej na tym tle wypada Pan Ahmed Aboutaleb.
  • 2015-01-23 16:57 | steaktartar

Zbi
    Chcesz powtórzyć Holokaust Aborygenów? Poza tym, to Koran jest naśladownictwem Tory (Starego Testamentu), a tam też kobieta jest wyraźnie opisana jako „istota niższa”. Przecież cała doktryna chrześcijańska, podobnie jak muzułmańska, wywodzi się z epoki niewolnictwa, z wierzeń a właściwie przesądów starożytnych Hebrajczyków, u których, jak też zresztą do dziś u żydowskich ortodoksów, kobieta jest tylko pół-człowiekiem a seks z nieletnim jest wręcz normą (podobnie zresztą jak u Muzułmanów, których religia wywodzi się przecież z tego samego, żydowskiego a właściwie hebrajskiego pnia).
    Więcej n.p. tu: http://tygodnik.onet.pl/wiara/pierwszy-feminista/b5mj0
  • 2015-01-23 16:59 | steaktartar

bever
    Kto ma prawo przyklejać "etykietki " typu "komunista" czy "faszysta"? Gdzie w prawie RP zdefiniowany jest komunizm albo faszyzm?
  • 2015-01-23 23:14 | bever

Masz problem przyjacielu z cenzura, musisz dac sie sformatowac, dorobisz sie bardziej spolegliwych pogladow. A zwykly konformizm nakazuje wierzyc, ze wladza ma zawsze racje.
  • 2015-01-24 05:49 | bever

Dziwne co pan pisze, bo w USA muzulmanie naleza do wysokiej grupy majatkowej i sa swietnie wyksztalceni. Zeby tylko Polacy byli tak ambitni jak pakistanczycy, persowie, irakijczycy i inni.
  • 2015-01-24 10:54 | victor ast

A co w tym dziwnego? ja piszę to, co wiem.... a Pan/Pani dziwi się pewnie z zasady..., no bo warto zaistnieć pisząc cokolwiek... czy może jest inaczej? A przykład z USA (o ile jest w ogóle tak, jak Pan/Pani napisał/napisała)podczas gdy ja pisałem o Niemczech (mieszkam tu od 36 lat) przypomina mi kawał: Kobieta ubrana na czarno zajęła w autobusie miejsce przeznaczone dla inwalidów. Na kolejnym przystanku wchodzi do autobusu inwalida i zwraca jej uwagę, że zajęła miejsce dla inwalidów. Kobieta tłumaczy mu, że wraca właśnie z pogrzebu męża i dodaje: "a ja proszę Pana bez ch... jak bez ręki". rozśmieszyła tym pasażerów autobusu i jedna z pasażerek wracając do domu opowiada swojemu przyjacielowi zdarzenie z autobusy tak: "wyobraź sobie, Grzesiu. jakaś idiotka zajęła w autobusie miejsce dla inwalidów i gdy przyszedł prawdziwy inwalida i zwrócił jej uwagę, że zajęła jego miejsce to ona odpowiedziała mu:>nie widzisz ch..ju, że mam złamaną rękę?<"
  • 2015-01-24 11:01 | victor ast

Szanowny/a Panie/Pani czy to już jakieś natręctwo (to jest nazwa choroby) pisania nie na temat i w dodatku byle czego i to wbrew logice? Moja rada: proszę komentować artykuły (w np. wp.pl albo onet.pl) na temat "kto z kim kogo zdradza" albo podobne.
  • 2015-01-24 11:10 | victorast

A co w tym dziwnego? Nie wiem jak jest w USA ale za to wiem jak to wygląda w Niemczech.
  • 2015-01-24 11:13 | victorast

Komentator "bever" ma jednak problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu..., albo może natręctwo (jest taka dolegliwość) konieczności pisania czegokolwiek i to niezależnie od tego, czy ma to jakikolwiek sens czy nie.
  • 2015-01-24 11:14 | victorast

