Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

(35)
SLD prowadzony przez maszynistę Leszka Millera odjeżdża tak szybko jak Pendolino z reklamy telewizyjnej. Odjeżdża od rozsądku.
 • 2015-03-24 21:08 | jakowalski

  Dobry pomysl Millera!

  Z tymi odszkodowaniami za "reformy" Balcerowicza|!
 • 2015-03-24 21:08 | Jan-Janusz

  To kolejna dobra inicjatywa tow.Leszka Millera

  To jest oczywistość-oczywista , że miliony Polaków zostało wystawionych do wiatru przez tow.Leszka Balcerowicza.
  My Naród, który pracował za darmo przez dwa pokolenia został ograbiony z wypracowanego własnymi rękoma majątku.
  Grupa cwaniaków globalnych przejęła banki i fabryki , a naród poszedł na wewnętrzne "saksy" do nowych właścicieli.
  Polak we własnym kraju jest gastarbajterem. Jeżeli ci panowie-magnaci uważają , że rachunki się wyrównały , to się mylą.
  Rachunek "transformacji" pozostaje otwarty.
 • 2015-03-24 21:39 | zet

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Pan Miller skutecznie i metodycznie zniszczył lewicę,oddalając od niej resztki elektoratu. Jego dziwne pomysły,jak widać nie mają ograniczeń. Nawyki wyniesione z młodości i WUML-owskiego szkolenia dają o sobie znać, chce obdarowywać "skrzywdzonych" nie podając źródła pochodzenia forsy. Chyba,że znowu poprosi o pożyczkę dawnych kolegów,ma przecież doświadczenie.
 • 2015-03-24 23:51 | yureck

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Towarzyszu sekretarzu KC PZPR a kto zapłaci odszkodowania ofiarą waszych nieudolnych rządów ....""
 • 2015-03-24 23:59 | aaaa

  Leszkowi coś się pomyliło.

  Podatnicy mieliby być jeszcze bardziej gnębieni podatkami? Niezaponmijcie, że żeby dać komuś 400 zł państwo najpierw musi odebrać 500 zł (albo jeszcze więcej)... Pieniądze państwa to przecież pieniądze jego obywateli.
 • 2015-03-25 00:37 | jotbe_x

  ?????

  @ yureck
  Co to znaczy:„zapłaci odszkodowania ofiarą”? Przede wszystkim naucz się pisać po polsku, potem cokolwiek komentuj.
 • 2015-03-25 06:46 | mrmarmark

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  to prawda - paskudna plaga ale do niedawna tylko w mówieniu, no a teraz wysyp takich "słów" jak żołnierzą czy pilotą, marynarzą, już PISANYCH (!)... można takie potworki usłyszeć z ust pożal sie boże wielu "redaktorów' niestety - BIEDA
 • 2015-03-25 07:06 | aekielski

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Jak zwykle, walka plemienna w Polsce trwa w najlepsze. Liderzy plemiona komuchów ścierają się z plemieniem anty komuchów.
  A tak było pięknie, kiedyś razem krzyczeli Wiesław, Wiesław! Dzisiaj najtęższe głowy plemienne zastanawiają się komu dać a komu odebrać. Każdy pretekst jest OK.
 • 2015-03-25 07:27 | illusion

  Niestety

  Niestety Leszek Miller przyłożył rękę do planu Balcerowicza. Gdzie są miliony złotych wyniesione z majątku PZPR towarzyszu Miller? Jedna wielka banda złodziei. Teraz próbuje zbijać na tym kapitał polityczny hahaha. Takie odszkodowania trzeba byłoby wypłacić całemu narodowi. Leszek sprzedaj SLD
 • 2015-03-25 08:17 | Andrzej

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Odjechał i to zdrowo. Ale ciemny lud to kupuje, tak jak wiele innych rzeczy.
 • 2015-03-25 09:00 | Halina Siemko Tomaszewska

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Pragnę zauważyć, ze Pan Leszek Miller był premierem rządu od 19.10.2001 r. do 2.05.2004 r. W tym czasie uchwalona została i wprowadzona w życie jedna z najbardziej kontrowersyjnych ustaw - Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Na podstawie tej ustawy, z dniem 31 grudnia 2003 r., unieważnione zostały miejscowe plany uchwalone przed 1995 r. Na terenach nie objętych miejscowym planem zagospodarowanie przestrzenne odbywa się na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.

