Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Przykro stwierdzić – i piszę tę słowa bez cienia obłudy – ale ostatnie słowa i gesty prezydenta elekta podważają jego pojednawcze deklaracje z kampanii wyborczej. Co gorsza, wydobywają na szczyt spraw państwowych kwestie, które niepotrzebnie wzmacniają podziały.
  • 2015-05-29 07:35 | Marcin L

Do prezydenta elekta

Koniec sielanki ? Wielki Inkwizytor zaczyna swoje porzadki?
    Ja mam rade dla pana prezdenta elekta jak spelnic obietnice wyborcze dane mlodym miej wydakow na rzecz kleru a znajda sie pieniadze dla mlodzch rodzin, na dzieci niepelnosprawne wymagajace stalej opieki. Moze kosciol nauczy sie wreszcie odpowiedzalnosci za postawione obietnice i bedzie ich gwarantowal ich spelnienie z wlasnej kieszeni placac jak kazdy podatki , skoro popieral takiego kandydata na prezydenta. Proponuje w ten sposob pomoc panu elektowi w znalezieniu funduszy na postawione obietnice mlodej generacji !
  • 2015-05-29 07:46 | 8o

Re:Andrzej Duda odgrzewa spór o pomnik smoleński w Warszawie

Właściwie tego można było się spodziewać - może zresztą tak lepiej - nich kolejny raz spadnie uładzona maska PIS przed jesiennymi wyborami.
    A jedyną rzeczą, którą warto upamiętnić to fakt, że pewnych procedur, przepisów nie należy łamać, a politycy, czy inni "dygnitarze" nie stoją ponad prawem czy prawami natury. Rolą dziennikarzy i nas obywateli jest rozliczać przyszłego prezydenta z tego co zrobi, czy zamierza rozliczyć także własnych kolegów z Kancelarii, swego byłego pryncypała itd. z lekceważenia przepisów, zwykłej głupoty i bylejakości czy kolejny raz damy sobie wcisnąć "ubrązowiąną",
    "pomnikową" wersję L. Kaczyńskiego.
  • 2015-05-29 08:02 | Bidula

Kim jest Duda?

Już pisałem, to tylko maska, uśmiechnięta maska prezesa.
  • 2015-05-29 08:12 | jolanta

Było pytanie,była odpowiedź. Nigdy nie kryl swoich poglądów w sprawie pomnika ale nadal podkreśla gdzie są jego priorytety.
    Rozumiem komentatorów, że lepiej zajmowac się tym co może dzielić niż tym co naprawdę chce najpierw zrobić PeAD:-)
  • 2015-05-29 08:30 | mzakrzewski

Zdziwienie na temat postępowania Wielkiego Strażnika Żyrandola jest śmieszna! Naród wsłuchany w surrealistyczne wizje kandydata AD zapomniał, jakie środowisko go wystawiało.Dziecięcą naiwnością jest spodziewać się że wszelkie strachy, fobie urojenia na bazie jadu i nienawiści znikną. Ale cóż widziały gały, kogo wybierały! Teraz trzeba prosić Rosjan aby złom na lotnisku w Smoleńsku tam zardzewiał. Bo na pewno zeszpeciłby wygląd Krakowskiego Przedmieścia. Co do pomnika LK na tej ulicy? Bodaj w Lubartowie w jednym z kościołów jest figurka Czarta. Legenda mówi, że budowniczym świątyni psuł prace. Chciał mieć w niej miejsce. Zrobiono rzeźbę, stoi w dokończonym kościele. Pycha została zaspokojona. W aktualnym sporze pomnikowym mamy też morze pychy. Ona nie liczy się z żadną świętością!
    PS. W temacie wieku emerytalnego. Jechałem wczoraj autobusem PKS Warszawa- Starachowice. Kierowca od 4 lat na emeryturze, 42 lata zawodowo za kierownicą. Dorabia do świadczenia. Ale jaka pewność jazdy! Widać doświadczenie, to coś w bezpiecznych reakcjach. Nie za dużo krzyku o późnej emeryturze? W stołecznym ZTM wielu kierowców autobusów jest w zaawansowanym wieku.
  • 2015-05-29 09:32 | ostjan