Komentator "bever" ma jednak problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu..., albo może natręctwo (jest taka dolegliwość) konieczności pisania czegokolwiek i to niezależnie od tego, czy ma to jakikolwiek sens czy nie.
  • 2015-01-24 11:39 | steaktartar

Ciekawe, dlaczego Muzułmanie masowo nie emigrują do Arabii Saudyjskiej?
  • 2015-01-24 11:40 | steaktartar

Nie mieszaj Persów z Pakistańczykami czy Arabami!
  • 2015-01-24 11:41 | steaktartar

No cóż, argument siły zawsze pobije siłę argumentu :-(
  • 2015-01-24 11:42 | steaktartar

victorast
    Zaciąłeś sie?
  • 2015-01-24 19:08 | bever

Mieszkalem w Niemczech w Muenster potem w Zurychu, ale w owym czasie zajmowalem sie wyzwolonymi turczynkami, glownie studentkami. To bylo dosc dawno temu. Zapewne teraz jest duzo swiezej imigracji. W USA mioim lekarzem jest pers, profesor, moje dzieci tez sa pod opieka specjalistow, moslemow, Polacy zwykle sa lekarzami podstawowej opieki, widocznie nie chca sie uczyc. Muzulmanie wlasciwie opanowali taxi, pomoc medyczna i biurowa, administracje.Studiuja na dobrych uniwersytetach podobnie Zydzi. Polacy i pozostali Slowianie zajmuja sie czyszczeniem i sprzataniem, ciezkim transportem i praca fabryczna, a w szczegolnosci opieka nad staruszkami. Statystyki to takze potwierdzaja, ale nie mozna egzemplifikowac na jednostkowych przykladach. Usa sprzyjaja bardziej akulturacji lub moze lepiej asymilacji i wykorzenieniu niz Europa, bo raczej nie ma tu szklanych sufitow jak w Europie. Co nie znaczy ze sa wariaci, fanatycy religijni, doktrynerzy tyle ze po 9/11 sa nadzorowani i sledzeni przez sluzby specjalne. W duzych miastach sa widoczni na prowincji ich nie ma, generalnie nie jest ich wielu, wymog imigracji to wyksztalecenie minimum srednie. Czesto znaja lepiej angielski niz Polacy z nowej emigracji, studiujacy wspolnie z Zydami siadaja w pierwszych rzedach na wykladach, Polacy na ostatnich i nie uczestnicza w dyskusji, nie wychylaja sie. Sa jacys pokonani, odizolowani, nie wierza we wlasne sily, co dla mnie jest przykre bo wielu mlodych polskich imigrantow to ludzie bardzo utalentowani i zdolni. Polacy maja lepsze podstawy edukacyjne, wiecej wiedza niz inni. Zwykle potrzeba czasu, by zaczeli blyszczec. A nad wszystko niechetnie sie jednocza i wspolpracuja na gruncie etnicznym i pochodzenia.
  • 2015-01-24 19:17 | bever

Chyba mozesz miec racje bo USA choc sa wielkim odkurzaczem imigrantow, to dla nowych stawiaja warunek wyksztalcenia i niekaralnosci, Europa przyjmuje wszystko co zdola doplynac lub przekroczyc granice, bez zadnych filtrow, bowiem kazdy 'ma prawo'.
  • 2015-01-31 16:36 | KretusRex

„To niezrozumiałe, że możecie się odwracać od wolności. Ale jeśli nie cenicie wolności, to – w imię niebios – spakujcie swoje walizki i wyjedźcie”.

Dlatego tak zaskakujące były słowa burmistrza Aboutaleba – sam wpakował wszystkich współbraci w wierze do jednego worka: zarówno tych, którym Zachód może się nie podoba, ale akceptują jego zasady, jak i tych, którzy te zasady chcą przemocą zburzyć.

Autorze... czy naprawdę masz problemy ze zrozumieniem wypowiedzi? Jak dla mnei jest to bardzo jasne: Ci, którzy cenią sobie zachodnie wartości niech zostaną, ci, którzy wolą to zburzyć niech uciekają.... Simple as that.