Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

(40)
Formalnie nic się nie stało. Bronisław Komorowski ma duże szanse na zwycięstwo w drugiej turze. W niedzielę, 24 maja, kto inny będzie głosował i kto inny nie będzie głosował.
 • 2015-05-12 13:38 | Marcin

  Niby dlaczego gorzej?

  "Bo wszystko wskazuje, że jako prezydent Andrzej Duda dużo gorzej przysłużyłby się Polsce niż Bronisław Komorowski, a mogąca powstać jesienią koalicja Kaczyńskiego z Kukizem rządziłaby dużo gorzej niż koalicja Kopacz z Piechocińskim."

  A co na to wskazuje, poza politycznym widzimisię p. Redaktora?
 • 2015-05-12 13:43 | waldek

  zrozumienie

  Boze. Ktos nareszcie zrozumial dlaczego w I turze glosowalem na Kukiza a w drugiej musz na Komorowskiego, bo innego nie mam wyboru. Panie Jacku...prosze sie zglosic w kolejnych wyborach. Nareszcie ktos kto umiejetnie przeczytal wyniki...a Komorowski referendum w sprawie JOW tylko sie zblaznil...
 • 2015-05-12 13:43 | adibo

  O co chodzi wyborcom

  Myślę, że wyborcy po prostu powiedzieli dość obozowi władzy (pojętemu szerzej niźli tylko rządzącym). I trudno się dziwić. Smiać się chce, gdy słyszę, że młodzi chcą przewrotu, że nie są racjonalni, etc.

  A przecież wybory to (zawsze) święto demokracji. I święto się udało. Wyborcom. Powiedzieli co mieli do powiedzenia. Warto i należy to uszanować. Przypomnę tylko (a nie należę do najmłodszego grona wyborców), że w '89 do wyborów także nie startowali sami "oświeceni" i "doświadczeni". Gdyby tak było, prezydentem mógłby zostawać tylko obecny prezydent!
  Może właśnie czas nieco przewietrzyć tego rodzaju postrzeganie urzędu. W mojej (ale chyba nie tylko) skromnej ocenie urząd prezydenta (celowo pisanych tu z małych liter!) to robota do zrobienia. Można go sprawować dobrze nawet jeśli nie spało się na styropianie, i nie miało się wąsów. Nowe pokolenie to rozumie. Pokolenie "styropianu" ma swoje zasługi - to jasne. Miało też sporo czasu by wypracować sobie godnych następców (istnieje takie pojęcie jak "succession planning", warto poczytać.)
  Ludzie potrzebowali zmiany wtedy, w 89 i - najwyrazniej - potrzebują jej i dziś. I właśnie to wypowiedzieli. I bardzo dobrze, bo zmiana najwyraźniej jest potrzebna.
  Każde pokolenie ma swój czas i biorąc pod uwagę stałość nazwisk nieustannie widzianych w polskiej polityce po '89 (warto porównać je z listą czynnych polityków okresu choćby z Niemiec) nie można się dziwić, że wyborcy zadecydowali: czas na zmianę.
  Co by nie mówić o wynikach I tury wyborów, demokracja ma się świetnie. Przynajmniej przy wyborach politycy muszą słuchać wyborców. Nadziwić się nie mogę, że niektórzy odkryli to dopiero teraz...
 • 2015-05-12 15:10 | Konradeusz

  Debata

  Pisze Pan Żakowski 07.05 w SE "Prezydent Komorowski postąpił słusznie, że nie wziął w tym udziału. Zgoda na zmieszczenie w 2 minutach swojego programu polityki zagranicznej? Albo gospodarczej? To byłoby kompromitujące..." Dziś Pan pisze "Nie warto się łudzić, że wszystkiemu winne są błędy prezydenckich sztabowców, źle poprowadzona kampania,..., absencja podczas jednej DEBATY..." 47 linijka. Po debacie miesza Pan z błotem innych kandydatów, aby wynieść na piedestał Komorowskiego. Teraz Pan napisał, że sztab popełnił szereg błędów. No to jak jest? Pański obiektywizm jest oczywiście zerowy. Pański punkt widzenia jest uzależniony jedynie od potrzeb partii rządzącej.
  p.s. Argument Prezydenta którego Pan również bronił, że niby - prezydentowi nie wypada brać udziału w debacie przed I turą, że nigdzie nie ma takich praktyk, jest to poniżające debatować wśród kandydatów - pęka jak bańka mydlana w odniesieniu do rzeczywistości. Cemeron jakoś stawił się na debacie w UK. Pewnie jakby poszukać dalej to by się okazało, że to całkiem normalne praktyki - z reszt a jak podpowiada logika. Wniosek: Broni Pan Prezydenta który nie zgłosił się na debatę bo albo bał się, że się skompromituje, albo bał się tego sztab. I też mnie się tak wydaje, że wypadł by bladziutko.
 • 2015-05-12 15:11 | Marta

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Niestety Ci co najtrafniej odczytują społeczne nastroje (Żakowski, Paradowska i in.) nie są języczkiem u wagi polityków.
  Obóz rządzący to nie tylko PO ale i tez miałka, nieracjonalna, nieskuteczna strona przeciwna, bazująca na niskich pobudkach i słabych emocjach.
 • 2015-05-12 15:43 | marianna.kotuniak

