Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

(29)
Każdy pomysł na pomoc zadłużonym w CHF jest dobry, aby walczyć o przychylność wyborców – z takiego założenia najwyraźniej wychodzą politycy. Festiwal obietnic zatem trwa. W większości niezbyt sensownych.
 • 2015-01-28 17:53 | znafcafszystkiego

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Dlaczego z moich podatków mają być wynagradzani hazardziści?
 • 2015-01-28 23:07 | kalosz

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Z jednej strony - dorosły człowiek powinien odpowiadać za swoje decyzje. Podjął ryzyko, więc niech ponosi konsekwencje. Kiedy kupiłem akcje (nb. Jastrzębskiej Spółki Węglowej) i już na debiucie straciłem, żeby potem dalej tylko tracić, to jest to moja decyzja i moja sprawa.

  Z drugiej strony - bank nie jest już instytucją godną zaufania. To naciągacz, kłamca i oszust. Przekonałem się o tym na własnej skórze. Już nie daję się omamić, ani w nic "wpuścić". Ale drogo zapłaciłem za tę naukę.
 • 2015-01-29 00:58 | Janek

  Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów” - żadne zaskoczenie

  Trzeba iść do sądów, jak dobrze dzisiaj w TVP Info radził p. Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, w oparciu o tezę samego p. Belki. Tylko masowe pozwy przeciw bankom i KNF zmuszą polskie państwo do przestrzegania prawa oraz dbania o bezpieczeństwo kraju i jego obywateli. W kolejce czeka już 35 tysięcy pozwów - bardzo dobrze. Podemos! Jak mawiał Bombama.
 • 2015-01-29 06:57 | saurom

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Trzeba było zrobić tak jak na Węgrzech albo w Chorwacji no ale do tego trzeba mieć rząd, który bardziej bierze pod uwagę opinię zwykłych obywateli niż gangsterów z Genewy.
 • 2015-01-29 16:39 | Leszex

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Dopisywanie lub skreślanie zer może poprawić koniunkturę ale zawsze trzeba przed tymi zerami coś postawić. Z próżnego i Salomon nie naleje. Czy leci z nami pilot, to często powtarzane zapytanie na forum pozostaje bez odpowiedzi, gdyż stery dzierży przeważnie ktoś inny. Taka hipoteza pojawiła się nawet po katastrofie smoleńskiej i też pozostała bez odpowiedzi. Wiele zer pozostawia po sobie polityka i też nikt się do nich nie chce przyznać ale do przyłączenia do prymusa jest zawsze wielu. Właściwie nie powinienem otwierać telewizora bo wprawdzie obraz jest kolorowy ale wiadomości ponure. Na Ukrainie bez zmian. My idziemy stale do przodu a ich wojska podążają za nami. Teraz to już nie brzmi dowcipnie skoro wybraliśmy nie tego sojusznika. Dobrobyt okazuje się nieprzyjazny dla mieszkańców Brazylii. Susza i nieznośne upały oraz rozrost miast powodują zwiększenie zużycia prądu natomiast w zbiornikach brakuje wody, ekologiczne elektrownie wodne nie działają i przysłowiowy klops. Trzeba się pocić. Rząd w Polsce też z pewnością spocony. Wszyscy przeciw Rządowi. Też na miejscu pani Premier bym się pocił gdy zlot gwiaździsty dotrze do Stolicy. Na szczęście u nas mało elektrowni wodnych i wszystko zależy od węgla. Wiem bo sam palę mimo, że to już nie ten sam węgiel co w PRL. Kiepsko się pali i jeszcze zostaje kamień. Dobrze, że u nas zima lekka. Może nie zamarznie (woda w kranach). A może coś się zmieniło na lepsze? No to muszę włączyć telewizor. Pozdrawiam tych co przeczytali te moje troski o Brazylijczyków, Ukrainę i polski Rząd.
 • 2015-01-30 07:57 | Asia

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Na Węgrzech mieli stałe stopy procentowe, a w Polsce wraz ze wzrostem kursu spada oprocentowanie
 • 2015-01-31 00:07 | Jurek1954

