Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

(84)
Czy nauczymy się kiedyś dbać o własne interesy? Zamieszanie wokół niemieckiej płacy minimalnej pokazuje, że gasimy pożary nie w zarodku, a dopiero gdy sytuacja jest krytyczna.
 • 2015-01-23 17:07 | steaktartar

  Nasze interesy to interesy polskich pracowników

  A nie osób ich wyzyskujących!
 • 2015-01-23 17:14 | mir

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  ha ha, popieram Bolszewika, prać burżuji.
 • 2015-01-23 17:20 | mir

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  spóźnieni, strachliwi.
  Może przesłanie: Wasza płaca minimalna tak spodobała się polskim pracownikom, że rozważamy wprowadzenie jej u nas.
  Dla niemieckich firm.
 • 2015-01-23 17:29 | Nowyhutas

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Da się zrobić, Polak potrafi. Jak się trafi kurs do Francji, to się wpisze, że Polak w Polsce zarabia 0,05 Euro za godzinę, przejeżdża granice, zarabia 8,5 Euro, dojeżdża do Francji i znowu wskakuje na taryfę 0,05 Euro :).

  Natomiast ja bym wprowadził na terytorium Polski płacę maksymalną dla niemieckich kierowców. Jak chcą wozić francuskie mięso do Moskwy polskimi autostradami, to muszą udowodnić, że ich germańscy szoferzy nie zarabiają więcej niż np. 3,5 Euro za godzinę kręcenia kołem. Ciekawe, co wtedy zrobi Angela.
 • 2015-01-23 17:29 | Vera

  Byłeś nierozgarnięty i to się w Unii nie zmieniło

  Nie starczyło rozumku do zrozumienia, że płaca minimalna oznacza minimalną. I nikt nie zabrania płacić więcej.
  Skończony pajacyku od ironizowania.
 • 2015-01-23 17:46 | mir

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  czemu zatem nie płacisz? Skoro nikt nie zabrania?
  Może zabrakło rozumku dla stworzenia firmy w której każdy będzie szczęśliwy?
  Daj przykład innym
 • 2015-01-23 18:03 | camel

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Ależ drogi mirze, takie formy istnieją i mają się dobrze. Są prowadzone przez ludzi przyzwoitych i rozumnych. Niestety, jak sam tego dowodzisz, większość taka nie jest i korzysta z wyzysku aż trzeszczy. Czy to, że ktoś jest parszywcem i jest w większości znaczy, że tak już musi zostać na zawsze?

  __ A artykuł jest paskudny, odzwierciedla ducha współczesnej Polski - obrona naszego prawa do wyzysku przypomina żałośliwe listy polskiej szlachty do cara, który jej niewolników uwolnił. I dozgonną nienawiść do Rosjan, którą udało się potem zaszczepić reszcie.
 • 2015-01-23 19:24 | skkb.sczecin

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Najprostszym wyjściem z sytuacji są umowy cywilnoprawne z kierowcami gdzie nie płaci się diet. Szczegółowo zresztą pisałem o tym na swojej stronie skkb szczecin.
 • 2015-01-23 19:54 | publicyst

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Autor twierdzi: "Niemcy uważają, że ich nowa płaca minimalna, wynosząca 8,50 euro za godzinę, powinna dotyczyć także polskich kierowców, ilekroć pojawią się na niemieckiej autostradzie. Bez względu na to, dokąd jadą, jakim samochodem i w imieniu jakiej firmy. Nawet jeśli przez Niemcy przejeżdżają tylko tranzytem, zatrudnia ich polska spółka, a pojazd ma polskie numery rejestracyjne, powinni dostawać równowartość 8,50 euro za godzinę."

  Ja twierdzę: Autor jest leniwym autorem i wypisuje to, co np. rozhisteryzowana dziatwa z TVP.info -z braku afer?!- już od chyba dwóch dni w eter wykrzykuje.
  Żadnego z nich, z panem Cezarym włącznie, nie stać na to, co przeciętny dziennikarz swoim klientom jest winien - rzetelność.

  Dlaczego nie stać tych leniwych na zaciągnięcie informacji np. w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej?!

  Ostatnie zdanie cytowanego przeze mnie akapitu jest po prostu absurdem, słowa kłamstwo sobie oszczędzę i wystarczy tzw. zdrowy rozum, aby ten bezsens zrozumieć!