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury


  'skoro ci politycy tak nierozumiejacy i odklejeni od rzeczywistosci, nie warto juz na nich glosowac i trzeaba wybrac nowych

  i moze trzeba zmienic narracje nienawisci na narracje ZAPOMINANIA, ODPUSZCZANIE, na calej scenie politycznej, przestac uzywac slowa histeria, ktore jest niemerytoryczne, raczej nazwac je zalaba, lekiem, frustracja

  mam nadzieje, ze scena polityczna jak kociol alchemiczny wreszcie wyda nastepna przemiane, koniec przedsiebiorczego dyskursu odklejonego od rzeczywistosci, obojetnego i zbyt liberalnego dla naszej zagubionej, demokracji kapitalistycznopodobnej

  jestesmy podobni tygrysom azjatyckim na europejskim poziomie obrony praw czlowieka, pracownika, a podzial dobr podobny choc wynikajacy z innego procesu historycznego. co z tego, kto bedzie tych praw bronil, solidarusci czy lewicowcy gadajacy. solidarysci maja piekna tradycje Solidarnosci, a lewicowcy maja tradycje zaprzepaszczania socjalizmu prze 50 lat perelu, wysuszyly sie ich obietnice, chaotyczne ich motywy. czlowiek prosty, zwykly Polak nic juz nie rozumie, ale tez nie jest az tak glupi by sluchac opowiesc o lataniu.

  ciesz sie, ze punck wszedl na salony

 • 2015-05-12 16:03 | Marccin D-G

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Takie to wróżenie z fusów troszkę, ta pisanina cała.
  Osobiście zaczynam mieć coraz większy chciałem napisać żal, ale to raczej jest podejrzenie co do dziennikarzy. Podejrzenie, które im częściej się nad tym zastanawiam, tym bardziej się we mnie utwierdza. Chodzi mi mianowicie o jakość podawanych informacji. Nie mam tu na myśli mediów "reżimowych" czy "niepokornych" czy innych tego typu podziałów. Chodzi mi o taką zwykłą rzetelność i uczciwość. Dla przykładu teraz wszyscy żyją wyborami prezydenckimi z jakiegoś tajemniczego powodu. Prezydent nie sprawuje rzeczywistej władzy więc tak głębokie przeżywanie tych wyborów nie ma chyba większego sensu ani żywotnego znaczenia dla Polski jako takiej. Oczywiście nie twierdzę że to jest kompletnie bez znaczenia kto ten urząd piastuje jednak nie popadajmy w skrajności.W międzyczasie gdzieś w tle przeszła informacja o tym, że Pan Macierewicz nie będzie odpowiadał za nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI. Sucha informacja, sucha jak podeszwa Mojżeszowego sandała. Nic nad to. Żadnego zainteresowania nikt się nie pochylił, nikt nie drąży, jak to? dlaczego?. nikt nie próbuje wyjaśnić tej sytuacji.Według sądu Macierewicz nie był funkcjonariuszem publicznym przygotowując raport. Przecież to jawna kpina. Sam raport i sposób jego publikacji to kpina ze zdrowego rozsądku, ale co tam przecież są wybory, koszta poniesione przez Polskę nie są przecież istotne. Są wybory, można snuć teorie jeszcze bardziej szalone niż wizje Pana Brauna, chrzanić resztę. Nie ma leków? Ktoś je wywozi za granicę, bo tam lepiej płacą i to za cichym przyzwoleniem ministerstwa ? Bzdura, może to nawet dobrze, chorzy może szybciej zejdą, nfz odsapnie, zus odsapnie, wszystkim będzie lżej, chrzanić to, WYBORY!!!! WYBORY!! WYBORY!!, potem się coś innego wymyśli a zaraz potem będą kolejne wybory, a potem też jakoś to będzie w końcu mamy wyobraźnię. Po co się grzebać, po co dociekać prawdy, szukać faktów, sprawdzać hipotezy, rzetelnie i wyczerpująco informować. Przecież znacznie łatwiej jest komentować, płynąć z prądem, broń boże się nie zagłębiać, przecież to może być ryzykowne..no i wymaga tyle wysiłku. Niby 4 władza, a wydaje się, że razem z 2 i 3 są siebie warte. Zapatrzone w siebie, przekonane o własnym majestacie i oderwane od rzeczywistości, głoszące frazesy....
 • 2015-05-12 16:46 | ziemek52

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Moim zdaniem euforyczne nastroje w PiS po sukcesie Dudy są bardzo na wyrost. Wcale nie jest bowiem powiedziane, że 20% głosujących wyborców na Kukiza odda swe głosy na kandydata PiS lub prezydenta Komorowskiego. 50 % uprawnionych do głosowania zostało w domu. 20% uprawnionych oddało głos na Kukiza. Świadczy to o tym, jak bardzo ludzie mają dość PO i PiS i jak poważne jest wyalienowanie władz od społeczeństwa. A młode pokolenie szczerze może mieć dość pracy na umowy śmieciowe, braku polityki prorodzinnej, perspektyw i pracy .Dość też ma "religii smoleńskiej" PiS-u i wszechobecności Kościoła w polityce i rządów biskupów. Dlatego owe 20% głosujących na Kukiza, odrzucających dzisiejsze państwo, może wcale na II turę wyborów nie pójść. A w przyszłości władze z Prezydentem RP na czele, powinny się dobrze zastanowić, co zrobić z 50% grupą niezadowolonych wyborców, którzy zostali w domu + 20% antysystemowców Kukiza.
 • 2015-05-12 16:50 | Cogito

