Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

(72)
Nie zamierzam bronić słów szefa FBI. Jednak uzasadnione emocje powodują czasem nieuzasadnione generalizacje. Istnieje cienka czerwona linia, za którą mnożenie protestów, żądań i potępień zaczyna tracić na znaczeniu, bo wygląda na erupcję frustracji narodowej.
 • 2015-04-20 16:50 | Kris Poland

  Słabe.

  "Burak' by takiej książki nie czytał ? A skąd pan wie, że PRZECZYTAŁ ? A czy zrozumiał ? Czy lektura tej książki robi z niego omnibusa i człeka mądrego ? Był pan koło tego człowieka w samolocie ? Pański wpis uwidacznia jak ślepo jest pan wpatrzony w USA. Jakoś umilkł pan na temat Ukrainy ? Czyżby po przyjęciu ustawy gloryfikującej i uznającej za bohaterów, wzory do naśladowania, zbrodniarzy ukraińskich ? Halo, proszę teraz wytłumaczyć Polakom, że pamięć o pomordowanych może nam zaszkodzić. A, i niech pan nie omieszka wspomnieć o potworze Putinie. http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1422643,Ukraina-gloryfikuje-UPA-Jaka-reakcja-Polski
 • 2015-04-20 20:47 | Art63

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Nie sądzę, aby mówienie prawdy mogło obniżyć naszą (czy czyjąkolwiek) wiarygodność.

  Niemcy potrafili doprowadzić do tego, że nikt, nawet w najbardziej niepoprawnych politycznie kabaretach, nie używa nazwy "Niemcy", tylko "hitlerowcy" albo "naziści".
  Nawet anglosasi, tak nieobeznani z geografią, nie nazywają obozów koncentracyjnych w Dachau czy Buchenwaldzie "niemieckimi obozami". Wszystkie obozy kojarzą z Polską.

  Trzeba demaskować tę ignorancję i złą wolę gdzie tylko możliwe, choćby w imię pamięci polskich obywateli pomordowanych przez niemieckich "nadludzi". To chyba jakieś minimum.
 • 2015-04-20 20:50 | zly

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Drogi redaktorze, Polacy powinni raczej brac przyklad z zydowskiej Anti-Defamation League, ktora o frustracje narodowa jakos nikt nie posadza. Gdyby ten idiota z FBI wspomnial w przemowieniu o 'dobrych ludziach-Zydach' wydajacych swoich wsbolbraci, mialby juz na biurku dziesiec pozwow o znieslawienie. Niestety, Polonia amerykanska tak reagowac nie umie. Nie zdaje pan sobie tez sprawy z tego,co takie przemowienia znacza dla przecietnego Amerykanina, ktory nie ma zielonego pojecia ani kiedy ani kto walczyl w drugiej wojnie swiatowej. Za jakies dziesiec lat Amerykanie beda swiecie przekonani,ze to Polacy zorganizowali Holocaust, wszak klamstwo powtorzone tysiac razy stanie sie w koncu prawda..
 • 2015-04-20 20:52 | Nexus

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Pani Applebaum w Washington Post dała najlepszy i najgłośniejszy medialnie komentarz do całej sprawy. Dzięki właśnie temu tekstowi z tej "afery" więcej będzie pożytku niż szkody. Szkoda, że reakcja części polskich środowisk zaczyna przybierać postać histerii.
 • 2015-04-20 21:21 | powolnik

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Wiarygodność sojusznika najczęściej nie bierze się ze słów.
 • 2015-04-20 21:52 | Oui c'est moi un Légionnaire !

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Kris Poland
  Zapewniam pana p.Poland, ze process selekcji dyrektora FBI czy CIA jest wyjatkowym nawet jak na standardy amerykanskie. Kandydat musi byc exceptional pod kazdym wzgledem, w gre w chodzi bezpieczenstwo kraju.
  Rowniez zapewniam pana, ze jego poziom wyksztalcenia w tym codzienna koniecznosc czytania "obowiazkowych lektur" jest imponujaca. Na pewno by sobie nie pozwolil na tak glupie przypuszczenie:
  "A skąd pan wie, że PRZECZYTAŁ ? A czy zrozumiał ?"
  Skad ja moge wiedziec czy Kris Poland to nie Ivan Moscow ?
  P.S. Putin potwor ... nie, to przesada.
  He is an intellectual and moral midget with the Napoleon Complex.

  bever
  "Ja widze co sie dzieje na uczelniach USA jak dojrzewa polakofobia,.."
  Na ilu uczelniach bever byla i co widzi ? Jakis przyklad ... hmm ?
  Czy moze tak jak K. Poland "A skąd pan wie, że PRZECZYTAŁ ?"
  A skad ja wiem, ze bever to nie student Universytetu im. Lumumby w Moskwie ?
 • 2015-04-20 21:58 | waldi

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Niestety, ten tekst red. Szostkiewicza zajeżdża serwilizmem i zwyczajnym tchórzostwem. Jako Polacy mamy prawo, czy się to komuś podoba czy nie, protestować, gdy ktoś bezczelnie wypacza prawdę historyczną. Nie wolno pozwalać na bezkarne fałszowanie przeszłość, nie wolno chować głowy w piasek tylko dlatego, że ktoś może się obrazić lub źle o nas pomyśleć. Na szczęście Amerykanie nie są dziećmi i nie są tak emocjonalni jak Polacy, bardziej reagują na czyny i zachowania niż na słowa. Sami musimy się szanować, jeśli ktoś jeszcze ma nas szanować.
 • 2015-04-21 00:27 | Kris Poland vel Ivan Moscow

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  @Oui c'est moi un Légionnaire !
  'Exceptional' pod każdym względem ?. Chodzi pewnie o słowo 'wyjątkowy'. Widać było ich wyjątkowość przed 11.09.2001. Proszę nie bredzić głupot. Jeżeli jest to wyjątkowość mierzona polityką, to nie jest to żadna wyjątkowość. Spójrzmy na Irak, Syrię, Libię... Choć Syria się w pewien sposób obroniła przed wprowadzeniem 'demokracji'. Zamieszały też USA na Ukrainie, nie przewidując (jak zwykle w swej 'wyjątkowości' ) następstw. Rozmontowali kolejne państwo. A, i jeżeli sprawia to radość, to proszę o nazywanie mnie Ivan Moscow. Nie robi to na mnie najmniejszego wrażenia. Jednak takie stawianie sprawy, czepianie się ksywki, pokazuje na desperację piszącego. Powodzenia we wspólnej z red. Szostkiewiczem ślepej miłości do USA. Brakuje obydwu panom trzeźwego spojrzenia na sprawy. Nie ma równowagi: jest atak na jedną tylko ze stron.
 • 2015-04-21 01:12 | z daleka

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Nie sadzcie ze urzednicy kraju, ktorzy za pare kartonow dolcow zrobili z naszego kraju sciek dla swych lewych interesow ( wiezienia cia za ktore teraz bedziemy bulic odszkodowania) beda darzyli taki kraj jakims specjalnym szacunkiem, przeciez nawet sam prezydent usa uzyl terminu "polskie obozy zaglady" Jednoczesnie "nasi" amerykanscy sojusznicy jak sie to obecnie okresla sa bardzo uwazni gdy zwracaja sie do swych niemieckich sojusznikow i jakze czesto by nie urazic ich uczuc zamiast niemieckie uzywaja terminow nazistowski, nazistowskie, hitlerowskie wladze, nazistowskie obozy zglady albo lepiej "polskie obozy zaglady". Z pewnosci ani szefa fbi ani prezydenta stanow zjednoczonych nie mozna znawac przecietnym amerykaninem.
 • 2015-04-21 02:34 | mixxer

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Jaka znow "frustracja narodowa"? To nie jest pierwszy raz kiedy to silniejszy "sojusznik" (faktycznie - traktujacy prawie zawsze Polske i Polakow z gory) pluje na Polske!

  P.S. Jezeli szef FBI jest osoba dobrze wyksztalcona, to tym gorzej, albowiem oznacza to, ze SWIADOMIE uzyl w swoim przemowieniu slow wysoce dla Polski i Polakow obrazliwych.
 • 2015-04-21 02:37 | mixxer

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  "Zapewniam pana p.Poland, ze process selekcji dyrektora FBI czy CIA jest wyjatkowym nawet jak na standardy amerykanskie. Kandydat musi byc exceptional pod kazdym wzgledem, w gre w chodzi bezpieczenstwo kraju.
  Rowniez zapewniam pana, ze jego poziom wyksztalcenia w tym codzienna koniecznosc czytania "obowiazkowych lektur" jest imponujaca"

  Jezeli tak, to tylko jeszcze gorzej swiadczy o nim i o jego wypowiedzi !!!
 • 2015-04-21 05:34 | citizen

  W większości komentarzy zapomina się do kogo szef FBI kierował swoje antypolskie przemówienie

  Zastanawia mnie dlaczego ta nacja tak nas nienawidzi i pogardza. Ci którzy zamordowali ich miliony są teraz cacy bo dają pieniądze i uzbrojenie. Cóż jesteśmy nie tylko biedni , ale też jesteśmy frajerami. Istnieje absolutna potrzeba aby w Polsce powstała aktywna instytucja na miarę Anti-Deflamation League ze względu na narastającą akcję antypolonizmu. Najwyższy czas, aby tzw. Instytut Pamięci Narodowej zajął się także innymi sprawami.
  A co do autora tego i innych artykułów to powiem tylko jedno, nie podał bym mu ręki.
 • 2015-04-21 06:54 | andrzej

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Jak na razie stoimy na pierwszej linii frontu z moskalem a potem nasz drogi sojusznik powie z takimi to ja nie mogę i zostaniemy z ręką w nocniku
 • 2015-04-21 07:09 | Byniek

  Domagamy się przeprosin, a oni milczą.

