Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska może pomóc Ukrainie

(86)
Ukraińscy dowódcy szkoleni w Polsce? To może być dobry pomysł na pomaganie ukraińskiej armii. Zwłaszcza że w Donbasie wciąż jest gorąco.
 • 2015-03-06 15:03 | art

  .

  Od kilku miesięcy polskie media i niby polscy politycy nadskakują ukraińskim „braciom” i włażą im bez wazeliny w pewną część ciała. Przemilczają wszystkie niewygodne, mogące zburzyć obraz uciśnionego narodu informacje, manipulują i kłamią.
  Wszelkie zarzuty pod adresem Ukraińców, o kultywowanie pamięci o mordercy Polaków na Wołyniu – Stepanie Bandery, wywołują szczególnie w pisowskich mediach szał. Od razu miotane są oskarżenia o pro rosyjskość i bycie pożytecznym idiotą Putina. Wszelkiej maści mądrale, przekonują że banderyzm na Ukrainie jest praktycznie nieobecny, wycofany i szerzy go zaledwie wyalienowana garstka. Jakże więc musiały się poczuć te antypolskie warchoły, kiedy usłyszeli o masowych marszach ku czci OUN – UPA na Ukrainie. Przyglądam się polskim sprawom, nie mogę się nadziwić, jak Polacy się skundlili. UPA, OUN i Bandera osobiście zapisali się w polskiej świadomości jako odhumanizowani mordercy i zbrodniarze. Banderowcy w celu realizacji swego marzenia o "Samostijnej Ukrainie" wybrali niesłychanie zbrodniczy terror, ludobójstwo i nieprawopodobnie okrutne czystki etniczne. Największym wrogiem tych zdegenerowanych troglodytów była bezbronna ludność głównie polska, bo jej było najwięcej ale nie tylko, mordowali także Żydów, Czechów, Ormian, Rosjan, wszystkich nie Ukraińców. Niesłychanie okrutne i pozbawione elementów człowieczeństwa ukraińskie hordy banderowców wymordowały w niezwykle brutalny i perwersyjny sposób dziesiątki, a może i setki tysięcy Polaków. Głównie kobiet i dzieci. Ich niesłychane okrucieństwo było bezprecedensowe w historii nowożytnej. Z tak sadystyczną rozkoszą nie mordował nikt od czasów Hunów.

  A teraz ci pogrobowcy tych bandytów podnoszą głowy w Polsce. W polskich mediach udziela się im łamów, aby mogli zakłamywać i zafałszowywac historię. Aby mogli bezkarnie i bez poczucia nawet elementarnego wstydu pluć na groby bezbronnych, polskich ofiar Wołynia. Draństwo tych skonczonych bydlaków jest godne najwyższej pogardy każdego, kto czuje się choć trochę Polakiem.

  Ale mniejsza już o baderowców i ich pogrobowców czy zwolenników. Tacy byli, są i będą. Tak jak byli , są i będą pedofile, seryjni mordercy czy islamscy ekstremiści. Po prostu Matka Natura czasem podrzuca nam zgniłe jajko popapranych genów, z którymi musimy się uporać. Natura tez się przecież czasem myli.

  Gorsi są ci, którzy na grobach polskich ofiar Wołynia i innych miejsc kaźni Polaków chcą ugrać swoje małe interesiki. Gorsi od ukraińskich banderowców są ci, którzy każą nam zapomnieć o polskich ofiarach, o polskim męczeństwie i daninie krwi. Małe ludziki przestraszone własnego cienia. Cieniasy pozbawione godości, ambicji, kręgosłupa. Człowieczki pozbawione nie tylko Polskości, ale i człowieczeństwa. Polacy to już od dawna nie jest naród. To zbieranina drobnych cwaniaczków, gotowych sprzedać własną matkę w imię doraźnych interesów , a najważniejsze , w imię świętego spokoju. Spokoju za wszelką cenę...

  Do dziś Ormianie nie nawiązali stosunków dyplomatycznych z Turcją za rzeź Ormian z 1915! Oni wciąż czekają na przerosiny ze strony Turcji. Do dziś wielkie animozje są między Chinami a Japonią. Wszystko z powodu zbrodni wojennych Japonczyków w Chinach. Mimo enigmatycznych przeprosin rządu Japonii. Chińczycy domagaja się ukarania winnych masakr. A Polacy? Oj tam, cicho sza. Te polskie kobiety z rozprutymi brzuchami czy dzieci nabijane na sztachety już przecież nie zyją. Zapomnimy o nich w imię wyższych celów. Zapomnijmy o bezbronnych , polskich ofiarach w imię odwiecznej przyjaźni ukraińsko-polskiej. Patrzy w przyszłość - zapomnijmy przeszłość. Wybielmy Banderę, UPA, OUN. A co tam. Ważniejsze są interesy i obecność Ukrainy w strukturach europejskich. Wymażmy z polskiej pamięci polskie ofiary i będzie dobrze...

  Nie można dobrosąsiedzkich stosunków budować na zakłamywaniu i zafałszowywaniu historii. Z trudnymi problemami nalezy sie zmierzyć. Dobrosąsiedzkie stosunki nie mogą opierać się na zamilczaniu spraw tragicznych i niewygodnych. Pomijając drobiazg, że nikt z pozbawionym honoru i godności sasiadem nie będzie się liczył. Co przecież widać po czynach, a nie słowach nowej ukraińskiej administracji! Jakim slepcem trzeba być, aby nie widzieć, że z Polską nikt się  nie liczy! W sprawach ukraińskich, za aprobatą samych Ukraińców, licza się Niemcy, Francja i Rosja. Polski nikt nie zaprasza do negocjacji. Negocjatorem między Rosja a Ukrainą jest Łukaszenko. To w Berlinie lub Mińsku, a nie w Warszawie odbywają się negocjacje! Nikt na arenie miedzynarodowej nie liczy się z wsiowym burkiem, którego mozna kopnąć, a ten i tak będzie się łasił do buta swego oprawcy. Takiego kundla nikt nigdy nie traktuje poważnie. Mamy po prostu to, na co sobie zasłuzyliśmy. Przebaczyliśmy w imieniu polskich ofiar nie będąc o to nawet proszeni!!

   Poroszenko w czasie wizyty w polskim Sejmie nawet się nie zająknął o tej tragicznej karcie w stosunkach między naszymi krajami. A dostał i tak gromkie brawa od bandy kundli z immunitetami. Oni już wysupłają miliardy na pomoc Ukrainie. Obetną na szpitale i bedzie dla przyjaciół zza Buga...

  Nie wiem co się z Polakami dzieje. Nie rozumiem skąd tyle służalstwa, tchórzostwa , wazeliniarstwa. Braku godności, honoru, przyzwoitości. I ta choroba dotyczy wszstkich sił politycznych. Gdy czytam, że Sakiewicz ze wzruszeniem odbiera jakis order od ukraińskiej bezpieki, to mam odruchy wymiotne. I pisowscy "patrioci" się cieszą. Zapewne ukraińska bezpieka miała radochę, że znaleźli użytecznego idiotę, który im spacyfikował księdza Isakowicza. Sami nie mogli. Oskarżono nieskazitelnego człowieka o przynależność do ruskiej agentury człowieka jednego z niewielu, który walczył od lat o dobre imię zamordowanych Polaków, o pamięć o ich cierpieniach. Przez ukraińskich nacjonalistów. Ta prawda była, jest i będzie przed Polakami skrywana i bagatelizowana. Takie mamy "elity" polityczne. Tacy ludzie, pozbawieni czci i honoru decydują o kierunkach polskiej polityki. Strach się bać.... 
 • 2015-03-06 15:39 | Karol Garz

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Pani Jagienka Wilczak nie po raz pierwszy daje dowód swej ignorancji politycznej. Polska popełniła już i tak kapitalny błąd mieszając się - za parę Euro od pani Merkel - w wewnnętrzne sprawy Ukrainy i popierając nacjonalistów ukraińskich spod znaku Tryzuba - tego samego Tryzuba, pod którego znakiem wymordowano setki tysięcy Polaków na polskim Wołyniu, nie mówiąc już o Zydach. Powołując się na przeszłość historyczną miała Polska wielką szansę zająć suwerenne i neutralne stanowisko wobec wewnętrznych spraw Ukrainy. Teraz jest za późno, rachunek przychodzi i jest coraz bardziej nieobliczalny.
 • 2015-03-06 15:47 | M

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Przecież do niedawna była to serio armia, bodaj 20. na świecie czy coś, jakoś zaraz za nami. Czy jej dowódcy uciekli może do Rosji, ze trzeba szkolić nowych?
 • 2015-03-06 16:46 | fly

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Wy chyba dostaliście prikaz z CIA . Muszę pisac w kilku miejscach !

  I wszyscy ględzą "z troską " o Ukrainie . Państwie upadłym , niemoralnym , w którym oligarchowie posiadają własne armie (!!!) , mordującym własnych obywateli np. bombardujac ich w Donbasie , niepłacącym swoim obywatelom tamże emerytur i pensji . Olewającym palenie ludzi żywcem - Odessa , notorcznie kradnącym wszystko co się da - Rosji ukradli ca. 30-50 mld. usd za gaz/ropę .
  Państwem , które nawet się nie zająknęło o Rzezi Wołyńskiej - genocid atrox . Nb. wpienia mnie , gdy "cywyilizowani"debile z zachodu ubolewają nad "średniowieczem " kedy jakiś gość z ISILU-u poderżnął gardło komuś z zachodu ! A Wołyń i Odessa ?
  Tam były ( Wołyń ) dziesiątki tysięcy mordowanych tak , że nóże, po gardle to byłoby wybawienie !

  Ukraina jest tylko wrzodem na Europie powstałym dzięki polityce USA/UE . Niczym więcej . Powinna być podzielona , choć to i tak niczego nie rozwiązuje . Przypomnijmy jak ochoczo zachód podzielił Jugosławię . Serbię nawet zrównał z ziemią i ukradł jej kawałek na Kosowo !
  Tu idzie w zaparte , nawet do wojny wlącznie i podzielić nie chce ! Qasi państwo Ukraina , wzięła nie swoje ziemie po podziale ZSRR i tylko dlatego , ze słaba Rosja uległa aby odzyskac broń jądrową , której Ukry mieliby więcej niż Chiny , UK i Francja razem (!) wzięte ! Ale byłyby jaja !
  Ale wtedy zachód drżal i obiecywał nie zbliżać się z NATO do granic Rosji . I co ? G...o oczywiście ! Wstąiło ze 12 państw ! A tylko co i US Navy siedziałaby w Sewastopolu !
  Teraz zapomniał i rżnie głupa !
  Wyścia realnie nie widać . Federalizacja / podział są konieczne , Jednak przy obecnej polityce Bestii / USA , jest to wątpliwe . Nie po to w koncu włożyli 5 mld. $ w rozróbę ( Vicki Nulan własne słowa ) aby ustepować ! Bestii chodzi wszak o rozbocie Rosji . Za dobrze im sżło w BRICS .
  Konstatując - jest żle , aby nie było gorzej ( patrz pomruki debili generałów Bestii o "śmiercionośnej " broni ) . Nawet mimo rozejmu , lub własnie dlatego !
  Więc nawet podział / federalizacja da CAŁE LATA wyrzeczeń , tak Rosji - odbudowa zglisz , jak i UE - wspomaganie trupa z banderowskim zapleczem , fermentem społecznym , bezwartościową walutą itp.
  A Polska ? Polska i tak rozleci się do 2021-2022 r. UE może też . Nawet gdyby przetrwała , to Polska - największy beneficjent może pożegnać się z kasą ! W końcu Ukraina jest większa i ludniejsza . Za to będziemy mieli uchodżców ! I to licznych ! Za co zrugała Piechocińskiego nasza (?) klasa polityczna vel rezim .
  I po co reżimowi to było ? Nie znam jednego powodu do popierania Ukrainy ! Będąc w lepszym stanie byłaby konkurencją do kasy z UE , teraz jest tylko zagrożeniem też wyciągającm łapę .
  Nie ma tylko zgody p. Wilczak co do Putina . To geniusz , ktory podnióśł Rosję z kolan . Bardziej propolski w polityce niż nasz(?) reżim !. Wiem , dla przerobionego propagandą brzmi śmiesznie , ale to fakt ! I nie jest nieobliczalny - ja zrąbałym sprzęt wojskowy rezimu kijowskiego tuż po Odessie . Wtedy świat lekko zatkało . Putin przeczekal i ma . A tak się robi ZAWSZE - patrz rajdy Izraela po zabójstwie 3 chłopaków do strefy Gazy , bombardowanie ISILu przez Jordanię , a nawet Egipt zrabał isilowćów za zabicie chrześcijan egipskich .
  Smutno patrzę w przyszłość ... Szczęść Boże JE Putinowi , rozumu UE , Polsce - zmianie rządów , choć realnej możliwości nie ma .
 • 2015-03-06 16:47 | axiom1