  Jeśli chodzi o Plan Balcerowicza, to o jego wprowadzeniu w życie zdecydowali posłowie podczas obrad sejmu w dniach 27 i 28 grudnia 1989 r.

  Pan Miller, tak jak wielu innych obecnych polityków, są związani z rządem (albo z UE) od początków zmian, a nawet wcześniej. Obecnie, w zależności od przynależności partyjnej, są zachwyceni osiągnięciami przemian ostatnich 25 lat albo ostro je krytykują. Niestety, celem obu tych grup jest zdobywanie głosów wyborców bardziej niż troska o przeciętnego obywatela.

 • 2015-03-25 09:03 | jakowalski

  Prawda o Planie Balcerowicza

  Tragicznie przecież nieudana transformacja, zaczęta Planem Balcerowicza, spowodowała przecież:
  1. Upadek polskiego przemysłu. Prawda jest niestety taka, ze upadł on zaraz po roku 1990 i to bynajmniej nie dla tego, ze był on rzekomo niewydolny i mało konkurencyjny i że dotychczasowe rynki zbytu przestały potrzebować jego produktów, jak się to nam dziś wmawia w reżymowych mediach oraz n.p. w „The Economist”, ale dla tego, ze był on zbyt dużą konkurencja dla zachodniego (głównie niemieckiego) przemysłu i ze dawał on pracę milionom Polaków, którzy nie stanowili by dziś taniej siły roboczej na Zachodzie, gdyby przedtem nie zniszczono celowo polskiego przemysłu w ramach tzw. Planu Balcerowicza (zawodowego ekonomisty, absolwenta i wykładowcy SGPiS/SGH a także pracownika WSNS przy KC PZPR).
  2. Pojawienie się olbrzymiego, strukturalnego oraz chronicznego bezrobocia. Przecież te włóczące się dziś po Polsce (oraz także na emigracji) bez celu miliony niepotrzebnych nikomu Polek i Polaków to jest straszliwa wręcz tragedia współczesnej Polski (i nie tylko Polski). A przecież w PRLu bezrobocia nie było, a prawdziwe ukryte bezrobocie to mamy w Polsce właśnie dziś, głównie w administracji państwowej i samorządowej a także w sektorze finansowym, gdzie mnóstwo osób jest przecież formalnie zatrudnione, ale ich praca nie przynosi społeczeństwu żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie. Tak wiec efekty tej „pracy” olbrzymiej większości urzędników oraz finansistów należało by odejmować od PKB, jako iż ci urzędnicy i finansiści nic użytecznego nie produkują, a tylko konsumują a na dodatek przeszkadzają innym ludziom w ich produktywnej pracy. A tymczasem to realna stopa bezrobocia w Polsce wynosi od lat dobrze ponad 30%, jako iż do tych oficjalnych ok. 10% należy dodać co najmniej drugie tyle osób, które z powodu tragicznej wręcz sytuacji na polskim rynku pracy uciekły na wcześniejsze renty oraz emerytury oraz drugie tyle osób, które z powodu braku pracy w Polsce, zmuszone zostały zmuszone do emigracji albo w ogóle zrezygnowały z wejścia na rynek pracy po ukończeniu edukacji.
  3. Olbrzymie zadłużenie państwa, zarówno w kraju jak tez i zagranica. Dawno temu Karol Marks opisał dokładnie powody, dla których prawicowe oraz centrowe rządy (a wiec u nas PO i PiS) zadłużają się u prywatnych bankierów – w skrócie chodzi tu o transfer pieniędzy od podatników do kieszeni bankierów, którzy za ten transfer odwdzięczają się władzy. Oto dane (według CIA):
  Dług publiczny: 48.2% PKB (2013), 48.3% PKB (2012)
  Bilans rachunku bieżącego (current account balance): -$11.06 mld (2013), -$18.14 mld (2012)
  Export: $202.3 mld (2013), $191.0 mld (2012)
  Import: $207.4 mld (2013), $197.7 mld (2012)
  Dług zagraniczny (foreign debt): $365.2 mld (31/12/2013), $364.2 mld (31/12/2012)
  Wynika z tego, że współczesna Polska jest krajem znacznie bardziej zadłużonym niż PRL, krajem żyjącym od lat na kredyt, krajem z chronicznie negatywnym bilansem wymiany z zagranicą oraz rosnącym zadłużeniem zagranicznym, które jest dziś w Polsce co najmniej 10 razy większe niż za Gierka.
  4. Masową emigrację Polaków z (podobno) wolnej Polski. To jest olbrzymie nieszczęście, jako iż miliony młodych (na ogol) ludzi z tej podobno wolnej Polski uciekają a w kraju nadal mamy miliony bezrobotnych, a świadczy to wyraźnie o upadku gospodarczym Rzeczypospolitej. I co Polsce po tym, że ci emigranci poznają zagranicą wiele nowych rozwiązań, skoro oni tu raczej nie wrócą tym bardziej im więcej tych rozwiązań oni poznają. Piszą o tym często, że wrócili, próbowali ale tu się nie da wytrzymać - zbyt wiele jest według nich w Polsce zwykłej głupoty, zawiści, mgły smoleńskiej i dusznej parafiańszczyzny. Poza tym w Polsce nie ceni się wiedzy uzyskanej przez Polaków na tzw. Zachodzie.