@ jolanta
    Ja też Panią rozumiem. Od dwudziestu sześciu lat, co pewien czas doznajemy rozczarowania w stosunku do swoich idoli politycznych. Wiem z doświadczenia, że jeszcze nie raz będzie Pani się wstydzić. Nie ma sensu bronić, to nie poprawi Pani samopoczucia.
  • 2015-05-29 09:34 | miki

A kogo obchodzi ten pomnik? Co Wam przeszkadza, że chcą go tam postawić? Niech go sobie stawiają gdzie chcą i będzie po sprawie. Dla mnie może być, może nie być. Są ważniejsze sprawy. Jak go sobie postawią to może zajmą się czymś ważnym. Np. gospodarką?
  • 2015-05-29 09:50 | Copernicus

Właściwie to chyba wszyscy się tego spodziewali. A naiwni... " Nie pamiętam autora takiego aforyzmu: "Naiwnych nie sieją. Ale czasem WSADZAJĄ ! ".
  • 2015-05-29 09:51 | jolanta

Z perspektywy czasu jest mi wstyd tylko za mój glos na.....ale parafrazujac o niblistach albo dobrze albo wcale.Jak na razie jestem dumna i szczęśliwa.... I szkoda czasu na " kopanie się z koniem"....Słońce wychodzi i tyle.:-)
  • 2015-05-29 10:03 | Dorota

Nie rozumiem, dlaczego Prezydent Elekt upiera się przy stawianiu pomnika tragedii smoleńskiej. Czy brak przestrzegania wszelkich procedur, brak poszanowania prawa, lekceważenie podstawowych zasad, bylejakość, nienawiść, która zaślepia na prawdę zasługują na pomnik?
    Ofiary tej straszliwej katastrofy mają pomnik na Powązkach, który mi się bardzo podoba. Myślę, że to godne miejsce i sposób uczczenia ich pamięci. Pozostaną w naszych sercach na zawsze!
  • 2015-05-29 10:56 | ostjan

@ jolanta
    "Z perspektywy czasu jest mi wstyd.."
    Myślę,że powinna się Pani wstydzić własnej egzaltacji. Na takich emocjach żerują gracze polityczni. Polityków trzeba oceniać krytycznie i rozliczać, inaczej odrywają się od rzeczywistości. Tego w ostatnim czasie zabrakło. Społeczeństwo w dużym stopniu dało się zmanipulować i sekundowało pojedynkowi PO kontra PiS. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyło też w wojnach światopoglądowych zainicjowanych i podsycanych umiejętnie przez KK. Sprawy ważne mało kogo interesowały. Zabrakło też mechanizmu skutecznego dyscyplinowania polityków. Zawiodły media zajmujące się głownie łowienim sensacji i organizowaniem ustawek polityków.
  • 2015-05-29 11:01 | jolanta

Miłego dnia,propaganda mnie nie bawi...:-)
  • 2015-05-29 11:23 | Inga

Autor rozbawił mnie stwierdzeniem, że w Krakowie Duda nigdy nie pozwoliłby sobie na stawianie pomnika w eksponowanym miejscu. Na Wawelu bez zezwolenia konserwatora stanął pomnik papieża, na ul. Piłsudskiego - koszmarny pomnik marszałka. Przy ul. Grodzkiej straszy samowolka w postaci obrzydliwego pomnika Piotra Skargi .Skutecznie oprotestowano chyba tylko krzyż na Błoniach, pozostałe pomniki postawione na bezczelnego będa straszyć przez dekady.
  • 2015-05-29 11:28 | JakubS

Noo wiadomo, Prezydent jest pojednawczy jak robi to co PAN chce. <brawo>
  • 2015-05-29 12:47 | m.arco