  Żeby mówić o kryzysie elit takowe musiałby najpierw zaistnieć,

  W Polsce nie ma elit. Są dorobkiewicze, ludzie wystawieni przez układy, kryci a jednocześnie lobbowani przez lokalne i krajowe grupy wpływów. (Ziemkiewicz, „Polactwo”)
  Elita powinna być przede wszystkim wykształcona. Nie chodzi już tyle o naukowców, ale o ludzi obytych w świecie, władających co najmniej angielskim, znających i rozumiejących historię własnego Narodu. A kogo my mamy? Dzieci z rodzin z dawnych układów. Z układów, które prowadziły „negatywną selekcję społeczną” przez 50 lat PRL. Dalej mamy awanturujących się rolników, niespełnionych filozofów, transseksualistów… Elita? Za przeproszeniem…..

  I jeszcze ten wniosek, że nawet jeśli chcę głosować na Dudę, to nie mam wyjścia i muszę na Komorowskiego. Nic nie muszę! Pan się lepiej pokusi o analizę, dlaczego prawie 55% ludzi nie raczyło się pofatygować do lokali wyborczych. A może już tyle jest zagranicą bez możliwości oddania głosu?
 • 2015-05-12 17:01 | Vera

  Wspaniała i piękna analiza

  A byłaby jeszcze piękniejsza gdyby Pan Żakowski nie pouczał wyborców, co dla nich lepsze a zostawił to ich inteligencji. Inaczej mówiąc, dlaczego Pan nie docenia inteligencji wyborców?
  A chcąc się przysłużyć tym, których uważa Pan za nieco lepszych, może pan przecież inaczej: Przecież jest dla każdego jasne, że zwycięstwo wyborcze Dudy to koniec Kaczyńskiego. ten wielokrotnie występował do wyborów i zawsze przegrywał. A Duda byłby zwycięzcą już za pierwszym razem. Powinien więc natychmiast pozbyć się nieudolnego staruszka i skierować PiS na tory bardziej nowoczesne. Możliwości są dwie: Albo Duda wyrzuca Kaczyńskiego i PiS się otwiera według zasad przyniesionych przez kandydata z Brukseli, albo Kaczyński robi z tym porządek i oczywiście przegrywa wybory. I oba rozwiązania uważam za będące do przyjęcia.
  Co by było gdyby zamiast straszyć, jęczeć i pouczać głupich wyborców przez 2 tygodnie pokazać im ewentualne perspektywy?
 • 2015-05-12 17:17 | Leszex

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Gdy zostanę prezydentem pielęgniarki będą miały we mnie oparcie oświadczył pretendent. Czy to znaczy, że wspólnie ruszą na Rząd? We Wrocławiu na ulicy Jana Kasprowicza wielki plakat wyborczy Prezydenta z nabazgrolonym dopiskiem „zdrajca narodu”. W pobliżu kościół i komisariat policji. Nie dziwię się, że w PRL zlikwidowano stanowisko Prezydenta. Przewidywano, że takie napisy będą na porządku dziennym. Teraz to już będzie możliwe referendum z pytaniem czy potrzebny jest Senat ale też czy potrzebny jest taki Prezydent jak ten na plakacie na ulicy Jana Kasprowicza we Wrocławiu.
 • 2015-05-12 17:20 | Bibilijny

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Artykuł napisany na pewno pod rozwagę aby jednak Komorowskiego przepchać ,a Polacy to w sumie sami nie wiedza co chcą , chcą zmiany ale sami nie wiedzą jakiej a co to jest JOW to już mało kto wie , a na pewno nikt sobie nie zdaje sprawy , tylko zmiana. Reszta artykułu ubrana w dialektykę z ostrzeżeniem ,że Duda to nie Komorowski bo tenże Komorowski
  namaszczony by takową godność na urzędzie wysokim się sprawdził.

  Być może redaktor zna bliżej Komorowskiego Bronisława i ukryte zalety stara się w kilku słowach przybliżyć nam wyborcom jak wcześniej inny z kolei pisarz Polityki sugerował ze Komorowski to lepszy Prezydent aniżeli kandydat.

