Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Robert Biedroń nie wpuścił Cyrku Arena. I słusznie

(62)
Prezydent Słupska zachował się tak, jak na nowoczesnego gospodarza miasta przystało. Stanął w obronie praw słabszych.
  • 2015-06-17 22:03 | takei-butei

Re:Robert Biedroń nie wpuścił Cyrku Arena. I słusznie

A teraz kolej na zamykanie ZOO. Odwagi.
  • 2015-06-17 22:54 | pyra

brawo ! popieram ! oby więcej takich prezydentów i władz miast !
  • 2015-06-17 23:08 | gramin

Brawo dla Słupska i Pana Biedronia. Cyrk ze zwierzętami to okropna instytucja i powinna już dawno zniknąć.
    Smutne jest jedynie to, że Słupsk jest dopiero drugim miastem w Polsce, które wprowadziło tego typu zakaz. Biorąc pod uwagę, że Bielsko-Biała wprowadziła taki zakaz już w latach 90-tych ubiegłego wieku, to zmiana świadomości i nastawienia przebiega bardzo powoli.

Na marginesie, zastanawiam się co robi moderator forum.
    Dlaczego homofobiczny wpis Janusza Z, nie wnoszący absolutnie nic do dyskusji, lecz będący modelowym przykładem mody nienawiści ciągle robi na forum?
  • 2015-06-17 23:09 | gramin

Oczywiście chodziło mi o MOWĘ NIENAWIŚCI.
  • 2015-06-18 00:11 | AKon

Byłoby lepiej, gdyby prezydent Biedroń respektował wpierw prawa człowieka, w tym do wolności. Jeśli ewentualne cierpienie zwierząt nie pozwala mu zmrużyc oczy, niech wynajmie agencję reklamową i przekonuje mieszkańców do swoich racji, zamiast odbierac im prawo do samodzielnej decyzji. Oczywiście z prywatnych środków.
  • 2015-06-18 03:11 | z daleka

Brawo, wreszcie jakis polityk okazal sie czlowiekiem z uczuciami i empatia. Kazy kto widzil od kuchni jak wyglada tzw. "ukladanie" albo tresura zwierzat, jak lamie sie np. slonie wbijajac im w nogi dlugie metalowe bolce, by do konca zycia baly i drzaly przezd swymi "opiekunami" zorientuje sie ze jest to zwykla ohyda i sadyzm, a strony interenetowe cyrku, zapewqniajace o czyms tam,to autentyczny cyrk dla naiwnych, podobnie jak i przyglupie stwierdzenia, ze zwierzeta sa przywiazane do swoich cyrkowcow, przywiazane do swoich oprawcow sa takze porwane i gwalcone a pozniej trzymane w zamknieciu kobiety i jakos nikt nie osmiela podniesc tego argumentu gdy mowi sie o winie tychze przestepcow.Biedron okazal sie jednym z niewielu politykow nz otwartym sercem-brawo
  • 2015-06-18 06:37 | Yaro12

Pani J. Wilczak doskonale ujęła problem

Świetny i konkretny artykuł - dokładnie na temat i bez zbędnego wodolejstwa. Co do istoty rzeczy, to choć niektóre poglądy pana Biedronia są mi wręcz biegunowo odległe, to gratuluję Mu bezkompromisowej i odważnej decyzji. Dlaczego "odważnej"? Ponieważ łatwo przewidzieć, jaki to zaraz podniesie się protest w obronie "rozrywki", rzekomo odebranej dzieciom i ich rodzinom. Szkoda tylko, że ludzie nie znają sposobów tresury tych nieszczęsnych zwierząt; metoda kija i marchewki, bicie i elektrowstrząsy to, niestety, normalna praktyka... Oglądałem kiedyś program o tresurze zwierząt, nakręcony ukrytą kamerą; znać było, że realizatorzy i tak nie chcą pokazać wszystkiego, co udało im się nakręcić. Oglądając, wytrzymałem tylko kilkanaście minut.
  • 2015-06-18 07:00 | żabka konająca

" Ból, strach, rozpacz również. To wcale nie są uczucia dane wyłącznie człowiekowi..."
    Zarówno decyzja prezydenta Biedronia jak i felieton Pani Jagienki Wilczak daja pewne nadzieje o powolnym odejściu od barbarzyńskiego traktowania zwierząt. Powolnym, ponieważ naukę powinno sie zacząć w domu, przedszkolu i szkole kiedy dzieci są jeszcze wrażliwe; okrutni i bezmyślni dorośli maja raczej na uwadze prawa człowieka. Szczególnie prawo do niewyszukanej rozrywki Panie @Akon.
  • 2015-06-18 07:19 | Marcin

Zaraz, zaraz, cos tu nie gra. Jezeli cyrk w Polsce stosuje tortury wobec zwierzat a Biedron o tym wie, to dlaczego nie powiadomi prokuratury? Czy ten czlowiek jest ponad prawem ze on potrafi decydowac ze ktos przekracza prawo bez udowodnienia tego? Cos mi sie widzi ze Polska jest krajem trzeciego swiata. Skoro jedna osoba stanowi prawo w 30 milionowym kraju, to znaczy ze ten kraj to jest bananowa republika.
  • 2015-06-18 09:35 | Magda

Brawa !! bardzo słuszna decyzja .Zwierzęta dzikie powinny byc tam gdzie ich miejsce, czyli na wolności. Do cyrku nie chodzę i nie będę , moje dziecko także.
  • 2015-06-18 10:44 | _sens

Hmmm czyżbym tylko ja odniósł wrażenie, ze znaczna większość osób komentujących ten artykuł jest płci żeńskiej??? Czekam na psychologiczne wyjaśnienie tego ciekawego zjawiska.
  • 2015-06-18 11:35 | jakowalski

Raczej wprowadźmy wreszcie zakaz eksperymentów na zwierzętach!
    http://naukowy.blog.polityka.pl/2015/06/10/powstrzymac-szalonych-naukowcow/
  • 2015-06-18 11:41 | balaklawa

Szkoda że postępowa lewica bardziej dba o prawa zwierząt niż o prawa nienarodzonych ludzi. Taka przypadłość bojowników o wolność tego i tamtego.
    Poza tym, na jakiej podstawie prawnej prezydent Słupska podjął tego typu decyzję? Rozumiem że decydowanie o tym kto i gdzie występuje wchodzi w zakres kompetencji prezydenta miasta...? Poważnie, co on, dekret wydał, czy jak?
    Zająłby się rozwiązywaniem problemów lokalnej społeczności (słynne już zadłużenie), a nie odwalaniem ideolo (parytety w nazwach ulic, jakieś lewackie kongresy i teraz walka o "prawa" zwierząt).
    Ale wy, lewica, jesteście pewnie wniebowzięci.
  • 2015-06-18 11:47 | Kinga

Popieram 100%!!!! Słupsk ma świetnego prezydenta.
  • 2015-06-18 14:43 | bart

Re:Robert Biedroń nie wpuścił Cyrku Arena.

