Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak pracownicy okradają własne firmy?

(14)
Fikcyjne delegacje, lewe rachunki, kanty z kilometrówkami, prywatne zakupy za służbowe pieniądze – to nie są problemy nękające wyłącznie polski parlament. Z wyłudzeniami i defraudacjami zmaga się większość firm i instytucji.
 • 2015-01-22 07:35 | antymat

  Lojalność do firmy.

  Prof. Blikle powinien porozmawiać na ten temat z politykami...
 • 2015-01-22 17:04 | victorast

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  To jakaś ogólnopolska tragedia, że nawet w "polityce" pojawiają się coraz częściej makaronizmy językowe. Bo jakiemu celowi służyć ma napisanie w nawiasie po słowie "sygnaliści" po angielsku "whistleblowers"?? A może jeszcze w kilku innych językach?? Tylko po co? Mikołaj Rej z Nagłowic pisał już kilkaset lat temu, iż "Polacy nie gęsi i swój język mają". Czy to ciągłe wtrącanie słów w innym języku to kompleks Polaka? Mieszkam w Niemczech od 36 lat i tutaj nie spotykam się z tym tak nagminnie i dlatego boli mnie serce, że Polacy muszą się ciągle "powoływać" na obcość.
  Pozdrawiam
 • 2015-01-22 19:26 | _sens

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  No niestety jesteśmy dziś zapatrzeni na amerykanów tak jak kilkadziesiąt lat temu na ruskich..obecnie naszych największych wrogów. No zobaczymy czego nauczy nas ta lekcja.
 • 2015-01-22 22:28 | steaktartar

  Jak firmy okradają swych pracowników?

  Zabierając im owoce ich pracy. Przecież zysk firmy pochodzi tylko z wyzysku, czyli z płacenia pracownikom mniej niż wynosi wartość wytworzonych przez nich towarów. Wartość dodatkowa, czyli zysk powstaje przecież zawsze w wyniku produktywnej ludzkiej pracy - problemem jest zaś to, że w ustrojach klasowych jest ona zawłaszczana przez pasożytnicze z definicji klasy posiadające, a więc w przypadku kapitalizmu przez klasę kapitalistów (czyli właścicieli firm)!
 • 2015-01-23 09:21 | pkierski

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  A co tym pracownikom przeszkadza, żeby pracować na swoim i samodzielnie dysponować owocami swojej pracy?
 • 2015-01-23 13:02 | camel

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  Może im nie przeszkadza, tylko może nie potrafią? Nie są dość mądrzy? Czy to oznacza, że wyzysk wobec nich staje się OK? Można okraść głupka i to w kapitalizmie jest dobre, co?
 • 2015-01-23 16:36 | steaktartar

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  pkierski
  Brak kapitału im przeszkadza. Spróbuj założyć zyskowną firmę bez kapitału, a zrozumiesz co pracownikom przeszkadza, żeby pracować na swoim i samodzielnie dysponować owocami swojej pracy. Owszem, w teorii można ten kapitał pożyczyć, ale wtedy cały zysk firmy idzie na spłatę, z definicji przecież lichwiarskich, odsetek od pożyczonych pieniędzy. Tak więc ten pierwszy milion, niezbędny do założenia prawdziwej firmy, trzeba albo odziedziczyć (jak to było n.p. w przypadku Gatesa), ukraść (jak to było w przypadku praktycznie wszystkich obecnie najbogatszych Polaków), albo też pożyczyć w banku, ale ta ostatnia opcja, jak to już wyjaśniałem, odpada przecież w dzisiejszej Polsce, gdyż nie ma niej już praktycznie polskich banków, a zagraniczne nie są przecież zainteresowane wspomaganiem konkurencji w postaci polskich firm, a więc albo zwyczajnie one odmawiają Polakom pożyczek na cele inwestycyjne, albo też oferują ja na tak lichwiarskich warunkach (wysokie oprocentowanie, wysokie kary „umowne” za każde opóźnienie w spłacie raty etc.), że ta opcja „bankowa” istnieje dziś w Polsce właściwie tylko w teorii. :-(
 • 2015-01-23 16:43 | steaktartar