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Rekomendacje pana Piechocińskiego to po prostu te dyktowane przez banki, a nie te mające pomóc obywatelom. Najbardziej kuriozalne jest rekomendowanie "wstrzymania się od pozwów zbiorowych". Zamiast do nich zachęcać i pomóc w tym obywatelom. Banki jako sprawcy nieszczęścia nie pójdą na ustępstwa. Np. ujemny LIBOR wynika wprost z umowy a nie z dobrej woli banków.. Klient otrzymał kredyt w złotówkach, a franka na oczy nie widział – to są fakty. Cały przekręt banków polegał na tym jednym fakcie: dać kredyt w złotych (w forintach na Węgrzech), nazwać to kredytem we FS i żądać spłaty tegoż w walucie innej niż go udzieliły. Banki nie zakładały rachunków walutowych (dopiero później przy zmuszeniu ich do przyjmowanie tej waluty dla zmniejszenie tzw. spread) nie dawały tej waluty do dyspozycji. Nie było w latach boomu kredytowego takich przepływów szwajcarskiej waluty. Nawet, jeżeli w konstrukcji umowy mówi się o kredycie we FS, to faktycznie zastał on przez banki w dniu uruchomienia po prostu przewalutowany na kredyt złotowy po kursie określonym w umowie, bo do dyspozycji klient miał po prostu złotówki. Rekomendacja Piechocińskiego, że banki łaskawie mogą przewalutować kredyt na złote po kursie w dniu przewalutowania jest absurdalnie nielogiczna, bo rekomenduje on tak naprawdę powtórne przewalutowania kredytu w złotych na inny kredyt w złotych. Oczywiście za sutym zyskiem banków powstałym z różnic kursowych. Cała ta operacja jest bezsensowna i ma charakter spekulacji, co wynika, że Piechociński rekomenduje spekulację (pewnie nieświadomie (!?) i w dobrej wierze). Niestety takich mamy polityków, albo przekupnych, albo ignorantów.
 • 2015-01-31 08:47 | andrzej52

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Chca unieważnienia kredytów ? Prosze bardzo, ale w ciągu 30 dni należy zwrócić calość kredytu.
 • 2015-01-31 08:49 | andrzej52

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  To, że kredyt został wypłacony w PLN po przewalutowaniu z Franka, nie ma znaczenia. Kredyt jest wziety we franku i we franku powinien byc spłacany. Inaczej od początku należalo by płacic odsetki takie jak za kredyt w PLN.
 • 2015-01-31 10:12 | znafcafszystkiego

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  andrzej52
  Racja: kredyt był wzięty we frankach a więc powinien być on spłacany we frankach (co w praktyce oznacza, że może być on spłacany w złotówkach, ale zawsze przeliczanych na franki po jego aktualnym kursie). Nie widzę powodu, abym miał z moich podatków pomagać nieudolnym hazardzistom chcącym zarobić na zmianach kursów walut!
 • 2015-01-31 10:16 | andrzej52

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Leszku, pierwszy raz sie z toba zgadzam.
 • 2015-01-31 10:19 | znafcafszystkiego

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  andrzej52
  Racja! „Frankowicze” chcą unieważnienia kredytów? Proszę bardzo, ale w ciągu 30 dni należy zwrócić bankowi całość kredytu. Nic prostszego! Uważam też, że jedyna pomoc państwa dla zadłużonych we frankach (i innych walutach) powinna polegać na wprowadzeniu prawa, że po oddaniu mieszkania czy domu kupionego na kredyt bankowi, to bank musi unieważnić umowę zawarcia pożyczki. Tylko tyle i aż tyle!
 • 2015-01-31 11:25 | Jurek1954

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Piszesz "kredyt został wypłacony w PLN po przewalutowaniu z Franka", czyli uznajesz, że w dniu wypłaty został przewalutowany - a jako przewalutowany nie jest kredytem we franku, a kredytem w złotych. Realnie frank nie występuje w obrocie. LIBOR w umowie zamiast WIBOR to taka przynęta dla klepnięcia oszustwa. Banki mogą się na tym przewieźć. Pewnie wziąłeś kredyt w złotych i stąd taka zawziętość w stosunku do tzw. frankowiczów. Typowa polska zawiść. Ja do Ciebie nic nie mam, a mam kłopot z bankami oszustami. Od państwa nie chcę żadnej pomocy finansowej (czyli zero z twoich podatków), ale ścigania oszustwa i złodziejstwa. Miłego dnia życzę.
 • 2015-01-31 11:35 | Jurek1954

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Według prawa unijnego właśnie waluta wypłacania kredytu ma podstawowe znaczenie. Wypłacania znaczy waluta przelana na konto, a nie waluta zapisana. Rozróżniasz pojęcia zapisana a wypłacana? Udzielając kredyty we franku, bank winien otworzyć rachunek walutowy przelać na niego kredyt we franku. Klient mógłby wybrać przelew za mieszkanie bezpośrednio w walucie kredytu lub w dokonać sprzedaży tej waluty i przelać w złotych. Klient żadnego takiego wyboru nie miał, a bank nie miał zamiaru uruchamiać obcej waluty (nawet nie posiadał jej dla zabezpieczenia dużych akcji kredytowych). W ETS czeka na rozstrzygnięcie ta kwestia zgłoszona przez sądy węgierskie. Od tego rozstrzygnięcia zależą także losy polskich kredytów.
 • 2015-01-31 12:54 | andrzej52