  Tę płacę min. w wysokości 8,50 Euro muszą wszyscy przedsiębiorcy -nie tylko polscy!- płacić, jeżeli wykonują usługi dla firm, działających na terenie Niemiec.

  Majdan pokićkał redakcję POLITYKI i to -jak widać- znacząco. Już grubo ponad pół roku temu pisałem pod artykułem rusofobicznej pani Jagienki Wilczak: POLITYKA dołuje!
  Również brakowało mi zwykłej dziennikarskiej rzetelności.

  Dajcie mi okazję się z tego wycofać, z przjemnością to uczynię!!!
 • 2015-01-23 20:11 | Laurentius

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Trochę mnie dziwi te 8.50 euro. Po pierwsze w Polsce otrzymujemy wypłatę w złotówkach. Po drugie, czy tak samo mają być opłacani kierowcy innych państw przejeżdżających przez Niemcy ?
  Odwróćmy teraz sytuację. Polak jedzie swoim Tir-em do Kazachstanu, a tam przykładowo płacą kierowcy 50 centów za godzinę pracy. Czy nasz kierowca też powinien dostawać taką minimalną stawkę, która jest dużo niższa niż ma w umowie o pracę ?
  Być może Niemcy poczuli się zagrożeni, ze upada im transport ciężki. Już nie będą mieli możliwości wymiany ciężarówki na nową co trzy - cztery lata, gdyż teraz, będzie taka niemiecka ciężarówka jeździła z 8 - 10 lat.
  I jeszcze jedno - dlaczego nie ma na polskich drogach niemieckich ciężarówek ? Są tylko polskie ciężarówki z niemieckimi naczepami. Niemcy dojeżdżają do polskiej granicy, tam już czekają polskie ciągniki, które rozwożą niemiecki towar do polskich kontrahentów. Czyżby wjeżdżając do Polski dostawali stawkę np. 3 euro na godzinę ?
 • 2015-01-23 21:01 | Byniek

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Namacalnie widać jak nędzne są płace w Polsce. Wydaje się, że logika regulacji wprowadzonej przez zachodniego sąsiada jest następująca: pracujesz w Niemczech, jesz tam i spisz, a więc twoje wydatki kierowco rosną. Nie chcemy żebyś spał w samochodzie i przyrządzał sobie chińskie zupki. Bądź wypoczęty, wyspany, najedzony, a nie będziesz zagrożeniem na naszych autostradach.
 • 2015-01-23 21:43 | divak2

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  "obrona naszego prawa do wyzysku "

  No właśnie o to chodzi: słabo opłacani kierowcy próbują zrównoważyć niskie zarobki naginając przepisy regulujące ich czas jazdy i przepisy drogowe. Stąd mamy tirowców oszukujących na max dozwolonym czasie jazdy, olewających przepisy drogowe czy zasypiających za kółkiem. I za to płaca wszyscy, którzy znajdują się w "polu rażenia" ciężarówek wszelkiego kalibru.
 • 2015-01-23 22:14 | Vera

  Aleś pierdyknął

  Bo ja akurat zarabiam i płacę w euro. Po cenach jak w Niemczech
  Czyli dureń jesteś
 • 2015-01-23 22:21 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  A gdzie śpi niemiecki kierowcawca jak nie w samochodzie ? Co je ? A no je kartoffelsalat z bockwurstem w za 10 EUR w restauracji na autohofie.
  Tak samo jak polski : w budzie śpi, na koło leje, z michy je.
 • 2015-01-23 22:23 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Dlaczego nie ma na polskich drogach niemieckich ciężarówek? Dlatego, że polskie firmy pracuja jako podwykonawcy w niemieckich firmach transportowych, lub po prostu wynajmują naczepy w niemieckich firmach leasingowych.
 • 2015-01-23 22:26 | daaas

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  publicyst

  Masz callkowita racje. Bzdurny artykul, bez nalezytego rozeznania, a wielu kometujacych miesza pojecia i nie rozumie co to jest stawka minimalna.....czytac sie nie chce. Gdzie jest POLITYKA moich lat studenckich???
  I jeszcze jedno do panow redaktorow...prosze zapoznac sie z metodami, jakie stosuja pracodawcy niemieccy w celu "obejscia" stawki minimalnej...glosno o tym w prasie niemieckiej. Polecam.
  Pozdrawiam.
 • 2015-01-23 22:58 | komentatar

