Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

(15)
Dzisiaj Mars jest jałową i zimną pustynią ze śladową atmosferą. Wydaje się całkowicie martwy. Co się stało?
 • 2015-03-07 14:50 | kamil.dorczuk

  Ja wiem, co sie stalo!

  Ocean byl, ale sie zbyl!
 • 2015-03-07 15:47 | dwapsyikot

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  to jest dowód na to , że byli tam ludzie
 • 2015-03-07 20:37 | schwarzerpeter

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  re kd prawie tak - byl, ale sie ZMYL!
 • 2015-03-08 01:59 | Prof. Know How

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  Rotszyld go kurna ukradł.
 • 2015-03-08 06:57 | ddddd

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  A na księżycu stał pałac kultury.
 • 2015-03-08 10:41 | sławek.m

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  Czy nikogo nie stać na rzeczowy komentararz?
  A co do meritum. To by było na tyle z ideą "terraformowania" Marsa. Bo magnetosfery odtworzyć sie raczej nie da.
 • 2015-03-08 10:56 | ecres

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  Problem nie oceanu ,na Marsie a oceanu zabobonu religijnego w obliczu możliwości życia na innych planetach i pytania gdzie był Bóg ?
 • 2015-03-08 17:18 | Andrzej

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  Nasuwa się prosty wniosek. Oszczędzajmy wodę, bo wyrosną nam czułki na głowie i pomału staniemy się Marsjanami.
 • 2015-03-10 16:32 | Slawomirski

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  Magnetosfera jest obecna na Ziemii a nie na Marsie bo planety roznia sie masa. Topografia Marsa przypomina ziemskie rejony uksztaltowane przez wode. Czytelnicy bardziej by skorzystali z porownania przez autora jednej planety z druga co widac w komentarzach tu zamieszczonych niz z przytoczenia samej informacji z zagranicy. Edukacja czytelnikow jest tym za co autorowi wydawca placi. Autor nie wywiazal sie z tego obowiazku w sposob zadowalajacy.
 • 2015-03-10 22:13 | p.berg

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  Drogi Slawomirski

  Dzięki za wpis. Gdybyś jednak przeczytał uważnie, znalazłbyś informację o tym, że Mars jest zbyt mały, by wytwarzać trwałe pole magnetyczne. Zbyt mały, to znaczy ma zbyt małą masę, bo masa jest wielkością opisującą wielkość ciał niebieskich - i gwiazd i planet. Co się tyczy mojego wydawcy, możesz donieść na mnie. Trudno. Jakoś będę musiał się z tym zmierzyć. Drogi Slawomirski. Niestety, nie odpowiadam za to na ile czytelnicy korzystają z podanych im treści. Ale, czuwaj!!!
 • 2015-03-13 16:19 | abchaz

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?


  Sławo !
  nie przejmuj się.
  Przemkowi sie pomyrdała masa ze strukturą bez jaj czyli bez ciezkiego wirujacego jądra wytwarzajacego tzw dynamo.
  Czuwaj ! uwaznie bo Przemek wiele potrafi.
 • 2015-03-14 17:07 | p.berg

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  abchaz

  Ciekaw jestem, gdzie ty się kształciłeś? Gdzie jest to niezwykłe miejsce? W Abchazji? Otóż wyobraź sobie, że nic mi się nie "pomyrdało" (rozumiem, że to właśnie w tej twojej szkole podłapałeś to słówko) i gdybyś trochę czytał, nawet na poziomie Wikipedii, to byś wiedział, że wielkość jądra zależy w prosty sposób od masy planety. To zresztą bardzo intuicyjne. Na pewnym, zresztą bardzo niskim, poziomie nie trzeba tego w ogóle tłumaczyć. Po co w ogóle zabierasz głos, skoro nie masz kompletnie nic do powiedzenia? Wracaj do swojej Abchazji i nie strasz świata.
 • 2015-03-15 17:26 | schwarzerpeter

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?A co z polem grawiatcyjnym?