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  A kto zabraniał Tobie otwarcia rachunku walutowego i zażądania przelania franka ?
  Po drugie, biorac kredyt na kilkaset tysięcy, należalo poswiecic kilka złotych i udac się z umową przed jej pod[pisaniem do prawnika.
  Nie jest prawdą, że nie chcesz nic ode mnie. Chcesz, żeby bank tobie dopłacił do kredytu, a jako że jestem klientem banku, chcesz żebym to ja , poprzez prowizje itp. dopłacił. Bank nie dołoży ze swoich, ani akcjonariuszy pieniędzy, bank przerzuci koszta waszej niefrasobliwości na pozostalych klientów.
  I żeby bylo jasne, nie mam kredytu i nie jestem o nic zazdrosny. Dwukrotnie mialem Leasing na samochody i chociaż od 23 lat moje przychody sa w DEM/EUR, to mając w perspektywie 5 lat spłacania i znajac wahania kursów wybralem PLN.
 • 2015-01-31 19:11 | kaesjot

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Epokowe wydarzenie !!!
  Gratuluję Panowie.
  Moja córka, wbrew wszystkim doradcom bankowym uparła się na kredyt w PLN. Jej sąsiedzi wzięli w CHF i mają problem, bo wartość zadłużenie przewyższa wartość zastawu hipotecznego.
 • 2015-01-31 20:21 | znafcafszystkiego

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  To fajnie, Andrzeju!
 • 2015-01-31 20:27 | znafcafszystkiego

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Jedyna rada dla "Frankowiczów" to jak najszybszy wyjazd z Polski w celu załatwienia sobie nowej tożsamości. Polecam w tym celu Izrael, jako że tam się nikt nie pyta, jeśli ktoś chce zmienić imię z Adama na Aarona i nazwisko ze Święcickiego na Szalom. Rabin od Nożyków za odpowiednią opłatą wyda urzędowe zaświadczenie o pochodzeniu od żydowskiej babci a nawet i mamy!
 • 2015-01-31 20:55 | andrzej52

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Szanowny Kaesjocie.
  Dziwie się temu, bo kredyt we francku brali w zdecydowane większości ludzie dobrze wykształceni. Wystarczyło poświęcić 15 minut i na stronie NBP poszukać w archiwum kursu walut z ostatnich kilkunastu lat. Wyszła by piękna sinusoida.
  Teraz płacz i zwalanie winy na wszystkich , tylko nie na siebie. Odnoszę wrażenie, że społeczeństwo nadal żyje w przekonaniu, że wszystko za nas załatwia mityczni "oni", że jesteśmy zwolnieni z myślenia i odpowiedzialności za własne decyzje.
  No cóż, jeszcze więcej religii w szkole, zamiast matematyki, fizyki, czy ekonomii.
 • 2015-01-31 23:15 | kaesjot

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Moja córka właśnie jest ekonomistką z zawodu i pracuje jako główna księgowa w jednej z zagranicznych firm.
 • 2015-02-01 09:50 | znafcafszystkiego

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Jeśli jest ekonomistką to dlaczego bierze ona kredyt na lichwiarskich warunkach? Poza tym, to nie myl rachunkowości z ekonomią - to jest tak, jakby powiedzieć ze mój syn jest fizykiem i pracuje jako inżynier!
 • 2015-02-01 09:53 | znafcafszystkiego

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  andrzej52
  Kredyt we frankach brały tzw. wykształciuchy, czyli osoby, którym wydawało się, że kupując dyplom kupilii także wiedzę. Przecież dziś absolwent ekonomii nie wie czym jest pieniądz i że tworzy się go dziś nawet nie tyle z niczego, co z mniej niż niczego, czyli z długu oraz nie rozumie czym jest bank.
 • 2015-02-01 20:34 | abchaz