  Amerykańska buta, czy polskie kompleksy ?
 • 2015-04-21 07:47 | radzilowJedwabne

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  "Zastanawia mnie dlaczego ta nacja tak nas nienawidzi i pogardza. Ci którzy zamordowali ich miliony są teraz cacy"

  /ciach/

  Smierdzacy, wariacki, ludobojczy rasizm stanowi w twoim kraju norme spoleczna - od napisow "Zydzi do gazu" po ludobojcze "dowcipy" o "wartosci opalowej" "zydkow". Dzis w tym twoim kraju nie ma juz mozliwosci mordowania Zydow w pogromach - kto nie trafil do gazu i pieca albo do oblanej benzyna stodoly, tego wypedzono. W zwiazku z tym ta cuchnaca nienawisc jest zupelnie bezzebna - pogromowa atmosfera i nakrecanie nienawisci nie przelozy sie na pogromy - bo nie ma kogo gromic. Wsad do stodoly, o ile ocalal - to zostal wypedzony albo wybyl.

  Niemniej jednak nalezy przypominac, kto w epoce piecow starannie pilnowal muru getta, zeby sie zaden Zyd od niemieckiego gazu i pieca nie wymigal. Nalezy przypominac, jakiej to nacji byli szmalcownicy, zawziecie tropiacy Zydow-niedobitkow po aryjskiej stronie. Nalezy przypominac o tym, jak chetnie i bezproblemowo kolejarze wozili ludzkie paliwo do niemieckich piecow - z warszawskiego Umschlagplatzu.

  Nie dziwi chyba nikogo, ze kraj, w ktorym masowo mordowano Zydow w pogromach, juz po wojnie wypedzil _wszystkich_ Zydow-niedobitkow ("Zydzi wynocha do Izraela", "Syjonisci do Dajana") - a dzis media w tym kraju oburzaja sie, ze Zydzi zyja i oddychaja w tym wlasnie Izraelu, do ktorego ich wypedzano. A media sa monotematyczne - albo o tym, jak "zydowscy zbrodniarze z UB" "mordoawli polskich patriotow", albo o tym jak "morduja palestynskie dzieci.

  No i super. Nikomu to juz nie zaszkodzi - ale pieknie umacnia i utrwala wizerunek twojego kraju. Keep up the good work!

 • 2015-04-21 08:18 | żyga

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Dlaczego wymienił nas i Madziairow?A może z dwóch przeciwstawnych powodów.Orbana za miłość do Putina.Naszych za bezpardonowy atak na tegoż.?Jankesy maja dosyć problemów z Ukraina ,i w skali globalnej wola mieć spokój z Putinem.Nie wpuscili w grę szefa CIA.,bo by to było zbyt prowokacyjnie ,polityka, a szefa służb wewnętrznych//Dlatego postraszyli i za cholerę nie chcą przeprosić?A może też puszczając aniołka z trąbka szef służb dla świętego spokoju oddala nasze wizy.?
 • 2015-04-21 08:43 | Andrzej

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Bez przesady. Bierzmy przykład z Żydów, którzy głośno protestują, gdy uważają że dzieje im się krzywda. A Amerykanie mają sporo na swoim sumieniu odnośnie losu Żydów w czasie ostatniej wojny. Przynajmniej tacy wysocy urzędnicy, jak szef FBI, oraz jego doradcy, powinni mieć elementarną wiedzę z historii.
 • 2015-04-21 09:05 | lakkot

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Naprawde nie wiem jak bardzo trzeba nie znac historii II wojny zeby myslec ze polska byla wspolwinna, to nie jest kwestia przeoczenia jakiegos faktu, wojna zaczela sie przeciey atakiem na polske, nie jestem w stanie tego ogarnac
 • 2015-04-21 09:22 | Ojcec Rydzyk

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Tylko winny sie tlumaczy :-)
 • 2015-04-21 09:25 | wnukmarek

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  @ radzilowJedwabne

  Byli i szmalcownicy, jakiś margines ( wśród nich nie brakowało też żydów), zabijani przez AK, były tysiące takich, którzy ratowali żydów, a wielu Polaków z tego powodu zginęło. Ale jakoś nie spotkałem i nie słyszałem, aby jakiś żyd ratował Polaków Pokaż syjonisto chociaż jeden taki przypadek. Nie pokażesz, bo nie ma takich zdarzeń. Od nas wymaga się wiele i oskarża nawet kolejarzy, ale judenrat przemilcza się, bo tak wygodnie. Chorobliwy antypolonizm pozwala wszystko zrzucić na Polskę i Polaków. Polacy mają same wady, inaczej ze wspaniałym, pełnym samych zalet, narodem wybranym Aż dziw, że tak mało jest jeszcze antysemityzmu.
 • 2015-04-21 09:46 | AndrzejG

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Polecam zapoznanie sie z trescia wpisow pod artykulem Anne Applebaum. Wtedy zrozumie Paan, jak naiwna jest Panska wizja otaczajacego nas swiata.
  Niezaprzeczalna prawda jest, ze Amerykanie Polakow traktuja z pogarda i wyzszoscia. I jak niezbicie wynika z ich wpisow pod w/w artykulem Polske jako partnera i sojusznika USA traktuja - powiedzmy delikatnie - z poblazaniem.
  Przykre, ale prawdziwe.
 • 2015-04-21 10:46 | ziołolipa

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Minister Schetyna też nie popisał się mówiąc, że Oświęcim wyzwalali Ukraińcy, a nie armia ZSRR i zrobił to rozmyślnie.
  pozdrawiam
 • 2015-04-21 11:01 | z daleka

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  No i idac tropem "historyka" Schetyny trzebaby sprawdzic ilu Ukraincow pracujacych w NKWD roztrzeliwalo polskich oficerow w Katyniu. tak czy innaczej koledzy z FBI tak samo znaja historie jak nasz ministerm spraw zagranicznych.
 • 2015-04-21 11:14 | piotr3005

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Do radzijowJedwabne
  Właśnie stąd bierze się nienawiśc do narodu żydowskiego, jakże potrafi pan kłamać i szczuć. To nie Polacy pilnowali murów Getta ale niestety żydowska policja w której służyli głównie adwokaci żydowscy idąc na współpracę z Niemcami i pałką bijąc biednych żydów i pędząc do pociągów do Treblinki i Birkenau czy zaprzeczy Pan. Żydzi w 1968 r. wyjeżdżali głównie zbrodniarze z UB i jakoś dużo ich zostało i zajmują najwyższe stanowiska w państwie (Miller, Geremek, Bartoszewski, Rostowski itp. W 68 r była awantura z jednym stronnictwem żydowskie z drugim. Myśmy statków z emigrantami nie cofaliśmy z redy portów z przyjęliśmy w 1938 mnóstwo żydów z niemiec. Niech pan poczyta jakiej narodowości byli strażnicy w obozach coś o Trawnikach. Troche też o wojnie w 1939 r jakiej narodowości byli sowieccy NKWD co wywozili na Sybir Polaków. Wspomnienia NKWD-isty który mordował strzałem w tył głowy w Katyniu był żyd i ukazał się wywiad w Izraelu. Pańska nienawiś jest duża i pcha do zbrodni bardziej niż hitlerowska oni też nienawidzili żydów i nie-Niemców.
 • 2015-04-21 13:46 | piotr3005

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Idąc tropem p. autora jeżeli Hitler, Himler czy Goering czytali Kanta i innych to znaczy, że byli bardzo kulturalni, mądrzy i bardzo wykształceni czyli to tylko naziści byli be oraz Polacy, tak???
 • 2015-04-21 13:57 | M

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Biorąc pod uwagę skalę przedwojennego antysemityzmu w Polsce (słabo znaną ogółowi), nie dziwi, że szacowana przez historyków liczba szmalcowników w samej tylko Warszawie przewyższa liczbę wszystkich polskich Sprawiedliwych. Bez względu na to, czy więcej pomagało, czy też więcej czynnie lub biernie kibicowało Zagładzie, jest rzeczą bezsporną, że nie uporaliśmy się z ciemnymi kartami własnej historii. I stąd te histeryczne reakcje. O rzekomo wykształconym w dziedzinie historii szefie MSZ i jego popisach w analogicznej sprawie aż żal wspominać...
 • 2015-04-21 17:25 | blue1

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  "Biorąc pod uwagę skalę przedwojennego antysemityzmu w Polsce (słabo znaną ogółowi), nie dziwi, że szacowana przez historyków liczba szmalcowników w samej tylko Warszawie przewyższa liczbę wszystkich polskich Sprawiedliwych"

  Czy moze pan podac zrodlo owych szacunkow?

  P.S. Dlaczego szef FBI nie wymienil, np. Francji, w ktorej "szmalcownikow" (oraz kolaborantow) bylo dziesiatki razy wiecej niz w Polsce? Czy dlatego, ze z Francja liczyc musi sie bardziej nizli z (traktowana przez USA jak 'cwierc-kolonia') Polska?
 • 2015-04-21 17:48 | jobrave

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  @_sens,
  Szkoda, bo ten wpis był naprawdę znakomity!

  @radzilowJedwabne,
  Nie wiem czy jesteś Żydem, czy nie, tak czy owak Twoje wpisy niczym nie różnią się od tych, które zamieszczają tu osoby żarliwie kwestionujące polski antysemityzm. Podchodzisz do sprawy jednostronnie, wygłaszasz kategoryczne sądy na temat Polaków, pełne ordynarnych uogólnień. Nie piszę, o tym dlatego, że jestem jakoś specjalnie czuły na punkcie swojej polskości, uważam tylko, że takie postawy, czy to po jednej, czy po drugiej stronie, służą wyłącznie tym, którzy czerpią z tego profity, w du.pie mając ludzkie tragedie.

