Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

(13)
Przewodniczący zarządu ZAiKS tłumaczy sens tzw. opłaty od czystych nośników.
 • 2015-04-16 17:06 | Krzysztof

  Nie płacę za pałace!

  Wspaniale jest fundować niebotyczne pensje i premie kolejnym urzędującym z klucza partyjnego w tej czy innej organizacji, po płaszczykiem płacenia na kulturę! i jeszcze te bzdurne inwestycje zaiksu (piszę świadomie z małej litery). dość ciekawe spojrzenie, mniej jednostronne w tej sprawie, ma inicjatywa "Nie płacę za pałace!". a kolejne idiotyczne próby dobrania się z każdej strony do kieszeni podatnika sprawiają tylko, że płacących podatki w tym kraju ubywa, ubywa więc potencjalnych odbiorców i fundatorów tejże kultury.
 • 2015-04-16 21:47 | Jadwiga Żałęzna

  Strzyżenie twórców

  Jestem porażona jezykiem jakim posługuje się wojowniczy przewodniczący ZAiKSu. Jestem twórcą, jestem od wielu lat członkiem ZAiKSu i wstydzę się tego jezyka,który obraża ludzi i zrywa wszelkie negocjacje.Stawianie ultimatum Ministerwstwu Kultury jest niesmaczne.Czy w ZAiKSie nie ma już ludzi mądrych jakimi byli Małcużyński czy Marianowicz ,czy KTT? Takim poziomem kultury nie walczy sie o kulturę. Takie megalomańskie spojrzenie wzmaga wrogość do Bogu ducha winnych prawdziwych twórców i członków ZAiKSu. Z tego co wiem ,ten pan jest fotografem i nie spełnia wymogów członkowskich ZAiKSu.Skąd on się wziął?
 • 2015-04-17 10:26 | karola

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Czy Państwo wiecie, ile ci wspaniali specjaliści sami sobie płacą w ZAIKSIE? Przy kompletnym braku kontroli nad tym co robią z funduszami nic dziwnego że apetyt tak bardzo im rośnie!
 • 2015-04-17 11:16 | Artur Bielecki

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Zgadzam się z oceną co do języka pełnego intryg i insynuacji. Ale prawdą jest ,że w całej UE płaci się za te elektroniczne nośniki,gdyż rzeczywiście twórcy nie mają za co zapłacić ZUSu ,czy czynszu. Ministerstwo powinno sie tym zainteresować i wyciagnąć wnioski wobec OZZ,które generują gigantyczne koszty , czyli w legalny sposób okradają twórców.Vide ruina pałacu kupiona przez ZAiKS - nie przez twórców. Gdyby OZZ dały gwarancje ,że od pieniędzy za czyste niośniki nie będa pobierały gigantycznych potrąceń ,a te pieniądze pójdą na cele socjalne - zapomogi ,pomoc dla rencistów i emerytów , większe dopłaty do Domów Pracy Twórczej ,czy na zakup sprzętu muzycznego - rozmowa byłaby pewnie inna i tak wulgarnych wystąpień jak Foglera by nie było. Dziwię się POLITYCE , że wydrukowała tak mało elegancki tekst ,chyba ,że był to tekst sponsorowany.To rozumiem.
 • 2015-04-17 11:17 | antypałac

  styl to człowiek

  Skoro Zaiks ufundował paszporty Polityki, to już mu wszystko publikujecie? Nie służy to ani gazecie, ani Zaiksowi, ani twórcom. Strach pomyśleć, co pójdzie w kolejnych numerach. "Polityka" traci poziom. Gdzie głos drugiej strony?
  Niestety przeciwnicy opłat za czyste nośniki piszą wiele rzeczy prawdziwych i dobry prezes starałby się usunąć niejasności i niegospodarność, zamiast je powiększać. Większość ozz-ów w Polsce grzeszy pychą.
  Zło nie jest w samym prezesie ani w autorach, zło jest w systemie, który tam kwitnie od lat.
  Opłaty za czyste nośniki trzeba poszerzyć na tablety i inne. Oczywiście wyniosą one kilka-kilkanaście zł i spokojnie mogą się zmieścić w obecnych narzutach importerów. Inną sprawą jest, co z nimi zrobić. Jak ozz-y nie zaoferują programu społecznego dla autorów, to MKiDN może zmienić zdanie i przeznaczyć więcej na fundusz emerytalno-społeczny dla wszystkich twórców. Podobno w Zaiksie był projekt zrobienia takiego wewnętrznego funduszu, tym by się zajął prezes, a nie pisaniem pamfletów, bo to takiego gatunku należy zaliczyć ten tekst.
 • 2015-04-17 12:44 | Kris Poland

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Czy finansowanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej to wspieranie kultury ? Twórców ? Pańskie tanie chwyty demagogiczne nie działają. Co więcej, ten fryzjer, który obnażył waszą bezmyślną i bezprawną chciwość ma imię i nazwisko. Rozumiem, że słowo 'fryzjer' ma dla pana wymiar śmieszny. Prawda jest jednak taka, że wygrał z wami. Ostrzygł was lepiej niż wy chcieliście jego. ZAiKS nie bez powodu jest powszechnie znienawidzony.
 • 2015-04-17 13:22 | KretusRex

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Czy ZAIKS zamierza zwrócić mi albo producentowi nośnika kwotę podatku od każdej sztuki, na której nagrywam dane, prywatne zdjęcia, prywatne filmy, swoje własne kompozycje tudzież cokolwiek co tylko przyjdzie mi na myśl?
  A może ryczałt od każdego KB powierzchni urządzenia, na którym NIE MAM i NIE BĘDĘ MIEĆ utworów chronionych przez ZAiKS?
  Idąc dalej tym trybem myślenia wrzucajmy do więzienia wszystkich, którzy kupują noże, na nieodczuwalne 2 miesiące, bo ktoś przecież może noża do zabójstwa użyć.
 • 2015-04-17 22:46 | Misiek

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Co za gupi kraj!
 • 2015-04-18 10:29 | G.B.

