Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ile zwierząt zjada człowiek w ciągu całego swojego życia

(13)
Przybliżoną liczbę zjadanych przez nas zwierząt oszacowała właśnie organizacja Vegetarian Calendar.
  • 2015-03-15 17:53 | alfie33

jem i będę jadł mięso

Czy 11000 zwierząt robi na mnie wrażenie, owszem, ze względu na to, że prawdopodobnie zjem ich o wiele więcej w ciągu swojego życia. I nie mam z tego powodu najmniejszych wyrzutów tzw sumienia (nie jestem religijny więc narracja wegan w Polsce jak to katole jadają mięso mnie nie dotyczy) , jem mięso i będę je jadł bo lubię. Argumenty wegan mnie zupełne nie obchodzą. Czasy, że z nimi dyskutowałem minęły. Oni mnie nie przekonają ja ich też nie mam zamiaru przekonywać. Chcesz to jedz, nie chcesz to nie jedz. Owszem, jestem za odpowiednimi normami hodowli i uboju zwierząt aby im oszczędzić cierpienia, jestem także za polowaniami w celu konsumpcji mięsa - tu argument o złych warunkach hodowli, zużyciu wody itd zupełnie odpada.
  • 2015-03-16 01:20 | miko1aj

Re:Ile zwierząt zjada człowiek w ciągu całego swojego życia

bardzo dobrze że ryb najwięcej - tak jest najzdrowiej - warto by te świnie i krowy wyeliminować w ogóle... liczba będzie większa a człowiek zdrowszy...
    a tak serio - przeciętny europejczyk/mieszkaniec USA ma w dupie ile ludzi ginie w Afryce czy na bliskim wschodzie, ale liczy bliźniemu liczbę zjadanych kur - to jest CHORE
  • 2015-03-16 11:47 | GÓWNO PRAWDA.

Z tych wyliczeń wynika że każdy człowiek zjada codziennie po kilka kilo mięcha. BREDNIE I TYLE. Człowiek zjada maksymalnie 300g mięsa dziennie, MAKSYMALNIE BO JE TEŻ SERY, SERKI, ZUPY, SAŁATKI, itd. a więc można śmiało stwierdzić że zjada się nawet nie więcej niż 200g mięsa dziennie. 27 świń to 3200 kg mięsa jedząc po 200g dziennie daje prawie 50 lat jedzenia to skąd człowiek zjada jeszcze tyle tysięcy kurczaków, ryb, krów itp.? KŁAMSTWO! Kotlet schabowy czy mielony ma 100g, na kanapki kroi się 50-100g szynki w zależności kto ile kanapek jje, jeden 3 drugi 10 a kobiety jedzą mniej. TRZEBA TEŻ DODAĆ ŻE LUDZIE STARSI, EMERYCI JEDZĄ TYLE CO KOT NAPŁAKAŁ, KANAPKĘ LUD DWIE NA ŚNIADANIE I NA KOLACJĘ, JAKIŚ OWOC.
  • 2015-03-16 13:02 | Andrzej

Jak człowiek jest głodny, to by zjadł konia z kopytami.
  • 2015-03-16 20:51 | Jerzy Borsuk

Błąd

"Czy rezygnując z mięsa, oszczędzamy zwierzęta? Niezupełnie. O podaży – jak w każdej branży – decyduje popyt."
    Szanowni Państwo, wydaje mi się, że ten fragment, dotyczący najwrażliwszej politycznie części tekstu, zawiera błąd. Piszą Państwo (słusznie), że o podaży decyduje popyt, a jednak kwestionują efekt zmniejszenia popytu (efekt czyjejś rezygnacji z jedzenia mięsa) na wielkość podaży. Mniej życzliwemu czytelnikowi mógłby ten fragment wydać się próbą manipulacjii forsowaniem tezy o bezsensowności diety wegetariańskiej.
  • 2015-03-17 16:55 | Kaszuba

Od ponad dwudziestu lat nie mam z mięsem żadnych problemów, bo go nie jem. I mam się bardzo dobrze.
  • 2015-03-18 10:37 | Bzdura

Jak jeden z poprzedników napisał, jest to całkowita bzdura. Policzyłem tylko krowy, świnie i kurczaki i przy średnim wieku człowieka 76 lat, każdy musiał by zjadać po ponad 18 kg mięsa dziennie. A gdzie jeszcze ryby, owce. Myślę, że jakiś mądry naukowiec przeliczył mięso produkowane, a nie zjadane, chociaż i tak była by to ogromna ilość.
  • 2015-03-18 14:21 | Goliadkin

Po pierwsze jak już wielu zauważyło powyższe szacunki nie mogą dotyczyć tego ile zwierząt zjada przeciętny mięsożerca. Nawet jeżeli uwzględnimy, że w zależności od kraju różne części zwierząt są uznawane za odpady z produkcji (patrz: kurze łapki i kupry, które w Polsce jadane są rzadko, bywają natomiast wysyłane do Chin jako frykasy). W ostateczności mogą one dotyczyć marnotrawienia mięsa i jego nadprodukcji. Po drugie nie jestem przekonany i sceptycznie podchodzę do kalkulacji przedstawianej przez instytucję choćby w najmniejszym stopniu związaną z wegetarianizmem.
  • 2015-03-21 15:43 | marek

