Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Większość postulatów rolników to humbug

(44)
Polscy rolnicy najwyraźniej uważają, że pieniądze im się należą, ale zasad szanować nie muszą. Dali temu wyraz w sprawie mleka.
  • 2015-02-19 16:10 | MMK

Liberalizm atakuje UE poprzez mleko.

"Od kwietnia kwoty mleczne zostają zlikwidowane i każde unijne gospodarstwo będzie mogło produkować już tyle mleka, na ile znajdzie nabywców."
    O!
    Liberalizm w akcji!
    I to w UE? To już na prawde musi być źle ;)
  • 2015-02-19 18:32 | Byniek

Re:Większość postulatów rolników to humbug

Kto zna historię Polski, ten nie zaprzeczy ( choć to niepoprawne politycznie ), że chłopi nie raz wykazywali się egoizmem klasowym. Zauważył ten fakt S. Wyspiański i ujął go w piękną frazę swojego genialnego dzieła - " Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna ( i zasobna ).
  • 2015-02-19 19:29 | Halina Siemko-Tomaszewska

Szanowna Pani, sugeruje Pani, że rolnicy oszukują i przekazują nieprawdziwe informacje. Czy robiła Pani jakieś badanie na ten temat? Może Pani artykuł to właśnie humbug?

Podaje link do artykułu z 2010 r. W tym czasie interesowałam się rozwojem obszarów wiejskich analizując łańcuch cenowy produktów mlecznych. Niestety Ministerstwo Rolnictwa skutecznie mnie zniechęciło i zaprzestałam.

http://www.tygodnikprzeglad.pl/zywnosc-tuczy-posrednika/

Zastanawiam się często co stało się z mediami w III RP?
  • 2015-02-19 20:30 | kalosz

Rolnicy, to grupa ok. 20 % czynnych zawodowo, która wytwarza 3-4 % dochodu narodowego. Cieszy się wieloma przywilejami. Rolnicy nie płacą podatku dochodowego. Składka na KRUS jest kilkakrotnie niższa od składki na ZUS. Mają dopłaty bezpośrednie z UE. Słyszałem, że często obsiewają pola, żeby dostać pieniądze, a potem nie zbierają plonów, bo się im nie opłaca - wystarczą im pieniądze, które daje UE. I ci ludzie mają jeszcze żądania. Bezczelność.

Jak świń jest mało, to cena rośnie i wszyscy zaczynają je hodować, bo się opłaca. W końcu świń jest za dużo i cena spada - normalne zjawisko. No to wtedy niech im państwo wyrówna straty! Państwo, czyli także ja. A z jakiej racji? Hodujesz i uprawiasz na własne ryzyko.

Rolnicy mają wiele wspólnego z górnikami - mentalność. Jest to mentalność konia, którego nie obchodzi, że wóz się wywrócił.
  • 2015-02-19 20:44 | zet

Rynku rolnego nie zreformuje PSL a opieki zdrowotnej lekarz. Trenujemy model od 20 lat i odczuwamy tego skutki. Zbytem i skupem produktów rolnych muszą zajmować się silne,nowoczesne związki producenckie a nie rząd.
  • 2015-02-19 21:26 | Andrzej

Jeszcze w życiu nie spotkałem zadowolonego chłopa i pewnie nie zobaczę.
  • 2015-02-20 06:26 | joanna

Mleczny konkret

W mojej okolicy rolnicy, których znam osobiście na mleku zarabiali po ok. 10-15 tys. miesięcznie sprzedając ile krówki dadzą. Oczywiście o kwotach wiedzieli ale cyt. "a niech mnie zmuszą, żebym zapłacił karę! Za co? Że krowa ma mleko?" Kiedy trzeba zapłacić po kilkanaście tysięcy jest 1. oburzenie, 2. "a niby skąd mam wziąć?" Żeby wziąć z tych zarobionych przez rok ponad 100 tys. to do głowy nie przychodzi, bo już "moje i basta". A że te kilkanaście tysięcy to i tak mniej niż nierolnik zapłaciłby od swoich dochodów w formie podatku dochodowego to dla nich żaden argument, bo podatek to dobry dla miastowych, którym "jest dobrze". A chłopu nie jest. Nawet chłopu, który jak oni ma po 2-3 Dżondiry (traktory John Deere) na 20-30 ha gospodarstwa bo nowy kupił bo sąsiad taki kupił a starego nie sprzedaje bo nie ma chętnych na taki "niewypasiony" (choć na przycisk odpala "od dotknięcia" i klimatyzację ma- jeździłam dla zabawy to wiem, fajna maszyna).
    Ci "moi rolnicy" nie są żadnymi wyjątkami od reguły, że "rolnik to biedak" są bardzo typowi. Gospodarstwa typu 2 hektary, jedna krowa i dwie świnki to są już właśnie wyjątki- zwykle dot. staruszków, których dzieci pracują w mieście a staruszkowie "żyją po staremu". Dopóki nie sprzedadzą ziemi bogatemu sąsiadowi.
    Bardzo mnie cieszy, że wieś tak się wzbogaciła, co widać po maszynach, samochodach, quadach na komunię i piękniejących domach. Tylko się dziwię, że nie wstyd tym ludziom wyciągać reki po pieniądze z podatków "bogatej miastowej" kasjerki z Biedronki.
    Albo i nie dziwię, solidarność chłopska to solidarność tylko ze "swoim". "Miastowym" wara.
  • 2015-02-20 06:52 | jer1

