Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ameryko. Daj Ukrainie broń p.panc i p.lot.

(32)
2015-03-19 08:11 | Artur
Dopóki nie jest jeszcze za późno. Każdy naród ma prawo do obrony przed agresorem. Ameryko, pomóż Ukrainie się bronić.
  • 2015-03-19 11:32 | jakowalski

Re:Ameryko. Daj Ukrainie broń p.panc i p.lot.

I wywołaj III wojnę światową!
  • 2015-03-19 12:22 | Artur

I nie bój się Rosji. Razem jesteśmy od niej o wiele silniejsi. To Rosja musi się nas bać.
  • 2015-03-19 14:51 | kaesjot

Warczy ratlerek na tygrysa - bój się mnie !!!.
    Rosyjska armia jest 5-krotnie liczniejsza a sprzętu bojowego ( czołgów, transporterów opancerzonych, dział , samolotów i śmigłowców ) 15 razy więcej zin armia polska.
    Zatem kto kogo winien się bać ?
    Twoje komentarze porażają bezmyślnym powtarzaniem propagandowych głupot brakiem logicznej oceny faktów.
  • 2015-03-19 15:48 | wnukmarek

@ kaesjot

Co do Artura pełna zgoda.
  • 2015-03-19 16:32 | zet

Dostawy pewnych rodzajów broni dla Ukrainy jest kwestią czasu. Czy to jej pomoże powstrzymywać Rosję,trudno przewidywać. Do obsługi nowocześniejszego sprzętu nie mają fachowców. Być może Anglicy zdążą z wyszkoleniem przed nową fazą zdarzeń.
  • 2015-03-19 18:20 | camel

W takim razie powinieneś popierać Rosję w tej awanturze, bo przypominam, że cala sprawa zostala zapoczątkowana przez USA, które zorganizowało na Ukrainie jedną ze swoich "kolorowych rewolucji". Chyba, że z Rosjanami jak z Żydami: każdy ma się prawo bronić, prócz tych ,których nie lubimy. Wtedy tę obronę nazwiemy "bandyckim atakiem" na atakującego. Wskaż mi trzy różnice pomiędzy obecną linią propagandową Polski i taktyką Goebbelsa.
  • 2015-03-19 18:32 | jakowalski

Wnukmarek
    To idź sam na wojnę z Rosją, ale nie mieszaj do tego Polski!!
  • 2015-03-19 18:43 | abchaz

pamiętam...

To jest,oczywiscie,nadużycie,że pamietam.
    Cosik mi się pojawia...
    W trzeciej klasie,chyba ,rok 1949,Edziowi dołożyłem.
    Na przewracankę.
    Bo były dwie szkoły .
    Na boksy albo na przewracankę.
  • 2015-03-19 20:53 | kaesjot

jakowalski - wg mnie zagalopowałeś się.
    Ja wypowiedź Wnukmarek rozumiem, jako poparcie mojej oceny Artura, .ale może się mylę ....
  • 2015-03-20 01:17 | wladimirz

Przy poziomie korupcji w banderowskiej armii ta broń wcześniej trafi do Moskwy niż na front!

Naród ukraiński wcale nie chce tej wojny, nie chce umierać za miliardy oligarchów ani za banderowkie idee UPAiny dla UPAińców. czemu daje wyraz masowo uchylając się od poboru ... ;-)
  • 2015-03-20 02:08 | mixxer

Dla ukrainskich oligarchow (czytaj - oszustow na wielka skale) wojenka jest wygodna,
    bo wtedy moga twierdzic, ze nie maja czasu na reformowanie swojego kraju !
  • 2015-03-20 06:03 | wnukmarek

@ jakowalski

Co Ty tu gościu robisz na tym forun, jak nie nauczyłeś się czytać, o zrozumieniu nawet nie wspomnę.
  • 2015-03-20 08:14 | Artur

2015-03-19 16:32 | zet

Jesteś w błędzie. Ręczne wyrzutnie rakiet p.panc. JAVELIN bf3 nie wymagają szkolenia specjalistycznego. Wystarczy z grubsza wycelować i nacisnąć guzik. Rakieta sama trafi w czołg, wóz pancerny czy wyrzutnię rakiet. To mądra broń. Tak samo mądra jest nowoczesna broń p.lot. Wojsko ukraińskie dowiodło swego męstwa i potrafi się bronić. Brakuje nowoczesnej broni.
  • 2015-03-20 11:02 | jakowalski

