Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

(22)
Ekolodzy wszelkiej maści będą studiowali encyklikę z wypiekami na twarzy, bo dostarczy im argumentów, których autorem jest przywódca największej organizacji wyznaniowej na świecie.
 • 2015-06-18 16:34 | Mauro Rossi

  Oburzeni na Franciszka

  Adam Szostkiewicz: "Papież Franciszek w swej ekologicznej encyklice zachęca do odchodzenia od węgla, ropy i gazu, już jest w Polsce krytykowany, bo ponoć węglem stoi polska gospodarka".

  Gdzie Autor usłyszał, że papież Franciszek jest w Polsce JUŻ krytykowany za encyklikę, której tekst nie jest jeszcze znany?

  Czy możliwe że Autor biorąc poranny prysznic korzysta z energii wytwarzanej przez elektrownię jądrową, którą Donald Tusk obiecał zbudować przed ucieczką na Zachód?

  "Głupota nie ma dna".

  Słusznie, więc się pytam, czemu to Polacy mieliby być tą encykliką (która zapewne nie zawiera ultimamtum tylko ogólne wskazania i zachęty na przyszłość) szczeglnie poruszeni, jeśli wiedzą, że nasz wypróbowany niemiecki przyjaciel jest światowym liderem w wydobyciu węgla brunatnego i nadal tę energetykę rozwija? Proszę zerknąć do danych statystycznych.

  Może Niemcy oburzą się bardziej i będą liderami w oburzaniu oraz krytykowaniu .... i cały felieton na nic? :)


 • 2015-06-18 17:23 | jer-1

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Jezus (jezeli kiedykolwiek istnial) byl zdecydowanym "lewakiem" !
 • 2015-06-18 18:18 | Komentator

  rażący brak wiedzy naukowej

  W Polsce dziennikarze uwielbiają powtarzać, że "zdania na temat przyczyn globalnego ocieplenia są wśród naukowców podzielone" uznając, że tym samym dotykają obiektywizmu. Nic bardziej mylnego. Świat naukowy ma 97% pewność, że zmiany klimatu wynikają z działalności człowieka i jest to pewność zbliżona do tego, że Ziemia jest okrągła, a przyczyną niektórych chorób są wirusy. Chyba najwyższa pora przestać powtarzać te bzudry o wątpliwościach. Polecam stronę dla wątpiących i niedouczonych (autorstwa polskich naukowców): http://naukaoklimacie.pl/.
 • 2015-06-18 18:33 | Tmssn

  Polski węgiel

  Polska gospodarka stoi węglem, dobre sobie. Tym, który leży niesprzedany, bo KW krzyczy sobie za niego jak za złoto, a polskie fabryki czy elektrownie wolą importować węgiel, bo - o zgrozo - lepiej im się to opłaca? Śmiech na sali.
 • 2015-06-18 18:45 | R.S.

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Emisja dwutlenku wegla dotyczy wszelkich zrodel kopaninych - ropa - gaz - wegiel.
  A teraz wizualizacja problemu - ilosc rocznie spalanej ropy - to objetosc szescianu:
  1.8km x 1.8km x 1.8km -
  Wierszyk Jana Brzechwy - "Na Straganie" - bedzie dobrym zakonczeniem do dyskusji.
 • 2015-06-18 19:39 | Zofia

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Ten papiez jest bardzo nowoczesny. Nie jest przeciw Polsce. tylko przeciw rzadom. Nie chodzi o wegiel tylko o gaz lupkowy, ktory jest wiele gorszy i centrale nuklearne. Wiadomo w naszej bogobojnej Polsce taki papiez nie odpowiada, szczegolnie magnatom koscielnym.
 • 2015-06-18 23:43 | AKon

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Treśc tej encykliki w zasadzie potwierdza moją opinie na temat szkodliwości pontyfikatu Franciszka dla Kościoła, który
  przez wieki był podporą konserwatyzmu. Aktualnie natomiast przeobraża się w organizację bogobojnych lewicowców.
  Toteż nic dziwnego w tym, że dyktator komunistyczny utrzymuje bliskie stosunki z papieżem.
 • 2015-06-19 01:09 | krzysiek

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Jezus (jezeli kiedykolwiek istnial) byl zdecydowanym "lewakiem" !