Gospodarstwa typu 2 hektary, jedna krowa i dwie świnki to są już właśnie wyjątki-
    `````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
    Czy moge poprosic pania o jakies konkretne zrodlo (zrodla) tej informacji ?
  • 2015-02-20 07:51 | jer1

"Jeszcze w życiu nie spotkałem zadowolonego chłopa i pewnie nie zobaczę."

Podejrzewam, iz niewielu chlopow w swoim zyciu (Andrzeju) widziales !

P.S. Dotyczy to takze i Sz. P. Solskiej...
  • 2015-02-20 08:38 | andrzej52

Nie zdiwi mnie, jak jesienia przywódcy strajkowi (rolników i górników) wystartuja z pierwszych miejsc list PS w wyborach do sejmu
  • 2015-02-20 08:39 | andrzej52

Nie dziwię se, jak jesienią przywodcy strajków rolników i górników wystartuja do wyborów z list PiS.
  • 2015-02-20 09:04 | Halina siemko-Tomaszewska

Pani Joanno,
    Polecam prostą kalkulację. Sugeruje Pani że rolnicy ZARABIAJĄ (czyli po odliczeniu kosztów) 10 – 15 tys. (rozumiem, że ma Pani na myśli złotówki). Dzisiaj zadzwoniłam do kilku przedsiębiorstw zajmujących się skupem mleka. Otóż cena zależy od kilku parametrów dotyczących jakości mleka i ilości. Przeciętnie jest to około 1,20 zł za litr. Po odliczeniu kosztów produkcji mleka (pasza, sprzęt, prąd, transport, budynki, utrzymanie łąk, …?) rodzina rolnika (bo muszą pracować wszyscy) na litrze mleka zarabia około 20 gr.

Ile litrów dziennie - według Pani kalkulacji – musi sprzedać rolnik aby mieć ZYSK 333 - 500 zł dziennie, po odliczeniu kosztów produkcji? Kalkulator wskazuje że rolnik musi sprzedawać około 1665 – 2500 litrów mleka dziennie. Ile więc musi mieć krów? O jakich rolnikach Pani pisze? Ile hektarów łąki ma przeciętny rolnik na polskiej wsi? Czy może pisze Pani o PRODUCENTACH mleka?

Moje wyliczenia wynikają z prostej logiki. Czy może ktoś z Państwa dysponuje bardziej precyzyjnymi wyliczeniami, opartymi na konkretnych danych? Skoro już dyskutujemy, to dobrze by było dyskutować o faktach. A może Pani Solska dysponuje takimi danymi?
  • 2015-02-20 10:22 | Agnieszka F

Pani Joanno!!! Serdecznie zapraszam do swojego gospodarstwa. Jestem rolnikiem z wyższym wykształceniem , hodowcą bydła mlecznego (30 krów dojnych i ok 28 ha ziemi ) . Zapewnię Pani nocleg i pełne wyżywienie , nie będzie Pani musiała nic robić tylko przyglądać się mojej pracy od 6.00 do 20.00. Z wielkim zainteresowaniem przeczytam później Pani kolejny artykuł i myślę , że będzie miał on już inne brzmienie. Czy ktoś z komentatorów też chce zobaczyć jak wygląda taka praca- zapraszam! Proszę pisać !
  • 2015-02-20 11:57 | ecres