  Nie oznacza to, że Holokaust należy wymazywać z ludzkiej pamięci, lub pomniejszać jego znaczenie dla ludzkości, jestem jednak przeciwny stawianiu Polaków w jednym rzędzie z Niemcami i Węgrami, jak również pomijaniu prawdziwych kolaborantów biorących udział w przemysłowym unicestwianiu narodu żydowskiego, a przecież byli i Francuzi, Holendrzy, Belgowie, Łotysze, Litwini, Estończycy, Rosjanie (własowcy), Ukraińcy, Chorwaci, Rumuni, Norwedzy, którzy w pomagali Niemcom w sposób zorganizowany, należeli do tego systemu – po prostu.
  Nikt nie ma prawa zaliczać Polaków, do tego grona, mam tu na myśli zarówno państwo, jak i naród. Kwestia kolaboracji w polskim przypadku, dotyczy jedynie pojedynczych osób, lub grup, były to parszywe kanalie, na wielu z nich Polskie Państwo Podziemne wykonywało wyroki śmierci.
  Okres Międzywojnia, to również wiele haniebnych posunięć w stosunku do Żydów, zarówno ze strony państwa (numerus clausus, numerus nullus, getta ławkowe, wyższe podatki dla żydowskich przedsiębiorców), jak i duchowieństwa ( z nielicznymi wyjątkami) szczującego Polaków, szczególnie ludzi prostych, na Żydów. Skutki owej polityki pojawiły się już w czasie wojny – wydawanie Żydów za worek kartofli, litr, wódki itp., przy dość powszechnej akceptacji sąsiadów czy współmieszkańców, rabowanie żydowskiego mienia itp. Zawsze mam przed oczami obrazy z getta, filmy pokazujące niewysłowione cierpienie, dzieci, kobiety, młodych mężczyzn i starców stojących na oświęcimskiej rampie, nie przeczuwających, że za godzinę nastąpi koniec ich świata, że umrą śmiercią niegodną człowieka. Holokaust, bez wątpienia był czymś szczególnym w dziejach świata, ale nie podoba mi się, to, że „holokaustowi biznesmeni”, że tragedie innych narodów są niczym wobec Holocaustu, wobec zbrodni popełnianych wobec Żydów, tak jak, by to oni byli bardziej wartościowym narodem niż inne, to naprawdę obrzydliwy szowinizm.

  Nie podoba mi się również manipulowanie historią, fałszowanie wręcz, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Jest w Muzeum Holokaustu w Nowym Jorku, m.in. fotografia, będąca kadrem z filmu o pogromie we Lwowie, którego dokonali we Lwowie Ukraińcy, w 1941 roku, przy okazji oberwało się też Polakom. Pod zdjęciem bitych Żydów podpis: „Lwów 1941. Polska”. No, co nie Żydzi? Nie są bici? Nie Lwów? Nie Polska? Więc o co chodzi? Jedwabne, które masz w nicku, sprawa sporna, a wystarczyło zrobić ekshumację, czego domagali się polscy naukowcy, a czemu sprzeciwiły „środowiska żydowskie”. Ale nie podoba mi się też gloryfikacja tzw. żołnierzy wyklętych, nie podoba mi się mnożenie ofiar najpierw mówiło się, że trzy miliony Żydów zginęło w Auschwitz, a później okazało się, że trzy razy mniej (co nie umniejsza tragedii), jakaś pani z ŻIH, powiedziała w „GW”, że podczas II wojny światowej Polacy wymordowali od 300-500 tysięcy Żydów, a Gross, że w Jedwabnem spalili w stodole 1500 osób, obcinali Żydom głowy i grali nimi w piłkę. Powiedział, to jakiś jeden facet, ale poszło w świat i nic już nie pomoże, nawet gdyby Jahwe wstąpił z nieba, świadcząc, że to nieprawda, to odkręcić się już nie da.

  Pewnie przydałoby się, żeby polscy i żydowscy historycy, medycy sądowi itp. zaczęli wspólnie pracować nad tymi, nie tak bardzo odległymi dziejami, po polscy naukowcy tego nie potwierdzają. Ale, co tam polscy! Żydowscy są ostatnią instancją, a im raczej nie zależy, żeby zmieniać status quo.

  Szlag może trafić, bo Polska naprawdę robi wiele by odbudować, a raczej zbudować od nowa, dobre relacje pomiędzy Polakami, a Żydami - o tych sprawach mówi się niemal codziennie w mediach, toczą się dyskusje pomiędzy zwykłymi ludźmi i pomiędzy naukowcami, wydaje się u nas różne żydowskie brednie, a my się samobiczujemy, przepraszamy, ale polsko-żydowskich dyskusji, jak na lekarstwo, bo incydentalnych nie liczę.
  Nie widzę po stronie żydowskiej dobrej woli, do wyjaśniania przeszłych wydarzeń, rozjaśniania ciemnych kart wspólnej historii. Widocznie jest to komuś na rękę, nie dziwi mnie więc, że wycieczkom z Izraela towarzyszą ochroniarze, że zaszczepia się w tych młodych ludziach przekonanie, iż Polska to kraj troglodytów, antysemickiej dziczy, czyhającej na żydowskie pierzyny, złote zęby, futra. Nie widziałem natomiast ochroniarzy, gdy ci sami ludzie przyjeżdżali do Berlina, gdy zwiedzali obozy w Niemczech, gdy odwiedzali Londyn, Paryż, Rzym, czy nawet Ukrainę (Lwów, Drohobycz, Sambor).
  Może „radziłówJedwabne”, byłby łaskaw jakoś odenieść się do kwestii, które tu postawiłem, zamiast jazgotać non-stop.
  Pozdrawiam i przepraszam za nadmiar chaosu w moim wpisie.
 • 2015-04-21 19:28 | marcel

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  James B. Comey, wygłosił w ostatnim czasie (28.10.2013-19.4.2015) i opublikował 15 przemówień.
  Polecam lekturę wiele mówi o tym „policjancie”.
  Zwłaszcza „speech” wygłoszony w Georgetown University 12 lutego 2015 “Hard Truths: Law Enforcement and Race” – o problemach egzekwowania prawa w USA.
  -------------------------------------------------------------
  Na stronie FBI cały tekst przemówienia Comeya w Muzeum jest łatwo dostępny (obok innych przemówień) – nie jest „schowany” (gdy piszę te słowa) i zawiera akapit, w którym wzmiankuje się, niezbyt fortunnie, o Polsce.

  http://www.fbi.gov/news/speeches/holocaust-remembrance-week-refusing-to-let-evil-hold-the-field

  -------------------------------------------------------------------
  “ (…) Good people helped murder millions. And that’s the most frightening lesson of all—that our very humanity made us capable—even susceptible—of surrendering our individual moral authority to the group, where it can be hijacked by evil. Of being cowed by those in power of convincing ourselves of nearly anything.

  In their minds, the murderers and accomplices of Germany, and Poland, and Hungary, and so many, many other places didn’t do something evil. They convinced themselves it was the right thing to do, the thing they had to do. That’s what people do. And that should truly frighten us
  (...).
  -----------------------------------------------------
  "(…) Dobrzy ludzie pomagali mordować miliony, a co najbardziej przerażające, okazało się, że my - ludzie - jesteśmy zdolni do rezygnacji z naszej indywidualnej moralności na rzecz grupy i tych, którzy są przy władzy. Jesteśmy w stanie przekonać się do prawie wszystkiego.

  W ich mniemaniu mordercy i ich współwinowajcy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu innych miejsc nie zrobili niczego złego. Przekonali samych siebie, że uczynili to, co było słuszne i od czego nie było ucieczki. To jest to, co robią ludzie. I to powinno nas naprawdę przerażać…”
  --------------------------------------------------------------------
  Dobrze byłoby, przed napisaniem jakiegokolwiek komentarza przeczytać oryginał wypowiedzi tego gościa.
  A tak różne Kuźmiuki i Millery … usiłują narzucić reszcie swoje kretyńskie, bo uproszczone, opinie.
 • 2015-04-21 19:31 | Oui c'est moi un Légionnaire !

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Kris Poland
  FBI jest odpowiedzialne za co sie dzieje wewnatrz USA i jak kazda instytucja tego typu ma sukcesy i swoje porazki, ze wymienie Ruby Ridge, Waco Texas i Oklahoma City Bombing. Wszystkie trzy z soba powiazane. W raporcie "The 9/11 Commission Report", sa detale, jak mozna byloby uniknac ataku na WTC i kto ponosi odpowiedzialnosc, wiec prosze sie z tym zapoznac. Nie widze zwiazku pomiedzy FBI jej directorem a Syria, Libia czy Ukraina. Rowniez nie nazwalem pana Ivan Moscow uzylem to, jak pamietam polska gramatyke, w trybie warunkowym lub przypuszczajacym.
  Learn to read/read to learn.
  Panie Poland jestem Amerykanem, spedzilem cale swoje zycie w sluzbie mego kraju w mundurze US Armed Forces. Nie ulega watpliwosci, ze nieporownywalnie wiecej wiem na temat mojego kraju niz pan plus conajmniej 99.99% panskich wspolobywateli tj. Polakow.

  Tanaka
  "Każdy w USA wie, że Polacy to antysemici."
  Nonsens, 99.99% Polakow nie ma pojecia kim my Amerykanie jestesmy i 99.99% nas Amerykanow zupelnie nie obchodzi kim sa mieszkancy Polski. Nie kazdy mieszkajacy w Polsce jest Polakiem, nieprawdaz panie Tanaka.

  r/jedwabny
  "Niemniej jednak nalezy przypominac, kto w epoce piecow starannie pilnowal muru getta, zeby sie zaden Zyd od niemieckiego gazu i pieca nie wymigal..."
  Czy chce pan bym panu zacytowal zrodla historyczne;
  kto upychal Zydow do wagonow, do komor gazowych, bil niemilosiernie palami w ghettos,
  wskazywal bunkry z ukrytymi tam Zydami, etc.
  Czy naprawde pan tego chce ?
 • 2015-04-21 20:13 | radzilowJedwabne

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  @jobrave

  "Szlag może trafić, bo Polska naprawdę robi wiele by odbudować, a raczej zbudować od nowa, dobre relacje pomiędzy Polakami, a Żydami "

  Zgadza sie, od ludobojczych "dowcipow" o "wartosci opalowej" "zydkow" poprzez napisy "zydzi do gazu" na scianach az po zbiorowe mordobicie pilkarzy z Izraela, ktorym sie zachcialo towarzyskiego spotkania z Polakami - rzeczywiscie duzo sie dzieje.