  PODSUMOWUJĄC:
  Współczesna Polska jest więc, na skutek owej, tragicznie wręcz nieudanej transformacji, niczym innym jak tylko pozbawionym niezależności na rzecz UE oraz NATO i Watykanu (Konkordat!) bankrutem, takim samym jakim była Rzeczpospolita Szlachecka (I RP), która, tak samo jak obecna III-IV RP też zrzekła się swej suwerenności przez co została ona fizycznie rozebrana przez jej sąsiadów. Faktem jest zaś że najlepszym okresem w całej ponad 1000-letniej historii Polski były czasy PRLu. Obecny koszmar (bezrobocie, bezdomność, zapaść demograficzna, masowa ucieczka Polaków z Polski, ogromy dług zagraniczny oraz wewnętrzny etc.) zaczął się zaś znów w Polsce w roku 1989, a małe firmy, na których oparta jest dziś polska gospodarka, są tak pozbawione kapitału oraz własnej technologii, że nie są one przecież w stanie wyciągnąć Polski z jej obecnego, beznadziejnego wręcz położenia.
  Jedyną droga uratowania Polski przed całkowitą katastrofą jest więc wycofanie się RP ze struktur UE i NATO, co umożliwiłoby odbudowę polskiego przemysłu, a szczególnie odbudowę polskiej myśli technicznej. Niemcom (a więc generalnie Unii) nie chodzi przecież o całkowite zniszczenie polskiej gospodarki, ale o uczynienie z Polski gospodarczej kolonii Niemiec. Brytyjczycy czy Francuzi także nie niszczyli przecież do końca gospodarek swych kolonii, a tylko „przestawiali’ je na tory, prowadzące do podporządkowania tych kolonii imperialnej centrali w Londynie czy też w Paryżu. Stąd też Polska ma mieć w ramach UE gospodarkę nawet całkiem sporą (jak na swój obszar oraz ludność), ale tylko taką, która będzie komplementarna w stosunku do niemieckiej, a nie konkurencyjna wobec niemieckiej gospodarki. Stad też brak w Polsce sektora wysokich technologii (high tech), a więc konkurowanie zagranicą tylko ceną (czyli poprzez niskie koszta pracy), zamiast konkurowania, jak to robią od lat n.p. Niemcy, innowacyjnością oraz jakością. Tyle tych naszych rzekomych sukcesów! :-(
 • 2015-03-25 09:03 | bezportek

  Rozsądek i przewidywalność eseld-up?