Przyczyna humbuku.wyleniałe lisy postanowiły przerwać władzę liberałów.Sprawy ideowe pod stół i pierwsza okazja -sfałszowane wybory.Klapa .To jeden uruchomił swego pod ziemią a drugi na polu.Znowu klapa jednego ale drugi walczy dalej.Kiedyś walczył o sojusz robotniczo chłopski ,to teraz wystawia chłopów -nie rolników ,ci siedzą w domu-na pożarcie klasy średniej.Bystrzaki .Nawet podzielili rolę substytutów w walce o żyrandol.Jeden odwiedzi wszystkie plebanie ,a druga siedzi jak mysz pod miotłą.A lis też -jeden w telewizorze - a drugi w willi na Żoliborze.
  • 2015-02-20 13:57 | Agnieszka F

Panie Andrzeju! A o jakim zabieraniu innym Pan mówi ? Ja nie chcę rekompensat za to co już się stało ba nie chcę również tych dopłat bezpośrednich do uprawianej przez mnie ziemi , które się stały tylko kością niezgody między miastem a wsią. Ja chcę jedynie uczciwej zapłaty za to co wyprodukuje ( na marginesie zgodnie z bardzo wysokimi wymogami , które narzuciła nam UE) .
    Pragnę również tego by ludzie w sklepie mogli kupować normalne mleko i ser a nie produkt seropodobny czy wędlinę z niewielką zawartością mięsa. Jeśli robi Pan zakupy to ma Pan orientację w cenach. Mi mleczarnia za litr mleka o zawartości tłuszczu 4,5 płaci 1.10, za wołowinę od 5,5 do 7 zł za kg. W sklepie tą samą wołowinę kupuję po ok 30 zł za kilogram , Warszawa pewnie ma jeszcze wyższe ceny. Strajkujemy nie dal przyjemności !!! Błąd , że ludzie nie domagają się walki z pośrednikami , którzy zarabiają i na tych ze wsi i na tych z miasta.
    Byłam wczoraj w Warszawie na proteście wraz z wieloma kolegami i koleżankami po studiach, ubranych czysto i schludnie i nikt nie sikał z nas po krzakach bo organizatorzy zapewnili toalety i pijanych też tam nie widziałam. Agresji też nie uświadczyłam a wręcz odwrotnie. Rozmawialiśmy z policjantami , którzy pełnili tam swoja służbę, wielu z nich ma rodzinę i znajomych na wsi i zna tą pracę. Apeluję do komentujących o rozwagę w wypowiedziach w temacie wsi. Zarówno w mieście jak i na wsi ludzie mają swoje bolączki i problemy. Zacznijmy się łączyć a nie dzieli!!!!!
  • 2015-02-20 14:41 | Halina Siemko-Tomaszewska

W większości powyższych komentarzy krytykowani są rolnicy. A jak postrzegani są Warszawiacy? Dla zbalansowania opinii i rozładowania sytuacji polecam cos na wesoło - piosenkę w wykonaniu Stanisława Grzesiuka:

https://www.youtube.com/watch?v=ZLtocKqUq_E

:
  • 2015-02-20 15:56 | Andrzej

@jer1 - a czy ty widziałeś kiedyś jakiegoś chłopa? Mam wątpliwości.
  • 2015-02-20 18:39 | kaesjot

Agnieszka F - ja doskonale pamiętam, ile kosztowały produkty żywnościowe w czasach Gierka. Przy zbliżonym nominalnie poziomie dochodów wtedy mleko i chleb kosztowały mniej więcej tyle co dzisiaj natomiast już masło, mięso, wędliny, żółte sery były 2 - 4 razy droższe. Właśnie czasy Gierka rolnicy wspominają jako najlepszy dla nich okres. Nie jestem rolnikiem i nie pamiętam jakie były dokładnie ceny skupu ale chyba były wyższe niż obecnie.
    Podzielam Twój apel - " zacznijmy się łączyć a nie dzielić !!!!" lecz uważam, że ci, którzy pod sztandarami Solidarności doprowadzili do zmian ustrojowych skutecznie od 25 lat tę solidarność ludzką niszczą co dobitnie widać w wypowiedziach wielu forumowiczów.
  • 2015-02-20 19:03 | andrzej52

