Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Coraz więcej nieochrzczonych dzieci w Polsce: skąd ten trend?

(29)
W naszym chrześcijańskim kraju przybywa rodzin, które nie chrzczą dzieci. Uważają, że dzieci powinny same decydować, jak dorosną. Taka oddolna reformacja.
  • 2015-06-23 20:40 | Sebastian.Manka

XXI w.

"Była dyrektorką szkoły w naszym Czerwonaku i brak chrztu wnuka to był dla niej powód do wstydu – opowiada Beata. – Do mojego syna zwracała się: ty mały bezbożniku. Mówiła, że syn będzie chorować, bo jest nieochrzczony."

Przerazajaca dewocja i to u dyrektorki szkoly... Dziwi mnie, ze w ogole w XXI w. ktos jeszcze chrzci dzieci. Mam dwojke i nie przyszlo mi to do glowy. Nikt z rodziny nie mial do nas o to zadnych pretensji.
  • 2015-06-23 21:22 | jakowalski

Re:Coraz więcej nieochrzczonych dzieci w Polsce: skąd ten trend?

Dziwię się, że są jeszcze w Polsce rodziny, które chrzczą dzieci w kościele!
  • 2015-06-23 23:43 | rzepol84

"
    Przerazajaca dewocja i to u dyrektorki szkoly."
    W Polsce nadal w szkołach religia jest traktowana na równi z innymi przedmiotami. Temat boga występuje nie tylko na tym przedmiocie. W erze PIS-u strach o wprowadzenie religii jako przedmiotu obowiązkowego i oczywiście jak to w śród narodu wybranego przez boga który zawsze był wierny krzyżowi (nikt już nie pamięta że byliśmy poganami a chrzest służył tylko jako zagranie polityczne do wzmocnienia naszej pozycji w europie) religia będzie także obowiązkowa dla ludzi innych wyznań oraz ateistów.
  • 2015-06-24 08:48 | bacz14

Przeżarty hipokryzją kraj guseł i zabobonów...
  • 2015-06-24 11:19 | Marcin.Hi

Co choinka i prezenty ma wspólnego z wiarą?

Taka tradycja. Jest zima, to się stroi drzewko, a potem kładzie pod nie prezenty. Dzień Dziecka też mamy znieść?
  • 2015-06-24 14:33 | kaesjot

rzepol84 - na "wychowanie religijne" ( katecheza + rekolekcje 3 dni w roku ) w ciagu 12 lat nauki ( do matury ) przeznacza się ok. 1100 - 1200 godzin lekcyjnychi to jest poza j. polskim i obcym, matematyka i wf-em NAJWAŻNIEJSZY przedmiot..
    Daleko w tyle pozostaja przedmioty takie jak fizyka, chemia, biologia, geografia, historia o pozostałych nie wspominając.
  • 2015-06-24 14:56 | krebs06

Warszawa nie jest typowa dla Polski. Jestem osobą areligijną uczestniczyłem w chrzcie wnuka. Dla mnie to pusty rytuał, ale to decyzja rodziców. Sam raz byłem ojcem chrzestnym, dziecko krewnego brało chrzest miesiąc przed komunią. Do dziś trzymam papier z pieczątka rodzimej parafii, że nadaję się na ojca chrzestnego!! Było to dobrych kilka lat temu, teraz pewnie bym nie dostał
  • 2015-06-25 03:39 | mo-ma

A Polska i tak wciaz pozostaje glebokim zasciankiem na mapie wspolczesnej Europy!
  • 2015-06-25 23:10 | Czesio

Mam nieochrzczoną trójkę. Mieszkam pod Warszawą, dosłownie parę metrów od granicy. W szkole podstawowej moja dwójka, to właściwie jedyne nieochrzczone i niechodzące dzieciaki na religię, więc się dziwię, jak czytam ten artykuł.
    To dość optymistyczne, ale to Warszawa, duży ośrodek miejski. Ciekawe, czy jeszcze gdzieś w Polsce występuje podobne zjawisko.
  • 2015-07-02 13:04 | Slonecko

