Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Szczyt Obu Ameryk: Zanosi się na koniec zimnej wojny

(9)
To może być początek końca zimnej wojny na zachodniej półkuli.
 • 2015-04-12 11:19 | czytacz

  Cuba – si, Yanquis – si?

  Jeszcze troche i Kuba wroci do tego czym byla wczesniej amerykanskim domem "uciech".-
 • 2015-04-12 12:47 | ur1952

  Re:Szczyt Obu Ameryk: Zanosi się na koniec zimnej wojny

  No proszę,a mówili,że BRICS,bank AIIB i wspólnota euroazjatycka to nic nie znaczące twory.
 • 2015-04-12 14:02 | 33mas18

  Re:Szczyt Obu Ameryk: Zanosi się na koniec zimnej wojny

  Poparcie przytłaczającej większości Kubańczyków dla rewolucji Fidela Castro kurczyło się z rok na rok. Oni w większości, w przeciwieństwie do El Comandante, nie uważali swej ojczyzny za burdel dla jankesów. Nie pasjonowali się eksportem rewolucji na latynoski kontynent, ani do Afryki. Entuzjazm szybko ustąpił miejsca rozgoryczeniu, a nawet oburzeniu z powodu gwałtownie rosnących trudności bytowych. Kreowanie mitu Fidela jako herosa zdolnego do niewyobrażalnych czynów, do rozbicia w proch i w pył imperializmu USA, pogłębiało rozdźwięki między władzami a społeczeństwem zmuszanym do coraz większych wyrzeczeń. Gdy po raz pierwszy przyjechałem tam 29 stycznia 1969, wszelkie kłopoty gospodarcze i inne ciągle tłumaczono: Przecież to dopiero 10 lat od zwycięstwa rewolucji, czego więcej można wymagać? W kraju pogłowie krów niemal dorównywało wówczas liczbie ludności, ale mleko było reglamentowane, jak zresztą wszystko. Jest więcej przykładów bałaganiarstwa i nieudolności rewolucjonistów mających paranoiczne ambicje. Otwierając 26 lipca 1969 osławioną zafrę 10 mln ton cukru, Fidel piał z zachwytu: Jeśli do 10 mln ton zabraknie funta lub pół funta cukru, to z ekonomicznego punktu widzenia nie będzie problemu. Ale w takim przypadku HONOR REWOLUCJI NIE PRZEŻYJE! Po sztucznie wydłużonych do 18 miesięcy żniwach trzciny cukrowej, wyprodukowano wg różnych źródeł, od ok. 7,6 mln ton cukru, do 8,1 milionów. Wówczas Kubańczycy twierdzili, że było to ok. 8,5 mln ton. Wobec ewentualnego, dopuszczalnego przez Fidela braku ćwierć kg cukru, deficyt był gigantyczny. Człowiek mający honor, zgodnie ze swą zapowiedzią, powinien chyba palnąć sobie w łeb. Fidel jak zwykle umiał się wykręcić sianem. Już choćby to dowodzi że on ma honor tam gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Komitety Obrony Rewolucji, śledzące każdego na każdym kroku w skali niewyobrażalnej u nas w PRL, skutecznie powstrzymywały wszystkich od kwestionowania, w jakiejkolwiek formie, decyzji i gołosłownych zapowiedzi Comandante el Jefe.
 • 2015-04-12 15:03 | Jurek

  Re:Szczyt Obu Ameryk: Zanosi się na koniec zimnej wojny

  Całe to zbliżenie to chytry wybiegu słynnego lobii aby zapobiec instalacji rosyjskich i chińskich instalacji na kubie. Zresztą widać wyrażanie że Obama liczył na to że Kubańscy politycy są tacy sami jak Polacy i placówkę dyplomatyczną uda się otworzyć przed szczytem Ameryk tylko za dobre słowo i poklepanie po plecach a tu proszę postawili się i zadają zdjęcia z listy sponsorów teroryzmu, zniesienia sankcji a nawet zwrotu bezprawnie zabranego kawałka wyspy pod nazwą Guantanamo""""
 • 2015-04-12 18:08 | zet

