Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

(30)
Pomysł rozpisania referendum w sprawie wejścia Polski do strefy euro jest ryzykowny z politycznego i wątpliwy z prawnego punktu widzenia.
 • 2015-04-01 13:22 | andrzej52

  Referendum, chyba żarty.

  A kto mialby decydować, czy społeczeństwo mające 2 godziny religii w szkole tygodniowo, zamiast ekonomii, ma prawo wypowiadać sie na tematy ekonomiczne decydujące o losach przyszlych pokoleń ?
 • 2015-04-01 14:37 | marek

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  cytat:
  "1. Można uznać, że o przyjęciu euro zdecydowaliśmy podpisując traktat akcesyjny do Unii i zatwierdzając to w ówczesnym referendum."

  Prosze mi przypomniec, czy w glosowaniu o wejsciu do Unii bylo okreslenie "... oraz za przyjeciem waluty UE"? Sadzac po Pana "ostroznym" okresleniu "mozna uznac" - nie bylo.

  cytat:
  "dotyczyć może spraw o szczególnym znaczeniu dla państwa. Oczywiście kwestię euro da się do nich zaliczyć. Kłopot w tym, że ten tryb przewiduje barierę frekwencyjną: aby wynik był wiążący, w referendum musi wziąć udział więcej niż połowa uprawnionych. To trudno wyobrażalne, sądząc choćby po ostatnich doświadczeniach wyborczych, a także kłopotach z frekwencją w przełomowym przecież referendum unijnym."

  Czy chce Pan przez to powiedziec, ze z powodu POTENCJALNIE niskiej frekwencji nie nalezy zapytac obywateli Polski o "sprawe o szczególnym znaczeniu dla państwa"?

  cytat:
  "Bo, kiedy już Polska, co najważniejsze, spełni w końcu ekonomiczne warunki dołączenia do eurolandu, pomysł sięgnięcia po „wolę narodu” mogą przejąć jego przeciwnicy. Ze wszystkimi tego skutkami."

  Czy chce Pan powiedziec, ze Polacy, w swojej masie, to idioci, podatni na manipulacje "przeciwnikow" narodu i dlatego lepiej aby decydowanie o losach tego narodu pozostawic inteligentnym Wybrancom (wybranym przez idiotow) zasiadajacym na Wiejskiej?
  Pytania maja teze, ale chetnie bym uslyszal, ze "nie, chcialem powiedziec, ze..." Niestety, jako autor, chyba nie moze sie Pan wdawac w udzielanie wyjasnien w komentarzach. Zatem pozostanę tymczasowo przy swojej interpretacji Pana slow.
 • 2015-04-01 14:58 | axiom1

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Polak jest za glupi aby glosowac w takim referendum. Ekonomiczny kanibalizm dominuje.

  Autor nie przedstawia bilansu strat i korzysci a od tego dyskuje nalezalo by zaczac.
 • 2015-04-01 15:08 | kenzo_bojownik

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Ja nie bede niczego cytowac...ja powiem tak:
  Mieszkam w kraju gdzie euro zostalo wprowadzone automatycznie. Przedtem waluta tego kraju byla swoja wartoscia zblizona do DM. Czyli wniosek - jest to zamozny kraj europejski. Niemniej, po wymianie w stosunku 2;1 obywatele mocno poczuli roznice w zasobnosci portfeli, jako ze ceny zostaly na poziomie sprzed wymiany a stan posiadania zmniejszyl sie o polowe. W miare uplywu czasu ten skandal zostal zlikwidowany, stopniowo podnoszono dochody i dzis chyba nikt tu na euro nie narzeka, choc starsi ludzie dalej komentuja ceny i wydatki w walucie krajowej, sprzed wymiany. Urok starosci...Ale powtorze - mowie o bogatym kraju ktory produkuje, eksportuje i chroni swoj rynek przed importem oraz niemiecka czy francuska ekspansja.
  Bedac w Polsce kupilam serek rzodkiewki szczypiorek i codzienna gazete. Zaplacilam 20 zl, 5 euro na okraglo. Za te pieniadze mam tu obiad dla dwoch osob, przy moich dochodach tutejszych, w euro...gdy najnizsze wynagrodzenie godzinowe wynosi ponad 9 euro.
  Wiec jezeli dojdzie to wprowadzenia euro w Polsce to sytuacja ludzi ubogich, a jest ich wiekszosc pogorszy sie w stopniu znakomitym.
  Wyjechalo z Polski kilka milionow ludzi ale utrzymuja z krajem kontakt. Ich rodziny maja swiadomosc co to jest euro i jaka ma sike nabywcza wobec zlotowki i pewnie tez potrafia liczyc. Moga przewidziec co im przyniesie ta wymiana. Nie moze dojsc do referendum z przyczyn zasadniczych.