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  Camel
  Nie każdy ma chęć zostać bankrutem, a przecież mniej niż jedna trzecia nowo powstających małych firm utrzymuje się na rynku przez co najmniej pięć lat. Statystyki (n.p. GUSu) potwierdzają, że najtrudniej przetrzymać na rynku pierwszy rok, w którym działalność kończy 25–30 proc. nowo powstałych przedsiębiorstw. Generalnie obowiązuje zasada, że im mniejsza firma, tym wyższa „śmiertelność” .
 • 2015-01-24 11:14 | kaesjot

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  Człowiek jest istotą społeczną i żyje w grupie a życie w grupie wymaga podziału zadań i współdziałania Wiele przedsięwzięć można zrealizować tylko zespołowo i w ramach zespołu występuje podział pracy ( ilościowy - każdy wykonuje swoją część tego co wszyscy albo jakościowy - każdy robi inny rodzaj prac składających na przedsięwzięcie, najlepiej, gdy poszczególne prace robią ci, którzy najlepiej to potrafią ) gdyż każdy człowiek ma inne możliwości i predyspozycje. Jeden jest dobrym rolnikiem wiec uprawia rośliny dla wszystkich, inny myśliwym, zatem dostarcza mięso wszystkim itd. Każdy coś wytwarza ( produkt czy usługę ) a następnie wymienia nadwyżką ponad swoje potrzeby na coś, co mu potrzebne a co wytwarzają inni.
  Im więcej sam wytworzy , tym więcej może przeznaczyć na wymianę Oczywiście musi zadbać, by jego towar był na tyle użyteczny, by inni zechcieli go przyjąć uznając go za przydatny sobie.
  I to są podstawowe zasady zdrowej gospodarki - niezależnie od jej poziomu technologicznego.
  A że wymiana towar za towar była uciążliwa wymyślono pieniądz jako SYMBOL wartości.
  Teraz niestety pieniądz stał się "wartością" samą w sobie a wystarczy, że dostawca potrzebnego nam towaru odmówi przyjęcia pieniędzy za towar, bo przecież tymi pieniędzmi się na pożywi, nie przyodzieje nimi ani pod nimi nie schroni przed chłodem i koniec - wszyscy wrzeszczą - KRYZYS !!!
  Kryzys jest wtedy, gdy klęska żywiołowa zniszczy uprawy i nie ma co jeść, zburzy domy i nie ma gdzie się schować.
  No i kryzys jest wtedy, gdy ktoś bierze od innych towar na kredyt ( tzn. obiecuje, że " później odda " ale nic nie robi, by ten towar " na oddanie " wytworzyć"
  I to rozumiał prosty człowiek , dekarz z zawodu - tow. Wiesław a nie pojmują "ekonomiści" kształceni na renomowanych uczelniach, nawet tacy, co dostają za swe teorie nagrodę Nobla.
 • 2015-01-24 11:21 | kaesjot

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  W tym wszystkim zapomniałe o poincie.
  Otóż twierdzenie, iż każdy może założyć sobie sam działalność gospodarczą jest cofnięciem nas do czas.ów prehistorycznych
 • 2015-01-24 14:24 | steaktartar

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  W Maroku prawie każdy prowadzi działalność gospodarczą na swój własny rachunek, a ludzie tam marzą u ucieczce do krajów, gdzie można dobrze żyć jako pracownik na etacie...
 • 2015-02-03 23:26 | damaan

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  Nie ma w Polsce zadnych wartosci, ktore rodzice przekazywali by swoim dzieciom. Wrecz przeciwnie, podziwiamy zlodzieii i cwaniakow, ponizamy skromnymi, sprawiedliwymi ludzmi...
  Kazdy powinien zaczac od siebie samego... Typowa polska wymowka jest: bo inni tez kradna...
  Jestesmy znani na calym swiecie jako "zlodzieje" ... A ja zawsze pociezsam obcokrajowcow: ... Polacy polakow tez okradaja... nie tylko was...
 • 2015-02-04 13:20 | znafcafszystkiego

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  damaan
  Najwięksi złodzieje to bankierzy, a wśród nich mało jest Polaków.
 • 2015-02-04 13:20 | znafcafszystkiego

  Re:Jak pracownicy okradają własne firmy?

  Racja, sensie!