Naoglądali się niektórzy występów zza granicy kraju i wpajają innym,że w Polsce ma to miejsce.Są cyrki-przyjść i zobaczyć jak zyją - wszystko jest podane na tacy.Może wtedy zmieni się zdanie.Skoro wszyscy tak zwierząt bronią to niech nie jedzą,bo zwierze też cierpi przed zabiciem,potem jemy i tez sie cieszymy.... ludzie cyrk to cyrk,taki był jest i bedzie na wieki wieków amen.
  • 2015-06-18 14:54 | Lewy

Czy będziemy jeździć bryczkami zaprzężonymi w czcicieli zwierząt?

Niedługo i tego psa do sztuczek na domowym dywaniku nie będzie można układać. Bo przecież pies może nie chcieć robić "siad". Jak można cokolwiek narzucać, ach, czującej, ach, istocie coś, na co ona w danej chwili może nie mieć nastroju. Nie mówiąc o psach użytkowych czy koniach do sportu. WKKW? Jak tak można!

Nie wiem, czy masz rację z tymi samiczkami, bo egzaltowani chłopaczkowie też się ostatnio mnożą. Wegetatywnie, czy jak?

A co do samego Biedronia - nic mi nie wiadomo, czy wykonał cokolwiek, co mieści się w jego zakresie obowiązków. Ciągle jakieś michałki - a to rowerem jeździ, a to jakieś nowalijki uprawia, a to cyrku nie wpuszcza. Trochę mało na dychę pensji. Finansowo zaś podobno miastu się pogarsza. I to jest cyrk. Ale to problem tambylców.
  • 2015-06-18 14:56 | _sens

@drezdenski...ciekawa i logiczna interpretacja :)
  • 2015-06-18 15:25 | slima11

Lew duszy nie ma ,i dlatego wszelkie katolibany uważają go za rzecz.Brońmy teraz nie lwa ,a Biedronia,przed ciemnogrodem.Lew. jak Urban z rządem, sam się wyżywi ,ale na sawannie.
  • 2015-06-18 15:44 | drezdenski

@_sens
    W Slupsku mozna sie doszukac jeszcze inny ciekawostek. Dlaczego zwierzeta i dlaczego wlasnie cyrk ?. W samym miesce pana Prezydenta cierpi i wegetuje w barbarzynskich warunkach wiecej zwierzat niz moglby pomiesci najwiekszy cyrk tego swiata.
    To sa zwierzeta "nieludzko" traktowane przez ludzi wlascicieli, uzytkowe i domowe. bezdome, ktore tez z pewnoscia sie zdarzaja, to jest problem tysiecy ptakow ginacych w pazurach domowych kotow i z pewnoscia wiele wiele innych. Dlaczego ten Prezydent widzi barbarzystwo wylacznie na arenie cyrkowej ?. Podczas - gdyby sie lepiej rozejrzec - gdy wokol otacza nas morze zwierzecego cierpienia , ktorego nie da sie co prawda wyeliminowac ale da sie zmniejszyc.

Tez proste - cyrk nie ma lobby, nie jest instytucja, ktora moglaby skutecznie z decyzja pana prezydenta zawalczyc, robi zapewne finansowo bokami (jak wiekszosc cyrkow). Dokopanie cyrkowcom jest dla ideologa zajeciem przyjemnym. zwiazanym z niewielkim ryzykiem, przynoszaca chwale i laury ze strony pozytecznych idiotek ze stron prasy oraz poklask malpek plci obojga. O absolutnie poprawnej poltycznej poprawnoosci staniecia w obronie zwierzat - wykorzystywanych, dreczonych i katowanych (podobno) - nie wspominajac.

Majac - a nawet szczegolnie majac - poglady lewicowe, badz chocby tylko mozg z wiecej niz dwoma szarymi komorkami oraz serce bijace po lewej stronie, doprawdy nie wiadomo jak na to przedstawienie cyrkowe ze Slupska patrzec.
    Choc niektorzy bija oklaski.........
  • 2015-06-18 16:13 | victorast

Cieszy mnie bardzo, że są i tacy jak pan Biedroń i tacy, którzy go tutaj popierają. Martwi mnie jednak, że są i tacy, którzy nie zrozumieli ani tego artykułu ani pana Biedronia. Nie wymienię ich, bo nie bardzo mi się chce "dyskutować" na poziomie..., no własnie.
    Dodam jeszcze tylko, że "zabawa", jaka dają te biedne zwierzęta to absolutny brak SZACUNKU do przyrody. Chciałem napisać, że jest to nieludzkie ale jednak uważam, że jest to NIESTETY!!! właśnie ludzkie. Gdzie jest granica niesmacznej zabawy? Nie wiem, ale poinformuję tu niektórych, że ostatnio znalazł się "biznesmen", który robi kasę, na wynajmowaniu na wszelkie imprezy karłów. Ci małego wzrostu ludzie robią koziołki, biją się ze sobą i tym "rozbawiają" uczestników najrozmaitrzych imprez. No cóż ludzka głupota, prymitywizm... okazuje się bezgraniczną. Szkoda, że także bezuczuciową.
  • 2015-06-18 16:49 | drezdenski

Cyrk Biedronia ma jeszcze jeden aspekt - chyba najbardziej problematyczny. Z ktorego tutaj niektorzy nie chca sobie zdawac sprawy. Byc moze - przezarci ideologia jak moherki smolenskie - nie sa w stanie zdac sobie z tego sprawy. Biedron nie wpuszcza prawdziego cyrku do Slupska , bo ten cyrk ewidentnie kloci sie z jego przekonaniami i wartosciami. Ok. Ale czy to sa poglady slupszczan ?. Czy musza to byc poglady slupszczan ?. Bo takie ma Pan Prezydent ?. Bo taka wyznaje ideologie ?
    Cyrk (prawdziwy) - jest cyrkiem i jest kontrowersyjnym reliktem kulturowym (ktory sam kiedys umrze...) ale to co robia cyrkowcy jest ZGODNE z prawem. Pan prezydent dostal wladze - cyrk, ktory uprawia z cyrkiem pokazuje, ze wlasciwie przez pomylke - ale czy po to by realizowac wlasna ideologie ?. Gdyby owa karykaturka Adolfa powiedziala : nie popieram, nie akceptuje, moja noga w cyrku nie postanie.....byloby jak najbardziej ok. Za jego przykladem poszloby moze wiecej osob....ale tak ??? Przy calej niecheci do cyrku........

