Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

(37)
Bulwersująca pomyłka w Szczecinie przy zabiegu in vitro nie powinna być argumentem dla przeciwników tej metody.
 • 2015-02-03 23:00 | uwazny_sluchacz

  Terlikowski vs Rozenek - Kropka nad i

  Słuchałem uważnie tej rozmowy w TVN24: Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota nie wie, że zarodek ma płeć i w ogóle uważa zarodki za coś w rodzaju śliny.
 • 2015-02-04 06:10 | Jurek

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Witam.

  Invitro jest bardzo dobra metoda pomagajaca parom, ktorym wyczrpaly sie inne metody leczenia - ludzkosc zawsze sie boi przed nowym - szczxegolnie glosno krzycza ludzie, ktorzy nie maj o tym pojecia - my po 15 latach malzensstwa zostalismy obdarowani wspaniala croka - to byla najlepsza nasza decyzja w zyciu - jestesmy razem mega szczesliwa rodzina i srodowiska konserwatywne wczesniej negujace te metode teraz absolutnie ja popieraja (wlacznie z naszym przyjacielem ksiedzem).
  Zycze wszystkim parom starajacym sie dzieci powodzenia - invitro jest dobra i potwierdzona metoda - bledy sie zdarzaja i nie nalezy na tej podstawie negowac tej metody leczenia.
  Jurek
 • 2015-02-04 06:45 | Rekma

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Być może zarodek ma płeć. Ale czy ma duszę?
 • 2015-02-04 07:47 | bezportek

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują(???)

  Nie ma mowy o żadnym "triumfie" - jest kolejna paskudna wpadka i przyczynek do potrząśnięcia nieudolnym Arłukowiczem.
  Żeby nie było wątpliwości - zapłodnienie pozaustrojowe uważam za wielkie osiągnięcie medycyny, co nie zmienia mojej absolutnie krytycznej oceny implementacji tego zabiegu w "systemie" polskiej opieki zdrowotnej.
  Pazerność krewnych-i-znajomych sitwy, zgarniających ciężkie pieniądze tak od pacjentów, jak podatników za każdy zabieg in vitro - to jedna sprawa. Kilkaset milionów w skali roku, lekko licząc. Bezmyślna reklama tego zabiegu, fałszywie nazywanego "leczeniem bezpłodności" i wmawianego kobietom bez sensu i umiaru - to druga.
  Ale największym skandalem jest zamiatanie pod dywan ludzkich tragedii, do jakich prowadzi działalność takich parazytów jak "klinika" Novum. Przykładem - dziecko z ciężkimi wadami, sfabrykowane biednej kobiecie i podrzucane do zabicia już to niejakiemu Dębskiemu (nie wyskrobał) już Prof. Chazanowi (też nie wyskrobał, ale się nie chował jak tchórzliwa menda, za co go lewactwo oszczekuje po dziś dzień). Wrzask i pisk gadzinowych mediów skoncentrował się na niebyłej skrobance, unikając źródła nieszczęścia - skandalicznego braku odpowiedzialności wyrobników z Novum.
  Brak wiarygodnej statystyki skuteczności in vitro, brak rachunku kosztów i wyników całej tej operacji na żywym ciele nieszczęsnych kobiet - to wystarczające przesłanki, aby zabrać zabawkę nieudolnym a chciwym cwaniaczkom.
  Jasne, w bajzlu jaki Kopacz i jej następca zrobili z polskiej medycyny, przekrętów i afer jest więcej - ale od czegoś trzeba zacząć. Chodzi o zdrowie i życie Polaków.
 • 2015-02-04 09:13 | Caramba

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Są przypadki (bulwersujące !) zamiany narodzonych dzieci w szpitalu, wiele takich przypadków.
  Czy winny jest Arłukowicz?

 • 2015-02-04 09:35 | zet

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  "Jasne, w bajzlu jaki Kopacz i jej następca zrobili z polskiej medycyny, przekrętów i afer jest więcej - ale od czegoś trzeba zacząć. Chodzi o zdrowie i życie Polaków. "

  Nie "zrobili" nic więcej od swoich poprzedników na tych stanowiskach i to jest wielki błąd,który powoduje wszelkie zło w opiece medycznej. Ochrona zdrowia potrzebuje głębokiej reformy i pełnego urynkowienia usług. Na razie ani rządzący politycy ani społeczeństwo nie są zdolni do takiego zabiegu.
  W tym konkretnym przypadku /pomyłka z zarodkami/ wina leży wyłącznie w organizacji pracy obowiązującej w szczecińskiej klinice.Zawinili konkretni ludzie,należy ich odszukać i oddalić z pracy na odpowiedzialnych stanowiskach.