2015-02-20 13:57 | Agnieszka F
    Pani Agnieszko, przecież podstawowe hasła przywódcy protestu to dopłaty do wieprzowiny, dopłaty do mleka, odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki. A z czyich pieniedzy te dopłaty maja pochodzić, jak nie z pieniedzy pozostałych podatników.
    W skasowanym komentarzu napisałem Pan, że musze rocznie oddać państwu ok. 17 tys PLN, obojetnie czy cos sprzedam, czy nie. Jako, że nasze firmy sa na podobnym poziomie, prosze napisać, jakie daniny musi Pan zapłacić, niezależnie od wysokości sprzedaży.
    Wolowina , w skupie po 7 PLN, w sklepie po 30 PLN.
    A zastanowiła sie Pani, czy ta sprzedawana krówka składa sie w 100% z najwyższej jakości mięsa, czy może połowa to odpady.
    Ja sprzedaje krzesla po 50 EUR, a u końcowego odbiorcy cena dla klienta wynosi 250 EUR i na myśl m nie przyjdzie protestować z tego powodu.
    Jak problem zalożyc spółdzielnie wyeliminować pośredników ? przecież nawołuje Pani do łączenia się.
    Szanowny kaesjocie.
    W gospodarce niedoboru w sklepach rolnicy zawsze mają sie lepiej od pozostalej części społeczeństwa.
  • 2015-02-20 20:52 | gsj

@andrzej52
    Całkowicie podzielam Pana zdanie dotyczące zakładania spółdzielni przez rolników.
    Przed bardzo wielu laty byłem w Bawarii, gdzie rolnicy tworzyli spółdzielnie, by nie tylko eliminować pośredników, lecz także negocjować ceny na kupowany sprzęt rolniczy, nawozy czy środki ochrony roślin. Im się to kalkulowalo, bo mogli negocjować ceny.
    Producenci wina w wielu krajach Europy stosują te same zasady.
    No ale u nas często dominuje syndrom polskiego piekła I zawiść (to ostatnie dość dosadnie opisane właśnie w jednym artykułów w Polityce).
  • 2015-02-20 21:53 | andrzej52

2015-02-20 20:52 | gsj
    Tak samo spółdzielnie tworza producenci jabłek w Tyrolu Południowym, stawiając wspólne chłodnie, razem negocjując ceny.
    U nas , jeśli rolnik ma 20 ha pola, zamiast zebrać se w kilku podobnych i kupic jeden duży kombajn, wszyscy kupuja mniejsze, byle swoje. Nie ważne, że te maszyny stoja przez 350 dni w roku, ale TO MOJE.
  • 2015-02-20 21:58 | andrzej52

Pani Agnieszko
    Jeszcze przykład z Pani dziedziny.
    Latem bylem w szwajcarskiej dolinie Samnaun, mieszka tam jakies 1000 dusz, jest 3 rolników hodujących krówki, w sumie kilkadziesiąt sztuk. Wspólnie postawili mleczarnie i serowarnie, produkuja z własnego mleka przednie sery i jogurty, sprzedaja turystom we własnym sklepie. A ceny adekwatne do jakości, czyli kosmiczne.
    tylko brać przykład.
  • 2015-02-20 22:02 | Tom

Wejdźcie na Facebooku na stronę Oliwier Pelon, to ten chłopczyk, ktory urodził sie bez rączek i nóżek a lekarz konował robiąc usg niczego sie nie dopatrzył. Chlopczyk jest kochany i ma wspaniałych i dzielnych rodzicow. Trzeba mu pomoc, wpłacacie proszę 1% dla niego i nawet drobne sumy na jego leczenie, wierze ze jak wszyscy sie zaangażujemy jego życie bedzie lepsze!
  • 2015-02-21 00:01 | kalosz

Andrzej 52

Taka to właśnie mentalność - bo nieważne czyje co je, ważne to je, co je moje - jak śpiewał Grześkowiak. Traktor wartoby rozebrać - niech mi chociaż dyferencjał dadzą!

Niech rolnik zacznie wreszcie myśleć o swojej działalności jak normalny przedsiębiorca i akceptuje ryzyko, a nie jedzie do Warszawy protestować z cepem i kłonicą, ale eleganckim nowoczesnym ciągnikiem (nie widziałem od dawna żadnych starych Ursusów!)

Nie umniejszam niczyjej pracy, ale widzę, jak wielki balast w umysłach pozostawiła komuna. Te wszystkie ulgi, przywileje, deputaty, dopłaty. Czas zrozumieć, że domaganie się ulg i dopłat oznacza bezpośrednio domaganie się, żeby za to zapłacili inni. Ale mało kto to rozumie. A wielu nie chce rozumieć, gorzej - odrzuca od siebie, nie chce przyjąć do wiadomości. Mnie się należy! Niech Państwo dopłaci. A Państwo to jest kto? Jakiś twór kosmiczny, który z daleka daje po uważaniu?
  • 2015-02-21 09:40 | Agnieszka F

