Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zaćmienia miały w historii niebagatelne znaczenie kulturowe i naukowe

(8)
Wróżono z nich o szczęściu i powodzeniu władców. Używano ich, by manipulować masami. Do dziś nas pasjonują. 20 marca będziemy obserwować częściowe zaćmienie Słońca także w Polsce.
 • 2015-03-19 22:07 | wiatr

  Wiatr

  To co jest ciekawego przy zaćmieniach Słońca, to wiatr, który się pojawia na krótko przed zaćmieniem. Nie samo jasno ciemno.
 • 2015-03-19 23:38 | p.berg

  Re:Zaćmienia miały w historii niebagatelne znaczenie kulturowe i naukowe

  Podobnie ciekawym zjawiskiem jest cofanie się morza gdy nadchodzi fala tsunami. Jeszcze dość daleko sunąca ku brzegowi fala zabiera wodę przybrzeżną. To bardzo ciekawe, nie w pełni poznane, zjawisko.
  Pozdrowienia.

  przem berg
 • 2015-03-20 11:15 | jvelzkeyek

  Re:Zaćmienia miały w historii niebagatelne znaczenie kulturowe i naukowe

  Bardzo ważne wydarzenie.
  Słońca dziś zaćmienie.
  Słońce ze wstydu Księżycem się przysłania.
  Ma coś ważnego do przekazania.
  Nie zaśmiecajcie Ziemi tonami śmieci!
  Słońce nie dla takich świeci!
  Na oddychanie smogiem nie ma zgody!
  Nie chciejcie pić zanieczyszczonej wody!
  Niech śnieg będzie biały, a powietrze przejrzyste!
  Trawy zielone, a gleby czyste!
  Na nas dziś słoneczko zaćmione krzyczy.
  Na żal i skruchę mieszkańców Ziemi liczy.
 • 2015-03-20 18:25 | Andrzej

  Re:Zaćmienia miały w historii niebagatelne znaczenie kulturowe i naukowe

  Zaćmienie słońca to zjawisko przejściowe, zaćmienie umysłu to zjawisko stałe.
 • 2015-03-20 21:52 | przyćmiony

  Re:Zaćmienia miały w historii niebagatelne znaczenie kulturowe i naukowe

  Jestem ciekaw, czy całkowite zaćmienie słońca powoduje zupełne ciemności takie jak w nocy (na chłopski rozum powinno..) - zazwyczaj tak jest to pokazywane w filmach fabularnych (to a propos manipulowania masami). Zdaje się że jakieś 15-20 lat temu wystąpiło w Polsce całkowite zaćmienie i nawet je obserwowałem, ale gdyby zapadły kompletne ciemności to na pewno bym to zapamiętał. Dziś podczas zaćmienia miałem wrażenie że było tylko trochę ciemniej, tak jakby słońce przysłoniła chmura, ale cienie były tak samo wyraziste - gdyby media nic nie mówiły na ten temat, wątpię czy laik by cokolwiek zauważył.
 • 2015-03-20 23:13 | Poza tak nieistotnym drobiazgiem jak fakt

  Re:Zaćmienia miały w historii niebagatelne znaczenie kulturowe i naukowe

  że rzekome 'potwierdzenie doświadczalne' teorii względności przez Eddingtona podczas 'eclipse' w 1919 (eksperymenty obserwacyjne w Sobral w Brazylii i na Principe Island) jest jednym wielkim naukowym oszustwem, którego mit trwa prawie stulecie, artykuł jest O.K.
 • 2015-03-21 15:36 | p.berg

  Re:Zaćmienia miały w historii niebagatelne znaczenie kulturowe i naukowe

  Drogi przyćmiony

  Przy całkowitym zaćmieniu jest prawie tak, jak w nocy. Prawie, ponieważ jeśli cień Księżyca nawet wypełnia sobą całą tarczę słoneczną, pozostaje jeszcze obwódka korony słonecznej, która świeci. Jest więc tak, jak tuż przed świtem lub zaraz po wschodzie. Nie całkiem ciemno, ale dzień to nie jest. Są jeszcze zaćmienia obrączkowe, gdy Księżyc prawie wypełnia sobą słoneczną tarczę, ale nie całkiem. Wtedy otoczka wokół księżycowego cienia jest jeszcze szersza i wyraźniejsza i jest zdecydowanie ciemniej niż w dzień, ale noc to nie jest. Wczorajsze zaćmienie było klasycznym częściowym. Bez filtru niewiele można było zobaczyć, chociaż rzeczywiście zrobiło się nieco ciemniej, jak przy chmurach.

  Dzięki za wpis.

  Pozdrowienia

  przem berg
 • 2015-03-22 09:31 | Andrzej

  Re:Zaćmienia miały w historii niebagatelne znaczenie kulturowe i naukowe

  Typowy przypadek zaćmienia miał miejsce w Polsce w latach 90., kiedy to 30% Polaków oddało głosy w wyborach prezydenckich na nieznanego nikomu Stana Tymińskiego.