  " nie dziwi mnie więc, że wycieczkom z Izraela towarzyszą ochroniarze"

  To rzeczywiscie zgroza. Za to izraelska druznyna pilki noznej, ktora przyleciala sobie bez ochroniarzy, zostala skatowana przez gromade patriotycznie wzmozonych skinow, panskich znakomitych rodakow. Przykro mi ze nie da sie tego procederu rozszerzyc na wycieczki - maja wlasnych ochroniarzy. Ale przeciez nikt wam chyba nie kaze wpuszczac tych wycieczek, jesli tak bardzo przeszkadzaja?

  "Ale nie podoba mi się też gloryfikacja tzw. żołnierzy wyklętych"

  A mnie sie podoba. Przynajmniej wiadomo o co chodzi.

  " a Gross, że w Jedwabnem spalili w stodole 1500 osób, obcinali Żydom głowy i grali nimi w piłkę"

  No wlasnie. A teraz na takie rozrywki nie ma co liczyc. Wspolczuje.

  "Nikt nie ma prawa zaliczać Polaków, do tego grona,"

  Oczywiscie ze nie. Jesli Polacy mor... pardon, likwidowali Zydow i wchodzili w posiadanie pozydowskich domow i pozydowskiego zlota metoda stodolowo-zapalczana, to czynili to wylacznuie ze szlachetnych pobudek. Zydom sie nalezaly wciry za to, ze "ukrzyzowali Pana Jezusa" i za caloksztalt. A poza tym wszyscy "kolaborowali z Sowietami", zwlaszcza te dzieci zywcem wrzucane do ognia. A poza tym ten ogien wcale tak bardzo nie parzyl, tylko Zydzi jak zwykle przesadzaja.

  "jazgotać"

  Szanowny Panie Katolik,

  prosze zwrocic uwage na fakt, iz prymitywne, smierdzace chamstwo to ulica dwukierunkowa. Kto bluzgiem wojuje ten bluzg inkasuje.

  " Jedwabne, które masz w nicku, sprawa sporna, a wystarczyło zrobić ekshumację"

  Klamstwo glupiutkie, nieudolne i na bardzo krociutkich noznach.

  “Mowia Wieki”, najbardziej znany polski periodyk poswiecony historii – o “wydarzeniach” w Jedwabnem:
  _____________________________________
  “Przede wszystkim nie ma żadnych wątpliwości, że zbrodnia w Jedwabnem
  dokonała się polskimi rękami. Sąsiedzi mordowali sąsiadów, obywatele
  obywateli. Czynili to w sposób tak prymitywnie okrutny, że porównanie
  z okrucieństwami buntu Chmielnickiego, po które sięga Gross, wydaje
  się całkiem uprawnione. W polskiej tradycji funkcjonuje ponure słowo
  “rezun” oznaczające krwawego ukraińskiego oprawcę, zwykle plebejskiego
  pochodzenia. Nie mam wątpliwości, że to słowo stosuje się również do
  zabójców z Jedwabnego. To byli polscy rezuni. Odniesienie ukraińskie
  jest tu naprawdę na miejscu. Akurat IPN wydał w tym roku materiały z
  konferencji poświęconej antypolskiej akcji OUN-UPA w latach 1943-1944.
  Podczas lektury tej książki niemal automatycznie nasuwa się porównanie
  masakry jedwabieńskiej z rzeziami na Wołyniu. Oczywiście jest tu
  znaczna różnica w skali i liczbie, ale pewne elementy mechaniki
  zbrodni są łudząco podobne: tu i tam były “w robocie” noże, pałki,
  motyki, haki, płonące pochodnie (na Wołyniu jeszcze przerażająca
  piła), tu i tam mordowano nimi bliskich, od dawien dawna zasiedziałych
  sąsiadów. Były też ważne różnice – mordy wołyńskie były bardziej
  “doorganizowane”, a sąsiedztwo Polaków i Ukraińców cokolwiek różniło
  się od polskiego sąsiedztwa z Żydami. Ale natura “hajdamackiego mordu”
  pozostaje ta sama.
  Przywołanie rzezi wołyńskich nie jest tu żadną próbą poprawienia
  samopoczucia – “no bo inni robili to samo” – strony polskiej, jeśli
  taka w ogóle w tej sprawie istnieje. Przeciwnie, to samopoczucie
  powinno się raczej pogorszyć; przecież wielu Polaków, manifestując swą
  europejskość, wciąż twierdzi, że pomiędzy nimi a Ukraińcami rozciąga
  się przepaść cywilizacyjna, i to na wszystkich stopniach drabiny
  społecznej. Tymczasem “hajdamacki pogrom” już dawno wypadł z
  partykularza zachowań Europy Zachodniej. Co tu kryć, sprawa Jedwabnego
  nieuchronnie “ściąga” nas na Wschód, na – z punktu widzenia norm
  europejskich – niższy poziom cywilizacyjny.
  Nie oznacza to wszakże, że na niższy poziom moralny. Morderca z
  Jedwabnego nie jest “moralnie niższy” od mordercy z Auschwitz, jest za
  to o wiele bardziej zrozumiały. Mówiąc obrazowo, to bestia w ludzkiej
  skórze, która w ataku tłumnego zdziczenia jest zdolna do
  najstraszniejszych czynów. Nienawidzimy jej, lecz już tyle razy dała w
  historii poznać krwawą moc swych instynktów, że wydaje się jakoś
  znajoma. Trzeba potężnej dozy megalomanii narodowej, aby twierdzić, że
  ta bestia nie mogła się pojawić akurat w Polsce. Pojawiała się już
  wcześniej – nie raz, nie dwa. Nigdy nie wierzyłem w nasz mit narodu
  niewinnego, bo w ogóle nie ma niewinnych narodów.
  Morderca z Auschwitz jest kimś innym – to element nowoczesnej,
  zracjonalizowanej fabryki zbrodni, przetwarzającej ludzkie życie na
  materię nieożywioną, na artykuł przemysłowy. Tu nie ma miejsca na
  dzikie instynkty, tu mamy zimną, “naukowo” podbudowaną kalkulację.
  Tego wcześniej nie było, tego wciąż nie rozumiemy i boimy się
  najbardziej. I to też określa wyjątkowość Holocaustu. We wspomnianej
  dyskusji w IPN Konstanty Gebert, bardzo chwaląc opracowanie IPN,
  powiedział, że w mikroskali pokazuje ono cały mechanizm Holocaustu, w
  którym uczestniczyli nie tylko naziści, ale też szwajcarscy bankierzy
  i podłomżyńscy chłopi. Na to nie ma zgody. Sens Holocaustu nie polega
  bowiem ani na ordynarnym złodziejstwie, ani wyjarzmionym bestialstwie.
  Te odrażające rzeczy wciąż przewijają się przez historię, a –
  powtarzam – Holocaust był jeden.
  Ten wątek chyba zbyt słabo objawił się w wielkiej debacie “wokół
  Jedwabnego”, za to mieliśmy niejedną próbę ustalenia liczby
  pomordowanych Żydów. Wiele też było pretensji do Grossa, że
  tendencyjnie ją zawyżył – do 1600. To nie tak, Gross wziął ją wprost z
  istniejącego w Jedwabnem pomnika, którego przecież sam nie postawił.
  Choć z drugiej strony na miejscu autora – nieważne czy występuje jako
  badacz, czy publicysta – nie ufałbym bez reszty prawdzie pomników,
  zwłaszcza postawionych za czasów komunistycznego reżimu. Szczególnie,
  że Gross nie wierzy w resztę informacji podanych na tym pomniku – w to
  mianowicie, iż Żydów spaliły gestapo i hitlerowska żandarmeria. Gross
  wierzy tylko w liczbę.
  Sprawa liczby ofiar była zresztą jednym z głównych przedmiotów debaty:
  przy czym pojawiały się głosy, że w gruncie rzeczy jest ona
  drugorzędna. To też nie tak, jakkolwiek ma rację ten, który
  powiedział, że zabijając człowieka, zabijamy cały świat. Nie tylko dla
  historyka liczby są bardzo ważne, czasem przerażająco ważne, zwłaszcza
  w takich sprawach. Najdobitniejszym przykładem 6 mln ofiar Holocaustu.
  Przecież samo pojęcie ludobójstwa nie może się obyć bez pewnego
  wyobrażenia liczby. W Jedwabnem, jak szacuje Marcin Urynowicz, jeden z
  autorów “białej księgi”, liczba ofiar nie może przekraczać tysiąca.
  Ale to też nie powinno poprawić naszego narodowego samopoczucia. Za
  sprawą Jedwabnego zamajaczyły bowiem krwawe cienie mordów, których
  dokonali wówczas Polacy na Żydach aż w 31 miejscowościach. Taką liczbę
  podaje w swym tekście Andrzej Żbikowski. Przyznajmy, włos się jeży!
  Błędna liczby na starym pomniku w Jedwabnem przekształca się więc w
  inną liczbę, dużo wyższą i bardziej frustrującą”.
  _______________________________
  Calosc ukazala sie w miesieczniku “Mowia Wieki” nr 2/2003. Tekst opublikowal takze “Onet”, jest dostepny tutaj:
  http://wiadomosci.onet.pl/prasa/jedwabne-i-my/w4802
  Masowe mordowanie Zydow w pogromach przez Polakow, kiedy akurat sie okazja nadarzala jest bardzo solidnie udokumentowane i opisane w _polskich_ zrodlach. Folksdojczeria miala swoje piec minut, mogla nie tylko mordowac w wyjatkowo sadystyczny sposob, nie tylko lapska sobie ubabrac po lokcie w zydowskiej krwi – ale i nachapac sie do syta, uwlaszczyc sie na “mieniu pozydowskim”.
  Nic dziwnego, ze folksdojczeria nienawidzi Izraela jak morowej zarazy, cala moca swoich zapaskudzonych nienawiscia lebkow. No bo dopoki Izrael istnieje – to kominy nie zaczna dymic na nowo.
  A teraz zobaczymy czy moderacja dopuszcza cytaty expressis verbis z miesiecznika “Mowia Wieki” i z “Onetu” – czy tez takowe cytaty “naruszaja regulamin” i/lub “netykiete”

 • 2015-04-21 20:47 | radzilowJedwabne

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  @wnukmarek

  "Byli i szmalcownicy, jakiś margines ( wśród nich nie brakowało też żydów), zabijani przez AK

  AK nie zabijalo szmalcownikow - jeszcze by czego! Za to ta wasza bhaterska Armia Krajowa wymor... pardon, _zlikwidowala_ od groma i ciut-ciut Zydow. Zaklamac to trudno, bo sprawa jest dosc dobrze zbadana przez _waszych_, _polskich_ historykow. Inna rzecz, ze Zydzi - uczestnicy Powstania Warszawskiego opisuja, jak wojacy z AK strzelali do nich, do swoich towarzyszy broni. Znaczy w plecy. Dlatego Zydzi albo ukrywali swoje pochodzenie albo walczyli w AL czy PAL. I znowu zaklamac trudno bo jest troche swiadectw - niektorzy jednak przezyli.