wnukmarek
    Tylko ad personam?
  • 2015-03-20 11:04 | jakowalski

Artur
    Nie pisz bzdur. Broń jest głupia, a jeszcze głupsi są na ogół ci, którzy ją używają. Zaś wojsko ukraińskie istnieje tylko w teorii, tak jak Ukraina..
  • 2015-03-20 11:05 | jakowalski

kaesjot
    Tak, chyba się zagalopowałem. Sorry!
  • 2015-03-28 12:51 | Kroczek

Znam wiele przykładów prowakacyjnych zachowań ze strony agresywnych państw i spokojnego rozważnego zachowania ze strony prowokowanych państw. W konsekwencji i tak im to nic nie pomogło przypominając Finlandię, Polskę i Czechosłowację(okres II wojny światowej).
    Rosja jako państwo od XV wieku aż do dzisiejszych czasów jest państwem wybitnie agresywnyn i zaborczym, tak że nic się nie zmieniło od Iwana Groźnego, Katarzyny, Stalina i obecnego Putina.
    To co mi wiadomo bezpieczeństwa Ukrainy i nienaruszalność granic gwarantowały takie państwa jak USA, Anglia, Francja I Rosja.
    Obowiązkiem tych państw jest zatem bronić Ukrainy a tym bardziej dostarczanie im broni obronnej.
    Jeżeli Rosja wykorzysta to do oficjalnej agresjii Ukrainy i innych małych państw bałtyckich, nie będzie miało żadnego znaczenia politycznego na świecie. Mam tu na uwadze cywilizowany świat, gdyż przecież na ma sensu przekonywać kogoś w Rosji, kto jest w tym konflikcie agresorem i ofiarą.

• 2015-03-28 20:02 | Kazimierz K

Nie wystarczy być usłużny i zachowywać się ugodowo, tak jak to okrutnie doświadczyły w okresie II wojny św. Finlandia, Czechy, oraz Polska i wiele innych pąństw sąsiadujących z Rosja, gdyż zawsze się znajdzie powód do rozpoczecia wojny.
    To co wiadomo z historii (a warto ją trochę znać) Rosja w pewnym zakresie wiele się nie zmieniła od Iwana Groźnego (Katarzyny, Mikołaja, Stalina) na obecnym prezydencie Rosji Putinie kończąc.
    Sprawa udziału Rosji w agresji na Ukrainę przecież jest oczywistym faktem, którą sam potwierdził Putin.
    To jest wielka geopolityka, którą my możemy tylko obserwować i zachować spokój. Nie ma sensu dolewać oliwy do ognia, gdyż każda ze stron konfliktu ma swoje za uszami.
    Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa o nienaruszalności jej granic od takich państw jak USA, Anglia, Francja i Rosja. Te państwa zobowiązały się do obrony militarnej Ukrainy, gdzie fakt dostarczenia broni defensywnej(obronnej) mieści się w kategorii udzielenia pomocy militarnej. Przecież każde państwo nawet najbardziej upadłe, ma prawo do obrony. Na takiej samej zasadzie USA i Anglia pomogły Rosji radzieckiej w okresie II wojny światowej , przekazując jej wiele broni ofensywnej i defensywnej.

Ukraina nie potrzebuje broni ofensywnej , gdyż USA jako potęga militarna ma taką broń i może jej użyć w obronie Ukrainy.
    Zapewne tak się nie stanie, gdyż Rosja nie jest aż tak głupia, by prowadzić totalną wojnę przeciw Ukrainie i innym sąsiednim państwom.
  • 2015-03-28 20:48 | jakowalski

Kazimierz K
    Zbrojna konfrontacja pomiędzy Rosją a NATO z definicji obróci Polskę w radioaktywną pustynię. Czy na pewno tego chcesz, popierając agresję Zachodu wobec Rosji?
  • 2015-03-29 11:01 | Artur

2015-03-28 20:02 | Kazimierz K

Broń p.panc. i p.lot. nie jest bronią ofensywną. Jest to sprzęt wojskowy, który pozwoliłby Ukrainie bronić się przed agresywnym rosyjskim najeźdźcą. Rosyjskie czołgi burzą miasta i wsie, sieją śmierć pośród ludności cywilnej Ukrainy. Zabijają wszystko co żywe na ich drodze. Dajmy Ukrainie broń. Pozwólmy jej się bronić przed bezwzględnym agresorem. Im więcej rosyjskich czołgów Ukraińcy zniszczą, tym mniej wtargnie ich do Polski. Bandyty nie ugłaskamy uprzejmością. Bandytę trzeba zabić.
  • 2015-03-29 13:56 | Kazimierz K

Na pytanie odpowiem pytaniem.
    Zbrojna konfrontacja pomiędzy Nato a Rosją z definicji obróci większość miast Rosji w radioaktywną pustynię. Czy napewno tego chcesz, popierając agresję Rosji wobec NATO.