 • 2015-02-04 11:08 | Caramba

  DLACZEGO USUNĘLIŚCIE MÓJ WPIS ?

  Są organizacje i ludzie, którzy mówią o mordowaniu (!) dzieci nienarodzonych, a to pigułką wczesnoporonną, a to pigułką dzień po, a to technologią in vitro.
  Tym ludziom należy pokazywać, że się mylą. Mało, należy traktować i nazywać ich tak jak oni nazywają traktują i nazywają używających środków antykoncepcyjnych czy technologii in vitro.
  Pozwalacie nazywać jednych mordercami ?!? Takich wpisów nie usuwacie?!? A innych chronicie?!?
  W technologii in vitro większość zarodków jet niewykorzystanych. W naturze też, większa część zarodków jest wydalana. (Czy to są trupy dzieci?!?).
  Jeżeli teza, zarodek jest człowiekiem jest słuszna, to pary starające się o dzieci produkują zarodki, z których ok.70% jest wydalanych. Czyli na troje dzieci przypada siedem odrzuconych i umiera.
  Czy w takim razie zwolennicy teorii "od poczęcia ....."
  nie powinni zrezygnować z prokreacji? Przecież mordują więcej niż powołują do życia!
  Wystarczy zrezygnować z kopulacji.

  Gratuluję bezstronności.


 • 2015-02-04 11:40 | znafcafszystkiego

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Jeśli ktoś nie może mieć dzieci, to znaczy, że natura (dokładnie jego DNA) na to nie pozwala, a więc taka osoba po prostu nie powinna mieć potomstwa. Nie jest więc prawdą, że postęp medycyny daje w przypadku metody in vitro metody szansę setkom ludzi na urodzenie zdrowych dzieci, które w innym przypadku nie urodziłyby się lub przedwcześnie zmarły, jako że metoda ta jest zwyczajnie naruszeniem praw natury, a dobrze wiemy, czym się kończy takie naruszanie praw natury, n.p. zawracanie biegu rzek czy osuszanie bagien. Przecież do niedawna odwracanie biegu rzek i osuszanie bagien przedstawiano przecież jako „zwycięstwo (radzieckiego, ale nie tylko) człowieka nad przyrodą”, a dziś wiemy, że takie zabiegi naruszają równowagę ekologiczną i prowadzą do katastrofalnych, negatywnych zmian w naszym środowisku. Podobnie jest też z tymi dziećmi „z probówki” - one mogą się pozornie wydawać czasem zdrowe, ale one mają z definicji wadliwe DNA, co musi wyjść w następnych pokoleniach. Mamy tu dobrą analogię do hemofilii: niektóre osoby, będące nośnikiem tej choroby mogą się pozornie wydawać zdrowe, ale ich potomstwo już nie.
  I na koniec znów powtarzam: mamy na świecie bardzo poważny problem z nadmiarem ludności, a więc z niedożywieniem a nawet i głodem, z bezrobociem, z bezdomnością, a generalnie z ludźmi zbędnymi, a tu pojawiają się żądania, abyśmy finansowali płodzenie dzieci, które zwyczajnie nie powinny przyjść na świat, aby nabijać kieszenie chciwym a nieetycznym lekarzom. Nie lepiej by te pieniądze wydawane dziś na in vitro mogły by być lepiej zużytkowane na prewencję, n.p. na lepszą opiekę dentystyczną? Przecież wiadomo, że bardzo dużo niedomagań naszych organizmów bierze się z niewłaściwego trawienia pokarmu, a to niewłaściwie trawienie powodowane jest bardzo często złym stanem uzębienia. Niech zwolennicy in vitro pojadą na polską prowincję, a zobaczą oni, jak fatalny jest tam stan uzębienia nie tylko wśród ludzi starszych, ale nawet wśród dzieci (w PRLu to w każdej większej szkole był dentysta, a dziś, to szkoda gadać). :-(
 • 2015-02-04 11:41 | znafcafszystkiego