  "Zydzi-szmalcownicy" to chyba jedyny polski wynalazek - bo Edisonow jakos nie macie. Ale za to wasi spece od inzynierii historycznej wynalezli "zydow-szmalcownikow". A kto _naprawde_ trudnil sie szmalcownictwe, donosicielstwem i wspoludzialem w ludobojstwie? Ucziwi polscy historycy odpowiadaja i na to:

  "“Dla dobra Polski
  Denuncjowaniem Żydów zajmowali się nader często polscy granatowi policjanci, teoretycznie odpowiedzialni za pilnowanie społecznego porządku i walkę z kryminalistami. Nadzór nad publicznym ładem i ściganie przestępców rozumieli oni jednak niejednokrotnie jako polowanie na Żydów niestosujących się do okupacyjnego prawa niemieckiego. W aktach okupacyjnego sądu w dystrykcie warszawskim zachowało się np. następujące doniesienie złożone przez plutonowego Józefa Bożyka z X Komisariatu Policji w Warszawie: “Dnia 19.9.1940 o godz. 12 na ulicy Nowy Świat 25 przed sklepem niemieckim >>Juliusz Meinl<>J. Meinl<<. Przez cały czas gdy ich doprowadzałem do komisariatu utrzymywali, że są Polakami, dopiero w komisariacie, gdy oświadczyłem, że sprawdzi się w miejscu zamieszkania ich, przyznali że są żydami i założyli opaski, które mieli schowane w kieszeniach. W/w już dłuższy czas tak postępowali gdyż już przedtem ich widziałem" [pisownia oryginalna – przyp. red.].
  Stawki za życie konkretnego człowieka kształtowały się różnie: od kilku złotych, ubrań, futer, aż po ogromne kilkusetysięczne kwoty, akty własności posesji, sklepów i fabryk. Czasami kusiły też nagrody wyznaczone przez hitlerowców za złapanie Żyda i osób go ukrywających. To mógł być nawet worek mąki, parę kilogramów soli, kilka butelek wódki czy zdobyte ubranie. Szmalcownicy nie byli jednak tylko chciwi. Wielu z nich mogło odczuwać nawet dumę z tytułu tych niegodziwości, bo – w ich pojęciu – występując przeciw Żydom, działali na rzecz polskości.
  Także i ci, którzy potępiali okrucieństwo Niemców względem Żydów, dostrzegali w nim jednocześnie swoiście pojmowane dobro dla Polski. Franciszek Wyszyński, emerytowany inżynier i urzędnik, w dzienniku okupacyjnym pod datą 25 lipca 1942 zanotował: "Likwidacja getta trwa nadal. Muszą się tam dziać straszne rzeczy (…). Niemcy biorą ciężki grzech na swoje sumienie, ale po wojnie potęga żydowska u nas w znacznym stopniu będzie złamana i życie będzie lżejsze". Nie było to stanowisko odosobnione, a przecież to właśnie w związku z akcją likwidacyjną zaczęło się wtedy pojawiać po aryjskiej stronie coraz więcej uciekinierów z getta. Nie przypadkiem wtedy też, jak zauważa Alina Skibińska z Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, nastąpiło największe nasilenie szmalcownictwa i szantażów dokonywanych na Żydach przez Polaków w Warszawie. Proceder ten rozkwitał również w czasie powstania w getcie i po jego zlikwidowaniu (kwiecień – maj 1943 r.). Wtedy wszyscy Żydzi pozostali przy życiu musieli właściwie zejść do podziemia. Paradoksalnie w getcie, gdzie czyhało na nich niebezpieczeństwo śmierci z powodu głodu i chorób, mogli się czuć mimo wszystko bezpieczniej niż po aryjskiej stronie. Mur getta oddzielał bowiem Żydów od niechętnych im Polaków." • 2015-04-21 21:30 | "Uczciwi polscy historycy"

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  W ustach pana 2210 brzmi to jak "prostytutki zawsze dziewice".
  Natomiast w sprawie likwidowania szmalcowników to niech jakaś dobra dusza pomoże panu 2210 trafić na linki czy inne źródła bo chłopina cierpi na dysonans poznawczy.
 • 2015-04-21 21:42 | radzilowJedwabne

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  @Art63

  " w imię pamięci polskich obywateli"

  Pamiec o nich jest zywa w panskim kraju. Zyje zarowno w ludobojczych "dowcipach" o "eartosci opalowej" "zydkow" jak i w waszych stadionowych przyspiewkach. Odsylam do waszego "Spiewnika legionisty": "To były piekne dni Żydzi do gazu szli, od pieca sie nie domykały drzwi," itp, otwarcie sie tym chelpicie:

  http://forum.legionisci.com/showthread.php?t=6519&page=47

  Fajne jest to publiczne obnoszenie sie z wariacka, mordercza nienawiscia - do gazu! do pieca!

 • 2015-04-21 22:05 | Stan55

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  wnukmarek
  Draznia mnie bezmyslnie powtarzane idiotyczne zarzuty i pretensje do Zydow ,ze nie uratowali zadnego Polaka.Zredukowani do roli "zwierzyny do odstrzalu" praktycznie bez mozliwosci ocalenia samych siebie ,mieli moze jeszcze dodatkowo obowiazk ratowania Polakow.?Ludzie,czy wy jeszcze potraficie logicznie ,bez nienawisci myslec?
 • 2015-04-21 22:10 | Mississippi_Hmong

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Szanowny Panie..
  "Polskie elity" produkuja amunicje, ktora "amerykanskie elity" nabijaja dziala..
  Nieraz z ignorancji, nieraz z wyrachowania..
  Pana J. o wyrachowanie nie podejrzewam ..
  Widac obejrzal sobie niedawno Ide czy Poklosie.
  przeczytal Sasiadow..
  A przy okazji gratulacje dla Pani Applebaum - jest najlepszym dowodem ze od pewnego czasu to co powinno cechowac mezczyzn (a co dodam chodzi zazwyczaj parami) przenosi sie pod spodnice...
 • 2015-04-21 23:13 | radzilowJedwabne

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Stan55

  " pretensje do Zydow ,ze nie uratowali zadnego Polak"

  Cos w tym jest.

  Jag kogos przerobiono w piecu na niebieski dymek, to ktos taki raczej juz nie mogl zadnego Polaka uratowac.

  Jak kogos przerobiono w oblanej benzyna stodole na kupke popiolu, to ktos taki raczej juz nie mogl zadnego Polaka uratowac.

 • 2015-04-22 01:13 | neospasmin

  Zydzi wbili nam gola.

  Wypowiedzi p. dyrektora FBI nie pozostawia watpliwosci ze w swiat poszedl przekaz: Polacy uczestniczyli w ludobojstwie Zydow..
  Nie ma znaczenia ze Niemcom przypisuje sie zamordowanie ok. 6 000 000 milionow Zydow a Polakom 200 czy 300.
  Nie ma znaczenia boo przekaz jest jasny- Polacy wraz z Niemcami dokonali zaglady.
  Narodu nie jednostek.

  I zaczyna sie zabawa: O historie sie klocic? Ambicja, honor- a coz to jest wobec tarczy antyrakietowej?
  Godnosc, szacunek dla przeszlych pokolen? Wymienimy je na wiare ze jakby co to USA nie odwroca sie od Polski tak jak odwrocily sie od Ukrainy.


  Stad pytanie: jaka polityke kulturalna, oswiatowa wreszcie zagraniczna nalezy zaczac prowadzic by Polacy dawali sobie rade w swiecie rzadzanym przez ludzi pokroju dyrektora FBI ?

  Kampania prezydencka to dobre pytanie by je zadac. Z naiwna wiara ze w odpowiedzi nie uslyszy sie belkotu.

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl

 • 2015-04-22 01:59 | luk

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Pański pogląd jest nazbyt "laskawy".
 • 2015-04-22 02:19 | janusss

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Comey nie powiedzial nic strasznego wdal sie w niepotrzebne refleksje . Mowil o odpwiedzialnosci moralnej . Kazdy wie ze Polacy z niemcami nie wspolpracowali jak inne 13 ? narodow w europie . Jest lista blisko 6000 Zydow zamordowanych przez Polakow z nazwiskami ofiar i mordercow ,Bylo 230.000 Zydow bladzacych przez prowincje od 42 roku -znikneli nie ma ich zapadli sie pod ziemie . Wyobrazacie sobie niemcow przyjezdzajacych z duzych miast aby chodzic po lasach ? aby grzebac w ziemiankach ? Niemiec nigdy nie wchodzil do lasu . Polscy chlopi odwalili ta robote . Glowa Zyda kosztowala kilko cukru litr wodki .
  Gdzie jest 230.000 Zydow bladzacych przez prowincje i szukajacych pomocy , kiedy ich rodacy byl juz w gettach . Powiedziec ze Polacy sa odpowiedzialni za smierc 20.000 Zydow to bardzo malo powiedziec. Trzeba czytac Grabowskiego , Krall , Tuszynska , Grassa, Engelking to wtedy zrozumieci ze Comey NIC nie powiedzial.
 • 2015-04-22 03:23 | janussss