Cyrk zaczyna sie robic dopiero wtedy gdy ktos sobie wyobraza, ze stosunek do zwierzat moze byc miara prezydenta.
    To sie niekedy zle konczy.....

http://bucewzielonych.blogspot.de/2015/05/miara-czowieczenstwa-jest-stosunek-to.html

O ile ma sie jeszcze troche szarych komorek......
  • 2015-06-18 17:14 | uriah

czy to nie jest naruszenie wolności artystycznej.ciekawe kto zapłaci cyrkowi za wygrany w sądzie proces przeciwko miastu czy postępowiec biedroń z własnej kieszeni czy może podatnicy
  • 2015-06-18 18:09 | jakowalski

Balaklawa
    Nie ma „nienarodzonych ludzi” a tylko embriony i płody. Poza tym to co z torturami, jakimi pooddawane są codziennie setki tysięcy, jak nie miliony zwierząt laboratoryjnych? Przy tych torturach, to tresura w cyrku jest dla zwierząt wręcz miła i przyjemną rozrywką!
    Więcej tu: http://naukowy.blog.polityka.pl/2015/06/10/powstrzymac-szalonych-naukowcow/
    Victor Ast
    A dla mnie, to ty jesteś tym „smutnym zakompleksiony, facetem”. :-( Na dodatek bez jaj!
    Takei
    Zamknij się sam! ;-)
  • 2015-06-18 18:48 | balaklawa

do jakowalski.
    Twierdzi Pan, że nie ma nienarodzonych ludzi - że są jakieś embriony i jakieś płody (może rolne?). Zadziwia i przeraża mnie to uparte odwracanie oczu od rzeczywistości. Czyli co Pan proponujesz - żeby uznać że w momencie narodzin zyskuje się człowieczeństwo? A czym się różni dziecko (a nie jakiś płód) minutę przed i minutę po porodzie? No właśnie - niczym. A co z cesarskim cięciem? To nie są ludzie mam rozumieć?
    Ja wiem, że gdyby przyjąć że człowiek jest człowiekiem od chwili poczęcia, to nie będzie można uskuteczniać "swobodnych kontaktów seksualnych", albo super aborcji, które są ekstra, fajne i w ogóle dobre dla skóry. Ale dopuść Pan do głosu swój zdrowy rozsądek (bo wierzę że Pan taki ma) i zauważ Pan, że Pan też był takim "embrionem" i Pańskie dzieci też. Nie byli ludźmi? Poważnie? To czym Pan wtedy był?
  • 2015-06-18 18:59 | gość

Kiedy Biedroń stanie w obronie zwierząt przeciwko koncernom i zakładom mięsnych? https://www.youtube.com/watch?v=99LxOCMgD-w
  • 2015-06-18 19:16 | mnjn

Drezdeński mnie ubiegł... Niestety, Pan Biedroń pokazuje, że każda władza ma w głębokim poważaniu praworządność- liczy się tylko prywatne ideolo. Skandaliczne uzasadnienie i motywacja administracyjnej decyzji.
  • 2015-06-18 19:19 | Victor H.

W Słupsku jak w dupsku :)

"Po co oglądać lwa skaczącego przez płonąca obręcz? Jemu z pewnością każdego wieczora serce pęka ze strachu".

Really? :)

Kiedy wybucha pożar na sawannie, co robi lew? "Serca mu pęka ze strachu" (zabawny antropomorfizm autorki ), czy ma na to zakodowaną w genach strategię. W podobny sposób ja wykorzystuję inny koci instynkt, dzięki czemu kot swoje potrzeby toaletowe załatwia w kuwecie ze żwirkiem, a nie na podłodze.
  • 2015-06-18 19:21 | mnjn

@ jakowalski
    Zauważ, że to jest lustrzane odbicie retoryki stosowanej przez tzw. "obrońców życia".
    "Straszliwe cierpienia", "tortury" vs. "cywilizacja śmierci" i "mordercy dzieci nienarodzonych" itp., itd.
    Trudno tu dostrzec jakąkolwiek różnicę - tak naprawdę mogliby sobie podać rękę ;) Nieprawdaż?
  • 2015-06-18 19:23 | Victor H.

"Po co oglądać lwa skaczącego przez płonąca obręcz? Jemu z pewnością każdego wieczora serce pęka ze strachu".

Really? :)

Kiedy wybucha pożar na sawannie, co robi lew? "Serca mu pęka ze strachu" (zabawny antropomorfizm autorki ), czy ma na to zakodowaną w genach strategię. W podobny sposób ja wykorzystuję inny koci instynkt, dzięki czemu kot swoje potrzeby toaletowe załatwia w kuwecie ze żwirkiem, a nie na podłodze.
  • 2015-06-18 19:23 | Adam

Popieram. Tak trzymać. To wstyd dla ludzkości, kiedy dzikie zwierzęta giną w naturalnym dla siebie środowisku. To wstyd dla człowieka, że w XXI wieku utrzymuje w miastach ogrody zoologiczne, małpiarnie i zezwala na tresurę i znęcanie się nad zwierzętami w Cyrku. Jeszcze w czasach PRL, raz byłem w Cyrku. Było mi żal tych zwierząt, które choć bardzo piękne, były bardzo smutne. Dlatego nigdy więcej nie byłem i pójdę do Cyrku i tego typu instytucji. Popieram takie działania. Dziś dzięki nowym technologiom, kamerom 4K itd., może podziwiać te piękne zwierzęta, ptaki i owady w ich naturalnym środowisku. Nie musimy na nie polować i nad nimi się znęcać. Bardzo dobrze Panie Prezydencie. Proszę zarazić taką akcją prezydentów wszystkich miast.
  • 2015-06-18 21:57 | mir