  Bredzić też trzeba umieć!
  Udawanie, że partie sklecone z sierot po zdechłej bladzi komunie - SdRP czy SLD, TfujRuch czy sitwa POPSL mogą mieć cokolwiek wspólnego z "rozsądkiem i przewidywalnością" to za wiele nawet na łamach tabloidu "tygodnik politruka".
  Tchórzliwe odpady ewolucji, resztki mutacji ginącej za sprawą selekcji naturalnej - to elektorat ostatnich wcieleń bolszewizmu, nazimu czy innych socjalizmów. Ciemnota i glupota skutkuje efektami dobrze znanymi z badań stad makaków.
  Nieobliczalność, debilne podskoki, włażenie na krzesło z butami, wymachiwanie plastykowym penisem i bezsensowne wrzaski. Traktowanie lewactwa na poważnie ma sens tylko w jednym aspekcie - ochrony dóbr materialnych przed rabunkiem.
  Wszelkie sitwy lewaków kradną co popadnie, niszcząc czego nie dały rady unieść i brudząc pod siebie.
  Tak małpom bywa...
 • 2015-03-25 09:23 | Wojciech

  Re:Leszek Miller superman

  Bełkot agitatora
 • 2015-03-25 09:24 | qaduq

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Jakie ofiary? Widziały gały na kogo w czerwcu głosowały?""
 • 2015-03-25 09:34 | zet

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  "Upadek polskiego przemysłu. "

  Upadek przemysłu odnotowały wszystkie państwa dawnego obozu socjalistycznego. Przestań już bredzić o wyższości kolektywizmu nad gospodarką rynkową. Przy dzisiejszej wiedzy,transformację można by było przeprowadzać inaczej,lecz wówczas wiadome było tyle,na ile starczało wyobraźni ówczesnym decydentom. Obserwuj kraje posocjalistyczne i wyciągaj wnioski z życia a nie wytrenowanej ekonomii socjalizmu. On upadł i nigdy nie wróci,wbrew skowytom sierotom po nim.
 • 2015-03-25 09:52 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  ZAKON SPEKULACJI działa na szkodę Obywateli,ale zgodnie z prawem.Tak można uaktualnić opis ekonomii zamieszczony przez Feliksa Konecznego w CYWILIZACJA ŻYDOWSKA.
 • 2015-03-25 10:07 | slima11

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  A co mu zostało>?Jeżeli na ultraprawicy,gościu od pasów bezpieczeństwa plecie bzdury i ma poparcie na wiecach ,to gościu na lewicy robi to samo.Różnią się tylko wzrostem i wąsami.I niech wie ,że żadne jego bzdety nie przykryją hańby układu z kaczorem, po wyborach samorządowych.
 • 2015-03-25 10:09 | jakowalski

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Zet
  Zrozum, że we wszystkich tych państwach ex „socjalistycznych” przeprowadzono, z odgórnego rozkazu płynącego z Zachodu, podobne reformy jak w Polsce, niemniej w takich Czechach to nie mieli na szczęście Balcerowicza, a więc przemysł czeski ocalał i ma się on nadal całkiem dobrze.
 • 2015-03-25 10:10 | wnukmarek

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Odszkodowania dla ofiar transformacji to kolejna inicjatywa mogąca co najwyżej skłócić i tak już podzielone społeczeństwo.
  Wyjście jest inne. Utrudnić transfer pieniędzy z Polski, znieść przywileje podatkowe, zarabiać na spekulantach eufemicznie zwanych inwestorami i skierować fundusze unijne na rozwój dziedzin tworzących autentyczne miejsca pracy, głownie przez reindustralizację. To nie jest łatwe, bo trzeba by rozgoniś uwikłanych w związkiz biznesem polityków, różnej maści lobbystów i zmienić, co chyba najtrudniejsze, prawo. Oczywiście to tylko teoria, bo mamy obce media, skundlonych dziennikarzy, mafie partyjne. Tylko jakiś niewyobrażalny wstrząs mógłby zmieść tę pobalcerowiczowską Polskę z politykami przedkładającymi interesy własne i obcych nad polskimi i społecznymi.
 • 2015-03-25 11:52 | Józek