Wracając do twojej opinie, to pomimo że Rosja w swych planach militarnych przewidywała i podobno nadal przewiduje atak atomowy na Polskę, to z punktu widzenia militarnego, było by to to całkowicie bezsensowne ludobójstwo i utrata potencjału militarnego i zasobów istnień ludzkich. Rosja ze swą obecną spadającą populacją ludzi, nie będzie wstanie bronić swych rozległych terytoriów.
    Jeszcze dekadę temu uważałem, że może być wojna o słuszną sprawę, nie zgadzając się z Janem Pawłem II, że USA nie powinna rozpoczynać wojny z Irakiem. Niestety nawet działając w najlepszych zamiarach, ludzie popełniają wiele błędów, zarówno w ocenie sytuacji społeczno-politycznej , jak i własnych możliwości działania.
    Obecny ład społeczny w Europie częściowo oparty na nieszczęsnym dla Polaków układzie w Jałcie, opiera się na zasadzie, że żadne państwo nie może anektować innego państwa. Rosja w ostatnich latach nie pierwszy raz złamała tą zasadę . Jeżeli chcemy utrzymać pokój w Europie, to Rosja musi za to ostatecznie wziąść to pod uwagę. Ceną nie musi być przelana krew , lecz izolacja polityczno ekonomiczna Rosji i w konsekwencji degradacja ekonomiczna-gospodarcza Rosji.
    Większość Rosjan twierdzi (częściowo słusznie) że jest im obecnie dobrze i nie potrzebują zachodnich dóbr. Oby tak dalej było, gdyż w innym przypadku sprawy mogą wymknąć się z pod kontroli.
    Czy może to wywołać wojnę z państwami NATO, nikt nie jest w stanie przewidzieć.
  • 2015-03-30 20:16 | jakowalski

Kazimierz K 2015-03-29 13:56
    1. Zbrojna konfrontacja pomiędzy NATO a Rosją z definicji obróci większość miast NATO, w tym szczególnie zaś miasta polskie, takie jak Warszawa, Kraków czy Poznań w radioaktywną pustynię. Czy na pewno tego chcesz, popierając agresję NATO wobec Rosji?
    2. Poza tym, to NATO anektowało nie tak dawno temu takie kraje jak Litwa, Łotwa i Estonia, które nie tak dawno temu były częścią ZSRR, a więc de facto Rosji. A teraz Ameryka chciała (i nadal zresztą chce) przyłączyć do NATO Ukrainę, a więc nie dziw się, ze Rosja się przed tym broni. Przecież zarówno tzw. Pomarańczowa Rewolucja jak też i Majdan były od początku finansowane i organizowane przez CIA, a więc to była wyraźna ingerencja Ameryki w sprawy wewnętrzne innego państwa, aby włączyć je w strefę swoich wpływów.
    3. I dlaczego uważasz, że Jałta była niekorzystna dla Polski? Zapewniła ona nam dziesiątki lat pokoju, dziesiątki lat bez bezrobocia, biedy i skrajnego wyzysku. Lata PRLu były przecież najlepszym okresem dla ludzi pracy, czyli dla olbrzymiej większości Polaków, w całej historii Polski. Nieszczęściem dla olbrzymiej większości Polaków było zaś zniszczenie PRLu przez garstkę zdrajców opłacanych przez CIA. Ale to jest temat na osobną dyskusje...
    4. To czyj, jak nie twój, był ten wpis z dnia 2015-03-28 z godziny 20:02?
    Artur
    Na Ukrainie bandytą i agresorem jest niewątpliwie USA, tak samo jak dawniej w Korei, Wietnamie, Iraku czy Afganistanie. A przed bandytą trzeba się przecież bronic! Poza tym, to uzbrajanie Ukraińców doprowadzi do tego, że odbiorą oni nam siłą Przemyśl z okolicami i spora część Lubelskiego. Pomyślałeś o tym?
  • 2015-03-30 21:49 | Kazimierz K

Nie będę brał udział w dłuższej polemice, gdyż nie wynika to z określonego tematu. Mogę ostatecznie jedynie tyle dodać, że Rosja przeciwko Polsce prowadzi od kilku lat jednostronną wojnę gospodarczą i dlatego uważam za słuszne aby podjąć jakieś określone kroki odwetowe. Proszę zauważyć, że pomimo protestów polskich górników, nadal importuje się coraz więcej węgla z Rosji. Polska jest zobowiązana do stosowania zawartych umów o wolnym handlu, do czego jest również zobowiązana Rosja.
    Jak wynika z twojej ogólnej oceny sytuacji, żyliśmy chyba w innej Polsce i znamy inną historię świata. Na ten temat przeczytałem wiele książek i tych z okresu lat 60 tych z okresu komuny , także nie potrzebuję dalszego pouczania.

