Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Obrońca praw człowieka nowym RPO?

(10)
Dzięki decyzji PO i SLD rzecznikiem praw obywatelskich może zostać Adam Bodnar. To okazja do zerwania z zachowawczością ostatnich ombudsmanów i nadzieja na wypadek spełnienia się groźnego scenariusza politycznego.
 • 2015-06-19 15:17 | AKon

  Apokalipsa nadchodzi!

  Wnioskuję, że znalezienie osób podatnych na korupcję w gronie PO to ten straszny przykład instrumentalnego traktowania prawa przez PiS.
 • 2015-06-19 16:38 | Przerażony

  Re:Obrońca praw człowieka nowym RPO?

  No to teraz mogę nareszcie odetchnąć z ulgą.
  Spać nie mogłem przeczuwając nadchodzący horror i koszmar rządów PIS i Kukiza. Jak zaczną te swoje przerażające praktyki czyszczenia tak świetnie przecież sprawujących się kadr w spółkach skarbu państwa, zarządach, urzędach centralnych to z czego my pospłacamy kredyty. No, a co jeśli sprawdzą jak to się stało, że stać nas było na te zegarki, bryki, ośmiorniczki?
  Ufff... gorąco się robiło.
  Całe szczęście będziemy mieli Rzecznika, który się wstawi za nami, uciśnionymi i POtwarzonymi.
  Dziękuję ci Redakcjo za ten szczery, kojący głos.
  Tak jest, nie przyjdą PO nas!
 • 2015-06-19 16:46 | zet

  Re:Obrońca praw człowieka nowym RPO?

  Nie mam zaufania do ludzi związanych z działalnością Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Dlatego widziałbym na stanowisku RPO człowieka z gruntowną znajomością prawa konstytucyjnego.
 • 2015-06-19 17:15 | mzak

  Re:Obrońca praw człowieka nowym RPO?

  RPO to pomyłka. Ma niewielkie kompetencje. Może apelować, wnosić, prosić, skarżyć, i wszyscy decydenci mogą go serdecznie olać. Biuro aktualnej RPO chwaliło się, że rocznie rozpatruje ponad 80 tys skarg obywateli. Tylko że 90 proc otrzymuj adnotacje 'niezgodne z kompetencjami". Ale dobrze że skończy się dwór obecnej RPO. Straci Kościół Kat, dziwne jest zachowanie PO bo to była wierna córa, ale chyba za bardzo poszła w swoją władzę. W sumie ani nie była prawa ani obywatelska. Rozwaliło dobrze rokujący i działający przy Biurze RPO przez 10 lat Ruch Przeciw Bezradności Społecznej. Odejście p. Lipowicz bęędzie dla obywateli niewielką stratą.
 • 2015-06-19 18:19 | saurom

  Re:Obrońca praw człowieka nowym RPO?

  Tak tak już nie będzie można robić przekrętów. CBA się weźmie za złodziei skończy się ochrona przestępców z strony polityków. Być moze również politycy PO odpowiedzialni za antykonstytucyjne działania wymierzone w opozycję będą musieli ponieść odpowiedzialność.

  To jest przyczyną tego nagłego niepokoju a nie jakiś tam bezprawne działania PIS o których to głośno mówili połytruki. Tyle, że jakoś dziwnym trafem wszelkie procesy kończyły się umorzeniem.
 • 2015-06-20 08:03 | Marcin l

  Re:Obrońca praw człowieka nowym RPO?

  Ja chce podziekowac pani prof. Lipowicz jako zwyczajny obywatel, Bylem swiatkiem instucjonalnego dykryminowania ze wzgladu na wiek. Prokurator, policja, ponad dwa lata lekcewazyli prawa pewnej nie zyjacej juz staruszki, ktora jako dziecko przezyla groze Wolynia , by wolnej Polsce doswiadczyc dyskryminowania ze wzgledu na wiek i swoja niepelnosprawnosc. RPO zajelo to niespelna dwa miesiace to co prokuratorom nie starczylo dwa lata. Wybor RPO jest wazny dla zwyczajnego obywatela.