Prezydent Słupska zachował się tak, jak .... ktoś kto lekceważy porządek prawny.
    Jemu wybaczacie a nawet chwalicie.
    Czym jednak się różni od dyrektora szpitala odmawiającego aborcji?
    Tu i tam mamy bezczelne stawianie własnych poglądów ponad mało ważnym interesem innych.
    Dziwić się, że podatki ustala nam urzędnik jak mu wygodniej?
    Zamiast zasad mamy dowolność.
    W miejsce urzędników, nadmiar Chrystusów.
    Zabronić funkcjonowania legalnej firmie bo się nie podoba? W głowie się nie mieści.
    Z demokracją na skróty mamy co mamy.
    Żałosnych polityków, idiotów obywateli.
  • 2015-06-18 23:27 | jimbananowynos

Nie rozumiem ludzi, którzy uważają, że samodzielna decyzja prezydenta miasta o niewpuszczeniu pewnej firmy na teren miasta jest czymś niewłaściwym. Od tego jest prezydent, żeby pewne decyzje podejmował za ludzi, chyba że będziemy w każdej sprawie robić referendum. Prezydenta wybierany jest demokratycznie przez pewną grupę ludzi i jako taki tą grupę ludzi reprezentuje, posiadając tym samym prawo do podejmowania za nich pewnych decyzji. Swoja drogą gdyby oddać głos społeczeństwu, a jak wiadomo większość tegoż to niezmuszający się do myślenia durnie, to społeczeństwo wybrałoby cyrk. Dlatego też czasem trzeba kogoś mądrzejszego do podejmowania decyzji. Amen.
  • 2015-06-19 00:45 | Adalbert

Re:Robert Biedroń nie wpuścił Cyrku Arena.

Ten dziwak celebryta nie wpuścił sztuki dell arte i się nie wstydzi tego niestosownego prześladowania najstarszej kultury świata.
  • 2015-06-19 01:07 | gramin

Czytam komentarze i niestety po raz kolejny utwierdza mnie to w przekonaniu, że Polska to niestety dziki kraj.
    Brak jakichkolwiek merytorycznych kontrargumentów, za to co drugi post epatuje homofobią i seksizmem. O zwykłej znieczulicy i braku szacunku do życia nawet nie warto mówić.

Jakieś dziwne "argumenty" typu, powinien się zająć biednymi mieszkańcami Słupska, a nie sprawą dręczonych zwierząt. Jak gdyby jedno wykluczało drugie.
    Otóż nie wyklucza. Co więcej, Prezydent Biedroń troszczy się także mieszkańców. Np. zablokował wysokie nagrody pracownikom miejskich wodociągów, aby te pieniądze przeznaczyć na remont mieszkań dla ubogich.
    Czyli okazuje się, że można dbać zarówno o ludzi, jak i zwierzęta.
    Dla osób cechujących się wysoką wrażliwością moralną jest to rzecz oczywista.

Osoby amoralne będą szukały usprawiedliwienia swojej postawy w bzdurnych "argumentach" typu:
    - pomaganie zwierzętom pogarsza sytuację ludzi;
    - zauważanie cierpienia to cecha typowo kobieca i emocjonalna, niegodna "prawdziwego, racjonalnego mężczyzny",
    - niegodzenie się na cierpienie, to ograniczanie prawa innych do rozrywki itp. itd.

Niestety nie są to żadne racjonalne argumenty, lecz zwykła racjonalizacja (jeden z mechanizmów obronnych).
    Ja już wyżej napisałem:
    - osoby moralne starają się ulżyć w cierpieniu wszystkim czującym istotom, a nie tylko ludziom ("wybiórcza moralność" nie jest moralnością)
    - wrażliwość na cierpienie nie jest cechą wyłącznie kobiecą, jest cechą każdego zdrowego psychicznie człowieka; co więcej dowodów na to, że zwierzęta ciepią i czują strach podobnie do nas są tysiące, trzeba jedynie zadać sobie trud aby się z nimi zapoznać, a nie obnosić się ze swoją ignorancją jak ze cnotą;
    - chciałem tutaj coś napisać na temat homofobicznych "argumentów" drezdenskiego, ale zwyczajnie szkoda mojego czasu; fobie należy leczyć a nie z nimi dyskutować.

Na koniec, do wszystkich "znafców" prawa.
    Prezydent Bierdoń nie lekceważy, ani nie łamie prawa.
    Do urzędu miejskiego należy decyzja w sprawie wydania zezwolenia na jakiekolwiek "imprezy" masowe.
    Cyrk nie dostał takiego pozwolenia, bo propaguje okrucieństwo. Sprawa zamknięta.
    To, że poza Bielskiem-Białą i Słupskiem inne miasta nie widzą problemu, świadczy wyłącznie o tych innych.

Jeszcze sto lat temu cyrki pokazywały poza zwierzętami "ludzkie dziwadła", jakieś "baby z brodą", zdeformowanych ludzi (jak słynny człowiek-słoń). Oczywiście wszelkie próby zakończenia tego haniebnego procederu w XIX wieku napotykały na podobny sprzeciw jak dzisiaj próby zakończenia publicznego znęcania się nad zwierzętami. Tak wiec dziewiętnastowieczny _sens twierdziłby, że tylko baby ze swoją labilną emocjonalnością mogą podnosić tak niedorzeczne postulaty. Jego koledzy drezdenski i balaklawa dowodziliby, że na szacunek zasługują wyłącznie zdrowi ludzie, a te upośledzone kreatury ludzkie nadają się wyłącznie do zapewniania taniej rozrywki.
    Dzisiaj nikt przy zdrowych zmysłach nie zezwoli na tego typu publiczne poniżanie ludzi. Z czasem ludzie zaczną w podobny sposób myśleć także i o zwierzętach, a _sens, drezdenski, balaklawa i s-ka razem ze swoimi "argumentami" będą traktowani tak samo, jak ich dziewiętnastowieczni odpowiednicy, czyli jak pozbawione moralności i empatii prymitywy.
  • 2015-06-19 01:39 | gramin

@Marcin
    "Cos mi sie widzi ze Polska jest krajem trzeciego swiata"
    W zupełności się z tym zdaniem zgadzam. Pańska wypowiedź niestety dość mocno ową tezę udowadnia.
    Tylko w krajach "trzeciego świata" i "republikach bananowych" ludzie nie troszczą się o los zwierząt.
    Tylko w takich krajach własną amoralność próbują, tak jak Pan, przykryć jakimiś dziwnymi argumentami.
    Prezydent Słupska nie stanowi prawa, on wyłącznie korzysta ze swoich uprawnień, a te dają mu możliwość nie wydania zezwolenia na imprezę masową.