Wszyscy niby chrzcza, ale wstazeczki czerwone w wozkach wiaza zeby nie zauroczyc, absurd- albo wiara albo zabobony...
  • 2015-07-02 17:16 | mamusia

Mam nieochrzczoną córkę. Uznaliśmy, że skoro my nie chodzimy do kościoła i jesteśmy antyklerykalni hipokryzją byłoby chrzczenie dziecka. Najbliższa rodzina nasza decyzję zrozumiała, zdanie reszty nas nie obchodzi. Kiedyś nie przyznawałam się, że dziecko nie jest ochrzczone, teraz np. na pytanie: Jak komunia? (córka jest w drugiej klasie), odpowiadam otwarcie, że nie była. Mam Nadzieję, że religijność na pokaz w Polsce właśnie się kończy.
  • 2015-07-03 09:36 | sil

a ja trochę się tym rodzicom i dziadkom nie dziwię. w końcu jeśli ktoś jest wierzący, wierzy, że chrzest jest jednym z najważniejszych elementów mających pomóc w zbawieniu (o życie wieczne tu chodzi, wszystkie chwyty są dozwolone ;) ). nie rozumiem wyłączenia z rodziny i wyrzucania braku chrztu dziecku (niby w czym miałoby to pomóc?), ale długotrwałe naciski rozumiem. i dziwię się troche rodzicom, że im nie ulegają. w końcu, skoro nie wierzą, chodzi tylko o jednorazowe polanie dziecka wodą. krzywda mu się nie stanie. nikt nie każe potem chodzić co tydzień do kościoła. więc czemu nie? szkoda kasy? czy to "nie honor"? serio warte to jest straconego kontaktu z rodziną, kłótni z własną matką aż do jej śmierci? mi chyba byłoby szkoda o coś takiego kruszyć kopie.
  • 2015-07-03 11:40 | gość

No, z tymi wydatkami na chrzest: kryształkami, bucikami, ubrankami, restauracjami i prezentami to bzdura totalna. Tzn. pewnie to pasuje do tych, co to specjalne "garsonki" muszą mieć na niedziele. generalnie -b. cenię ludzi, którzy na siłę nie praktykują. Dla mnie chrzest I chrześniaka był dużym przeżyciem religijnym Właśni tak: religijnym, nie - towarzyskim. Odnośnie wydatków, uroczystości, ubrania -wszystko było na luzie. Jestem chrześcijanką, z urodzenia katoliczką - właśnie w tej kolejności. sama mozolnie odkrywam chrześcijaństwo, a instytucjonalny KRK co chwila mnie załamuje totalnie, ale się nie daję. Na religię w przedszkolu dziecka bym nie posłała. W szkole - chyba też. Jako rodzic mam prawo i obowiązek wychowywać dziecko, jako chrześcijanka - osobiście uczyć dziecko wiary i wara od tego innym, co to wiedzą lepiej.
    Ach tak - kiedy brałam zaświadczenie o braku przeszkód do bycia rodzicem chrzestnym - dla księdza proboszcza w dużej warszawskiej parafii najważniejsze było to, czy nie żyję z kimś na kocią łapę, w grzechu. I tylko takie pytanie zadał, nie - czy kradnę, wierze, zabijam, oszukuję. Nie. Interesował go tylko seks. Chore, tak jak chory jest nasz instytucjonalny KRK. Tak jak obłudni są ludzie, którzy idą na zbyt dalekie kompromisy w życiu.
  • 2015-07-04 11:54 | Eva

A wszystko przez Księży nnnn
  • 2015-07-05 17:40 | Ewcia w USA

To "Miasteczko Wilanow" to przeciez Lemingrad

Kto tam mieszka? Dzieci postkomuchow. Nic dziwnego ze nie chrzcza, bo to ateisci.
  • 2015-07-07 10:32 | fabiola

popieram wypowiedź sila. Jeśli ktoś ma w rodzinie matke/babcie dewotke (u mnie akurat to jest ta żeńska część rodziny:), to szkoda ryzykować ich zawałem czy obrazą do końca życia. Też wzięłam ślub kościelny i ochrzciłam dziecko, Potraktowałam to lekko i przyjemnie, a moje poświęcenie nie było aż tak wielkie, żeby szarpać się z "betonami" do końca życia. Wyobraziłam sobie po prostu, jak dla osoby religijnej musi być okrutna świadomość, ze jej ukochane dziecko czy wnuk jest skazane na wieczne potępienie.......
  • 2015-07-07 16:06 | ihi