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Duszy nie ma.
 • 2015-02-04 11:45 | znafcafszystkiego

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  zet
  Sama metoda in vitro NIE ma sensu. Powtarzam: Jeśli ktoś nie może mieć dzieci, to znaczy, że natura (dokładnie jego DNA) na to nie pozwala, a więc taka osoba po prostu nie powinna mieć potomstwa. Nie jest więc prawdą, że postęp medycyny daje w przypadku metody in vitro metody szansę setkom ludzi na urodzenie zdrowych dzieci, które w innym przypadku nie urodziłyby się lub przedwcześnie zmarły, jako że metoda ta jest zwyczajnie naruszeniem praw natury, a dobrze wiemy, czym się kończy takie naruszanie praw natury, n.p. zawracanie biegu rzek czy osuszanie bagien. Przecież do niedawna odwracanie biegu rzek i osuszanie bagien przedstawiano przecież jako „zwycięstwo (radzieckiego, ale nie tylko) człowieka nad przyrodą”, a dziś wiemy, że takie zabiegi naruszają równowagę ekologiczną i prowadzą do katastrofalnych, negatywnych zmian w naszym środowisku. Podobnie jest też z tymi dziećmi „z probówki” - one mogą się pozornie wydawać czasem zdrowe, ale one mają z definicji wadliwe DNA, co musi wyjść w następnych pokoleniach. Mamy tu dobrą analogię do hemofilii: niektóre osoby, będące nośnikiem tej choroby mogą się pozornie wydawać zdrowe, ale ich potomstwo już nie.
 • 2015-02-04 14:47 | zxc

  takie pomyłki zdarzają się dużo częściej

  tylko nikt o nich nie mówi
  bo najczęściej ojciec się nie domyśla
  że komórka jajowa jego kobiety
  została zapłodniona plemnikiem innego mężczyzny
 • 2015-02-04 15:50 | takei-butei

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Jakoś nie widać triumfu, coś autor fantazjuje, chyba że poda cytat, link jako dowód triumfu.
 • 2015-02-04 16:02 | remm

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  No dobra, ale zgodnie z taką filozofią należałoby w ogóle zlikwidować medycynę, leki, szczepionki, środki higieny itd., słowem - wrócić do jaskiń, ewentualnie szałasów. Dopiero wtedy ekologia wróciłaby do prawdziwej równowagi.

  A co do nadmiaru ludności, to się zgadzam - należy natychmiast przywrócić prawo do aborcji i finansować antykoncepcję z publicznej kasy.
 • 2015-02-04 18:03 | Paweł Walewski

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  @takei-butei
  Wystarczy posłuchać, co mówił w TVP Info oraz w programie "Kropka nad i" w TVN24 red. Tomasz Terlikowski. Odsyłam także na stronę internetową Frondy do tekstu Andrzeja Lewandowicza.
 • 2015-02-04 18:14 | moncze

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Zgadzam się z Twoją wypowiedzią po części. Rzeczywiście na świecie jest pełno głodnych i potrzebujących dzieci, które można by było adoptować. Ale powiedzmy sobie szczerze- która polska para zgodzi się na adopcję, a w dodatku jeszcze dziecka o innym kolorze skóry.. ? Jakoś tego nie widzę. Byłoby cudownie ale to chyba utopia.
  A jednocześnie nie można bronić ludziom, którzy mają możliwości finansowe aby sobie pomagać, gdy natura zawodzi. Tak więc in-vitro OK, ale tylko z prywatnych pieniędzy zainteresowanych.
 • 2015-02-04 18:16 | moncze

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Zgadzam się z Twoją wypowiedzią po części. Rzeczywiście na świecie jest pełno głodnych i potrzebujących dzieci, które można by było adoptować. Ale powiedzmy sobie szczerze- która polska para zgodzi się na adopcję, a w dodatku jeszcze dziecka o innym kolorze skóry.. ? Jakoś tego nie widzę. Byłoby cudownie ale to chyba utopia.
  A jednocześnie nie można bronić ludziom, którzy mają możliwości finansowe aby sobie pomagać, gdy natura zawodzi. Tak więc in-vitro OK, ale tylko z prywatnych pieniędzy zainteresowanych.
 • 2015-02-04 18:30 | klusia