@Lewy
    "A co do samego Biedronia - nic mi nie wiadomo, czy wykonał cokolwiek, co mieści się w jego zakresie obowiązków. Ciągle jakieś michałki - a to rowerem jeździ, a to jakieś nowalijki uprawia, a to cyrku nie wpuszcza. Trochę mało na dychę pensji. Finansowo zaś podobno miastu się pogarsza. I to jest cyrk. Ale to problem tambylców."
    Jesteś kolejną osobą obnoszącą się publicznie ze swoją ignorancją. W tym kraju "trzeciego świata" staje się to powoli normą.
    Poza jazdą na rowerze (burmistrz Londynu także do pracy dojeżdża rowerem i tubylcy bynajmniej mu tego nie wypominają), nowalijkami i zakazem dla cyrku ja, chociaż nie jestem mieszkańcem Słupska, słyszałem ponadto o zablokowaniu nagród dla pracowników miejskich wodociągów (bo miasto ma pilniejsze sprawy wymagające nakładów finansowych), planach doinwestowania mieszkań socjalnych, szukaniu inwestora do zagospodarowania niedokończonego budynku Aqua Parku.
    Finansowo miastu pogorszyło się po decyzji sądu w sprawie odszkodowania za zerwaną umowę z firmą budowlaną. Tyle tylko, że to nie Pan Biedroń podjął bezsensowną decyzję o budowie Aqua Parku i to nie on zerwał umowę z wykonawcą robót. Niedokończony, niszczejący budynek i wielomilionową karę "odziedziczył" po swoim poprzedniku.
    Zwykła przyzwoitość nakazywałaby o tym napisać. Trudno jednak oczekiwać przyzwoitości u kogoś, kto traktuje zwierzęta przedmiotowo.
    Jak już wyżej napisałem, "wybiórcza moralność" nie jest moralnością. Dlatego czymś oczywistym jest, że ktoś, kto nie szanuje zwierząt, nie będzie miał też żadnych problemów, aby kłamać i zatajać niewygodne fakty w celu "udowodnienia" z góry założonej tezy.

Obaj panowie niestety udowadniacie, że Polska ciągle dzikim i barbarzyńskim krajem jest.
  • 2015-06-19 02:26 | wari

Zwierzęta w cyrkach to hańba. Brawo Biedroń!
  • 2015-06-19 09:49 | Lewy

gramin, ja zjadam zwierzęta, ale tylko te, które mi smakują. To przedmiotowe traktowanie jest czy wybiórcza moralność?

Do cyrku nie chadzam, ale problem wpuszczania lub nie cyrku do jakiejś miejscowości nie jest doniosłym zagadnieniem w skali kraju. Czy pracownikom wodociągów w Słupsku należą się premie, czy się nie należą, ewentualnie w jakiej wysokości, nie mnie oceniać. Nie widuję jednak w mediach informacji o tym, czy wójt, burmistrz lub prezydent dowolnej innej osady ludzkiej jechał do pracy na rowerze, na hulajnodze czy szedł pieszo. Czy wypowiadał się o prawach ptaków, ssaków bądź stawonogów. Czy sadził marchewkę lub miał ją kazać posadzić.

Nie mam nic przeciwko temu, żeby ktoś jeździł do pracy rowerem. Nie jest to po prostu żadna istotna informacja. Od zarządcy miejscowości oczekuje się na ogół sprawnego zarządzania, bez względu na to, czy robi to na wrotkach, łyżworolkach, w czapce. Jeżeli ktoś robi dobrze swoją robotę, to może jeździć i czarną wołgą. A to, co tu czytamy, to jest zwykła propaganda w starym, dobrym stylu.
  • 2015-06-19 09:52 | agateksg

Onosnie, że Biedroń podjął taka a nie inną decyzję zgodnie z własnymi prywatnymi pogladami niekoniecznie potencjalnie zgodnymi z pogladami mieszkańców Słupska - no toc przeecie ci mieszkańcy wybrali go aby ich reprezentował i za nich (w ich imieniu) podejmował decyzje. Samodzielnie. Podług własnego zdania.
    Okaże sie, że go Słupszczanie za to znienawidzą, to go nie wybiora nastepnym razem.
  • 2015-06-19 10:52 | ziołolipa

I słusznie, że nie pozwolił na występy z udziałem zwierząt. Chętnie pójdę do cyrku ale pod warunkiem, ze to pan treser będzie skakał przez obręcz z ogniem, ze stołka na stołek robiąc akrobacje powietrzne. Doceniam pracę akrobatów, ale nie dla zwierząt w cyrku.
    pozdrawiam
  • 2015-06-19 10:53 | bera13

Drezdeński. Twoja logika jest obarczona głębokim mizoginizmem i kompletnym nie zrozumieniem tematyki dzikich zwierząt w cyrku. Czym innym jest przygarniecie psa który jest od wielu tysięcy lat jest z człowiekiem, a czym innym tresura dzikich zwierząt. Z tego co się orientuję, to lwy i słonie nie są typowymi domowymi zwierzętami. Gdybyś domowego psa traktował rozpalonym prętem czy elektrowstrząsami wylądowałbyś przed sądem. Twój komentarz jest obrzydliwy.
  • 2015-06-19 11:39 | Groszek

Re:Robert Biedroń nie wpuścił Cyrku Arena. I niesłusznie

Jeśli powodem niewpuszczenia jest tresura (tortury), to mam nadzieję, że skoro pan Biedroń pozbawił możliwości oglądnięcia cyrkowców w akcji mieszkańców Słupska, to sam:
    - spożywa mięso zwierząt TYLKO z ubojni zweryfikowanych osobiście, w których to zwierzęta nie doznają żadnego stresu w związku z nadchodzącą śmiercią,
    - nie używa kosmetyków testowanych na zwierzętach,
    - nie nosi na sobie żadnych elementów skórzanych, no chyba że skóra pochodzi z bezstresowych ubojni,
    Jak walczyć, to walczyć :) Również z ZOO, jak to zauważył takei-butei :)
  • 2015-06-19 11:47 | jakowalski