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Wielki Pan polskiego wasala (ten Pan z za ocenau) tak nakazal i polski wasal wykonuje rozkazy.
 • 2015-03-06 16:55 | fly

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Mam pytanie - kto jest u Was oficerem łącznikowym z CIA ?
  Drugie pytanie - czym będą płacić Ukry ? Guzikami czy rzeziami ?
  Trzecie - dlaczego Bestia / Wielki Szatan / USA ma pozwolić na koopercję ws. Antonowa , jesli w jej interesie jest wciskanie nam złomu z USA ? I Ukrom też !
 • 2015-03-06 17:13 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Ukrainę jak najbardziej należy wspierać i ekonomicznie i wojskowo. Im bardziej w ramach współpracy całej Unii czy NATO tym lepiej.

  Można oczywiście (i należy) używać tu argumentów moralnych. Mamy do czynienia ze zwykłym bandyckim atakiem na niepodległy kraj ze strony rządzonej przez byłe KGB Rosji.

  Nie ma jednak sensu ukrywać, że powinno się to robić ze względu na własny interes. Ukraina, jaka by nie była wewnętrznie, stanowi bufor przed Rosją a to zawsze będzie dla nas optymalne. Ponadto, jeśli Putinowi będzie się wiodło na Ukrainie to sięgnie po któryś z bałtyckich krajów NATO, a wtedy cywilizowany świat stanie przed koniecznością wojny z putinowską mafią...

  Inną kwestią jest, że sama Polska może bardzo niewiele. Mogą to być szkolenia, sprzedaż broni defensywnej, ale przede wszystkim musi to być wspieranie jedności europejskiej. Podoba mi się tu praca Donalda Tuska. Nie szaleje jak chce PiS, tylko stara się aby ta krucha jedność UE wobec Rosji, mimo sprzecznych interesów gospodarczych, została utrzymana. Bez tej jedności nie ma sensu nic robić.
 • 2015-03-06 17:19 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  A tak przy okazji:

  "– W rzeczywistości Brytyjczycy nie jadą na Ukrainę po to, by uczyć tamtejsze wojsko. Oni chcą z bliska zobaczyć sprzęt i sposób działania Rosjan. Nasz wywiad też powinien wykorzystać tę szansę – ocenia dziennikarz militarny INNPoland.pl, Dariusz Rembelski. – My nie powinniśmy, a wręcz musimy tam być – dodaje były szef WSI, gen. Marek Dukaczewski."
 • 2015-03-06 17:28 | Andrzej

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Będzie to bolesny okres dla Ukrainy. Przespała najlepszy moment oddzielenia się od Rosji, ale innego wyjścia nie ma.
 • 2015-03-06 18:42 | ziomekp.1

  Re: Nexus i jego bufor

  Jak chcesz się buforować to mam jeszcze lepszy pomysł -- Upaina będzie buforem wschodnim, ruszym na szkopa i przywrócim NRD ale pod nazwą NRB (niemiecka republika buforowa), od południa podbijem peików i weżmiem zaolzie, od północy przejdziem morze i odbijemy se na Szwedzie za potop -- a co, anektujemy ich. Bujdy dziadka Giedrojcia o buforach wsadż se w buty, bedziesz z wyższa patrzył na sąsiadów. Ps. Cytat z twojego postu pod innym artykułem "Putin wyłuskuje z Unii te wszystkie słabe kraje (jak Włochy) lub wręcz bankrutujące (jak Grecja) lub takie które w Europie są na marginesie ze względu na dyktatorskie zapędy (jak Węgry). " zapomniałeś o reszcie słabych krajów rąbiących interesy z Rosją jak Niemcy, Austria, Turcja, Holandia i tak dalej. SPÓJRZ PRAWDZIE W OCZY --- ZOSTALIŚMY SAMI. !!!!!
 • 2015-03-06 19:58 | mixxer

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  "Inną kwestią jest, że sama Polska może bardzo niewiele."

  Dlatego tez pani(e) "Nexus", Polska powinna zachowywac sie ostrozniej i w bardziej
  wywazony sposob, a nie krzyczac i plujac jak redaktor Czech (Ukrainiec z pochodzenia)
  regularnie histeryzujacy na lamach Gazety Wyborczej !
 • 2015-03-06 20:08 | MartinBaruch

  Zapłacicie krwią , łzami , spaloną ziemią i utratą państwowości ...

  Super !!! Świetna wiadomość !!! Wy stracicie góry pieniędzy a dziesiątki tysięcy banderowców swoje nędzne życie !!! Rosjanie nigdy wam nie zapomną waszego wkładu w bestialskie zbrodnie wojenne dokonywane przez ukraińskich faszystów na bezbronnej ludności cywilnej w Noworosji . Pewnego pięknego dnia wam o tym dobitnie przypomną gdy wojska Imperium staną na linii Bugu ... A wtedy bankrutujące usa pomoże polsce tak jak we wrześniu 1939 roku pomogła jej Francja oraz Anglia ...
 • 2015-03-06 21:15 | art

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Wbrew bredniom różnej maści rusofobów dominujących w dyskursie publicznych w naszym kraju, Rosja została zaskoczona wydarzeniami na "majdanie". O tym, że "rewolucja" była inspirowana świadczą różne rzeczy-od deklaracji zachodnich polityków, przez wielotygodniowe koczowanie jego uczestników zimą, ich uzbrojenie i przeszkolenie w walkach ulicznych. Także samo nasilenie walk, które "przypadkiem" wypadło w szczytowym momencie prestiżowej dla Rosji olimpiady w Soczi, świadczy o tym że to była impreza inspirowana. Rosja zareagowała błyskawicznie ALE ZBYT NERWOWO, bo choć zajęcie Krymu było militarnym majstersztykiem i politycznie wywołało w FR największą euforię od czasów ZSRR, tak naprawdę długoterminowo może okazać się szkodliwe. Rosja straciła bowiem jakieś 2 miliony ludzi myślących po rosyjsku a siedzących w państwie ukraińskim, te 2 miliony to był zawsze ten języczek u wargi, który pozwala by Janukowyczowi lub innemu rosyjskojęzycznemu kandydatowi wygrywać każde lub prawie każde wybory. Teraz są oni w macierzy, bazy na Krymie zabezpieczone ...ale taki Janukowycz mógł teoretycznie prowadzić z Krymu i Donbasu jakąś kontrakcję, a tak ostał się tylko Donbas.

  A teraz przechodząc do początku wojny donbaskiej- Striełkow wjechał na terytorium Ukrainy bez żadnej wiedzy i poparcia władz FR, mając jedynie dyskretne poparcie paru "przyjaciół" z wojska i służb. Grupa ta licząca 51 osób (sic!!) podzielona na trzy pododdziałki zajęła bazę SBU i komendę milicji w Słowiańsku, oraz komendy milicji w Gorłowce i Kramatorsku. Miasta nie zostały wybrane przypadkowe, poza strategicznym położeniem posiadano tam kontakty z pro-rosyjskim aktywem politycznym i generalnie należały ode do najbardziej pro-rosyjskich i jednocześnie najbiedniejszych rejonów Donbasu. Następnie dezerterzy z SBU, milicji, wojska, cywilni ochotnicy lokalni jak i całej wschodniej Ukrainy, kozacy, ochotnicy z Rosji zaczęli tam zjeżdżać i później w Słowiańsku Striełkow miał już 300, później 800 ludzi i tak dalej.
  Gdyby Putin miał od początku pomysł na Noworosję i wolę realizacji to by wysłał nie jedną 50-osobową,a z 20 kilkusetosobowych grup a'la Striełkow i całą Ukrainę by szlag trafił. A władze FR tolerowały bardzo długo jedynie napływ ochotników, ciężkie uzbrojenie i wyposażenie osobiste tylko z prywatnych donacji, powstańcy otrzymywali stare rpg i wycofywaną amunicję, ale to równie dobrze mogły być zakupy od skorumpowanych ukraińskich oficerów.
  Reasumując Putin od początku grał tak by FR nie można było o nic oskarżyć na wschodzie Ukrainy (przeliczył się bo sankcje dostał i tak bez żadnych "dowodów" winy), moim zdaniem jednak na samym początku wykazał się tak daleko idącym kunktatorstwem, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że projekt Noworosja został przez niego wsparty przypadkiem, ale on sam nigdy nie był całkiem do niego przekonany i projekt traktowany jest jako dodatkowy "as" w rękawie do negocjacji z "zachodem". Stąd te "Miński" i zatrzymywanie sukcesów "milicji" u progu ich skonsumowania.
 • 2015-03-06 22:03 | zynek

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  tak, tylko humanitarnie !
 • 2015-03-06 22:03 | taki jeden

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Jeśli my sami sobie krzywdy nie zrobimy (politycznych bezmózgów atak na Rosję), to sama Rosja tego nie uczyni. My jedynie zapłacimy i to słono, ale gospodarczo. Raz straconych rynków zbytu na swoje towary szybko nie da się odbudować.
  Narazie Rosja odwróciła się plecami (miała rację) od nas, a co będzie jak zrobią to samo Niemcy i pozostałe kraje, które kupują od nas towary? Rosja była pewnym rynkiem zbytu o ile ją szanowano. I wystarczyło wzajemny szacunek pielęgnować.
  I proszę nie pisać, ze to Rosja atakowała Polskę, bo ja obserwuję wzajemne relacje od lat i dziwię się tylko, jak to możliwe, ze rosyjskie władze były tak cierpliwe?
 • 2015-03-06 22:59 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  ziomek,
  Bufor to się tworzy przed krajami agresywnymi, czyli w tym przypadku Rosją, a nie przed takimi które są razem z nami w Unii Europejskiej i NATO, są krajami demokratycznymi i są powiązane gospodarczo.

  mixxer
  Czech może sobie krzyczeć ile chce i gdzie chce bo to wolny kraj. Rozważnie powinni postępować politycy i raczej tak czynią. • 2015-03-06 23:43 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Racja, art!
 • 2015-03-06 23:47 | ziomekp.1

  Re: Nexus i jego bufor

  Cytat z nexusa -- "Bufor to się tworzy przed krajami agresywnymi, czyli w tym przypadku Rosją, a nie przed takimi które są razem z nami w Unii Europejskiej i NATO, są krajami demokratycznymi i są powiązane gospodarczo. " Cytat z nexusa 2 -- "Putin wyłuskuje z Unii te wszystkie słabe kraje (jak Włochy) lub wręcz bankrutujące (jak Grecja) lub takie które w Europie są na marginesie ze względu na dyktatorskie zapędy (jak Węgry). " Pochodzi z artykułu pt. "Dlaczego Włochy wolą trzymać z Rosją sztamę, niż otwarcie ją krytykować" Putin wyłuskał nie tylko te wymienione kraje ale prawie wszystkie w Europie, dlatego wszystkie są naszymi wrogami - trza robić jednak ten bufor !!!!!!! Wymień szanowny nexusie naszych kumpli na świecie, dobrych kumpli (jankesi wiadomo, robimy im wg. Radzia laskę więc muszą być kumplem.)
 • 2015-03-07 01:23 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Gdzie ty widzisz tych wszystkich wrogów dookoła? Tworzysz alternatywną rzeczywistość.

