Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Przepracowani Polacy

(11)
Polak jest prawie najpracowitszy na świecie. Spędza w pracy 42,5 godziny tygodniowo. Pytanie: po co?
  • 2015-05-03 12:48 | Tomasz1091

Czegoś tu nie rozumiem

Czegoś tu nie rozumiem - prosiłbym większe umysły o wytłumaczenie.

Polacy, w zasadzie niezależnie od stanowiska, miejsca pracy, zakładu itp. biorą (czy też są im narzucane) bardzo dużo nadgodzin. Jednocześnie mamy do czynienia z dużym bezrobociem, także w odniesieniu do wielorakich stanowisk. Owe nadgodziny maja zazwyczaj ujemny wpływ na pracowników. Dlaczego więc pracodawcy nie zatrudnią np. dodatkowego pracownika? Nie trzeba by było narzucać nadgodzin, a dodatkowo w lepszej kondycji byłby ogól pracowników i spadłoby bezrobocie.
  • 2015-05-03 16:47 | kaesjot

Re:Przepracowani Polacy

To jest to, co sam propaguję. Skoro mniejszym nakładem pracy ludzkiej możemy zaspokoić potrzeby społeczeństwa to podzielmy się pracą. Niech pracuje więcej ludzi lecz w mniejszym wymiarze by nie czynić tym bezrobotnym zarzutu, iż na nas , pracujących pasożytują.
  • 2015-05-08 12:13 | Agu

Świetny artykuł! Dokładnie zgadzam się z poglądami autora. Jest to wprawdzie globalny, społeczny punkt widzenia, ja mam osobisty. Dałam z siebie wszystko, teraz sobie odbieram. Jest pewien punkt krytyczny, który da się osiągnąć, by odwrócić role. Ale trzeba umieć poradzić sobie z poczuciem winy (trzyma kilka miesięcy), poczuciem nieważności społecznej, nieadekwatności. Trzeba mieć mocno ukonstytuowane poczucie wartości, aby nie definiować siebie poprzez bycie produktywnym pracownikiem. I to też jest praca, ale nad sobą i bardzo wartościowa, polecam. Nie dajcie się zwariować!
  • 2015-05-08 19:30 | Ana

bardzo trafna diagnoza społeczna

Zgadzam się z wszystkimi tezami artykułu, a najbardziej z opisem klasy średniej - to dokładnie o mnie, nauczycielce i mężu, urzędniku!
  • 2015-05-08 21:38 | kasia

po to zeby politykom rosly portfele .
  • 2015-05-19 08:08 | Pola

Świetny tekst!
  • 2015-06-10 12:06 | PinkiePieOnLSD

@Tomasz1091
    Problemem jest tylko to że w obecnych czasach pracownik wymaga wynagrodzenia nieadekwatnego do wykonywanych zadań, a za byle co to przecież nie będzie nawet wstawał z łóżka (obecny system edukacji wspiera i propaguje taką postawę ręka w rękę z medialnym szambem wylewającym się z TV i www). I koło się zamyka. Z jednej strony przepracowani, coraz mniej aktywni w sferach intelektualnych, reagujący nadmierną konsumpcją, z drugiej sfrustrowani, chcący "rozwalać systemy" lub liczący na wsparcie z kasy ogólnej i wystawiąjący rękę "bo mi się należy" . Dziękuje autorowi za trafioną, w mojej opinii, diagnozę.
  • 2015-06-11 20:53 | divak2

Jest dowcip w firmie: Co produkuje S.? Wordy, Excele i Pedeefy.
  • 2016-05-01 16:52 | fanikarolla

Kiedy patrzę na moich kolegów po fachu (przepracowanych, hejże hej!), to przypomina mi się ta anegdotka:
    - "Ile osób pracuje w waszej firmie?"
    - "Najwyżej połowa!"
  • 2016-05-03 21:26 | azur

Sądzę, że duża część Polaków pracuje o wiele dłużej niż 42 godz. na tydzień, ale niekoniecznie w miejscu zatrudnienia
  • 2016-05-04 08:41 | Morpheus_X

Powiedzmy sobie szczerze - te wskaźniki pokazują jak długo siedzimy w pracy a nie jak długo pracujemy. Im bardziej "wschodni" model zarządzania tym popularniejsze jest zwykłe "ściemnianie". Do tego dołożyć należy wszelkich "dyżurujących" typu ochroniarze - oni czasami pracują 24/7 na 3 etatach.