Wari
    Hańbą jest torturowanie zwierząt laboratoryjnych, a nie ich tresura w cyrku!
    Gramin
    Nie tylko w krajach „trzeciego świata” i „republikach bananowych” ludzie nie troszczą się o los zwierząt. Poczytaj lepiej coś o losie zwierząt laboratoryjnych w Niemczech, n.p. tu: http://naukowy.blog.polityka.pl/2015/06/10/powstrzymac-szalonych-naukowcow/
    Victor Ast
    Zamiast atakować mnie ad personam, zajmij się lepiej losem zwierząt torturowanych w niemieckich laboratoriach „naukowych”:
    mnjn (2015-06-18 19:21)
    Możesz to rozwinąć?
    Balaklava
    Znaczy się, ze nie ma embrionów i płodów? Ciekawe... Poza tym, to człowieczeństwo nabywa się stopniowo, nabywając świadomość swego istnienia, a więc dorosły szympans, goryl, czy też orangutan mają więcej owego „człowieczeństwa” niż ludzki noworodek. Embrion a później płód są tylko zadatkami człowieka, tak samo jak nasiono nie jest jeszcze rośliną, a jajko nie jest jeszcze kurczakiem a tym bardziej kurą czy kogutem!
    A co do tzw. zdrowego rozsądku, to on nam wyraźnie mówi, że Słońce krąży wokół płaskiej Ziemi.
  • 2015-06-19 11:50 | jakowalski

Bera13
    Traktowanie zwierzęcia w cyrku rozpalonym prętem czy elektrowstrząsami to jest nic w porównaniu z tym jak się je torturuje w laboratoriach „naukowych”:
  • 2015-06-19 12:10 | Irek M

cyt.-"nie zezwolił na spektakle łamiące prawo"- proszę o podanie aktów prawych,
  • 2015-06-19 18:20 | ninja21

BRAWO.To nie chodzi o sam Słupsk. TO bardzo dobry przykład dla innych i wyzwanie, czy dorównają mu odwagą i bezkompromisowością.
  • 2015-06-19 18:38 | victorast

jakowalski,
    od jutra zaczynam się tym zajmować. Dzieki za radę
  • 2015-06-19 22:32 | jakowalski

V. Ast
    OK. Czekam na rezultaty. Powodzenia!
  • 2015-06-19 22:41 | drezdenski

@bera13
    Drezdeński. Twoja logika jest obarczona głębokim mizoginizmem i kompletnym nie zrozumieniem tematyki dzikich zwierząt w cyrku. Czym innym jest przygarniecie psa który jest od wielu tysięcy lat jest z człowiekiem, a czym innym tresura dzikich zwierząt. Z tego co się orientuję, to lwy i słonie nie są typowymi domowymi zwierzętami. Gdybyś domowego psa traktował rozpalonym prętem czy elektrowstrząsami wylądowałbyś przed sądem. Twój komentarz jest obrzydliwy.

@bera 13
    Cierpisz na mizoandrie ? Ja wyszydzam kazde stworzenie niezaleznie od plci. To zupelny przypadek ze akurat slodkie idiotki nie sa w stanie dostrzec identycznego wymiaru , jaki przedstawia pies "robiacy sztuczki" na arenie cyrkowej i domowym dywaniku przed paniami celebrujacymi oburzenie. Jesli potrafisz te roznice te roznice uzasadnic to na litos boska napisz na czym ona polega. W czym tkwi nagannosc jednej sceny i "normalnosc" drugiej prosze....pleas.....ja bardzo bym chcial zmienic zdanie na temat owych blondynek zaczwycajacych sie jak piesek podaje lapke, przynosi pantofle czy idzie na zakupy .
    W czym do ciezkiej niedoli tkwi ta roznica ?. Przykro mi ale ja nie dostrzegam zadnej.
    Kto Ci wcisnal, ze regula jest traktowanie zwierzat cyrkowych pretem i pradem ?. Skad bierzesz to przekonanie ?. Na czym ono sie opiera ? Na WLASNEJ osobistej wiedzy i doswiadczeniu , czy tez przekazie ....Biedronia ?...amoze ktoregos z powyzszych znaffcufff uprawiania cyrku i specjalistow i apostolow moralnosci ....???
    (swoja droga permanentna konsumpcja perwersyjnych, okrutnych scen ze zwierzetamii - wrecz delektowanie sie tymi scenami przez "animalsow", ktorych publiczny przekaz jest zdominowany takim obrazami od ktorych normalny czlowiek odwraca sie ze wstretem, tez o czyms swiadczy - ale to inna para butow. nastepnym razem....:))).
    Dzikie zwierzeta w cyrku = problem. Nie tam gdzie go widzisz, lecz tkwiacy w tym, ze te zwierzeta nie sa wlasciwie "dzikie" -lew z cyrku nigdy nie wroci na sawanne jego potomstwo rowniez. Czeka go wegetacja ciasnej klatce o identycznym wymiarze jak ta w cyrku.....zwierzeta domowe ? Co sie stanie ze zwierzetami domowymi po zamknieciu cyrku ?.
    Konie ? mniejsze kopytne ?. Ida do rzezni. Czy to jest ta alternatywa, ktora Cie urzeka w likwidacji cyrku ?
    Czemu sluzy likwidacja cyrku z takim "ostatecznym rozwiazaniem" ktore czeka czesc z tych zwierzat - poprawie Twojego samopoczucia czy tym zwierzetom ?. Odpowiedz sobie sama na to pytanie - szczerze, bez uciekania w infantylna utopie , nie korzystasjac ze suflerow - poslugujac sie WLASNYMI szarymi komorkami.....mnie ta Twoja odpowiedz nie obchodzi. Ty musisz z nia zyc..... nie zatuszuja je zadne iluzje....)

Kobiety rzeczywiscie wybraly swego czasu Adolfa. Nie z tego powodu, ze urzekl je wasik. Hitler byl swego rodaju gwarantem
    stabilnosci, porzadku - stanowil dla wielu z nich perspektywe "normalnosci" i alternatywe dla permanentych zaburzen i konfliktow spolecznych - miedzy czarnymi, brunatnymi i czerwonymi. To byl jednak zly wybor. Jak sie okazalo pozniej......Pozory niekiedy myla........tak jak w przypadku Biedroia.
  • 2015-06-20 00:18 | gramin

@Lewy
    "Do cyrku nie chadzam, ale problem wpuszczania lub nie cyrku do jakiejś miejscowości nie jest doniosłym zagadnieniem w skali kraju."