  Kopiuję i tutaj dobry artykuł:
  Putin liczy na Włochy ale może się gorzko rozczarować:
  http://tnij.org/jv84ybf

  "Dlatego na kluczowy element w rachubie Putina wyrastają Włosi - bardziej od wojny na Ukrainie boją się chaosu w bliskiej im Libii i Syrii (o czym Renzi rozmawiał z Putinem) i skrupulatnie liczą sankcyjne straty dla swej gospodarki. Tyle że Renzi, który do Moskwy przyleciał prosto z Kijowa, podczas wtorkowej telekonferencji z przywódcami USA, Wlk. Brytanii, Niemiec, Francji i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem zapewniał, że mimo pewnych różnic w ocenach wojny nie zamierza łamać transatlantyckiego konsensusu co do Rosji. I jeśli Włoch okaże się słowny, to zawiedzie Putina. "

  Autor ma rację: Orban może flirtować z Putinem ale w Brukseli grzecznie głosuje jak reszta. Podobnie drobnica typu Grecja czy Cypr nie będzie fikać. Włochy są po Niemczech największym partnerem Rosji w Europie, mocno przyciśniętym kryzysem. Stąd te umizgi. Ale konkret czyli sankcje pozostaną.
 • 2015-03-07 01:49 | czesiek

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  W czasie II wojny światowej hitlerowcy zorganizowali w Krakowie szkołę oficerską dla ukraińskich żołnierzy lojalnych Hitlerowi.
  Historia się powtarza . Pytanie , czy Polska jest gubernią jak za czasów II wojny światowej i czyją jest teraz Gubernią ?
  Polskich oficerów trzeba wysłać na lekcję historii.
 • 2015-03-07 04:50 | Acronym

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Ukraińscy dowódcy szkoleni w Polsce?

  ------------------------------------------------------

  Ukrainscy ukrainsko-jezyczni, czy tez ukrainscy rosyjsko-jezyczni ?
 • 2015-03-07 06:16 | Marcin

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Oczywiscie ze Polska powinna pomagac Ukrainie, bo Ukraina walczy o swoja wolnosc i wywalczy ja nawet bez pomocy Polski, a jak z pomoca to beda pamietac ze im pomoglismy.
  To jest niewazne czy traktowac Ukraine jako bufor przed agresorem ze wschodzu, czy sasiada w biedzie, wazne jest aby Polska pokazala swoja postawa, ze wspiera prawo i potepia bezprawie.
  Rosja mogla isc ta sama droga, ale popelnila jeden powazny blad: nie rozwiazala KGB i nie rozliczyla tej organizacji za zbrodnie. Dzieki temu mordercy nadal rzadza Rosja, ale do czasu, az wolnosc dotrze i do tego kraju. Tego nalezy mu zyczyc. Oczywiscie warunkiem jest by to sie stalo uznanie zbrodni Stalina, pozbycie sie aparatczykow o KGB-owskiej przeszlosci a przede wszystkim osadzenie Putina.
 • 2015-03-07 07:00 | art

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Polskie władze od lat prowadzą politykę destabilizującą region. Aktywnie uczestniczyły we wszystkich ukraińskich „rewolucjach” i do dziś czynią wszystko w celu zdestabilizowania Białorusi – czego nawet nie ukrywają. Pretekstem tutaj ma być”walka o prawa człowieka”, choć wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie tajnych więzień CIA pokazał, jak polskie władze troszczyły się o prawa człowieka.

  Podczas kijowskiego „Majdanu”, na którym zaprezentowali się dumnie niemal wszyscy politycy polskiego mainstreamu, i nie przeszkadzało im to, że pozują do zdjęć pod czarno – czerwonymi flagami UPA, polskie władze poparły przewrót z wręcz histeryczną gorliwością, a w sukurs pospieszyli im dziennikarze i celebryci. To, co działo się później i co było konsekwencją przewrotu – przyjęto z lodowatą obojętnością – mam na myśli mordy, popełniane przez ukraińskich nacjonalistów (m.in. 2 maja w Odessie), czy decyzję samozwańczego Jaceniuka, która pozbawiła rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainy ich podstawowych praw – prawa do posługiwania się własnym językiem. Gdy upomnieli się oni o swoje prawa, polskie władze wręcz zachęcały do zduszenia ich oporu siłą, choć przecież zawsze istnieje możliwość negocjacji i rozmów, budowania zgody. Takiej propozycji wobec zwaśnionych obywateli Ukrainy nie wysunięto, polskie władze gorąco zachęcały Kijów do prowadzenia wobec Rosjan na Ukrainie twardej, wręcz brutalnej polityki. Konsekwencją było referendum na Krymie, który oderwał się od Ukrainy i przystąpił do Rosji.

  Było, jak w filmach Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie wzrasta, tak jak wzrastały pogróżki Polski wobec Rosji i fanatyzm jej poparcia dla wszystkiego, co czyniły i mówiły ukraińskie władze. Domagano się więc sankcji wobec Rosji, nie bacząc, że uderzą one rykoszetem w polskie interesy.

  Gdy Ukraina ogłosiła swą „operację antyterrorystyczną” wobec cywili z południowego wschodu kraju i gdy wojska Ukrainy wraz z Gwardią Cywilną poczęły bombardować, niszczyć i ostrzeliwać z broni ciężkiej miasta Donbasu, nie stroniąc od mordów na cywilach i stosując nawet zakazaną międzynarodowymi konwencjami broń – polskie władze fanatycznie ją popierały, ba! Nawet posłano kamizelki kuloodporne.Nie, nie dla cywili, dla… żołnierzy ukraińskich.

  Konsekwencje polskiej polityki międzynarodowej są wręcz tragiczne. Ukraina jest dziś zrujnowana, de facto jest bankrutem. Sankcje, które miały zmusić do czegoś Rosję (a które nigdy w historii nie sprawdziły się wobec tego kraju, nawet wtedy,  gdy był on totalnie zrujnowany po rewolucji bolszewickiej), uderzyły rykoszetem w Unię i uderzają coraz boleśniej w nasz kraj. W Donbasie zginęły tysiące ludzi, samych cywili ukraińska armia wymordowała ponad 5 tysięcy, a dziś ta sama armia, która tak „dzielnie” wojowała przeciwko cywilom i niszczyła miasta południowo wschodniej Ukrainy, jest w rozsypce, poniosła wręcz straszliwą klęskę (co polskie media tłumaczą dziś – za mediami ukraińskim – „inwazją Rosji na Ukrainę”, nie bacząc na to, że wojska ukraińskie miały wręcz miażdżącą przewagę w sprzęcie i ilości żołnierzy).

  Tymczasem można było – wręcz należało! – prowadzić zupełnie inną politykę zagraniczną, niż jadowicie antyrosyjska. Polska miała szanse (ma je do dziś, pod warunkiem, że do władzy dojdzie ktoś, kto to zrozumie) być pomostem pomiędzy Wschodem a Zachodem, krajem, który stara się budować przyjazne i dobre relacje ze wszystkimi sąsiadami – także z Rosją i Białorusią. Z Ukrainą – również, ale nie znaczy to, by bezmyślnie przyklaskiwać wszystkim pomysłom ukraińskich władz, podjudzać ją do wojny i równie bezmyślnie powtarzać w mediach wszystkie radosne „komunikaty” ukraińskich mediów, które wobec ponoszonych przez armię klęsk podnoszą lament, że „Rosja napada na Ukrainę”.

  Z taką Polską nie tylko liczono by się w świecie i taki kraj nie tylko odgrywałby istotną rolę w wielkiej polityce – taki kraj miałby też dobre relacje gospodarcze  z sąsiadami i w ten sposób budował  dobrobyt swych obywateli.

  Tymczasem na Rosję jesteśmy permanentnie obrażeni. Za Katyń, komunizm, carat, Putina, olimpiadę – za całokształt. Jednak nie obrażamy się na Niemców za Hitlera, na Ukrainę, za Wołyń i Podole, czy na Zachód za sprzedanie nas najpierw Hitlerowi, a potem Stalinowi.

  Na obrażaniu się i bezmyślnej, awanturniczej polityce nie zbudujemy nic, a tylko i wyłącznie stracimy, udowadniając wszem i wobec, że nie jesteśmy poważnym państwem. Niestety – nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Może być jeszcze gorzej. Duże szanse na wygraną w wyborach ma partia która jest o wiele bardziej groteskowo – antyrosyjska i fanatycznie proamerykańska, niż PO, czyli PIS który już obiecuje wysłanie polskiego wojska na Ukrainę! Bo o ile PO jest antyrosyjska raczej tylko deklaratywnie i werbalnie, to PIS nienawidzi Rosji zupełnie szczerze. Czyli możemy mieć wojnę naprawdę!
 • 2015-03-07 08:17 | ppp

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  @ art
  Tragicznie smutny i tragicznie prawdziwy wpis.
 • 2015-03-07 08:51 | ziomekp.1

  Re:nexus

  Ponawiam moje pytanie: Wymień szanowny nexusie naszych kumpli na świecie, dobrych kumpli (jankesi wiadomo, robimy im wg. Radzia laskę więc muszą być kumplem.) Niemcy - wstrętni koniunkturaliści, Francuzi -- tchórze, 1939, Angole - pohukują a tak naprawdę robią laskę Rosjanom lepiej niż my jankesom,1939 (policz rosyjskie pieniądze w Albionie), Skandynawia - robi z "kacapami" biznes( atom w Finlandii), Beneluks - handluje aż miło omijając sankcję, Włochy - Matteo nas zdradza !!!!!, Bałkany - prawoslawne trole z wieczną miłością do Rosji, Czechy,Słowacja i Austria - miały w du....e trójkąt z nami i zrobiły swój. Została nam Litwa która nas fizycznie nie znosi (my jej zresztą też) ale cóż, lepszy taki fałszywy kumpel niż żaden. Pozdrawiam. Ps. Cytujesz jakieś wypociny z Wyborczej, niepotrzebnie, co Wyborcza napisze o konflikcie to ja wiem doskonale --- dorastałem w PRL i nie musiałem zgadywać co na pewne tematy powie Trybuna Ludu, Żołnierz Wolności czy Dziennik TV, linia ich była słuszna i tego się trzymali (dziś wiem co napisze Wyborcza, wiem co Nasz Dziennik, wiem co W Sieci czy Do Rzeczy, martwi mnie, że pomału już wiem co napisze tygodnik który czytam ponad 30 lat- Polityka- peany na temat Ukrainy MDLĄ ---- Szostkiewicz porównuje Nadie Sawczenko z więżniami Katynia !!!!! Za chwilę pójdzie dalej i użyje słowa holokaust.
 • 2015-03-07 08:56 | le_mon

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Bardzo jestem ciekaw co pani na to powie? Jakie argumenty pani wymyśli żeby udowodnić że na Ukrainie wcale, ale to wcale nie rządzą banderowcy?
  "Zgodnie z decyzją podpisaną 11 lutego bieżącego roku przez przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Grojsmana na szczeblu państwowym będzie obchodzona 120. rocznica urodzin Petra Diaczenko. Rocznicę tę władze Ukrainy będą obchodzić oficjalnie, mówi o tym załącznik do dokumentu o sygnaturze 184-VIII.