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Dlaczego protestują tylko przeciwko wysokości płac kierowców ?Politycy i samorządowcy maja też płace zbliżone do zachodnich a nie protestują.Pierwsi powinni być nasi eorodeputowani że za dużo zarabiają.Czary jakieś czy co.Czy politycy wiedzą że kwoty wole od podatku to np. w Niemczech ponad 8000 Euro ., a w Anglii ponad 8000 funtów - ci co tu protestują to wyjeżdzaja- podobno za kwotę wolną od podatku skromnie można przeżyć rok- za tą niemiecką w Polsce tak.
 • 2015-01-24 00:10 | steaktartar

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  skkb.sczecin
  POlecasz umowy śmieciowe?
 • 2015-01-24 01:07 | Imin

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  To się nazywa walka klas. Polski rząd występuje w imieniu wyzyskiwaczy, przeciw polskim robotnikom.
 • 2015-01-24 01:25 | danekstraszynski

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Dyskusja o płacy minimalnej toczy się w Niemczech od dobrych kilku lat.. Wystarczyło obserwować branżowe niemieckie pisma. Było wiele możliwości zabrać głos w niemieckiej dyskusji. Z drugiej strony 44% niemieckich kierowców przechodzi w najbliższych latach na emerytury. Następców nie widać. Już dzisiaj bez polskich szoferów grozi niemieckiej gospodarce Stiilstand, więc pozycja przetargowa jest bardzo dobra. Polski sukces gospodarczy powoduje, że polscy przedsiębiorcy przechodzą od biorców Entwicklungshilfe (jałmużna) do stanowiska konkureta.. Trzeba nauczyć się grać w te szachy, które mają bardzo cywilizowane zasady. .Niedługo problem zauważy branża budowlana... Być może też meblowa. Möbeln nach Mass. Niestety, żeby dobrze przeżyć we współczesnym świecie nie wystarczy pielgrzymka do Częstochowy albo "toruńskie mądrości".
 • 2015-01-24 06:59 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Polscy kierowcy, szczególnie "unijni", to elita wśród pracowników polskich, jeśli chodzi o zarobki.
  Poza tym to le możesz płacić kierowcy za kilometr, jeśli sam masz fracht 1,20 EUR od kilometra.
 • 2015-01-24 07:02 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  W "Möbeln nach Mass" niemieckie firmy nie maja szans z polska konkurencją. Sam to praktykuje z dobrym skutkiem od 23 lat.
 • 2015-01-24 07:18 | WitBro

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Czyżby problem dotyczył tylko polskich kierowców?
  A co z czeskimi, słowackimi, litewskimi itd.?
  Jeżeli polski rząd wystąpi do niemieckiego o uregulowanie tego problemu, to chyba nie sam, a razem z wymienionymi.

  A teraz pytanie najważniejsze: Jak długo Polska będzie żyła z nędznego wynagradzania pracowników polskich przedsiębiorstw konkurujących przede wszystkim niską ceną robocizny? Ktoś tu na forum pisze, że niedługo zabraknie w Niemczech kierowców i sądzi, że polskie firmy im kierowców wynajmą. A będzie jak zwykle, kierowcy polskim pracodawcom podziękują i zatrudnią sie u niemieckich. Tak jak to np. robią pielęgniarki. Dranaż ludzi bez końca, bo polski pracodawca nie musi - jak na razie - przyzwoicie płacić swoim pracownikom.

  Pozdrowienia
 • 2015-01-24 08:44 | le_mon

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  "Polski sukces gospodarczy powoduje..."
  Świetny tekst. Jakbym "Trybunę ludu" czytał :))))))))))))))))))))))))
 • 2015-01-24 08:54 | obserwatore

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Ale te "Polskie autostrady" finansował podatkowicz Niemiecki. Do tego dochodzi, źe największa grupa Migrantów obecnie pochodzi z Polski. Głównie chodzi im o wydojenie Niemieckiego systemu socjalnego. Jeźeli szmata Merkel nie przeprowadzi reform, skończy się zabawa jak juź przecieź znamy. A winny katastrofie jest wiadomo zawsze Niemeic.
 • 2015-01-24 09:52 | T1000

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Polski przedsiębiorca jest słaby, umie prowadzić biznes tylko płacąc ludziom grosze. Dość wyzysku!
 • 2015-01-24 10:39 | Meet.This.Challenge