W mojej gminie jestem jedyną osobą , która ma znaczącą ilość krów , reszta to mali hodowcy , których bardzo szybko ubywa. Proszę poczytać na stronach inter. jakie są przepisy i ilu takich hodowców musi być by powstała grupa producencka a dopiero potem proszę radzić. Proszę poszukać również informacji jak wygląda sprzedaż bezpośrednia w krajach UE a co mówią o tym przepisy w Polsce.
    Co do cen za wołowinkę . Krówka faktycznie w całości to nie 100% super mięso. Od wagi każdej sztuki odliczane mamy 8% na tzw."brud" . Cała reszta z krówki jest przerabiana łącznie z kośćmi , które są w karmach dla psów.
    Co do otwierania swojej mleczarni to po pierwsze nie mam blisko rolników z krówkami z którymi mogłabym współpracować , po drugie potrzebne są na to bardzo duże nakłady i przejść wymogi sanepidu który jest w Polsce chyba najbardziej rygorystyczny w całej UE.
    Mam 3 stare Ursusy "90" , "60" i "30" odziedziczone po tacie.
    Egoistycznie patrząc nie jestem niezadowolonym chłopem ani chłopką , ale szczęśliwym rolnikiem bo mam jeszcze trochę zdrowia, szczęśliwą - wielopokoleniową rodzinę mieszkającą we własnym domu, mam co włożyć do garnka bo nie odkładam na wyjazd do Szwajcarii - i tak bym nie pojechała bo urlopu od dojenia i karmienia krów nie mam mi kto podpisać , nie ma kredytów bo nie było takiej okazji - pewnie Bóg wiedział co robi i podesłał mi takich ludzi z Agencji , którzy po złożeniu mojego wniosku na zakup maszyny dopatrzyli się 12 kur , których nie wpisałam do wniosku no i miałam o dosłownie 1 cm za wąskie stanowiska dla krów. Wniosek został odrzucony , kredytu nie musiała barć i dzięki temu może nadal żyje.
    Nie identyfikuje się z żadna partią polityczną ani organizacją , nie muszę też podpisywać się pod każdym postulatem o który walczą inni , ale proszę tylko rządzących o poprawną politykę , o równe prawa i przepisy dla wszystkich członków UE o godziwe wynagrodzenie za pracę a nie jałmużnę , która dzieli ludzi.
  • 2015-02-21 10:19 | ecres

Widmo paranoi wisi nad katolpolandem.Otóż wczoraj chłopstwo wygwizdało Piechocińskiego.Wodza PSL..To ta partia jako ogryzek przy głównym rozprowadzającym w sprawowaniu władzy,od lat utrzymuje KRUS i inne mordercze dla rozwoju kraju przywileje chłopstwa.Gdyby np.PO rządziło z inna partią ,nie byłoby tych idiotycznych przywilejów dla bogaczy chłopskich.Oczywiście jest też biedota ,ale ona ma oblicze 12 % bezrobocia w kraju.Te gwizdy ,potwierdzają jedno ,zadyma polityczna bo tak chce były kanclerz i jego podwładny z szukający guza dla watażki dawnego CRRZ z wąsami i stercząca czupryną.
  • 2015-02-21 10:53 | lecher

Re. to humbug

2015-02-21 09:40 | Agnieszka F,

Aga. Teraz zobacz drogę jaką przebywa Twoja krówka z obory do konsumenta, przez ile rąk, pojazdów, warsztatów, magazynów, chłodni i czego tam jeszcze, dolicz wszystkim godziny pracy, podatki, składki,ubezpieczenia i, premie i nagrody dla szefów, i wiele innych- to zrozumiesz, dlaczego z 8 zł robi się 30 i więcej.
  • 2015-02-21 11:58 | Halina Siemko-Tomaszewska

Przeczytałam jeszcze raz treść artykułu i komentarze. Musze pogratulować Pani Agnieszce, która w sposób kulturalny, nie obrażając nikogo, wyjaśnia podając fakty.

Jednym z głównych problemów w dzisiejszej Polsce jest błędne podejście do rozwiązywania problemów. Nie bada się przyczyny problemu a szuka winnych na podstawie skutków. Jest to metoda tzw. „końca rury”, która świadczy o braku wiedzy na temat zarządzania zmianami w zmieniającym się świecie. Kto ponosi za to odpowiedzialność? Dlaczego jest taki opór na zmiany na poziomie gdzie podejmowane są decyzje?