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  @znafcafszystkiego

  Jak juz twoj nick mowi jestes znawca wszystkiego i znasz sie na wszystkim!!
  I jest Ciebie pelno pod kazdym artykulem lub wpisem na blogu.
  Gdzie czlowiek nie zajrzy tam Kellera zobaczy w kilkunstu wydaniach "pelnej madrosci"

  Tak dla sprostowania twoich madrosci:
  1. " in vitro" = dziećmi „z probówki” (czyli twoje " Podobnie jest też z tymi dziećmi „z probówki” jest ta sama metoda zaplpdnienia pozaustrojowego).
  2."Przecież wiadomo, że bardzo dużo niedomagań naszych organizmów bierze się z niewłaściwego trawienia pokarmu, a to niewłaściwie trawienie powodowane jest bardzo często złym stanem uzębienia"

  To nie brak zebow i zucie pokarmu jest najwiekszym zagrozeniem (bo zawsze mozna jesc papki dla dzieci),
  ale stany zapalne dziasel i infekcje rozprzestrzeniajace sie z balaganu w jamie ustnej stanowia zagrozenie dla zdrowia
 • 2015-02-04 19:05 | stok

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Duch święty zsyła duszę dopiero po 40 dniach - według doktryny rzymskokatolickiej - od tego czasu płód staje si ę człowiekiem.
 • 2015-02-04 19:18 | stok

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Za bałagan w służbie zdrowia odpowiada Kopacz. Do Sejmu też się nie nadawała i trzeba było ją rzucić na premierostwo.
 • 2015-02-04 19:23 | takei-butei

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Hm, nie znam Lewandowicza, ale posłuchałem i czytam: żadnego triumfu. Podaje jakieś liczby, dane. Tyle. Czy potrafi się pan krytycznie odnieść do tych wyliczeń, danych statystycznych?

  Terlikowskiego nie zamierzam słuchać, natomiast jeden Terlikowski to nie cała prawica. Zresztą, jaka prawica, przecież PO, PSL to czysta prawica. O ile się orientuję, Terlikowski nie należy do PSL...
 • 2015-02-04 20:41 | znafcafszystkiego

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Klusia
  1. O ci tu chodzi? O masło maślane?
  2. Papki dla dzieci nie są odpowiednim pożywieniem dla dorosłych, a poza tym, to człowiek jest całością, a więc nie może być on zdrowy, jeśli niedomaga w nim choć jeden organ!
 • 2015-02-04 20:46 | znafcafszystkiego

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  moncze
  Mieszanie ras jest szkodliwe, jako że ujednolica ono nasz genotyp co prowadzi do tego, że choroba, która dawniej dotykała ludzi tylko jednej rasy, może stać się w przyszłości, po wymieszaniu się ras, zagrożeniem dla całej ludzkości. Stąd też rasizm rozumiany jako brak zgody na mieszanie się ras jest normalnym, zdrowym odruchem „zaprogramowanym” w naszym DNA przez samą Naturę.
 • 2015-02-04 20:53 | znafcafszystkiego

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  remm
  Nie, ty chcesz z jednej skrajności (inżynieria genetyczna, czyli GMO, zapłodnienie „in vitro” etc.) wpaść w drugą, czyli zakazać medycyny, nawet profilaktycznej. Przypominam też, że szałasy są ingerencją w naturę, podobnie jak oświetlanie jaskiń łuczywem i generalnie używanie przez ludzi ognia – prowadzi to bowiem do efektu cieplarnianego! Nie na próżno Bogowie Olimpijscy pilnowali, aby ogień nie dostał się do rąk ludzi! I zgoda, że należy natychmiast przywrócić prawo do aborcji i finansować antykoncepcję z publicznej kasy.
 • 2015-02-04 20:55 | znafcafszystkiego

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  stok
  A gdzie przebywają dusze, zanim Duch Święty ich nie ześle do zarodka ludzkiego?
 • 2015-02-04 21:32 | Andrzej

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Nie tylko przy in vitro, ale przy normalnym ojcostwie zdarzają się takie rzeczy, około 10% dzieci ma innych ojców,
 • 2015-02-04 23:59 | takei-butei

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  E, a tu, popatrz, popatrz, ma inną mamę... I mama o tym wie, że urodziła nieswoje dziecko. Przez całą ciążę myślała, że to jej, a tu się okazuje, że nie jej. Dziwne, że się nie cieszy, że kukułka podrzuciła jej jajo...
 • 2015-02-05 00:04 | Drakkar