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Ledwo "za komuny" udało mi się zapracować na marne mieszkanie, marne meble i marny samochód. Gdy "za solidarności" dostałem po dupie- otrząsnąłem się i jeszcze bardziej wziąłem się do roboty. Teraz zapracowałem na dom, na samochód i na niezłe życie. I przyszło nowe - "plan balcerowicza". Straciłem to- co zapracowałem w komunie, zapracowałem na nowym. Ale jutro miało być: lepsze, spokojniejsze, wolne i przyjazne. A stało się, że kolejni Czarnosukiennicy, Kaczowiści, Kwasowaci, Esbejuszowi oraz Pełnopazurzyści rozkradli co się dało wieszcząc dobro od nich, zagrożenia od tych innych oraz moje lenistwo, głupotę i brak wykształcenia. Mam ich wszystkich w ,,,,yyyy, internecie:) . Nie zapewniają opieki zdrowotnej za MOJE pieniadze, kłamstwo i hipokryzja płynie de szczem, a wszelkie sposoby ich postępowania służą celowi- czynienia dobra. Tylko, że nie dopowiadają, że dobra dla takich jak ten tu.
 • 2015-03-25 12:35 | NOWA TRYBUNA LUDU

  poziom Polityki poleciał na Tomahawku

  Jeżeli SLD odjechalo Pendolino, to poziom Polityki poleciał na Tomahawku, które własnie zakupimy. Szkoda że racjonalny kiedyś tygodnik, pofrunął w stronę zależnego od władzy dziennikarstwa zostawiając z tyłu wysoki poziom tygodniaka z czasów Rakowskiego. Panowie redaktorzy, mniej wazeliny, więcej rzetelnych artykułów!
 • 2015-03-25 14:00 | jakowalski

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Józek
  Może nie wiesz, ale jak na razie, to można z Polski wyjechać, nawet na stałe...
  wnukmarek
  Ciekawy pomysł.
 • 2015-03-25 15:52 | MMK

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  "Teraz zapracowałem na dom, na samochód i na niezłe życie. I przyszło nowe - "plan balcerowicza". Straciłem to- co zapracowałem w komunie, zapracowałem na nowym"

  Józek, coż takiego konkretnie zabrał ci plan balcerowicza?


 • 2015-03-25 22:53 | 33mas18

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Tym pomysłem szef SLD ponownie potwierdził, że z każdym dniem coraz bardziej brak mu koncepcji, jak odzyskać dawną wysoką pozycję Sojuszu, jak przyciągnąć nowych wyborców. Takim abstrakcyjnym żądaniem dorównuje niemal Dudzie w jego zupełnie pozbawionych sensu roszczeniach. SLD jest na ścieżce chyba bezpowrotnie schyłkowej. Szkoda.
 • 2015-03-25 23:41 | Artur

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Miller ma rację! Jak polityki i tvn-y tak i inne wyborcze tak alergicznie reagują tzn że dobrze mówi !
 • 2015-03-26 04:40 | Gawka

  Łabędzi skrzek

  Gdyby towarzysz Miller ograniczył się do szokującej kandydatury na Prezydenta RP, która ma milczeć, ładnie wyglądać i ekscytująco pachnieć, to można by potraktować to jako wyrafinowany żart starego komucha. Kiedy jednak zaczyna próby roszczeniowe, to ociera się o podejrzenie szaleństwa. Czyżby zapomniał o nieskonsumowanych podejrzeniach polityczno finansowych wobec niego samego? Czy też chce efektownie "wyprowadzić sztandary" tak, aby nie pozostał kamień na kamieniu?
 • 2015-03-26 07:50 | _sens

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  " Balcerowicz musi odejść !!!"
 • 2015-03-26 08:26 | jakowalski