• 2015-02-21 13:39 | andrzej52

2015-02-21 00:01 | kalosz
    Racja, niestety w spoleczeństwie ciągle tkwi, że mityczni "oni" za nas wszystko zrobią, nam dają. Jeszcze musi minąć kilka pokoleń.
    2015-02-21 09:40 | Agnieszka F
    Co do tej Szwajcarii, wszystkim zazdrośnikom tłumacze, że taki tygodniowy wyjazd dla 3 osób kosztuje nas tyle , ile przecietny palacz wydaje rocznie na papierosy, a do kosztów wliczam noclegi, kolejki, paliwo, autostrady itp.
    A brak czasu na urlop ? To kwestia organizacji pracy.
    Przepisy utrudniające zrzeszanie się.
    Jeśli rolnicy potrafia stworzyć grupe nacisku i protestować w celu osiągnięcia doraźnych korzyści, to równie dobrze moga poprzez swoich przedstawicieli naciskac na rządzących na zmiane przepisów. A tu korzyść była by długofalowa.
  • 2015-02-21 17:03 | Agnieszka F

Panie Andrzeju nie zazdroszczę Panu Szwajcarii , ciesze się , że może Pan wyjechać i wypocząć (tak powinno być , pp pracy należy się wypoczynek) . Nie wiem ile rocznie wydaje palacz , u mnie w rodzinie nikt nie pali , ale wiem , że papierosy to dość droga "Przyjemność".

W moim gospodarstwie jest 30 krów dojnych, dojarka rurowa + zbiorki do schładzania mleka. Samo dojenie + karmienie małych cieląt trwa ok. 2 godzin rano 6.00-8.00 + 2 godziny wieczorem 18.00- 20.00 . Przy dojeniu muszą pracować przynajmniej 2 osoby jednocześnie .Niezmiennie przez 365 dni w roku. Te 30 krówek raz w roku ,czasami po dłuższej przerwie z uwagi na jakieś kłopoty zdrowotne, kłopoty z zacielaniem daje na świat cielaka. Niestety jak to też u ludzi bywa pora wycieleń przypada również na nocne godziny. Przy każdym takim wycieleniu jesteśmy i pomagamy. Nie trzeba tu chyba wyjaśniać , że krówki też trzeba karmić ,usuwać im obornik, ścielić i zapewnić pasze a więc dochodzi praca w polu.
    Czytając pana wypowiedz stwierdzam , ze chyba coś mi umknęło w szkole , opuściłam zajęcia z organizacji pracy ? No nie , byłam sumienną studentką , więc .......kurcze nikt nie mówił jak zatkać strzyki w wymieniu krowy na tydzień bo nawet na jeden dzień . Najlepszy sąsiad też nie pomoże bo nie umie tego robić a ten dalszy co umie ma w tym czasie dojenie u siebie :(
    Nająć pracownika ? Bardzo chętnie , Boże ile bym za to dała żeby tak znaleźć kogoś chociaż na tydzień , niestety rzecz nieosiągalna - nikt tego nie chce wykonywać . Karmienie zwierząt to jeszcze tak , ale dojenie .... przez x lat szukaliśmy i nic. Ten co miał styczność z krowami ma swoje gospodarstwo , a ten co nie miał nie ma o tym pojęcia . Nauka trwała by długo a jeszcze jak tu przełamać ten strasz przed krową ... kopnie i co wtedy?
    Może Pan ma jakiś złoty środek i przeorganizuje mi pracę. Bardzo chętnie skorzystam. Pozdrawiam
  • 2015-02-21 17:18 | camel

Agnieszko F - no masz ciężko ale jesteś twarda. Tak uważam, bo sam nie chciałbym mieć całe życie do czynienia z krowimi tyłkami i ich produktami. Ale to zupełnie nie oznacza, że moją powinnością jest zapracować na to, żeby się tobie opłacało. Walcz z mafią pośredników uprawiającą wyzysk rolników! Wtedy cię poprę.

Obecnie rolnicy walczą o to, aby rząd odebrał mi jeszcze więcej i poprawił "los" spracowanych chłopów, którym "się należy". I tu nie ma zgody. Obecne przywileje już są skandalem, fakt, że rolnictwo, będące olbrzymim obciążeniem dla kraju, nie dokłada się do kosztów jego utrzymania, lecz wręcz odwrotnie - uprawia bezwstydny wyzysk.