,,Zapewniam Pana, że dla warszawiaków ład przestrzenny na stołecznym Trakcie Królewskim jest równie ważny."- Znam wielu ludzi w Warszawie. Warszawiacy przyjezdni rzeczywiście nie chcą pomnika na Krakowskim Przedmieściu. Ale już warszawiacy z dziada pradziada nie mają nic przeciwko. Tak to się rozkłada wśród moich znajomych. A próba siania nienawiści i dzielenia Polaków to jest właśnie ten artykuł.
  • 2015-05-29 13:13 | slima11

Duda da .Duda zrobi.No i tym dawaniem i zrobieniem pogrąża prezesa .Bo za 4 lata kto zechce wybrać na premiera staruszka.?
  • 2015-05-29 15:06 | zet

"Na Wawelu bez zezwolenia konserwatora stanął pomnik papieża, na ul. Piłsudskiego - koszmarny pomnik marszałka. Przy ul. Grodzkiej straszy samowolka w postaci obrzydliwego pomnika Piotra Skargi .Skutecznie oprotestowano chyba tylko krzyż na Błoniach, pozostałe pomniki postawione na bezczelnego będa straszyć przez dekady. "

Nie jest to takie pewne,że niechciane budowle na trwałe wpisały się w tamtejszy krajobraz. Wystarczy,że władze poczują się silne poparciem wyborców i zmienią się ludzkie priorytety. Wówczas obeliski i posągi stawiane wbrew większości zostaną obalone,jak to niedawno przerabialiśmy w różnych miejscach w kraju.
  • 2015-05-29 15:28 | art

Wkurza mnie mantra powtarzana przez różnych mądrali ze Pisu już bać się nie trzeba( niby czemu właściwie?), że straszenie Pisem już nie działa. Skoro niektórzy uważają PiS za normalną partię to albo są po prostu ich zwolennikami albo nie wiedzą co mówią. Żeby się wyleczyć z Pisu wystarczy pogadać z pisowcem, najlepiej zatwardziałym. Dowiecie się wtedy że tak naprawdę nie jesteście prawdziwymi Polakami, że tylko mówicie po polsku, że nie głosując na PiS i nie popierając wielkiego Jarosława niszczycie ten kraj i po zwycięskich wyborach zrobi się z wami porządek. Że jeśli w życiu coś osiągneliście to na pewno nieuczciwie. A jeśli pisowiec będzie miał akurat dobry humor to was pocieszy żebyście się nie martwili, bo takich jak wy jest 2/3 społeczeństwa więc wszystkich powsadzać się nie da! Ja właśnie po takiej rozmowie z "kolegą" z pracy zacząłem chodzić na wybory i głosować na PO jako na mniejsze zło.
  • 2015-05-29 15:52 | Teka

Niech postawi sobie ten pomnik w krakowie
    ""
  • 2015-05-29 16:57 | Mixx

A kogo obchodzi ten pomnik? Co Wam przeszkadza, że chcą go tam postawić?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Przeszkadza, przeszkadza... nie godze sie na ciagle proby "poprawiania"
    najnowszej historii Polski przez urzednikow partyjnych z PiS-u !!!
  • 2015-05-29 18:50 | wo

Pomnik smolenski, czemu nie na krakowskim Rynku, czy na zamkowym wzgorzu? Krypta pod katedra wawelska juz wzieta, czas na nastepny krok.
  • 2015-05-29 19:52 | czytacz

@ Teka

Za co chcesz karac Kraków?
  • 2015-05-29 20:18 | themis

Pomnik przed Pałacem Prezydenckim będzie dla mnie wytrychem estetycznym zakłócającym przestrzeń publiczną, pomnikiem bez treści, znakiem nieposzanowania zasad (działanie wbrew zakazom konserwatora i władz miasta), znakiem nieposzanowania neutralności światopoglądowej i kolejnym czynnikiem konfliktów społecznych. Dlaczego pomnik bez treści? Bo z samej istoty nie odwoła się do niczego poza faktem katastrofy lotniczej. Bohaterowie zbiorowi? Postacie historyczne? Nie i nie. Pomnik bez przesłania, bez tożsamości i bez przyszłości. O ile np. o bohaterach Powstania Warszawskiego można powiedzieć, że bohatersko zginęli walcząc itp…, a o Mickiewiczu, że poetą wielkim był, o tyle tutaj niczego nie da się powiedzieć, a tym bardziej wpleść w historyczną pamięć, nie mówiąc o jakiejkolwiek metaforze. Zachowuję wiele szacunku do kilku ofiar katastrofy, lecz uważam, że miejsce przed Pałacem to głębokie nadużycie (jak Wawel dla Kaczyńskiego). To czysta spekulacja, „symboliczny przymus”.
  • 2015-05-29 20:37 | Bidula