 • 2015-04-01 15:19 | _sens

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  @marek nie przejmuj się...Polityka jest bardzo pro-syjonistycznym portalem. Z racji tego tutaj wszyscy muszą pisać (no bywają nieliczne wyjątki) o wspaniałości USA, EU.
 • 2015-04-01 15:35 | andrzej52

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  2015-04-01 14:37 | marek
  "Czy chce Pan powiedziec, ze Polacy, w swojej masie, to idioci, podatni na manipulacje "przeciwnikow" narodu"
  Tak, a przemawiaja za tym :
  1. Amber Gold
  2. 700 tys frankowiczów
  3. Nauczanie w szkole religii zamiast ekonomii
  4. 30% spoleczeństwa to wyznawcy szarlatana z Torunia, przesyłający mu pieniądze.
  Czy chcesz, żeby ktos taki decydował o ekonomicznym losie Twoich dzieci i wnuków /
 • 2015-04-01 15:38 | martikco

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Jeszcze jeden powód który się nasuwa to fakt, że zdecydowana większość ludzi ma problemy ze zrozumieniem mechanizmów finansowo-ekonomicznych, czego dowodzą afery frankowe i problemy ze zrozumieniem prostej pożyczki w banku na mieszkanie. Wpływ ewentualnego wprowadzenia Euro na gospodarkę jest tak kompleksowy, że nawet zawodowi fachowcy ekonomiści mają wiele różnych opinii. Nie można sprowadzić sprawy do stwierdzenia że "jak wprowadzą juro to wszystko podrożeje". Ewentualne wprowadzenie euro do Polski będzie miało dlugofalowe konsekwencje często niewidoczne na pierwszy rzut oka, bez posiadania odpowiedniej umiejętności oceny zjawisk makroekonomicznych. Tak bardzo jak jestem zwolennikiem demokracji, tak bardzo nie jestem przekonany czy tę akurat decyzję powinniśmy zostawić społeczeństwu. Poza tym to wszystko tylko kiełbasa wyboracza i dysonans informacyjny, Polska najpierw musi spełnić wiele wymogów żeby w ogóle o tym rozmawiać.
 • 2015-04-01 16:19 | mp

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne


  @ marek

  Czy chce Pan powiedziec, ze Polacy, w swojej masie, to idioci
  To chyba najtrafniejsze zdanie Pana wypowiedzi.
  I trafnie zauważył Pan, że ci idioci wybierają posłów- idiotów. Albo cwaniaków, którzy idiotów udają, by jako "swoje chłopy" przypodobać się swoim matołkowatym wyborcom i żyć godnie na koszt polskiego podatnika nic nie robiąc i niczego nie potrafiąc zrobić.

  Pozostałe pańskie tezy to zawracanie głowy nie warte uwagi.
  Tylko Wielka Brytania i Dania posiadają klauzulę opt-out, pozwalającą nie przyjąć €. Pozostałe kraje mogą jedynie wybrać czas przystąpienia. Oczywiście można doprowadzić gospodarkę do takiego stanu, by nikt nas w strefie euro nie chciał. Wystarczy do tego wprowadzić w życie choćby tylko cześć postulatów kauzyperdy Dudy.