Odpowiedzią na nieopłacalność i trwałą niemożność rolników powinny być bankructwa. Przecież rolnicy tak usilnie walczyli o zniszczenie Polski Ludowej i powrót Polski Pańskiej a teraz dziwnie nie chcą żadnych konsekwencji ich zwycięstwa. Zdziwniej i zdziwniej...
  • 2015-02-21 17:37 | Wojtek-1942

Jedna tylko uwaga do Autorki. Otż pisze Pani: rolnicy protestują co sugeruje że wszyscy lub choćby większoś rolników protestuje. A to wyjechało 400 traktorów. Nocowało 30 osób. Manifestowało 1000. I to nie wszyscy byli rolnikami. Bo protestują głównie działacze związkowi.
    Z poważaniem W.
  • 2015-02-21 18:54 | Saurom

Jak zwykle według Solskiej i lemingów chłopi są wszystkiemu winni. Co rząd PO i PSL tak gorąco popierający banderowców zrobił, żeby zaspokoić straty związane z utratą rynku rosyjskiego? Nic, czy rząd polski cokolwiek zrobił, żeby Ukraińcy zaczęli kupować polską wieprzowinę i jabłka? Nic. Skoro stać rząd PO i PSL na dawanie 65 mln złotych polskich banderowcom stać również na zaspokojenie potrzeb rolników. Ciekawe czy Solska i lemingi będą potępiać chłopów polskich gdy ci zaprzestaną dowodu żywności do miast. A coś takiego miało miejsce w latach 30 w czasie strajku chłopskiego.

• 2015-02-21 20:12 | jer1

"@jer1 - a czy ty widziałeś kiedyś jakiegoś chłopa? Mam wątpliwości."

Szanowny "Andrzeju", moi dziadkowie pochodza ze wsi.

P.S. Faktem jest, ze moja naoczna znajomosc wsi, to glownie
    obszar Polski Wschodniej. Moze "Andrzej" zna jakas inna wies...
  • 2015-02-21 20:18 | Blue

Jednym z głównych problemów w dzisiejszej Polsce jest błędne podejście do rozwiązywania problemów. Nie bada się przyczyny problemu a szuka winnych na podstawie skutków. Jest to metoda tzw. „końca rury”, która świadczy o braku wiedzy na temat zarządzania zmianami w zmieniającym się świecie.

==================================================

Przykra prawda!

P.S. Czego mozna sie spodziewac po klasie politycznej,
    zlozonej glownie ze "styropianowych" ignorantow?
  • 2015-02-22 08:54 | andrzej52

2015-02-21 17:03 | Agnieszka F
    Chciałem pomóc, zmusić Pania do refleksji, a spotkałem sie z agresją. Trudno. Jeśli mnie ktos patrząc z boku cos podpowiada, to zastanawiam sie nad tym, przemyślę to. A porównując organizację pracy w takich samych firmach na zachodzie i w Polsce, widze przepaść, głównie mentalną,
    W latach 2007-8, kiedy EUR w ciągu roku staniało z 4,20 do 3,20, nie blokowałem dróg, nie protestowałem pod kancelaria premiera, tylko poszukałem dostawcy drewna w Niemczech, żeby chociaż częściowo zrównoważyć wpływ kursu na dochód.
    Życzę powodzenia, pozdrawam.
  • 2015-02-22 15:15 | Agnieszka F

Panie Andrzeju przepraszam jeśli poczuł Pan jakąś agresją , nie było to zmierzone. Być może jestem mniej zaradna niż Pan , wszystko możliwe , przecież każdy jest inny. Ale proszę wiedzieć jedno , że szukaliśmy człowieka do dojenia nie jeden raz.
    Do pracy przy karmieniu i pracy w polu nie było jeszcze nigdy większego problemu , ale tylko nie dojenie. U wszystkich moich znajomych (hodowców krów) problem jest ten sam. W tej pracy nie ma świąt od dojenia więc jest to jeden z powodów , drugi to odpowiedzialność , bo złe wydojenie powoduje stany zapalne wymienia a to ciągnie za sobą duże koszty leczenia a mleko jest wylewane. Jeden błąd i pomyłkowe wydojenie krowy , która dostała antybiotyk psuje cały zbiornik mleka. Trzeba zachować przy tym czystość itd. Nasze mleko badane jest za każdym razem pod względem bakterii, komórek somatycznych , obecności antybiotyków czy wody. Jedna wpadka i za pół miesiąca człowiek ma nie płacone za wstawiane mleko. Niestety , ale błędy kosztują a ja nie mogę sobie na to pozwolić. Nas nie przeraziły wymogi, stawiliśmy temu czoło, spełniamy wszystkie wymogi , certyfikaty, ale nie możemy się pogodzić z tym że za wodę w sklepie ludzie płacą więcej niż za mleko.
  • 2015-02-22 21:16 | kaesjot