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Brońmy niskich zarobków w Polsce jako najcenniejszego dobra narodowego! Tym Polska stoi.
  Nasz kraj stał się liderem nie tylko w transporcie ciężkim dzięki niskim zarobkom pracowników - Polska jeśli jest liderem w Europie w jakiejkolwiek dziedzinie, to zdaje się głównie dzięki "azjatyckiemu" wyzyskowi pracowników.
 • 2015-01-24 10:54 | steaktartar

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Meet.This.Challenge
  Solidaruchy pokazały swą prawdziwą twarz lokajów kapitalistów... :-(
 • 2015-01-24 10:55 | steaktartar

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  100% racji, Imin!
  Polski rząd występuje w imieniu wyzyskiwaczy, przeciw polskim robotnikom.
 • 2015-01-24 10:58 | steaktartar

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  andrzej52
  Tak, niemieckie firmy nie maja na razie szans z polska konkurencją. jako że stopa życiowa w Niemczech wciąż spada, a więc Niemcy też wybierać zaczynają przede wszystkim taniochę. Ale Polaków przebiją niższymi cenami konkurenci ze wschodu!
 • 2015-01-24 14:22 | steaktartar

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Tania siła robocza jest przekleństwem słabo rozwiniętych gospodarek, takich jak obecna gospodarka Polski, jako że owa tania siła robocza jest zawsze wrogiem postępu, jako że nie zachęca ona do innowacyjności, a zachęca do marazmu intelektualnego i dalszego obniżania płac, a co za tym idzie także popytu, co pogrąża zawsze gospodarkę w recesji, obserwowanej w Polsce od lat, pomimo hurra-optymistycznych danych GUSu, które pokazują nam, że „krzywa (PKB) rośnie”, ale to jest przecież tylko iluzja, jako że jest to „papierowy” wzrost spowodowany głównie znacznym i systematycznym niedoszacowaniem stopy inflacji przez tenże GUS. Innymi słowy nasz wzrost PKB jest tylko nominalny, a nie realny, jako że PKB Polski jest dziś przecież realnie mniejszy niż za czasów PRLu, ponieważ że Polska utraciła po roku 1989 olbrzymią większość swojego przemysłu.
  Droga siła robocza była głównym czynnikiem postępu w USA aż do polowy XX wieku</b>, kiedy rząd Stanów Zjednoczonych stracił kontrolę nad imigracją, przez co do USA przyjechało za dużo ludzi, gównie z III świata i Europy Wschodniej (w tym też z Polski), a więc płace tam spadły i już tylko zbrojenia napędzać zaczęły postęp, ale tylko w dość wąskim zakresie (produkcja broni, środków jej przenoszenia i zarządzania ową bronią, a więc też informatyka).
  Głównym naszym nieszczęściem jest zaś to, że nasz sektor B+R czyli R&D został zniszczony na początku lat 1990 wraz z polskim przemysłem, a więc wraz z polską myślą techniczną, polską nauką oraz polskim szkolnictwem wyższym. :-(
 • 2015-01-24 14:37 | Artur

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  To ma być swoboda w handlu i konkurencji? Jakaś kompletna paranoja, bo to jest wycinanie konkurencji.
 • 2015-01-24 16:43 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  "Möbeln nach Mass" jest przeznaczony dla klasy średniej, a nie dla takich biedaków jak ty.
 • 2015-01-24 17:21 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Załóz sobie firmę, płac ludziom po kilka tysięcy EUR miesięcznie, od tego odprowadź 80% ZUS i PIT, a nie będziesz wyzyskiwaczem.
  Jeśli masz pretensje o niskie zarobki, skieruj je do państwa i zapytaj na co ida podatki.
 • 2015-01-24 18:31 | steaktartar

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Znów karalne grożby?
 • 2015-01-25 01:43 | paweł

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Czy to nie dziennikarze powinni informować takich zagrożeniach? A gdzie był pan Kowanda jak ustawa była w zarodku?!
 • 2015-01-25 08:58 | gostom

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Polski przemysł meblowy otrzymuje największe subwencje i dotacje z UE. Ten fakt powoduje, źe tradycyjne firmy w Niemczech obecnie nie są wstanie konkurować z tanię siłą roboczą. Do tego jeszcze dochodzi, źe nawet Niemiecki klient kupuje według reklam: "ich bin doch nicht blöd" albo "Geiz ist Geil". Czemu tu się dziwić. A następny spór i kryzys walutowy nadchodzi. Ciekawe Kto będzie wyrównywał straty w UE! Albo jest to juź wyjaśnione???
 • 2015-01-25 11:42 | PL