  Zadziwia mnie, jak niewiele Polacy zmienili się od czasów przedrozbiorowych. Wtedy też szlachta nie posyłała swoich synów na Zachód, by się nie demoralizowali. Co by to miało znaczyć przy ówczesnej kompletnej demoralizacji tej warstwy, doprawdy nie wiem...
  Myślę, że podobnie jak wtedy Targowica z Kościołem, jak teraz Orban, "patrioci" polscy szukaliby oparcia w Rosji. Tłumienie buntów chłopskich niewolników przy pomocy rosyjskiego wojska było tańsze, niż płacenie podatków...
  Myśli Pan, że gdyby Prezes Kaczyński ogłosiłby Putina przyjacielem Polski "patrioci" poszliby za nim jak w dym?
  Ja myślę, że niestety tak. Ciemny lud za Prezesem pójdzie nawet do gazu...

  Radzę Panu zainwestować w wakacje na zachodzie Europy, zamiast z Rosjanami i polską tłuszczą topić sadło w Hurgadzie. Zobaczy Pan może, co w Europie znaczy być Europejczykiem i Francuzem, Europejczykiem i Niemcem. Niech Pan puści dziecko na Erazmusa. Mieć zięcia/synową np. z Hiszpanii to nie tragedia. To powród do dawnej uniwersalistycznej Europy, w której w Krakowie 40% mieszkańców to byli Niemcy, Włosi, Rusini, Ormianie i (excuses le mot!) Żydzi...
 • 2015-04-01 16:42 | jakowalski

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Mam nadzieję, że za rok nie będzie euro a tylko znów marka niemiecka.
 • 2015-04-01 16:54 | jakowalski

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Martikco
  Nie trzeba być ekonomistą aby zauważyć, z każdy z biedniejszych, gorzej rozwiniętych krajów, który przyjął euro, mocno na tym stracił, pogrążając się w permanentnej niemalże recesji. Najlepsze przykłady do Grecja i Portugalia, a przyczyna tego jest prosta, jako że tak silna waluta jaką jest dziś euro jest walutą dobrą tylko dla silnych gospodarek takich jak n.p. niemiecka, a nie dla państw pozbawionych w praktyce własnego przemysłu, czyli takich jak właśnie wspomniana Grecja czy Portugalia. Poza tym, to decydujący głos w banku emitującym euro mają Niemcy, a to oznacza, że ten bank prowadzi politykę sprzyjającą wysokorozwiniętym gospodarkom takim jak właśnie niemiecka, ale pamiętajmy, że taka polityka silnego pieniądza jest katastrofą dla gospodarek słabo rozwiniętych. Przecież gdyby przed wojną nie mielibyśmy aż tak silnej złotówki, to była by wtedy szansa na szybkie uprzemysłowienie Polski, co mogło by znacznie wzmocnić polskie siły zbrojne, a więc zapobiec agresji Niemiec na Polskę, jako że Niemcy nie napadły by przecież na Polskę, gdyby Polska miała silną, nowoczesną armię, a nawet gdyby napadły, to by takiej wojny nie wygrały...
 • 2015-04-01 16:56 | jakowalski

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  sens
  RACJA!
 • 2015-04-01 17:20 | takei-butei

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Cieszę się, że "Polityka" wyznaje doktrynę ZChN-u o przypadkowym społeczeństwie, które nie będzie określać, co elita ma robić.
 • 2015-04-01 20:22 | wc-picer