To nieprawda, że w Świątyni Opatrzności jak pisze autor nie ma tłumów (w domyśle w kościele jest mało ludzi). Ludzi jest tyle, że nie mieszczą się powoli w w dolnym kościele (główny górny jest w stanie surowym, trwają prace). Wiem co mówię, bo chodzę co niedziela na różne msze. A ludzie odchodzą od kościoła bo wygodniej jest żyć (nie gryzie sumienie). A także z powodu księży - nie wszyscy mają prawdziwe powołanie,
  • 2015-07-07 19:21 | ek

Chrzest jest pierwszym sakramentem w Kościele katolickim.Inicjuje cały proces świadomego w nim uczestnictwa.To od rodziców, ich przygotowania się, nastawienia zależy, czy będzie wydarzeniem istotnym, czy pustym obrzędem.
    Coraz częściej negujemy co z Kościołem związane. Przyczyn tego stanu rzeczy coraz więcej. Papież Franciszek wszystkiego nie załatwi.
  • 2015-07-08 11:00 | mopus11

ihi
    "(nie gryzie sumienie)" Szkoda, że od brzydkich uczynków wobec bliźnich katolików nie gryzie sumienie (jak zresztą większą cześć chrześcijan) Szkoda też, że wezwania do przekazywania sobie znaku pokoju spływa po nich jak woda z kaczki. BTW, czym się różni prawdziwe powołanie od powołania?
  • 2015-07-08 11:28 | mopus11

sil
    "mi chyba byłoby szkoda o coś takiego kruszyć kopie."
    "To coś takiego" to bardzo poważna sprawa. To przerwanie obłędnego koła zakłamania i hipokryzji. Czy od dziecka, któremu aplikujemy od niemowlęcia naszą dwulicowość mamy prawo oczekiwać etycznych zachowań, prawdomówności? Okłamywałyście dziadków, wujków etc przy okazji naszego chrztu, my okłamujemy was z innych okazji, to wasze dzieci mogą wam w każdej chwili oznajmić. Nie mam na myśli wierzących te katolicki ceremoniał jest zgodny z ich sumieniami, chodzi mi o tzw. ateistów, którzy w imię fałszywie pojmowanego świętego spokoju zgadzają się na religijne wychowywanie swoich dzieci, posyłanie ich w łapy zdziwaczałych katechetek, obleśnych klechów, skazywanie na różnego rodzaju traumy w rodzaju pierwszej spowiedzi etc.
  • 2015-07-08 11:46 | Polak

Małpowanie na silę Zachodu

Tu jest Polska. Mamy swoją kulturę, swoją wiarę, tradycję. Czy małpowanie na siłę Zachodu - tam się nie chrzczą - jest zasadne? Dbajmy o swoją Kulturę, tradycję etc. Rosjanie dbają o swoje Prawosławie, Żydzi znają na pamięć Talmud, a my? Małpujemy na siłę ateistyczny Zachód. Zachód wprowadził w latach 70 tych aborcje. Aktualnie brakuje im rąk do pracy. Muzułmanie mnożą się i za lat 20 może 50 Zachód będzie muzułmański. Taka to prymitywna nowoczesność z lat 70 tych. Polska może też podzielić los Zachodu za kilka lat jak ludzie dadzą sobą manipulować i będą żyć jak ateiści bez jakichkolwiek zasad. Czy chcecie czy nie Bóg istnieje. Po co to całe oszustwo z teorią Darwina i ateizmem?
  • 2015-07-18 23:26 | @ Polak