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  A co z osobami które wskutek chemioterapii nowotworów straciły zdolność wytwarzania gamet? Mogą zajść w ciążę i ją utrzymać po zastosowaniu in vitro. Co ma w tym przypadku ich DNA do rzeczy?
  Skąd wniosek, że dzieci poczęte metodą in vitro muszą mieć wadliwe DNA - słyszałeś kiedyś o czymś takim dawca nasienia/komórek jajowych?
  Porównanie z hemofilią jest nietrafione. Otóż dzieci osoby będącej nosicielem (a nie "nośnikiem"-nośniki to są danych) genu hemofilią również mogą być zdrowe. Do rozwinięcia się tej choroby potrzebny jest układ homozygoty recesywnej. Czyli dopóki nie ma genu hemofilii I w komórce jajowych I w plemniku mamy do czynienia z zupełnie zdrową osobą
 • 2015-02-05 08:46 | Andrzej

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Ten ktoś bez głowy na zdjęciu wygląda na mężczyznę, a nie na kobietę.
 • 2015-02-05 10:18 | EDEK

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Ludzie nie chcą się oddać pod opiekę Pana Boga, ale czlowiekowi to oddają się całkowicie i nie mają żadnych zastrzeżeń, co głupota ludzka. Jak można takie sprawy oddać w ręce ludzi.
 • 2015-02-05 11:12 | znafcafszystkiego

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Pana Boga nie ma...
 • 2015-02-05 11:29 | znafcafszystkiego

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  zxc
  Bywa też tak, że kobiecie wszczepia się cudze jajko zapłodnione plemnikiem przypadkowego dawcy. Jaki to ma sens? Czy naprawdę uważasz, ze mamy na świecie za mało ludzi a za dużo pieniędzy i generalnie zasobów?
 • 2015-02-06 09:25 | Wiesiek

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  A co z tymi, którzy mogą mieć dzieci (znaczy natura, czyli DNA pozwala im na to) a nie mają - księża, zakonnice? Postępują wbrew naturze (DNA, jak chce "znafcafszystkiego"). Nie wiem, dlatego pytam.
 • 2015-02-06 13:48 | Paulina

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Natura na to nie pozwala? Tozto najbardziej zacofane stwierdzenie jakie przeczytalam dzisiaj na tym forum....Ludzie majacy jakiekolwiek pojecie o biologii i o nauce generalnie (ja jestem chemiczka), wiedza,iz natura ma swoje wlasne prawa i nie da sie tego przewidziec. Wezmy moja prace magisterska, robilam badania nad interakcjami lekow z blona komorkowa i niestety, jako badacz musze przyznac, ze NIE DA SIE przewidziec co sie stanie, wiekszosc procesow w biologii jest zupelnie przypadkowe, bo nasz organizm jest tak dokladnie zbilansowany jesli chodzi o pH i jony i wszystko plywajace w naszym plynie komorkowym... To, ze ktos dzieci miec nie moze, rownie dobrze moze byc wada genetyczna JAK I PROCESEM KOMPLETNIE PRZYPADKOWYM! Wiec, mowiac, ze ktos nie moze miec dzieci tych dzieci miec nie powinien... Troche mi to podlatuje rezimem nie sadzisz? Nie umiesz tanczyc, nie wychodz z domu najlepiej, nie jestes czlowiekiem uczonym, nie wdawaj sie w dyskusje, nie umiesz malowac, nie wychodz do galerii i nie kupuj obrazow?

  Nie popadajmy w skrajnosci!!! Kazdy, ale to absolutnie kazdy ma prawo do szczescia i do odnalezienia siebie, niezaleznie co to jest, czy macierzynstwo, czy bycie pisarzem i takimi komentarzami mozesz potencjalnie urazic wielu ludzi. Troche wiecej tolerancji i otwarcia na swiat bo niestety ale Polacy sa tak "narrow minded", ze az wstyd!!!!!!!!!