  Po tych wszystkich ostrzeżeniach i pochlebstwach w stronę nam miłościwie panującego pozostaje jednak poważne zagrożenie ,że wyborów nie wygra , a wygra je Duda ponieważ Komorowski trzyma się starych zasad : mniej pracujesz mniej szkodzisz i tak kadencja przeleciała, podobnie jak inny dyletant co się w porę ulotnił Tusk. PO się wali, wali się kadrowo, wali się ideowo i to jest nienadrobienia w ciągu 2 tygodni, a że Duda dokonal wyczynu ,że zapędzil te towarzystwo do kąta w ciągu 3 miesięcy to świadczy jedynie o tym, ze PO to durna partia podobnie jak SLD rozsypala się po aferze Rywina, ale Dudy zwycięstwo a przekonany jestem że łatwo mu przyjdzie zwyciężyć w II turze , potwierdzi jeno to,że polski potencjal ludzki jest niesamowity i dlatego potrzebne są zmiany by te zasiedziale towrzystwo niemrawe i skorumpowanych aferzystów i złodziei pogonić czy też rozgonić.
 • 2015-05-12 18:31 | Sorbent

  Prezydent do niczego

  Panie Jacku Żakowski! Żyję na tym świecie już 67 lat i nigdy prezydent nie był mi do niczego potrzebny. Nigdy nie czułem żadnej siły sprawczej prezydenta. W świecie tzw. organów wykonawczych państwa prezydent nigdy mi się nie kojarzył ze stanem decyzyjnym, kształtującym cokolwiek w świecie rzeczywistym. Stąd głosowanie na Dudę czy Komorowskiego uważam za bezsensowne. Świat polskiej polityki po prostu nie potrzebuje prezydenta. To po prostu przerost formy nad treścią. I tyle!
 • 2015-05-12 20:32 | stok

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Naród jest dużo mądrzejszy od Żakowskiego, który zachwala Komorowskiego. Przed wyborami dostał od niego medal.
  Kopacz odpowiada za stan naszej służby zdrowia. Każdy widzi, co jest warta.
  Wynik 1. tury to sprawiedliwa kara za likwidowanie szkół i ograniczanie nauki fizyki, biologii i chemii, niszczenie służby zdrowia i zabieranie emerytur spracowanym ludziom. Kara za fałszywe obietnice likwidacji senatu i ograniczenia ilości posłów. Za rozdawanie tajnych emerytur styropianom i wieszanie medali za strajki. Kara za nachalną propagandę. Kara za dyletancką politykę zagraniczną.
  Po 2. turze przegrany może uczciwie pracować jako gajowy – do 67 roku życia, albo poprosić panią premier o tajną emeryturę specjalną.
 • 2015-05-12 20:41 | zet

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Drugą turę wyborów pan Komorowski ma szansę wygrać z prostego powodu; pan Duda nie otrzyma większego poparcia od tego,które ma w 1-szej turze.
 • 2015-05-12 20:48 | Leszex

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Pan Jacek Żakowski słusznie obawia się o przyszłość polskiej polityki. Właśnie przeczytałem na pasku w TVP Info, że Paweł Kukiz proponuje poprowadzenie debaty między Andrzejem Dudą a Prezydentem Bronisławem Komorowskim w obecności swoich wyborców w Lubinie, pewnie na stadionie z udziałem kibiców. Dlatego, że starają się kupić głosy jego wyborców. Odlot zupełny. Tu nawet Maciej Maleńczuk nie pomoże.
 • 2015-05-12 21:05 | Analityk

  Felietonowi brakuje kilku procent

  Trafność targetową (odróżniać od celności merytorycznej!) artykułu oceniam na 33.77 %.
  Tyle, że się przecież okazało, że to za mało.
 • 2015-05-12 21:12 | kenzo_bojownik

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  przeciez tez " objawy problemu" niczego nie zmienia... ze jest problem i to powazny nikogo nie obchodzi... festiwal bedzie trwal dalej
 • 2015-05-12 21:48 | kaesjot

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Tylko Cogito zwrócił uwagę na najważniejszy aspekt tych wyborów - absencję wyborców.
  Nie można obejść się wzruszeniem ramion i stwierdzeniem, że nieobecni nie mają racji.
  Prawie 52% wyborców zignorowało te wybory nie fatygując się do lokali wyborczych lub oddając głoś nieważny !
  Roztrząsa się skład socjalny, wiek, wykształcenie, pochodzenie tych, którzy głosowali na poszczególnych kandydatów natomiast NIKT nie zainteresował się i nie upublicznił KTO i DLACZEGO zbojkotował te wybory !!!
  Może uznali, że żaden z kandydatów nie nadaje się na prezydenta albo też uważają, że niepotrzebny jest nam urząd prezydenta albo powinien posiadać większe uprawnienia a może jest to "czerwona kartka" dla tych, co rządzą w Polsce od ćwierćwiecza, może nie podoba styl i kierunek realizowanej polityki.
  Moim zdaniem jest to ważniejsze, kto , na kogo głosować będzie w II-giej turze.
 • 2015-05-12 22:01 | Khaazad

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Ja w drugiej skreślę obu....
 • 2015-05-12 22:06 | Konrad Śliwkiewicz

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  W ciągu lat władzy w PO P. Tusk konsekwentnie eliminował ze swego otoczenia ludzi zdolnych i ambitnych a promował bierne miernoty, których jedyną zaletą była lojalność wobec wodza, a nawet obecnie zostawił skład, który gwarantuje mu powrót na stołek wodza gdy skończy mu się kadencja w Brukseli. To samo zresztą robił P. Kaczyński. Konsekwencją tego jest absolutne nieprzygotowanie polskiej klasy politycznej do obecnych wyzwań tak międzynarodowych (brak ukierunkowanej strategii wobec konfliktu USA ze światem islamu, a obecnie także z prawosławiem) jak i krajowych (zawężające się możliwości rozwoju dla klasy średniej, zapaść cywilizacyjna całych regionów, żałosna jakość usług publicznych). Polskie elity polityczne ale także i medialne tkwią w 1989 roku - nieprzypadkowo tak rozdmuchano z jednej strony uroczystości rocznicowe 25 lecia 1989 roku, a z drugiej strony przygotowano księgę zniszczeń. Obecnie mamy 2015 rok.
 • 2015-05-12 22:26 | lonnol