W sprawie Jałty miałem jedynie na myśli to, że spowodowało to konieczność przymusowego przemieszczenia ludności co spowodowało wiele ludzkich tragedii. Ale cóż to znaczy do wywózki na Sybir dziesiątki milionów istnień ludzkich w tym Polaków ze strony Rosji - co miało miejsce od XVIII wieku ze strony carskiej Rosji a w XX wieku ze strony sowieckiej Rosji.

Niezależnie od powyższego za przyczyną układu z Jałty, Polska utraciła około 25% swojego terytorium, chociaż było to miedzy innym pogwałceniem układu pokojowego zawartego pomiędzy Polską a Rosją z około 1920 r(dotyczy wojny polsko-bolszewickiej).

W sprawie dokonanych bezprawnych wpisów pod moim synonimem sprawę przekazałem do redakcji i czekam na wyjaśnienie tej prowokacji. Dotyczy to również tych usuniętych jako nietycznych z dnia 2014-03-30.których niby jestem autorem.
    Dopiero kilka dni temu dokonałem kilku wpisów i mam coraz gorszą opinie, czy ma to dalszy sens.
    Mam wrażenie że forum nie jest miejscem normalnych dyskusji, lecz głównie służy to do obrażania, manipulowania i dezinformowani ludzi.
  • 2015-03-31 07:56 | jakowalski

Kazimierz K
    1. Przecież to Polska od lat prowokuje Rosję: pamiętamy przecież te prowokacyjne wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Gruzji czy też jego lot do Katynia, który też był przecież wyraźnie prowokacyjny i antyrosyjski, a którego katastrofa została użyta w Polsce do rozpętania histerycznej kampanii antyrosyjskiej, wbrew zaleceniom mądrych ludzi, którzy twierdzą, że to przyjaciół, a nie wrogów, należy sobie szukać wśród sąsiadów.
    2. W Polsce mamy znów kapitalizm wolnorynkowy, a więc nic dziwnego, że jeśli można kupić węgiel taniej od producenta rosyjskiego niż od producenta polskiego, to polski konsument wybiera węgiel rosyjski.
    3. Przeczytałeś pewnie publikacje IPNu, a ja żyłem ponad 30 lat w PRLu, skończyłem tam studia ekonomiczne i znam naukową literaturę na temat ekonomicznej i politycznej historii PRLu, także tą obcojęzyczną.
    4. Jałta to jest przecież wynik agresji Niemiec na Polskę: gdyby Anglia i Francja zaatakowały wtedy, we wrześniu roku 1939, Niemcy, to ta agresja skończyła by się fiaskiem, jako że Niemcy przegrały by wtedy wojnę na dwa fronty. Ale wiemy jak było, że nas Anglia i Francja zdradziły i szukały, a Ameryka wręcz się wtedy od nas odwróciła demonstracyjnie tyłem, popierając tym samym de facto Niemcy, a mimo to obecne władze Polski znów szukają egzotycznych sojuszów na Zachodzie i antagonizują Rosję, szykując się do wojny z nią – wojny, która Polska musi przecież przegrać i to sromotnie!
    5. Polska niczego nie straciła w wyniku Jałty, jako że otrzymaliśmy rekompensatę za Lwów i Wilno w postaci Wrocławia, Gdańska, Szczecina, Olsztyna i Górnego Śląska, rekompensatę, której wartość znacznie przekroczyła wartość tego, co utraciliśmy na wschodzie.
    6. Sam atakujesz innych ad personam, a później się dziwisz, że odpłacają ci pięknym za nadobne.
  • 2015-03-31 16:07 | Kazimierz K

Odpowiedź na wpis jakowalski z dnia 2015-03-31
    Nasza dyskusja ciągle idzie na niewłaściwe tematy , lecz dla dobra sprawy muszę sprostować pewne zaprezentowane fakty.