Można jeść mięso i traktować zwierzęta podmiotowo. Równie dobrze można być wegetarianinem i traktować je przedmiotowo (postawa dość powszechna w Indiach, gdzie dużo osób jest wege włącznie ze względu na tradycję i religię).
    O tym z jakiego rodzaju postawą mamy do czynienia decyduje wrażliwość na odczucia i cierpienie innych czujących istot. Z twojej wypowiedzi wyraźnie wynika, że niestety masz do zwierząt stosunek przedmiotowy. To po pierwsze.
    Po drugie, udowodniłem ci, że media piszą nie tylko o rowerze Pana Biedronia, ale także i o jego "poważnych" posunięciach, jak wzmiankowane intensywne szukanie inwestora, który byłby zainteresowany kupnem niewypału w postaci Aqua Parku. Nie wierzę, że przeczytałeś lub usłyszałeś w mediach jedynie o "duperelach", a o poważnych decyzjach już nie, ponieważ ja czytałem zarówno o jednych, jak i drugich. Zakładam więc, że zwyczajnie kłamiesz i pomijasz niewygodne dla ciebie fakty.
    Prawdopodobnie dlatego, że jesteś homofobem lub po prostu przerażają cię i nie lubisz jakichkolwiek zmian (homofobia zresztą najczęściej wypływa z owego lęku przed czymś nowym i wcześniej nieznanym).

Nie jest to wyraz mojego egzaltowania, lecz zwyczajnej dedukcji i logicznego wyciągania wniosków z dostępnych przesłanek. Brak jakichkolwiek sensownych argumentów przeciwko decyzji Pana Biedronia zauważam jedynie u jego przeciwników.

Co do twojego "argumentu", to jest zupełnie bez sensu.
    Media poświęcają Biedroniowi więcej uwagi, niż innym lokalnym politykom. bo jest on jedynym prezydentem otwarcie przyznającym się do homoseksualizmu. Stanowi więc pewne "kuriozum" w zaściankowej i homofobicznej Polsce, wzbudza zatem zainteresowanie mediów. Normalne zjawisko, więc twoje i innych homofobów zdziwienie albo jest udawane, albo wynika z zupełnej nieznajomości sposobu funkcjonowania mediów.

Poza tym, na jakiej niby podstawie media mają pisać wyłącznie o "doniosłych zagadnieniach w skali kraju"?
    Od dzisiaj każdy artykuł ma być o fatalnej sytuacji w kraju? O biedzie i braku perspektyw? Totalna bzdura.
    Ja (i podejrzewam, że masa innych osób także) lubię czytać także i o rzeczach mniej istotnych w skali kraju, a nawet o takich zupełnie nieistotnych.

Inna sprawa, niby w jaki sposób zakaz występu cyrku w Słupsku ma przyczynić się do pogorszenia sytuacji jego mieszkańców? ("argument", że prezydent powinien zająć się losem mieszkańców miasta, a nie losem dręczonych zwierząt)
    W jaki sposób to, że Biedroń dojeżdża do racy rowerem lub wprowadził do stołówki dania wegetariańskie szkodzi mieszkańcom Słupska?
    Oczywiście w żaden. Przemawia przez was po prostu zawiść i różnego rodzaju fobie. Wy zwyczajnie nie znosicie ludzi innych od was, dlatego homoseksualista, ekolog, wegetarianin, czy ateista wywołują u was agresję. Agresję jedynie nieudolnie maskowaną jakimiś pseudo-argumentami typu:
    - powinien zająć się rzeczami ważniejszymi (chociaż tymi przede wszystkim się zajmuje),
    - łamie prawo (chociaż wcale go nie złamał)
    - jedynie kobiety i osoby egzaltowane przejmują się losem zwierząt (gdy są dostępne liczne badania eksperymentalne udowadniające, że zwierzęta odczuwają ból i strach w sposób podobny do naszego)

Niech mi ktoś z owych "racjonalnych, logicznie myślących mężczyzn" udowodni jakie wymierne korzyści Słupsk by odniósł, gdyby prezydent zezwolił na występy cyrku w tym mieście? O ile wzrósłby dochód jego mieszkańców, lub o ile zmniejszył poziom ubóstwa? A może ta decyzja wydatnie zmniejszyłaby wysokość odszkodowania dla firmy budowlanej, którą obecna zarząd odziedziczył w spadku po poprzedniej ekipie?
    Jaki wpływ ta decyzja (zezwolenie) miałaby na los zwierząt eksperymentalnych?
    Jaką korzyść odnieśliby czytelnicy Polityki, gdyby zamiast o decyzji prezydenta Biedronia przeczytali kolejny "poważny" artykuł, dajmy na to o rekonstrukcji rządu?
    Poproszę o odpowiedzi napisane w sposób jasny, gdzie wnioski wypływają logicznie z jakichś przesłanek i są wyrażone poprawną polszczyzną (bo "rewelacji" drezdenskiego na dobrą sprawę nie da się czytać).
    Dalej, panowie. Pokażcie, że poza kompleksami i fobiami stać was na rzeczową dyskusję.
  • 2015-06-20 09:50 | Doro

Slusznie! Oby wiecej takich dzialan.
  • 2015-06-20 10:09 | drezdenski

Pani gramin, cierpi Pani na mizoandrie ? - tak jak kolezanka powyzej ?. Rzeczowa dyskusja to zepewne taka, w ktorej wszyscy maja Pani przyznac racje. W kometarzach powyzej znajdzie Pan dostatecznie duzo argumentow jednoznacznie wykazujach irracjonalnosc decyzji Biedronia.
    Poza tym odwraca Pani Biedronia ogonem - domagajac sie zeby ktos nie akceptuacy deczji prezydenta udawadnial, ze nie jest wielbladem - cyrkowym. Prosze najpierw napiasac jakie straty ponioslby Slupsk gdyby cyrk wystapil ?

A z goebelsowskimi tezami ktore sobie Pani powyzej skonstruowala nie ma sensu dyskutowac. Lepiej wziasc dzieci i pojsc do cyrku.