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Poniedziałek godz. 21.50 sztandarowy program tvp 1 Tomasz Lis na żywo. Rozsiadam się wygodnie w fotelu, sensacyjna niedziela, pewnie będą ciekawi goście. I są A. Kwaśniewski, A. Smolar i R. Markowski. Wszyscy jak jeden mąż popierają Pana Prezydenta, łącznie z prowadzącym. Kurczę, przecież w niedzielę 2/3 wyborców zagłosowało przeciwko Panu Prezydentowi. Wypadałoby, żeby w telewizji publicznej pojawił się ktoś, kto uważa, że A. Duda nie jest kompletnym durniem i ma coś do powiedzenia milionom rodaków. Red. T. Lis tak nie uważa i mamy 4 uczestników, którzy kombinują jak pomóc Panu Prezydentowi. Nic panowie nie zrozumieliście z niedzielnych wydarzeń. Potrzebujemy minimalnej równowagi w debacie publicznej, a nie wmawiania ludziom, że kto nie za PBK ten kretyn. Jeśli wygra A. Duda, to będzie to też zasługa Pana Red. T. Lisa.
 • 2015-05-13 08:16 | kaesjot

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Lonnol - uściślę.
  Na PBK głosowała zaledwie 1/6 ( 16,2 % ) UPRAWNIONYCH do głosowania. Inaczej mówiąc na 6-ciu dorosłych Polaków :
  - jeden uważa, że prezydentem powinien zostać BK
  - dwóch uważa, ze ktoś inny
  - pozostałych trzech uważa, że żaden z kandydujących nie nadaje się na prezydenta albo też, że jest to zbędny a jednocześnie zbyt kosztowny urząd. Tego nie wiemy, gdyż nie bada się a przynajmniej nie publikuje się motywów, jakimi kierowali się ci, którzy nie poszli głosować lub celowo oddali głos nieważny.
 • 2015-05-13 09:17 | tove

  O co chodzi wyborcom?

  Nie wiem o co chodzi innym, ale ja mam problem z pokoleniem Polaków plus 50 minus 70, tych z PZPR, Solidarności czy olewających jednych i drugich. Pokoleniem wychowanych w "komunie", których młodość i wiek średni (20 - 40 lat) przypadły na czasy Gierka. To pokolenie w młodości nie pracowało na śmieciówkach, nie musiało brać kredytów na mieszkanie, martwić się o żłobek, przedszkole i nie brało udziału w wyścigu szczurów, który nakręcili im ich własny rodzice.
  To wy 50 plus odpowiadacie za dzisiejszą sytuację w kraju. Przyspawani do stołków i apanaży, pouczacie pokolenie własnych dzieci, którzy lepiej od was znają języki obce, współczesny świat i orientują się w zachodzących w nim zmianach, którzy w sumie są dużo lepiej od was wykształceni i odważni. Nie chcę tu wartościować, co jest jest większą odwagą - manifestowanie w tłumie przeciw politykom, czy samotny wyjazd do obcego kraju, gdzie czeka cię praca często poniżej kwalifikacji.
  Wasi rodzicie - nasi dziadkowie nie tylko odbudowali Polskę z powojennych zniszczeń, każdemu z was zapewnili pracę i jeszcze pomagali wychować wam nas. I jeśli od kogoś mieliśmy nauczyć się etosu pracy i zaciśniętych zębów to tylko od nich, pokolenia pamiętającego wojnę i czasy po niej.
  Bo wy o prawdziwej pracy nie macie pojęcia. Całą młodośc nasiąkaliście kombinowaniem, symulowaniem i cwaniactwem "czy się stoi czy się leży..." Dziś już w strojach neoliberałów rówieśnikom swoich dzieci dajecie śmieciówki, bo "niech sam założy firmę, jak taki mądry..."
  Wy nie słuchacie pokolenia własnych rodziców i nie słuchacie pokolenia swoich dzieci
  Jesteście roszczeniowi, bo uznaliście, że raz dana wam władza - w polityce, biznesie, mediach, będzie do was należeć, tak długo - ja uznacie za stosowne.
  Okopaliście się w swoich pozycjach i macie pretensje, że ktoś chce to zmienić.
  A najśmieszniejsze jest to, że wy, chcąc czy nie chcąc, uczestniczyliście w "Solidarności" - oddolnym ruchu na rzecz dobra WSPÓLNEGO. Wy uczestniczyliście w obalaniu monopolu jednej słusznej partii i chcieliście przywrócić godność pracownikom. Nawet nie wiecie, jak po 25 latach coraz bardziej się do mono-partyjnego betonu upodabniacie. Wszyscy partyjniacy z Pis-u, PO, SLD i PSL-u i całego tego towarzysko-biznesowo-dziennikarskiego układu.
  Nie wiem, o co chodzi innym, ale mnie chodzi o to, żeby w tym kraju jeszcze raz doszła do głosu solidarność - nas młodych i w wieku średnim, która spróbuje zmienić sytuację z niepewną pracą, niepewnym wsparciem w chorobie, niepewną emeryturą i niepewnym dachem nad głową. Niech na początku będzie to ruch obywatelski z ideowcami, takimi jak Kuroń, czy Mazowiecki w roli trybunów ludowych. Chciałbym, żeby znowu była solidarność - masowy, oddolny ruch ludzi w masie lepiej od poprzednich pokoleń wykształconych, znających świat z autopsji i zagranicznych mediów, przyzwyczajony do życia i pracy w stresie i z dużym już bagażem doświadczeń, bo bardziej od poprzednich pokoleń mobilnym. Chciałbym żebyśmy my - prekarianie z "syndromem sztokholskim", szukający oparcia w partiach i systemach, które nas w ten prekariat wpędziły, w końcu się zorganizowali. I żeby przyniosło to zmiany na lepsze
 • 2015-05-13 09:32 | Pedro