  Diaczenko podczas drugiej wojny światowej współpracował z frakcjami melnykowców i banderowców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. We wrześniu 1943 zorganizował Legion Wołyński (31. Schutzmannschafts-Bataillon), który brał udział w zbrodniach na Polakach, Żydach i Ukraińcach. Diaczenko brał udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, we wrześniu 1944 walczył z Armią Krajową w Puszczy Kampinoskiej. Za walki z Armią Czerwoną w rejonie Drezna został odznaczony Krzyżem Żelaznym."
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz%2Fna-ukrainie-uczcza-kata-powstania-warszawskiego-#
  I co? Polska ma wspierać tych bandytów???
 • 2015-03-07 11:09 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Kumpli to możesz mieć do wyjścia na piwo. W polityce są sojusznicy i przeciwnicy. Aktualnie zdecydowanie i Unia i USA to nasi sojusznicy a nie Rosja. Wbrew temu co piszesz sankcje są i uderzają w Kreml. Różne kraje robią z Rosją interesy ale też utrzymują solidarnie sankcje, mimo że uderzają wszystkich po kieszeni.

  Stronniczość mediów to temat rzeka i zjawisko nie tylko polskie i trzeba sięgać po różne źródła. Tak narzekasz na stronniczość mediów w Polsce a sam powtarzasz teksty prosto z Russia Today, podobnie jak wszyscy tutaj "realiści". Ten zestaw kalek myślowych powtarza się tu masowo i regularnie od każdym tekstem autorów Polityki. Skoro o mdłościach mowa to mnie z kolei mdli monotematyczność komentarzy, w 90 procentach jak z Trybuny Ludu. Każdy, jak widać, ma jakieś uczulenia. :-)

  Mnie też czasem śmieszą niektóre porównania i emocjonalny stosunek niektórych do Ukrainy ale żeby tak to przeżywać? Sama Ukraina mi jest całkowicie obojętna. Dużo więcej z tego obszaru kojarzy mi się z kulturą rosyjską (jedna z najlepszych powieści w historii Bułhakowa, Wysocki, ostatnio dobry Lewiatan itd).

  Nie zmienia to faktu, że imho obecna Rosja to zagrożenie, a niezależna od niej Ukraina jest w naszym geopolitycznym interesie.

 • 2015-03-07 11:24 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie?

  Art (2015-03-07 07:00)
  Masz 100% racji! Niestety, ale Polską od roku 1989 rządzą zdrajcy, płatni agenci CIA i Mossadu, a więc jest u nas tak jak jest a może być jeszcze gorzej. To, że na Ukrainie jest jeszcze gorzej, nie jest zaś dla nas żadną pociechą... :-(
  Nexus (2015-03-07 11:09 )
  Unia i NATO nie są naszymi sojusznikami,a tylko naszymi panami. Sojusz możliwy jest bowiem tylko pomiędzy w miarę równorzędnymi partnerami. Niezależna Ukraina oznacza zaś zagrożenie dla Polski, o czym powinieneś dobrze wiedzieć jako zawodowy agent CIA wyszkolony w tematyce wschodnioeuropejskiej.
 • 2015-03-07 11:35 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Czy ktokolwiek z przedmówców czytał może cokolwiek o wojnie w Wietnamie tam również zaczęło się od wysyłania doradców wojskowych mających szkolić wojsko. A kadra dowódcza dokładnie taka sama jak na Ukrainie nie można było ufać oficerowie zajmowali się handelkiem w praktyce nie prowadzili walk.

  A tak między nami Nexus jeżeli przyjrzymy się liczbie wojen stoczonych w okresie od 1999 roku do 2014 roku z udziałem USA i Rosji to pierwszeństwo przypada USA to właśnie to państwo a nie Rosja stoczyło w tym okresie wiećej wojen i jest w praktyce agresorem.

  Jakoś również w kwestii Ukrainy coraz więcej państw przyznaje, że to Rosja ma rację. Rosjanie nawet jeżeli są pod sankcjami radzą sobie dobrze inne państwa wchodzą na rosyjski rynek przejmując w nim udział jaki miałą polska gospodarka.

  W praktyce Polska została odsunieta na bok. Jakoś sobie nie przypominam, żeby ktokolwiek zapraszał polskich dyplomatów prosił ich o pomoc dlaczego może przyczyna jest taka, że wbrew wielbicielom to właśie nas obciąża sie odpoweidzialnością za cały burdel na Ukrainie.
 • 2015-03-07 13:10 | ziomekp.1

  Re:nexus

  Bla, bla, bla i jeszcze raz bla drogi nexusie -- piszesz, że Unia jest naszym sojusznikiem więc negujesz swoje wcześniejsze wpisy o be Węgrach, be Grekach czy be Włochach, toż to Unia !!!!! Ponowię pytanie : wskaż z kim w Unii nam w tej chwili po drodze? Będę uparty, kto jest naszym "kumplem"? Czy jeżeli nie jesteśmy ślepo wpatrzeni w Ukrainę to znaczy, że jesteśmy Russia Today? Ty prawy i sprawiedliwy ukrainofil masz wyłączność na rację? Odmawiasz racji ludziom myślącym inaczej? Przeraża cię wojna na Ukrainie a nie przerażają cię wojny wywołane przez jankesów? Sorry to niepoprawne politycznie -- jankes nie najeżdża, jankes nie rabuje, jankes szerzy demokrację !!!!!
 • 2015-03-07 13:21 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  ziomek
  Problem jest w tym, że prowadząc znów zwierzęco wręcz antyrosyjską politykę, współczesna Polska, tak samo jak sanacyjna II Rzeczpospolita, nie ma sojuszników. Tak samo jak piłsudczycy wierzyli przed wojną w papierowe gwarancje Francji i Anglii (dokładnie UK), tak samo rządzące nami dziś elity wierzą w papierowe gwarancje UE i NATO. A tymczasem, to Zachód dogaduje się po cichu, za naszymi plecami, z Rosją (jako iż nie ma on innego wyjścia), a za tą, idiotyczną wręcz, sprzeczną z polską rację stanu politykę wrogości do Rosji, to znów zapłacą zwyczajni Polacy, po tym, jak Bruksela, a właściwie Berlin i Waszyngton, ustalą niebawem z Moskwą nowy podział stref wpływów w Europie wschodniej.
 • 2015-03-07 13:49 | Jerzy z O.

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  @ Nexus
  W podziękowaniu za aktywność, my, rosyjskie trolle, na tym forum Polityki uradziliśmy, że zasługujesz Nexus, by opowiedzieć ci bajkę. Otóż, dawno, dawno temu, za pierwszej solidarności, w 1981 roku, powstał tygodnik "Rzeczywistość", organ ortodoksyjnej frakcji w PZPR. Byłeś wówczas Nexus małym chłopcem, albo cię jeszcze na świecie nie było. Stefan Bratkowski, szef SDP, nazywał ten tygodnik "Łżeczywistość". Pismo to uwielbiało dokuczać prof. Hieronimowi Kubiakowi z Krakowa, liberalnemu członkowi wysokich władz PZPR. Złośliwie podśpiewywali mu: " krakowiaczek cia'. Hej, Nexus, nadążasz ?...a jesteś może z Krakowa ?.
 • 2015-03-07 14:49 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  "piszesz, że Unia jest naszym sojusznikiem więc negujesz swoje wcześniejsze wpisy o be Węgrach, be Grekach czy be Włochach, toż to Unia !!!!! " Zgadza się, to też Unia. Podałem link do artykułu, z którym wyjątkowo się zgadzam, i który jest odpowiedzią. Wkleiłem go pod dwoma tekstami, pod którymi akurat dyskutowaliśmy właśnie żebyś przeczytał. No, ale wszelka rozmowa, w której jeden dyskutant na wszystko ma odpowiedź „wypociny!” nie ma sensu.

  „Będę uparty, kto jest naszym "kumplem"?” Już napisałem swoje zdanie. Jak się tak upierasz to OK: naszym „kumplami” są USA i Niemcy.

  „Ty prawy i sprawiedliwy ukrainofil masz wyłączność na rację?” Napisałem, że Ukraina mi raczej obojętna. Nie wierzysz? Trudno, będę musiał z tym żyć.

  „Przeraża cię wojna na Ukrainie a nie przerażają cię wojny wywołane przez jankesów?” Wojna na Ukrainie jest dla nas skrajnie szkodliwa. Wojny USA nie są, wręcz przeciwnie, były okazją do stworzenia części armii, która była na rzeczywistych wojnach i ma realne wyszkolenie wojskowe. A że Miller nie zadbał o dyskrecję w sprawach Black Site’ów w Polsce to już niestety nasza wina.

  „Odmawiasz racji ludziom myślącym inaczej?” Na razie to właśnie ludzie myślący jak ty cały czas tu płaczą, że redaktorzy różnych gazet czy magazynów nie piszą tak jakbyście chcieli, bluzgacie na nich bez ustanku, wyzywacie na przeróżne sposoby. I ty mi piszesz o racjach ludzi myślących inaczej?

 • 2015-03-07 15:25 | observer

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Polska powinna pilnować swoich interesów, a nie wybiegać przed szereg. Drażnimy niedźwiedzia nie potrzebnie.
 • 2015-03-07 16:33 | vandermerwe

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  "Wojny USA nie są, wręcz przeciwnie, były okazją do stworzenia części armii, która była na rzeczywistych wojnach i ma realne wyszkolenie wojskowe. A że Miller nie zadbał o dyskrecję w sprawach Black Site’ów w Polsce to już niestety nasza wina. "

  Dobre, dobre. Powiem wiecej, takie sobie. Nic tylko miec wojny w roznych stronach swiata. Sa malo grozne a korzysci wiele. Tak jak w Afganistanie i Iraku czy Libii - mialo byc szybko, bezpiecznie i pieknie. Jak wyszlo tak wyszlo - ani szybko, ani bezpiecznie, ze o pieknie nie wspomne. Jakos to wszystko rozlalo sie szerokim frontem i puka do bram Europy - a Polska podobniez jest w Europie.

