Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

KGHM zbuduje "inteligentną kopalnię". Roboty zamiast górników

(3)
2015-01-31 10:07 | znafcafszystkiego
Największa firma Dolnego Śląska chce zbudować kopalnię miedzi, która będzie w zupełności oparta o system komputerowy. Pierwszy na świecie inteligentny zakład górniczy ma być gotowy w 2045 r.
- Chcemy być też globalnym liderem w obszarze innowacji górniczych i w perspektywie 25 lat wdrożyć program inteligentnej kopalni - mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM, który w tym tygodniu przedstawił strategię działania na najbliższe lata.
Pierwszym elementem ma być zintegrowany system monitoringu operacji górniczych, który powstanie do 2025 r. W perspektywie do 2045 r. jedna z kopalń ma być zupełnie sterowana przez system komputerowy. - Sama idea przypomina scenariusz filmu science fiction. W kopalni ulokowanej głęboko pod ziemią, słychać jedynie jednostajny szum silników maszyn i robotów. Ludziom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Górnicy nie pracują w stresie i nieludzkich warunkach. Nie pracują, bo ich po prostu nie ma w podziemnych korytarzach. Tak właśnie ma wyglądać kopalnia przyszłości, która chce wybudować KGHM - tak opisuje wizję Wirtha portal innpoland.
Sam KGHM wyłożył 100 mln zł na innowacyjne rozwiązania, a kolejnych 100 mln pozyskał ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kluczowa będzie automatyzacja i robotyzacja wszystkich procesów, która pozwoli zminimalizować udział człowieka. Celem jest wyeliminowanie wypadków górniczych.
Część elementów przyszłego systemu już jest wdrażana. W kopalni Głogów Głęboki po raz pierwszy na świecie na szeroką skalę prześwietlano sejsmicznie górotwór. To umożliwia dokładne rozpoznanie struktury i określenie realnych zagrożeń dla pracowników W Polkowicach Sieroszowicach wdrożono zaś system automatycznego odbioru urobku. Łączna długość taśmociągów to 66 kilometrów, ale cały czas się rozbudowuje.
Cały tekst:
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,17329939,KGHM_zbuduje__inteligentna_kopalnie___Roboty_zamiast.html#ixzz3QO7fkQ5W
 • 2015-01-31 16:11 | kaesjot

  Re:KGHM zbuduje

  Temat jest interesujący.
  Najlepiej byłoby gdyby pracujące pod ziemią maszyny nie tylko wydobywały rudę ale także mogły ją mielić i poddawać procesowi flotacji, tak aby na powierzchnię transportowany były sam koncentrat miedzi.
  Tylko życzyć sukcesu i oby był zrealizowany za polskie pieniądze, przez Polaków i dochody z tego zasilałyby polską kasę.
 • 2015-01-31 17:07 | znafcafszystkiego

  Re:KGHM zbuduje

  kaesjot
  Zgoda, a takie górnicze roboty potrz5ebne są nam najbardziej w kopalniach węgla, szczególnie tych metanowych.