Problem w tym, że obliczeń dokonał maturzysta, który właściwie pokolorował drwala.
    Inni podobni mu matematycy, wierzą bo co mają zrobić? Policzyć?
    W Polsce je się mniej niż 6 kg. mięsa miesięcznie. To 72 kg rocznie czyli 5400 kg przy długości życia 75 lat. Oczywiście pod warunkiem, że jako niemowlak, dziecko i staruszek też jemy mięso w takich ilościach. 5400 kg to 54 świń, kurczaki i wołowinę pomijamy bo dla kolorujących drwala już gotują się zwoje. .
  • 2015-03-21 15:54 | marek

Jeszcze jedna rzecz. Jest taki przepis na pasztet z dziczyzny. Bierze się pół na pół, jeden zając jeden wół.
    Tak też liczy się te tysiące zwierząt. Jeden kurczak, jedna świnia, jeden pstrąg, jeden wół.
    Najlepsze jest stwierdzenie "Tak naprawdę nauka dała jeden, za to najmocniejszy argument na rzecz wegetarianizmu: odkrycie, że zwierzęta posiadają układ nerwowy, a więc z pewnością czują ból" teraz wystarczy przekonać do wegetarianizmu lwy, wilki, lisy a także bociany, orły, kruki oraz szczupaki, rekiny, sandacze, piranie, okonie itd.
  • 2015-03-21 23:09 | gramin

@ marek
    Dużo lepsze jest to, że ktoś komentuje stwierdzenie, którego sensu w ogóle nie rozumie.
    Po pierwsze człowiek nie jest mięsożercą. Nasz układ trawienny jest typowy dla owocożerców. Z naszych najbliższych krewnych goryl jest zdeklarowanym weganinem i to pomimo imponujących kłów i dość dużego stopnia agresji (a występowanie kłów u człowieka i nasza agresja często bywa przywoływana jako "dowód" na naszą drapieżną naturę przez osoby które informację o ewolucji czerpią z nakrętek od Tymbarka, a nie rzetelnej literatury), szympansowi zdarza się jadać mięso, ale stanowi ono jedynie niewielki ułamek jego diety.
    Po drugie, sprzeciw większości współczesnych wegetarian i wegan dotyczy nie tyle samego jedzenie mięsa ile sposobu jego pozyskiwania. Jeżeli udowodnisz mi, że "lwy, wilki, lisy a także bociany, orły, kruki oraz szczupaki, rekiny, sandacze, piranie, okonie itd. " posiadają własne obozy koncentracyjne w których hodują zjadane przez siebie zwierzęta i gdzie życie owych zwierząt jest jednym wielkim cierpieniem to przyznam ci rację, że wegetarianizm jest bezsensowny. W innym wypadku zamilcz i nie pisz o rzeczach, które cię przerastają nie tylko intelektualnie, ale i moralnie.
  • 2016-02-07 23:43 | Barbara47

A co z jeszcze bliższym nam szympansem? On zdecydowanie nie jest weganinem, aktywnie poluje i generalnie zjada wszystko co mu sie nawinie.
  • 2016-06-23 16:55 | yuri

Barbara, chcesz byc szympansem, jedz to mieso. Mam nadzieje, ze masz ładne ubezpieczenie na zycie, bo mjenso jest rakotworcze. To co człowiek robi ze zwierzętami jest zwykłym, prymitywnym okrucieństwem, ktore juz do nas powraca: choroby, degradacja środowiska. Dieta roslinna jest kolejnym krokiem w rozwoju cywilizacji. Ze sie pare troglodytów nue bedzie mogło pogodzić z utrata kotleta...? Cóż, kiedys tez wyśmiewana kobiety, ze chca miec jakieś prawa, a kelnerów ze chca iść na wybory. Historie walki z niewolnictwem tez znamy. Wtedy takze brzuchate typy kpiły, ze jak tak mozna niewolnika jak człowieka traktować. Czytam te prześmiewcze komentarze powyższych "inteligentów", ktorzy nie wiedza ze mieso jest nie tylko w ich talerzach, stad większe cyfry, i tak mi sie skojarzyło z tymi "inteligentami" z przeszłości. A artykuł jakus mdły. Autor sam nie wie co chce powiedzieć. O jedna uwaga, to nie obrońcy oraw zwierzat obliczyli zanieczyszczenie środowiska hodowlami. Tym problemem zajmują sie i finansują rządowe think-tanki krajow rozwiniętych. Zaden potyka sie do tego nie przyzna bo w każdym kraju jest jakus tam hodowlany elektorat. A ziemie tak czy siak trzeba chronić przed pazernością igłupota ludzka.