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Poniżanie innych cechuje ludzi małych.Pycha i chamstwo nigdy nie wiąże sie z wybitną twórczością. Jak moża wystepować w imieniu ludzi kultury przy totalnym jej braku? Jak twórca pragnę tylko powiedzieć ,że my twórcy nie mamy nic wspólnego z Foglerem ,który w Legionowie szefuje putinowskiemu radiu. To nie obciach.To kasa ponad wszsytko.
  Z postów wynika ,że za ten artykuł ZAiKS zapłacił Polityce /tak jak przy Paszportach/.To tłumaczy wydawcę.
 • 2015-04-18 10:35 | Anna B.Cz.

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Czyste nosniki - brudne pieniądze. Nie bardzo wiem kto kogo strzyże -ZAiKS twórców czy sprzedawcy sprzętu -ZAiKS.
  Pan Fogler sprawe tak postawił ,że jak do tej pory rozumiałam ,że nam się nalezy ,tak teraz się zawstdziłam.Te pieniądze staja się brudne.Podśmiechunki z " fryzjera " są mocno niepoważne.Wolę uczciwego fryzjera ,który zna się na swojej robocie od "profesorka" ,ktory jak widac nieżle kombinuje.Pewnie dostaje w ZAiKSie niezłe apanaże.Moze o tym POLITYKA napisze? Bo koszty ZAiKSu zabierają więcej pieniedzy twórcom ,niz amja dostac za czyste nośniki.Chyba ,że sie mylę, to proszę o rzeczowe sprostowanie .
 • 2015-04-18 15:12 | a.wandzel

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Argument pana prezesa z wyprowadzania zysków korporacji zagranicę zamiast do polskiej kultury jest jak najbardziej trafny. Uderzające jest jednak aksjomat jakoby prawo autorskie skonstruowane z grubsza w I połowie XX wieku było w pełni adekwatne w warunkach współczesnej technologii i pola produkcji kulturowej. Podobnie jak powołane do jego egzekucji organizacje typu ZAiKS. Takie prawo autorskie nie bierze w ogóle pod uwagę twórczości niezorganizowanej, oddolnej, ograniczanej, sieciowej... Czy można zorganizować system redystrybucji tantiem w zupełnie inny sposób, który nadąży za logiką sieci i projektu?
 • 2015-04-20 12:47 | rogusia

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Nie zgadzam się z autorem w kilku kwestiach. Po pierwsze, jakakolwiek opłata ponoszona przez importerów i producentów nośników zostanie w końcowym rachunku przeniesiona na konsumentów. Producenci i importerzy chcąc zachować swoje marże w niezmienionej wysokości zwiększą ceny, chociażby o równowartość opłaty na nich nałożonej. Zatem stwierdzenie "kwota ... w żaden sposób nie obciąża konsumenta" jest nieprawdziwe. Po drugie, za legalne korzystanie z utworu należy zapłacić - można kupić utwór lub dostęp do niego przez określony czas. Uiszczenie opłaty reprograficznej z tego nie zwolni. W konsekwencji, będziemy za utwory płacić dwukrotnie - opłatę za utwór i "ryczałt" w postaci opłaty reprograficznej, która jest de facto opłatą za piractwo, co sam autor przyznaje. I to budzi mój sprzeciw - czy należy nakładać ryczałtową "karę" na wszystkich użytkowników nośników?
 • 2015-04-21 12:20 | też twórca

  Re:Po co wprowadzać opłaty od czystych nośników

  Bitwa o kasę trwa i biorąc pod uwagę kwoty, o które chodzi, wcale nie dziwi mnie coraz bardziej agresywny ton wypowiedzi zainteresowanych stron.
  A wszystkiemu winna jest fatalnie skrojona, pozostawiająca pole do interpretacji i nadużyć USTAWA O PRAWIE AUTORSKIM. Skoro w innych państwach nie ma problemu z opłatami, to nie wina jakiegoś 'spisku' przeciwko polskim twórcom ;). To wina niejasnych przepisów w naszym kraju. Czy wiecie Państwo, że w myśl tej samej ustawy, która nie przewidziała rozwoju technologii, Wasze dziecko recytujące na scenie domu kultury powiedzmy... "Lokomotywę" Tuwima jest potencjalnym przestępcą? Bo przecież nie uzyskaliście zgody spadkobierców praw autorskich do utworu, nie opłaciliście tantiem w ZAiKSie! Nie zmyślam: tylko szkoły zwolnione są od takiego obowiązku! Ośrodki kultury, salki parafialne, świetlice i inne miejsca gdzie Wasze dziecko ma szansę rozwijać się na zajęciach pozaszkolnych podlegają przepisom o prawie autorskim! Absurd? Do czasu, aż ktoś uzna, że warto się schylić po te "drobne". Skoro fryzjer nie może w pracy słuchać radia...
  Pozdrawiam twórców ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych! Może oni podzielą się procentem ze swojego wynagrodzenia za wymyślenie tego gniota? Przekażcie te pieniądze twórcom!