  Piłsudski też był lewakiem.

  Ludzie wykształceni są lewakami.
 • 2015-06-19 10:47 | xpawelek

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Rossi:o niemcach piszesz bzdury:rozwija??Prosze zajrzec do danych statystycznycz!!!!!
 • 2015-06-19 11:49 | zet

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  "Emisja dwutlenku wegla dotyczy wszelkich zrodel kopaninych - ropa - gaz - wegiel. "

  Papiestwo zawsze było wielkim hamulcowym postępu cywilizacyjnego. Dość skutecznie blokowało rozwój medycyny /to trwa/ i wdrażanie nowoczesnych technologii.
  Kościół protestował przeciwko wydobywaniu ropy naftowej, co skutkowało wniesieniem stosownej petycji do Kongresu Stanów Zjednoczonych zabraniającej wydobywania z łona ziemi ropy naftowej, którą Bóg tam umieścił, aby czarci w piekle mieli czym pod kotłami palić.
  Papież Franciszek podobną rolę przypisał pokładom węgla kamiennego.
 • 2015-06-19 12:01 | jakowalski

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Ciekawe, ile takie zachodnie koncerny naftowe jak British Petroleum czy Royal Dutch Shell zapłaciły Watykanowi za tę anty-węglową propagandę? I odkąd to transport ropy naftowej jest nieszkodliwy dla środowiska? Zacznijmy od tego: https://pl.wikipedia.org/wiki/MT_Exxon_Valdez
 • 2015-06-19 17:44 | R.S.

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Zenujacy jest fakt traktowania globalnego problem emisji gazow przemyslowych w kontekstach narodowych. Dla przypomnienia Polacy to tylko ulamek 0.005 ludzi zyjacych na tej planecie.

  Proby unarodowiania (polonizacji) problemu, sa odwracaniem uwagi od zmian systemowych w funkcjonowaniu gospodarki i ogolnie swiatowych gospodarek energo-chlonnych.

  Gazy przemyslowe w tym w duzej czesci dwutlenk wegla ( przemyslowy) sa bardzo demokratyczne, i powoduja nieodwracalne zmiany na calym globie. Jak do tego ma sie sprawa “Slonia”?

  Otoz dam przyklad: kiedys polskie stocznie budowaly rudo-weglowce -> obecnie mogly by budowac jednostki zbierajace dryfujacy po oceanach plastyk. Inny przyklad dryfujace platformy wiatrowe, itd. Rezultat: bardzo duzo miejsc pracy.

  "Niech rozsądzi nas kapusta!"
  "Co, kapusta?! Głowa pusta?!"

  A kapusta rzecze smutnie:
  "Moi drodzy, po co kłótnie,

  Po co wasze swary głupie,
  Wnet i tak zginiemy w zupie!"

  "A to feler" -
  Westchnął seler.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Cubic_mile_of_oil


  Jako ateista-katolik jestem bardzo szczesliwy, ze pojawil sie swiatowy autorytet, ktory zwraca uwage na ludzka moralna odpowiedzialnosc za los tej planety.
 • 2015-06-19 22:10 | krytycznauwaga

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  "Głos papieża w sprawie ekologii nie ma takiego ciężaru dla wiernych, jak jego wypowiedzi w sprawach wiary i moralności. Ale dla świata niekatolickiego właśnie głos Franciszka o ekologii jest ważniejszy." - jesli ta encyklika nie ma takiego ciezaru dla wiernych, to cos Pan nie zrozumial. Ta encyklika wypowiada sie w sprawie wiary i moralnosci. Prosze poglebic swoaja wiedze teologiczna, a nie powtarzac swojego zrozumienia z religijnych lekcji do komunii. Takie wypowiedzi osmieszaja Polske!""
 • 2015-06-20 00:44 | piotr

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  No niestety, papież Franciszek to nie intelektualista na miarę Wojtyły i Ratzingera...to po prostu papież komunista, którego wspiera inny komunista w Białym Domu i niejaki Al Gore.Szkoda, że w Watykanie nikt nie czyta Raportów NIPCC... może wtedy papiez komunista uniknął by intelektualnego blamażu...
 • 2015-06-20 03:12 | Andrzej Falicz

