Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Według szacunków bazy danych Numbeo najlepiej pod względem finansowym wiedzie się Szwajcarom. Kto zarabia najmniej i jak na tym tle wypada Polska?
 • 2015-03-23 07:57 | jakowalski

  Proszę porównać zarobki realne a nie nominalne!

  Co z tego, że (przykładowo) w takiej Australii dużo zarabia się dużo nominalnie, skoro ceny są tam też odpowiednio wysokie? Zgoda: w Australii zarabia się NOMINALNIE aż $3780,69 a w Polsce tylko $905,62, czyli że płace NOMINALNE w Australii są około 4 razy wyższe niż w Polsce, ale przecież ceny są tam średnio co najmniej 3 razy wyższe niż w Polsce, a wiec REALNE zarobki w Australii są tylko około 1 i 1/3 wyższe niż w Polsce ( wynoszą około 130% polskich)!
 • 2015-03-23 08:34 | lakkot

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Czy ktos wie moze skad na liscie Zambia?
 • 2015-03-23 09:13 | _sens

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  @lakkot chyba jedynym wytłumaczeniem są wysokie zarobki szefostwa i całej administracji kopalń, w które Europejski Bank Inwestycyjny pompuje mnóstwo kasy.
 • 2015-03-23 09:44 | les

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Czechy daleko przed nami jak i cała cywilizowana Europa . Za nami już same potęgi jak Burundni czy Ghana .
 • 2015-03-23 10:31 | camel

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Zabawa w numerki. W czasach kiedy przeliczano majątek Polski na dolary po kursie wywindowanym przez restrykcje gospodarcze Reagana, dom w Poznaniu był "wart" około tysiąca dolarow. Dziś ten sam dom to "posesja" o wartości pół miliona złotych czyli niedokładnie szacując - 125 000 $. Wtedy i polska ziemia była nic niewarta, tak jak zakłady produkcyjne a pewnie i Polacy. Tak bawiąc się w numerki, można pisać peany o tym, jak bardzo się Polska i my wszyscy wzbogaciliśmy! Tylko, że ...ta komuna dała radę pobudować i poasfaltować wszystkie ulice w moim mieście, zaś bogata, kapitalistyczna gmina nie daje rady połatać nawet części tych ulic a i to tylko wtedy, kiedy niemiecki podatnik sypnie forsą dla "bogatych Polaków".
 • 2015-03-23 10:39 | miroslav

  jakowalski ma racje

  Te statystyki podaja zarobki w dolarach amerykanskich a wiec mowia wiecej o kursach wymiany w poszczegolnych krajach niz o poziomie zycia. Jak pisze slusznie jakowalski, wazne sa rowniez ceny. Polska jest relatywnie bogatym krajem. Poziom zycia jest wysoki bo, choc zarobki sa niskie, ceny sa rowniez niskie. Kto sie nie zgadza z tym wywodem, niech porowna Warszawe z Berlinem w numbeo, albo Wroclaw z Lipskiem.
 • 2015-03-23 10:42 | J. Cichot

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Rozpatrywanie sytuacji ludzi przez pryzmat "średnich zarobków" jest zupełnie bezsensowne, a ten bezsens jest tym większy, im większe jest rozwarstwienie dochodów.
  Można to zilustrować następującym przykładem: Jeśli do baru mlecznego, gdzie siedzi kilku bezrobotnych wszedł by Kulczyk, to średnia dochodów miesięcznych siedzących tam osób wynosiła by zapewne kilkanaście tysięcy miesięcznie.
 • 2015-03-23 10:46 | mightycup

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  A oprócz wysokości cen należałoby jeszcze doliczyć stopień różnic majątkowych w danym kraju. Wtedy takie RPA, USA, Indie czy Chiny nie wyglądają już tak zielono.
 • 2015-03-23 11:27 | miroslav

