Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak ekologicznie ogrzewać budynki

(12)
Jak wybudować antysmogowy i ekologiczny dom, który będzie przyjazny dla środowiska i naszego portfela?
  • 2015-05-07 14:20 | sprawdzonewpraktyce

Tanie i ekologiczne ogrzewanie

Ja ogrzewam dom kominkiem, w którym palę drewnem i brykietem. Kosztuje mnie to 1600 zł rocznie i jest ok. W domu zawsze mam ciepło, a jak raz załaduje kominek, to nie muszę do niego zaglądać przez kilkanaście godzin. Nie smrodzę, nie zużywam węgla, ropy ani gazu. Czysto, miło, przytulnie i ekologicznie.
    Tutaj są moje wyliczenia,

http://marekmika.blogspot.com/2015/04/podsumowanie-sezonu-grzewczego-20142015.html
  • 2015-05-07 22:35 | Leszex

Re:Jak ekologicznie ogrzewać budynki

Imperium Rzymskie rozpadło się przez ołów, obecnie ludzkości zagraża zatrute powietrze. Palę w prymitywnym piecu c.o. węglem. który spala się kiepsko, a kopci niemiłosiernie. W kominku palę drewnem drzew liściastych, też kopci ale minimalnie. Takich źródeł emisji spalin w naszym kraju jest ogrom. Pięknie jest być górnikiem jednak efekty pracy górników trują jak diabli. Jest z tego problem, który wydaje się nierozwiązalny. Ochrona środowiska nie jest problemem lokalnym, jest problemem globalnym. Polskie górnictwo jest na razie problemem lokalnym. Stanowisko niektórych kandydatów na prezydenta w tych kwestiach zdradza ogromną niekompetencję i być może niewiedzę. Dwie Dudy nie zastąpią orkiestry, napisał ktoś na pasku w Szkle Kontaktowym. Pasuje do tego komentarza jak ulał.
  • 2015-05-07 22:41 | Rodz

Ja mam pare uwag do faktow podanych w artykule. Prosze mnie zle nie zrozumiec, ja nie jestem przeciwko energii odnawialnej, ja z tego zyje.
    Ale!!:
    1. W zimowa noc kiedy nie ma wiatru skad moze byc energia elektryczna do zasilania KAZDEGO urzadzenia znajdujacego sie w domu? Oczywiscie z elektrowni konwencjonalnej. Czy moze ich byc mniej??? Ilosc musi pokryc zapotrzebowanie takie jakie jest w tej chwili.
    2. Zeby chalupa byla ciepla trzeba specjalnych materialow do jej budowy .... im cieplejszy dom, tym niższe koszty jego utrzymania. Racja! ale czy ktos przeliczyl ile kosztuja drozsze materialy do budowy domu w porownaniu do kosztow utrzymania? Czyli inaczej mowiac jaki bedzie koszt amortyzacji pieniedzy wpakowanych w ekologie?
    3. To samo dotyczy zainstalowania urzadzen do produkcji energii elektrycznej. Mozna zainwestowac w wiatrak w panele sloneczne (a nie solarne bo to nie jest polskie slowo), w energie termalna (nie wiem czy jest polskie slowo) itd. problem w tym czy te naklady beda adekwatne do zyskow, jakichkolwiek zyskow.
    4. W zwiazku z powyzszym, zeby ulzyc tym ktorzy maja glabokie kieszenie ....Małe instalacje (do 10 kW) będą sprzedawały energię do sieci drożej, niż płaci za nią odbiorca domowy. Pytanie: kto pokryje roznice?? Panstwo czyli ..... podatnik zamiast otrzymac pieniadze na szkoly czy szpitale zasili kieszen tych co maja pieniadze do wydania.
    5. More ... NFOŚiGW uruchomił w 2014 r. program Prosument, czyli system pożyczek na instalowanie domowych mikroelektrowni, powiązany z dotacjami sięgającymi 40 proc. kosztów. ... Kto placi za to?? znowu szkoly, szpitale ... itd
    6. A teraz cos ze "srodowiskowego"podworka ... czy p. Urszulka zadala sobie pytanie ile energii potrzeba zuzyc na wyprodukowanie tych urzadzen do produkcji energii odnawialnej? Ile kopaln trzeba uruchomic zeby wydobyc niesamowita ilosc krzemu potrzebnego do produkcji "polysilicon-u" co jest czystsza forma samego krzemu. A co najwazniejsze to to co sie dzieje z odpadami z ich produkcji. To, ze ogniwa fotovoltaiczne czyli sloneczne sa tanie zawdzieczamy temu ze odpady poprodukcyjne poprostu sa wylewane gdzie sie da. Czyli z jednej strony chcemy chronic srodowisko a z drugiej je zasmiecamy odpadami. NOwe technologie urzywaja karcenogenny kadm i wiele innych metali ziem rzadkich ktorych produkcja zanieczyszcza srodiwisko jeszcze wiecej.To samo sie dzieje z produkcja miedzi ktorej ilosc potrzebna do wyprodukowania 1kWh w elektrowni wiatrowej jest kilkadziesiat procent wieksza niz w duzej elektrowni a huty miedzi tez zanieczyszczaja srodowisko.

Tych kilka uwag nasunely mi sie po przeczytaniu artykulu. Jest ich troche wiecej ale nie chcialbym zanudzac. Powiem tylko, ze koszt instalacji energi termalnej dla jednego domu wg mojego znajomego ktory byl zainstalowal takie urzadzenia wyniosl ponad 30tys dolarow. Czy mu sie to zwroci, watpie.

a propos kominkow - czy aby to drewno nie powoduje nadmiernej produkcji CO2, SO2 i temu podobne zwiazki chemiczne nie wspominajac o ilosci potrzebnej do ogrzewania domu? Skad wziac tyle drewna?