Andrzej 52
    "A brak czasu na urlop ? To kwestia organizacji pracy."
    No nie osłabiaj mnie - wgląda na to, że nie masz pojęcia, co to znaczy być rolnikiem specjalizującym się w produkcji zwierzęcej.
    Czytaj dokładnie to, co pisze Pani Agnieszka - precyzyjnie wszystko tłumaczy i nie widzę w tym żadnej agresji i nie poucza Ciebie jak produkować krzesła.
    Krowa, świnia czy inne stworzenia boże to nie obrabiarka, którą można na dowolnie długi czas wyłączyć.
    Bez Twoich krzeseł ludzie mogą się obejść ( nasi przodkowie na mchu jadali ;-) ) , bez produktów Pani Agnieszki to już nie.
    Zatem Andrzeju52 - bez urazy ale trochę więcej skromności.
  • 2015-02-22 21:18 | Ciekawe co różne solskie napisałyby

gdyby protesty w Bolandzie wyglądały tak jak kilka lat temu we Francji: dziesiątki tysięcy farmerów na blokadach trwających całe tygodnie, paraliż portów, bitwy z policją przy których stan jaruzelski to była poranna gimnastyka. Ciekawe czy postulowałyby użycie ostrej broni.
  • 2015-02-22 21:57 | andrzej52

Szanowny kaesjocie.
    pycha , to ostatnia rzecz, o jaką można mnie posądzić.
    Dobrze znam problemy z pracownikami opisywane przez Pania Agnieszkę, i m.in. z tego powodu od 8 lat pracuje sam.
    Pani Agnieszka pisala, że mieszka z wielopokoleniowa rodziną. myślalem, że może oczekiwac pomocy wlaśnie od rodziny.
    Jeśli myliłem sie, przepraszam.
    Organizacja pracy :
    przykład tartaku z Bawarii ii Twojej Wielkopolski.
    Wysyłam na Bawarię zamówienie, przyjeżdżam po tygodniu, wszystko na mnie czeka przygotowane, płace , ładuje i po 30 minutach jadę z powrotem.
    Rok temu dzwonie do Wielkopolski (znaja mnie tam) i proszę, żeby przygotowali dla mnie drewno, w stylu bawarskim. Nie da się, musisz przyjechać, odczekać na swoja kolej, przywioza sztapel, dziewczyna pomierzy, w biurze policzy, myląc sie przy tym i 3 godziny nie Twoje.
    Potem zdziwienie dlaczego na zachodzi maja klkukrotnie wyższa wydajność pracy i niższe ceny przy wyższych wynagrodzeniach.
    To bylo by na tyle w temacie.
    Pozdrowienia, również dla Pani Agnieszki.
  • 2015-02-22 23:08 | kaesjot

Szanowny Andrzeju52 - zgodnie z prawem Kopernika, że gorszy pieniądz wypiera pieniądz lepszy śląska czy wielkopolska solidność i ordnung zostają wypierane przez chadziajską bylejakość i bałagan.
    Wyższa wydajność na Zachodzie nie wynika tam z tego, że zachodni robotnik więcej zap...la tylko z tego, że u nas przewaga jest po stronie tych co się opier....ją nad tym, co zap,,,ją.
  • 2015-02-23 19:45 | Leszex

Polska musi mieć nowego prezydenta, nowy rząd, nowe zaciężne wojska i obronę terytorialną mówi pospołu opozycja. Rolnictwo i górnictwo może zostać po staremu bo jest nasze polskie i go nikomu nie oddamy. Tylko dlaczego takie małe te dopłaty, że na spłatę kredytów nie starcza?
  • 2015-02-24 14:56 | slaw

Autorka artykułu znów nie wszystko rozumie z mechanizmów agrobiznesu. Posługuje się stereotypami i uproszczeniami. Przekroczenie kwot mlecznych obłożone jest karą, ale po zniknięciu kwot znikną kary. Natomiast produkcja na wysokim poziomie pozostanie. Koszty produkcji są niższe przy wysokiej wydajności, więc zysk będzie. Niemieccy farmerzy płacą kary od kliku lat, bo docelowo (w perspektywie następnych kilku lat) im się to opłaci. Polski rolnik nie ma jeszcze takiej spokojnej pewności do planowania. Pozwólmy mu się tego nauczyć. Nie obrażajmy go.
  • 2015-03-01 09:04 | janadam48

@Agnieszka F
    Pani Agnieszko F proszę mnie przekonać,że musi pani korzystać z tych wszystkich dopłat, ulg etc. Proszę mnie przekonać, że bez tych dopłat gospodarstwo upadnie. Ja nie chcę aby powoływała się pani na wszystkich rolników. Wystarczy mi przykład pani gospodarswa. Myślę, że pani wyjaśnienia pozwolą mi na zrozumienie całej tej polityki rolnej.