  Re:Szczyt Obu Ameryk: Zanosi się na koniec zimnej wojny

  "zniesienia sankcji a nawet zwrotu bezprawnie zabranego kawałka wyspy pod nazwą Guantanamo"""" "

  Powtarzasz oklepaną nieprawdę. Baza w Guantanamo jest dzierżawiona od Kuby od 1903 roku. Zawartą wówczas umowę tak skonstruowano,że obie strony muszą wyrazić zgodę na zmianę jej statusu. Fidel przez wiele lat domagał się jednostronnie zwrotu i nic nie wskórał. Być może teraz po ociepleniu kontaktów sprawa zwrotu bazy znajdzie jakieś rozwiązanie,choćby w zapłacie czynszu za dzierżawę,którego przyjmowania Castro odmawiał.

 • 2015-04-12 23:26 | slawek

  Re:Szczyt Obu Ameryk: Zanosi się na koniec zimnej wojny

  Szczyt obu Ameryk w Panamie ,w kraju w ktorym Amerykanie na prezydenta wypromowali generala Noriege,ktorego nastepnie usuneli w ramach demokracji.Panama slyna baza wojskowa ktora sluzyla Amerykanom za szkole dla latynowskich oficerow.Po powrocie do swoich krajow dokonywali przewrotow wojskowych I stawali sie dyktatorami.Cala Ameryka Poludniowa z Meksykiem I wyspami karaibskimi nie ma dobrych wspomnien wobec USA.Kube i wszytkie kraje Ameryki Poludniowej USA traktowalo jako swoje kolonie.Moze USA zmieni swoja polityke wobec Ameryki Poludniowej i Srodkowej,zamiast udzielac pomocy wojskowej ,zacznie udzielac pomocy gospodarczej.I moze pozamyka swoje bazy wojskowe ,zaczynajac Gumanamo i przyznajac sie doktryna Platta byla bledna.A tak zwanych "przedstawicieli spoleczenstwa obywatelskiego",organiztorzy szczytu powini wyprosic.Tak jak prezydent Carter obalonego dyktara Nikaraguy z USA Somoze.Obecny prezydent Salwadoru to byly partyzant,
 • 2015-04-13 02:26 | georges53

  Re:Szczyt Obu Ameryk: Zanosi się na koniec zimnej wojny

  2015-04-12 18:08 | zet
  ============
  .
  >>> Powtarzasz oklepaną nieprawdę. Baza w Guantanamo jest dzierżawiona od Kuby od 1903 roku. (...)
  choćby w zapłacie czynszu za dzierżawę,którego przyjmowania Castro odmawiał. >>>
  .
  Powtarzasz oklepane pierdoły.
  Czynsz który Amerykanie płacą to ok. $US4000.- . To już w 1903 były pogardliwe drobne na piwo, a teraz to jest wartość ok. czterech rowerów.
  Taki ten czynsz. Amerykanie płacą, hi, hi, hi...
 • 2015-04-13 14:15 | Andrzej

  Re:Szczyt Obu Ameryk: Zanosi się na koniec zimnej wojny

  Kubańczykom znudziło się już klepać biedę, a źródło pomocy finansowej z Rosji wyschło. Towarzysze uznali więc, że nadeszła pora na pojednanie z Ameryką i utargowanie jakichś pieniędzy.
 • 2015-04-14 09:15 | żyga

  Re:Szczyt Obu Ameryk: Zanosi się na koniec zimnej wojny

  Problem .,,nie w tym czy dojdzie do zgody>.A w głowach Kubańczyków.Pokolenia wychowane w biedzie i braku wolności .Jak się zachowają.?Co przyniesie im demokratyzowanie kraju./ITD.To będzie poligon doświadczalny dla połączenia się narodu w Korei.