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Proponuję śledzic blog Samczika.Wg ostatnich wiadomosci ,nie jest wykluczone,że Trybunał Unijny (jaki nie pomne) uzna "kredyty frankowe" za "toksyczny produkt bankowy" .Bowiem wraz ze zmiana kursu waluty ,w której był udzielany zmieniała się kwota kredytu a nie tylko odsetki.To zaś nie jest spójne z definicja europejska kredytu.
  To czy banki rzeczywisci zaciągały linie kredytowe we frankach by uszczęsliwic hipotecznych to sprawa dodatkowa.
  Nadzór będzie się wił by to wyjasnic .Dziewictwo już dawno stracil,lecz wyjasnienie tej sprawy toczy się na pograniczu pornografii.Kto kogo wyje..i czy wyjeba..mial z tego,potencjalnie ,mozliwosc uzyskania jaiejś przyjemnosci..
  Mnie się łatwo pisze bowiem mam chałupę 230 m2 i na Czechy spogladam za plotem.Oni ,franka olali.Orban frankowych wyzwolił..no prawie..i po wsze czasy bedzie przeklęty..także przez Piechocińskiego..
  Nadzór niejeden tryumf zanotował lecz wtej sprawie,jakby się nie wywijal,to i tak dupa z tyłu.
 • 2015-02-01 21:42 | znafcafszystkiego

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  anchaz
  Trybunal powie: widziały gały co brały, czyli caveat emptor!
 • 2015-02-01 21:53 | andrzej52

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Za płotem nie masz Czechów, a Republikę Czeską, i jej część, Górny Śląsk. taki sam na którym mieszkasz.
 • 2015-02-02 16:41 | znafcafszystkiego

  Lichwa jest nielegalna i nieetyczna!

  Generalnie: Jeśli bank pożycza komuś pieniądze (kapitał) na lichwiarki procent, to dłużnik nie musi spłacać tych lichwiarskich odsetek, a tylko kapitał plus uczciwe odsetki, czyli w praktyce stopa inflacji plus niewielka, najwyżej 1% marża dla banku. Pamiętajmy, że NON OMNE QUOD LICET, HONESTUM EST!
 • 2015-02-03 12:32 | znafcafszystkiego

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Jak to już wyjaśniałem - kredyty mieszkaniowe powinny być dostępne tylko dla tzw. wyższej klasy średniej (upper middle class), jako ze nawet tzw. średnia klasa średnia (middle middle class) jest w Polsce za biedna, aby spłacać większy kredyt, klas niższych, czyli niższej klasy średniej (lower middle class) i klas niższych, czyli ludzi pracy (working class) oraz lumpenproletariatu (klasy dziś najliczniejszej w Polsce i na świecie) nie jest stać na żaden kredyt, a klasa wyższa (upper class) ma dziś za dużo pieniędzy, a więc nie potrzebuje ona pożyczek. Jak to też już wyjaśniałem, mieszkania na wynajem dla zwyczajnych ludzi powinno budować państwo, wbrew skompromitowanym dawno temu neoliberalnym teoryjkom głoszonym wciąż przez agentów (żeby nie powiedzieć „pożytecznych idiotów”) kamieniczników i lichwiarzy. :-(
 • 2015-02-06 10:50 | jakowalski

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  Z SĄSIEDNIEGO WĄTKU "Jak rozwiązać problemy frankowiczów? Warto przyjrzeć się pomysłowi szefa KNF"
  remm
  Pozwolę sobie przypomnieć, w jaki sposób "młodzi, wykształceni z wielkich miast" zareagowali w roku 2006 na zapowiedź KNF dotyczącą wprowadzenia tzw. rekomendacji "S", która miała znacznie ograniczyć kredytowo-frankowe szaleństwo:
  http://www.money.pl/forum/pozwolcie-polakom-decydowac-jaki-chca-kredyt-t136860.html?_rfr=1
  Nie przeczytałem wszystkich 700 postów, przejrzałem wyrywkowo 3 strony, czyli ok. 100 wpisów, i znalazłem tylko 2 (słownie: dwa) głosy rozsądku. Reszta argumentowała np. tak:
  "Popieram, jacys faceci beda znowu decydowac o nas! Przestancie traktowac ludzi jak idiotow! "
  "Kolejna próba regulacji wolnego rynku!"
  "Chciałbym kiedyś założyć rodzinę, mieć własny dom bez waszych utrudnień to jest trudne, płace niskie a ceny mieszkań wysokie. Jeśli ktoś chce się zadłużyć to jego własne prawo i waluta w jakiej to zrobi nie ma znaczenia - ZŁOTY nie ma monopolu"
 • 2015-02-09 16:20 | abakan

  Re:Rozczarowująca oferta rządu dla „frankowiczów”

  NIkt nie proponuje dotowania kredytobiorcó z budżetu. to banki powinny odpowiedzieć za swoje przekręty - wiele z klauzul zawartych w umowach kredytowych Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentó uznałza niedozwolone... i nic, banki tego nie zauważają!!! Problemem wcale nie jest kurs CHF, tylko bezprawne ustalanie kursu kupna franka przez banki i spread spod grubago palca.