  Pozdrawiam
 • 2015-03-07 17:20 | ziomekp.1

  Re:nexus

  Nexus bardzo cię przepraszam ale muszę to powiedzieć -- jesteś potworem, jesteś jak ober redaktor Lis mówiący w TOK FM, że trzeba dać Ukraińcom broń, trzeba tam wysłać wojsko i utopić kraj we krwi aby ilość trupów przeraziła Putina. Piszesz coś takiego --- ” Wojna na Ukrainie jest dla nas skrajnie szkodliwa. Wojny USA nie są, wręcz przeciwnie, były okazją do stworzenia części armii, która była na rzeczywistych wojnach i ma realne wyszkolenie wojskowe. A że Miller nie zadbał o dyskrecję w sprawach Black Site’ów w Polsce to już niestety nasza wina. ". Napisałeś to bardzo ładnym językiem, dyplomatycznym, ja to przetłumaczę na prosty język który zrozumiemy my, rosyjskie trole ---- Guzik mamy z tej rozpierduchy u Ukrów, to za blisko i możemy dostać rykoszetem. Wojenki z jankesem są cacy -- daleko, można zarobić (duży żołd), i można poćwiczyć na brudasach w warunkach bojowych, kto zapłacze lub zapyta o jakiegoś brudnego Araba. Problem tylko z tym komuchem Milerem, gęby na kłódkę to on trzymać nie potrafi, pomęczyło by się trochę brudasów i spokój a tak afera. Czy normalny człowiek tak myśli? Chyba nie, ty tak !!!! Ps. Dla cenzora -- moje tłumaczenie tekstu nexusa jest sarkazmem i się z nim NIE ZGADZAM.
 • 2015-03-07 17:29 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  ziomekp.1
  Znów pełna zgoda!
 • 2015-03-07 17:34 | ziomekp.1

  Re:nexus

  Piszesz, że naszymi kumplami są USA i Niemcy --- USA jest dla nas jak atrakcyjna dziewczyna którą kochamy bez pamięci a ona się puszcza, chodzi bez nas na imprezy, potrzebuje nas tylko jak ma chandrę i innym nie chce się już z nią bawić, czasami chce wywołać u nas zazdrość (bo jesteśmy wtedy tacy śmieszni) i podpuszcza nas na innych poza tym nie wpuszcza nas normalnie do swojego domu choć wielu draniów ma tam wolny wstęp (wizy). Niemcy --- co to za kumpel który klepie nas po ramieniu, podpuszcza jak USA ale jak przyjdzie iść na imprezę to jedzie sam Mercedesem a my nie możemy nawet iść za nim piechotą bo mówi, że nas nie weżmie bo robimy mu obciach. Piszesz też, iż Ukraina jest dla ciebie obojętna --- ale my tu o tym !!!!! Nie piszemy o moralności wielkich mocarstw BO ONE JEJ NIE MAJĄ, ŻADNE !!!!!!!
 • 2015-03-07 17:40 | ziomekp.1

  Re:Leonid

  Dzięki Leonid , podatność współczesnych na propagandę powala mnie na kolana, Jagienka coś napisze, Adaś Sz. coś napisze, ober Lisu coś powie i jak tu nie wierzyć --- przecie we gazecie napisali, że Putin rano żre małygo Ukraińca na śniadanie, pisali tyż, że teroz oligarchy ukraińskie som już dobre, nie kradno (bo pomału ni ma co !!). Serdecznie pozdrawiam.
 • 2015-03-07 17:53 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Zadziwiające jak te wasze ludzkie uczucia panowie budzą się TYLKO gdy można potępić wojny USA, czy ogólnie Zachodu. Wtedy czujecie się jak w wodzie.

  To, co wyczynia aktualnie Rosja kompletnie wam panowie umyka, ignorujecie fakty, bez ustanku wykorzystujecie patent "u was Murzynów biją" itd.

  Hypocrisy at its finest.

 • 2015-03-07 17:59 | zet

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  "A tymczasem, to Zachód dogaduje się po cichu, za naszymi plecami, z Rosją (jako iż nie ma on innego wyjścia), a za tą, idiotyczną wręcz, sprzeczną z polską rację stanu politykę wrogości do Rosji, to znów zapłacą zwyczajni Polacy, po tym, jak Bruksela, a właściwie Berlin i Waszyngton, ustalą niebawem z Moskwą nowy podział stref wpływów w Europie wschodniej. "

  Polacy płacą za niekompetencję i brak wizji polityki zagranicznej, którą szanujący się kraj ma na dłużej,niż 4 lata rządzenia.
  Głupot,które wygadują aktualni i byli ministrowie oraz część dziennikarzy,coraz trudniej słuchać. Straszenie Rosją jest śmieszne i niepoważne. Kraje zachodnie nie dążą do konfrontacji wojskowej,lecz cierpliwie tłumaczą Putinowi i jego otoczeniu,że siłowe powiększanie terytorium państw, w Europie nie może być tolerowane.
  Sankcje Zachodu mają uzasadnienie i powinny być utrzymywane.
 • 2015-03-07 18:11 | ziomekp.1

  Re:nexus

  Zapewniam pana, że nic mi nie umyka, nie ignoruje faktów tylko jestem totalnie wkurzony -- mamy taki oto obraz: próbuje się przekonać opinię społeczną, że teraz zakapiory i złodzieje typu Poroszenko, Kołomojski, Firtasz (dwa lata temu zamknięty za wały w Austrii, wypuszczony), Tymoszenko, Niemcow czy Nadia Sawczenko ( Amnesty International wypowiedzialo się na temat formacji w której służyła) są cacy, są bez winy, są rozgrzeszeni, ja mówię nie !!!!!!! nie są rozgrzeszeni, ja tych kreatur nie mogę poprzeć, ja im nie mogę współczuć, podpalili kraj lecz oni są zabezpieczeni, ich rodziny są w Stanach czy na zachodzie Europy, konta mają pełne -- praworządny zachód odebrał kasę Saddama czy Kadafiego oni są bezkarni, im nie można nic zarzucić, ich broni wuj sam !!!!! Wuj sam hołubił też innych despotów -- Saddama, Bin ladena, Talibów , do czasu, hołubi dziś inny kraj który parę dni temu opisywała Wyborcza jako kolebkę bezprawia (w naszym rozumieniu) na Bliskim Wschodzie -- Arabię Saudyjską. Nie jestem hipokrytą, Kur.....two dzisiejszej polityki rozwala mi mózg. Ps. do cenzora -- słowa na k użył pierwszy do określenia pani Tymoszenko pan poseł Celiński, ulituj się pan i nie kasuj.
 • 2015-03-07 18:21 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  No i co udało się policji rosyjskiej złapać sprawców morderstwa Niemcowa wiem wiem co powiecie skoro są z Kaukazu to pewnie są jakieś ofiary pierwsi lepsi
 • 2015-03-07 18:53 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Nie wiem dlaczego pan opisuje dzisiejszą politykę w ten sposób. Nigdy chyba nie była inna, co najwyżej prostsza przed '89.

  Ukraina jest skorumpowana i skryminalizowana maksymalnie. To samo zresztą Rosja. Imho, sedno jest takie, że dla nas o wiele groźniejsze jest to co robi Rosja, niż to cokolwiek robi, zrobiła czy zrobi Ukraina.
 • 2015-03-07 19:27 | ziomekp.1

  Re:nexus

  Niech mi pan po chłopsku wytłumaczy w jaki sposób zagraża nam Rosja albo zagrażała w ciągu ostatnich 25 lat -- nie przyjmuję pieprzenia o zagrożeniu militarnym bo tak gadają think tanki podpięte do kroplówki z napisem PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY, tak pieprzy żołdactwo, im wojenki nigdy dość, tak pieprzy jankes bo nic nie ryzykuje, wojenka jest daleko od niego i nawet on nie wierzy w konflikt europejski, finansjera i biznes też nie wierzy w wojenkę bo : giełda w Moskwie przoduje w Europie, syty zachodni świat podpisuje umowy z Rosją (wielomiliardowe), syty zachodni świat nie dopuścił jankesów do rozmów pokojowych, oligarchowie rosyjscy i ukraińscy -- jedna familia - wiedzą już, że biznes z Europą im nie wyjdzie, lepiej łupić swoich bo nie wrzeszczą (my zresztą też nie wrzeszczymy o wyższe pensje np.), teraz chodzi tylko o to jak unieść tyłki z tej aferki i jak zachować twarz, jak zrobić by mocarstwa poczuły się wygrane (wszystkie). Jest pan realistą i wie pan, że gambit z lat 80 już się nie powtórzy --- wschód jest inny, zachód jest inny, pojawili się nowi - BRICS- , ideologia już nie rządzi, rządzi nowy, wszechwładny BOG -- MAMONA I CHCIWOŚĆ . Co do Ukrainy widzę zagrożenia -- tania siła robocza, tani węgiel, tanie rolnictwo (czarnoziemy, wiem co mówię, taki zawód, już sprowadzamy pszenicę po 300 zł, nie mamy szans). Zachód się obroni, my nie, w nas nie było, nie ma i nigdy nie będzie PRO PAŃSTWOWEGO i PRAGMATYCZNEGO MYŚLENIA vide powstania - od początku porażka, dziś to samo. Jak słyszę tą wojenną retorykę to mnie mdli, jak słyszę gadki emerytowanych 50 letnich generałow o potrzebie ofiary krwi tobym ich chętnie wysłał na wschód, w dziesięciu, KOZAKI w Polsce i w kupie. Pozdrawiam.
 • 2015-03-07 20:19 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Ziomiek
  Nie dziwi mnie głupota i zdrada polskich elit, jako że wiadomo, kto chce w Polsce zostaje politykami, ale przeraża mnie to, że antyrosyjskie i proamerykańskie hasła wciąż znajdują posłuch u Polaków, pomimo że Rosja leży tuż obok nas a Ameryka bardzo daleko od nas, że Ameryka nigdy nam nie pomogła, że w latach 1920tych oficjalnie uznała Polaków za podludzi, a więc ograniczyła imigrację z Polski a w roku 1939, ustami swego prezydenta FDR, oświadczyła wręcz, że nic ją nie obchodzi agresja Niemiec na Polskę.
 • 2015-03-07 20:32 | ziomekp.1

  Re:Leonid

  Wie pan, myślę, że jesteśmy wyjątkowi (znaczy głupi), zacytuję dwa przysłowia którymi Polak się brzydzi: 1. Ucz się na błędach. 2. Wrogów szukaj daleko a przyjaciół blisko. Pozdrawiam.
 • 2015-03-07 21:00 | kaesjot

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Już 450 lat temu Jan Kochanowski pisał :
  " Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  że przed szkodą i po szkodzie głupi "
 • 2015-03-07 22:00 | le_mon

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  @Nexus
  A w jaki sposób (i po jaka cholerę) mamy wspierać Upainę wojskowo? Byłoby tylko wyrzuceniem pieniędzy w błoto. To raz.
  Po drugie. jak możemy wspierać państwo które zbrodniarzy odpowiedzialnych za Wołyń ogłosiło bohaterami narodowymi? potrafisz mi to sensownie wytłumaczyć? Upaińcy plują nam w twarz, a tacy jak ty twierdzą że deszcz pada.
  Poczytaj sobie co ma do powiedzenia na temat ukraińskiej armii gen. Polko http://wiadomosci.onet.pl/swiat/gen-roman-polko-wojna-w-donbasie-jest-z-gory-przegrana/zqsfj
  Chyba że według ciebie to też agent Putina??? Jeśli tak, to nie mamy o czym dyskutować.
  W ostateczności, skoroś taki bohater możesz pojechać bronić niewinnych banderowców przed hordami ze wschodu :D
 • 2015-03-07 22:03 | Marcin

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  @ ziomekp.1
  "Niech mi pan po chłopsku wytłumaczy w jaki sposób zagraża nam Rosja albo zagrażała w ciągu ostatnich 25 lat "
  To jest na prawde glupie pytanie. Powinno ono byc postawione: kiedy Rosja nam nie zagrazala?
  Odpowidz jest: nigdy. Rosja nam zawsze zagrazala. Skad pochodzi przyslowie: kura nie ptica, polsza nie zagranica? Od czasu rozbiorow Rosja traktuje Warszawe jako swoje miasto w Privislinskim Kraju. Ucz sie czlowieku historii zanim otworzysz swoja gebe.
  Polak przed szkoda i po szkodzie glupi. Jakos nie dorozl do tego by wyciagnac wnioski z historii.
  Malo Polakow wyladowalo na Syberii, malo grobow polskich jest na wschod od Buga.
  Tylko idiota moze szukac wsrod Rosjan przyjaciol. Przeciez oni nawet nie potrafili dotad osadzic swoich zbrodniarzy, a co dopiero uznac ich zbrodnie na narodzie polskim?
  Wysyp wielbicieli mateczki Rosji swiadczy o tym ze stoja oni w pierwszym szeregu tych co to po szkodzie sa nadal glupi. No coz, jaki narod takie rezultaty. Gdyby bylo inaczej nie byloby przegranych powstan, rozbiorow, czy walk pod Leniono, Monte Casino.
  Jezeli Ukraina nie powstrzyma Rosji to nastepna bedzie Polska. To jest tylko dla znawcow historii sprawa jak w banku. Ukraina moze powstrzymac Rosje, bo Afganistan pokazal ze wojny partyzanckiej nie maja szans wygrac. Ale musza miec czym walczyc. Afganistan mial pomoc zbrojna, Ukraina musi tez ja otrzymac. Lepiej wydac na to srodki i uratowac wolnosc, niz ich zalowac tracac wlasny kraj. Kto jest innego zdania jest lemingiem albo zdrajca. Trzecia opcja tez mozliwa to ze jest ruskim agentem.
 • 2015-03-07 22:10 | le_mon