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  COMEY nie napisal nic zlego . Za bardzo stal sie refleksyjny co nie przystoi czlowiekowi w Takiej pracy . Mamy na dzis 31 miejscowosci w ktorych powtorzylo sie Jedwabne. Czy mozemy powiedziec ze jest to 5000 Zydow ? Grabowski zrobil inna liste 3500 zamordowanych Zydow przez Polakow . to 8000 chyba mozemy to podliczyc . Mamy Dabrowe Tarnowska , gdzie Grabowski wynotowal ok 400 Zydow . Mamy 230.000 Zydow blakajacych sie po prowincji od 42 roku NIE WIEMY CO SIE Z NIMI STALO . ROZPLYNELI SIE . Czy myslicie ze niemec latal za Zydem po lasach lub ziemiankach ? O nie . To zrobili polscy chlopi. Czy jesli dojdziemy do liczby 20.000 zamordowanych Zydow to bedzie malo czy duzo ? Czy Comey nie mogl mowic o moralnej odpowiedzialnosci niektorych ludzi w Polsce aw zasadzie powinien dodac jeszcze 14 !!!!!!!!!!!! innych krajach europy ? 15 proc Holocaustu to narody europy w tym Polska .
 • 2015-04-22 03:38 | michrich

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Faktem jest ze polska granatowa policja pilnowala bram getta zeby Zydzi nie uciekali a polskie polskiemu podziemie malo o gdzies.. A czesto gesto prtyzancii mordowali Zydow. Zyd dopuki jeszcze nie zostal wywieziony do fabryk smierci czul sie bezpieczniejszy w gettcie niz poza jego murami.
 • 2015-04-22 04:37 | janussss

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Jobrave ------o jakim ty byznesie Holocaust mowisz ???? ja nie slyszalem ksiazki , odznaki , nalepki ?? Mowisz o obrazach Auschwitz , rampy etc. my nie o tym mowimy my mowimy o tym co sie dzialo POZA gettem , poza obozami poza komorami . Tam Zydzi moze ? liczyli na pomoc , moze tylko dyskrecje a znajdowali smierc od Polakow lekka reka 20.000 . Lekka reka ! Mowisz o 4 milionach , kto wyzwolil oboz kto siadl do obliczen ???????? Rosjanie , kto "rzadzil " Polska jak to uwielbiacie mowic , to dyr. muzemu sobie siadl podliczyl i zmienil w ksiazkach . ? Zadnych wyrokow nie bylo na jesli pojedyncze AK tez mordowalo Zydow , Zacznij czytac Grabowski , Zbikowski , Engelking, Krall, Grass moze wtedy dojdzie do ciebie prawda i przestaniesz uwazac ze byly to JEDNOSTKI. 31 x Jedwabne. 3500 lista przez Grabowskiego 300 osob przez Grabowskiego. 230.000 ludzi szukajacych schronienia , WSZYSCY ZNIKNELI . Ty mowisz o jednostkach ????????????? Sober up !!!!!!!!!!!!!
  Comey mowil i inne narody chcesz go za to ze nie wymienil 15 innych ? Sa jego slowa przetlumaczone tylko wariat nie wiedzacy ze Polacy sa odpowiedzialni za wydanie za zamordowaie ok , 20.000 obrusza sie na jego slowa.
 • 2015-04-22 04:43 | janussss

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Piotr P. Doucz sie !! Murow getta pilnowali POLACY- polska policja ktora jest odpowiedzialna za tysiace zbrodni ! Nawet za palenie cyganow w czasie 2 wojny swia.
 • 2015-04-22 05:07 | neospasmin

  >januss

  Czy w kontekscie tego jak Zydzi traktuja Palestynczykow jest jakas inna moralnie sluszna postawa nizli antysemityzm?
  Zna pan taka?

  marcin lazarowicz
 • 2015-04-22 05:42 | neospasmin

  >Stan55

  ]"Draznia mnie bezmyslnie powtarzane idiotyczne zarzuty i pretensje do Zydow ,ze nie uratowali zadnego Polaka.Zredukowani do roli "zwierzyny do odstrzalu" praktycznie bez mozliwosci ocalenia samych siebie ,mieli moze jeszcze dodatkowo obowiazk ratowania Polakow.?Ludzie,czy wy jeszcze potraficie logicznie ,bez nienawisci myslec?"

  Wie pan jakie byly powody powszechnej niecheci/nienawisci do Zydow na ziemiach polskich podczas II wojny swiatowej?
  Co bylo powodem mordu w Jedwabnem?
  Nie ,nie byla nim hitlerowska propaganda.
  Byla nim postawa Zydow wobec Polakow w trakcie okupacji radzieckiej 39-41.
  Blyskawiczne otrzasnecie sie chocby z pozorow bycia polskimi obywatelami i wejscie w buty/ buciory NKWDzisty.
  Od kwiatow rzucanych radzieckim zolnierzom 17 wrzesnia, po udzial w sowieckim aparacie wladzy i represji.
  To jest wlasnie odpowiedz na pytanie o pomoc ze strony Zydow wobec Polakow.Byla taka?
  Pewnie tak, ale w spolecznej swiadomosci byla marginesem.
  Uwaza pan ze z takim rachunkiem Zydzi mieli prawo miec jakiekolwiek pozytywne oczekiwania wobec Polakow?

  Innym powodem polskiej "znieczulicy" byla sama wojna: ludzie rozstrzeliwani na ulicach, szubienice po wsiach.
  Troska przedewszystkim o bliskich, daleko poznej o obcych tu Zydow.
  Kolejnym powodem byla postawa Zydow wobec samych siebie- cytujac Hannah Arendt- nie doszloby do ludobojstwa na taka skale gdyby nie wspoluczestnictwo w nim samych Zydow.

  marcin lazarowicz
  ""
 • 2015-04-22 05:48 | citizen

  Na tym forum nie odbywa się dyskusja tylko dalsza brutalna antypolska propaganda

  Indywidua w rodzaju janussss czy radzilowJedwabne wykazują taką nadaktywność, że nie pozostawiają niemal miejsca na głosy innych. To wyraźna propaganda, mniemam, że przez dyżurnych aktywistów. Cóż nie bez racji są oni mistrzami w tego rodzaju działalności. Jak wiemy mają w historii słynne postacie na tym polu chociażby pana o nazwisku zaczynającym się na G. Gdyby figiel losu zamienił kraje dyskutantów obawiam się, że tego typu propagandziści znaleźli by się w kłopocie. A tu, coż "byle polska wieś spokojna" itd.
 • 2015-04-22 08:01 | radzilowJedwabne

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  @neospasmin


  "Uwaza pan ze z takim rachunkiem Zydzi mieli prawo miec jakiekolwiek pozytywne oczekiwania wobec Polakow? "

  Pewnie ze nie. Przeciez zdaniem Polakow Zydzi nie maja prawa zyc i oddychac ani w Polsce ("Zydzi wynocha do Izraela", "Polska dla Polakow") ani w Izraelu, do ktorego ich Polacy wypedzali - bo "istnieje nielegalnie" i trzeba "syjonistow" wygonic z "okupowanej Palestyny".

  Co Polacy sadza o Zydach? Gdzie maja (zdaniem Polakow) pojsc? W koncu sami tego nie ukrywaja - _wasze_ media informuja o tym, co sie u was spiewa i wrzeszczy dziesiatkami tysiecy gardel.

  " "waszym domem Auschwitz jest, cała Polska o tym wie, że czerwona armia ta cała pójdzie do pieca!"

  http://www.tvn24.pl/poznan,43/jednak-antysemityzm-waszym-domem-auschwitz-wraca-do-prokuratury,394972.html

 • 2015-04-22 08:15 | radzilowJedwabne

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  "Czy w kontekscie tego jak Zydzi traktuja Palestynczykow jest jakas inna moralnie sluszna postawa nizli antysemityzm?
  Zna pan taka? "

  Rozumeim Pana doskonale.

  Kiedys panski piekny kraj dzielnie wspomagal walke "narodu palestynskiego" o jakze sluszny cel - "zepchnac Zydow do morza". Waleczni szachidzi szkoleni byli w panskim pieknym kraju w nielatwej sztuce podkladania bomb w zydowskich autobusach i kawiarniach czy tez likwidowania malych i duzych "syjonistow" ogniem z broni maszynowej. Czasem sie nawet udawalo i wielka radosc panowala, kiedy oderwane rece, nogi i glowy malych i duzych "syjonistow" fruwaly w powietrzu.

  A teraz nie ma tak dobrze. Odkad ten wasz Uklad Warszawski przestal istniec to kasy jakby nie starcza na szkolenie Bohaterskich Bojownikow o Wolna Palestyne. A poza tym jak sie chcialo do NATO i do UE - to trzeba bylo zrezygnowac z daleko idacej pomocy dla w/w Bojownikow.

  Naprawde Pana szkoda. Podsumowujac - ludzie panskiego pokroju mieli swoje piec minut - ale co bylo, nie wroci.