  Tajemnica Zambii

  Numbeo jest portalem spolecznosciowym gdzie kazdy moze wlozyc swoje dane. Jesli malo osob to zrobilo, wychoda absurdy takie jak Zambia. Jak mozna wyciagac wnioski o poziome zycia w Zambii na podstawie danych od 31 przypadkowych osob? (these data are based on 253 entries in the past 18 months from 31 different contributors). GDP na osobe w Zambii to mniej niz $2000 na rok. Dane z numbeo dla wielu innych krajow sa rownie wiarygodne, Jedynym zrodlem danych dla numbeo sa osoby z dostepem do internetu i ktore wiedza o numbeo. Plakac sie chce nad poziomem dziennikarstwa ktore powoli zamienia sie w bezmyslne kopiowanie z internetu.
 • 2015-03-23 11:46 | Deeze

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  A nie łatwiej było pokazać infografiki parytetu siły nabywczej? Takie statystyki nic nie mówią...
 • 2015-03-23 12:20 | Pan Jurek

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  A ja w czasach PRLu zylem sobie spokojnie za ok 80 dolarów!
 • 2015-03-23 17:31 | lalala

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Angola :-))) Owszem sporo nowych terenowych samochodow dookola, hotel od 400$ za dobe, ale z wyjatkiem centrum Luandy malo asfaltu. Dookola miasta slamsy. Bieda, bieda, bieda. Ghana juz lepiej, jakbym mial wybierac z tych dwoch to tylko Ghana. Tam chociaz biednie to jednak ceny normalne, mniej korupcji, ludzi usmiechnieci i zyczliwi. I co wielu Polakow by zdziwilo naturalnie pobozni, tak na codzien i nie na pokaz. Nowy rok witaja masowo w kosciolach wspolnie sie modlac ale tak po "ichniemu" - wesolo.
  Kto o (nie)zdrowych zmyslach zamiescil w internecie te nic nie warte infografiki o zarobkach???
 • 2015-03-24 04:14 | yuropean

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Redakcja polityki nawet nie zadala sobie trudu aby sprawdzic czy dane na NationMaster maja jakikolwiek sense. NationMaster podaje ze sredni miesieczny zarobek w Zambii to $4331, a roczny dochod na mieszkanca tego kraju to $1535. Wedlug NationMaster roczny dochod na mieszkanca w USA to okolo $46K, czyli 30 razy wiecej niz w Zambi, ale przecietny americanin zarabia o cale $1000 miesiecznie mniej niz przecietny zambijczyk. Ciekawe na jakie respektowane zrodlo informacji powola sie redacja polityki, i co na mam poda do wiadomosci nastepnym razem?
 • 2015-03-24 16:50 | życzliwy

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Jeszcze dla porządku wyniki badania za 2013 rok:
  1 Monaco $4,142.78
  2 Guam $2,750.00
  3 Greenland $2,744.84
  4 New Caledonia $2,425.32
  5 French Polynesia $1,502.12
  6 Curacao $1,101.83
  7 Malawi $1,098.99
  8 Equatorial Guinea $1,087.50
  9 Isle of Man $831.39
  10 Dominica $513.89
  11 Turkmenistan $373.33
  12 Burundi $256.25
  13 Tajikistan $187.27
  14 Samoa $63.82

  Koniec.


  http://www.nationmaster.com/country-info/stats/Cost-of-living/Average-monthly-disposable-salary/After-tax#2013
 • 2015-03-25 23:04 | florentino

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Nie mam najmniejszych watpliwosci, ze wynik Zambii jest bledny, najpewniej przesuniety przecinek (podobnie Malawi, ale to juz mniej sie rzuca w oczy). W efekcie na mapie Zambia ma srednia place 10-krotnie wyzsza niz jej sasiedzi. Kto ma najbledsze chocby pojecie o Afryce wie, ze taki stan jest absolutnie niemozliwy - nieszczelne granice, migracje, itd.
  Bledy sie zdarzaja, tym bardziej, jesli informacje podaje sie za kims. Jednak podanie bez mrogniecia okiem w pierwszej 10-tce najbogatszych krajow swiata Zambii zakrawa jednak na lenistwo redakcji. Ja bym sie zawstydzil.
 • 2015-03-27 19:12 | Michał Dembinski

  ALEŻ KOMPROMITACJA!! Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Czy nikt tych 'faktów' nie sprawdza przed publikacją?