  Pozdrawiam
 • 2015-02-07 15:25 | jakowalski

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Paulina
  Taki z ciebie chemik, jak ze mnie cesarz chiński. Bzdurą też jest więc twoje twierdzenie, że większość procesów w biologii jest zupełnie przypadkowa. Przypadkowe są tylko wahania od reguły, ale biologią rządzą przecież konkretne prawa, tyle, że mają one charakter stochastyczny. Akurat trafiłaś tu kosą na kamień, jako że ja od dawna specjalizuję się w stochastycznej naturze praw rządzących gospodarką i społeczeństwem, a społeczeństwo jest przecież w pewnym sensie (n.p. teorii systemów) podobne do żywego organizmu.
  A jeśli ktoś nie może mieć dzieci z przyczyn przypadkowych dziś, to będzie mógł je mieć jutro bez pomocy medycyny: prawdopodobieństwo, że za każdym razem zajdzie niepożądany zbieg okoliczności jest przecież za każdym razem coraz mniejsze - odsyłam tu do rachunku prawdopodobieństwa!
  I co to za prawo do rodzenia dzieci z uszkodzonym DNA? Kto będzie się tymi osobami opiekował po śmierci ich opiekunów („rodziców”), kto będzie łożył na zasiłki czy renty dla nich?
  I czy naprawdę uważasz, że medycyna powinna pomagać rozmnażać się nosicielom wadliwego DNA? Będziesz finansować leczenie oraz utrzymanie osób „stworzonych” metodą in vitro? Przecież one z definicji będą wymagać ciągłego leczenia oraz zasiłków czy też rent inwalidzkich, jako ze ich DNA jest zwyczajnie niepełnowartościowe, poza przypadkiem, gdy zarówno jajko jak i plemnik są pobrane od zdrowych dawców, ale wtedy, to kto jest rodzicami? Polecam ci też opowiadanie Lema „Prof. A. Dońda”.
 • 2015-02-07 15:29 | jakowalski

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Wiesiek
  Celibat jest wbrew naturze - to jest wręcz oczywiste. Z celibatu biorą się przecież te wszystkie zboczenia wśród kleru kościoła rzymskiego; to znaczy, że na księży katolickich idą na ogół zboczki, a normalni klerycy stają się zboczkami już w seminarium, żyjąc wśród zboczków i będąc przez zboczków nauczanymi!
 • 2015-02-07 15:33 | jakowalski

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  P.S.
  Paulina: jeśli nasz organizm jest tak dokładnie zbilansowany, jak to twierdzisz, to jego reakcje powinny być bardzo przewidywalne. Zapętliłaś się więc w swych wywodach. I kto ci dał dyplom z chemii? The University od Pcim?
 • 2015-02-12 13:26 | Paulina

  Re:Bulwersująca pomyłka przy zabiegu in vitro, przeciwnicy metody triumfują

  Po 1. nie musisz mnie obrazac, bo pokazujesz swoja inteligencje jak i totalny brak kultury osobistej. Po 2. napisalam, ze z mojego wlasnego doswiadczenia, mimo iz mamy reguly i przewidywania, czasami nie mamy wplywu na to co sie stanie w danym systemie, czy to w organizmie czlowieka czy tez w probowce! Mowisz o rachunku prawdopodobienstwa i matematyce... No i zaczynamy wywod filozoficzny.. Co to jest matematyka? Wg. bardzo slawnego cytatu, to "Jezyk za pomoca, ktorego Bog opisal wszechswiat" ale na dobra sprawe... Ktos kiedys oznajmil, ze 1 + 1= 2. Wiec, tak, jest to jezyk!!! Cala nasza wiedza doczesna i wszystko wokol nas jest oparta na PRZYPUSZCZENIACH i zalozeniach.. wiec opierajac sie na statystyce i rachunku prawdopodobienstwa osmieszasz sie, bo co z tego, ze ktos zrobi badania na 1000000 systemach, kolejne tysiac moze byc zupelnie inne i blad systematyczny sie tylko powiela... A z reszta w Chemii jest wiecej "random processes" niz tak zwanych regul.

  A co do genetycznie "wadliwych" dzieci, rodzice powinni miec ta decyzje jak w kazdym cywilizowanym kraju swoja droga, ze w przypadku screenowania i wykrycia wady genetycznej.. Czy chca ta ciaze przerwac czy kontunuowac, a i stoje murem za moja wypowiadza, ze kazdy ma prawo do szczescia.

  I dyplom mam z Cardiff University dla Twojej wiadomosci, ze specjalizacja w katalizie i chemii fizycznej powierzchni, jednakze z jednym sie zgodze. Biolozka nie jestem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (i dzieki Bogu za to)