  Bruner w szafie

  Demokracja władzy się nie podoba?
 • 2015-04-02 01:54 | marek

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  @mp
  Szanowny Panie, nie musze inwestować w wakacje do Europy Zachodniej, bo te "wakacje" mam natychmiast, gdy wyjde przed prog. A z dziecmi jezdze zwykle na wakacje do Polski, żeby nadgonily jezyk i "kulturowke". A czy one będą się chciały ksztalcic dalej tu, czy w Polsce, same jeszcze tego nie wiedza. A co do ziecia, to bardziej prawdopodobne, ze będzie z Jemenu lub innego -stanu (od razu dodam: tak, byłem, wiele razy, itd.)
  Ogolnie, mam pewien niesmak wobec tego tekstu, bo mam wrazenie (myle się?) ze przebija z niego pogarda do tłumu, bo to idioci sa, a my, inteligentni, wiemy lepiej, co dla nich, maluczkich, jest lepsze. Troche kiełbasy wyborczej co cztery lata trzeba podrzucic, no dobrze, ale tylko dlatego, ze takie prawo (jakies pozory trzeba zachować). Ale przystąpienie do Eurolandu, które dobre jest, bo jest dobre (cbdo) - ooo, o to lepiej idiotow nie pytac! Bo może, zaslepieni naiwna wiara, ze w demokracji każdy glos rowny, nie daj Boze wstana od tego grilla, oderwa się od misyjnego serialu w tv czy od szopingu w galerii - i zechca wyegzekwować swoje prawa. I nie daj Boze, wybiorą nie to, co inteligentny margines, by sobie zyczyl. I będzie obciach, i znowu (?) cala Europa, ba! - caly swiat, będzie miał powod do smiechu, ze Polacy to idioci, bo nie wiedza, co dla nich dobre. Choc tak naprawde swiat ma ważniejsze zmartwienia, niż to, czy Polacy sa e Eurostrefie, czy nie.
  nb, nie jestem przeciwnikiem wejścia Polski do strefy Euro, ale wolalbym, żeby wybrali idioci, a nie ci, którym się wydaje, ze wiedza lepiej.
 • 2015-04-02 02:21 | marek

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  andrzej52
  1. Amber Gold
  2. 700 tys frankowiczów
  3. Nauczanie w szkole religii zamiast ekonomii
  4. 30% spoleczeństwa to wyznawcy szarlatana z Torunia, przesyłający mu pieniądze.
  Czy chcesz, żeby ktos taki decydował o ekonomicznym losie Twoich dzieci i wnuków /

  Nie zgodze się z tymi argumentami, bo klienci Amber Gold to nie jest większość społeczeństwa i znam przynajmniej jeden przykład z innego społeczeństwa, mocno zbliżony do Amber Gold. Również nie jest wiekszoscia społeczeństwa 700 tys frankowiczow. Oczywiście, można się z tych ludzi zlosliwie smiac, choć ja im tylko wspolczuje. Oni popełnili grzech, w pierwszym wypadku, chciwości, w drugim - zaniechania, czy raczej zaufania "doradcom", którzy ich - moim zdaniem - oszukali, pod płaszczykiem "specjalistow" prezentując ofiarom wybiorczy obraz rzeczywistości (przyszłości).
  Co do religii w szkole, wolalbym ekonomie, gdybym miał wybor, ale wolalbym i religie i ekonomie, gdybym miał i taki wybor. Nb, w szkole moich dzieci (nie w Polsce) maja religie i choć formalnie jest to nauczane neutralne swiatopogladowo, widze, ze lokalny kosciol prowadzi, pod pozorem tych lekcji, dość intensywne "krzewienia wiary w stadzie zbłąkanych owieczek". Odrobine nas to, jako rodzicow, irytuje, ale niespecjalnie. W sumie nie widze nic zlego, żeby dzieci wyznawaly chrzescijanskie zasady w dorosłym zyciu, choć bardziej by im się przydaly te ze Starego Testamentu i z wolnoamerykanki. Ale rozumiem, ze w Polsce wszystko musi być albo czarne, albo biale. 700 tys frankowiczow - wszyscy Polacy (z wyjątkiem nas) to idioci. Nauczanie religii - Polacy (z wyjątkiem nas) - to ciemnogrod.
  A co do 30% Polakow (dorosłych, zakładam), przesylajacych pieniądze szarlatanowi z Torunia, coz, nie moje pieniądze, nie mój szarlatan, jak chcą, niech przesylaja. Jeśli takie jest spoleczenstwo, to, moim zdaniem, po dorzuceniu jeszcze 70% z prawem wyborczym, (to dość duza mniejszość, nie uważasz?) - to wlasnie spoleczenstwo powinno decydować o losach dzieci i wnukow w glosowaniu nad przyjęciem euro. A nie "elita", której się wydaje, ze jest madrzejsza. Skoro, w niektórych wypadkach, jest madrzejsza, to niech elita zablysnie swoja madroscia i wymyśli madre sposoby przekonania idiotow do swoich racji. No, ale po co się starac skoro latwiej nie dopuscic idiotow do glosu.
 • 2015-04-02 08:58 | _sens