Ocenzurowano @sauroma za .... poglądy

• 2015-05-29 20:38 | Bidula

Za kłamstwwa i iwektywy sauromku.

• 2015-05-29 20:42 | Marcin

Moi przedmowcy z pewnymi wyjatkami, wlacznie z autorem to wlasnie ten rodzaj ktory "szuka tego co laczy". Nienawisc do jeszcze nie urzedujacego prezydenta, bo zbyt inteligentny na ich prostackie myslenie
  • 2015-05-29 21:49 | don_Pedro

W kraju szaleje ubóstwo i bezrobocie, a lewicowe fora prowadzą gorące dysputy o... pomnikach/KK/gejach. I tak będzie przez najbliższe 5 lat, w koło Macieju.
    Innych problemów nie macie? Dajecie się manipulować byle pismakom? Robią z wami, co tylko chcą.
  • 2015-05-29 22:24 | Allergy Relief

"W kraju szaleje ubóstwo i bezrobocie, a lewicowe fora prowadzą gorące dysputy o... pomnikach/KK/gejach"

Czy "bezrobocie" ma tlumaczyc dlaczego Polska staje sie (coraz podlejszym) mentalnym zasciankiem Europy ?
  • 2015-05-29 22:29 | andrzej52

"W kraju szaleje ubóstwo i bezrobocie"
    Jakos wokół nie widze tego ubóstwa i bezrobocia.
  • 2015-05-29 23:17 | John Never

Bufetowa i spór o pomnik smoleński

Mnie się wydaje, że spór o pomnik smoleński odgrzała podczas prezydenckiej kampanii wyborczej Hanna Gronkiewicz-Waltz (przez kolegów z PO pieszczotliwie zwana Bufetową), sugerując, że mógłby on powstać w kącie za Ministerstwem Kultury, obok pętli autobusowej. Nawet koledzy z jej partii pukali się w czoło, jakby czując, że ta kampania dobrze to się dla nich nie skończy, kiedy włącza się do niej Bufetowa najwyraźniej prowokując wyborców. Bufetowa jest dywersantką, czy może robi z to z bezmyślności, trudno dociec.
  • 2015-05-29 23:38 | John Never

Na Wawelu straszy ....

Inga
    "Na Wawelu bez zezwolenia konserwatora stanął pomnik papieża, na ul. Piłsudskiego - koszmarny pomnik marszałka. Przy ul.
    Na Grodzkiej straszy samowolka w postaci obrzydliwego pomnika Piotra Skargi".

Nie słyszałem o masowych protestach mieszkańców Krakowa, a lokalni antyklerykałowie, ateiści, antyteiści, osobiści nieprzyjaciele Pana Boga, sieroty po komunizmie i stalinizmie mają znacznie niewielkie - proporcjonalne do swej liczebności. Kraków jest miastem historycznym, ale nadal żywym, z ludźmi, którzy chcą Papieża z Krakowa na pomniku, ale nie chcą na pomniku marszałka Koniewa. Twoje preferencje wyglądają na zupełnie inne, czy wręcz odwrotne, ale to jest bez znaczenia. Jan-Paweł II jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków w całej naszej historii, więc można się zastanawiać, czy ten pomnik jest honorem dla Papieża, czy może jednak Wawelu?
  • 2015-05-30 05:42 | andrzej52