dot.pt. 1 Sprawa wyjazdu Prezydenta Kaczyńskiego do Gruzji, również prowokowała nie potrzebnie wielu Polaków ,którzy chcieli to wykorzystać do przejęcia całkowitej władzy w Polsce. Gdyby jednak nie jego słynna wizyta wraz innym przywódcami europejskimi, sprawa Gruzji wyglądała by o wiele inaczej. Chyba to jest oczywiste.
    Antyrosyjskie nastroje w Polsce są wielce przesadzone i raczej nie mają nic wspólnego z samą katastrofą smoleńską.
    Jeżeli już to raczej ma to związek z szeregu zdarzeń jakie miały miejsce w latach poprzednich. Przecież wszystkim wiadomo czym dla Rosjan, Ukraińców, Polaków i innych narodów była Rosja bolszewicka. Dlatego uroczystości w Katyniu były zaplanowane w celu upamiętnienia jednych z tych ofiar, tej straszliwej zbrodni wojennej. Niestety Pan Premier Tusk, tą sprawę próbował wykorzystać w celach politycznych w zakresie poprawienia stosunków z Rosja, w tym przy okazji dalej poskramiać Prezydenta Kaczyńskiego.
    Zaplanowano więc dwa państwowe wyjazdy, gdzie pierwszy odbył się z udziałem Premiera Tuska i Putina a drugi z udziałem Prezydenta Kaczyńskiego który z powodu katastrofy oficjalnie się nie odbył.
    Niestety pomimo tak tragicznego wydarzenia, ostatecznie nie doszło do polepszenia stosunków pomiędzy Polska i Rosją. Ja nie znam żadnego poważnego powodu, który mógłby zdecydować aby Polsce lub Rosji opłacało się zniszczyć te relacje.
    Czy był to fakt utrudniania dostępu polskich prokuratorów do miejsca katastrofy, nie przekazania rozbitego samolotu i jego poćwiartowanie, wyjazd na Majdan niektórych polskich parlamentarzystów, próby przejmowania na terenie Rosji polskich placówek dyplomatycznych, jednostronne zablokowanie importu z Polski, zablokowania dostępu polskich historyków do archiwów bolszewickich z okresu a tym po okresie II wojny światowej i brak chęci porozumienia rosyjskiej ambasady w Polsce co do zawarcia prawnych umów w zakresie najmu gruntów lub budynków w Polsce. Powiedzmy sobie uczciwie, że ta sprawa ma bardziej wymiar wizerunkowy a nie faktycznych obustronnych szkodliwych działań.

dot. pt. 2 Agresja na Polskę we wrześniu 1939 r była dokonana z udziałem Niemiec i Rosji bolszewickiej na podstawie układu Ribbentrop-Mołotow. ZSRR powinien być tutaj umiejscowiony na 1 pozycji, gdyż zaanektował większą część Polski. Gdyby ZSRR nie zawarł układu z Niemcami i nie dokonał przy pomocy ponad 1 milionowej armii najazdu na Polskę, to Hitler tą wojnę by przegrał. Armia Polska pomimo wielu nie prawdziwych ocen, była wstanie prowadzić tą wojnę jeszcze przez 1 rok a może i dłużej, gdyż istnieje wojskowa zasada, że agresor potrzebuje 7 krotnie silniejszej armii od armii broniącej swojej ojczyzny. Ameryka nie odwróciła się do nas plecami, gdyż nie było żadnego z tym państwem porozumienia, oraz że pod wieloma względami było to logistycznie nie wykonalne. Anglia i Francja posiadały bardzo dobry wywiad i fakt zawarcia układu wojskowego Ribbentrop -Mołotow , w tym wywiązanie się z niego przez Rosję, był podstawową przyczyną ich wojennego tchórzostwa. Przecież wiele osób i obecnie krytykuje wojnę jako bezwzględne zło.
    Fakty były również takie, że Niemcy w 1940 r rozprawiły się z Francją i z innymi jej sojusznikami w bardzo krótkim czasie, co uzasadniało przyczyny ich tchórzostwa.

dot. pt. 3 Dlaczego stale straszysz, że Polska musi sromotnie przegrać wojnę z Rosją. Przecież Rosja jest terytorialnie największym krajem na świecie i ma w stosunku do tego niewielką populację ludności. To Rosja z wielu przyczyn nie jest wstanie ostatecznie wygrać żadnej poważnej wojny. Rosja zatem musi szukać pewnych sojuszników, którzy na pewno nie zagarną jej terytorium.
    Z tych powodów to Rosja powinna zabiegać o dobre relacje z Polska a nie odwrotnie.W polityce dyplomatycznej gdy rzeczywiście trzeba coś zmienić, zawsze większe państwo powinno w większym stopniu zabiegać o to zabiegać. Przecież jedynie dobre relacje Rosji z Polską, otworzą jej wszystkie drzwi do Europy.
    Te rozwiązanie może jednak nie być w interesie Rosji, gdyż może to się burzyć z aktualną rosyjską racją stanu,