  Zambian Kwacha jest 5280 do dolara; kierowca zarabia ok. dolara dziennie ($30/miesiąc)

  http://www.wageindicator.org/main/salary/minimum-wage/zambia

  Najpewniej przecinek przesunięty o trzy miejsce na lewo!

  No, i proszę o linka do strony z Numbeo.com skąd te 'informacje' pochodzą.

 • 2015-03-28 08:12 | jakowalski

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Michał Dembiński
  Nie pisz bzdur i porównaj nie tylko zarobki ale też i ceny! Co z tego, ze ktoś zarabia w kraju X dolara na miesiąc, skoro otrzymuje on od państwa albo też firmy, w której pracuje, praktycznie wszystko za darmo, a wiec REALNIE to zarabia on nie dolara, a co najmniej tysiąc tych dolarów...

  Pan Jurek
  W czasach PRLu, to $80 miało w Polsce siłę nabywczą około 8 tysięcy dzisiejszych złotych, ze względu na sztucznie zawyżony kurs USD względem ówczesnej złotówki.

  Mightycup
  Racja - oprócz wysokości cen należałoby jeszcze doliczyć stopień różnic majątkowych w danym kraju, a wtedy takie RPA, USA, Indie czy Chiny nie wyglądają już tak zielono.

  Deeze
  Racja! Należy raczej pokazać infografiki parytetu siły nabywczej

  J. Cichot
  Racja!
  Nieumiejętne używanie statystyki i matematyki przynosi większe szkody niż całkowity brak ich znajomości.

  Miroslav i Camel
  Zgoda! :-)
 • 2015-03-28 18:40 | yuropean

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Problemem nie jest to ze Zambia to statystyczny outlier wysoko na liscie, ale to ze redakcja polityki przejawia zupelny brak profesionalizmu i angazuje sie w plotkarstwo raczej niz w dziennikarstwo. Widzac na liscie Angole przed Austria; Bahamas przed Niemcami; Gabon przed Hiszpania; South Africa przed Slovinia; Malawi przed Portugalia; Jamaike przed Czechami; Liban przed Estonia; Mozambique przed Turcja; Nigerie i Chiny przed Latvia; Libie, Haiti i Sudan w tej samej lidze co Litwa i Wegry; czy w koncu Irak i Guatemale daleko przed Bulgaria czy Rumunia, Polityka zamiast sprawdzic w jaki sposob Numbeo gromadzi informacje, traktuje i analizuje te absurdalne dane jak najbardziej powaznie, a tym samym czyni plotke wiarygodna i przekazuje ja dalej. Gorzej gdy czytelnik, powolujac sie na "powazne" zrodlo informacji, czyli Polityke, uzna ze jakis exotyczny kraj stosunkowo wysoko na liscie ma potencjal investycyjny, albo turystyczny, i w rezultacie straci tysiace, milliony, albo nawet i zycie. Polityka powinna a nastepnym numerze przeprosic czytelnikow za bezmyslne przepisywanie glupot z internet, i poprosic czytelnikow o wyrozumialosc i potraktowanie tego, i innych tego typu artykulow z przymrozeniem oka, czy szczypta soli.
 • 2015-03-28 20:08 | jakowalski

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  yuropean
  No cóż, takich mamy dziennikarzy...
 • 2015-03-28 21:02 | Andrzej

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Co z tego, że gdzie indziej dużo zarabiają,ale dużo też wydają. Poza tym w takiej Szwajcarii są dla mężczyzn obowiązkowe coroczne ćwiczenia wojskowe, a pod każdym domem jest schron przeciwatomowy.
 • 2015-03-30 02:01 | ja

  Re:Jak wysokie (lub niskie) są zarobki w każdym państwie na świecie

  Dominikana od 400 do 700 usd ? heheh GDZIE ? chyba raczej od 150 do 400 .....

 • 2017-10-04 16:43 | k1harper

  analitycy jednej z większych baz danych – Numbeo

  ...........artykul ubliza inteligencji czytelnika, jak i zrodlowe materialy