Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego Polska traci na podatku Vat obecnie około 20miliard.złotych. rocznie.

(6)
2015-03-28 12:21 | Kazimierz
Skarbówka wykryła w 2014r. puste faktury o wartości blisko 34mld zl. To są tylko ujawnione przestępstwa.
Mamy więc do czynienia z zjawiskiem przestępstw na gigantyczną skalę realizowanych zapewne przez zorganizowane grupy przestępcze.
Ta sytuacja trwa z chwilą wprowadzenia po 1990r pomiędzy firmami rozliczeń podatku Vat.
Według oficjalnych źródeł państwo polskie traci na tym rocznie około 20 mld zł.
Problem z możliwością wyłudzania podatku Vat można rozwiązać, poprzez tak zwane odwrócenie podatku Vat i odejście od przepływów pieniężnych pomiędzy firmami. Dlaczego tę sprawę dotychczas nie próbował zrealizować rząd PO, lub któraś z partii politycznnej na zasadzie złożenia projektu do laski marszałkowskiej. To są ogromne zaniedbania i brak odpowiedzialności ze strony naszego państwa , ale i dziennikarzy którzy jako czwarta władza, również mają na wiele wpływ.
Autorami i prokursorami obowiązujących przepisów podatkowych w Polsce,są znane osoby z tytułami profesorskimi z dziedziny ekonomi , którzy zamiast zająć się komentowaniem tego rodzaju tematów, to zajmują się wyłacznie polityką np. komentują przebieg kampanii wyborów prezydenckich. Warto by się zastanowić jaki są rzeczywiste przyczyny, że mamy do czynienia z tak nieudolnym systemem poprawiania prawa i jakości życia zwykłych obywateli.

 • 2015-03-29 17:56 | Kazimierz K

  Re:Dlaczego Polska traci na podatku Vat obecnie około 20miliard.złotych. rocznie.

  Wprowadzony mechanizm rozliczania podatku Vat pomiędzy podmiotami gospodarczymi, od początku jego funkcjonownia był kopalnią możliwości do nadużyć i to na ogromną skalę. Nie dotyczy to oczywiście normalnych Przedsiębiorców, gdzie kontrole podatkowe praktycznie wykluczały taką możliwość.
  Dzięki temu sposobowi rozliczenia podatku Vat, gdzie wystawca faktury a nie jej odbiorca, prawnie odpowiada przed fiskusem za odprowadzenie tego podatku(pomimo że nie otrzymał żadnych pieniędzy)dokonano w białych rękawiczkach przejęcia bardzo dobrych firm państwowych.
  Mechanizm był prosty. Wystarczyło nakazać np. kopalni sprzedawać swój węgiel przez określone spółki, które po jakimś czasie się zlikwidowały i nie uregulowały swoim zobowiązań. Kopalnie wyszły ostatecznie z tego obronną reką, ogłaszając bodajże 2 razy układ ze swoimi werzycielami w tym z ZUSem i Urzędem Skarbowym.Jakie to były straty dla budżetu państwa i przedsiębiorców trudno sobie wyobrazić.
  Koperantom do których należały bardzo dobrze prosperujące firmy państwowe w tym firmy prywatne , Państwo nie dało jednak takiej szansy i wiekszość tych firm (najczęściej fabryk)musiało splajtować z powodu utraty płynności finansowej.
  Wiekszość tych firm państwowych została przejęta lub kupiona za niewielkie pieniądze.
  Od 2014 RZĄD PO po kilku zmianach przepisów umożliwił ostatecznie firmom bezproblemowe odliczenie podatku Vat z faktur nie zapłaconych do 150dni. To był krok w dobry kierunku.
  Jednak w 2014r ograniczono taką możliwość dla faktur od firm które miedzy czasie ogłosiły upadłość. Przepis ten jest bardzo kontrowersyjny i niesprawiedliwy, gdyż praktycznie będzie działał wstecz. W tej sytuacji firmy będą musiały zatrudnić jakiś wróżbitów, którzy powinni im przewidywać czy dany ich klient ogłosi upadłość czy nie ogłosi. Upadłościami firm zajmują się Sądy, które są wiekszości obecnie sparaliżowane nawałem prac i nie mają nawet pieniędzy na opłacenie rzeczoznawców.