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  "Zadziwia mnie, jak niewiele Polacy zmienili się od czasów przedrozbiorowych".... słuszna uwaga...Jedną z przyczyn upadku XVIII – wiecznej Polski było pełne rozpasanie szlachty korzystającej ze swej złotej wolności. Złota wolność czyli przyzwolenie dla bogatych i uprzywilejowanych odłamów społeczeństwa na korzystanie z wolności bez liczenia się z interesami państwa i społeczeństwa. Szlachta to było około 5%, gdzieniegdzie 10% społeczeństwa polskiego. Zamiast dbać w sposób rzetelny o armię, rozbudowę państwa i jego finanse, szukano pretekstów do obniżania obciążeń warstw posiadaczy. Ówczesna sytuacja w Polsce zaczęła się podobać sąsiadom i dbali o to by się już więcej się nie zmieniła.Pierwszy rozbiór Polski został zatwierdzony przez polski Sejm w 1773 roku. To ten sejm, na którym Rejtan właśnie z tego powodu rwał na sobie koszulę, lecz był to głos oddany w pustyni i w puszczy ogólnego nierządu i chcicy elit do Unii z obcymi. Minęło jeszcze trochę lat i zdychające fikcyjnie państwo rozebrano do końca. Naszych szlachciurów rajcowało to, że ocalili swoje przywileje.
  Zaborcy nie robili nic wbrew woli naszych elit....Brzmi podobnie do obecnych czasów???
 • 2015-04-02 10:36 | Saurom

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Czyżby chlebodawcy PO z Berlina się niepokoili? Pamiętam referendum i tam nie było żadnej mowy o euro więc kłamie pan panie Burnetko. Czyżby PO obawiała się, że nie uda jej się sfałszować wyników referendum? Czyżby to było tak nagłą przyczyną troski połytruka Burnetko bo raczej nie wierzę, żeby bardzo bał się o słabą frekwencję?
 • 2015-04-02 11:14 | takei-butei

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Jakim cudem niewiele Polacy zmieli się od czasów przedrozbiorowych, skoro szlachty NIE ma?
 • 2015-04-02 12:10 | axiom1

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Polacy nie sa w stanie podejmowac takich decyzji, ani politycy ani wyborcy,... ani ynteligencja ktora nic nie wie.

  Decyzje wejscia lub nie wejscia Polski do Euro podejmie Pan z Ameryki, Bruksela, Watykan, Nato i Zarzady miedzynarodowych korporacji.
 • 2015-04-02 12:24 | Ciekawy kraj

  Polacy głosują "z brzucha"

  Naród głosuje instynktownie i tak, jak mu W DANYM MOMENCIE "brzuch" podpowiada - dlatego przed jakimikolwiek wyborami jest tylu niezdecydowanych. A ewentualne referendum ws. przystąpienia do strefy euro (choć jak napisano, nie "czy" lecz "kiedy", bo to jest zakotwiczone a traktacie akcesyjnym - a jaki PROMIL społeczeństwa go przed referendum akcesyjnym poznał? No?), referendum owo będzie zależeć od tego, czy złotówka pójdzie na dno i € kosztowałoby np. 6-7 zł. Niemożliwe? Właśnie, ludzie nawet po akcjach z CHF nie uwierzą.