dot,pt.4 W wyniku II wojny światowej Polska straciła trudno do oszacowania straty gospodarcze i największe straty w populacji ludności w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców. Ziemie zachodnie były zupełnie zniszczone i ograbione przez wojska sowieckie.W tym kontekście nie można dokonać takiej bezdusznej oceny że w ogólnym rozrachunku Polska na tym skorzystała. Tylko dla przyszłości Europy i pokoju ze strony Polski nie są wysuwane żadne roszczenia reparacji wojennych wobec wiadomych agresorów.
    Przecież Polska jako Państwo nie była agresorem, lecz wyłącznie bezwzględną ofiarą tej wojny.

Polski IPN nie jest źródłem w/w wiedzy historycznej, gdyż ta wiedza była już utrwalona jeszcze za czasów PRL. IPN zajmuje się obecnie przede wszystkim upamiętnieniem osób zamordowanych przez Bolszewików i ich pomocników(ale również i UPA,Hitlerowców), co trwało w Polsce dłużej niż w samej Rosji. Prawda historyczna gdzie są pochowane te osoby oraz w jaki sposób zgineli są dla rodzin i większości Polaków bardzo ważne, gdyż tylko tyle obecnie można zrobić dla tych ofiar.
    Niestety obecna władza rosyjska , zupełnie nie rozumie dlaczego Polacy nie chcą wymazać tego z pamięci, twierdząc że Polacy chcą napisać historię od nowa. A przecież historia to nic innego jak prawda i wiedza.

• 2015-03-31 18:36 | Kazimierz K

Muszę sprostować moją wypowiedź odnośnie że polski IPN nie jest źródłem wiedzy historyczne. Przepraszam za to tą instytucję, gdyż miałem napisać, że moja wypowiedź nie ma związku z wiedzą historyczna IPN, gdyż moja wiedza i świadomość polityczno-historyczna pochodzi jeszcze z książek, gdy IPN jeszcze nie powstał. W IPN pracują bardzo zdolni historycy, którzy przy okazji że mają dostęp do archiwów, wydają na różne tematy wiele książek historycznych, lecz bardziej o specyfice naukowej, trudno przyswajalnej przez przeciętnego czytelnika. IPN jest dla niektórych lewicowych polityków wrogiem nr 1, co powoduje że z tę opinię niesłusznie podzielają również obecne władze rosyjskie.
  • 2015-03-31 18:38 | jakowalski