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Obawiam się, że to nie sztab Komorowskiego dał się porwać i uwieźć idei jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), ale sam genialny pan prezydent postanowił własną wolą i mocą własną kampanię wyborczą ratować. Komorowski intelektualistą nie jest i nigdy nie był, choć bardzo stara się na intelektualistę pozować. Pomysł, żeby w referendum pytać Polaków o JOW-y jest co najmniej księżycowy, więc - obawiam się - pochodzi prosto z prezydenckiej głowy. A zupełnie na poważnie: jeśli Komorowski poważnie chce w Polsce wprowadzić JOW, to znaczy, że ten facet nigdy nie powinien być prezydentem czegokolwiek. Tak samo zresztą, jak kontrkandydat Duda, który jest współodpowiedzialny za aferę SKOK.
 • 2015-05-13 09:57 | kaesjot

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  tove - ja właśnie nalezę do tego pokolenia 50 - 70.
  Masz sporo racji ale nie możesz mieć pretensji do wszystkich, lecz wyłącznie do tych, którzy w latach 1980/81 i późniejszych poparli tych, którzy przyczynili się do "obalenia komuny" i zaprowadzenia obecnie panujących porządków. Już wtedy tłumaczyłem zapalonym aktywistom Solidarności strajkującym z byle powodu, ze nie da się żyć jak Amerykanin pracując jak przysłowiowy Arab ( nie ubliżając Arabom). Pamiętam jak wtedy często cytowano powiedzenia Churchilla, że kapitalizm to niesprawiedliwy podział bogactwa a socjalizm to sprawiedliwy podział biedy. Bardzo się podniecano tym "podziałem bogactwa" a nikt nie zastanawiał, co znaczy " niesprawiedliwy" Dzisiaj doświadczają tego na własnej skórze.
  W latach 70-tych Zachód zorientował się, że kraje socjalistyczne zbyt dynamicznie się rozwijają, zaczynają same produkować to, co wcześniej kupowały i trzeba temu skutecznie przeciwdziałać. Wybór padł na Polskę, jako " najweselszy barak w tym obozie". Pierwszym krokiem był wybór Wojtyły na papieża.
  Piszesz, że lepiej znacie języki obce - zgoda jeśli chodzi o zachodnie, choć dzisiaj w radiu słyszałem komentarz na temat żenującego poziomu umiejętności posługiwania się językiem obcym przez absolwentów gimnazjów, po 6-ciu latach nauki tego języka. Macie formalnie wyższe wykształcenie niż my ale w większości w zawodach mało przydatnych, nie tworzących nowych wartości użytkowych i dla większości zwyczajnie nie ma pracy w tym zawodzie. A tymczasem niedługo nie będzie komu chleba upiec, kiełbasy zrobić - no chyba, że "magistry" wyrobią sobie papiery czeladnicze. Tylko trzeba się spieszyć, bo majstrów, od których się można tego nauczyć jest coraz mniej.
 • 2015-05-13 10:39 | kaesjot

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  tove - co do ostatniego akapitu - jak będzie potrzeba, to masz moje poparcie.
 • 2015-05-13 12:54 | Leszex

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  tove! Pana komentarz być może trafnie przedstawia pewien stan ale nie bierze pod uwagę wielu elementów tej sytuacji jaka ma miejsce obecnie. Walka ideologiczna się nie skończyła i nie wiadomo w jakim kierunku się potoczy. Sytuacja międzynarodowa też jest niepewna. Zmieniamy krajobraz ale ludzi wydaje się to nie obchodzić. Do dobrego łatwo się przyzwyczaić ale trudno z tego zrezygnować. Banalna katastrofa bez sensu zajmuje uwagę ludzi i tylko padają pytania czy Aleja Cmentarna prowadząca do Domu Pogrzebowego powstanie na Krakowskim Przedmieściu i kiedy to nastąpi. Jeśli wyborcy Pawła Kukiza na tym się skupią to powstanie i szybciej niż ktoś się jeszcze nie tak dawno spodziewał. Niemcy się dziwią co się stało z poparciem dla Prezydenta Komorowskiego? Właśnie co się stało, że ludzie nie chcą bezpieczeństwa w czasie gdy ono jest najważniejsze?
 • 2015-05-13 14:35 | żyga