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Był czas na reakcję ustaleń rządu Niemiec, ale naszą specjalnością jest odkładanie tematu na czas przyszły.Rząd wiedział dużo wcześniej, związek transportowców tez ,więc nie rozumiem tego oburzenia.Mnie ciekawi jak będzie płacona moja delegacja na teren Niemiec , kiedy jadę z Polski do Niemiec samochodem z rejestracją niemiecką i wracam do kraju.w Polsce jeżdżę samochodem zarejestrowanym w Niemczech.
 • 2015-01-25 13:49 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  "ich bin doch nicht blöd" to reklama sieci elektromarketów, a nie sieci meblowej.
  A żeby kupować w tej sieci, trzeba rzeczywiście byc ślepym.
 • 2015-01-25 15:28 | divak2

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Znaczy, biorąc ładunek za mniej, zakładasz, że kierowca będzie naiwaniał ponad normę, przysypiał za kółkiem, "popychał zderzakiem" samochody jadące 50/godz w zabudowanym i wyprzedzał po chamsku na czołówkę
 • 2015-01-25 16:30 | steaktartar

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  divak2
  Na tym polega przecież kapitalizm, szczególnie w III świecie, czyli w Polsce!
 • 2015-01-25 16:32 | steaktartar

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  paweł
  Jakie zagrożenie?
  Tania polska siła robocza, wynikaprzecież tylko pozornie z rynku pracy (nadwyżka podaży nad popytem). Ona wynika z tego, że Polska jest dziś krajem III świata, bez własnego przemysłu, a więc ma ona, jak za zaborów i przed wojną, chroniczną nadwyżkę siły roboczej (miliony zbędnych ludzi). Oczywiście, że w warunkach naszego zacofania, to urzędowe podniesienie płacy (np. minimalnej) nic nie da a może ją nawet obniżyć, jako że może wtedy nawet przybyć bezrobotnych. Bezrobocie można bowiem zwalczyć tylko znosząc kapitalizm, jako że jest ono nieodłącznym atrybutem kapitalizmu, co już tu nie raz i nie dwa wyjaśniałem. Bezrobocie w kapitalizmie będzie przecież tylko rosnąc, jako skutek pracooszczędnego z natury postępu technicznego. Tylko w socjalizmie można zaś prowadzić politykę pełnego zatrudnienia, gdyż wtedy produkuje się nie dla zysku, a dla zaspokojenia potrzeb społecznych.
 • 2015-01-25 16:40 | jur.jam

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Niech polscy przedsiębiorcy / dawniej burżujami zwani/ spytają się niemieckich kolegów jak oni to robią ze jeżdżąc na tych samych autach mając droższe paliwo płacą swoim kierowcom stawki o wiele większe od tych minimalnych 8,5 euro ???? Może nasi pożal się boże biznesmeni transportowi zaczną zarabiać na zleceniodawcach a nie na wyzysku swoich pracowników !!!!!!
 • 2015-01-25 21:31 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Nie muszą sie nikogo pytać.
  1. Auta takie same, ale koszty leasingu ze względu na oprocentowanie znacznie wyzsze.
  2. Stawki za fracht u polskich klientów wahają sie w granicach 1,-EUR/km, w niemieckich firmach 1,4 EUR/km
  3. koszt paliwa dla niemieckiego i polskiego przewoźnika jest za granica taki sam, poza tym polski przewoźnik chcąc odzyskać zapłacony VAT za granica za paliwo musi zapłacic prowizje pośrednikowi.
  4. Wynagrodzenie dla kierowców "unijnych" w polskich firmach, czyli dla tych którzy jeżdżą po Unii pod niemiecką spedycją (jako podwykonawca) już dawno osiągnęlo 8,50 EUR i to netto. Przecietnie taki kierowca zarabia 6 tys PLN/m-c netto.
  Radze troche zainteresować sie problematyka transportu, a potem pisać.
 • 2015-01-25 21:34 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Te manewry o których piszesz sa domena kierowców ze wschodu i państw bałtyckich, głównie Liitwinów.
 • 2015-01-26 07:06 | czytacz

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  steaktartar
  obawiam sie ze dla wielu to co piszesz jest niezrozumiale.
 • 2015-01-26 11:36 | Obserwator

