Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

OBYWATELE RYTUALNI Dlaczego tak wielu Polaków nie angażuje się w politykę

(6)
2015-04-14 23:01 | 33mas18

Przyczyn rosnącej obojętności społeczeństwa polskiego do aktywnego udziału w polityce, tzn. głównie w kolejnych wyborach, jest wiele. Także historycznych. Zachowanie wielu czołowych polityków, z kolejnych w III RP ekip rządzących i z różnych partii opozycyjnych, także zniechęca wielu myślących obywateli do włączania się w politykę. Obecni kandydaci na prezydenta różnymi wypowiedziami jeszcze bardziej kompromitują nie tylko siebie, ale tzw. klasę polityczną w ogóle. Może to potwierdzać słuszność często słyszanej opinii, że w politykę bawią się głównie psychopaci. Byłbym jednak za wprowadzeniem w Polsce obowiązkowego głosowania w wyborach, prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych. I tak ok. 5, czy nawet 10 proc. zbojkotuje udział w wyborach. Ale poparcie zwycięzców będzie bardziej reprezentatywne, niż kiedy głosuje połowa, albo nawet mniej uprawnionych.
 • 2015-04-15 07:44 | jakowalski

  Dlaczego tak wielu Polaków nie angażuje się w politykę?

  Dlaczego tak wielu Polaków nie angażuje się w politykę?
  Dlatego, że oni dobrze wiedzą, iż reprezentatywna demokracja burżuazyjna, obowiązująca w Polsce od roku 1989, jest tylko parodią demokracji oraz że żadna z partii mających swych reprezentantów w parlamencie nie reprezentuje interesów ludzi pracy i bezrobotnych, czyli ponad 90% Polaków i wreszcie mimo że praktycznie nikt w Polsce nie zna teorii elit V. Pareto, to Polacy jednak maja świadomość, że rządzą nami elity, które nie zmieniają się w wyniku wyborów, jako że wybory zmieniają tylko przedstawicieli tych elit w rządzie, jako że elity władzy zmienić może tylko rewolucja.
  33mas18
  Pomysł zmuszania ludzi do udziału w wyborach jest nie tylko niczym nie uzasadnionym ograniczeniem wolności, ale powoduje, jak to się dzieje n.p. w Australii, że wyborcy oddają „ośle” głosy, czyli albo glosują n.p. na pierwszą osobę na liście, albo też na przypadkowego kandydata. Poza tym, to co z milionami Polaków zmuszonych przez bezrobocie i skandalicznie wręcz niskie płace do emigracji z Polski po roku 1989? Jak ich chcesz zmusić do glosowania? A tak, to przynajmniej obywatel ma szansę, legalnie bojkotując wybory, wyrazić swój sprzeciw przeciwko temu, co się dziś w Polsce dzieje a szczególnie przeciwko braku opozycji. Poza tym, to ja w Australii nie brałem udziału w ichniej parodii wyborów, mimo że tam udział w tej parodii wyborów jest obowiązkowy z tego samego powodu, dla którego bojkotuję wybory w Polsce, czyli z powodu braku liczącej się partii opozycyjnej, jako że w Australii, tak jak w Polsce, nie ma praktycznie opozycji, a więc demokracja jest tam, jak dziś w Polsce, tylko pozorna i fasadowa, czyli inaczej jest to parodia demokracji. :-(
 • 2015-04-15 09:27 | zet

  Re:OBYWATELE RYTUALNI Dlaczego tak wielu Polaków nie angażuje się w politykę

  "Poza tym, to ja w Australii nie brałem udziału w ichniej parodii wyborów, mimo że tam udział w tej parodii wyborów jest obowiązkowy z tego samego powodu, dla którego bojkotuję wybory w Polsce,"

  To jest jedyna dobra decyzja,którą możesz się pochwalić. W Australii a także w Polsce brak Twojego głosu nie zaważył na wynikach wyborów,odbyły się sprawnie.
 • 2015-04-15 09:52 | wnukmarek

  Re:OBYWATELE RYTUALNI Dlaczego tak wielu Polaków nie angażuje się w politykę

  @ jakowalski

  Generalnie się zgadzam.
  Ta cała parodia i fasada demokracji sprowadza się tylko do wyboru mniejszego zła, czyli wybór między "dżumą i cholerą".
 • 2015-04-15 18:27 | mixxer

  Re:OBYWATELE RYTUALNI Dlaczego tak wielu Polaków nie angażuje się w politykę

  Niezalezenie od tego czy wezmiesz udzial w glosowaniu, czy tez nie... krajem nadal bedzie zarzadzac bogobojna, nieudolna i niwydolna "styropianowa elita"!
 • 2015-04-15 20:51 | jakowalski

  Re:OBYWATELE RYTUALNI Dlaczego tak wielu Polaków nie angażuje się w politykę

  wnukmarek
  Racja: wybór pomiędzy PO a PiS to wybór między "dżumą i cholerą". Niestety, ale w innych państwach jest na ogół podobnie.