 • 2015-04-22 08:27 | wnukmarek

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Głupi ci Polacy, bo jeśli ci żydzi przed wojną i w jej trakcie mieli takie poglądy jak ci tu na forum, a mieli, to powinno się wcale ich nie ratować, jak w większości państw Europy. Inni jednak jak zwykle byli mądrzejsi od nas. Większość żydów w Europie mieszkała na ziemiach polskich i na obszarach II Rzeczypospolitej np w Niemczech było 0.5 miliona żydów, a w Polsce 3,5 mln. To nasza tolerancja pozwoliła tym przeganianym zewsząd pasożytom tu świetnie prosperować i bezpiecznie żyć.
 • 2015-04-22 08:46 | wnukmarek

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Walą ci żydzi w polskie piersi, ale może trochę powaliliby w swoje. To oni stworzyli żydo-komunę, NKWD to prawie w całości opanowana była przez nich. Bogaci żydzi amerykańscy i szwajcarscy doskonale wiedzieli co się dzieje i to już od 1938 roku. Rotszyldy kupowali złoto od Niemiec i co nie wiedzieli skąd ono. Nie myśleli o swoich ziomkach, ale o geszeftach. Podłość tej nacji jest kosmiczna, na trupach holokaustu też chcą i robią geszefty. Nie zdziwiłbym się, jakby okazało się , że Hitler to też żyd.
 • 2015-04-22 08:57 | michrich

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  ie ,nie byla nim hitlerowska propaganda.
  Byla nim postawa Zydow wobec Polakow w trakcie okupacji radzieckiej 39-41.
  Blyskawiczne otrzasnecie sie chocby z pozorow bycia polskimi obywatelami i wejscie w buty/ buciory NKWDzisty.
  Od kwiatow rzucanych radzieckim zolnierzom 17 wrzesnia, po udzial w sowieckim aparacie wladzy i represji.
  To jest wlasnie odpowiedz na pytanie o pomoc ze strony Zydow wobec Polakow.Byla taka?
  ***
  Pred wojna nie bylo ani UB, ani sowieckiej okupacji tatomiast byly okrzyki Smierc Zydom! Zydzi do Palestyny! Precz z Zydami!
  Moja matka musiala sie chwac ze mna do bramy przed rozscieczomym tlumem katoendekow w Lodzi.Nie dziw ze przy takiej atmosferze Hitler wybral Polske jako miejsce dla wymordowania Zydow Europejscich.
 • 2015-04-22 09:24 | Caramba

  TO PEWNIE PUTIN

  uruchomił uprzejmie szefa FBI.
 • 2015-04-22 09:37 | janussss

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  neospazmin - dopoki trwa Panstwo Izrael nie rozpalicie ponowienie piecow w Auschwitz.
 • 2015-04-22 11:37 | neospasmin

  >Michrich

  Czy zadal pan sobie kiedykolwiek pytanie: czemu na calym swiecie: od Rosji po USA, od Norwegii po Poludniowa Afryke byla tak gleboka niechec do Zydow?
  Niezaleznie od kultury, religii, zamoznosci czy koloru skory wszedzie Zyd byl wrogiem. Czemu?
  Co jesli nie zachowania wlasciwe dla tej nacji byly powodem do niecheci a czasem i nienawisci?

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl
 • 2015-04-22 11:50 | neospasmin

  >p.Janusss


  "neospazmin - dopoki trwa Panstwo Izrael nie rozpalicie ponowienie piecow w Auschwitz."

  Tak dlugo jak bedzie istnial Izrael tak dlugo nie bedzie pokoju na swiecie.

  marcin lazarowicz
 • 2015-04-22 12:35 | ryszard

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  prosze panstwa, jezeli chcecie przeprosin od jamesa comeya i rzadu amerykanskiego to prosze nie podpisywac umowy na dostawe broni amerykanskiej
  oni to bardzo szybko zrozumia swoja pomylke
 • 2015-04-22 12:41 | żyga

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Rozumiem że chrześcijański Bóg kazał dla powstania jedynie słusznej religji kazał zabić jednego żyda ,ale żeby potem pozwolić na wygnanie i po 2000 latach dyskryminację całego narodu ,nie za bardzo.?
 • 2015-04-22 13:17 | jobrave

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Ślepota, zacietrzewienie, jednostronność, zarozumialstwo, szowinizm - okazuje się, że nie tylko wśród Polaków są takie indywidua, które źdźbło widzą w czyimś oku, ale belki w swoim już nie. Ty i basujący Ci Janusss,Ciebie i basującego Ci Janusssa do złudzenia przypominacie "prawdziwych Polaków-patrioto-katolików". Oni też uważają, że naród polski jest narodem wybranym, pokrzywdzonym przez wszystkich, a najbardziej przez Żydów, że nikt nie poniósł tyle ofiar,nie doznał tylu tragedii, tak więc, w kwestiach martyrologicznych nie rożnicie się - dokładnie ten sam schemat. Wy mówicie o zoologicznym antysemityzmie Polaków , a "radiomaryjcy" o takiej samej polonofobii. Dla "radiomaryjniętego" Polaka każdy Żyd, to samo zło, to szatan wcielony, Żyd, to morderca Pana Jezusa, czyhający na polskie niemowlęta, by złapane włożyć do beczki z kolacami i wytaczać z nich krew potrzebną do macy, Żyd rozpijał naród też naród polski, śmierdzi czosnkiem, a do tego lichwiarz, oszust, komunista, enkawudowiec, ubek i co tam jeszcze. I ty jesteś taki sam, poniewaz Ty również dopuszczasz, się uogólaniana, bo według Ciebie każdy Polak do gry w futobol używał żydowskiej głowy, zimą palił Żydami w piecu, albo palil ich w stodołach, kablował na Żydów, mordował zardzewiałymi widłami, a jak był w AK, to strzelał im w plecy. Oj, przydałaby Ci się jakaś psychoterapia, tak jak "polkatriotom" - tak, jak oni dyszysz nienawiścią i upierasz się przy swoim, jak Gmyz przy trotylu.

  Antysemickie dowcipy, obozowe w szczególności - nienawidzę ich, a komuś, kto je opowiada może się spodziewać opier.dolu, a jeśli wyrwie się coś takiego, któremuś z moich znajomych, to przestaje nim być i zaręczam Ci, że nie jestem wyjątkiem. Nie wiem czy Ci wiadomo, że nie wszyscy Polacy, to skinheadzi, myślę, nawet nie połowa, ba, nawet nie promil, jestem również przekonany, że podobna liczba dotyczy autorów antysemickich haseł na murach, które zresztą- od jakiegoś czasu - są natychmiast zamalowywane przez służby municypalne. Możesz nie wiedzieć, zapewne czytasz wyłącznie gadzinówki z wydawnictwa (nomen omen) Bubla Leszka i się tym ekscytujesz, bo to potwierdza Twoje teorie.
  Tu fragment wywiadu z prof. Janem Grabowskim
  Jaki był oddźwięk w opinii publicznej Pana wcześniejszej książki „Ja tego Żyda znam! Szantazowanie Żydów w Warszawie 1939-1943”?

  Poza wąską, bardzo specjalistyczną grupą, ta książka nie miała żadnego specjalnego odbioru. Nakłady książek naukowców takich jak ja czy mnie podobnych są dość aptekarskie.
  My pracujemy z radości dla samej pracy, a jeżeli teraz np. natrafiamy na Jana Grossa, który niejako porywa nas w wir tej rozmowy swoim nazwiskiem, to tym lepiej. Natomiast jeśli chodzi o moją poprzednią książkę, to spotkała się z bardzo gorącym i miłym przyjęciem ludzi znających się na rzeczy, w „Tygodniku Powszechnym”, w „Gazecie Wyborczej”, bardzo mile komentowana tu i tam, i to wszystko.

  To o tyle niezwykłe, że stawia Pan w niej tezy bardzo mocne, rozbijające pewien, bardzo wygodny dla Polaków mit.

  Na przykład mówię o tym, że szmalcownicy to nie była żadna hołota, że to były dziewczynki i chłopcy z dobrych domów, dzieci intelektualistów i rzemieślników. Zrobiłem statystykę zawodową, wiekową, społeczną, gospodarczo-polityczną, opartą o setki i tysiące teczek z sądów niemieckich i z tym trudno jest polemizować. Można mojej książki nie czytać, ale jeśli ktoś chce dyskutować to proszę bardzo, polemizujmy, ale nie na poziomie faktów, które nie podlegające debacie, tylko w sferze interpretacji. Natomiast to, że szmalcownicy pochodzili z przeciętnych rodzin polskich udowodniłem ponad wszelką wątpliwość i nie miałem ani jednego głosu sprzeciwu ze strony ludzi, którym to psuło humor. Trzeba mieć argumenty rzeczowe, żeby móc polemizować z rzeczowymi argumentami.


  Jaki był oddźwięk w opinii publicznej Pana wcześniejszej książki „Ja tego Żyda znam! Szantazowanie Żydów w Warszawie 1939-1943”?


  Poza wąską, bardzo specjalistyczną grupą, ta książka nie miała żadnego specjalnego odbioru. Nakłady książek naukowców takich jak ja czy mnie podobnych są dość aptekarskie. My pracujemy z radości dla samej pracy, a jeżeli teraz np. natrafiamy na Jana Grossa, który niejako porywa nas w wir tej rozmowy swoim nazwiskiem, to tym lepiej. Natomiast jeśli chodzi o moją poprzednią książkę, to spotkała się z bardzo gorącym i miłym przyjęciem ludzi znających się na rzeczy, w „Tygodniku Powszechnym”, w „Gazecie Wyborczej”, bardzo mile komentowana tu i tam, i to wszystko.

  To o tyle niezwykłe, że stawia Pan w niej tezy bardzo mocne, rozbijające pewien, bardzo wygodny dla Polaków mit.


  Na przykład mówię o tym, że szmalcownicy to nie była żadna hołota, że to były dziewczynki i chłopcy z dobrych domów, dzieci intelektualistów i rzemieślników. Zrobiłem statystykę zawodową, wiekową, społeczną, gospodarczo-polityczną, opartą o setki i tysiące teczek z sądów niemieckich i z tym trudno jest polemizować. Można mojej książki nie czytać, ale jeśli ktoś chce dyskutować to proszę bardzo, polemizujmy, ale nie na poziomie faktów, które nie podlegające debacie, tylko w sferze interpretacji. Natomiast to, że szmalcownicy pochodzili z przeciętnych rodzin polskich udowodniłem ponad wszelką wątpliwość i nie miałem ani jednego głosu sprzeciwu ze strony ludzi, którym to psuło humor. Trzeba mieć argumenty rzeczowe, żeby móc polemizować z rzeczowymi argumentami. Jaki był oddźwięk w opinii publicznej Pana wcześniejszej książki „Ja tego Żyda znam! Szantazowanie Żydów w Warszawie 1939-1943”?

  Poza wąską, bardzo specjalistyczną grupą, ta książka nie miała żadnego specjalnego odbioru. Nakłady książek naukowców takich jak ja czy mnie podobnych są dość aptekarskie. My pracujemy z radości dla samej pracy, a jeżeli teraz np. natrafiamy na Jana Grossa, który niejako porywa nas w wir tej rozmowy swoim nazwiskiem, to tym lepiej. Natomiast jeśli chodzi o moją poprzednią książkę, to spotkała się z bardzo gorącym i miłym przyjęciem ludzi znających się na rzeczy, w „Tygodniku Powszechnym”, w „Gazecie Wyborczej”, bardzo mile komentowana tu i tam, i to wszystko.