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Zastanawiam sie czy to brak wiedzy czy swiadome wprowadzanie czytelnikow w blad powoduje iz w calym artykule nie wymienia sie podstawowego kryterium stosowania tej stawki w stosunku do wszystkich kierowcow znajdujacych sie w danym momencie na terytorium Niemiec.Nie jest istotne miejsce zarejstrowania firmy i inne detale jak numery rejstracyjne auta. Wazne jest ze praca zostala zlecona przez firme niemiecka wiec za jej czesc wykonywana na terytorium Niemiec obowiazuja niemieckie stawki. Koniec. Kropka. Tranzyt to slowo zaslona uzywane przez dzienikarzy i nie ma w tym wypadku zastosowania.
 • 2015-01-26 12:04 | zakomun

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną  Jest nad czym myśleć i jest co robić ...
 • 2015-01-26 12:58 | Andrzej Falicz

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Czyżby Polacy mieli konkurować czymś innym niż tania siła robocza? ""
 • 2015-01-26 18:24 | gostom

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  "6 tys. PLN/m-c netto" To znaczy 1500 €uro p.m. Ciekawe czy 35h czy 40h w tygodniu. Albo 14h dziennie...? Te największe jednak róźnice wychodzą w opłatach kasy socjalnej w tych dwóch krajach, z których teź Polak bardzo dobrze korzysta. Problemem Niemców byli i są nadal ich Sąsiedzi. A największym zagroźeniem Niemieckiego Systeu Socjalnego są właśnie Elity globalne.
 • 2015-01-26 19:53 | Andrzej

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Straszni minimaliści ci Niemcy. Nie to, co my.
 • 2015-01-26 21:41 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Racja. My nie mamy nawet płacy maksymalnej!
 • 2015-01-26 21:42 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  andrzej52
  O jakiej ty Polsce piszesz? Na 100% nie o tej realnej...
 • 2015-01-26 21:43 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  czytacz
  Masz marną opinię o polskich inteligentach...
 • 2015-01-26 21:53 | kostek_2004

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Dyskusja na temat tej stawki 8,5 euro jest co najmniej dziwna. Przecież to jest ledwo 5700 brutto miesięcznie.
  i to za pełny miesiąc pracy w Niemczech a więc tak jak firma niemiecka - najpewniej na rzecz niemieckich firm.
  Dyskusja ze strony pracodawców jest żałosna. Nie sądzęby Niemiec zgodził sie na pracę za taką stawkę. To wszak płaca minimalna. To jak im się to opłaca?
 • 2015-01-27 09:12 | Motyl1

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  znafcafszystkiego .
  Jak się pozna takiego jak ty , to nic dziwnego ze ma się taką opinie
 • 2015-01-27 10:28 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Kierowca nie może pracować wiecej jak 90 godzin w ciągu 2 tygodni.
  A kary za przekroczenie czasu pracy sa bardzo duże nie tylko dla kierowcy, ale także dla firmy
 • 2015-01-27 11:10 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  andrzej52
  Tak, ale tylko w teorii...
 • 2015-01-27 11:11 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Motyl1
  Nie uważam się za polskiego inteligenta!
 • 2015-01-27 11:12 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  kostek_2004
  Bo my NIE jesteśmy, w odróżnieniu od naszych zachodnich sąsiadów, Herrenvolk, a tylko unijni Untermenschen... :-(
 • 2015-01-27 11:47 | jabol

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Obserwuje Twoje posty i powiem, że się powtarzasz jak zdarta płyta.
  Dla dobrze zarządzanej firmy, z pomysłem na biznes kwestie podatków są drugorzędne.
  Inaczej np. gospodarka szwedzka tkwiłaby w permanentnym kryzysie. A tak nie jest.
  Rzekomo wysokie podatki, które uzasadniają bieda pensje to tylko wymówka dla wyzysku i zwykłej pazerności lub/i własnej biznesowej nieudolności. Przerobiłem takich pracodawców. Na podwyższenie pensji pieniędzy nie było ale na nowego Mercedesa dla prezesa zawsze.
  Zmień wreszcie tę łzawą historyjke.
 • 2015-01-27 11:52 | jabol

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Dlatego "obrona" polskich firm transportowych to de facto obrona firm typu "dziad-trans",
  których głównym modelem biznesowym jest tania siła robocza.
 • 2015-01-27 13:35 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Keller, czy miałes kiedys kontrole ITD lub BAG ?. Nie nie miałes , bo nawet nie wiesz o jakie służby chodzi. A wiec zamilcz i nie rób z siebie głupka.
 • 2015-01-27 15:41 | fronczaska

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Pomijając kwestie finansowe i społeczne pytam się, jak to możliwe że obcy kraj zmieniając swoje wewnętrzne przepisy może zmieniać polskie prawo?