  Do pana Sarona pisze pan" Tak tak już nie będzie można robić przekrętów...." jPan sie myli dopiero sie zacznie. Dam panu przyklad jako zwyczajny obywatel z sadu pracy.PIS obiecuje ze bedzie bronil praw pracowniczych, napisze to tak oszustwo. Ludzie starujacy w wyborach samorzadowych z listy Pisu to osoby majetne czesto posiadajace wlasne firmy. Wie pan na jakich warunkach ludzie tam pracuja? Na niewolniczych. Slowo "koorwo nie robisz normy" to standart. Czesto tacy ludzie pokazuja sie w kosciele i zyskuja glosy "starszych pan w beretach " ,a im to nie przeszkadza ze wnuczka jest upokarzana w pracy. .
 • 2015-06-20 09:44 | Nexus

  Re:Obrońca praw człowieka nowym RPO?

  Energiczny i niezależny rzecznik przyda się bardzo w obliczu potencjalnego powrotu do władzy PiSu i wraz z tym powrotu aresztów wydobywczych, prowokacji, policji politycznej, ludzkich tragedii, wprowadzania niewinnych ludzi w kajdankach o świcie z domu lub z pracy w świetle kamer, opluwania przeciwników w PiSowskiej TV itd.

  To wszystko jest niestety możliwe i dlatego każdy niezależny urząd będzie to istotny.
 • 2015-06-20 13:30 | maksymilian

  Re:Obrońca praw człowieka nowym RPO?

  Za czasów Ewy Łętowskiej i Tadeusza Zielińskiego, urząd RPO miał bardzo silną pozycję w państwie a sam Rzecznik był jedną z czołowych postaci życia publicznego, bardzo popularną i rozpoznawalną. Głos RPO był wyraźnie słyszalny w najważniejszych debatach dotyczących kształtu ustrojowego państwa, sam rzecznik był jednym z największych autorytetów w kraju. Potem zaczęło się już robić coraz gorze, pozycja rzecznika ulegała postępującej degradacji. Obsada urzędu stała się przedmiotem politycznych targów i skutkowała obsadzaniem urzędu ludźmi o coraz słabszej pozycji.
  Dołożyło się jeszcze do tego bezsensowne mnożenie coraz to nowych "rzeczników"- praw dziecka, ubezpieczonych, ofiar i sam już nie wiem ilu tych przeróżnych rzeczników mamy obecnie w Polsce. Osłabiło to i rozmyło pozycję RPO, który jest już kojarzony jako naprawdę silna instytucja, jeden z podstawowych gwarantów swobód i praw demokratycznych.
  Widocznie wszystkim po kolei ekipom rządzącym zależało na osłabianiu tego niewygodnego dla siebie urzędu.
  Dla doraźnego celu propagandowego politycy wymyślali sobie kolejnych przeróżnych "rzeczników", zamiast skupiać wszystkie sprawy w jednym, naprawdę silnym urzędzie RPO.
  Całe szczęście, że red. Burnetko odkrył dla rzecznika nową rolę - obrońcy zagrożonych praw obywatelskich przed barbarzyńcami z PiS-u, bo pod rządami PO mieliśmy w zasadzie prawdziwą idyllę raju nienaruszalnych wolności i praw obywatelskich.
  W zasadzie red. Burnetko powinien tę myśl rozwinąć - że ostatnio urząd RPO w ogóle był zbędny i dopiero gdy przyjdzie PiS nastanie prawdziwy czas próby i walki o nasze prawa.
 • 2015-06-21 19:08 | M

  Re:Obrońca praw człowieka nowym RPO?

  Ani kontekst powrotu do władzy PISu ani zakres kompetencji rzecznika nie maja większego znaczenia. Bodnar jest tak jasną postacią na tle polskiego życia publicznego, ma tak progresywne, mało tu spotykane poglądy (nota bene w kwestii więzień CIA nie mówi nic skrajnego ani kontrowersyjnego, to jest postawa oczywista dla ludzi myślacych - jedyna możliwa powiedziałabym) plus rodzaj charyzmy, że jego gwiazda dopiero teraz zabłyśnie. Z wielkim pożytkiem dla tego kraju.
 • 2015-06-21 19:55 | Rifiuti

  Re:Obrońca praw człowieka nowym RPO?

  Dr Bodnar jest bardziej radykalny niż prof. Lipowicz. Dobry prawnik, oczytany w orzecznictwie, ale nie wiem, czy chcemy, aby Rzecznik walczył gorliwiej o prawa uchodźców i zatrzymanych Dzichadystów niż np. o polskich pracowników.