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  To ,że żyjemy w paronoicznym świecie nie ulega wątpliwości.Atak na urząd prezydenta ,że nic nie robił i pilnował w żyrandola .paranoje potwierdza.Bo robić mógł tyle na ile pozwoliło mu prawo.O tym jakoś nikt nie chce mówić.Wielki Wałęsa chciał robić ponad prawem, przy pomocy znanego prawnika ,to dostał lanie wyborach ,bo łamał prawo.A dzisiejsze pochwały premier dla osiągnić Kukiz to cos czego nie śmiem nazwać ze względu na przyzwoitość Polityki.Chwali ,nieuka ,bez doświadczenia ,krzykacza i demagoga ,dlatego ,że ON chce zniszczyć struktury państwa i ustanowić państwo na wzór Islamskiego ,gdzie nie ma prawa tylko wola tłumu i jednomanadatowe okręgi wyborcze.?Historia po Tymińskim powtarza się jako farsa i kpina z rozumu.
 • 2015-05-13 14:45 | Sorbent

  Jest mi wszystko jedno

  Jest mi wszystko jedno kto zostanie prezydentem. Do drugiej tury wyborów nikt mnie z nich nie namówi. Niech sobie głosuje Żakowski.
 • 2015-05-13 17:19 | Leszex

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Sorbent! A gdyby pana głos mógł zadecydować, to jakby pan postąpił. Pozdrawiam
 • 2015-05-13 17:41 | Analityk

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  To samo powiedziała dzisiaj pani w sklepie: "mnie tam wszystko jedno, kto zostanie prezydentem". Potem jednak dodała: "byle nie Komorowski!". Jest zatem otwarta na kwestię sprawowania urzędu, wszakże nie do końca.
 • 2015-05-13 20:28 | takei-butei

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Spin doktor Michał Kamiński (ZChN, PiS, PO) czciciel Pinocheta jest w sztabie wyborczym Komorowskiego. Lewicowy Wyborco, głosuj na wielbiciela Pinocheta.
 • 2015-05-14 11:12 | kitkat

  dlaczego głosowałam na Kukiza

  Po pierwsze, PO okłamała mnie wielokrotnie np. w sprawie nie zwiększania podatków i innych danin, wieku emerytalnego, ograniczania administracji itp. Ze względu na wyższe obciążenia, mój standard życia zdecydowanie się pogorszył w ciągu ostatnich 8 lat. Ode mnie oczekuje się zaciskania pasa, ale nie robi się nic w sprawie KRUS, emerytur mundurowych, sądowych i innych grup uprzywilejowanych. Będący u władzy odbierają kilometrówki i jedzą drogie obiadki na koszt podatników. Język rozmów u Sowy pokazał mi jak prymitywna jest ta ekipa rządząca. Jednocześnie media bezkrytycznie oklaskują obecną władzę i karmią nas propagandą sukcesu. Mam dość straszenia mnie wojną i Kaczyńskim. Oczekuję władzy, która ma trochę przyzwoitości i słucha ludzi.
 • 2015-05-14 12:25 | Tomasz Aleksander

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Panie Redaktorze, wiele osób ma podobną ocenę sytuacji co do braku rozeznania części elit politycznych w obecnej rzeczywistości politycznej. Myślę tu o osobach nie zajmujących się zawodowo polityką, także jako analitycy i komentatorzy. Wydaje się, że zbyt długie sprawowanie władzy stępiło zdolność rozumienia nie tylko bieżących emocji ale także długofalowych oczekiwań społeczeństwa, w tym także własnego potencjalnego elektoratu.

  Cóż, jeżeli pretendenci do władzy lepiej rozumieją społeczne skumulowane emocje, to dowodem na poprawne działanie mechanizmu demokracji jest powierzenie im władzy.

  Zaryzykuję twierdzeniem, że wypala się stary antagonizm PIS-PO, a jego miejsce może zając spór energicznej niekonstruktywnej opozycji (być może nawet opozycji u władzy, proszę wybaczyć oksymoron ale tak to widzę) wobec zastanego stanu rzeczy, a spór umęczonych znaną od lat rzeczywistością propaństwowców różnych opcji politycznych.


  Oczywiście każda spodziewana zmiana wywołuje niepokój, lęk, który „każe nam raczej znosić zło znane niż rzucać się w nowe” … ale to swoisty urok bytowania właśnie ….
 • 2015-05-14 14:43 | Art63

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Wyborcy Kukiza to głównie ludzie młodzi i chyba zdołali się policzyć - dla nich możliwa jest sytuacja, w której w kraju nie rządzą tabuny bezdusznych i bezkarnych nękających ludzi urzędników, prawo działa sprawnie dla dobra obywateli, a politycy liczą się z wyborcami zamiast sprzedawać im nieświeży towar typu "nic nie możemy, bowiem procedury...".