  Poza tym, przyjęcie Euro w Polsce ma większą "wartość obronną" niż wszelkie art. 5 traktatu NATO i inne bazy Amerykanów w PL. Tylko, że nasze społeczeństwo to SĄ w znacznej części idioci. I wszyscy, którzy mieszkają od wielu lat na Zachodzie Europy (np. stara emigracja z lat 1989/90) odwiedzając kraj widzą to doskonale i wiedzą, o co chodzi. Przykładów jest multum.
 • 2015-04-02 14:56 | _sens

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  "Jakim cudem niewiele Polacy zmieli się od czasów przedrozbiorowych, skoro szlachty NIE ma?"....czyżby rozejrzyj się dokładniej.
 • 2015-04-02 15:49 | martikco

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  @jakowalskiP
  podstawowe pytanie to czy te "słabsze gospodarki Unii jak Portugalia czy Grecja dostały zapaści dlatego że wseszlīw unię monetarną, czy też ze względu na ogólnoświatową recesję i kryzys? Ja bym polemizował, czy wejście w strefę Euro doprowadziło te kraje w kłopoty finansowe, problemy Grecji są bardziej złożone i przede wszystkim sięgają dalej niż ostatniej dekady. Są również w EU kraje jak Malta, które ni cholery nic nie mogą wyprodukować, straciły mocno na unii monetarnej a jako jeden z niewielu krajów mają obecnie normalną inflację, i całkiem nieźle prosperującą gospodarkę. Niemcy jako kraj który żyje głównie z eksportu oczywiście będą zwolennikiem mocnego Euro, ale jako największy kontrybutor a najsłabszy beneficjent do wspólnej kasy powinni raczej optować z słabszą walutą. Poza tym chyba wszystkie kraje Unii obecnie znajdują się w nieciekawej sytuacji, niezależnie od zdolności produkcyjnych i modelu gospodarczego. Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że w artykule chodzi o to czy zezwolić społeczeństwu na decydowanie o przyjęciu wspólnej waluty, nasze dyskusje na temat który kraj stracił na tym, nie mają nic wspólnego z tematem. Proszę wybaczyć ale argumenty o Polsce przedwojennej pominę, inne czasy, inne realia, brak odniesienia do obecnej ekonomii imho.
 • 2015-04-02 20:16 | Saurom

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  2015-04-01 15:35 | andrzej52

  Według ciebie Polacy są idiotami no więc wyjaśnij mi gdzie były organa nadzorcze. Dlaczego nikt nie sprawdził czy Marcin P był karany? Dlaczego żaden organ nie przedsięwziął działań, żeby uniemozliwić oszustowi prowadzenie działalności? Gdzie były organa nadzorcze typu komisja nadzoru finansowego gdy pojawiły się kredyty w frankach ile z pieniędzy dostało PO? Czy przyczyną była ochrona polityczna z strony PO? Czy przyczyną było zatrudnienie przez Marcina P Michała Tuska alias Józef Bąk? Jak wytłumaczysz fakt wysokiej oceny dziennikarzy z telewizji trwam instytucji założonej przez tego jak piszesz szarlatana z Torunia?
 • 2015-04-02 20:29 | takei-butei

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  2015-04-02 14:56 | _sens

  Nie muszę się rozglądać: wszyscy, jakich znam (a jest ich wielu, bardzo wielu) to z chłopów. No, chyba że chodzi o prezydenta RP Komorowskiego, ponoć z hrabiów, ale czy możliwe, aby on jeden miał tak gigantyczny wpływ na chłopskie polskie społeczeństwo?
 • 2015-04-02 23:18 | Andrzej