Pozdro.
  • 2015-05-08 06:53 | Herstoryk

Mieszkam w domu pasywnym od 5 lat. Został zaprojektowany do maksymalnego wykorzystania ciepła słonecznego i wentylacji. Ma panele fotowoltaiczne na dachu i zbiorniki deszczówki zasilające pralnię, toaletę i ogródek. Opłaty za prąd są prawie zerowe, za wodę minimalne. Ekstra koszty budowy wyniosły ok. 7-8% więcej niż standartu i powinny się niedługo zwrócić. Największym plusem jest jednak fantastyczny komfort mieszkania, o wiele wyższy niż w budynku tradycyjnym.
  • 2015-05-08 11:06 | The Central Scrutinizer

Jeszcze uwaga do uwag Rodza:
    Kiedy zachłystywałem się różnymi "fajnymi" zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami (różne układy pasywne, panele itp.) ktoś delikatnie zwrócił mi uwagę, jak bardzo kosztowne jest utrzymanie tychże. Brak autoryzowanych czynności utrzymaniowych powoduje utratę gwranacji lub po prostu awarie tych urządzeń.

Pomijając więc obliczenia zaawansowane (porównywnie energii potrzebnej do wyprodukowania tych urządzeń do oszczędności, które generują itp.) pozostaje brutalna rzeczywistość. Co z tego, że mogę być ekolo, jeśli mnie na to nie stać?
    Co mi po świadomości, że zredukuję swój carbon footprint do zera, jeśli przy okazji umrę z głodu?
  • 2015-05-08 11:07 | The Central Scrutinizer

A czy możesz zdradzić ile rocznie kosztuje utrzymanie/ serwisowanie tych urządzeń? Według mojej wiedzy one nie są "service-free".
  • 2015-05-08 22:42 | xpawelek

To o czym pisze Autor jest od wielu lat coraz czesciej stosowane w RFN.Wasze wypowiedzi swiadcza o tym ,ze nawet nie zdajecie sobie sprawe z tego ze PL jest juz rarytasem opalajac domy weglem:opoznienie do tzw Zachodu oceniam na 50-70 lat.
    Od 2017 praktycznie budujacy w RFN bedzie zmuszony do budowy energooszczednych domow i polskie opoznienie dalej sie zwiekszy! Do tego dochodzi rzekomo wolnosc budowy jak i gdzie sie chce w PL:jest to kawal albo,bo Polak musi miec wroga,spisek,to modne,Watykanu??????
  • 2015-05-09 15:06 | abchaz

Re:myslec globalnie !

Jak Golfstrom osłabnie ,powazne przewidywania naukowców amerykańskich,to w Europie trzeba będzie grzac potężnie.
    Wiatraki,fotovoltaika i pompy ciepła nie wyrobią .Zwycięzcami ratującymie Europejczyków będą KW,JSW i inne.n.W.
    Byle by dotrwac do tej epoki.
    Nasz Rząd winien podjąc uchwałę przymuszjąca Golfstrom do się odsunięcia.
  • 2015-05-29 06:24 | wilde

xpawelek, u nas także będą śrubowane normy dotyczące energooszczędności domów...
  • 2015-05-29 09:43 | jakowalski

Jak ekologicznie ogrzewać budynki?
    Przenieść je do ciepłego klimatu. Transfer ludności świata do strefy klimatu śródziemnomorskiego (południowa Europa, południowe wybrzeże Morza Śródziemnego, Ameryka Środkowa i większość Południowej oraz umiarkowane klimaty Azji i Oceanii) proponował już dawno temu (lata mniej więcej 1970te) czeski pisarz S-F, nie pamiętam czy František Běhounek czy też raczej Ludvík Souček - proponował on właśnie taki zorganizowany exodus ludności z północy na południe Europy.
    A ja sam oszczędzam na ogrzewaniu poprzez przeprowadzenie się do Portugalii. Generalnie: w Europie na północ od Paryża czy Berlina nie powinno być większych miast, ze względu na ogromne koszta ogrzewania ich w zimie. Z tych miast należy zostawić tylko ich części zabytkowe, n.p. starówki i niektóre najciekawsze budynki. W Warszawie oznaczało by to na przykład zachowanie Starówki i Traktu Królewskiego wraz z Łazienkami i Wilanowem, a blokowiska typu Ursynowa, Białołęki czy też Gocławia albo Bemowa można by wtedy, bez żalu, wyburzyć i zaorać albo zalesić. Ta północna część naszego kontynentu powinna być tylko rolniczo-górnicza, co dziś wymaga, jak wiadomo, bardzo niewielkiej ilości ludzi. Przemysł należy przenieść z północy na południe Europy, wraz z ludnością miast, a wtedy Europa naprawdę zacznie oszczędzać na zużyciu energii. Inne rozwiązania są bowiem tylko na krótki czas, a więc pozorne.
  • 2015-06-17 17:05 | Kersky

Zawsze jest jeszcze gaz. Kotły kondensacyjne mocno potaniały, pozwalają na oszczędność - no i dzięki kondensacji takie ogrzewanie jest jeszcze czystsze. No i za parę lat, po spadku cen, będzie można bezproblemowo łączyć je z panelami solarnymi.
  • 2015-07-21 01:21 | rafik

Podobnie jak np. zgazujące, jeśli preferujesz (bardziej bezpieczne cenowo) paliwa stałe. Różnica niebo a ziemia względem dawnych kotłów śmieciowych, również pod względem czystości spalania.