  Od kilku lat corocznie Państwo traci więc niepotrzebie około 20 mld zł z tytułu wyłudzeń podatku Vat, tylko dlatego, że od początku przyjęto wadliwy i korupcjogenny system rozliczania podatku Vat pomiędzy przedsiębiorcami. Z powodu licznych fikcyjnych operacji gospodarczych, od 2014 r wprowadzono tak zwany odwrócony podatek Vat, lecz niestety tylko na wybrane towary, co tylko utrudniło sprzedaż wielu małym firmom. Przecież puste faktury można wystawiać na każdy towar.
  Poza wprowadzeniem odwróconego podatku Vat, należy bezwzględnie odejść od niepotrzebych płatności podatku Vat pomiędzy Przedsiębiorcami, co dodatkowe ograniczy oszustwa z tytułu rozliczeń w podatku Vat.
  Takie podejście do podatku Vat, byłoby spełnieniem obietnicy danym Przedsiębiorcom , że przecież podatek Vat nie obciąża firm , gdyż nie są to ich pieniądze. Jest całkowicie z wielu względów nie prawdziwe twierdzenie, co mogę udowodnić. Obecnie obowiązujący system z podatkiem Vat w wysokości 23%, nie potrzebnie obciąża polskich przedsiębiorców i tylko nabija kasę bankom(dotyczy dodatkowych przepływów kapitałowych i kredytów). Banki i związani z nimi ekonomiści, są najbardziej zinteresowani, aby wszystko pozostało po staremu. To co opisuję, to jest tylko jedną ze spraw, co utrudnia rozwój i konkurencję rodzimych firm .Ma to również bezpośredni wplyw na wysokość bezrobocia i stałą emigrację Polaków w jedną stronę. To jest prawdziwy temat do debaty pomiędzy internautami. Pomóżmy sobie i Polsce.
 • 2015-03-30 16:16 | jakowalski

  Re:Dlaczego Polska traci na podatku Vat obecnie około 20miliard.złotych. rocznie.

  Rodzinne firmy oferują najgorsze z możliwych warunków pracy i płacy.
 • 2015-03-31 11:51 | Łukasz K.

  Re:Dlaczego Polska traci na podatku Vat obecnie około 20miliard.złotych. rocznie.

  Autor wpisu: Pan Kazimierz zawarł w nim bardzo spójne i rzeczowe przemyślenia.

  Należy zastanowić się nad dwiema dodatkowymi kwestiami, które poddaję pod rozwagę zarówno Autorowi niniejszego tematu, jak i pozostałym Komentującym, a mianowicie:

  1. Dlaczego podatek VAT tak silnie "promowany jest" jako podatek neutralny dla przedsiębiorcy, podczas kiedy praktyka wskazuje, że jedynie nieliczne firmy, zaopatrzone w wysoki zagraniczny kapitał, działające w zorganizowanych formach międzynarodowych struktur holdingowych, są w stanie rzeczywiście traktować VAT jako podatek w pełni przerzucalny i neutralny?

  2. Dlaczego w wątkach rzeczowych na tym forum, jak chociażby pod wpisem Autora: Kazimierza jest tak uboga dyskusja, podczas gdy tematy związane z bieżącą polityką, często pozbawione jakiegokolwiek głębszego waloru, są pełne internetowego jadu, oskarżeń i udowadniania drugiej osobie braku racji? Dlaczego o sprawach ważnych się nie dyskutuje lub są one celowo ignorowane?

  Z poważaniem,
  Łukasz K.
 • 2015-03-31 14:05 | jakowalski

  Re:Dlaczego Polska traci na podatku Vat obecnie około 20miliard.złotych. rocznie.

  VAT
  VAT jest chorym podatkiem, uderzającym głównie w biedaków i średniaków a na dodatek ogranicza on popyt, a więc powoduje wzrost bezrobocia i stagnację gospodarczą. Zauważcie, że praktycznie każda gospodarka po wprowadzeniu VATu czy tez podobnego do niego podatku od konsumpcji albo sprzedaży wpada w chroniczną recesję i cierpi na wysokie bezrobocie.
 • 2015-04-01 08:11 | Kazimierz K

  Re:Dlaczego Polska traci na podatku Vat obecnie około 20miliard.złotych. rocznie.

  Potwierdzam że podatek Vat powoduje ogromne obciążenie finansowe dla przedsiębiorstw i społeczeństwa, co ogranicza popyt, konkurencję i rozwój firm. Większość firmy krajowych z polskim kapitałem (w stosunku do firm zagranicznych) z tytułu tego obciążenia stale ogranicza swoją sprzedaż i rozwój.
  Jesteśmy jednak częścią UE gdzie podatek Vat jest bezwzględnie obowiązujący, dlatego moim celem jest jedynie uświadomienie społeczeństwa, co należy bezwzględnie zmienić w tym temacie. Najgorsze jest to, że mamy do czynienia ze złym i korupcjogennym sposobem rozliczania tego podatku pomiędzy przedsiębiorcami, co powinno być przez dotychczasowe rządy dawno zmienione. To jest również dobry tematy do medialnych debat.
  Jeszcze raz przekładam, że koniecznie należy usunąć finansowe przepływy pieniężne pomiędzy przedsiębiorcami, oraz wprowadzić zasadę, że płatnikiem podatku Vat jest odbiorca faktury a nie jak obecnie sprzedający.
  Rozliczanie finansowe z Urzędem Skarbowy z podatku Vat, powinno być według dotychczasowych obowiązujących zasad.
  Przy sprzedaży konsumenckiej, wszystko powinno pozostać bez zmian.
  Sprawa wysokości Vat obecnie 23% i 8% przy usługach dla budownictwa mieszkaniowego, jest innym tematem do dyskusji.