  Papiez w pelni popiera Dude i Szczerskiego, Szostkiewicz antypolski

  "...nie jesteśmy zwolennikami trucia powietrza, ja to wiem, bo pochodzę, jak prezydent elekt, z Krakowa. Chcemy reformować naszą energetykę i to robimy, ale nie pod dyktando, które uniemożliwi rozwój kraju i każe nam zamknąć całą branże przemysłu -

  ..Wedle głoszonego w Polsce tyleż popularnego, co fałszywego stereotypu realizowanie własnych interesów jest równoznaczne z wchodzeniem w międzynarodowe konflikty. Znów kłania się pseudorealistyczny minimalizm. .."
  stwierdził Szczerski."

  Czyli jak najbardziej chcemy chronic srodowisko
  Ale w sposob rozsadny I nie nieproporcjonalnym kosztem kraju I Polakow
 • 2015-06-20 03:28 | karul

  Bardzo mnie cieszy

  gdy ten jezuita, wybrany podobno dzieki udzialowi jakiegos ducha swietego a nie CIA jak Wojtyla, wkurza polskich i amerykanskich nazikatolikow. Brawo, Franiu.
 • 2015-06-20 14:30 | Perspektywa

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  To przerażające, że w narodzie jest taka masa ludzi święcie wierzących, ze świat i jego sprawy kręcą się wokół Polski..

  Makabra, co za bieda, nędza intelektualna. Encyklika papieska antypolska.... Jasne, jeszcze antysaudyjska, antyrosyjska, antyamerykańska, bo tam przecież o ropie naftowej jest.

  A tak na marginesie, o węglu jest tam tylko raz.
 • 2015-06-21 14:02 | Olgierd

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Mysle, ze wypowiadajac sie, trzeba byc uwaznym i starac sie chociaz zrozumiec to, o czym mowa w komentowanym artykule. I mysle tu przede wszystkiem o panu Mario Rossi, ktory z oburzeniem wytyka red.Szostkiewiczoi propagowanie nacjonalistycznego pogladu czesci "mediow" na encyklike papieska, bedaca jeszcze w przygotowywaniu... Otoz szanowny panie Rossi, pan Szostkiweicz sie nie myli; rzeczywiscie czesc "publicystow" i innych publikatorow zajmujacych sie komentowaniem rzeczy roznych, zajela sie krytka papieza Franciszka, i to wlasnie jest przejaw glupoty siegajacej zenitu! W pelni zgadzam sie z trescia krotkiego artykuklu a na dodatek uwazam, ze w niektorych polskich glowach ich zawartosc ulegla w ostatnim czasie silnemu nadwerezeniu, zeby nie mowic od razu o calkowitym i bezpowrotnym zepsuciu, nie uzywajac bardziej drastycznych sformulowan...
 • 2015-06-21 21:20 | jakowalski

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Perspektywa
  Ani USA, ani Rosja, ani tym bardziej Arabia Saudyjska NIE są krajami katolickimi, w odróżnieniu od Polski, którą obecny papież ma, jak widać, w głębokiej pogardzie... :-(
 • 2015-06-22 04:44 | Allergy Relief

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  "No niestety, papież Franciszek to nie intelektualista na miarę Wojtyły i Ratzingera...to po prostu papież komunista..."

  ...podobnie jak kiedys niejaki Jezus???
 • 2015-06-22 11:23 | jakowalski

  Re:Rewolucyjna encyklika papieża – i antypolska?

  Allergy Relief
  Franciszek - komunistą? Współpracujący w przeszłości z prawicową juntą wojskową?
 • 2015-07-07 23:09 | arni

  prawdopośrodkizm

  jak wiadomo, wśród uczonych zdania na temat przyczyn globalnych zmian klimatycznych i i ich skutków są podzielone.

  Skąd red. Szostkiewicz czerpie informację na temat stanu nauki? Chyba, że chodzi o to że są jacyś profesorowie, którzy nie zgadzają się z teoriami sformułowanymi na bazie eksperymentów i obserwacji, ale wtedy trzeba byłoby stwierdzić że o niczym nic nie wiadomo - w końcu znajdą się profesorowie denialiści ewolucji, mechaniki kwantowej, teorii względności, and so on, and so on.
  PS W kwestiach klimatycznych polecam ten serwis