• 2015-06-20 10:12 | kawid

Nie widze tu zadnej rewelacyjnej postawy ze strony pana Biedronia, a jedynie zalosna gre pod publike. Jego "NIE" w zaden sposob nie rozwiazuje problemu zwierzat. NIe dal zadnej alternatywy, zeby ich los rzeczywiscie polepszyc. Malo tego zlamal prawa czlowieka, nie respektujac prawnie nadanych mozliwosci do zarabiania pieniedzy. Tym samaym pograzyl byt zwierzat, jak i ludzi. Czy to jest prawdziwa troska?
  • 2015-06-20 11:21 | Lewy

Cieszę się gramin, że ujawniłeś swoje projekcje, ale nie współczuję.

Otóż sprawy homoseksualizmu Biedronia nie podnosiłem w ogóle, ponieważ jakikolwiek "seksualizm" osób prywatnych oraz publicznych mnie nie interesuje. Dobry wójt jest dobry, bez względu na to co robi w czasie wolnym, czym jeździ i co je, o ile jest to zgodne z prawem. Przypisujesz jakimś "nam" rzeczy niestworzone, nienawiść do różnych grup ludzi (z których najbardziej ubawiła mnie rzekoma moja, starego ateisty, nienawiść do ateistów), sam dysząc nienawiścią do tych wyimaginowanych "nas", o których nie masz bladego pojęcia, używając niezwykle silnie nacechowanych emocjonalnie sformułowań. To właśnie jest projekcja. Napisałbym: zastanów się nad sobą, ale nauczony jestem nie stawiać ludziom niewykonalnych zadań.

Oczywiście, są grupy ludzi, których nie szanuję. W pierwszej kolejności: nie szanuję durniów.

Co do samego Słupska: kłopoty finansowe miasta wynikają z działania czy zaniechania władców słupskich poprzednich kadencji. Człowiek obejmujący urząd prezydenta powinien o nich wiedzieć od początku. Teraz jednak wygląda na zdziwionego. A nie powinien. Można sobie jednak wyobrazić podłoże takiej sytuacji. Otóż najbardziej zdziwieni sytuacją bywają desantowcy z klucza partyjnego, jak się kiedyś mówiło: przywiezieni w teczce, traktujący zarządzanie miastem jako szczebel w karierze, niezainteresowani losem lokalsów i bez rozeznania. Bo właśnie partyjniactwo jest zjawiskiem niezwykle szkodliwym. Czy o to chodzi w tym przypadku - nie wiem. Ale niusy cyrkowe wyglądają na odwracanie kotka.

Zauważyłem, że bardzo się emocjonujesz, więc racjonalne argumenty raczej nie są dla ciebie (mała litera zamierzona), ale inni też to czytają.
  • 2015-06-20 13:26 | Lewy

Jeszcze drobiazg. Może Autorka lub kto inny orientuje się w kwestiach następujących:

Czy 26 kwietnia roku bieżącego dwa tysiące piętnastego nie występował czasem w Słupsku inny cyrk? Też ze zwierzętami? Co zmieniło się przez te kilka tygodni? Bardzom ciekaw.
  • 2015-06-20 14:13 | Marlena

kiedyś było takie hasło "Cyrk jest śmieszny. Nie dla zwierząt"... Niech ludzie skaczą przez płonące obręcze, niech skaczą z podestu na podest, gimnastykują się, wolna wola... A czy pytali o zgodę zwierzęta? Seks ze zwierzęciem jest karany, bo zwierzę nie jest w stanie wyrazić zgody na to, a na tresurę wyraziło jakieś zwierzę zgodę? A podróże? Kierowcy w fotelach, przypięci pasami, woda pod ręką... Zwierzaki na stojąco, bujają się na zakrętach, przewracają przy hamowaniu... to nieludzkie.. Ja do cyrku nie chodzę i chodzić nie będę. Właśnie ze względu na zwierzęta..
  • 2015-06-20 14:23 | Irena

Zawsze byłam przeciwna wykorzystywaniu zwierząt dla własnej rozrywki. To nie jest ich dom ani miejsce. Jestem przeciwna ZOO I CYRKOM ZE ZWIERZĘTAMI. Popieram pana Roberta.
  • 2015-06-20 23:08 | drezdenski

Pani Ireno, prosze podac choc jedno jedyne zwierze nie "trzymane" w celu rozrywki lub uzytkowania ?.
    Czy kazdy kotek domowy musi byc tylko dostawca futerka lub pieczeni zeby mial prawo przebywac w Pani domu ?
  • 2015-06-21 01:11 | victorast

Panie Drezdeński, wyręczę "panią Irenę" i podam panu zwierze nie trzymane w celu rozrywki. Jest nim mój pies i wszystkie inne psy, które miałem. One nie są dla mnie rozrywką. I zawsze miałem łzy w oczach gdy kończyły swój żywot. Ale Pan nie jest jak widzę w stanie aby to pojąć. Niech się Pan chociaż tym nie afiszuje.
    victor ast (ja nie ukrywam się pod jakimś tam nickiem. victor ast to mije imie i nazwisko)
  • 2015-06-21 14:20 | waldek

I oby inni gospodarze poszli śladem Prezydenta Słupska. A jak jeszcze zakażą fajerwerków w nocy, czym straszą starszych ludzi oraz zwierzęta, będzie super. :)
  • 2015-06-26 08:57 | Stan Zagórski

2 cyrki

Nie lubi konkurencji.
  • 2015-06-28 21:56 | Jan

Ciekawi mnie to że utrudniając cyrkom działalność: nie udostępnianie ternu, prądu czy wody (teraz jest taka akcja pseudoekogów w Toruniu lub zniechęcając ludzi do chodzenia do cyrku (zmniejszanie dochodu) powoduje że zwierzęta będą miały coraz gorzej a nie lepiej. Jakoś nikt się nad tym nie zastanawia wśród przeciwników. Przykładem jest Sanok kiedyś cyrki stawały tam na pięknych błoniach nawet kiedyś słonie z się tam kompały w rzece (wspaniały widok). Teraz cyrki staja na okropnym betonowym targowisku gdzie nie ma miejsca na wybiegi. I co wszyscy mądrzy pseudoekologowie, ekoterroryści i politycy na to? Nic. Bo tu nie chodzi o zwierzęta….
  • 2015-06-30 15:28 | sgndfhb

Nie, nie słusznie, to nie jest prywatne miasto Biedronia, i każdy człowiek we własnym sumieniu rozważyć musi, czy pójdzie do cyrku czy nie. Nie będzie o tym decydował on.