  Prawda o tzw. Planie Balcerowicza

  Z "Wyborczej"
  i_p_salomonczyk
  (http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,17657652,SLD_chce_odszkodowan_dla_ofiar_transformacji___Niech.html#Czolka3Img)
  Nie byłem w Partii (żadnej); nawet udało mi się nie należeć do ZMS. Natomiast już jako dziecko bywałem na spotkaniach Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli (Rozwiązanego decyzją "wadz" z powodu "nieprawomyślności" w 1968 roku i skupiającego ludzi przede wszystkim z wysokimi naukowymi stopniami) . Nawet demonstrowałem w sprawie kłamstw prasy w 1968 roku. Natomiast okres po 1989 roku oceniam jako zamianę jednego "syfu" w kolorze czerwonym na "gó..no" w kolorze czarnym. Nie tylko w warstwie ideologicznej. Także gospodarczej. Sukcesem obecnie wychwalanego ustroju jest nie tylko ucisk światopoglądowy jak za czasów stalinizmu (ale w czarnym kolorku) ale i to, że zmuszono moim zdaniem około 3 milionów ludzi do emigracji za chlebem. Teraz stopniowo dołączają do nich ich rodziny. Do Polski czasem przejeżdżają do mieszkających tu rodzin i coraz częściej mówią, że czują się jak w jakimś Bantustanie Katoland, czy w innym tego typu dzikim kraju. Dlatego przyjeżdżają coraz rzadziej. Do wymienionej przed chwilą grupy co najmniej kilku milionów osób można dodać kilka milionów bezrobotnych plus ich rodziny. Spośród tych, którzy w Polsce pracują większość pracuje na umowach śmieciowych i "za grosze". Ponadto jako tako pewni pracy są tylko funkcjonariusze partyjni i państwowi. Oni też będą beneficjentami kpiny nazywanej systemem emerytalnym. Co do bicia na komisariatach to nie jest wcale lepiej niż w czasach komunistycznych. Proponuję sobie poczytać o ostatnich wyczynach policjantów z Oleśnicy i "szczęśliwym" przypadku w postaci śmierci w wypadku samochodowym człowieka, który miał czelność oskarżać policjantów o katowanie na komisariacie. Powiem wprost: Miałem większe zaufanie do milicjanta niż obecnie mam do policjanta - co nie zmienia faktu, iż co do jednego jak i drugiego to zaufanie wynosi/ło dużo mniej niż zero.
  Reasumując: Jedno bagno zamieniliśmy w inne. W tej tzw. nowej Polsce żyje się lepiej może 5% populacji. Reszta ma gorzej lub tak samo. Bo gdyby poprzedni ustrój gospodarczy się ostał i zreformował mogłoby być znacznie, lepiej niż obecnie. Moglibyśmy nie być europejskim Bantustanem i rezerwuarem parobków czyli taniej siły roboczej. Ale to tylko gdybanie. Historia zmierza nieuchronnie w kierunku kresu gospodarczego neoliberalizmu. Pytanie tylko czy nastąpi to za 10 czy 50 lat.
 • 2015-03-26 08:27 | jakowalski

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Także:

  Także:
  1/ proponuję przyjrzeć się Szwecji i jej ustrojowi. Zawsze nam było do niej bliżej niż do Ukrainy. Komunizmu na Ukrainie nie widzę - raczej dłużej trwający niż w Polsce okres pierwotnej akumulacji kapitału.
  2/ Gdyby strajkujący w 1980 roku robotnicy wiedzieli jak zostaną po 1989 r wymanewrowani pierwsi poparliby nawet Jaruzelskiego. Wystarczy poczytać postulaty czy protokoły spotkań Komitetu Strajkowego.
  3/ Co do swobody prezentowania światopoglądu mam własne doświadczenia i je podtrzymuję. "Sowietą" czy komunistą nigdy nie byłem a nawet więcej byłem wrogiem ludu i z racji urodzenia i wykształcenia rodziców oraz dalszych czy bliższych krewnych, z których część musiała się ukrywać aż do 1956 roku.
  4/ Jestem jednak zdolny do odrzucania ideolgii jako fałszywej świadomości. Po prostu potrafię myśleć samodzielnie, co niestety jest w Polsce obecnie rzadkością prawie wyłącznie niestety spotykaną jedynie w Partii Demokratycznej (Nie jestem jej członkiem) .
  Za przekonania polityczne może i rzadziej. Ale już np. taka Blida chyba jednak zginęła ze względów politycznych. Poza tym nie jest istotne za co biją na komisariatach. Ważne, że robią to bezkarnie, wbrew prawu i kultywują Omertę. Każda przemoc jest obrzydliwa. Nawet jeśli (Co nader rzadkie) jest po części usprawiedliwiona. A szczególnie ze strony funkcjonariuszy. Takich np. jak ci, którzy zastrzelili jak przypuszczam z głupoty i strachu awanturującego się pacjenta szpitala psychiatrycznego. Albo takich, którzy dla poprawy statystyk bili pałami po bosych stopach niewinnych ludzi usiłując ich zmusić do przyznania się do kradzieży złomu (To chyba był Olsztyn). Zresztą o tzw. nadużyciach wśród "stróży bezprawia" słychać właściwie codziennie. A jeśli chodzi o statystyki to mam niejakie pojęcie, gdyż w bardzo starych czasach jeden z przyjaciół był wysokiej rangi prokuratorem i za swoje największe sukcesy uważał skazanie tzw. mundurowych właśnie za bicie na komisariacie. Dzisiaj nie trzeba już takich znajomości by o takich sytuacjach słuchać czy czytać mimo, że Policja, prokuratura a nawet sądy robią wszystko by "Bijące Serce Państwa" czuło się bezkarne .
  Faktem jest, że współcześnie rzeczony chłop będzie narażony (a raczej jego dzieci) na przykre konsekwencje niż kiedyś za "niemanie" czerwonej legitymacji. Jednak kiedyś środowiska mocno związane z działalnością KK były dyskryminowane na drodze awansu zawodowego. I to też jest fakt.
  Obecnie teoretycznie od nikogo nie wymaga się na wyższych stanowiskach prezentowania określonego światopoglądu, dzieje się jednak rzecz dziwna, że na kierowniczych posadach państwowych lądują często ludzie organizujący podwładnym życie duchowe za pomocą pokropków, udziału w pielgrzymkach, mszach etc.
  Zawsze pozostaje jednak wybór w postaci sektora prywatnego.
  Nie o to chyba jednak chodzi, by człowiek uciekał przed własnym państwem ;)
  Tak czy siak, obecna sytuacja wymaga zasadniczych zmian, byśmy zaczęli przypominać choć w zarysie nowoczesne europejskie państwo
  Którzy robotnicy z wielkoprzemysłowej grupy poparliby likwidację swych miejsc pracy i zmianę warunków zatrudnienia na takie jakie dominują dzisiaj? Przecież przemiany po 1989 roku, a ogólniej neoliberalizm za aksjomat uważa likwidację organizacji związkowych i prymat kapitału nad pracą. Od 1989 roku zaczęła się planowa likwidacja klasy robotniczej i tworzenie w jej miejsce zdyspersjowanego prekariatu. Twierdzenie, że zmiany po 1989 roku nastąpiły na skutek dobrowolnego samobójstwa klasy robotniczej jest co najmniej niemądre.
  ad 3/ Myślenie ma przyszłość. Dla niektórych to niestety odległa przyszłość.
  ad 4/ Partię Demokratyczną cenię nie tylko za jej przewodniczącego - Celińskiego (Ujął mnie już w 1984 roku swym wywodem w Polityce pokazującym , iż Jaruzelski ogłaszając Stan Wojenny kierował się ideami Św. Tomasza z Akwinu - co było nadzwyczaj inteligentną kpiną) i za wielu innych mądrych ludzi w niej będących. Cenię ją przede wszystkim za idee jej przyświecające ich intelektualną jakość i za konsekwencję oraz brak populizmu. To jest po prostu moim zdaniem najuczciwsza grupa polityczna w Polsce.
  (http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,17657652,SLD_chce_odszkodowan_dla_ofiar_transformacji___Niech.html#Czolka3Img)
 • 2015-03-26 08:29 | jakowalski

  Oto kilka przykładów "geniuszu" Balcerowicza:

  podwladnywk
  (http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,17657652,SLD_chce_odszkodowan_dla_ofiar_transformacji___Niech.html#Czolka3Img)
  - Spowodował osiemnastomiesięczne (!) zamrożenie kursu dolara, przy równoczesnym, sięgającym 90% rocznie (!!), bankowym oprocentowaniu kapitału złotówkowego, co pozwoliło niebieskim ptakom całego globu przywieść nad Wisłę wagony dolarów, a kilkanaście miesięcy później wywieźć znad Wisły dwa i pół razy tyle (prawie 250%!!!). Za ten wymarzony "numer" cwaniacy Wschodu i Zachodu winni solidarnie wznieść panu Balcerowiczowi pomnik o wysokości Wieży Eiffla, i to ze szczerego złota, którego ciężar byłby lichym ułamkiem ich "doli". Historia ekonomii zna niewiele finansowych "przekrętów", które miały skalę porównywalną.
  - Wychładzał gospodarkę podczas gdy należało ją podgrzewać. - Sprzedał polskie złoto (ponad 150 ton) kiedy było w absolutnym dołku cenowym. Polska straciła na tym ok. 2,5 mld dolarów.
  - Przeszedł w rozliczeniach zagranicznych z rozliczeń dolarowych na euro w momencie wprowadzenia euro, a wiec nieustabilizowanym kursie. Po tym euro spadło z $1,15 do $0,89. A wiec siła nabywcza polskiej rezerwy walutowej spadła o prawie 30%, czyli ok. 15 mld$. - Ostatnie jego posunięcia są wręcz fatalne. Przy prawie zerowej inflacji utrzymywanie stóp na tak wysokim poziomie jest czystym absurdem. W USA w podobnej sytuacji stopy spadły poniżej 2%.
  - Panu Balcerowiczowi pomyliły się role jaką powinien spełniać pieniądz w gospodarce. Pieniądz ma spełniać służebna rolę względem gospodarki i rozwoju kraju a nie odwrotnie jak to się zdaje panu Leszkowi B.
  Geniusz Balcerowicz zaciągnął kredy i ulokował w obligach USA - 30 mld Dolarów!!
  Przy kursie dolara ponad 4 zl. Na ten cel wyemitowano obligacje - większość na długi okres o stałym procencie - 15% i więcej. Obligacje USA były na 1-2%
  Polska na tym straciła na przestrzeni lat ponad 100 mld USD - ukrywanych jako straty NBP.
  itd, itd, itd... I oto ten gwiazdor trząsł Polską gospodarką, co czyni ją permanentnym dłużnikiem, bez końca spłacającym długi boleśniejsze każdego roku. Za co kochają go wszyscy finansowi spekulanci tej Ziemi.
 • 2015-03-26 08:37 | jakowalski

  Balcerowicz ukradł mi co najmniej 250 tysięcy złootych (obecnych)!

  MMK
  <b>Balcerowicz ukradł mi co najmniej 50 m2 mieszkania, czyli minimum jakieś ćwierć miliona obecnych złotych, jak nie prawie pól miliona<b>. Za „komuny” miałem bowiem wpłaconą pełną sumę na zakup na warszawskim Ursynowie własnościowego spółdzielczego mieszkania o powierzchni nieco ponad 70m2. Ale po jego „reformach”, to ta suma skurczyła się (razem z tzw. funduszem gwarancyjnym, czy jak się tam on zwał) do zaledwie ok. 50 tys. zł, a więc do wartości góra 10m2 mieszkania. Zaokrąglam tu moje straty mocno w dół, aby nie być posądzonym o stronniczość.ł
 • 2015-03-26 21:22 | jk

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  Jestem za. Jestem bardzo za tym, aby sekretarz Miller zapłacił odszkodowanie Polakom w imieniu nieboszczki PZPR. Ale tylko i wyłącznie z pieniędzy byłych i obecnych jej członków. Bo oni jeszcze są tylko w innej partii. Mogą oddać emerytury i dodatki "chlebowe" do nich. Jest z czego. W innym przypadku wara od moich pieniędzy panie Miller bo ja nikogo nie skrzywdziłem.
 • 2015-03-27 14:24 | annita

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  p.Miller chciałam o" biednych" pracownikach" PGRów.Czy już zapomniał pan że zostali oni uwłaszczeni prawie darmowymi mieszkaniami/po 10 i 15 tys.zł /że dostali po kawałku ziemi dzierżawionych od państwa/potem posprzedawali/A pamiętam jeden z PGRów w zachodniopomorskim jak to świnie w chlewach wcale nie rosłybo były ciągle wymieniane,A że pracownicy tychże kradli na potęgę nawozy pasze i nimi handlowali.?
 • 2015-03-27 15:22 | jakowalski

  Re:Leszek Miller chce odszkodowań dla „ofiar” planu Balcerowicza

  annita
  Co tu ma do rzeczy złodziejstwo w PGRach? Dziś mamy afery znacznie większego kalibru...