 • 2015-01-27 15:53 | fronczaska

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Panie Cezary, to nie jest rzetelne dziennikarstwo. Dlaczego dopiero z komentarzy internautów dowiaduję się, że ta stawka obowiązuje jedynie w przypadku, gdy TRANSPORT ZLECA FIRMA NIEMIECKA? Zabrakło tej informacji w artykule a zmienia wszystko. Bez niej artykuł jest nierzetelny i populistyczny.
 • 2015-01-27 17:55 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Gdyby napisać (przedstawic w TV) prawde , nie było by klikania w artykuł, a tym samym w reklamy. Dotyczy to równiez TV.
  A tak mamy tania sensację.
 • 2015-01-27 20:35 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Andrzej
  Te kontrole są na ogół wyrywkowe, a poza tym, to każdy system można oszukać i każdego inspektora skorumpować (oczywiście nie „na drodze” podczas kontroli, a przed ową kontrolą, najlepiej via jego przełożeni), a więc można oszukać i/lub skorumpować nie tylko pracowników polskiej ITD (Inspekcji Transportu Drogowego), ale nawet i niemieckiej BAG, czyli Bundesamt für Güterverkehr (Federalnego Urzędu ds. Transportu Towarowego) – to jest tylko kwestia pieniędzy, jako że w kapitalizmie wszystko jest na sprzedaż (jak w znanym filmie Wajdy). Pamiętaj, że ja jestem specjalistą od ekonomiki i organizacji transportu - głownie kolejowego, wodnego (morskiego i śródlądowego) oraz lotniczego, ale sporo też wiem o transporcie drogowym, jako że interesuję się także transportem inter-modalnym.
 • 2015-01-27 20:35 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  racja, jabol!
 • 2015-01-27 20:39 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  fronczaska
  Niemcy nie zmienili polskiego prawa, bo takich uprawnień to oni jeszcze nie mają, ale zmienili oni swoje własne prawo. Przecież jeśli jesteś w Niemczech, to obowiązuje ciebie przecież niemieckie prawo, a polscy kierowcy zawodowi nie mają prawnego nakazu pracowania w Niemczech!
 • 2015-01-27 20:42 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  jabol
  Andrzej narzekał na podatki i płace dla swych pracowników także na blogu Kasprowicza. On nie rozumie, że niskie podatki i niskie zarobki to jest III świat, że I świat to są wysokie podatki i wysokie zarobki.
 • 2015-01-27 20:43 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Artur
  To jest walka z dumpingiem siły roboczej, a więc z NIEuczciwą konkurencją.
 • 2015-01-27 22:10 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Jeśli w kapitalizmie wszystko jest na sprzedaż i każdego można skorumpować, to prawdopodobnie ty tez swój tytul doktorski kupiles w Australii
 • 2015-01-27 22:35 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Może jestem jak zdarta płyta, ale prowadząc jednoosobowa dzialalnośc przy rocznych obrotach rzedu 150 tys PLN musze zapłacić ok. 17 tys danin (ZUS , podatek od nieruchomości) bez względu czy coś sprzedam, czy coś zarobię. Jest to 11% obrotu. Uważasz , że jest to malo, może w Szwecji mikrofirma płaci procentowo wiekszy podatek ?.
  Nie narzekam na PIT, bo ten w moim przypadku wynosi 18% i zależy od dochodu.
  Oczywiście od paliwa do osobówki nie moge odliczyć VAT, a od serwisu tylko 50% zapłaconego w cenie usługi VAT.
  A żeby móc odliczyć pełny VAT od dostawczego, musialem udowodnić , że nie jestem wielbłądem i mimo posiadania homologacji i 2 miejsc w dowodzie rejestracyjnym, musialem ze stacji kontroli pojazdów przynieść zaświadczenie. Uważasz, że jest to normalnę ?
 • 2015-01-27 23:47 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Andrzej
  Ja, emeryt, mam większe dochody netto niż ty obroty, a więc nie jesteś żadnym przedsiębiorcą, a tylko zwykłym proletariuszem, któremu wydaje się, że jest burżujem. :-)
  Ty byś chciał być zwolniony od podatków, ale oczekujesz od państwa ochrony twej firmy przed złodziejami, oczekujesz też od państwa darmowego leczenia oraz emerytury.
  Poza tym, to pełny VAT od samochodu powinno się odliczać tylko dla prawdziwych ciężarówek, czyli takich o masie maksymalnej przekraczającej 3,5 tony – te mniejsze to są przecież samochody „krypto-osobowe”. :-(
  Państwo polskie jest wyraźnie zbyt łaskawe dla takich kombinatorów jak ty! :-(
 • 2015-01-27 23:51 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  andrzej52
  Masz dowód na to, że ja mój tytuł doktorski kupiłem w Australii? Nie masz, bo go mieć nie możesz, a więc wytaczam ci proces karny z artykułu. 212 § 1 Kodeksu Karnego, czyli z powodu twojej publicznej wypowiedzi, która wyraźnie ma cechy zniesławienia (pomówienia, obmówienia, oszczerstwa), czyli występku polegającego na pomówieniu innej osoby o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Przypominam także, że ten występek jest zagrożony karą grzywny albo karą ograniczenia wolności na podstawie art. 212 § 1 Kodeksu karnego, a jego sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do roku jeżeli pomawia inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania (art. 212 § 2 k.k.) oraz że naruszenia dóbr osobistych, do których zaliczana jest cześć jednostki, zabrania także Kodeks Cywilny w art. 23 i 24 oraz iż w razie skazania za zniesławienie sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego (art. 212 § 3 k.k.).
 • 2015-01-28 06:03 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  A wytaczaj sobie co chcesz, jeśli potrafisz obsługiwać tokarkę, to wytoczysz
 • 2015-01-28 06:13 | andrzej52