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Pomagać? Po co i komu?
  Bo z tego co pani pisze wnoszę że koniecznie chce pani pomagać Poroszenkom, Jaceniukom, Tymoszenkom i temu podobnym. Im akurat nie potrzeba, takie ... zawsze sobie poradzą. Niestety :/
  Bo szczerze wątpię żeby od polskiej pomocy polepszyło się przeciętnym Ukraińcom.
  Polecam pani uwadze: http://wyborcza.pl/1,75477,17530976,Komu_dzis_smierc_niesiecie__Wiktorze_Siemionowiczu.html#BoxGWImg
  Aż dziw ze to w Wybiórczej zamieścili. Najwyraźniej cenzor zaniemógł ;)
 • 2015-03-07 22:20 | ziomekp.1

  Re: kaesjot

  Zawsze w to wierzyłem a pan mnie w tym utwierdził -- poeci to pomazańcy boży !!! lecz z drugiej strony jestem trochę zły na mistrza Kochanowskiego, że jego maksyma obowiązuje do dziś (może napisał to w złą godzinę?). Pozwoli pan że ja przerobię wiersz mistrza Reja : "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, że Polacy niektóre rozumu nie mają". Serdecznie pozdrawiam.
 • 2015-03-07 22:55 | kaesjot

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  A nie Mistrza Kochanowskiego to wina .....
 • 2015-03-08 01:06 | ziomekp.1

  Re:Marcin ?

  Cytat z pana postu : "Tylko idiota moze szukac wsrod Rosjan przyjaciol. Przeciez oni nawet nie potrafili dotad osadzic swoich zbrodniarzy, a co dopiero uznac ich zbrodnie na narodzie polskim? Wstaw dokształcony historycznie człowieku w miejsce słowa Rosjan słowo Ukraińcy a w rozwiązaniu zagadki (po twoim pytajniku) otrzymasz słowo WOŁYŃ. A kiedy nie zagrażali nam Niemcy? Mało to Polaków wymordowali, mało to grobów jest na zachód od Odry? Rosjanie za Katyń przeprosili 2 razy -- Jelcyn i Putin (w Gdańsku), Niemcy robili to wielokrotnie, WY UKRAIŃCY (tak, wy, sądząc po pisowni śmiem twierdzić, że chyba nie jesteś Polakiem a twoje zacietrzewienie pro ukraińskie wiele mówi) do dziś nie powiedzieliście nic, szefuńcio Ukraińców w Polsce p. Tyma publicznie stwierdził, że to nie BYŁO LUDOBÓJSTWO, to jak to nazwać?
 • 2015-03-08 07:31 | axiom1

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Polska polityka zagraniczna to polityka wscieklego psa i paskudnie podlej swini. Skonczy sie to tragedia.

  Jest przyslowie 'nawet pies nie sra w swojej budzie'

  A polski wasal to robi w Europie. Na polecenie swego Pana zza ocenau.
 • 2015-03-08 08:03 | art

  Re:Polska może pomóc Ukrainie?

  Jest mi po prostu wstyd za polskie władze i tych Polaków którzy popierają w tym konflikcie Ukrainę. Zawsze uważałem Polaków za ideowych rycerzy wolności, angażujących się zawsze i wszędzie w obronie wolności i swobód. A cóż może być większym zagrożeniem dla wolności niż faszyzm? Historia przyniósła liczne przykłady polskiego zaangażowania w walkach o „wolność naszą i waszą” i chyba wytworzyła pozytywny stereotyp Polaka walczącego z despotią. I oto teraz Polacy nie popierają powstańców walczących o wolność a ich ciemiężycieli, którzy wysyłają przeciwko nim ekspedycje karne!
  W Donbasie wybuchło powstanie w obronie wolności i prawa do używania swojego języka. Kijowowi potrzebny był Donbas, ale bez Rosjan, którzy, tak sie składa, stanowia tam wiekszośc ludnosci. Z Rosjanami Donbas im po nic. Terorem, czyli ostrzeliwaniem dzielnic mieszkalnych, obiektów uzytecznosci publicznej, szpitali, szkół, stacji wodociagowych i energetycznych, etc.chcieli Rosjan wygnać z Donbasu do Rosji. Około miliona uciekło, ale reszta postanowiła się bronic. Mieszkańcy Donbasu zostali obronieni przez tzw. "separatystów" i ochotników z Rosji przed czystka etniczną. Rosjanie walczą o wolność, o oddzielenie się od Ukrainy tak jak kiedyś powstańcy śląscy walczyli o oddzielenie się od Niemiec.
  Dla mnie jest oczywiste kogo powinno się wspierać w takiej sytuacji.
  Dziwi mnie jedno, wybaczyliśmy Niemcom że wymordowali 6 milonów Polaków, że pozostałych chcieli obrócić w niewolników, że zniszczyli polskie państwo.
  Wybaczyliśmy Ukraińcom okrutne mordy na Wołyniu gdzie zabili w bestialski wręcz sposób 200tys. naszych rodaków.
  Wybaczyliśmy Zachodowi że nas sprzedał Hitlerowi i Stalinowi.
  Wybaczamy Litwinom i Ukraińcom ich wściekły nacjonalizm. Wybaczylibyśmy wszystko wszystkim, tylko nie Rosjanom!
  Dla mnie zadziwiające jest to, jak propaganda, potrafiła, w krótkim czasie, wyprać mózgi tylu Polakom?! Jak to się stało, że Polacy stali się największymi, rzekłbym nawet, fanatycznymi sojusznikami banderowców, ideowych spadkobierów zbrodniarzy z Wołynia. Tak, wiem Katyń, Syberia, ale Rosja przynajmniej potrafiła przeprosić, zgodziła się na cmentarz, bez żadnych warunków, udostępniła dokumenty, nadal działa wspolna, międzyrządowa komisja ds. trudnych, a jak, to wygląda na Ukrainie? Ano przybywa tablic, pomników, mauzoleów, filmów sławiących "herosów" z UPA. Ale już nawet nie chodzi o to, mnie zastanawia, jakie korzyści daje nam wspieranie bankruta politycznego i gospodarczego, jakie korzyści mamy ze straceńczej polityki wobec Rosji, samobójczej, bo cała Europa, świat niemal, już się przestawia. Chociaż, może, to ma jakiś sens,może chodzi, o to, żeby Polacy mieli jeszcze tańsze jabłka?
 • 2015-03-08 13:25 | Indoor prawdziwy

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Oczywiście że powinniśmy im dalej pomóc. Zemsta jest słodka. Póki co dzięki naszej pomocy stracili Krym, całe lotnictwo, większą część wyposażenia armii, strat w ludziach nie wspomnę, bo to akurat nigdy nie cieszy. Ale na przykład kompletny upadek gospodarki już możemy uznać za sukces naszej pomocy. Teraz jeszcze nasze orły doradzają jak mają się zreformować. Kto żyw i ma łeb to już ucieka.
  Powinniśmy im dostarczyć trochę strzelb, trochę wideł, nieco siekier i pił. Niech się pozabijają.
 • 2015-03-08 13:34 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  @Marcin
  "Odpowiedz jest: nigdy. Rosja nam zawsze zagrazala. Skad pochodzi przyslowie: kura nie ptica, polsza nie zagranica? Od czasu rozbiorow Rosja traktuje Warszawe jako swoje miasto w Privislinskim Kraju. Ucz sie czlowieku historii zanim otworzysz swoja gebe.
  Polak przed szkoda i po szkodzie glupi. Jakos nie dorozl do tego by wyciagnac wnioski z historii.
  Malo Polakow wyladowalo na Syberii, malo grobow polskich jest na wschod od Buga.
  Tylko idiota moze szukac wsrod Rosjan przyjaciol. Przeciez oni nawet nie potrafili dotad osadzic swoich zbrodniarzy, a co dopiero uznac ich zbrodnie na narodzie polskim?
  Wysyp wielbicieli mateczki Rosji swiadczy o tym ze stoja oni w pierwszym szeregu tych co to po szkodzie sa nadal glupi. No coz, jaki narod takie rezultaty. Gdyby bylo inaczej nie byloby przegranych powstan, rozbiorow, czy walk pod Leniono, Monte Casino.
  Jezeli Ukraina nie powstrzyma Rosji to nastepna bedzie Polska. To jest tylko dla znawcow historii sprawa jak w banku. Ukraina moze powstrzymac Rosje, bo Afganistan pokazal ze wojny partyzanckiej nie maja szans wygrac. Ale musza miec czym walczyc. Afganistan mial pomoc zbrojna, Ukraina musi tez ja otrzymac. Lepiej wydac na to srodki i uratowac wolnosc, niz ich zalowac tracac wlasny kraj. Kto jest innego zdania jest lemingiem albo zdrajca. Trzecia opcja tez mozliwa to ze jest ruskim agentem."

  Dzięki za wyręczenie mnie w odpowiedzi. Zasadniczo tak to wygląda. Zadziwiające jak łatwo można zignorować kilkaset ostatnich lat historii naszych stosunków z Rosją i wpisywać głupoty o mitycznych "banderowcach". Były oczywiście wielkie zbrodnie banderowców i Ukraina musi jeszcze sobie z nich zdać sprawę. Tylko że to na się nijak do obecnego zagrożenia ze strony putinowskiej Rosji.
 • 2015-03-08 13:38 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Nexus i Marcin
  Ile wam płacą w ambasadzie USA za te kłamstwa mające na celu dalsze skłócenie Polski z Rosją?
 • 2015-03-08 14:46 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Moja salary to $1500 plus premie za każdego zwerbowanego.

  A pan? Jak sobie radzicie z tak dramatycznym spadkiem wartości rubli?
 • 2015-03-08 15:49 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  2015-03-08 13:34 | Nexus
  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Skoro według ciebie Rosja chce napaść na Polskę i przy okazji napadła na Ukrainę wyjaśnij mi dlaczego rzekomo agresywna tocząca wojnę Rosja nie zmobilizowała całości wojsk zorganizowała olimpiadę w Soczi. W końcu chyba się zgodzimy, że jeżeli jakiś kraj chce dokonać agresji mobilizuje wojska wysyła je na granicę obszaru, który chce najechać.

  Na jakiej podstawie uważasz, że Polska będzie celem agresji Rosji skoro Putin wysłał jedynie wojska na Krym dopiero, gdy mieszkańcy Krymu w referendum ogłosili, że chcą wejść w skład Rosji.

  Wyjaśnij mi również dlaczego to sami Ukraińcy mówią, że walczą z separatystami a Rosjanie zapewniają tylko logistykę.

  Piszesz o jakiś mitycznych banderowcach to wyjaśnij mi w takim razie gdzie podziało się 60 tysięcy Polaków zamieszkałych na Wołyniu zniknęli pojechali do jakiejś Mandżurii?

  Piszesz, że to są mity to wyjaśnij mi dlaczego w tzw. ochotniczych batalionach jest symbolika jawnie odwołująca się do UPA Waffen SS Dirlewangowców przypadek niedopatrzenie.