  Jeśli wynikiem akcji Kukiza ma być choćby interpretowanie niejasności podatkowych na korzyść obywateli, to jestem za tym, aby wybory odbywały się co roku. Jestem jednak umiarkowanym pesymistą: ruch ma mało czasu na zorganizowanie się i kompleks polityczno-medialny przeciw sobie.
 • 2015-05-15 09:12 | mzakrzewski

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Mnie wygląda na to, że PO chce się pozbyć władzy. W rękawiczkach, dyskretnie ale skutecznie. Stan państwa jest bardzo zły. nie da się nim bezpiecznie kierować. Brakuje pieniędzy praktycznie na wszystko. Od oświaty, służby zdrowia, po bankrutujący system emerytalny. Do tego wydatki zbrojeniowe na które nie ma w budżecie kasy. Za plecami wiszą poważne protesty społeczne,do których dojdzie od jesieni. To wszystko odziedziczy PiS z przystawkami. I musi się wywrócić. PO wycofując się do opozycji przetrwa, bowiem ma mocne fundamenty. Władzę w 15 samorządach wojewódzkich, przez które przejdzie ponad 2/3 funduszy unijnych. Platformie opłaci się polec nakręcając spiralę obietnic nie do zrealizowania. Zostanie z nimi Pis. JOW-y też są dla PO pożyteczne. Zabetonują parlament dla 2-3 partii na wiele lat. Patrząc na to co dzieje się w Sejmie, polityczki poszczególnych ministerstw można z dużym prawdopodobieństwem wnioskować, że Duda jako prezydent Najjaśniejszej, będzie Platformie na rękę. Liczba działań idiotycznych w kampanii Komorowskiego świadczy albo i epidemii ziodiocenia sztabowców albo grę o zupełnie coś innego.
 • 2015-05-15 13:17 | Andrzej

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Nie jest łatwo się połapać w obecnym zamęcie, ale trzeba myśleć logicznie. Z pewnością Duda i Kukiz jadą na fali wznoszącej, jak surferzy na desce na oceanie. Taka fala ma to do siebie, ze nie trwa wiecznie. Słusznie ktoś zauważył, że cokolwiek teraz Komorowski zrobi, albo nie zrobi, będzie okładany z lewa i z prawa przez różnych napaleńców, takich którzy najpierw krzyczą, a potem myślą, ale i krytykowany przez różnych domorosłych komentatorów. Na szczęście opinia publiczna nie tylko z takich ludzi się składa. Co rozsądniejsi pamiętają, jaka była prezydentura Lecha Kaczyńskiego, a jaka jest Komorowskiego. Pamiętają, że przez cały czas Komorowski miał wysokie oceny zaufania społecznego. Teraz Duda jeździ po całym kraju i obiecuje złote góry. Może to robić, bo za nic nie odpowiada. Kaczyński, Macierewicz i inni pochowali się, żeby nie drażnić ludzi. Ale nie łudźmy się, to są główni rozgrywający i pokażą się po wygranych przez Dudę wyborach. Czekam na debaty obydwu kandydatów w telewizji, gdzie będą pod obstrzałem pytań dziennikarzy i będą mogli sobie nawzajem zadawać pytania. Wtedy wiele się wyjaśni.
 • 2015-05-15 16:34 | Andrzej

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  mzakrzewski,

  Czytając Pański wpis ma się wrażenie, że nad Polską wisi widmo zagłady. Na szczęście słońce świeci, ludzie kupują nowe samochody, budują domy, wychowują dzieci. Tylko grupka nieszczęśników siedzi i pojękuje. Myślę, że nawet prezes Kaczyński razem z Macierewiczem, Dudą i O. Rydzykiem ich nie pocieszą.
 • 2015-05-25 13:08 | Jacek

  Re:Żakowski podsumowuje wyniki pierwszej tury

  Panie Jacku, panski tekst jest o tyle troche mylacy, ze przyjmuje Pan optyke demokratycznego swiata. Ale swiat Jaroslawa Kaczynskiego jest swiatem rzadzonym przez nierozliczona komune i opozycje, ktora sie z nia dogadala. Wystarczy siegnac do wywiadu z Teresa Toranska sprzed lat. Dzis do tego doszla smolenska religia i chec rozliczen za wszystkie doznane porazki. Polska politka zbliza sie do Rosji i Wegoer, a nie do Szwecji czy Danii. To, czy nowy prezydent bedzie sie usmiechal i glaskal dzieci, a w tle po cichu system rozliczam niepokornych, nie ma znaczenia. Mnie w tym wszystkim pasjonuje srodowisko dziennikarzy, ktore zachowa badz nie, fragmenty profesjonalizmu. Jednego mozemy byc pewni, Jaroslaw Kaczynski nie powtorzy bledow sprzed lat i wrocimy do standardow peerelowskich szybciej niz myslimy. Ale bedziemy mieli milego prezydenta, produkt na pokaz, wykreowany za kilkanascie milionow, z ladna zona, corką i kawą na patelni co miesiąc. A Pan? a Pan bedzie się obawial czegokolwiek napisac, uslyszy Pan "wicie-rozumicie", albo wyladuje na indeksie, ze o losie typu Politkowska nie wspomne. Tym sie rozni oferta PiS od oferty pozostalych partii, przechodzilismy to i nie mam najmniejszych przeslanek czy dowodow, ze bedzie teraz inaczej.