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Referendum? Czarnogóra wprowadziła u siebie euro bez żadnego referendum, a nawet bez uczestnictwa w Unii Europejskiej. Tyle, że jest tam znacznie drożej niż w Chorwacji, nie wspominając o Albanii, Bośni czy Macedonii.
 • 2015-04-03 06:10 | andrzej52

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  2015-04-02 02:21 | marek
  Wybacz, ale "elity" mamy takie jak społeczeństwo, ponieważ z niego sie wywodzą. tak samo te elity sa wyedukowane ekonomicznie.
  O świadomości ekonomicznej społeczeństwa mogą świadczyć ostatnie protesty rolników, czy strajki górników, szczególnie z JSW, gdzie kilku watażków żyjących z pieniędzy pracodawcy potrafilo podburzyć kilkadziesiąt tysięcy pracowników , tylko w celu obrony wlasnych , prywatnych interesów, co o mało nie doprowadziło spółki do upadku.
  Co do religii, uważam, że powinna byc nauczana w salkach przykościelnych jak dawniej i za pieniądze Kościoła. Tak jak to było w moich czasach. Dla wyjaśnienia, jestem praktykującym katolikiiem.
  Wesolych Świąt
 • 2015-04-03 06:53 | andrzej52

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Marek
  Jeszcze o wiedzy ekonomicznej społeczeństwa. wejdź na forum na jakimkolwiek portalu, na ktorym sa poruszane sprawy gospodarki, a przekonasz se, że 90% wpisów jest od osób uważających, że pieniadze biora sie z banku, a nie z pracy.
  I takim osobom mamy pozwolić, żeby decydowały o przyjęciu lub nie, Euro ? Wolne żarty.
 • 2015-04-03 10:41 | sprint

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  Gdyby w Polsce euro zostalo srodkiem platniczym wowczas skonczyla by sie glowna motywacja emigracji zarobkowej czy w ogole pracy za granica. Po prostu przestal by istniec atrakcyjny przelicznik razy 4. Obecnie jest zacheta do szybszego dorobienia sie, za wszelka cene, jak najszybciej. Stad ten opor w narodzie wobec euro. A juz najbardziej rozumiem posla-kandydata Dude, ktory dopiero stracilby , gdyby odpadl przelicznik razy 4. Stad ten jego lek przed wymiana zlotego na euro, nie troska o dochody obywateli, tych ma on jak i jemu podobni gleboko z tylu. Tak to juz jest, ze gdzie za duzo slow, tam za malo czynow. Tam gdzie slowo Polska odmienia sie przez najrozniejsze przymiotniki, jak solidarna, razem, najwazniejsza czy jeszcze inne podobne to wlasnie ta Polska liczy sie najmniej. Chodzi o prywatne korzysci: wladze i pieniadze.
 • 2015-04-03 15:04 | camel

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  @Andrzej "O świadomości ekonomicznej społeczeństwa mogą świadczyć ostatnie protesty rolników, czy strajki górników (...)" - nic się ich świadomości zarzucić nie da. Dzięki swoim akcjom i wyborom mają dużo lepiej niż reszta społeczeństwa, prawda? Nazwiesz ich żwiadomymi, kiedy świadomie pogorszą swój własny los, by się zsolidaryzować z tymi, na plecach których żyją?
 • 2015-04-04 06:17 | andrzej52

  Re:Trzy powody, dla których referendum ws. euro jest ryzykowne

  2015-04-03 15:04 | camel
  Wlaśnie tak wyglada świadomość ekonomiczna polskiego społeczeństwa, byle było na dzisiaj, byle dla mnie.
  2015-04-03 10:41 | sprint
  Nie wiedziałem, że jak przyjmiemy EUR, to wynagrodzenia wzrosna automatycznie czterokrotnie, a właśne różnica płac jest powodem emigracji zarobkowej.
  Nobel z ekonomii sie Tobie należy.