Kazimierz K
    1. Praktycznie wszystkie wizyty zagraniczne Lecha Kaczyńskiego służyły popsuciu naszych stosunków z Rosją.
    1a. Jak to już pisałem: wrogów szukajmy sobie daleko, a przyjaciół blisko, a tymczasem polityka zagraniczna Polski od roku 1990 jest zaprzeczeniem tej zasady. Czym to się musi skończyć? Najprawdopodobniej klęska jeszcze gorszą niż ta wrześniowa...
    1b. Utrata rynku rosyjskiego przez polskie firmy, jako konsekwencja antyrosyjskiej polityki władz RP, ma wymiar znacznie poważniejszy niż tylko wizerunkowy.
    2. Agresji na Polskę we wrześniu 1939 r, dokonali Niemicy z pomocą Słowaków. ZSRR zajął zaś tylko ziemie zamieszkane głównie przez Ukraińców i Białorusinów i to dopiero po 17 września, kiedy to w Warszawie nie było już od dawna polskiego rządu, a więc państwo polskie przestało de facto istnieć.
    2a. Armia polska nie istniała w praktyce nawet wcześniej niż 17 września 1939 roku, jako ze po pierwszym tygodniu walk sztab generalny stracił praktycznie możliwość dowodzenia, a więc nie było wtedy w Polsce wojska polskiego, a tylko poszczególne oddziały, pozbawione zaopatrzenia, a więc nie mające szansy na dalsza walkę. Nie wygłupiaj się więc pisząc, ze Polska była wstanie prowadzić tą wojnę jeszcze przez rok a może i dłużej, jako że choć dysponowała ona w teorii dość sporą armią, to była to armia źle uzbrojona i jeszcze gorzej dowodzona. Nie wiem też, skąd wziąłeś ten pomysł, że agresor potrzebuje siedmiokrotnie silniejszej armii od armii broniącej swojej ojczyzny? Przecież mniejszość niemiecka, bardzo liczna na zachodzie Polski, witała Wehrmacht jako swych wyzwolicieli, a podobnie witali Armię Czerwoną na wschodzie Ukraińcy, Białorusini i last but not least Żydzi. To, czy i to wyszło na zdrowie, to zaś nieco inna sprawa...
    2b. Niemcy zajęli serce Polski: Wielkopolskę, Małopolskę i Mazowsze, zaś ZSRR zajął, oprócz Wileńszczyzny i Lwowa z okolicami obszary, które nigdy nie były etnicznie ani kulturowo polskie. Chyba nikt dziś nie chce powrotu Polski na ziemie z olbrzymią przewagą żywiołu białoruskiego a szczególnie zaś ukraińskiego!
    2c. Zgoda, nie mieliśmy wtedy żadnego formalnego układu z USA, ale to nie znaczy, że Ameryka nie miała wtedy moralnego obowiązku nam pomóc. Przecież wcześniej „wyzwalała” ona Meksyk czy Kubę spod hiszpańskiego panowania, anie mówiąc już o późniejszej „pomocy” USA dla Korei, Wietnamu, Iraku czy też Afganistanu...
    2d. To, że Francja tak szybko poddała się Niemcom wynika głównie z tego, że Francuzi, słusznie zresztą, uznali, że nie warto jest ryzykować zniszczenia Paryża i innych francuskich miast dla samej idei „zachowania twarzy”. Czasem lepiej jest bowiem być żywym i całym tchórzem niż martwym, co gorzej ciężko rannym bohaterem, jakże często inwalidą..
    3. Zrozum, ze dziś to NIE ilość ludności decyduje o wygraniu wojny, a tylko siła wojska, która nie ma dziś wiele wspólnego z jego liczebnością. Rosja ma przecież broń jądrową, a więc nikt nie może jej zabrać siłą ani skrawka terytorium. Rosja nie potrzebuje także sojuszników, jako że jest ona, w odróżnieniu od Polski, samowystarczalna. Rosji więc nie zależy na dobrych stosunkach z Polską, ale Polsce powinno zależeć na dobrych stosunkach z Polską. Przypominam też, że to praktycznie sama Rosja (jako ZSRR) wygrała najpoważniejszą wojnę w historii świata, czyli Drugą Wojnę Światową.
    3a. Skąd też u ciebie to przekonanie, że w dyplomacji, gdy rzeczywiście trzeba coś zmienić, zawsze większe państwo powinno w większym stopniu zabiegać o to coś niż mniejsze? I po co Rosji dobre stosunki z Europą na warunkach Europy? Pomyślałeś o tym? Za to Polska, pozbawiona rynku rosyjskiego, skazuje się na praktycznie 100% zależność od Zachodu, co skazuje Polskę na rolę wasala owego Zachodu. Pomyślałeś o tym?
    4. Ziemie Zachodnie były zniszczone głównie przez Niemców, niemniej infrastruktura na nich ocalała, tylko poza Wrocławiem i Szczecinem, przy czym Szczecin najbardziej ucierpiał od anglo-amerykańskich bombardowań. Polska zaś była ofiarą, ale głównie swej antyrosyjskiej polityki, kontynuowanej przez tzw. rząd londyński.
    5. IPN zajmuje się od swego początku głównie fałszowaniem historii, i to za pieniądze podatników, co jest więc skandalem. Ja zaś wiem, kiedy i gdzie zginał podczas wojny mój wujek (w sierpniu roku 1944 pod AWFem na warszawskim Żoliborzu), z czyich rąk (Niemców) i kto był winien jego śmierci (bezpośrednio niejaki „Żywiciel”, wysyłając go, praktycznie bezbronnego na niemiecki samochody pancerne i gniazda CKMów, a pośrednio rząd londyński, rozpoczynając z góry skazane na klęskę powstanie, skierowane formalnie przeciwko III Rzeszy, a faktycznie przeciwko ZSRR). Wiem też, ze nic dla niego zrobić się już nie da. Zaś rozpamiętywanie, urojonych na ogół „krzywd”, jakie Polacy mieli ponieść ze strony Rosjan, psuje tylko stosunki Polski z Rosją i negatywnie odbija się na naszej gospodarce, przez co obniża się poziom życia w Polsce oraz rośnie ryzyko konfliktu zbrojnego z Rosją, który najprawdopodobniej zamieni Polskę w radioaktywną pustynię. :-(
  • 2015-03-31 18:39 | jakowalski

Kazimierz K
    Powtarzam raz jeszcze, że IPN zajmuje się, od swego początku, głównie fałszowaniem historii, i to za pieniądze podatników, co jest więc skandalem. :-(
  • 2015-03-31 18:43 | jakowalski

P.S.
    W IPN nie pracują historycy, a tylko spece od propagandy i agitacji. Ten instytut ma tyle wspólnego z historią co ma wspólnego histeryk z historykiem oraz komunista z komunikantem.
  • 2015-04-03 09:08 | Kazimierz K

Odpowiedź do jakowalski.
    W sprawie twoich zarzutów krzywd Polski wobec Rosji(bez podawania konkretnych dowodów) odpowiem jak będę miał ku temu sposobność.Mnie najbardziej na blogach interesują sprawy gospodarcze kraju, gdyż te tematy są pomijane w debatach publicznych ze strony rządzących, opozycji, polityków i dziennikarzy.