  Wyjaśnij mi również dlaczego zachodnie gazety piszą o takich partiach i ugrupowaniach jak Swoboda Piąty Sektor jako ugrupowaniach jawnie głoszących ideologią faszystowską odwołujących się do ideologii Dońcowa oraz UPA. Czyżby to była takze rosyjska propaganda?

  Marcin

  Piszesz że Rosja zawsze zagrażała to może konkrety od kiedy od 1918 1772. Przypomnij mi może kiedy to po raz pierwszy Korona Polska weszła w konflikt z Rosją bo o ile sobie przypominam dopiero w XVI wieku konkretnie za panowania Zygmunta Starego. Do tej pory jeżeli toczyliśmy jakieś wojny z sąsiadami na wschodzie to albo z tatarami wspieranymi przez Ruś Chalicką do której odwołują się Ukraińcy Piszesz, że mało jest polskich grobów na wschód od Buga no to wyjaśnij mi gdzie się podziało 60 tysiecy Polaków na Wołyniu zamordowanych w okresie od 1942-1944 roku kto był za to odpowiedzialny Rosjanie a może Ukraińcy UPA.

  Piszesz, że Rosjanie nigdy nie uznali zbrodni dokonanych na narodzie polskim to w takim razie wyjaśnij mi może dlaczegóż to Gorbaczow, Jelcyn, Putin przeprosili za Katyń. Skoro ktoś za coś przeprasza to chyba jest to jednoznaczne z uznaniem swojej winy.

  Jakoś sobie nie przypominam, żeby kiedykolwiek Ukraińcy przeprosili za rzeź na Wołyniu. Co wiecej na Ukrainie albo się neguje, że to miało miejsce albo uznaje się to za chwalebne i niezbędne dla utworzenia państwa ukraińskiego. Może także przypomnisz mi czy w jakimkolwiek mieście rosyjskim znajduje się restauracja gdzie podaje się potrawy nawiązujące do rzezi na Polakach a dokładnie taka istnieje w Lwowie.

  No ale to przecież taka drobnostka Marcinku, którą można pominąć nieprawdaż.

  Piszesz, że Rosjanie nikogo nie osądzili a jak tam w Polsce jakoś sobie nie przypominam, żeby stanął przed sądem morderca komendanta głównego Papały albo naprzykład inspiratorzy mordu na Blidzie oraz sprawcy podobnie jak nie stanęli przed sądem sprawcy i zleceniodawca mordu na Joannie Brzeskiej.

  Piszesz, że mało to Polaków znalazło się na Syberii i tutaj się mogę zgodzić byli na Syberii tyle, że nie tylko przyczynili się do rozwoju tej części Rosji ale również wspomagali rodaków w Królestwie Polskim -poczytaj sobie może coś o Kasie Mianowskiego skąd czerpano środki na stypendia dla studentów i inteligencji nie tylko w Królestwie Polskim ale także w Galicji-. Rosjanie o tym pamiętają i doceniają to. A Polacy czy Polacy pamiętają może o takim Sokracie Starynkiewiczu, który zapewnił Warszawce elektrownię wbrew interesom francuskim linię tramwajową. Kto o nim słyszał poza tymi, którzy choć trochę czytają coś więcej ponad podręczniki. Wyjaśnij mi również gdzie wędrowały wyroby fabryk łódzkich naprzykład. Przypomnę ci również, taki drobny fakcik, że nikt nie stawiał przeszkód na drodze kariery Polakom, którzy wstępowali do armii rosyjskiej dochodzili tam do wysokich stopnii generalskich byli gubernatorami Kronsztadu. Takiej szansy nie mieli Polacy w zaborze pruskim którzy najwyżej mogli dojść w armii pruskiej do stopnia kaprala albo wyjątkowo do podporucznika jak Jan Wyglenda.

  Podsumowując Marcinku wbrew twoim słowom było możliwe dobre stosunki pomiedzy Polakami i Rosjanami co znalazło takze odzwierciedlenie między innymi w Lalce Prusa.

  Wyjaśnij mi również skąd przypuszczenia, ze Polska będzie napadnięta przez Rosję. W końcu gdyby to Rosja była agresorem jak to twierdzisz ty oraz podobni banderowcy to już mielibyśmy Rosjan w Polsce. Wyjaśnij mi również taki drobny fakcik dlaczego Rosjanie, którzy rzekomo są agresorem zorganizowali w 2014 roku olimpiadę w Soczi co więcej w tym czasie zwolnili do domu przeszkolonych żołnierzy, którzy kończyli służbę. To chyba jest nieco dziwne jak na agresora zwykle państwo, które przygotowuje się do wojny nie zwalnia przeszkolonych żołnierzy ale powołuje ich do szeregów uzupełniając istniejące jednostki lub tworząc nowe.

  Na jakiej podstawie uważasz, że ci którzy maja inne zdanie i jawnie je wyrażają są zdrajcami lemingami lub agentami rosyjskimi masz jakieś dowody kwity.

  A tak miedzy nami czy uważasz że jesteś dobrym Polakiem patriotą skoro wspomagasz tych, którzy jawnie głoszą, że ich celem jest zagarnięcie ziemi małopolski? To nie głoszą Rosjanie ale właśnie banderowcy.
 • 2015-03-08 16:31 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Nexus
  Mnie płacą w dolarach: nie amerykańskich, ale o zbliżonej sile nabywczej.
 • 2015-03-08 16:33 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  P.S.
  Współczesny "papierowy" pieniądz nie ma praktycznie żadnej wartości, a tylko zmienną siłę nabywczą (pierwszy rok ekonomii).
 • 2015-03-08 16:35 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  P.S.
  Jako szeregowy wyrobnik, to otrzymujesz Nexus zaledwie tzw, wages. Salary to jest zaś domena tzw. egzekutywy (executives).
 • 2015-03-08 18:42 | Nexus

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Dolar AUS jest teraz wyraźnie tańszy niż US. Ale i tak KGB, czy jak tam twoi towarzysze się teraz nazywają, nieźle musi się zapewne napocić żeby wymienić te śmieci zwane rublami na normalną walutę.
 • 2015-03-08 19:17 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Marcinku moze tak między nami skoro Gorbaczow Jelcyn i Putin przepraszali za Katyń to chyba to jest jednoznaczne z tym, że uznają odpowiedzialność za Katyń. A tak między nami to wyjaśnij mi skoro Rosja jest agresorem i dokonała agresji na Ukrainę to dlaczego władze rosyjskie wypuściły do domu wyszkolonych żołnierzy i zorganizowały olimpiadę w Soczi. W końcu zwykle jeżeli jakieś państwo chce dokonać agresji to koncentruje wojska a nie odwrotnie rozpuszcza przeszkolonych żołnierzy.

  Wyjaśnij mi również taką drobnostkę dlaczego Ukraińcy mówią, że walczą z separatystami a Rosjanie pełnią rolę logistyczną.

  O ile sobie przypominam do tej pory nikt z Ukrainy nie przeprosił za rzeź Wołyńską co więcej pomniejsza się tam i neguje, że kiedykolwiek miała miejsce.

  Czy to nie dziwne, że Rosjan było stać na przeproszenie za Katyń co więcej historycy współpracują z polskimi i przekazali wszelkie dokumenty dotyczące tej zbrodni. Jakoś to dziwne również, że Rosjanie ujawnili także dokument napisany przez Jeżowa dotyczący rozpoczęcia rozprawy z białopolakami.
 • 2015-03-08 20:55 | zet

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  "A tak między nami to wyjaśnij mi skoro Rosja jest agresorem i dokonała agresji na Ukrainę to dlaczego władze rosyjskie wypuściły do domu wyszkolonych żołnierzy i zorganizowały olimpiadę w Soczi."

  Naprawdę czytałeś własny tekst przed umieszczeniem na forum?
  Kto i do kogo przyłączył Krym,pewnie wiesz. Co sądzisz o oderwaniu od Gruzji Osetii Południowej i Abchazji,może też znasz odpowiedź na pytanie w jakim celu wojska rosyjskie stacjonują w Mołdawii. Całkiem niedawno wydano tam żołnierzom ostrą amunicję, hełmy,kamizelki kuloodporne i wstrzymano urlopy i wyjazdy,zarządzono pełną gotowość do działań zbrojnych. Ukraina nie zamierza tam wkraczać,Rumunia także. Kto może zagrażać temu biednemu krajowi?
 • 2015-03-08 21:25 | Andrzej

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Tak czy owak, Ukraina dryfuje w dół i ciągnie za sobą Rosję. W Rosji, poza przemysłem zbrojeniowym, inne gałęzie gospodarki leżą. Świat tymczasem pędzi do przodu i dystans się zwiększa. Chiny już teraz mają 5-krotnie silniejszą gospodarkę niż Rosja, a przewaga krajów Paktu Atlantyckiego nad Rosją jest 15-krotna. Za kilka lat pozycja Rosji może się stać jeszcze słabsza. Putin widzi, że czas działa na jego niekorzyść i dlatego dąży do konfliktu zbrojnego. Nie można do tego dopuścić.
 • 2015-03-08 22:03 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  2015-03-08 20:55 | zet

  Przypomnijmy więc pewne fakty chyba, że odezwie się jak zwykle cenzura i pod pozorem że jest łamany rzekomo artykuł 10 uniemożliwi publikację.

  Abchazja oderwała się od Gruzji w latach 90 zresztą Abchazowie pod przymusem zostali przyłączeni do Gruzji za Stalina podobnie jak za Lenina i Chruszczowa przyłączono do Ukrainy Donbas i Krym. Wywalczyli sobie wolność w latach 90. Południowa Osetia również odłączyła się od Gruzji w latach 90 co wiecej w 2008 roku Gruzja dokonała agresji na południową Osetię na stacjonujące tam siły pokojowe wystawione przez armię rosyjską. To zostało stwierdzone przez parlament Unii Europejskiej, którego komisja badała kwestię kto rozpoczął wojnę chyba, że uważasz, że to jest również rosyjska propaganda.

  Piszesz, że w nadniestrzu wydano żołnierzom ostrą amunicję kamizelki kuloodporne wstrzymano urlopy wyjazdy zarządzono pełną gotowość do działań zbrojnych. Uważasz, że to jest przeciwko Rumunii lub Ukrainie, które rzekomo nie mają tam zamiaru tam wkraczać. A może Rosjanie wolą dmuchać na zime w końcu jakośprzedziwnym trafem wszelkiego rodzaju agresje na ich siły miały miejsce gdy miała miejsce albo olimpiada. Skąd mamy pewność, że banderowcy na Ukrainie przy okazji nie zamierzają napaść na Nadniestrze albo też Rumunii szczególnie jeżeli otrzymają jakieś gwarancje od USA jak np. w 2008 roku Gruzini?