2015-05-30 05:22 | bever
    Doskonale wiem co mówię, tylko że w przeciwieństwie do narzekaczy i wiecznych malkontentów przez cale życie pracuje na swoim, pracując po 11 godzin dziennie i wiem, że dobrobyt bierze sie z pracy a nie z narzekania.
    I naprawdę ostatnie lewusy z okolicy nawet maja pracę.
    Ale jak ktoś, wzorem kolesia z TV, zarzucającemu Komorowskiemu, że jego siostra zarabia 2 tys i nie może kupić mieszkania, myśli że na zachodzie daja chleb bez skórek, to powinien wyjechać i spróbować miodu.
    Dorobiliśmy sie dzięki komunie , wyjatkowo roszczeniowego spoleczeństwa.
  • 2015-05-30 05:50 | andrzej52

2015-05-30 05:22 | bever
    Korespondując z Tobą mailem, myślałem że koresponduje z normalnym czlowiekiem. A tu wyzwiska i tym podobne epitety.
    Wniosek : nie zadawaj sie z PiSS-owcem.
  • 2015-05-30 06:24 | sławek.m

"Obym się mylił, ale obawiam się, że to dopiero początek niespodzianek"
    Panie redaktorze. Rozsądny wydawało by się człowiek a taki naiwny. Tak naprawdę prezes z Dudą to pokażą niespodzianki dopiero jeśli pis wygra jesienią.
  • 2015-05-30 21:07 | Warszawiak od 5 pokolen

Niech sobie klarnety w Krakowie ten pomnik stawiaja jak narodowi takiego prezydenta wyrychtowali. Warszawa mowi dosc!
  • 2015-05-30 22:09 | @ Jaś Nigdy

Dziękuję panu za potwierdzenie, że stalinizm komunizmem nie był. Dzięki temu nadal będę czerwonym z podniesioną głową. A figury czarownika z Wadowic mi nie przeszkadzają. Gołębie mają uciechę.
  • 2015-05-31 12:22 | Kabaret Odjazdowy

Wdowa po papieżu wydała już przecie decyzję co podzieliła Polskę odnośnie pochówku na Wawelu. Mierna i marna prezydentura Kaczyńskiego, nie widzę do tej pory jakichkolwiek zasług więc po co ta szopka. Zginęło przy okazji przecież 96 osób, co niektórym należą się jeszcze większe pomniki i pamięć. A wystarczyło odwołać lot , tak się powinien zachować prezydent przy zdrowych zmysłach. Duda A. nijaki elekt , chyba wybrany jak randka w ciemno, urząd na który namaszczon jest , to przerósł jego możliwości intelektualne i obawiam się, że będzie to mdła bez polotu prezydentura i jak papuga powtarzając, być może nie do końca zdając sobie z tego sprawę , hasła Kaczyńskiego czy też innych pisdentów , których ponoć światłość i 'genialny rozum ' doprowadzily go do urzędu najwyższego w najjaśniejszej. Cóś chyba jak Bolek co na konia go posadzili wiele lat temu i biedny chłop do dzisiaj nie zdaje sobie z tego sprawy i dalej twierdzi ,że sam komunizm obalił swoim chłodnym realizmem , co zadziwiał i zadziwiać jeszcze będzie.
  • 2015-05-31 15:59 | Adalbert

Re: pomnik powinien być "mobilny" jak nasze czasy i wędrować zgodnie z wolą aktualnego prezydenta.

Pominiki "mobilne" - to mógłby być polski wkład w cywilizację globalizmu . Taki pomnik na kołach mógłby być przesuwany po każdym zakręcie politycznym polskich elit .
    Można by go też pożyczać sąsiadom na okoliczność ich historycznych obchodów, na przykład kolejnej rocznicy zwycięstw UPA i władu tej formacji w powstanie Unii Europejskiej ?
  • 2015-05-31 20:29 | kamila

Teren, ktory wyznaczyla Hanna Gronkiewicz-Waltz jest kontrowersyjny: ma nieuregulowana wlasnosc i zadania dawnych wlascicieli, a poza tym jest w miejscu nieatrakcyjnym, ukrytym i malym - nie ma tam przestrzeni do organizacji obchodow swiatecznych:(