  To o tyle niezwykłe, że stawia Pan w niej tezy bardzo mocne, rozbijające pewien, bardzo wygodny dla Polaków mit.

  Na przykład mówię o tym, że szmalcownicy to nie była żadna hołota, że to były dziewczynki i chłopcy z dobrych domów, dzieci intelektualistów i rzemieślników. Zrobiłem statystykę zawodową, wiekową, społeczną, gospodarczo-polityczną, opartą o setki i tysiące teczek z sądów niemieckich i z tym trudno jest polemizować. Można mojej książki nie czytać, ale jeśli ktoś chce dyskutować to proszę bardzo, polemizujmy, ale nie na poziomie faktów, które nie podlegające debacie, tylko w sferze interpretacji. Natomiast to, że szmalcownicy pochodzili z przeciętnych rodzin polskich udowodniłem ponad wszelką wątpliwość i nie miałem ani jednego głosu sprzeciwu ze strony ludzi, którym to psuło humor. Trzeba mieć argumenty rzeczowe, żeby móc polemizować z rzeczowymi argumentami.

  Słusznie prawi profesor, że trzeba mieć rzeczowe argumenty, ale w sprawie Jedwabnego, najwyraźniej ich nie ma, tzn, takich, które świadczą, że zbrodni dokonali Polacy.
  "Unus testis, nullus testis" - ta stara zasada mówi, że jeden świadek, to tak, jakby go nie było. Tymczasem Jan T. Gross czyni głownym świadkiem oskarżenia, wypisuje bzdury o liczbie ofiar w Jedwabnem, że 1600 osób, choć archeolodzy udowodnili, że było niewiel ponad 300 osób, są też dowody świadczące o tym, że jednak do ofiar strzelano, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz stodoły. Dziwne, że taki wielki historyk nie sprawdzał innych źródeł, nie porównywał, tylko pisał sobie "z pały. Może sądzi, że jako przedstawiciel "narodu wybranego" nie musi niczego udowadniać, Chciałbym poznać fakty, a nie wytwory Grossowej wyobraźni. Tego jego dzieła naukowe, to jakaś beletrystyka, gdzie tylko topografia i narodowość ofiar się zgadza. Skoro taki wybitny autorytet się myli, lub naciąga fakty , wygłaszając jednocześnie autorytatywne, niczym nie poparte opinie, to co powiedzieć o innych? Może niech prof. Chodkiewicz nauczy, też amerykański, choć nieżydowski profesor. A propos: multum takich Grossów, można spotkać w komisji Macierewicza. Poniżej publikuję link do filmu i dyskusji nt. Jedwabnego, dokument bardzo rzetelny, który krok po kroku, za pomocą dowodów rozprawia się z urojeniami Grossów. Szczerze namawiam do zapoznania się, z nim, ponieważ bezlitośnie obnaża dyletanctwo "historyka"
  https://www.youtube.com/watch?v=biBg3iwIyBc

  Obu Panom, rJ i janusssowi, radziłbym, bym przeczytali, jeszcze raz, mój poprzedni wpis (sorry, że taki długi), tym razem bez zacietrzewienia. Polecam też przeczytać "Testament" Barucha Milcha, można za darmo, legalnie ściągnąć z Internetu. To "survivor" Holokaustu, Żyd, ale, to co pisze o swoich rodakach...
 • 2015-04-22 14:49 | Ben

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Faktem jest ze jakby postawa Polakow wobec Zydow byla bardziej przyjazna to liczba ifiar bylaby duzo mniejsza.
 • 2015-04-22 14:50 | Ben

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  ofiar
 • 2015-04-22 15:31 | jakowalski

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność?

  Po takich słowach szefa FBI, to gdyby Polską rządzili Polacy, to Polska zerwała by wszelakie stosunki z US of A.
 • 2015-04-22 15:41 | jakowalski

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Oui c'est moi un Légionnaire!
  Jako płatny najemnik zachodniego imperializmu, z rękami zbrukanymi po łokcie jak nie wyżej krwią niewinnej ludności cywilnej, nie masz prawa wypowiadać się na polskich forach.
 • 2015-04-22 18:54 | Atlanta

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  "In their minds, the murderers and accomplices of Germany, and Poland, and Hungary"

  Jednym slowem, pan Coney zrownal Polakow z niemieckimi zbrodniarzami.
  To jasno i prosto wynika z angielskiego tekstu!

  P.S. Podobno stwierdzil tez, ze nikogo nie zamierza przepraszac.
 • 2015-04-22 19:01 | mixxer

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  "Panie Poland jestem Amerykanem, spedzilem cale swoje zycie w sluzbie mego kraju w mundurze US Armed Forces."

  ... Army, Navy, Marines? Prawdziwy Hamerykanin podaje galaz ("branch") w jakiej sluzyl - raczej nie uzywa
  zwrotu "US Armed Forces". Jestes wiec albo trollem pospolitym, albo trollem amerykanskim... jezeli to
  drugie, to pisz - prosze - po angielsku zamiast uzywac (wyjatkowo) belkotliwej mieszanki jezykowej !

 • 2015-04-22 19:08 | Mixx

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  ...tutaj tez widzimy slowa Comeya tak Polacy bez niemcow mordowali Zydow i nic tego nie zmieni !!!!!!!!!!!!!!! Zbikowski , Grabowski , Grass, Krall. Engleking. to wystarczy abys poznal prawde .

  A moze tak szanowny "januss" napisze kilka choc slow o Zydach (z Polski, z Rosji, z Ukrainy, z Bialorusi, itd.) torturujacych i mordujacych Polakow?
 • 2015-04-22 19:38 | Atlanta

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  "Waleczni szachidzi szkoleni byli w panskim pieknym kraju w nielatwej sztuce podkladania bomb w zydowskich autobusach i kawiarniach czy tez likwidowania malych i duzych "syjonistow" ogniem z broni maszynowej"

  Dla przypomnienia (osobnikowi "RadziwilowJedwabne")... Pierwszymi terrorystami na ziemiach palestynskich byli Zydzi nalezacy do syjonistycznych bojowek. I to oni zaczeli podkladac bomby - jeszcze przed wybuchem II wojny swiatowej.
  Niech wiec pan (Hasbarczyk?) nie robi ze swoich ziomkow niewiniatek !!!
 • 2015-04-22 21:49 | mixxer

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Jeszcze tylko jeden niewielki cytat z polskiego internetu:

  "Oskarżanie Polaków, że mało zrobili, że mogli bardziej pomóc (Zydom), że współuczestniczyli w holocauście to tak jakby oskarżać Czejenów i innych Indian, że nie pomogli Dakotom gdy wojska Stanów Zjednoczonych dokonywały ich eksterminacji nad Wounded Knee."
 • 2015-04-22 22:45 | jakowalski

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność?

  Jeśli rząd Polski po tych obraźliwych dla Polski i Polaków słowach szefa FBI nie odwoła jeszcze dziś swego ambasadora w Waszyngtonie (DC) na tzw. konsultacje oraz nie uzna ambasadora USA w Warszawie za „persona non grata”, to znaczy, że Polską nie rządzą dziś Polacy. :-(
 • 2015-04-23 01:16 | zielonamysz

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  Tak sobie to wszystko poczytałam. I przypomniały mi się trzy teksty. Najpierw przeczytałam czas jakis temu "Dziennik 1920 " Izaaka Babla - opis wojny i jej okrucieństw zarówno polskich jak i radziieckich jak i zydowskich. Gdy czytałam, zauwazyłam ze miejsca, powiedzmy akcji, sa mi znane. Jedwabne, Radziwiłow, ogolnie te wlasnie strony. I pomyslam ze to w zasadzie jedno pokolenie i byc moze - modus operandi tam wlasnie - taki nie inny był .jakoś wdrukowany?

  Słucham akurat ponownie Ogniem i mieczem - i znow - to co sobie robiono jest niewyobrazalne. Przemoc zahibernowana się w czasie?
  A teraz przeczytalam kolejny tekst i uznalam - to jednak ziemia przekleta. http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,17781754,Polacy_zabili__ale_niech_Zydzi_tez_uderza_sie_w_piersi.html

  Na licytacjach typu my to wy tamto niczego sie nie zbuduje. Nikt tez nikogo tu do niczego nie przekona.
  Zle sie stało i naprawde trudno komus skadkolwiek osadzic czyny i ludzi. Nam tez trudno. A zacietrzewienie jak tu jeden z przedmowcow zauwazył zle rokuje. Coraz ostrzejsze ze strony zydowskiej i tez polskiej. Bardzo wszystko i smutne i niefortunne. I ile wydawalo sie, ze Gross moze miec pozyteczne reperkusje mimo iz to powinna byc inna ksiazka, uczciwiej napisana - ale o tym - to teraz watpie. Czemu to wszystko słuzy? Nie rozumiem. Co da ? Zemsta? Na kim? Nas dzieci tych ktorzy wowczas zyli jeszcze to obchodzi. Nastepne pokolenie nic juz z tego nie rozumie.
 • 2015-04-23 20:57 | Andrzej

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  No i ten szef FBI trochę spuścił z tonu. Nie pozwolili mu na więcej, żeby Żydzi nie czuli się urażeni, ale dalibóg nie wiem dlaczego.
 • 2015-04-24 21:53 | radzilowJedwabne

  Re:Polskie reakcje na słowa szefa FBI mogą odebrać nam wiarygodność

  @mixxer

  Ja tez mysle, ze to bardzo nieladnie oskarzac Polakow, ze nic nie robili. Przeciez tak wielu robilo, co tylkow ich mocy. Mieszkancy kresowych miasteczek rozwiazywali wlasnymi rekami kwestie zydowska, nie szczedzac zapalek ani benzyny. Panscy rodacy - polscy policjanci ofiarnie pilnowali muru getta, zeby sie zaden "zydek" od gazu i pieca nie wymigal. I ofiarnie wylapywali tych co sie ukrywali po aryjskiej stronie. Nie nalezy zapominac o zaslugach panskich rodakow - kolejarzy, ktorzy tak sumiennie wozili ludzkie paliwo do gazu i pieca, dziec po dniu, tydzien po tygodniu.