  Może to są działania prewencyjne no ale ja rozumiem, że coś takeigo Zetowi nie przyjdzie do głowy.
 • 2015-03-08 22:04 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Nie w Mołdawi ale Nadniestrzu jako siły pokojowe no ale przecież takie proste wyjaśnienie jest nie do pomyślenia nieprawdaż.
 • 2015-03-08 22:37 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  2015-03-08 20:55 | zet

  O ile sobie przypominam obecność sił rosyjskich w Nadniestrzu jest uregulowana są tam jako siły pokojowe. Skoro otrzymały rozkaz, żeby być w pogotowiu bojowym to oznacza, że są uzasadnione przyczyny. W końcu jaką mamy gwarancję, że banderowcy uszanują rozejm skoro u nich samych nie wiadomo kto kieruje armią w końcu czyż to nie Dymitr Jarosz ogłosił, że tworzy odrębny sztab. Jaką mamy gwarancję, że podobnie jak w 2008 roku nie dojdzie do ataku na siły rosyjskie w Nadniestrzu. A skoro już mówimyo Abchazji i Osetii Południowej to te kraje zostały przyłączone do Gruzji za Stalina a odłączyły się po wojnie w latach 90. Wyjaśnij mi może również jakim to cudem w 2008 roku Gruzja słabszy kraj niz Rosja ośmieliła się zaatakować siły pokojowe w Osetii Południowej. Chyba zgadzamy się, że żaden słabszy kraj nie atakuje mocniejszego o ile nie będzie miał gwarancji pomocy silniejszego.
 • 2015-03-09 14:23 | Leonid

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Nexus
  O mnie się nie martw, martw się o siebie.
 • 2015-03-09 16:39 | zet

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  "Nie w Mołdawi ale Nadniestrzu jako siły pokojowe no ale przecież takie proste wyjaśnienie jest nie do pomyślenia nieprawdaż. "

  Umówmy się,że mamy na myśli region autonomiczny Republiki Mołdawii a nie Rosji. Fakty :2 września 1990 roku Naddniestrze ogłosiło deklarację niepodległości jako Naddniestrzańska Republika Mołdawska (Pridnestrovskaia Moldavskaia Respublica, w skrócie PMR) ze stolicą w Tyraspolu. Suwerenność regionu nie jest uznawana poza separatystycznymi republikami Abchazji i Osetii Południowej na arenie międzynarodowej i jest on traktowany jako część Republiki Mołdawii. I tego się trzymajmy.
  Kolejny fakt:16 listopada 2011 roku Parlament Europejski uchwalił rezolucję, uznając obecność Rosjan w Abchazji za bezprawną okupację tych terenów.
  I jeszcze jeden fakt:16 listopada 2011 roku Parlament Europejski uchwalił rezolucję uznając obecność Rosjan w Osetii Południowej za bezprawną okupację tych terenów.
  Teraz podsumowanie. Rosja zbrojnie przyłącza sąsiadujące z nią terytoria, na co nie ma zgody społeczności międzynarodowej.
  Piszesz,że nie ma pewności iż Ukraińcy nie napadną na Naddniestrze. Wierzysz naprawdę w taki scenariusz?
  Pan Putin naruszył pewien ład w Europie,ustanowiony po II wojnie światowej co doprowadzi Rosję do nieszczęścia.
 • 2015-03-09 21:00 | jakowalski

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  zet
  Parlament Europejski jest bezzębnym tygrysem, Poza tym, to nie Putin naruszył pewien ład w Europie,ustanowiony po II wojnie światowej, a USA i UE, doprowadzając do rozpadu ZSRR oraz Jugosławii.
 • 2015-03-10 11:19 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  2015-03-09 16:39 | zet
  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  No to na początek pewne fakty

  1999 rok napaść NATO na Serbię w traktacie pokojowym zagwarantowano, że Kosowo pomimo wycofania się sił serbskich policji i armii pozostanie częśćią . Od samego początku łamano traktat a w 2009 roku tzw. Kosowo a właściwie kolonia USA ogłosiła niepodległość.

  No więc kto złamał naruszył ład międzynarodowy USA czy Rosja. Zanim zaczniesz pieprzyć głupoty poczytaj sobie może coś więcej choćby pracę Kuczyńskiego Krwawiąca Europa lub książkę Waldenberga.

  Jeżeli prawo ma obowiązywać to musi być przestrzegane przez wszystkie strony. Podobnie jak zawierane układy jakoś sobie nie przypominam, żebyś się specjalnie oburzał gdy tzw. Kosowo ogłosiło niepodległość nie wspominająć już o złamaniu układu w Kijowie w lutym 2014 roku.

  No ale ja rozumiem, że według przedmówcy USA mogą łamać bezkarnie prawo miedzynarodowe a jak Rosja to robi to wielkie oburzenie nieprawdaż.

  Czy aby takie postępowanie nie określa się jako podwójne standardy obłudę?
 • 2015-03-10 11:21 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  I jeszcze jedno Rosjanie są w Osetii i Abchazji za zgodą miejscowej ludności która dobrze zapamiętała sobie co Gruzini tam robili. Komisja śledzcza UE stwierdziła w raporcie odnośnie wojny Gruzji z Rosją w 2008 roku że to Gruzja dokonała agresji
 • 2015-03-10 15:36 | jakowalski

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Saurom (2015-03-10 11:19 )
  RACJA!
 • 2015-03-10 15:36 | zet

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  "Komisja śledzcza UE stwierdziła w raporcie odnośnie wojny Gruzji z Rosją w 2008 roku że to Gruzja dokonała agresji "

  Napisałem Ci przecież,co UE sądzi/uchwały/ o rosyjskiej okupacji Osetii.Abchazji i Naddniestrza. A Ty znowu swoje,mętne smutki.
  Wplątujesz też niepotrzebnie wątek o Jugosławii do dyskusji o Ukrainie. W ocenie społeczności międzynarodowej są to zupełnie odmienne zdarzenia.
 • 2015-03-10 19:23 | szym626

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Art zgadzam się z tobą w zupełności!.
  Dlaczego my, zwyczajni i nie związani z polityką obywatele to wiemy, a nasi "inteligentni' politycy nie?. Sprawdza się powiedzenie, mówiące o tym iż "trzecią władzę stanowią media", gdyż każdy Polak zaproszony do oddania publicznego głosu powiela ten sam antyrosyjski schemat.
 • 2015-03-10 21:01 | jakowalski

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  szym626
  NIE jest prawdą, że "każdy Polak zaproszony do oddania publicznego głosu powiela ten sam antyrosyjski schemat."
 • 2015-03-10 21:03 | jakowalski

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  zet
  Dlaczego rozbiór Jugosławii i ZSRR miła by być inaczej oceniany niż rozbiór Ukrainy? I nie zabieraj głosu w imieniu całej społeczności międzynarodowej!
 • 2015-03-11 08:54 | zet

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  "Poza tym, to Rosji żadne sankcje nie dotkną, jako że oni mają wszystkie surowce i sporo ziemi uprawnej oraz całkiem dobrze rozwinięty własny przemysł wysokich technologii (high tech) a szczególnie zaś zbrojeniowy."

  Sankcje należy utrzymywać i obserwować skutki. Przemysł zbrojeniowy nie nakarmi głodujących ani nie dostarczy dóbr potrzebnych do życia przeciętnemu człowiekowi. One już działają.
  Wojny klasycznej nikt na Zachodzie nie chce, ale ekspansja militarna Rosji musi zostać zatrzymana. I to się uda bez walki zbrojnej, potrzebna konsekwencja i cierpliwość.
 • 2015-03-11 09:40 | jakowalski

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  ZET
  Cenzura działa.
  Generalnie, to sporo racji mają ci, którzy przestrzegają dziś przed appeasementem, który doprowadził jak wiadomo do wybuchu II Wojny Światowej. Niemniej należy pamiętać, że Putin nie jest Hitlerem, że chce on tylko odbudowania ZSRR a nie carskiej Rosji, a więc nie ma on (w odróżnieniu od Ukraińców) pretensji terytorialnych do Polski oraz że każda wojna Rosji z NATO musi zakończyć się zniszczeniem Polski i tego ostatniego się najbardziej obawiam.
  Jestem więc przerażony tą obecną antyrosyjską polityką polskich elit władzy, która już dziś rujnuje polską gospodarkę, a na którą przecież nie mam najmniejszego wpływu. Naprawdę nie rozumiem, jakie to korzyści mogła by Polska osiągnąć atakując (choćby nawet razem z USA) Rosję, ale przecież ja tego nikomu z osób rządzących dziś Polską nie wytłumaczę. Przecież Polska brała udział w napadzie USA na Irak i Afganistan, ale tam przecież nic tam nie osiągnięto poza zrujnowaniem gospodarki i wymordowaniem sporej części ludności, a mimo tych klęsk, to polskie elity władzy chcą, na rozkaz Waszyngtonu, rozpocząć kolejną wojnę, zapominając, że Rosja jest mocarstwem nuklearnym. Zgoda, gospodarka Rosji zapewne nie jest dziś w najlepszym stanie, ale przecież nie ma dziś, może poza Chinami, Koreą Płd, Tajwanem czy Singapurem oraz być może Szwajcarią na świecie państwa ze zdrową gospodarką. Poza tym, to Rosji żadne sankcje nie dotkną, jako że oni mają wszystkie surowce i sporo ziemi uprawnej oraz całkiem dobrze rozwinięty własny przemysł wysokich technologii (high tech) a szczególnie zaś zbrojeniowy. Nie rozumiem więc tego, że Zachód chce wyrwać Ukrainę z obszaru wpływów Rosji. Rozumiem, że w Waszyngtonie myślą, że jak się ten numer udał dawniej z Polską, to może uda się on i z Ukrainą, ale teraz mamy przecież inne czasy, a numer z „Solidarnością” nie uda się przecież z Putinem tak jak udał się on z Gorbaczowem (Ukraina jest przecież wewnętrznie rozdarta), a to wszystko może tylko doprowadzić do konfliktu nuklearnego - pytanie tylko czy lokalnego czy też raczej globalnego. Poza tym, to nawet tysiące amerykańskich czołgów nie wystarczy na Rosję, chyba że chodzi tu o grę pozorów, ale to jest z kolei typowy brinkmanship z czasów Zimnej Wojny, który może doprowadzić do gorącej wojny, a wtedy to nawet Australia czy Kanada nie będzie bezpieczna (pamiętacie film „Ostatni brzeg”, w oryginale chyba „On the Beach”?).
 • 2015-03-11 09:42 | jakowalski

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  A na razie, to planuję ponowną emigrację. Nie mam zamiaru zostać ofiarą braku wyobraźni u polskich polityków...
 • 2015-03-11 13:53 | Saurom

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  2015-03-10 15:36 | zet

  Napisałem ci kto jest odpowiedzialny za tzw. łamanie porządku po II wojnie światowej. Dobrze przestrzegane prawo obowiązuje wszystkich skoro w przypadku Kosowa złamano prawo międzynarowe dano w ten sposób przykład innym.

  Piszesz, że traktuje się to jako dwie różne spraw kto traktuje zwykli ludzie czy politycy. A jakie to są dwie różne sprawy czyżby różnicą jedną było to, że oderwanie Kosowa nastąpiło za zgodą wielkiego brata USA, który chciał w ten sposób zyskać sobie spokój z strony muzułmanów a przy okazji utrzymać założoną po 1999 roku nielegalnie bazę wojskową. Czyli według ciebie jeżeli USA odrywa jakieś terytorium to jest w porzo a jeżeli Rosjanie występują w obronie swoich rodaków lub miejscowej ludności i za jej zgodą zajmują dane terytorium to jest akt agresji.

  Czyja wola powinna zadecydować w czasie referendum miejscowych mieszkańców czy też obcych decydentów w Waszyngtonie?

  Czym się różni wola mieszkańców Donbasu od banderowców z majdanu? Tym, że ci drudzy realizowali zamiary USA i to jest w porządku a ci drudzy zdecydowali się na obronę i z tego powodu mają być potępiani.

 • 2015-03-13 08:05 | jakowalski

  Re:Polska może pomóc Ukrainie

  Saurom
  Jak wiadomo, Jugosławia powstała przed II Wojną Światową, a więc długo zanim władzę objął w niej Tito, a rozpadła się ona, gdyż Zachód, tu głównie USA i Niemcy, zaczął po upadku ZSRR wtrącać się w sprawy wewnętrzne Jugosławii, pomagając tamtejszym ekstremistom religijno-nacjonalistycznym: głównie chorwackim ustaszom i muzułmańskim ekstremistom z Kosowa i Bośni, w destabilizacji i krwawym rozpadzie Jugosławii.