  Podobny artykul ukazal sie Gazecie Wyborczej.
  Mam tu pytanie: czy przyciaganie grawitacyjne nie gra wiekszej roli niz pole magnetyczne? Mars ma przyciaganie grawitacyjne cca 1/3 przyciagania ziemskiego.
  Brak wodoru na Wenus, i tej mierze na Ziemi tez - nie mowiac o Marsie - jest spowodowany tym, ze predkosc czasteczek wodoru, wynikajaca ze sredniej energii kinetycznej czasteczek przy sredniej temperaturze panujacej na planecie jest wieksza niz (minimalna) predkosc ucieczki z planety. Klasyczne zadanie z mechaniki na obliczenie pracy potrzebnej do odprowadzenia masy m z Ziemi do nieskonczonosci. Kiedy praca jest wieksza niz energia kinetyczna obiektu (czasteczki), obiekt pozostaje na Ziemi (czasteczka w atmosferze). Poniewaz atmosfera ziemska to 99.9 % N2, O2 i Ar - skad tu wodor? Podobnie na Wenus - glownie CO2. Widocznie masa molekularna CO2 jest na tyle duza, ze nawet przy wenusjanskiej temperaturze nie wystarcza na predkosc ucieczki.
  Jaka role odgrywa wiatr sloneczny przy zanikaniu atmosfery - tego nie wiem. W 1961 r na pierwszym roku wykladu Astronomii UW, wtedy jeszcze p. doc. Stodolkiewicz, o tym nie mowil.
  Wiatr sloneczny docierajacy na Marsa musi byc znacznie slabszy niz na Ziemi - wynika to z kata brylowego obejmujacego Ziemie i Marsa. Czesc wiatru jest na Ziemi rzeczywiscie odchylana przez pole magnetyczne, ale czesc jest ogniskowana - stad biora sie zorze polarne.
  A skad sie bierze pole magnetyczne na Ziemi i dlaczego nie ma go na Marsie pisza, choc nie zawsze taktownie, inni czytelnicy. Jak juz pisalem, uniemozliwia to dalsza dyskusje.
 • 2015-03-17 22:28 | p.berg

  Re:Na Marsie był ogromny ocean, ale zniknął. Co się stało?

  Schwarzerpreter

  Uważam, że masz rację. Generalnie mała masa Marsa jest odpowiedzialna za utratę jego lwiej części atmosfery. Po pierwsze mała masa powoduje, że Mars ma małe jądro, a w związku z tym, występujące w nim siły elektryczne - mimo obrotu Marsa, bo obrót jest tu bardzo ważny - nie generują odpowiednio silnego pola magnetycznego. Mars ma śladową magnetosferę, ale jest ona zbyt słaba, by skutecznie blokować cząstki wiatru słonecznego. Poza tym jednak, niebagatelną rolę odgrywa też samo słabsze oddziaływanie grawitacyjne Marsa. Ono też spowodowało, że wiele cząstek atmosfery Marsa - tych o większej energii, bardziej lotnych - nie miało odpowiednio mocnego zahaczenia. Na ile samo przyciąganie - słabe - a na ile wątłe pole magnetyczne i przez to niewystarczająca magnetosfera przyczyniły się do katastrofy atmosferycznej Marsa, mnie osobiście jest trudno teraz ocenić. Myślę jednak, że są prace, które to jakoś uwidaczniają. Na rzecz twojej tezy przemawia jednak fakt, że na przykład Ganimedes, największy księżyc Jowisza, ma dość silną magnetosferę, ale atmosfery nie praktycznie żadnej, więc może nie utrzymał jej ze względu na zbyt słabą grawitację właśnie. To ciekawe zagadnienie. Trzeba by je kiedyś zgłębić.

  Tymczasem dzięki za wpis.

  przem berg

 • 2015-03-19 02:00 | schwarzerpeter

  sklad ziemskiej atmosfery i Ganimedesa

  Trzeba o jednym pamietac - ziemska atmosfera byla zupelnie inna w czasie tworzenia sie Ziemi niz jest teraz (i niz byla w przeszlosci). Tlenu nie bylo w ogole (jest pochodzenia roslinnego), a z azotem tez jest niejasna sprawa. Czy azot jest pochodzenia radioaktywnej fuzji wegla i tlenu, czy jest pochodzenia pozaziemskiego (komety) - o ile pamietam - nie wiadomo.
  W zwiazku z czym brak atmosfery na Ganimedesie nie swiadczy o tezie, ze jak jest grawitacja / pole magnetyczne to automatycznie jest atmosfera.
  http://adsabs.harvard.edu/abs/2004NCimC..27...99F
  http://www.abc.net.au/science/articles/2015/01/20/4164551.htm
  Uklony
  Schwarzerpeter