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Domyśliłem se, że wrócileś żeby w Polsce pobierać australijska emeryture.
  Ja jestem rzemieślnkiem , a nie przedsiebirca, co zawsze podkreślam
 • 2015-01-28 10:51 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Andrzej
  Wróciłem, żeby w Polsce załatwić sobie także i polską emeryturę, która mi się przecież należy za długie lata w Polsce przepracowane. Przypominam też, że było sporo lat w których po kilku miesiącach przestawałem płacić składki na ZUS, jako że osiągnąłem ich górny roczny pułap. Widzisz, ja nie oszukiwałem na podatkach czy na ZUSie...
  I jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, to dlaczego użalasz się na los owych przedsiębiorców?
 • 2015-01-28 10:53 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Andrzej52
  Potrafię także ustawiać i obsługiwać frezarkę. A ty potrafisz pewnie obsłużyć tylko rewolwerówkę, pod warunkiem, że ci ją ktoś przedtem ustawi... :-(
 • 2015-01-28 13:57 | Motyl1

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  nowy nick , ale ten sam "inteligent"- badnick , tatarski befsztyk itd, itp......... ,jak zwykle wiesz wszystko i znasz się na wszystkim, grafomania to dosyć ciężka choroba a u ciebie jest ona już zaawansowana i nie ma nadziei na wyleczenie . Każdy wie ze ty ten swój tytuł w Australii kupiłeś.
 • 2015-01-28 14:19 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Motyl1
  Dziwie się, że takiego trolla jak ciebie wciąż tu tolerują... :-(
 • 2015-01-28 19:44 | Ciekawy kraj

  Solidarność pisze do Nahles by ta nie ugieła się przed szantażem polskich pracodawców

  I co teraz?

  http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/mindestlohn-lkw-fahrer-polnische-gewerkschaften-geben-nahles-rueckhalt-a-1015433.html


  To już jest żałosny spektakl.

 • 2015-01-30 14:28 | znafcafszystkiego

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  Niestety, ale polski rzad walczy o niskie zarobki dla Polaków... :-(
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,17333290,Przepisy_ws__minimalnej_placy_kierowcow_w_Niemczech.html?biznes=local#BoxBizLink
 • 2016-11-02 19:41 | mikos

  Re:Polsko-niemiecki spór o płacę minimalną

  to nie jest wyzyskiwanie tylko po prostu mamy inną walutę i to jest normalne, chyba dobrze, że mamy więcej zleceń i więcej tras? Polska najwięcej handluje właśnie z Niemcami. MW Spedition, spedycja z okolic Poznania codziennie wysyła auta do Niemiec i z powrotem, nawet z częściowym ładunkiem, zainteresowanie jest bardzo duże.