To powinieneś się cieszyć z tego co się dzieje "na Zachodzie" - bardziej pobożnych niż muslimy, zwł. wahabici i salafici nie znajdziesz. To jedyny wniosek z twoich słów - skoro podziwiasz "pobożność" Rusów i mojżeszowych to tym bardziej doceń "turbanów".
    A @ Ihi oczywiście czytała Pismo i wie iż "Pan nie mieszka w świątyniach ludzkimi rękami wzniesionych"?
  • 2015-07-23 17:02 | Nataliaa

bóg oszustwo !!!!
  • 2015-07-23 17:04 | Nataliaa

Jestem buddystką i nawet jakbym miała żreć gruz nie zmienię swojej wiary ! Nie przekonacie ,mnie ,że bóg istnieje. Nie wierzę w gadającego węża, niepokalane poczęcie i w to,że bóg stworzył człowieka z gliny !!!
  • 2015-08-10 00:22 | MagdalenaM

@ fabiola

Fabiola, bez obrazy, ale o to wlasnie chodzi w Twojej wierze? 'Latwo i przyjemnie'? Te 'betony' to Twoi przodkowie, pomijam fakt jak o nich sie wyrazasz, ale sposob w jaki potraktowalas rytual w ktory gleboko wierza jest dla nich i innych wierzacych bardzo upokarzajacy. Nie wspominajac o Twoim dziecku, co mu przekazalas zmuszajac do rytualow koscielnych - 'beton' ma racje, niewazne co Ty chcesz i uwazasz, wazne co inni chca i sadza? Szkoda, naprawde szkoda, dziecka, Ciebie, rodziny, a wystarczylo byc soba i wyrazic to w sposob pokojowy. Naprawde szkoda.
  • 2016-04-25 15:53 | emu

Bardzo żałuję, że ochrzciłam swoje dzieci. Zrobiłam to wcale nie z pobudek religijnych, ani nie pod presją otoczenia, zrobiłam to z bezmyślności, bo wszyscy chrzcili swoje dzieci. Bez zastanowienia, że powinnam wybór pozostawić im, by kiedy dorosną zdecydowali sami. Przysporzyłam w ten sposób kościołowi katolickiemu w Polsce "wiernych", takich samych zresztą jak ja i mąż, czyli ludzi, którzy nie chodzą do kościoła, są niereligijni, a w stosunku do KK w Polsce delikatnie mówiąc niechętni. Dziś uważam, że postąpiłam wobec dzieci nieuczciwie.
  • 2016-04-25 17:40 | jakowalski

Polak
    Tyle, że naszą prawdziwie polską religią jest tylko religia naszych słowiańskich przodków, a nie chrześcijaństwo, czyli religia bliskowschodnia - rodzaj judaizmu dla goim czyli dla nie-Żydów. Aborcja jest zaś tak stara, jak ludzkość oraz była ona dozwolona w „komunistycznym” PRL-u. Poza tym, to ateiści są na ogól znacznie uczciwsi niż wierzący, jako że wierzący na ogół nie przestrzegają Dekalogu, w tym także modląc się do tzw. świętych obrazów, wyraźnie przecież zakazanych w tymże Dekalogu: (cytuję z Księgi Wyjścia rozdział 20 według tradycyjnego polskiego przekładu Dekalogu, według księdza Jakuba Wujka): 4 <b>Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią.</b>. O kradzieży, cudzołóstwie czy też o zabijaniu już nie wspomnę,, jako że na przykład kapelani wojskowi błogosławią przecież narzędzia służące do zabijania ludzi. Ewolucja jest zaś faktem a na istnienie boga nie ma żadnych dowodów.
  • 2016-04-25 17:41 | jakowalski

Ihi
    Sumienie powinno gryźć przede wszystkim tych, którzy chodzą do kościoła, ale nie przestrzegają Dekalogu, w tym także modląc się do tzw. świętych obrazów, wyraźnie zakazanych w tymże Dekalogu. O kradzieży, cudzołóstwo czy też o zabijaniu już nie wspomnę,, jako że na przykład kapelani wojskowi błogosławią narzędzia służące do zabijania ludzi.
    Chrzest powinien nastąpić w momencie osiągnięcia dojrzałości, czyli najwcześniej w wieku 18 lat.
  • 2017-04-23 08:20 | Swiderj

Wystarczy, niestety, oddalić się 30 km od Warszawy, a świat jest zupełnie inny.