W sprawie mojej oceny co robi polski IPN i twoich zarzutów odpowiadam w sposób następujący.
    IPN przede wszystkim zajmuje się upamiętnianiem miejsc pochówku polskich patriotów, ale również i zwykłych ludzi, którzy zostali w sposób zbrodniczy osądzeni (jeżeli były to osoby publiczne)lub bez osądzenia zostali zamordowani i pochowani w nieznanych okolicznościach.Odkrycia tych faktów przede wszystkim domagają się rodziny tych ofiar, cześć zmarłym i pamięć historyczna. Tylko narody barbarzyńskie tego nie robią i nie potrafią zrozumieć. Do barbarzyńców historia zaliczyła Hunów i jego przywódcę Attylę, lecz wszystkim jest wiadomo w jaki sposób szczególny upamiętniali swoich zmarłych. To samo zresztą dotyczy większości narodów słowiańskich.

Miejsc kaźni tych pomordowanych ludzi w latach 1939 do 1956 a nawet w późniejszych latach, jest bardzo dużo, gdzie poza Polską są to między innymi Niemcy, Rosja, Ukraina , Litwa i Białoruś. W pierwszej kolejności jest to odkrywane gdzie jest to możliwe ze względów politycznych, w tym z uwzględnieniem posiadanego budżetu. Niestety w takich państwach jak Rosja i Białoruś, ta sprawa jest na razie całkowicie zamknięta. Nie ma miejsca w tej opinii pisać kto, kiedy i dlaczego dokonywał tych zbrodni, mających cechy ludobójstwa, czego w wielu przypadkach nie można nazwać inaczej. Z inicjatywy IPN są również projektowane i otwierane muzea historyczne, między innymi zamordowanych polskich żydów, co zostało dokonane ze strony hitlerowskich Niemiec. IPN robi wszystko by odkryć prawdę o ludobójstwie Polaków przez bandy UPA na Ukrainie w latach II wojny światowej i po zakończeniu wojny, w tym również musi się zmierzyć z odwetem AK na Ukraińcach.
    Nie można również zapomnieć zbrodni dokonanych na narodzie polskim przez hitlerowskich Niemców w tym oczywiście ze strony Rosji radzieckiej.
    Natomiast książki historyczne opisujące te zbrodnie są opracowywane przez historyków pracujących lub jedynie współpracujących z IPN. Ze względu na prawa autorskie, książki są wydawane wyłącznie na odpowiedzialność ich autorów.
    Wszystko to podlega krytyce i opinii publicznej. Jeżeli ktoś kto mieszka w Polsce lub w któryś kraju UE twierdzi, że wszystko co robi IPN jest bezwartościowe, niepotrzebne oraz szkodliwe i powinno się zamknąć IPN, to na pewno można stwierdzić że nie wynika to z jego racjonalnego i właściwego podejścia do tego tematu. Celowo w tym miejscu nie chcę (a mógł bym) używać ostrych słów.
    Jedynym usprawiedliwieniem tych osób jest fakt, że nie chcą one żyć z publicznym piętnem,że ich krewni mieli udział w tych zbrodniach.
    Jakowalski opisz kłamstwa IPN, gdyż tylko takie twoje działanie ma sens.
    Udowodnij również że IPN zajmuje się wyłącznie fałszowaniem historii oraz że w IPN nie pracują historycy a tylko spece od propagandy i agitatorzy itd.(gdzieś już to często słyszałem)
  • 2015-04-03 09:32 | Artur

Dyskutantom chciałbym nieśmiało przypomnieć, że NATO jest wielokrotnie silniejsze od Rosji i także dysponuje bronią nuklearną, między innymi rozlokowaną obecnie wokół Rosji w okrętach podwodnych. Rosja to 6 - 7 dużych miast, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi w 30 minut i nie będzie już Rosji, ani żadnych pozostałości rosyjskiej cywilizacji i kultury. Potrząsanie bronią jądrową może spowodować takie właśnie skutki. Czy Rosja tego chce?